Laserowe usuwanie tatuażu, przebarwień, piegów, plam

Autor:

Jedyną skuteczną metodą usuwania tatuaży jest obecnie laseroterapia, która umożliwia pozbycie się większości niechcianych tatuaży praktycznie bezboleśnie. Aby zabieg przyniósł jak najlepsze efekty, bardzo ważna jest właściwa diagnostyka, ocena tatuażu, odpowiedni wywiad z pacjentem, a następnie zastosowanie najwyższej jakości sprzętu o pożądanych parametrach. Zabieg może trwać od kilkunastu sekund do kilkunastu minut w zależności od szybkości sprzętu, znieczulenia, wielkości tatuażu i jego koloru. Aby całkowicie usunąć tatuaż, należy wykonać kilka zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. Laserowo można również usunąć plamy soczewicowate lub plamy pigmentowe powstałe pod wpływem działania promieniowania słonecznego oraz nieprawidłowo wykonany makijaż permanentny.

Usuwania tatuaży i przebarwień - rodzaje laserów

Laser Q-switch Neodymowo-Yagowy usuwa tatuaż i przebarwienia poprzez emisję bardzo krótkich impulsów światła (nanosekundy), które pochłonięte są przez barwnik tatuażu lub przebarwienia. Istotą jego działania jest reakcja fotomechaniczna. Po absorpcji dochodzi do eksplozji barwnika na bardzo drobne fragmenty, które zostają wchłaniane w skórze, a później usuwane przez układ immunologiczny organizmu. 

Od 2017 roku jest dostępny nowszej generacji laser tzw. picosekundowy, którego czas trwania impulsu jest tysiąckrotnie szybszy od lasera Q-Switch (jedna milionowa część sekundy), co pozwala skrócić proces redukcji tatuażu i zmian barwnikowych nawet ponad dwukrotnie.

Laserowe usuwanie tatuażu  nie powoduje trwałych obrażeń skóry. Laser posiada końcówki emitujące światło o różnych długościach fali:

 • 1064 nm do usuwania ciemnych tatuaży (czarnych, szarych, granatowych)
 • 532 nm do usuwania tatuaży czerwonych
 • 595 nm do usuwania tatuażu błękitnego
 • 660 nm do usuwania tatuażu zielonego

Nie wszystkie kolory barwnika są możliwe do usunięcia. Trudniej usuwa się tatuaże o innych, niż wspomniane, kolorach. Za pomocą lasera Q switch można usuwać tatuaże profesjonalne, amatorskie i pourazowe.

Laserowe usuwanie tatuażu i przebarwień - przebieg zabiegu

Głowica lasera jest przykładana do skóry pacjenta, a następnie oddawane są tzw. "strzały", podczs których wiązka lasera przenika przez skórę, docierając do barwnika i rozbijając go. Urządzenie jest wyposażone w system chłodzący, dzięki czemu nie dochodzi do poparzenia naskórka. Im lepszy sprzęt, tym mniejszy dyskomfort pacjenta podczas zabiegu. W miejscu zabiegu może się pojawić zaczerwienienie oraz strupki, które po kilku dniach same odpadają.

Laserowe usuwanie tatuaży i przabarwień - znieczulenie

Nowoczesny sprzęt praktycznie nie wymaga stosowania żadnego znieczulenia. U niektórych wrażliwych pacjentów stosuje się miejscowe znieczulenie maścią.

Laserowe usuwanie tatuażu i przebarwień - czas trwania zabiegu

Zabieg może trwać od kilkunastu sekund do kilkunastu minut w zależności od szybkości sprzętu, znieczulenia, wielkości tatuażu, jego koloru lub wielkości zmiany i intensywności jej zabarwienia.

Laserowe usuwanie tatuażu - częstotliwość zabiegów

Aby całkowicie usunąć tatuaż, należy wykonać kilka zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. Minimalny odstęp to 4 tygodnie - to bardzo indywidualny czas, który zależy od wielu czynników takich jak fototyp skóry, proces gojenia skóry itp. Ilość zabiegów niezbędnych do usunięcia tatuażu zależy od bardzo wielu czynników:

 • koloru lub ilości kolorów występującychw tatuażu
 • wielkości, głębokości, typu barwnika
 • koloru skóry
 • indywidualnej reakcji na laser (rola układu immunologicznego)

Tatuaże amatorskie wymagają do całkowitego usunięcia średnio 4 zabiegów. Profesjonalne tatuaże o dużej gęstości pigmentu wymagają średnio 5-6 zabiegów. Podczas 4-6 tygodniowej przerwy pomiędzy zabiegami rozbite drobinki są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem tatuażu.

Usuwanie tatuaży - zabiegi przyspieszające redukcję

W celu usunięcia tatuażu dodatkowo można stosować laser frakcyjny CO2, co zdecydowanie przyspiesza redukcję barwnika oraz hamuje ewentualny proces tworzenia blizny.

Nowoczesna terapia uwzględnia również pozabiegowe zastosowanie lamp LED o długości fali 830 nm. Naświetlanie po zabiegu zdecydowanie przyspiesza proces gojenia (rana pozabiegowa goi się nawet dwukrotnie szybciej) i również minimalizuje ryzyko powstawania blizn.

Powikłania po laserowym usuwaniu tatuażu

Laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczne, powikłania występują bardzo rzadko, pod warunkiem, że zabieg jest wykonywany przez doświadczonego specjalistę i przy zastosowaniu dobrego sprzętu. Wśród możliwych powikłań wymieniane są:

 • zmiany pigmentacyjne: zarówno hypopigmentacja, jak i hyperpigmentacja
 • reakcja alergiczna na rozbijany barwnik
 • zmiany tekstury, które z reguły znikają po 1- 2 miesiącach, wówczas zaleca się dłuższe przerwy miedzy zabiegami
 • może pozostać obrys tatuażu lub jego cień
 • w przypadku nieprofesjonalnych prób usuwania tatuaży (niskiej jakości sprzęt, niedoświadczony personel) mogą powstać blizny i bliznowce

Efekty laserowego usuwania tatuażu

Idealnym efektem zabiegu jest stopniowe blędnięcie tatuażu aż do jego całkowitego zniknięcia. Efekt jednak jest zależny od klasy zastosowanego sprzętu, doświadczenia lekarza, indywidualnych dyspozycji pacjenta oraz samego rodzaju tatuażu i użytego barwnika. Najłatwiej jest usunąć tatuaż czarny lub granatowy. Najtrudniejsze do usunięcia są kolory żółty i zielony. Uważa się, że niemal niemożliwy jest do usunięcia barwnik biały.

Skóra w miejscu usuniętego tatuażu pozostaje przez jakiś czas jaśniejsza, ale po kilku miesiącach kolor się wyrównuje.

Laserowe metody usuwania tatuażu
Laserowe metody usuwania tatuażu
Laserowe metody usuwania tatuażu
Laserowe metody usuwania tatuażu
Laserowe metody usuwania tatuażu
Laserowe metody usuwania tatuażu

Przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu i przebarwień

Przeciwskazaniami do laserowego usuwania tatuażu jest:

 • ciąża
 • infekcje skóry w miejscu zabiegu
 • infekcje ogólne

Rekonwalescencja po laserowym usuwaniu tatuażu

Po zabiegu konieczna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV poprzez zastosowaniem kremów z wysokimi filtrami SPF 50. Zalecane jest również nawilżanie skóry kremami nawilżającymi.

Cena laserowe usuwania tatuażu

Cena zabiegu zależy od wielkości tatuażu, koloru i intensywności wypełnienia. Z reguły ustalana jest indywidualnie podczas konsultacji. Użytkownicy Estheticon podają jako średnią cenę usunięcia tatuażu 600 - 800 złotych.

Przebarwienia a laseroterapia

Przebarwienia to zmiany na skórze spowodowane zwiększoną produkcją melaniny lub zagęszczeniem melanocytów. Mechanizm ich powstawania jest złożony, ale na ogół mają związek z nadmierną ekspozycją na słońcu, podrażnieniami skóry, stanami zapalnymi skóry, zaburzeniami hormonalnymi oraz stosowaniem niektórych leków. Mogą powstawać na jakimkolwiek etapie życia, a więc trudno się ich pozbyć raz na zawsze.

Wśród przebarwień najczęściej wymieniane są:

 • plamy pigmentowe, tzw. ostuda lub melasma - o jasnobrązowym lub ciemnobrązowym kolorze, powstają z reguły u kobiet, są umiejscowione na skroniach, czole, policzkach, w okolicy ust, na brodzie
 • piegi
 • plamy cafe au lait - wyglądające jak kawa z mlekiem
 • plamy soczewicowate - starcze lub słoneczne
 • przebarwienia po urazach i stanach zapalnych

Laseroterapia w przypadku przebarwień leczy objawy, ale nie przyczyny, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka u specjalisty, wyeliminowanie czynników, które sprzyjają powstawaniu przebarwień, a następnie właściwy dobór wysokiej jakości sprzętów i metod zabiegowych.

Aktualizowane: 23.08.2019

Laserowe usuwanie tatuażu i pigmentów - Nowości

Zasięgnij opinii specjalisty w dziedzinie Laserowe usuwanie tatuażu i pigmentów

Więcej opinii na ten temat

Laserowe usuwanie tatuażu i pigmentów - Cenniki

Laserowe usuwanie tatuażu i pigmentów

90% poleca. 68 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Polecamy

 

Zabiegi, na które wybierają się inni