Artykuł zweryfikowany przez:
Klinika powstała w Łodzi w 2007 i oferuje szeroki wachlarz usług: od chirurgii plastycznej po medycynę i dermatologię estetyczną i laseroterapię. W klinice prowadzone są także szkolenia dla lekarzy.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Co to jest korekcja uszu (otoplastyka)?
 • Dlaczego pacjenci decydują się na otoplastykę?
 • Korekta uszu: dla kogo?
 • Typy malformacji uszu
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Wybór specjalisty
 • Przebieg zabiegu
 • Jak wygląda rekonwalescencja?
 • Efekty
 • Ryzyko i powikłania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Na czym polega otoplastyka? Odpowiada chirurg plastyczny Janusz Jaworski

Co to jest korekcja uszu (otoplastyka)?

Korekcja uszu zazwyczaj polega na skorygowaniu położenia i wielkości uszu. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest zmiana kąta odstawania uszu względem głowy, czyli korekcja odstających uszu; na drugim miejscu znajduje się modelowanie uszu: zmiana kształtu lub ich zmniejszenie. Rzadziej wykonuje się korektę niewykształconej rzeźby chrząstki lub zwiniętego ucha.

Jak informuje specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lek. med. Bartłomiej Zoń odstające uszy to wada wrodzona, za którą odpowiadają najczęściej: przerost chrząstki małżowiny usznej lub niewykształcona chrząstka odnogi grobelki (łac. antihelix). Niekiedy może wystąpić połączenie obu tych deformacji lub też uszy mogą być odstające i jednocześnie za duże. W tych przypadkach konieczna będzie korekta odstających uszu w połączeniu z plastyką modelującą.

Operacja plastyczna uszu pozwala na skorygowanie odstających małżowin: sprawia, że uszy przylegają do głowy. Dzięki niej możliwe jest także modelowanie chrząstki, która często nie rozwinęła się prawidłowo. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, specjalista może również poprawić kształt płatków uszu, wygląd zewnętrznej małżowiny (muszli) lub jej rozmiar. Lek. med. Maciej Kulicki jest zdania, że w porównaniu do innych zabiegów chirurgii plastycznej, korekcja odstających uszu jest mniej obciążająca.

Dlaczego pacjenci decydują się na otoplastykę?

W większości badań potwierdzono ścisły związek atrakcyjności twarzy z jej symetrią, a kształt i wielkość uszu jest równie ważnym czynnikiem atrakcyjności jak oczy, nos czy usta. Chirurgia plastyczna oferuje wiele rozwiązań, które pomogą nam osiągnąć wymarzony wygląd, a operacje plastyczne, takie jak korekta nosa czy uszu od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem pacjentów. 

Według statystyk ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery, czyli Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej) z 2020 roku korekcja uszu – zwana także otoplastyką – to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie i druga najczęściej wykonywaną operacja plastyczna w obrębie twarzy i głowy. W 2020 roku na świecie wykonano 254 931 zabiegów korekcji uszu. Przyczyną podjęcia decyzji o operacji są zazwyczaj odstające uszy, niezadowolenie z rozmiaru uszu lub inne deformacje małżowiny usznej, które powodują kompleksy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Plastyka uszu - efekty

Efekty otoplastyki (dr n. med. Małgorzata Kot)

Korekta uszu: dla kogo?

Na zabieg otoplastyki mogą się zdecydować zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a także dzieci, pod warunkiem, że ukończyły 5 rok życia, co oznacza, że małżowiny uszne są już u nich w pełni ukształtowane. Chirurg plastyczny dr n. med. Agnieszka Burkacka podkreśla, że niektórzy specjaliści zalecają przeprowadzenie zabiegu w dzieciństwie, przed rozpoczęciem nauki w szkole, tak aby dziecko uchronić przed uwagami ze strony rówieśników i kompleksami. Zabieg można wykonać też w dojrzałym wieku, jednak zakończenia nerwowe u dorosłych są bardziej rozwinięte, przez co zabieg jest dla nich bardziej bolesny.

Odstające uszy są jedną z najczęstszych przyczyn kompleksów; problem okazuje się szczególnie kłopotliwy w przypadku mężczyzn, którzy nie mogą ukryć małżowiny usznej pod włosami. Dlatego też według wcześniej wspomnianego raportu ISAPS plastyka uszu plasuje się na 5 miejscu wśród najczęściej wykonywanych operacji plastycznych u mężczyzn.

Rodzice nie powinni naciskać na swoją pociechę w sprawie operacji, a obserwować jej zachowanie i jej stosunek do swoich uszu. Dzieci, które doświadczyły nieprzyjemności ze strony rówieśników, same zasygnalizują problem i wyrażą zainteresowanie zabiegiem. Tacy mali pacjenci będą najlepiej znosić trudy związane z operacją i rekonwalescencją oraz będą najbardziej zadowoleni z rezultatów.

Korekta uszu – przed i po

Korekta uszu – przed i po (chirurg plastyczny Katarzyna Ostrowska-Clark)

Typy malformacji uszu

Odstające uszy to nie jedyny defekt, jaki może dotyczyć tej części naszego ciała. Istnieją też inne wady, które mogą występować pojedynczo lub łączyć się z innymi. Wszystkie może poprawić chirurg plastyk dzięki zabiegowi korekty uszu.

Oto rodzaje malformacji uszu:

 • mikrocja: wada wrodzona ucha, która objawia się niewykształceniem lub brakiem niektórych struktur ucha;
 • anocja: wada wrodzona, polegająca na całkowitym braku (aplazji) małżowin usznych. Terapia mikrocji i anocji przebiega kilkuetapowo, w trakcie zabiegów zostaje wymodelowana małżowina z chrząstki łuku żebrowego lub sztucznych implantów. Przy tego typu malformacjacj istotne jest sprawdzenie, czy rozwinął się przewód słuchowy, ucho wewnętrzne i środkowe oraz czy nie ma zaburzeń funkcji słuchowych;
 • malformacje uszu po urazach: postępowanie podobne jak w przypadku mikrocji i anocji.

Dr n. med. Kamil Pietrasik o tym, gdzie leży sekret udanej operacji plastycznej uszu

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

W czasie pierwszej wizyty chirurg oceni stan uszu i wybierze odpowiednią metodę korekty. Pacjent otrzyma instrukcje, jak się przygotować do zabiegu. Najodpowiedniejszym terminem zabiegu u dzieci jest wiosna przed rozpoczęciem nauki szkolnej. Warto lekarzowi przedstawić swoje oczekiwania.

Chirurg wyjaśni, jak będzie przebiegała operacja, jaki zastosuje rodzaj znieczulenia, jakie są możliwe powikłania i jakie są całkowite koszty zabiegu. Większość chirurgów zaleca, aby rodzice obserwowali, jak dziecko postrzega swoją wadę i nie zmuszali go do operacji. Istotne jest bowiem, aby dziecko współpracowało i cieszyło się z osiągniętych rezultatów.

Korekta uszu – metamorfoza

Korekta uszu – efekty (lek. med. Artur Zawisz)

Wybór specjalisty

Korekta uszu to zabieg operacyjny, dlatego może być wykonana jedynie przez chirurga. Naczelna Izba Lekarska jest organem odpowiedzialnym za prowadzenie oficjalnego Centralnego Rejestru Lekarzy, gdzie możesz sprawdzić, czy dany lekarz posiada specjalizację z chirurgii plastycznej (lub ogólnej). Wystarczy, że wpiszesz imię i nazwisko specjalisty do tej wyszukiwarki.

Otoplastyka to zabieg chirurgiczny, dlatego warto poświęcić czas na wybranie odpowiedniego specjalisty i kliniki. Oto, co możesz zrobić, aby upewnić się, że oddajesz się w jak najlepsze ręce:

 • odwiedzić wybraną klinikę czy gabinet i przekonać się na własnej skórze, jaka panuje w danym miejscu atmosfera i czy miejsce spełnia Twoje oczekiwania, oraz w jakim stanie sanitarnym znajdują się sprzęty
 • podczas wizyty poprosić o informacje odnośnie zabiegu, a także kliniki i jej wyposażenia
 • skontaktować się więcej niż z jednym specjalistą lub kliniką, aby wybrać najlepszą ofertę i specjalistę, który wzbudzi nasze największe zaufanie
 • upewnić się, że lekarz posiada odpowiednie wykształcenie
 • wybrać doświadczonego chirurga
 • poczytać opinie o wybranym chirurgu, poszukać zdjęć przed i po jego pacjentów

Dr n. med. Piotr StabryłaKliniki Dr Szczyt o przebiegu korekty uszu i rekonwalescencji

Przebieg zabiegu

Wykonanie zabiegu wymaga znieczulenia ogólnego w przypadku dzieci, jednak u nastolatków i osób dorosłych, można zastosować znieczulenie miejscowe.

Każdy chirurg ma swoją technikę, którą dostosowuje do konkretnego przypadku, aby zapewnić najlepsze możliwe rezultaty. Zabieg zazwyczaj trwa od 1 do 2 godzin, i w większości przypadków przeprowadza się go w trybie ambulatoryjnym.

Standardowa procedura korekcji uszu wygląda następująco:

 1. Chirurg wykonuje nacięcie z tyłu ucha, w miejscu naturalnego spojenia ucha z głową, dzięki czemu blizna, która powstanie, będzie prawie niewidoczna.
 2. Następnie specjalista wycina zaznaczony przed zabiegiem nadmiar skóry, aby uzyskać dostęp do części chrzęstnych.
 3. Kluczowym momentem zabiegu jest modelowanie chrząstki i korekcja małżowin usznych. Celem zabiegu jest odtworzenie lub poprawa naturalnego kształtu ucha, a w szczególności fałdu grobelki (łac. antihelix, czyli fałd chrząstki leżący nad płatkiem). Specjalista może: naciąć, ścieńczyć lub wyciąć jej nadmiar w załamaniach naturalnych dla prawidłowej budowy małżowiny usznej. Z kolei jeśli przeprowadzany zabieg to zmniejszenie uszu, specjalista na tym etapie operacji wycina część chrząstki muszli.
 4. W dalszej kolejności specjalista sprawdzi, czy uszy są symetryczne oraz czy znajdują się na tej samej wysokości.
 5. Ostatnim krokiem jest założenie szwów (nici wchłanialne) i opatrunku.
Korekcja odstających uszu

Korekcja odstających uszu (Beauty Group)

Jak wygląda rekonwalescencja?

Dr n. med. Rafał Pabiańczyk opisuje krótko postępowanie pooperacyjne i zalecenia pozabiegowe: „po zabiegu przez pierwsze 3 dni pacjent pozostaje w opasce bandażowej (opatrunek). Na pierwszej kontroli usuwany jest opatrunek i zakładana jest zwykła [elastyczna] opaska, którą należy nosić przez 24 godziny na dobę przez pierwsze 3 tygodnie, a potem przez kolejne 2-3 tygodnie tylko na czas spania. Po pierwszej zmianie opatrunku można umyć głowę.” Specjaliści z centrum Chirurgia Plastyczna E.A. Barańscy podkreślają, że po zabiegu uszy są opuchnięte i pojawiają się siniaki.

Eksperci z centrum Beauty Group dodają także, że w pierwszych tygodniach po zabiegu „należy unikać skrajnych warunków atmosferycznych, przeciągów oraz nadmiernego forsowania się. Zalecany jest spokój, aby umożliwić szybkie gojenie. Należy również unikać nasłonecznienia, solarium i sauny.” Ma to związek z tym, że w pierwszym i drugim miesiącu od operacji uszy mogą szybciej reagować na zmiany temperatur oraz będą łatwiej się czerwienić i nagrzewać.

Ponadto blizna w pierwszych tygodniach może być zaczerwieniona, a nawet sprawiać wrażenie twardej w dotyku. Z tego względu należy stosować się do zaleceń lekarza i używać przepisanych przez niego maści lub wykonywać masaże: zapewni to prawidłowy proces gojenia się rany. W większości przypadków po zabiegu pozostaje mała, ukryta za fałdem skóry blizna. Jej ostateczny kształt i wygląd można jednak ocenić dopiero po 6-12 miesiącach, a zależą one od techniki nacięcia, ilości i położenia szwów oraz stopnia, w jakim pacjent zastosuje się do zaleceń pozabiegowych.

Plastyka uszu - rezultaty

Przed i po plastyce uszu (dr n. med. Tomasz Dębski)

Efekty

Nowy kształt, zmianę położenia uszu i kąt, pod jakim przylegają do twarzy, można zauważyć od razu po zdjęciu bandaży. Specjaliści z Art Medical Center podkreślają, że pełne rezultaty zabiegu można podziwiać po upływie 6-9 miesięcy, kiedy proces gojenia praktycznie dobiegł końca, a blizny miękną i stają się mniej widoczne. Efekt psychologiczny jest zazwyczaj natychmiastowy: pacjent od razu czuje się lepiej we własnej skórze i jest pewniejszy siebie, mimo że początkowo uszy są opuchnięte.

Ważna jest komunikacja z pacjentem i należy zadbać o to, aby miał on realne oczekiwania co do efektów zabiegu. Pacjent powinien mieć świadomość, że niewielkie różnice i mało widoczna asymetria są nie do uniknięcia, ponieważ nie jest możliwe wykonanie zabiegu tak, aby uszy były dokładnie takie same.

Inne techniki korekty uszu:
 • Earfold

Earfold to implanty, które zrewolucjonizowały obraz operacji plastycznej uszu. Umożliwiają one korektę odstających uszu praktycznie bez skalpela, w zaledwie 20 minut, bez konieczności aplikowania znieczulenia ogólnego. Implanty Earfold mają kształt litery U; wykonane są ze stopu metali (Nitinol) i pokryte 24-karatowym złotem.

Jedną z wielkich zalet tej innowacyjnej techniki jest istnienie symulacji Prefold, która pozwala zobaczyć możliwy rezultat przed interwencją i podjąć decyzję o zabiegu oraz lepiej go zaplanować.

Ta metoda pozwala osiągnąć znakomite rezultaty bez konieczności wykonywania długich nacięć skalpelem. To prostsza i mniej inwazyjna procedura niż tradycyjna otoplastyka. Zabieg trwa około 20-30 minut; najczęściej wykonuje się 3 niewielka nacięcia z tyłu ucha, czyli tak jak w typowej otoplastyce, i wprowadza się nici (np. nici Aptos lub PDO), które mają „przyciągnąć” uszy do głowy. Używane do zabiegu nici są stałe, nierozpuszczalne, dzięki czemu efekt jest trwały.

Powikłania po plastyce uszu

Powikłania po otoplastyce występują niezwykle rzadko

Ryzyko i powikłania

Powikłania w przypadku otoplastyki są podobne do tych, które mogą wystąpić przy innych operacjach plastycznych twarzy. Po zabiegu pacjent może odczuwać ból, wówczas specjalista przepisze leki przeciwbólowe. Często pojawiają się także zasinienia i krwiaki. Mogą także wystąpić zaburzenia czucia, które są jednak przejściowe.

Powikłania po operacji plastycznej uszu nie są częste; oto możliwe komplikacje:

 • opuchlizna i siniaki: występują prawie zawsze i najczęściej są wchłaniane na przestrzeni kilku dni; jedno ucho może być bardziej opuchnięte niż drugie, przez co na początku pacjent może mieć wrażenie, że jego uszy są asymetryczne, jednak nie należy się tym przejmować, jako że efekt ten zniknie wraz z opuchlizną;
 • infekcja: występują niezwykle rzadko; w tym przypadku pacjentowi podaje się antybiotyk;
 • asymetria: niewielka asymetria uznawana jest za normalną, jako że uszy przed interwencją nie są identyczne;
 • krwawienie i krwiaki: niewielkie krwiaki nie są rzadkim powikłaniem, natomiast stosowane obecnie nowoczesne techniki operacyjne pozwalają zredukować znacznie ryzyko krwawienia;
 • blizny przerostowe (keloidy): mogą wystąpić u osób z tendencjami do zbliznowaceń;
 • oderwanie się ucha: na skutek poluzowania się któregoś ze szwów może dojść do częściowego oderwania się operowanego ucha, co wymagać będzie kolejnego zabiegu operacyjnego, w związku z czym może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Często zadawane pytania

 • Od jakiego roku życia można wykonać zabieg korekcji uszu u dzieci? Otoplastykę można przeprowadzić w każdym wieku; jedynym warunkiem jest całkowite wykształcenie się małżowiny usznej, co zazwyczaj ma miejsce po 5 roku życia. W niektórych przypadkach, zabieg można wykonać jeszcze wcześniej, a mianowicie po 3 roku życia. W trakcie dorosłego życia również można przeprowadzić tę interwencję. Mayo Clinic
 • Ile czasu po zabiegu będę na zwolnieniu? Wiele zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Dr n. med. Tadeusz Witwicki, specjalizujący się w chirurgii plastycznej, zapewnia, że do pracy można wrócić już po około tygodniu. Nie oznacza to jednak, że proces gojenia całkowicie się zakończył: zasinienia i obrzęk mogą się utrzymywać przez 2-3 tygodnie. Dr n. med. Tadeusz Witwicki
 • Jak wyglądają blizny? Najlepszym wyjściem jest wykonanie blizny z dojścia zamałżowinowego, czyli z tyłu ucha, dzięki czemu blizna jest niewidoczna, nawet u pacjentów, którzy mają krótkie włosy. Klinika TIMELESS
 • Ile trwa zabieg? Czas trwania zabiegu to około 1-2 godziny. Klinika Ars Estetica
 • Na czym polega bezoperacyjna korekta uszu? Do bezoperacyjnej korekty uszu mogą być wykorzystane nici APTOS i wówczas zabieg polega na wszyciu nici, które sprawią, że małżowina będzie lepiej przylegać do głowy. Centrum Medyczne VENO-MED

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."