Autor:

Wolumetria to zabieg mający na celu skorygowanie owalu twarzy i odtworzenie jej młodzieńczego kształtu, tzw. trójkąta piękności. Efekty można uzyskać zarówno przy użyciu różnych wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, jak i kwasu L-polimlekowego – Sculptra, czy też hydroksyapatytu wapnia – Radiesse. Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym preparatem stosowanym obecnie do tego zabiegu jest jednak kwas hialuronowy.

Zmiana owalu twarzy - przyczyny

Proces starzenia odwraca proporcje twarzy. Z czasem ubywa nam podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicach skroni, kości oczodołowych, policzków, w wyniku czego skóra traci podporę. Utrata podpory oznacza osuwanie się skóry, która z czasem traci sprężystość, tworząc głębokie linie (bruzdy okołonosowe, linie marionetki w okolicach ust) oraz siateczkę zmarszczek. Efektem tego procesu jest także zgubienie konturów twarzy, powstanie tzw. chomiczych policzków, a także odwrócenie tzw. trójkąta piękności.

womanface

Wolumetria - dobór preparatu

Kwas hialuronowy to najszerzej stosowana substancja do tzw. wypełniania tkanek. Podawana w odpowiednim miejscu i na wymaganą głębokość unosi tkanki leżące powyżej, co pozwala na modelowanie twarzy.

Umiejętne, bardzo dokładne podanie wypełniacza pozwala na odtworzenie grubości tkanki, uniesienie "opadniętych" części twarzy, przywrócenie trójkąta piękności. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego uzupełnione mezoterapią pozwalają spowolnić procesy starzenia poprzez zatrzymanie wody w głębokich warstwach skóry, a co za tym idzie, na poprawę jej regeneracji.

Na rynku dostępny jest jeszcze jeden popularny wypełniacz Radiesse - żel, w którym znajdują się cząsteczki hydroksyapatytu wapnia. Żel służy typowy wypełniacz, natomiast hydroksyapatyt wapnia pobudza tkanki do regeneracji poprzez stymulację produkcji nowego kolagenu. Radiesse stosuje się zarówno do wypełniania zmarszczek, jak i zabiegów wolumetrycznych w obrębie całej twarzy.

Jeszcze inną propozycją przywrócenia młodzieńczego owalu twarzy jest zabieg z wykorzystaniem własnego tłuszczu pacjenta. W przypadku stosowania tłuszczu trudniej jest przewidzieć dokładne efekty zabiegu, ponieważ część tkanki tłuszczowej ulega wchłonięciu, ale pozostały tłuszcz jest wypełniaczem trwałym.

Więcej na temat doboru preparatów

Soft Lifting - metoda modelowania twarzy kwasem hialuronowym

Osobiście do modelowania twarzy używamy techniki Soft Liftingu. Jest to technika, dzięki której odpowiednio niewielką ilością wypełniacza z kwasu hialuronowego, podanego w tzw. punkty symptomatyczne, uzyskujemy piękną korektę bez efektu sztuczności. Często do Soft Liftingu stosujemy atraumatyczne kaniule czyli giętkie, plastikowe niby igły, które ze względu na swoją budowę uniemożliwiają wręcz uszkodzenie struktur naczyń krwionośnych i nerwów. Bardzo często wykańczamy całą procedurę podając kwas hialuronowy za pomocą igły w miejsca, które wymagają bardzo precyzyjnego modelowania.

Wolumetria/Soft Lifting - wskazania

Zabieg przeznaczony dla osób, które zauważyły u siebie:

 • spłaszczenie/zmniejszenie objętości tkanki w okolicy policzków i oczodołów (względem np. zdjęć sprzed kilku lat)
 • poglębienie bruzdy okołonosowej
 • opadające kąciki ust i linie pionowe biegnące od ust do brody
 • ogólną utratę elastyczności skóry

Wideo, jak lekarz ocenia twarz pacjenta przed zabiegiem Wolumetrii

Wolumetria/Soft Lifting - zalecenia przed zabiegiem

Decydując się na zabieg należy być ogólnie zdrowym:

 • brak gorączki
 • brak stanów zapalnych w obrębie skóry twarzy
 • brak stanów zapalnych w obrębie uzębienia

Do samej procedury nie trzeba się szczególnie przygotowywać oprócz zachowania dobrego samopoczucia.

Wolumetria/Soft Lifting - przebieg procedury

Soft Lifting rozpoczyna się od określenia tzw punktów symptomatycznych, czyli zaznaczenia, które miejsca na twarzy wymagają uniesienia lub uwypuklenia. Twarz znieczula się specjalną maścią, którą utrzymuje się około 40 minut. Po znieczuleniu całą twarz starannie się oczyszcza i dezynfekuje. Po zdezynfekowaniu nakłuwa się miejsca do wprowadzenia kaniul i wprowadza je, rozprowadzając wewnątrz tkanki kwas hialuronowy.

Twarz po zabiegu wygląda na prawie nienaruszoną. W niewielu miejscach mogą powstawać siniaki czy delikatne obrzęki, które natomiast szybko ustępują.
Jest to jeden z najbardziej atraumatycznych, najmniej bolesnych i dających natychmiastowe rezultaty zabiegów, których wykonujemy najwięcej w swojej praktyce zawodowej.

Wolumetria/Soft Lifting - czas trwania zabiegu

Zabieg trwa około 30 minut.

Wolumetria/Soft Lifting - czy zabieg trzeba powtarzać?

Zabieg wymaga powtórzenia w odstępach rocznych/półtorarocznych.

Wolumetria/Soft Lifting - rekonwalescencja

Brak.

Wolumetria/Soft Lifting - efekty zabiegu

Efekt zabiegu widoczny jest niemalże natychmiast, ale stabilizuje się w okresie do tygodnia od zabiegu. W tym czasie kwas hialuronowy chłonie i zatrzymuje wodę, schodzą pozabiegowe obrzęki i siniaczki.

Metamorfoza pacjentki z wykorzystaniem technik wolumetrycznych

Wolumetria/Soft Lifting - powikłania

Jeżeli Pacjent jest zdrowy i jego układ immunologiczny pracuje prawidłowo, a także przy zachowaniu całkowitej aseptyki ze strony lakarza - powikłania nie mają miejsca.
Do czasowych powikłań można zaliczyć siniaki czy delikatne obrzęki.

Wolumetria/Soft Lifting - przeciwwskazania

Choroby autoimmunologiczne

 • stany zapalne skóry
 • gorączka
 • przeziębienie
 • stany zapalne w obrębie jamy ustnej
 • ciężkie choroby ogólnoustrojowe

Inne metody korekcji owalu twarzy

Wypełniacz Radiesse

Nieinwazyjny lifting twarzy Ulthera

Nieinwazyjyn lifting HIFU

Nici liftingujące APTOS

Lifting nićmi PDO

Przeszczep własnego tłuszczu

Chirurgiczny facelifting

Aktualizowane: 08.11.2018

Wolumetria - Nowości

Zasięgnij opinii specjalisty w dziedzinie Wolumetria

Więcej opinii na ten temat

Wypełnianie policzków u dr Mudel

Warto     

P.Kasia ma profesjonalne podejscie do pacjentow.Fajnie potrafi doradzic od czego warto zaczac lub co warto poprawic w swoim wizerunku Polecam.

Wolumetria - Cenniki

Ceny od 1 200 zł
zazwyczaj do 3 000 zł
Dr Piotr Turkowski
Ceny od 950 zł
zazwyczaj do 2 200 zł
Dr Iwona Radziejewska-Choma
Ceny od 1 400 zł
zazwyczaj do 1 800 zł
dr Katarzyna Mudel
Ceny od 1 800 zł
zazwyczaj do 3 600 zł
Centrum Medyczne VENO-MED Jendrysik, Kiełek
Dr Ewa Rybicka
Warszawa
Ceny od 1 200 zł
Dr Ewa Rybicka

Polecane zabiegi

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni