Artykuł zweryfikowany przez:
Specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej. Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Prowadzi prywatny gabinet Intima Clinic w Krakowie.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 27 kwi 2022
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Czym jest powiększanie punktu G?
 • Czym jest punkt G?
 • Wskazania
 • Przeciwwskazania
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Jak wygląda zabieg?
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Zalety zabiegu
 • O-shot
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Czym jest powiększanie punktu G?

Powiększanie punktu G to małoinwazyjny zabieg ginekologii plastycznej, polegający na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, własnej tkanki tłuszczowej, osocza bogatopłytkowego lub innej substancji w okolice punktu G, tak by go uwypuklić i uwrażliwić, a tym sasmym zwiększyć doznania pacjentki podczas aktu seksualnego. 

Seksualność to ważny aspekt życia każdej kobiety. Udane życie seksualne wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, ale też pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i uodparnia na stres. Niekiedy jednak osiągnięcie satysfakcji seksualnej jest trudne, jeżeli nie niemożliwe. W Raporcie o Seksualności Polaków z 2002 roku, 17% ankietowanych kobiet zadeklarowało, że ma problemy z osiągnięciem orgazmu.

Życie seksualne powoli przestaje być tematem tabu. Coraz więcej osób mówi o nim bez skrępowania i decyduje się na konsultację z seksuologiem. Problemy z osiągnięciem orgazmu w przypadku kobiet mogą wynikać z różnych przyczyn, zarówno psychicznych, jak i anatomicznych. 

W ostatnich latach dynamicznie rozwija się ginekologia estetyczna, czyli gałąź ginekologii, skupiająca się na poprawie estetyki narządów płciowych kobiet; celem ginekologii estetycznej jest też poprawa ogólnego zadowolenia kobiet z ich życia seksualnego (Skrzypulec-Plinta, Zborowska, Jorg, Bijoch i Klimanek, 2021). Wśród zabiegów ginekologii estetycznej coraz większą popularnością cieszy się zabieg powiększania punktu G, który ma zwiększyć satysfakcję kobiet ze współżycia.

Punkt G

Punkt G to najbardziej erogenna strefa kobiety

Czym jest punkt G?

Punkt G zwany jest także punktem Gräfenberga na cześć Ernsta Gräfenberga, niemieckiego lekarza, który opisał go jako pierwszy w latach 50 XX w. To miejsce w pochwie kobiety o wielkości około 1,5 cm x 2 cm, będące skupiskiem nerwów czuciowych, które przecinają się z gruczołami i naczyniami krwionośnymi. Ma postać niewielkiego zgrubienia. Punkt G nierzadko określany jest jako najbardziej erogenna strefa kobiecego ciała

Gdzie zatem się on znajduje? Punkt G zlokalizowany jest na przedniej ściance pochwy, zazwyczaj ok. 4-5 cm od jej ujścia. Najczęściej jest to powierzchnia lekko wypukła, która różni się w dotyku od pozostałych części pochwy. 

Z wiekiem punkt G staje się coraz mniejszy, zmniejsza się także liczba receptorów czuciowych, a co za tym idzie, coraz trudniej o osiągnięcie orgazmu. W związku z tym, zabiegiem mogą być szczególnie zainteresowane pacjentki po 40 roku życia, chociaż należy zaznaczyć, że zabiegowi mogą poddać się również młode kobiety.

Trudności w osiągnięciu orgazmu to wskazanie do zabiegu powiększenia punktu G

Trudności w osiągnięciu orgazmu to wskazanie do zabiegu powiększenia punktu G

Wskazania

Według ACOG (The American College of Obstetricians and Gynecologists) zabieg dedykowany jest kobietom, które nie osiągają orgazmów lub mają trudności, aby je osiągnąć, a także tym, które pragną zwiększyć swoją satysfakcję seksualną. Specjaliści podkreślają, że problem często dotyka kobiet po porodzie lub w okresie menopauzy. Zabieg zwiększy przede wszystkim intensywność orgazmów pochwowych.

Warto jednak mieć świadomość, że punkt G nie jest jedyną możliwą przyczyną braku satysfakcji z pożycia seksualnego. Niekiedy przyczyny są psychologiczne i może być konieczna konsultacja z psychologiem lub seksuologiem. Powodem mogą być kompleksy wynikające z wyglądu miejsc intymnych. W tym przypadku pomocne mogą okazać się zabiegi takie jak labioplastyka (korekta warg sromowych mniejszych lub większych), wypełnianie warg sromowych. Kiedy indziej może być to kwestia anatomiczna lub stan krocza po jednym lub kilku porodach. Wtedy pacjentka może pomyśleć o zabiegu hoodoplastyki (zmniejszenia napletka łechtaczki), odmładzania pochwy laserem, rewitalizacji okolic intymnych osoczem bogatopłytkowym, zwężaniu przedsionka pochwy nićmi, obkurczenie pochwy z użyciem HIFU  czy plastyce krocza. Rozwiązań jest wiele – warto skonsultować się z zaufanym ginekologiem.

Przeciwwskazania

Jako że zabieg jest wyjątkowo prosty i małoinwazyjny, lista przeciwwskazań nie jest długa. Czynnikami dyskwalifikującymi są:

 • ciąża i laktacja
 • infekcja miejsc intymnych
 • miesiączka
 • nowotwory
 • zaburzenia krzepliwości krwi
Ginekolog

Na zabieg udaj się do ginekologa

Wybór specjalisty

Zabieg ostrzykiwania punktu G wykonuje ginekolog, najczęściej specjalizujący się w ginekologii estetycznej i plastycznej. Wybór specjalisty w przypadku zabiegów miejsc intymnych może okazać się dla niektórych bardziej kłopotliwy niż w innych przypadkach. Z tego względu niezwykle ważne jest zaufanie do specjalisty oraz to, abyś nie krępowała się przed nim i nie wstydziła zadawać nurtujących Cię pytań. Warto poczytać opinie pacjentek w internecie, a także udać się na konsultację do zaufanego ginekologa i zasięgnąć jego opinii na temat zabiegu.

Kosnultacja z lekarzem

Lekarz poinformuje Cię o przebiegu zabiegu oraz o rezultatach, jakich możesz oczekiwać

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z ginekologiem, na której zostanie przeprowadzony wnikliwy wywiad, który pozwoli lekarzowi ustalić stan zdrowia dróg rodnych pacjentki oraz jej ogólny stan zdrowia. Przed zabiegiem należy dostarczyć aktualne badanie cytologiczne. Specjalista zapyta również o Twoje oczekiwania względem rezultatu zabiegu i wyjaśni, jakie efekty są możliwe do osiągnięcia.

Ampułki kwasu hialuronowego

Zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w punkt G

Jak wygląda zabieg?

Zabieg powiększenia punktu G (czyli augmentacji przedniej powierzchni pochwy w miejscu największego unerwienia) polega na wstrzyknięciu w punkt G substancji zwiększającej jego objętość przy pomocy mikroigły

Preparaty używane do zabiegu bazują na substancjach naturalnie występujących w organizmie; najczęściej jest to kwas hialuronowy, chociaż niektórzy specjaliści używają preparatów z kolagenem. Do zabiegu wykorzystuje się produkt na bazie kwasu hialuronowego, którego użycie w okolicach intymnych jest bezpieczne. Możliwe jest także powiększenie punktu G własnym tłuszczem (autologiczny przeszczep tłuszczu).

Zabieg powiększenia punktu G to małoinwazyjna, krótka i prosta procedura. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem kremu znieczulającego). Cała procedura trwa jedynie około 30 minut i jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych: pacjentka nie musi zostawać na noc w szpitalu. Interwencja nie wiąże się także z długim czasem rekonwalescencji i zaraz po zabiegu możemy wrócić do pracy i normalnie funkcjonować.

Powiększanie punktu G

Przez jakiś czas po zabiegu musisz się wstrzymać od aktywności seksualnej

Po zabiegu

Po zabiegu pacjentka może udać się do domu i do pracy, nie jest konieczny pobyt w klinice. Po interwencji należy właściwie dbać o higienę miejsc intymnych. Ponadto, powinno się odczekać 2-3 dni ze wznowieniem aktywności seksualnej.

Zabieg nie wiąże się z dużym ryzykiem powikłań. Mimo wszystko należy pamiętać, że każda interwencja medyczna może mieć pewne niekorzystne reperkusje i stosować się do zaleceń pozabiegowych. Wśród możliwych komplikacji wymienić możemy:

 • krwawienie i plamienie
 • obrzęk
 • infekcja
 • krwiak
 • brak efektu
Powiększenie punktu G ułatwia osiągnięcie orgazmu

Zabieg ułatwia osiągnięcie orgazmu

Efekty

Celem zabiegu jest powiększenie punktu G oraz jego uwypuklenie, tak by był mocniej podrażniany podczas zbliżenia. Dzięki powiększeniu tego silnie unerwionego, erogennego miejsca jest ono bardziej stymulowane podczas stosunku, a zatem zwiększa się intensywność doznań podczas penetracji oraz ogólna satysfakcja ze współżycia. Na optymalne efekty zabiegu należy zaczekać około 2-4 dni.

Efekty różnią się w zależności od pacjentki i zależą od kilku czynników, takich jak wiek czy wyjściowa wielkość i stopień unerwienia tego miejsca. 

Efekty zabiegu utrzymują się około 6 miesięcy do nawet 2 lat, ponieważ kwas hialuronowy, kolagen i tłuszcz są stopniowo wchłaniane. Czas utrzymywania się efektów zależy od zastosowanego preparatu. Najszybciej wchłania się kwas hialuronowy. Aby podtrzymać efekty, zabieg należy systematycznie powtarzać.

G-shot

Zabieg ma wiele zalet, w tym mała inwazyjność i skuteczność

Zalety zabiegu

Dla kobiet, które od zawsze miały problemy z osiąganiem orgazmów lub dla tych, którym z wiekiem coraz trudniej jest czerpać przyjemność ze współżycia, zabieg powiększenia punktu G niesie wiele potencjalnych korzyści. Oto najważniejsze zalety tego innowacyjnego zabiegu:

 • mało skomplikowana i minimalnie inwazyjna procedura
 • bardzo krótki czas rekonwalescencji
 • preparaty używane podczas zabiegu zawierają naturalne, występujące w organizmie substancje
 • niskie ryzyko powikłań
 • poprawa jakości życia seksualnego
O-shot

Zabieg O-shot wykonuje się z wykorzystaniem osocza lub fibryny bogatopłytkowej

O-shot

Zabieg O-shot, podobnie jak powiększenie punktu G (zwane także G-shot) ma na celu poprawę jakości życia seksualnego kobiet. Znany jest również pod nazwą zastrzyk orgazmu, co ma związek ze wzrostem czułości na dotyk miejsc erogennych. Jak wyjaśnia dr n. med. Tomasz Basta zabieg polega na wstrzyknięciu fibryny lub osocza bogatopłytkowego w okolice łechtaczki i przedniej ściany pochwy w celu zwiększenia wrażliwości na odczuwane w tych miejscach bodźce. Celem jest zwiększenie ilości receptorów czuciowych w okolicach zabiegowych. Na optymalne efekty zabiegu należy zaczekać około 2-4 tygodni.

Zabieg trwa około 30 minut, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, a jego efekty według twórcy metody, czyli dr. Charlesa Runelsa utrzymują się do około 1,5 roku po zabiegu. Dr n. med. Rafał Kuźlik podkreśla, że efekty zabiegu uzależnione są od różnych czynników (jak np. wiek pacjentki) i że jest to interwencja, która nie rozwiąże poważniejszych zaburzeń seksualnych.

Często zadawane pytania

 • Jak długo utrzymuje się efekt? Kwas hialuronowy to substancja, która ulega naturalnemu rozkładowi w organizmie. Z tego względu punkt G powoli wraca do poprzedniego stanu. W zależności od pacjentki rezultaty mogą się utrzymać ok. 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Natomiast efekt O-shot utrzymuje się na stałe.
 • Czy zaraz po zabiegu można współżyć? Zaleca się 2-3 dniową wstrzemięźliwość seksualną.
 • Czy zabieg jest bolesny? Zabieg w okolicy pochwy jest praktycznie bezbolesny: wstrzyknięcie kwasu hialuronowego może wiązać się jedynie z niewielkim dyskomfortem. Można zastosować znieczulenie miejscowe. Natomiast ostrzyknięcie łechtaczki wiąże się z krótkotrwałym większym dyskomfortem wywołanym ukłuciem igłą.
 • Czy zabieg powiększenia punktu G jest bezpieczny? Ostrzykiwanie punktu G to nowoczesna, nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna procedura. Także preparaty używane do zabiegu przeszły odpowiednie testy, a ich bazą są naturalne substancje.
 • Ile trzeba czekać na efekty? Optymalne rezultaty można zauważyć po upływie około 2 dni w wypadku augmentacji kwasem hialuronowym, natomiast po O-shot pełny efekt mamy po ok. 4 tygodniach.
 • Jaki jest rozmiar punktu G? Punkt G to powierzchnia na przedniej ścianie pochwy często o nieco chropowatej strukturze, trudno mówić o rozmiarze, ponieważ u każdej kobiety wygląda to inaczej.
 • Jaka jest cena zabiegu? Cena waha się od 1000 zł (kwas hialuronowy, kolagen) do 2500 złotych (przeszczep tłuszczu).

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."