Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 paź 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest punkt G?
 • Wskazania
 • Przeciwwskazania
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Jak wygląda zabieg?
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Zalety zabiegu
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Seksualność to ważny aspekt życia każdej kobiety. Udane życie skesualne wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, ale też pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i uodparnia na stres. Niekiedy jednak osiągnięcie satysfakcji seksualnej jest trudne, jeżeli nie niemożliwe. Z ankiety przeprowadzonej przez Klinikę Ginekologii Plastycznej Gyncentrum wśród ponad 500 kobiet w wieku od 18 do 55 lat wynika, że 9% ankietowanych nigdy doświadczyło orgazmu i aż 41% z nich zadeklarowało, że seks z partnerem nie zawsze przynosi im spełnienie.

Życie seksualne powoli przestaje być tematem tabu. Coraz więcej osób mówi o nim bez skrępowania i decyduje się na konsultację z seksuologiem. Problemy z osiągnięciem orgazmu w przypadku kobiet mogą wynikać z różnych przyczyn, zarówno psychicznych, jak i anatomicznych. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się ginekologia estetyczna, czyli gałąź ginekologii, skupiająca się na poprawie estetyki narządów płciowych kobiet. Celem ginekologii estetycznej jest poprawa ogólnego zadowolenia kobiet z ich życia seksualnego. Wśród zabiegów ginekologii estetycznej coraz większą popularnością cieszy się zabieg powiększania punktu G, który ma zwiększyć satysfakcję kobiet ze współżycia.

Punkt G

Punkt G to najbardziej erogenna strefa kobiety

Czym jest punkt G?

Punkt G zwany jest także punktem Gräfenberga na cześć Ernsta Gräfenberga, niemieckiego lekarza, który opisał go jako pierwszy w latach 50 XX w. To miejsce w pochwie kobiety o wielkości około 1,5 cm x 2 cm, będące skupiskiem nerwów czuciowych, które przecinają się z gruczołami i naczyniami krwionośnymi. Ma postać niewielkiego zgrubienia i nierzadko określany jest jako najbardziej erogenna strefa kobiecego ciała. Specjaliści z NZOZ Kriocentrum przekonują, że zbyt płaski lub zbyt mały punkt G może być przyczyną braku satysfakcji podczas stosunków seksualnych.

Aż 35% ankietowanych w badaniu Gyncentrum przyznało, że nie potrafiłoby u siebie zlokalizować punktu G. Gdzie zatem się on znajduje? Zlokalizowany jest na przedniej ściance pochwy, zazwyczaj ok. 4-5 cm od jej ujścia. Najczęściej jest lekko wypukły i różni się w dotyku od pozostałych części pochwy.

Specjaliści z Kliniki Ambroziak podkreślają, że z wiekiem punkt G staje się coraz mniejszy, zmniejsza się także liczba receptorów czuciowych, a co za tym idzie, coraz trudniej o osiągnięcie orgazmu. W związku z tym, zabiegiem mogą być szczególnie zainteresowane pacjentki po 40 roku życia, chociaż należy zaznaczyć, że zabiegowi mogą poddać się również młode kobiety.

Trudności w osiągnięciu orgazmu to wskazanie do zabiegu powiększenia punktu G

Trudności w osiągnięciu orgazmu to wskazanie do zabiegu powiększenia punktu G

Wskazania

Według zespołu Kliniki Galena zabieg dedykowany jest kobietom nieosiągającym orgazmów lub mającym trudności z jego osiągnięciem, a także tym, które pragną zwiększyć swoją satysfakcję seksualną. Specjaliści podkreślają, że problem często dotyka kobiet po porodzie lub w okresie menopauzy. Zabieg zwiększy przede wszystkim intensywność orgazmów pochwowych.

Warto jednak mieć świadomość, że punkt G nie jest jedyną możliwą przyczyną braku satysfakcji z pożycia seksualnego. Niekiedy przyczyny są psychologiczne i może być konieczna konsultacja z psychologiem lub seksuologiem. Powodem mogą być kompleksy wynikające z wyglądu miejsc intymnych. W tym przypadku pomocne mogą okazać się zabiegi takie jak labioplastyka (korekta warg sromowych mniejszych lub większych), wypełnianie warg sromowych lub liposukcja wzgórka łonowego. Kiedy indziej może być to kwestia anatomiczna lub stan krocza po jednym lub kilku porodach. Wtedy pacjentka może pomyśleć o zabiegu clitoryplastyki (zmniejszenia łechtaczki), odmładzania pochwy laserem, rewitalizacji okolic intymnych osoczem bogatopłytkowym, zwężaniu pochwy nićmi czy plastyce krocza. Rozwiązań jest wiele – warto skonsultować się z zaufanym ginekologiem.

Przeciwwskazania

Jako że zabieg jest wyjątkowo prosty i małoinwazyjny, lista przeciwwskazań nie jest długa. Według specjalistów z Kliniki Medycyny Estetycznej Dr Parda czynnikami dyskwalifikującymi są:

 • ciąża i laktacja
 • infekcja miejsc intymnych
 • miesiączka
 • nowotwory
 • zaburzenia krzepliwości krwi
Ginekolog

Na zabieg udaj się do ginekologa

Wybór specjalisty

Zabieg ostrzykiwania punktu G wykonuje ginekolog, najczęściej specjalizujący się w ginekologii estetycznej. Wybór specjalisty w przypadku zabiegów miejsc intymnych może okazać się dla niektórych bardziej kłopotliwy niż w innych przypadkach. Z tego względu niezwykle ważne jest zaufanie do specjalisty oraz to, abyś nie krępowała się przed nim i nie wstydziła zadawać nurtujących Cię pytań. Warto poczytać opinie pacjentek w internecie, a także udać się na konsultację do zaufanego ginekologa i zasięgnąć jego opinii na temat zabiegu.

Kosnultacja z lekarzem

Lekarz poinformuje Cię o przebiegu zabiegu oraz o rezultatach, jakich możesz oczekiwać

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Jak objaśniają specjaliści z zakresu ginekologii z Ars Estetica, przed zabiegiem konieczna jest wnikliwa konsultacja z ginekologiem, na której zostanie przeprowadzony wnikliwy wywiad, który pozwoli lekarzowi ustalić stan zdrowia dróg rozrodczych pacjentki oraz jej ogólny stan zdrowia. Przed zabiegiem należy dostarczyć aktualne badanie cytologiczne. Specjalista zapyta również o Twoje oczekiwania względem rezultatu zabiegu i wyjaśni, jakie efekty są możliwe do osiągnięcia.

Ampułki kwasu hialuronowego

Zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w punkt G

Jak wygląda zabieg?

Zabieg znany jest również pod nazwą zastrzyk orgazmu, co ma związek z przebiegiem interwencji: polega ona na wstrzyknięciu w punkt G substancji zwiększającej jego objętość przy pomocy mikroigły.

Preparaty używane do zabiegu bazują na substancjach naturalnie występujących w organizmie; najczęściej jest to kwas hialuronowy, chociaż niektórzy specjaliści używają preparatów z kolagenem. Medycyna estetyczna to dziedzina, z jaką głównie kojarzy nam się kwas hialuronowy, jest on jednak wykorzystywany w różnych gałęziach medycyny.

Eksperci z Revival Clinic wyjaśniają, że do zabiegu wykorzystuje się preparat Desirial – jedyny produkt na bazie kwasu hialuronowego, którego użycie w okolicach intymnych jest bezpieczne. Zespół Kliniki Medifem informuje, że możliwe jest także powiększenie tego miejsca własnym tłuszczem (autologiczny przeszczep tłuszczu).

Powiększenie punktu G kwasem hialuronowym to małoinwazyjna, krótka i prosta procedura. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym nasiękowym, co oznacza, że jest ono podawane bezpośrednio w miejsce, które zostanie poddane zabiegowi. Cała procedura trwa jedynie 15-30 minut i jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych: pacjentka nie musi zostawać na noc w szpitalu. Interwencja nie wiąże się także z długim czasem rekonwalescencji i zaraz po zabiegu możemy wrócić do pracy i normalnie funkcjonować.

Powiększanie punktu G

Przez jakiś czas po zabiegu musisz się wstrzymać od aktywności seksualnej

Po zabiegu

Po zabiegu pacjentka może udać się do domu i do pracy, nie jest konieczny pobyt w klinice. Po zabiegu należy właściwie dbać o higienę miejsc intymnych. Ponadto, powinno się odczekać 2-3 ze wznowieniem aktywności seksualnej.

Zabieg nie wiąże się z dużym ryzykiem powikłań. Mimo wszystko należy pamiętać, że każda interwencja medyczna może mieć pewne niekorzystne reperkusje i stosować się do zaleceń pozabiegowych. Wśród możliwych komplikacji specjaliści z Ars Estetica wymieniają:

 • krwawienie i plamienie
 • obrzęk
 • infekcja
 • krwiak
 • brak efektu
Powiększenie punktu G ułatwia osiągnięcie orgazmu

Zabieg ułatwia osiągnięcie orgazmu

Efekty

Celem zabiegu jest powiększenie punktu G oraz zwiększenie ilości receptorów w jego okolicach. Dzięki powiększeniu tego silnie unerwionego, erogennego miejsca jest ono bardziej stymulowane podczas stosunku, a zatem zwiększa się intensywność doznań podczas stosunku oraz ogólna satysfakcja ze współżyciaDr n. med. Kamil Pietrasik utrzymuje, że na optymalne efekty zabiegu należy zaczekać około 2 tygodni.

Efekty różnią się w zależności od pacjentki i zależą od kilku czynników, takich jak wiek czy wyjściowa wielkość i stopień unerwienia tego miejsca. Jednak według danych przytoczonych przez Mandala Beauty Clinic, w badaniach pilotażowych aż 87% kobiet po zabiegu odnotowało większą przyjemność podczas aktów seksualnych.

Specjalista ginekolog lek. med. Kamil Zalewski objaśnia, że efekty zabiegu utrzymują się około 6 miesięcy do nawet 2 lat, ponieważ kwas hialuronowy, kolagen i tłuszcz są stopniowo wchłaniane. Specjalista podkreśla, że czas utrzymywania się efektów zależy od zastosowanego preparatu. Najszybciej wchłania się kwas hialuronowy. Aby podtrzymać efekty, zabieg należy systematycznie powtarzać.

G-shot

Zabieg ma wiele zalet, w tym mała inwazyjność i skuteczność

Zalety zabiegu

Dla kobiet, które od zawsze miały problemy z osiąganiem orgazmów lub dla tych, którym z wiekiem coraz trudniej jest czerpać przyjemność ze współżycia, zabieg powiększenia punktu G niesie wiele potencjalnych korzyści. Oto najważniejsze zalety tego innowacyjnego zabiegu:

 • mało skomplikowana i minimalnie inwazyjna procedura
 • bardzo krótki czas rekonwalescencji
 • preparaty używane podczas zabiegu zawierają naturalne, występujące w organizmie substancje
 • niskie ryzyko powikłań
 • poprawa jakości życia seksualnego

Często zadawane pytania

 • Jak długo utrzymuje się efekt? Kwas hialuronowy to substancja, która ulega naturalnemu rozkładowi w organizmie. Z tego względu punkt G powoli wraca do poprzedniego stanu. W zależności od pacjentki rezultaty mogą się utrzymać od 6 miesięcy do nawet 2 lat. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.
 • Czy zaraz po zabiegu można współżyć? Zaleca się 2-3 dniową wstrzemięźliwość seksualną.
 • Czy zabieg jest bolesny? Zabieg jest praktycznie bezbolesny: wstrzyknięcie kwasu hialuronowego może wiązać się jedynie z niewielkim dyskomfortem. Można zastosować znieczulenie miejscowe.
 • Czy zabieg powiększenia punktu G jest bezpieczny? To nowoczesna, nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna procedura. Także preparaty używane do zabiegu przeszły odpowiednie testy, a ich bazą są naturalne substancje.
 • Ile trzeba czekać na efekty? Optymalne rezultaty można zauważyć po upływie około 2 tygodni.
 • Jaki jest rozmiar punktu G? To zgrubienie o wielkości około 1,5 x 2 cm.
 • Jaka jest cena zabiegu? Cena waha się od 1000 zł (kwas hialuronowy, kolagen) do 2500 złotych (przeszczep tłuszczu).

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."