Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Wolumetria

Warto
60%
Warto
Na podstawie 3 historii
Średnia cena
1.866 zł
Średnia cena
Według 131 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne od razu
  • Efekty tymczasowe

Czym jest wolumetria?

Wolumetria to zabieg modelowania twarzy bez użycia skalpela, polegający na zastosowaniu wypełniaczy, które są wstrzykiwane w określone obszary w celu uzupełnienia ich objętości oraz nadania im pożądanego kształtu i wielkości. Jak wyjaśnia dr Katarzyna Mudel, zabiegi wolumetryczne mają za zadanie wypełnić te miejsca, w których zanikły tkanki podskórne i w ten sposób odmłodzić twarz. Na przykład, aby unieść obwisłą skórę z linii żuchwy (wolumetria żuchwy), podaje się wypełniacz w okolice skroni i policzków, a nadmiar skóry nad górną powieką, zmniejszający optycznie oko, zredukować można poprzez wypełnienie obszaru nad linią łuków brwiowych.

Każdy problem jest nieco inny i wymaga dostosowania sposobu i miejsca wypełnienia oraz doboru właściwego preparatu. Wiele technik wolumetrycznych pozwala redukować zmarszczki, przywracać właściwą gęstość i sprężystość skóry, poprawiać owal twarzy, pozbyć się „doliny łez”, cieni pod oczami lub opuszczonych kącików ust. Wolumetria pozwala także zmienić wygląd nosa np. poprzez korektę jego grzbietu czy poprawić symetrię warg i zwiększyć ich objętość.

Rodzaje wypełniaczy

Wolumetria efekty

Przed i po wolumetrii (Klinika Skórna.pl)

Do zabiegów wolumetrycznych wykorzystuje się preparaty o różnym składzie chemicznym, a więc i odmiennych właściwościach. Rolą specjalisty jest ustalenie nie tylko właściwej mapy nakłuć, ale także dobór preparatu, który będzie gwarantował oczekiwane efekty.

Dr Izabela Lenartowicz objaśnia, że najczęściej wykorzystywanymi wypełniaczami są preparaty zawierające w składzie usieciowany kwas hialuronowy. Jego zastosowanie pozwala zwiększyć objętość tkanek i przywrócić ich dawną jędrność, co skutkuje wyrównaniem konturu twarzy, a w przypadku wypełnienia zmarszczek ich wyraźnym spłyceniem. Jak informują specjaliści z Kliniki Sfera, kwas hialuronowy zdolny do wiązania cząsteczek wody w skórze, pomaga także przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia i sprężystości, dzięki czemu twarz zyskuje wyraźnie młodszy wygląd. Preparaty z kwasem hialuronowym przeznaczone do wolumetrii twarzy są standardowo gęstsze od tych stosowanych do wypełniania bruzd czy zmarszczek. Wolumetria kwasem hialuronowym to prawdopodobnie najczęściej wykonywany rodzaj tego zabiegu.

Inne bardzo popularne preparaty to grupa tzw. stymulatorów kolagenu. Działają one nieco inaczej niż kwas hialuronowy. Jak wyjaśnia lek. med. Przemysław Styczeń, nie tyle zwiększają swoją objętością modelowany obszar, ile, przede wszystkim, stymulują produkcję własnego kolagenu w miejscu poddanym zabiegowi. Należą do nich m.in. kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, polikaprolakton. Efekty zabiegów z biostymulatorami zwykle mogą utrzymywać się dłużej, niż to jest w przypadku zabiegów z kwasem hialuronowym, zwłaszcza wykorzystujących preparaty starszej generacji. Poza działaniem wolumetrycznym mają też wpływ na poprawę jakości oraz zagęszczenie skóry. Istnieją jednak również ograniczenia w ich użyciu. Nie stosuje się ich m.in. do wypełniania ust czy czoła.

Wolumetria może przyjmować również formę lipofillingu, czyli przeszczepu własnego tłuszczu do miejsc wymagających powiększenia czy wymodelowania. Jedną z największych zalet tego wypełniacza jest jego naturalne pochodzenie. Według ekspertów z Kliniki OT.CO to ważny walor, bo pobrana z uda czy fałdu brzusznego własna tkanka tłuszczowa nie wywoła u pacjenta alergii i lepiej będzie się przyswajał. Wypełnienie tłuszczem własnym gwarantuje przy tym bardzo naturalnie wyglądający efekt. Jednak i ta technika ma swoje mankamenty. Tłuszcz zastosowany jako wypełniacz z czasem się wchłania, więc efekt zabiegu może nie być tak spektakularny, jak jest to w przypadku innych wypełniaczy.

Wybór specjalisty

Wolumetria przed i po

Modelowanie owalu twarzy (tzw. lifting wolumetryczny): przed i po (lek. med. Marta Mączka)

W przypadku wolumetrii wybór specjalisty ma szczególne znaczenie. Wybór lekarza wpływa na bezpieczeństwo i efekt zabiegu. Tylko wysoki poziom umiejętności lekarza, jego wprawa i rozeznanie w metodzie gwarantują zadowalający efekt. Ponadto, jak informuje dr Iwona Radziejewska-Choma, przy wolumetrii kluczowe znaczenie ma wybór preparatu, a w tym pomaga nam właśnie lekarz. Również dlatego bardzo ważne jest to, by wybrać doświadczonego lekarza, który posiada specjalistyczną i precyzyjną wiedzę o właściwościach poszczególnych preparatów. Zdarza się, że w niektórych przypadkach najlepsze efekty zagwarantować może zastosowanie zaawansowanych metod łączenia dwóch różnych preparatów: kwasu hialuronowego i biostymulatorów. 

Bywa również tak, że użycie zbyt gęstego wypełniacza w niewłaściwym miejscu wywołać może efekt sztuczności, Istnieje także wiele szczegółowych reguł doboru wypełniacza w zależności od indywidualnych cech pacjenta. Doświadczony specjalista będzie w stanie przewidzieć np. szybsze tempo zanikania preparatów z kwasem hialuronowym u osób narażonych na przewlekły stres czy intensywnie uprawiających sport i rozważy w takim przypadku zastosowanie któregoś z termostabilnych wypełniaczy (hydroksyapatyt, polikaprolakton).

Bibliografia:

Bieńkowscy Clinic (2019). Lipofilling twarzy – bezpieczny sposób na odmłodzenie twarzy, dający spektakularny efekt [online]. Dostępny: https://bienkowscyclinic.pl/blog/lipofilling-twarzy-bezpieczny-sposob-na-odmlodzenie-dajacy-spektakularny-efekt/. [dostęp: 10.03.2020].

Estetica Nova Dr Ewa Rybicka (data nieznana). Biostymulujący wypełniacz [online]. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg/ellanse-biostymulujacy-wypelniacz-117. [dostęp: 09.03.2020].

Estetica Nova Dr Ewa Rybicka (data nieznana). Hydroksyapatyt wapnia [online]. Dostępny: https://esteticanova.com.pl/zabieg/radiesse-hydroksyapatyt-wapnia-112. [dostęp: 09.03.2020].

Lecznica Melitus (data nieznana). Lipofilling – przeszczepy tłuszczu własnego [online]. Dostępny: https://klinikamelitus.pl/dermatochirurgia/lipofilling/. [dostęp: 09.03.2020].

Legocka M. (2020). Ile kosztuje wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym? [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/ile-kosztuje-wypelnianie-zmarszczek-kwasem-hialuronowym/. [dostęp: 10.03.2020].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów