Operacja pochwy, plastyka pochwy, waginoplastyka

97% CZY BYŁO WARTO Wynikające z 29 doświadczeń pacjentów

Szacuje się, że nawet do 90 % kobiet jest dotkniętych dolegliwościami wynikającymi z rozciągnięcia bądź pęknięcia pochwy w czasie porodu. Innymi słowy w znaczącej większości przypadków ściany tego narządu nie odzyskują swojego pierwotnego napięcia ani sprężystości. Zaburzenia statyki narządów płciowych, w tym obniżenie i wypadanie przedniej oraz tylnej ściany pochwy są jednymi z najczęstszych, odległych powikłań porodów, które odbyły się drogami natury.

Dla pacjentki jest to zauważalne jako guz lub wybrzuszenie pochwy. Plastyczne procedury ginekologiczne mają na celu m.in. wzmocnienie ścian pochwy do tego stopnia, aby przywrócić jej prawidłową anatomię i rozmieszczenie narządów wewnętrznych wokół niej.

 

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO PLASTYKI POCHWY?

Wskazaniami do plastyki pochwy są:

Wypadanie pęcherza moczowego przez przednią ścianę pochwy                           

Wypadanie jelita przez tylną ścianę pochwy

Zespół luźnej pochwy

Obniżona jakość współżycia

Nawracjące infekcje narządów rodnych

Blizny np.: poporodowe

 

JAKIE WYMAGANIA MUSI SPEŁNIĆ KANDYDATKA DO OPERACJI?

Kwalifikacja pacjentki do plastyki pochwy rozpoczyna się na wizycie konsultacyjnej z lekarzem ginekologiem, który ocenia stan zdrowia pacjentki oraz wskazania i przeciwskazania do operacji. Na wizytę należy zabrać aktualny wyniki badania cytologicznego. Po pozytywnym zakwalifikowaniu Pacjentki do operacji pojawiają się kolejne wymagania. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z przyjmowania leków zaburzających krzepliwość krwi.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Czas trwania zabiegu to 30-90 minut. Rodzaj znieczulenia (miejscowe/ogólne) ustalany jest indywidualnie, w zależności od zakresu zabiegu. Do operacji w znieczuleniu ogólnym niezbędne są badania, które należy wykonać najdalej 2 tygodnie przed planowana operacją:

grupa krwi

morfologia (HGB,Ht,RBC,WBC,PLT)

elektrolity: Na (sód), K (potas)

Poziom glukozy na czczo

APTT i INR (układ krzepnięcia)

kreatynina

badanie ogólne moczu

antygen HBS, HCV, HIV

RTG klatki piersiowej

EKG

 

JAK PRZEBIEGA OPERACJA?

Istnieje kilka typów operacyjnej plastyki ginekologicznej:

plastyka przedniej ściany pochwy

plastyka tylnej ściany pochwy

plastyka przedsionka pochwy

plastyka krocza

które mogą być wykonywane łącznie podczas jednego zabiegu lub osobno, w zależności od rozległości i zaawansowania zmian oraz w zależności od oczekiwań Pacjentki. Operacja plastyki pochwy polega na nacięciu i odpreparowaniu błony śluzowej pochwy, następnie usunięciu jej nadmiaru, zbliżeniu powięzi i odtworzeniu dna miednicy oraz na odpowiednim zeszyciu tkanek. Stosowane szwy są szwami rozpuszczalnymi. Operację waginoplastyki można wykonywać łącznie z labioplastyką (plastyka warg sromowych). Po zabiegu Pacjentka pozostaje w klinice od 1 do 3 dni. Dolegliwości bólowe, można niwelować lekami przeciwbólowymi wydawanymi bez recepty. Mniej więcej po 7 dniach od zabiegu zalecana jest wizyta kontrolna. Do tego czasu powinno dojść do wygojenia rany pooperacyjnej. Przez około 4-5 tygodni należy wstrzymać się od aktywności seksualnej oraz od wzmożonego wysiłku fizycznego, a także od dźwigania ciężkich przedmiotów. W okresie rekonwalescencji bardzo ważna jest staranna i dokładna higiena stref intymnych z zastosowaniem neutralnych kosmetyków, osuszanie sromu jednorazowymi ręcznikami papierowymi oraz stosowanie preparatów odkażających w atomizerze.

 

JAKICH EFEKTÓW MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ PO PLASTYCE POCHWY?

Waginoplastyka ma na celu skorygowanie szerokości pochwy i jej defektów oraz wymodelowanie ścian pochwy. Poprzez chirurgiczną redukcję naddatków błony śluzowej i zbliżenie osłabionych powięzi uda się nie tylko uzyskać satysfakcjonujący efekt pod względem estetycznym, ale także pod względem anatomicznym i funkcjonalnym. Ponadto Pacjentka w mniejszym stopniu będzie narażona na infekcje, a w życiu seksualnym będzie odczuwała więcej satysfakcji, podobnie jak jej partner.

 

Aktualizowane: 29.04.2016

W której fazie jesteś?

   
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni