Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Korekcja uszu

Warto
97%
Warto
Na podstawie 69 historii
Średnia cena
4.500 zł
Średnia cena
Według 145 specjalistów
  • Znieczulenie ogólne lub sedacja
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • 1-3 godziny
  • 1-7 dni rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 tygodniu
  • Trwałe efekty

Co to jest korekcja uszu (otoplastyka)?

Na czym polega otoplastyka

Na czym polega otoplastyka? Odpowiada chirurg plastyczny Janusz Jaworski

Korekcja uszu zazwyczaj polega na skorygowaniu położenia i wielkości uszu. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest zmiana kąta odstawania uszu względem głowy, czyli korekcja odstających uszu; na drugim miejscu znajduje się modelowanie uszu: zmiana kształtu lub ich zmniejszenie. Rzadziej wykonuje się korektę niewykształconej rzeźby chrząstki lub zwiniętego ucha.

Jak informuje specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej, lek. med. Bartłomiej Zoń odstające uszy to wada wrodzona, za którą odpowiadają najczęściej: przerost chrząstki małżowiny usznej lub niewykształcona chrząstka odnogi grobelki (łac. antihelix). Niekiedy może wystąpić połączenie obu tych deformacji lub też uszy mogą być odstające i jednocześnie za duże. W tych przypadkach konieczna będzie korekta odstających uszu w połączeniu z plastyką modelującą.

Operacja plastyczna uszu pozwala na skorygowanie odstających małżowin: sprawia, że uszy przylegają do głowy. Dzięki niej możliwe jest także modelowanie chrząstki, która często nie rozwinęła się prawidłowo. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, specjalista może również poprawić kształt płatków uszu, wygląd zewnętrznej małżowiny (muszli) lub jej rozmiar. Lek. med. Maciej Kulicki jest zdania, że w porównaniu do innych zabiegów chirurgii plastycznej, korekcja odstających uszu jest mniej obciążająca.

Dlaczego pacjenci decydują się na otoplastykę?

W większości badań potwierdzono ścisły związek atrakcyjności twarzy z jej symetrią, a kształt i wielkość uszu jest tak samo ważnym elementem twarzy jak oczy, nos czy usta. Chirurgia plastyczna oferuje wiele rozwiązań, które pomogą nam osiągnąć wymarzony wygląd, a operacje plastyczne, takie jak korekta nosa czy uszu od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem pacjentów. 

Według statystyk ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery, czyli Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej) z 2021 roku korekcja uszu – zwana także otoplastyką – to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie i druga najczęściej wykonywaną operacja plastyczna w obrębie twarzy i głowy. W 2021 roku na świecie wykonano 272 493 zabiegów korekcji uszu. Przyczyną podjęcia decyzji o operacji są zazwyczaj odstające uszy, niezadowolenie z rozmiaru uszu lub inne deformacje małżowiny usznej, które powodują kompleksy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Korekta uszu: dla kogo?

Plastyka uszu - efekty

Efekty otoplastyki (dr n. med. Małgorzata Kot)

Na zabieg otoplastyki mogą się zdecydować zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a także dzieci, pod warunkiem, że ukończyły 5 rok życia, co oznacza, że małżowiny uszne są już u nich w pełni ukształtowane. Chirurg plastyczny dr n. med. Agnieszka Burkacka podkreśla, że niektórzy specjaliści zalecają przeprowadzenie zabiegu w dzieciństwie, przed rozpoczęciem nauki w szkole, tak aby dziecko uchronić przed uwagami ze strony rówieśników i kompleksami. Zabieg można wykonać też w dojrzałym wieku, jednak zakończenia nerwowe u dorosłych są bardziej rozwinięte, przez co zabieg jest dla nich bardziej bolesny.

Odstające uszy są jedną z najczęstszych przyczyn kompleksów; problem okazuje się szczególnie kłopotliwy w przypadku mężczyzn, którzy nie mogą ukryć małżowiny usznej pod włosami. Dlatego też według wcześniej wspomnianego raportu ISAPS plastyka uszu plasuje się na 5 miejscu wśród najczęściej wykonywanych operacji plastycznych u mężczyzn.

Rodzice nie powinni naciskać na swoją pociechę w sprawie operacji, a obserwować jej zachowanie i jej stosunek do swoich uszu. Dzieci, które doświadczyły nieprzyjemności ze strony rówieśników, same zasygnalizują problem i wyrażą zainteresowanie zabiegiem. Tacy mali pacjenci będą najlepiej znosić trudy związane z operacją i rekonwalescencją oraz będą najbardziej zadowoleni z rezultatów.

Bibliografia:

Art Medical Center (data nieznana). Plastyka uszu [online]. Dostępny: http://www.artmedicalcenter.eu/zabieg/25/21/1186/Plastyka-uszu.html. Dostęp: 23.01.2020.

Beauty Group (data nieznana). Korekta uszu [online]. Dostępny: https://www.artplastica.pl/korekcja-uszu/. Dostęp: 23.01.2020.

Kulicki, M. (data nieznana). Plastyka uszu | Korekcja odstających uszu – otoplastyka [online]. Dostępny: https://drkulicki.pl/korekcja-odstajacych-uszu-otoplastyka/. Dostęp: 23.01.2020.

Zoń, B. (data nieznana). Plastyka uszu | Korekcja uszu [online]. Dostępny: https://chirurgplastyk.pl/zabiegi-chirurgii-plastycznej/operacje-plastyczne-twarzy/plastyka-uszu. Dostęp: 23.01.2020.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów