Specjalista laseroterapii, której poświęca się od ponad 15 lat. W swojej klinice Medivita używa 12 rodzai laserów, wykorzystujących różne technologie.Stawia na idnywidualne podejście do pacjenta.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 7 paź 2020

Spis treści

 • Rodzaje laserów
 • Przebieg zabiegu
 • Ilość i częstotliwość sesji
 • Zabiegi wspomagające
 • Powikłania
 • Efekty
 • Przeciwwskazania
 • Rekonwalescencja
 • Cena
 • Przebarwienia a laseroterapia

Jedyną skuteczną metodą usuwania tatuaży jest obecnie laseroterapia, która umożliwia pozbycie się większości niechcianych tatuaży praktycznie bezboleśnie. Aby zabieg przyniósł jak najlepsze efekty, bardzo ważna jest właściwa diagnostyka, ocena tatuażu, odpowiedni wywiad z pacjentem, a następnie zastosowanie najwyższej jakości sprzętu o pożądanych parametrach. Zabieg może trwać od kilkunastu sekund do kilkunastu minut w zależności od szybkości sprzętu, znieczulenia, wielkości tatuażu i jego koloru. Aby całkowicie usunąć tatuaż, należy wykonać kilka zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. Laserowo można również usunąć plamy soczewicowate lub plamy pigmentowe powstałe pod wpływem działania promieniowania słonecznego oraz nieprawidłowo wykonany makijaż permanentny.

O tym, jak usuwa się tatuaże opowiada lek. med. Jacek Ściborowicz

Rodzaje laserów

Laser Q-switch Neodymowo-Yagowy usuwa tatuaż i przebarwienia poprzez emisję bardzo krótkich impulsów światła (nanosekundy), które pochłonięte są przez barwnik pigmenyu lub przebarwienia. Istotą jego działania jest reakcja fotomechaniczna. Po absorpcji dochodzi do eksplozji barwnika na bardzo drobne fragmenty, które zostają wchłaniane w skórze, a później usuwane przez układ immunologiczny organizmu.

Od 2017 roku jest dostępny nowszej generacji laser tzw. picosekundowy, którego czas trwania impulsu jest tysiąckrotnie szybszy od urządzenia Q-Switch (jedna milionowa część sekundy), co pozwala skrócić proces redukcji tatuażu i zmian barwnikowych nawet ponad dwukrotnie.

Interwencja nie powoduje trwałych obrażeń skóry. Laser posiada końcówki emitujące światło o różnych długościach fali:

 • 1064 nm do usuwania ciemnych pigmentów (czarnych, szarych, granatowych)
 • 532 nm do usuwania pigmentów czerwonych
 • 595 nm do usuwania pigmentu błękitnego
 • 660 nm do usuwania pigmentu zielonego

Nie wszystkie kolory barwnika są możliwe do usunięcia. Trudniej usuwa się pigmenty o innych, niż wspomniane, kolorach. Za pomocą aparatu Q switch można usuwać tatuaże profesjonalne, amatorskie i pourazowe.

Usuwanie tatuażu laserem w Bieńkowscy Clinic

Przebieg zabiegu

Głowica urządzenia jest przykładana do skóry pacjenta, a następnie oddawane są tzw. "strzały", podczs których wiązka lasera przenika przez skórę, docierając do barwnika i rozbijając go. Urządzenie jest wyposażone w system chłodzący, dzięki czemu nie dochodzi do poparzenia naskórka. Im lepszy sprzęt, tym mniejszy dyskomfort pacjenta podczas zabiegu. W miejscu zabiegu może się pojawić zaczerwienienie oraz strupki, które po kilku dniach same odpadają.

Nowoczesny sprzęt praktycznie nie wymaga stosowania żadnego znieczulenia. U niektórych wrażliwych pacjentów stosuje się miejscowe znieczulenie maścią.

Zabieg może trwać od kilkunastu sekund do kilkunastu minut w zależności od szybkości sprzętu, znieczulenia, wielkości tatuażu, jego koloru lub wielkości zmiany i intensywności jej zabarwienia.

Laserowe usuwanie tatuażu

W większości przyapdków konieczne jest kilka sesji, aby w pełni usunąć tatuaż

Ilość i częstotliwość sesji

Aby całkowicie usunąć tatuaż, należy wykonać kilka zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych. Minimalny odstęp to 4 tygodnie - to bardzo indywidualny czas, który zależy od wielu czynników takich jak fototyp skóry, proces gojenia skóry itp. Ilość zabiegów zależy od bardzo wielu czynników:

 • koloru lub ilości kolorów
 • wielkości, głębokości, typu barwnika
 • koloru skóry
 • indywidualnej reakcji na laser (rola układu immunologicznego)

Tatuaże amatorskie wymagają do całkowitego usunięcia średnio 4 zabiegów. Profesjonalne, o dużej gęstości pigmentu, wymagają średnio 5-6 zabiegów. Podczas 4-6 tygodniowej przerwy pomiędzy zabiegami rozbite drobinki są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem pigmentu.

Usuwanie tatuażu laserem Q-Switch (lek. med. Jacek Ściborowicz - MediVita)

Zabiegi wspomagające

W celu usunięcia tatuażu dodatkowo można stosować laser frakcyjny CO2, co zdecydowanie przyspiesza redukcję barwnika oraz hamuje ewentualny proces tworzenia blizny.

Nowoczesna terapia uwzględnia również pozabiegowe zastosowanie lamp LED o długości fali 830 nm. Naświetlanie po zabiegu zdecydowanie przyspiesza proces gojenia (rana pozabiegowa goi się nawet dwukrotnie szybciej) i również minimalizuje ryzyko powstawania blizn.

Zabieg laserowego usuwania tatuażu

Zabieg laserowego usuwania tatuażu

Powikłania

Laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczne, powikłania występują bardzo rzadko, pod warunkiem, że zabieg jest wykonywany przez doświadczonego specjalistę i przy zastosowaniu dobrego sprzętu. Wśród możliwych powikłań wymieniane są:

 • zmiany pigmentacyjne: zarówno hypopigmentacja, jak i hyperpigmentacja
 • reakcja alergiczna na rozbijany barwnik
 • zmiany tekstury, które z reguły znikają po 1- 2 miesiącach, wówczas zaleca się dłuższe przerwy miedzy zabiegami
 • może pozostać obrys tatuażu lub jego cień
 • w przypadku nieprofesjonalnych prób usuwania tatuaży (niskiej jakości sprzęt, niedoświadczony personel) mogą powstać blizny i bliznowce
Laserowe usuwanie tatuażu

Pigmenty można usunąć na wielu partiach ciała (zdjęcie: lek. med. Jacek Ściborowicz - MediVita)

Efekty

Idealnym efektem zabiegu jest stopniowe blędnięcie tatuażu aż do jego całkowitego zniknięcia. Efekt jednak jest zależny od klasy zastosowanego sprzętu, doświadczenia lekarza, indywidualnych dyspozycji pacjenta oraz samego rodzaju tatuażu i użytego barwnika. Najłatwiej jest usunąć pigment czarny lub granatowy. Najtrudniejsze do usunięcia są kolory żółty i zielony. Uważa się, że niemal niemożliwy jest do usunięcia barwnik biały.

Skóra w miejscu interwencji pozostaje przez jakiś czas jaśniejsza, ale po kilku miesiącach kolor się wyrównuje.

Przeciwwskazania

Przeciwskazaniami do procedury są:

 • ciąża
 • infekcje skóry w miejscu zabiegu
 • infekcje ogólne
Laserowe usuwanie tatuażu - efekty

Laserowe usuwanie tatuażu - efekty

Rekonwalescencja

Po zabiegu konieczna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV poprzez zastosowaniem kremów z wysokimi filtrami SPF 50. Zalecane jest również nawilżanie skóry kremami nawilżającymi.

Cena

Cena zabiegu zależy od wielkości tatuażu, koloru i intensywności wypełnienia. Z reguły ustalana jest indywidualnie podczas konsultacji. Użytkownicy Estheticon podają jako średnią cenę 600-800 złotych.

Laseroterapia na przebarwienia

Laserem można również usuwać przebarwienia

Przebarwienia a laseroterapia

Przebarwienia to zmiany na skórze spowodowane zwiększoną produkcją melaniny lub zagęszczeniem melanocytów. Mechanizm ich powstawania jest złożony, ale na ogół mają związek z nadmierną ekspozycją na słońcu, podrażnieniami skóry, stanami zapalnymi skóry, zaburzeniami hormonalnymi oraz stosowaniem niektórych leków. Mogą powstawać na jakimkolwiek etapie życia, a więc trudno się ich pozbyć raz na zawsze.

Wśród przebarwień najczęściej wymieniane są:

 • plamy pigmentowe, tzw. ostuda lub melasma - o jasnobrązowym lub ciemnobrązowym kolorze, powstają z reguły u kobiet, są umiejscowione na skroniach, czole, policzkach, w okolicy ust, na brodzie
 • piegi
 • plamy cafe au lait - wyglądające jak kawa z mlekiem
 • plamy soczewicowate - starcze lub słoneczne
 • przebarwienia po urazach i stanach zapalnych

Laseroterapia w przypadku przebarwień leczy objawy, ale nie przyczyny, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka u specjalisty, wyeliminowanie czynników, które sprzyjają powstawaniu przebarwień, a następnie właściwy dobór wysokiej jakości sprzętów i metod zabiegowych.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."