Laserowe usuwanie tatuażu, przebarwień, piegów, plam

Autor:

Przeszkadza Ci niechciany tatuaż? Można go zlikwidować! Laserowe metody umożliwiają pozbycie się tatuaży w bezbolesny sposób. Laserowo można również usunąć plamy soczewicowe, zrogowacenia, znamiona, plamy pigmentowe powstałe pod wpływem działania promieniowania słonecznego oraz nieprawidłowo wykonany makijaż permanentny.

Laser Q-switch Nd:Yag usuwa tatuaż poprzez emisję bardzo krótkich impulsów światła (nanosekundy), które pochłonięte są przez barwnik tatuażu. Po absorpcji dochodzi do eksplozji barwnika na bardzo drobne fragmenty, które zostają wchłaniane w skórze, a później usuwane przez układ immunologiczny organizmu. Zabieg  dzięki temu nie wywołuje trwałych obrażeń skóry. Laser ten posiada końcówki emitujące światło o różnych długościach fali:

 • 1.1064 nm do usuwania ciemnych tatuaży (czarnych, szarych, granatowych)
 • 2.532 nm do usuwania tatuaży czerwonych
 • 5585 nm do usuwania tatuażu błękitnego
 • 650 nm do usuwania tatuażu zielonego

Nie wszystkie kolory barwnika są możliwe do usunięcia. Trudniej usuwa się tatuaże o innych niż wspomniane kolorach. Za pomocą lasera Q switch można usuwać tatuaże profesjonalne, amatorskie i pourazowe.

Aby całkowicie usunąć tatuaż należy wykonać kilka zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. Minimalny odstęp to 4 tygodnie - to bardzo indywidualny czas, który zależy od wielu czynników takich jak fototyp skóry, proces gojenia skóry itp. Ilość niezbędnych do usunięcia tatuażu zabiegów zależy od bardzo wielu czynników:

 • koloru lub ilości występujących kolorów w tatuażu
 • wielkości, głębokości, typu barwnika
 • koloru skóry
 • indywidualnej reakcji na laser (rola układu immunologicznego)

Tatuaże amatorskie wymagają do całkowitego usunięcia średnio 4 zabiegów. Profesjonalne tatuaże, o dużej gęstości pigmentu wymagają średnio 5-6 zabiegów. Pomiędzy zabiegami powinna być 4-6 tygodniowa przerwa, podczas której rozbite drobinki  są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem tatuażu.

Dodatkowo można stosować  w redukcji tatuażu laser frakcyjny CO2 co zdecydowanie przyspiesza redukcję barwnika, oraz hamuje ewentualny proces tworzenia blizny. Nowoczesna terapia uwzględnia również po zabiegowe zastosowanie lamp LED o długości fali 830 nm . Naświetlanie po zabiegu zdecydowanie przyspiesza proces gojenia ( nawet dwukrotnie szybciej goi się rana po zabiegowa ) i minimalizuje ryzyko powstawania blizn.

Możliwe są oczywiście powikłania takiej jak:

 • zmiany pigmentacyjne: zarówno hypopigmentacja, jak i hyperpigmentacja
 • reakcja alergiczna na rozbijany barwnik
 • zmiany tekstury, które z reguły znikają po 1- 2 miesiącach, wówczas zaleca się dłuższe przerwy miedzy zabiegami
 • może pozostać obrys tatuażu lub jego cień
Laserowe metody usuwania tatuażu
Laserowe metody usuwania tatuażu
Laserowe metody usuwania tatuażu
Laserowe metody usuwania tatuażu
Laserowe metody usuwania tatuażu
Laserowe metody usuwania tatuażu

Aktualizowane: 01.08.2018

Autor

Specjalista laseroterapii, której poświęca się od ponad 15 lat. W swojej klinice Medivita używa 12 rodzaji laserów, wykorzystujących różne technologie. Indywidulane podjeście do pacjenta i praktyka pozwalają mu leczyć z sukcesem wiele problemów skóry.

Laserowe usuwanie tatuażu i pigmentów - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Anonymous 15.11.2013
Warto

Polecam dr M.Bieńkowski fachowiec nad fachowcami wybitny profesjonalista wspaniały człowiek pełen ciepła zrozumienia miałam wielkie przebarwienia na twarzy nie obiecał cudu ale po kilku zabiegach laserowych ja widzę że c... Więcej 

Laserowe usuwanie tatuażu i pigmentów

89% poleca. 63 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni