Zweryfikowano przez:
Lekarz medycyny estetycznej oraz flebolog. Właścicielka Saska Clinic w Warszawie. Oficjalny trener Teoxane oraz Merz z zakresu Radiesse. Posiada międzynarodowy tytuł Radiesse Expert Injector.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 cze 2021
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest wolumetria?
 • Rodzaje wypełniaczy
 • Wybór specjalisty
 • Jak przebiega zabieg?
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Dla kogo?
 • Efekty
 • Przeciwwskazania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Zbyt wąskie usta, lekko zgarbiony nos czy niewystarczająco wydatne kości policzkowe często bywają przyczynami niezadowolenia z wyglądu twarzy i pogłębiających się z tym związanych kompleksów. Pragniemy w lustrze oglądać kształtne i proporcjonalne rysy, ale natura nie zawsze obchodzi się z nami łaskawie, a jeśli nawet obdaruje nas hojnie, upływ czasu nie oszczędza nikogo. Zmiany wywołane starzeniem – utrata jędrności skóry i pojawienie się zmarszczek, którym towarzyszy zanik tkanki podskórnej w okolicach ust, skroni, policzków, kości jarzmowych – powodują utratę młodzieńczego wyglądu twarzy, zaostrzenie jej rysów i odwrócenia tzw. trójkąta młodości. Nadmiar zwiotczałej i pozbawionej tłuszczowej podpory skóry zaczyna gromadzić się w dolnych partiach twarzy, która kształtem upodabnia się do kwadratu lub prostokąta. Z czasem dochodzi do zaniku linii żuchwy, powstania podwójnego podbródka i tzw. chomików. Pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe, opadają kąciki ust, zwężeniu ulega czerwień warg, a z powodu zmiany kształtu oczodołu bardziej widoczne stają się worki i cienie pod oczami. 

Najskuteczniejszą receptą na te niedoskonałości, które towarzyszą nam od urodzenia lub pojawiają się w wyniku starzenia, są zabiegi chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Obecnie, dzięki rozkwitowi wielu nauk medycznych, korekta kształtu poszczególnych elementów twarzy prowadząca do jej upiększenia oraz cofnięcia zmian wywołanych starzeniem coraz częściej nie wymaga zresztą już interwencji chirurgicznej. Modelowaniu twarzy i przywracaniu jej młodego wyglądu przysłużyć się może między innymi wolumetria.

Dr n. med. Elżbieta Podgórska opowiada o zabiegu wolumetrii

Czym jest wolumetria?

Wolumetria to zabieg modelowania twarzy bez użycia skalpela, polegający na zastosowaniu wypełniaczy, które są wstrzykiwane w określone obszary w celu uzupełnienia ich objętości oraz nadania im pożądanego kształtu i wielkości. Jak wyjaśnia dr Katarzyna Mudel, zabiegi wolumetryczne mają za zadanie wypełnić te miejsca, w których zanikły tkanki podskórne i w ten sposób odmłodzić twarz. Na przykład, aby unieść obwisłą skórę z linii żuchwy (wolumetria żuchwy), podaje się wypełniacz w okolice skroni i policzków, a nadmiar skóry nad górną powieką, zmniejszający optycznie oko, zredukować można poprzez wypełnienie obszaru nad linią łuków brwiowych. 

Każdy problem jest nieco inny i wymaga dostosowania sposobu i miejsca wypełnienia oraz doboru właściwego preparatu. Wiele technik wolumetrycznych pozwala redukować zmarszczki, przywracać właściwą gęstość i sprężystość skóry, poprawiać owal twarzy, pozbyć się „doliny łez”, cieni pod oczami lub opuszczonych kącików ust. Wolumetria pozwala także zmienić wygląd nosa np. poprzez korektę jego grzbietu czy poprawić symetrię warg i zwiększyć ich objętość. 

Wypełniacze Radiesse

Radiesse® firmy Merz to często wykorzystywany wypełniacz

Rodzaje wypełniaczy

Do zabiegów wolumetrycznych wykorzystuje się preparaty o różnym składzie chemicznym, a więc i odmiennych właściwościach. Rolą specjalisty jest ustalenie nie tylko właściwej mapy nakłuć, ale także dobór preparatu, który będzie gwarantował oczekiwane efekty.

Dr Izabela Lenartowicz objaśnia, że najczęściej wykorzystywanymi wypełniaczami są preparaty zawierające w składzie usieciowany kwas hialuronowy. Jego zastosowanie pozwala zwiększyć objętość tkanek i przywrócić ich dawną jędrność, co skutkuje wyrównaniem konturu twarzy, a w przypadku wypełnienia zmarszczek ich wyraźnym spłyceniem. Jak informują specjaliści z Kliniki Sfera, kwas hialuronowy zdolny do wiązania cząsteczek wody w skórze, pomaga także przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia i sprężystości, dzięki czemu twarz zyskuje wyraźnie młodszy wygląd. Preparaty z kwasem hialuronowym przeznaczone do wolumetrii twarzy są standardowo gęstsze od tych stosowanych do wypełniania bruzd czy zmarszczek. Wolumetria kwasem hialuronowym to prawdopodobnie najczęściej wykonywany rodzaj tego zabiegu.

Inne bardzo popularne preparaty to grupa tzw. stymulatorów kolagenu. Działają one nieco inaczej niż kwas hialuronowy. Jak wyjaśnia lek. med. Przemysław Styczeń, nie tyle zwiększają swoją objętością modelowany obszar, ile, przede wszystkim, stymulują produkcję własnego kolagenu w miejscu poddanym zabiegowi. Należą do nich m.in. kwas polimlekowy (Sculptra), hydroksyapatyt wapnia (Radiesse), polikaprolakton (Ellanse). Efekty zabiegów z biostymulatorami zwykle mogą utrzymywać się dłużej, niż to jest w przypadku zabiegów z kwasem hialuronowym, zwłaszcza wykorzystujących preparaty starszej generacji. Poza działaniem wolumetrycznym mają też wpływ na poprawę jakości oraz zagęszczenie skóry. Istnieją jednak również ograniczenia w ich użyciu. Nie stosuje się ich m.in. do wypełniania ust czy czoła.

Wolumetria może przyjmować również formę lipofillingu, czyli przeszczepu własnego tłuszczu do miejsc wymagających powiększenia czy wymodelowania. Jedną z największych zalet tego wypełniacza jest jego naturalne pochodzenie. Według ekspertów z Kliniki OT.CO to ważny walor, bo pobrana z uda czy fałdu brzusznego własna tkanka tłuszczowa nie wywoła u pacjenta alergii i lepiej będzie się przyswajał. Wypełnienie tłuszczem własnym gwarantuje przy tym bardzo naturalnie wyglądający efekt. Jednak i ta technika ma swoje mankamenty. Tłuszcz zastosowany jako wypełniacz z czasem się wchłania, więc efekt zabiegu może nie być tak spektakularny, jak jest to w przypadku innych wypełniaczy.

Wolumetria przed i po

Modelowanie owalu twarzy (tzw. lifting wolumetryczny): przed i po (lek. med. Marta Mączka)

Wybór specjalisty

W przypadku wolumetrii wybór specjalisty ma szczególne znaczenie. Wybór lekarza wpływa na bezpieczeństwo i efekt zabiegu. Tylko wysoki poziom umiejętności lekarza, jego wprawa i rozeznanie w metodzie gwarantują zadowalający efekt. Ponadto, jak informuje dr Iwona Radziejewska-Choma, przy wolumetrii kluczowe znaczenie ma wybór preparatu, a w tym pomaga nam właśnie lekarz. Również dlatego bardzo ważne jest to, by wybrać doświadczonego lekarza, który posiada specjalistyczną i precyzyjną wiedzę o właściwościach poszczególnych preparatów. Zdarza się, że w niektórych przypadkach najlepsze efekty zagwarantować może zastosowanie zaawansowanych metod łączenia dwóch różnych preparatów: kwasu hialuronowego i biostymulatorów. 

Bywa również tak, że użycie zbyt gęstego wypełniacza w niewłaściwym miejscu wywołać może efekt sztuczności, Istnieje także wiele szczegółowych reguł doboru wypełniacza w zależności od indywidualnych cech pacjenta. Doświadczony specjalista będzie w stanie przewidzieć np. szybsze tempo zanikania preparatów z kwasem hialuronowym u osób narażonych na przewlekły stres czy intensywnie uprawiających sport i rozważy w takim przypadku zastosowanie któregoś z termostabilnych wypełniaczy (hydroksyapatyt, polikaprolakton).

Wolumetria

Zabieg polega na iniekcji wypełniaczy. Na zdjęciu wolumetria ust.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w wyznaczone wcześniej miejsca. Wolumetrię przeprowadza się najczęściej po uprzednim znieczuleniu twarzy kremem typu Emla, niekiedy stosuje się znieczulenie stomatologiczne. Procedura trwa zwykle od 15 do 50 minut.

Przebieg zabiegu wygląda następująco:

 1. Przygotowanie skóry do zabiegu. Skóra jest oczyszczana i dezynfekowana. Nakładany jest krem znieczulający lub stosowana inna forma znieczulenia miejscowego zalecona przez lekarza.
 2. Iniekcje. Preparaty podaje się cienką igłą lub kaniulą. Ilość nakłuć, ich miejsce oraz głębokość zależy od celu, w jakim przeprowadza się zabieg. Do iniekcji najczęściej wykorzystywane są mikrokaniule, które gwarantują precyzję podania wypełniacza oraz, ze względu na swój rozmiar, elastyczność i kształt, zmniejszają dyskomfort związany z nakłuwaniem skóry.
 3. Masaż. Niektóre zabiegi wymagają przeprowadzenia delikatnego masażu, który pozwala na lepsze rozmieszczenie zaaplikowanego preparatu.

Po zabiegu można od razu powrócić do normalnej aktywności. Możliwe jest wystąpienie zaczerwienienia w miejscach wkłucia i tkliwość obszarów poddanych zabiegowi. Bardzo rzadko zdarza się zasinienie lub obrzęk. Objawy te ustępują w ciągu kilku godzin, najpóźniej dni.

Jeśli interwencję wykonuje się z wykorzystaniem tłuszczu własnego w roli wypełniacza, iniekcje w modelowane rejony twarzy poprzedzone są pobraniem tkanki tłuszczowej do przeszczepu. Miejsce, z którego będzie ona pobierana, jest wcześniej znieczulane, dzięki czemu procedura jest bezbolesna i nieuciążliwa. Jak wyjaśniają to specjaliści z Bieńkowscy Clinic, odessane komórki tłuszczowe (najczęściej z ud, pośladków czy fałdu brzusznego) są oczyszczane w specjalnych urządzeniach po to, aby usunąć z pobranego materiału martwe komórki i nadmiar wody. Odpowiednio przygotowany tłuszcz wstrzykuje się następnie w wyznaczone miejsca twarzy.

Wstrzykiwanie wypełniaczy

Modelowanie kości policzkowych preparatami wypełniającymi

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Konsultacja lekarska pozwala specjaliście dobrać właściwą technikę wolumetryczną do problemu, z którym zjawia się pacjent w jego gabinecie. Ocena stopnia zaawansowania zmian w obrębie twarzy, rozpoznanie oczekiwań pacjenta, wiedza o jego trybie życia czy jego innych indywidualnych cechach, umożliwia ponadto wybór odpowiedniego preparatu wypełniającego. Wywiad lekarski przeprowadzany przez lekarza ma również na celu wykluczenie wystąpienia powikłań i istnienie ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia wolumetrii. Po kwalifikacji do zabiegu pacjent informowany jest także o tym, jak przebiega procedura oraz czego może się on spodziewać po jego zakończeniu. Wolumetria zwykle nie wymaga wykonania dodatkowych badań, chyba że lekarz uzna pogłębienie diagnostyki za konieczność.

Wolumetria - efekty

Modelowanie twarzy i wolumetria policzków z wykorzystaniem Radiesse: przed i po (dr Iwona Radziejewska-Choma)

Dla kogo?

Wolumetria jest zabiegiem dedykowanym wszystkim osobom, bez względu na płeć, dla których widoczne na twarzy oznaki starzenia się są źródłem dyskomfortu psychicznego i niezadowolenia ze swojego wyglądu. Specjaliści z kliniki Centrum Medycznego Veno-Med polecają zabiegi z użyciem wypełniaczy pacjentom z następującymi oznakami starzenia:

 • zmarszczki;
 • utrata sprężystości i jędrności skóry;
 • zapadnięte policzki;
 • pogłębiona „dolina łez”;
 • pogłębione bruzdy nosowo-wargowe;
 • zbyt wyostrzone rysy twarzy;
 • zbyt szczupła twarz.

To także doskonała metoda poprawy owalu twarzy, wymodelowania podbródka, nosa, okolic skroni, likwidacji tzw. zmarszczek marionetkowych oraz odmłodzenia skóry szyi, dekoltu, dłoni. 

Dużą grupą pacjentów, którzy skorzystać mogą z dobrodziejstw wolumetrii, są osoby zainteresowane poprawą proporcji twarzy i kształtu jej poszczególnych elementów. Wypełniacze pozwalają skorygować zarys nosa, powiększyć objętość ust i nadać im ładniejszy kontur czy zniwelować asymetrię twarzy. Specjaliści z Lecznicy Melitus zalecają ponadto zabiegi lipofillingu jako skuteczny sposób poprawienia wyglądu blizn zanikowych i pooperacyjnych. Autoprzeszczep tkanki tłuszczowej stosowany jest z powodzeniem jako metoda modelowania nie tylko twarzy, ale i sylwetki. Wypełnia się piersi, aby zwiększyć ich rozmiar i kształt, a także pośladki czy łydki, w zależności od istniejących u pacjenta dysproporcji.

Wolumetria przed i po

Lifting wolumetryczny i wolumetria brody: przed i po (VENO-MED)

Efekty

Wolumetria z zastosowaniem kwasu hialuronowego przynosi natychmiastowe efekty, natomiast ich trwałość jest uzależniona nie tylko od osobniczych cech pacjenta, ale też od rodzaju użytego preparatu. Jak wyjaśnia dr Małgorzata Legocka, największą trwałość wykazują wypełniacze z dużą ilością cząsteczek usieciowanego kwasu, który wykazuje większą stabilność i jest wolniej wchłaniany. Efekty odmłodzenia i poprawy objętości modelowanych partii twarzy mogą się utrzymywać od 6 do 24 miesięcy. Zwykle zaleca się powtarzanie zabiegów w miarę zaniku wypełniacza.

Zabiegi z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia (Radiesse) wywołują również natychmiastowe rezultaty, chociaż mechanizm działania preparatu jest nieco inny. Specjaliści z Estetica Nova objaśniają, że w początkowej fazie objętości modelowanym obszarom dodaje użyty preparat. Ten jednak wchłania się po około 4 miesiącach, a w jego miejsce pojawia się nowy kolagen, dla którego rusztowaniem były cząsteczki hydroksyapatytu. Dzięki temu, że preparat stymuluje fibroblasty do intensywnej produkcji kolagenu, a ten w naturalny sposób zmienia grubość i sprężystość skóry twarzy, efekty zabiegu mogą utrzymywać się przez 12 do 24 miesięcy.

Podobny mechanizm działania preparatów z polikaprolaktonem (Ellanse) powoduje, że dają one efekty zbliżone do rezultatów zabiegów z hydroksyapatytem. Niektóre wypełniacze tego typu mogą utrzymywać się nawet 3-4 lata. Wypełniacze z kwasem polimlekowym (Sculptra) wywołują stopniowo pojawiające się efekty, które narastają po każdej kolejnej sesji. Pierwsze oznaki poprawy grubości, jędrności i sprężystości skóry wyraźnie pogłębiają się wraz z upływem czasu i produkcją nowych włókien kolagenowych. Seria od 1 do 4 zabiegów pozwala utrzymać efekty leczenia przez około 2 lata.

Lipofilling, choć uznawany za najbezpieczniejszą metodę, ze względu na pochodzenie i właściwości wypełniacza, wykazuje najmniejszą trwałość efektów. Pierwsze efekty wolumetryczne uwidaczniają się od razu po zabiegu, ale z czasem część przeszczepionego tłuszczu jest wchłaniana. Zwykle rezultat zabiegu w swojej ostatecznej formie jest widoczny po 2-3 miesiącach. Przeszczepione komórki tłuszczowe w wielu przypadkach wchłaniają się najszybciej spośród wszystkich wypełniaczy.

Przeciwwskazania

Wolumetria jest małoinwazyjna, działa miejscowo i opiera się na wprowadzeniu do tkanek wypełniaczy biodegradowalnych, naturalnych i niealergizujących. Zarówno kwas hialuronowy, jak i hydroksyapatyt, który buduje nasze zęby i kości, a tym bardziej własny tłuszcz są wypełniaczami bezpiecznymi i jako takie gwarantują nikłe ryzyko pojawienia się powikłań. To powoduje, że z zabiegów wolumetrycznych korzystać może bardzo duża grupa pacjentów. Wypełniaczy nie stosuje się jednak w kilku przypadkach.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

 • ciąża i laktacja;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • choroba nowotworowa;
 • choroby i stany zapalne skóry;
 • opryszczka;
 • infekcja;
 • gorączka;
 • nadwrażliwość na składniki preparatu.

Standardowo, ze względu na zaburzenia w zakresie krzepliwości krwi, nie wykonuje się zabiegów wolumetrycznych podczas miesiączki i w trakcie kuracji lekami wpływającymi na proces krzepnięcia.

Często zadawane pytania

 • Czy zabieg jest bolesny? Ewentualna bolesność wyeliminowana jest poprzez zastosowanie kremu znieczulającego, a także dzięki przeciwbólowym środkom, które często znajdują się w składzie nowoczesnych preparatów wykorzystywanych w tej technice. Nakłucia są zatem niewyczuwalne. Wstrzyknięciu wypełniacza towarzyszy natomiast często uczucie „rozpierania”. Niektórzy pacjenci w pierwszym okresie po zabiegu odczuwają obecność wprowadzonego preparatu, zwłaszcza przy intensywnej mimice. Lek. med. Przemysław Styczeń
 • Czy po zabiegu wolumetrii można korzystać z sauny? W dniu przeprowadzenia zabiegu należy unikać sauny, gorących kąpieli i intensywnego wysiłku fizycznego. Powinno się również powstrzymać od wizyt na pływalni. Nie wolno spożywać alkoholu. Dr Ewa Rybicka Estetica Nova
 • Który z wypełniaczy biostymulujących działa najsilniej? Za najsilniejszy stymulator kolagenu uchodzi kwas polimlekowy stosowany w zabiegu Sculptra. Jednak jego bardzo intensywne działanie powoduje, że efekty zabiegów z jego użyciem mogą być nieco mniej przewidywalne i zwykle czeka się na nie dłużej. W przypadku kwasu polimlekowego istnieje także większe ryzyko powstania grudek i nierówności kolagenowych. Dlatego doświadczenie lekarza, który dobiera preparat, jest w przypadku wolumetrii tak istotne. Dr Iwona Radziejewska-Choma

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."