Waginoplastyka (plastyka pochwy) to zabieg ginekologii plastycznej, który ma na celu między innymi zwężenie pochwy i wzmocnienie jej ścian, tak aby przywrócić jej prawidłową anatomię i rozmieszczenie narządów wewnętrznych wokół niej. Ta operacja plastyczna pozwala kobietom na odzyskanie pewności siebie, pozbycie się kompleksów i poprawia jakość nie tylko ich życia seksualnego, ale też ogólne samopoczucie. Nie zawsze waginoplastyka ma na celu zwężenie pochwy: termin ten obejmuje także zabiegi, których celem jest jej poszerzenie.
Szacuje się, że nawet 90% kobiet dotkniętych jest dolegliwościami wynikającymi z rozciągnięcia bądź pęknięcia pochwy w czasie porodu. Innymi słowy, w znaczącej większości przypadków ściany tego narządu nie odzyskują swojego pierwotnego napięcia ani sprężystości po porodzie.
W ostatnich latach zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania zabiegami ginekologii estetycznej oraz dynamiczny rozwój tej gałęzi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Jednym z zabiegów, który zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentek jest właśnie waginoplastyka (plastyka pochwy).
Przyczyny zespołu rozluźnienia pochwy
Waginoplastyka pozwala poprawić jakość stosunków seksualnych
Rozluźnienie pochwy i osłabienie jej ścian ma duży wpływ na jakość życia seksualnego i jakość życia w ogóle. Oto najczęstsze powody jego występowania:
porody siłami natury
nieprawidłowe zszycie krocza po episiotomii
naturalne procesy starzenia, które prowadzą do osłabienia i rozluźnienia mięśni pochwy
niektóre kobiety mogą mieć naturalnie nieco szerszy kanał pochwy
Wskazania
Istnieją różne wskazania do zabiegu waginoplastyki
Zespół rozluźnienia pochwy to nie jedyny powód, dla którego kobiety mogą podjąć decyzję o poddaniu się waginoplastyce. Niekiedy kobiety cierpią z powodu zaburzeń statyki narządów płciowych, w tym obniżenia i wypadania przedniej oraz tylnej ściany pochwy; to jedne z najczęstszych, odległych powikłań porodów, które odbyły się drogami natury. Dla pacjentki jest to zauważalne jako guz lub wybrzuszenie pochwy.
Poniżej przedstawiamy wskazania do zabiegu waginoplastyki:
wypadanie pęcherza moczowego przez przednią ścianę pochwy
nietrzymanie moczu
wypadanie jelita przez tylną ścianę pochwy
zespół luźnej pochwy
obniżona jakość współżycia
nawracjące infekcje narządów rodnych
blizny, np. poporodowe
zbyt wąska pochwa
pochwica
Wybór specjalisty
Wybierz specjalistę z doświadczeniem w ginekologii estetycznej
Zabieg waginoplastyki może przeprowadzić jedynie lekarz, który ukończył specjalizację z zakresu ginekologii i położnictwa, najlepiej wyspecjalizowany w dziedzinie ginekologii plastycznej. Wykształcenie i specjalizację specjalisty możesz sprawdzić w oficjalnym polskim Centralnym Rejestrze Lekarzy. Wystarczy, że wpiszesz imię i nazwisko lekarza do tej wyszukiwarki.
Jako że chodzi o interwencję chirurgiczną, należy ostrożnie wybrać specjalistę. Przydatne może okazać się zapoznanie się z internetowymi opiniami innych pacjentów o wybranym specjaliście i gabinecie lekarskim. Niekiedy warto skonsultować się z więcej niż jednym specjalistą i wybrać najlepszą dla nas opcję,
Niektóre kobiety mogą czuć się pewniej i odczuwać mniejszy wstyd i dyskomfort, udając się do lekarza, będącego kobietą. Nie jest to jednak regułą i pacjentka powinna wybrać specjalistę, który wzbudzi jej największe zaufanie.
Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
Niektóre pacjentki czują się pewniej, udając się do ginekologa, będącego kobietą
Kwalifikacja pacjentki do plastyki pochwy rozpoczyna się na wizycie konsultacyjnej z lekarzem ginekologiem, który ocenia stan zdrowia pacjentki oraz wskazania i przeciwwskazania do operacji. Na wizytę należy zabrać aktualny wyniki badania cytologicznego. Po pozytywnym zakwalifikowaniu pacjentki do operacji pojawiają się kolejne wymagania.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem chirurgicznym należy przestać palić papierosy
Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowania leków zaburzających krzepliwość krwi. Rodzaj znieczulenia (miejscowe/ogólne) ustalany jest indywidualnie, w zależności od zakresu zabiegu. Do operacji w znieczuleniu ogólnym niezbędne są badania, które należy wykonać najdalej 2 tygodnie przed planowana operacją:
grupa krwi
morfologia (HGB, Ht, RBC, WBC, PLT)
elektrolity: Na (sód), K (potas)
Poziom glukozy na czczo
APTT i INR (układ krzepnięcia)
kreatynina
badanie ogólne moczu
antygen HBS, HCV, HIV
RTG klatki piersiowej
EKG
Przebieg zabiegu
Istnieje kilka typów waginoplastyki
Czas trwania zabiegu to 30-90 minut. Istnieje kilka typów operacyjnej plastyki ginekologicznej:
plastyka przedniej ściany pochwy
plastyka tylnej ściany pochwy
plastyka przedsionka pochwy
plastyka krocza
Mogą być wykonywane łącznie, podczas jednego zabiegu, lub osobno, w zależności od rozległości i zaawansowania zmian oraz w zależności od oczekiwań pacjentki.
Operacja plastyki pochwy polega na nacięciu i odpreparowaniu błony śluzowej pochwy; następnie usuwa się nadmiar błony, zbliża powięzi i odtwarza dno miednicy oraz zszywa tkanki. Stosowane szwy są szwami rozpuszczalnymi. Operację waginoplastyki można wykonywać łącznie z labioplastyką (plastyka warg sromowych).
Niekiedy plastyka narządów rodnychnie polega na zwężeniu kanału pochwy ale na jego poszerzeniu. Wówczas zabieg polega na poszerzeniu przedsionka pochwy, aby ją poszerzyć i przywrócić jej normalne funkcjonowanie.
Po zabiegu
Rekonwalescencja zwykle nie jest trudna
Po zabiegu pacjentka pozostaje w klinice od 1 do 3 dni. Dolegliwości bólowe można redukować lekami przeciwbólowymi wydawanymi bez recepty. Mniej więcej po 7 dniach od zabiegu zalecana jest wizyta kontrolna. Do tego czasu powinno dojść do wygojenia rany pooperacyjnej.
Przez około 4-5 tygodni należy wstrzymać się od aktywności seksualnej oraz od wzmożonego wysiłku fizycznego, a także od dźwigania ciężkich przedmiotów. W okresie rekonwalescencji bardzo ważna jest staranna i dokładna higiena stref intymnych z zastosowaniem kosmetyków o neutralnym pH, osuszanie sromu jednorazowymi ręcznikami papierowymi oraz stosowanie preparatów odkażających w atomizerze.
Efekty
Wskaźnik zadowolenia pacjentek z efektów zabiegu jest wysoki
Waginoplastyka ma na celu skorygowanie szerokości pochwy i jej defektów oraz wymodelowanie ścian pochwy. Poprzez chirurgiczną redukcję naddatków błony śluzowej i zbliżenie osłabionych powięzi uda się nie tylko uzyskać satysfakcjonujący efekt pod względem estetycznym, ale także pod względem anatomicznym i funkcjonalnym. Ponadto pacjentka w mniejszym stopniu będzie narażona na infekcje, a w życiu seksualnym będzie odczuwała więcej satysfakcji, podobnie jak jej partner.
Ryzyko i powikłania
Ryzyko, mimo że niewielkie, istnieje
Każda interwencja z użyciem skalpela wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia komplikacji i waginoplastyka nie jest wyjątkiem.Towarzystwo Chirurgów Polskich (TCP) informuje o dwóch typach powikłań: tych związanych ze znieczuleniem oraz tych mających związek bezpośrednio z procedurą chirurgiczną. Najlepszym sposobem uniknięcia komplikacji jest wybór doświadczonego specjalisty.
Oto możliwe komplikacje:
krwiaki
infekcje
nierówna lub zgrubiała blizna
zaburzenia czucia
ponowne rozluźnienie się ścian pochwy
martwica
przetoka między pochwą a odbytem (występuje bardzo rzadko)
Inne techniki
Mniej zaawansowane przypadki rozluźnienia pochwy można leczyć kwasem hialuronowym
Poza operacją istnieją inne, mniej inwazyjne metody waginoplastyki, które również pomogą odmłodzić i poprawić stan ogólny kobiecych miejsc intymnych. Są one rozwiązaniem dla kobiet, u których stopień rozluźnienia mięśni pochwy nie jest tak znaczny.
Oto dostępne techniki:
Lipotransfer okolic intymnych: jeżeli mięśnie pochwy nie są zbyt osłabione i rozluźnione, specjalista może przeprowadzić przeszczep tłuszczu. Tkankę tłuszczową można pobrać ze wzgórka łonowego, pośladków lub jakiekolwiek innej części ciała, w której występuje nadmiar lub wystarczająca ilość tkanki tłuszczowej. Pobrana tkanka tłuszczowa zostanie najpierw oczyszczona w procesie filtracji (metoda Colemana), a następnie wstrzyknięta w ściany pochwy. Zabieg pozwala na zwężenie waginy, a także powiększenie punktu G oraz poprawę stanu i wytrzymałości ścian pochwy. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, ogólnym lub zewnątrzopnowym.
Zastrzyki z kwasem hialuronowym: to najmniej inwazyjna metoda odmładzania pochwy. Zabieg polega na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego w ściany pochwy i okolice intymne; wykonuje się go w gabinecie lekarskim, w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym. Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka. Jest ona stopniowo wchłaniania, dlatego efekty zabiegu utrzymują się przez 15-20 miesięcy. Po upływie tego czasu należy powtórzyć zabieg. Krótko po zabiegu mogą pojawić się zasinienia w miejscu wstrzyknięcia, jednak powinny zniknąć w przeciągu kilku dni.
Zastrzyki z toksyną botulinową: niektóre przypadki pochwicy (dysfunkcja seksualna, polegająca na kurczeniu się mięśni u wejścia do pochwy, co uniemożliwia współżycie) można leczyć toksyną botulinową, jako że działanie botoksu polega na paraliżowaniu mięśni. Tak jak zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, ta interwencja również jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i w trybie jednodniowym.
Często zadawane pytania
Czy zabieg jest bolesny? Sam zabieg nie jest bolesny, ponieważ przeprowadza się go pod narkozą. Dolegliwości bólowe w czasie rekonwalescencji są kwestią indywidualną; aby je załagodzić, można stosować przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe.
W jakim wieku można wykonać plastykę pochwy? Należy zaczekać do ukończenia 18 roku życia.
W jaki sposób mogę zapobiec rozluźnieniu się mięśni pochwy? W niektórych krajach kobiety wybierają cesarskie cięcie zamiast porodu naturalnego.
Czy waginoplastyka jest bezpieczną procedurą? Tak, chociaż jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej istnieje ryzyko wystąpienia powikłań. Wybór doświadczonego specjalisty i zaufanej kliniki zmniejsza owo ryzyko.
Jakie zabiegi uzupełniające mogę wykonać, aby efekt waginoplastyki był lepszy? Aby spotęgować efekty waginoplastyki i całkowicie odmłodzić krocze możesz pomyśleć nad zabiegiem labioplastyki (korekta warg sromowych), clitoryplastyki (plastyka łechtaczki) czy powiększania punktu G lub skorzystać z zabiegów odmładzających okolice intymne (z wykorzystaniem technologii laserowych lub nici).
Jakie są inne zabiegi okolic intymnych? Kliniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej oferują labioplastykę, hymenoplastykę, clitoryplastykę, liposukcję wzgórka łonowego, wypełnienie warg sromowych, zwężanie pochwy nićmi Vaginal Narrower… i wiele innych.
Czy zabieg można wykonywać przed ciążą? Zaleca się wykonanie waginoplastyki po zakończeniu ciąży, ponieważ poród może sprawić, że trzeba będzie powtórzyć zabieg.
"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."