Artykuł zweryfikowany przez:
Specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Pasjonuje się chirurgią plastyczną; stara się wprowadzać do swojej praktyki najnowocześniejsze techniki stosowane na świecie.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 5 cze 2021
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest operacja plastyczna nosa?
 • Dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Poprawa wyglądu i funkcji czynnościowych
 • Jak przygotować się do operacji?
 • Przebieg zabiegu
 • Techniki
 • Rekonwalescencja
 • Efekty
 • Powtórna korekta nosa
 • Ryzyko i komplikacje
 • Nieinwazyjne alternatywy
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:
Korekta nosa: przed i po

Korekta nosa metodą otwartą: przed i 1 tydzień po (dr hab. n. med. Paweł Szychta)

Wstęp

Korekta nosa (rynoplastyka, rhinoplastyka) to operacja pozwalająca na zmianę kształtu i/lub poprawę funkcjonalności nosa. To jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, oraz druga po blefaroplastyce najczęściej wykonywana interwencja w obrębie twarzy. Według najnowszych danych ISAPS (Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej) w 2019 roku wykonano 821,890 zabiegów korekcji nosa, o ponad 13% więcej niż w poprzednim roku.

Kiedy wykonuje się powtórną korekcję nosa? Odpowiada chirurg plastyczny dr Lubomir Lembas

Czym jest operacja plastyczna nosa?

Rynoplastyka pozwala na modelowanie kształtu nosa w taki sposób, aby osiągnąć bardziej satysfakcjonujący efekt wizualny z przodu i/lub z profilu. Kiedy celem interwencji jest głównie poprawa funkcji nosa i oddychania, nazywamy ją septoplastyką. Z kolei rynoseptoplastyka to termin określający operację, której cel jest estetyczno-funkcjonalny.

Operacja pozwala na uzyskanie lepszych proporcji twarzy i bardziej harmonijnego profilu, szczególnie jeżeli połączy się ją z mentoplastyką (plastyką podbródka). Jak możemy przeczytać w artykule MedlinePlus, pacjenci decydujący się na zabieg mają różne oczekiwania co do efektów, wśród których możemy wymienić: 

 • zmniejszenie zbyt dużego nosa 
 • korekta grzbietu nosa (usunięcie garbu)
 • zmiana kształtu czubka nosa
 • zwężenie nosa
 • zmniejszenie dziurek w nosie
 • korekta krzywej przegrody nosowej

Operacja polega na zmianie kształtu i/lub zmniejszeniu części chrzęstnej i/lub kostnej nosa, a rezultaty bardzo różnią się u poszczególnych pacjentów w zależności od sąsiadujących kości i chrząstek i rodzaju skóry. 

Pacjent powinien mieć świadomość, że nie istnieje „idealny nos” i nie każdy efekt można uzyskać u każdej osoby, dlatego też nowy kształt i rozmiar nosa powinien przede wszystkim pasować do rysów twarzy, dając naturalne efekty. 

Blizna po korekcji nosa

Blizna na słupku nosa po korekcji metodą otwartą (dr Osuch Clinic)

Dla kogo?

Zabieg pozwala skorygować wrodzone i nabyte w wyniku urazów defekty i malformacje nosa. Rynoplastyka to poważna interwencja chirurgiczna, dlatego kandydaci do zabiegu powinni cieszyć się dobrym zdrowiem. Z tego względu na pierwszej konsultacji lekarz zleci badania, pozwalające wykluczyć przeciwwskazania i ocenić ryzyko interwencji. 

Nie istnieje określony limit wieku, do którego należy zdecydować się na operację, jednak młodzi pacjenci powinni wiedzieć, że zabieg można wykonać dopiero po osiągnięciu dojrzałości fizycznej i emocjonalnej (około 15-16 lat u dziewczynek i 16-18 lat u chłopców), a zalecany wiek to nawet 18 lat. Pacjenci poniżej 18 roku życia będą potrzebować formalnej zgody rodziców

Kandydatami do zabiegu są osoby niezadowolone z wyglądu swojego nosa, u których problem ten może być źródłem kompleksów, a nawet negatywnie wpływać na jakość życia. Pacjenci wymianiają często takie dekfety nosa jak krzywy nos, opadający czybek, zbyt duży lub szeroki nos czy garbek na nosie. Zabieg jest także wskazany u pacjentów doświadczających problemów z oddychaniem na skutek różnych malformacji nosa (np. krzywa przegroda nosowa). Pacjent powinien mieć jednak realistyczne oczekiwania co do rezultatów operacji.

Korekta nosa metodą zamkniętą: przed i po

Korekta nosa metodą zamkniętą: przed i 2 miesiące po (dr hab. n. med. Paweł Szychta)

Wybór specjalisty

Pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji o operacji jest wybór lekarza, który najlepiej poradzi sobie z danym przypadkiem.

W Polsce do wykonania rynoplastyki uprawnieni są chirurdzy plastyczni i specjaliści laryngologii. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy lekarz ukończył wymaganą specjalizację. Warto także dowiedzieć się, czy dany lekarz jest członkiem któregoś z oficjalnych stowarzyszeń zrzeszających chirurgów tych specjalizacji, takich jak na przykład Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChRiE).

Kolejnym krokiem będzie konsultacja z wybranym lekarzem. Niekiedy warto wybrać się na więcej niż jedną wizytę i wybrać specjalistę, który wzbudza nasze największe zaufanie. Na pierwszej konsultacji warto poprosić chirurga o zdjęcia przed i po jego byłych pacjentów.

Operacja czubka nosa

Konsultacja ze specjalistą

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Pierwsza konsultacja jest bardzo ważna dla pacjenta, ponieważ ma on wówczas szansę zadać nurtujące go pytania, przedstawić swoje oczekiwania co do efektów oraz ewentualne lęki związane z operacją. 

Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi wywiad, aby ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta i wykluczyć przeciwwskazania. To również wtedy określa się cel operacji (funkcjonalny lub estetyczny).

Następnie specjalista zbada struktury nosa, zwracając uwagę na jego kształt i rozmiar oraz na proporcje całej twarzy. W przypadku zbyt małego lub zbyt dużego podbródka lekarz może zaproponować plastykę brody w celu uzyskania bardziej harmonijnego profilu.

Niektóre kliniki dysponują programami komputerowymi, które pozwalają na przeprowadzenie wizualizacji spodziewanych efektów operacji. Specjaliści z prestiżowej Mayo Clinic (Stany Zjednoczone) podkreślają, że to jednak właśnie sama rozmowa ze specjalistą o oczekiwaniach względem rezultatów jest jednak niezwykle ważna. Pacjent może czuć się niekomfortowo, rozmawiając o swoim wyglądzie i kompleksach, jednak jest to konieczne, aby uniknąć rozczarowania po operacji.

Po ustaleniu celów zabiegu, wstępnym badaniu i ocenie czynników ryzyka, chirurg wyjaśni kandydatowi, jak przebiega zabieg chirurgiczny: jaką technikę należy zastosować, w jakim znieczuleniu wykonuje się interwencję, jak przygotować się do zabiegu, jak przebiega rekonwalescencja, jakie są możliwe komplikacje i z jakimi kosztami należy się liczyć. 

Korekta nosa: przed i po

Korekta nosa metodą otwartą: przed i 1 tydzień po (dr hab. n. med. Paweł Szychta)

Poprawa wyglądu i funkcji czynnościowych

Poniżej wyjaśniamy różnice między funkcjonalną korektą nosa a operacją plastyczną nosa, której cel jest głównie estetyczny:

 • Septoplastyka lub korekta krzywej przegrody nosowej: krzywa przegroda nosowa może być wynikiem czynników genetycznych lub powstać w wyniku urazu (ta druga ma związek ze zmianami w małżowinach nosowych). Może powodować trudności w oddychaniu, ból głowy, zaburzenia słuchu, przewlekły katar i zapalenie zatok. Celem zabiegu jest usunięcie zdeformowanych chrząstek i części kości oraz przywrócenie poprawnej budowy przegrody. W niektórych przypadkach ten zabieg wykonuje się w połączeniu z operacją plastyczną nosa (rynoseptoplastyka). Septoplastyka pozwala przede wszystkim na poprawę jakości oddychania, jednak może mieć także efekty estetyczne.
 • Rynoplastyka ze względów estetycznych: jej głównym celem jest skorygowane defektów estetycznych nosa, czyli na przykład usunięcie garbu, plastyka czubka nosa itp. Operację można wykonać techniką zamkniętą lub otwartą, a blizny są mało widoczne. O technice decyduje lekarz wspólnie z pacjentem, biorąc pod uwagę rodzaj defektu oraz za i przeciw owych technik. Specjalista może skorzystać z symulacji komputerowej, aby przedstawić pacjentowi możliwy efekt.

W większości przypadków istnieje możliwość wykonania korekty krzywej przegrody nosowej w ramach ubezpieczenia NFZ, jednak operacja plastyczna nosa jedynie ze względów estetycznych nie jest refundowana.

O znieczuleniu podczas rhinoplastyki opowiada dr n. med. Ireneusz Siewiera

Jak przygotować się do operacji?

Operacja chirurgiczna może wywołać stres u pacjenta. Aby go uniknąć, pacjent powinien przestrzegać zaleceń przed zabiegowych od chirurga. Oto niektóre z nich: 

 • wykonać morfologię krwi i inne zalecane przed operacją badania
 • w przypadku kobiet ustalić datę operacji w dniu, w którym nie występuje miesiączka
 • przestać przyjmować leki przeciwzakrzepowe w okresie ustalonym przez specjalistę
 • nie stosować aerozoli donosowych zwężających naczynia krwionośne na 3 tygodnie przed zabiegiem
 • zaleca się zaprzestać palenia papierosów na 1 miesiąc przed i po operacji
 • zmyć makijaż przed operacją
 • nie jeść co najmniej 8 godzin przed zabiegiem
 • udać się na zabieg w towarzystwie członka rodziny lub kogoś bliskiego

O przebiegu rhinoplastyki opowiada dr n. med. Tomasz Dębski

Przebieg zabiegu

Korektę nosa można wykonać lub w znieczuleniu ogólnym lub w wyselekcjonowanych sytuacjach w znieczuleniu miejscowym z sedacją. Rodzaj znieczulenia wybiera lekarz, rozważając wszystkie za i przeciw, technikę operacyjną oraz stopień trudności i rozległość operacji. 

W zależności od preferencji pacjenta oraz wskazań medycznych zabieg można wykonać w trybie ambulatoryjnym (pacjent zostaje wypisany do domu tego samego dnia) lub pacjent może zostać wypisany z kliniki w następnej dobie po operacji. 

Rynoplastykę można wykonać techniką otwartą i zamkniętą i trwa ona przeciętnie od 1 do 3 godzin w zależności od przypadku. 

Techniki plastyki nosa (chirurg plastyczny Anna Olender)

Techniki

Istnieją dwie podstawowe techniki korekcji nosa:

 • Zamknięta: nie wymaga nacięć zewnętrznych, chirurg uzyskuje dostęp poprzez nozdrza. Stosuje się szwy rozpuszczalne, które po kilku dniach same się wchłaniają i nie zachodzi konieczność ich usuwania. Plusem tej techniki jest to, że blizny są całkowicie niewidoczne. Ma ona jednak pewne ograniczenia i nie może być stosowana do korekty wszystkich defektów. Może być zastosowana w celu redukcji lub zwężenia nosa. 
 • Otwarta: wykonuje się te same nacięcia co w przypadku techniki zamkniętej oraz wąskie nacięcie pomiędzy otworami nosa. Pozwala chirurgowi na łatwiejszy i pełniejszy dostęp do wszystkich struktur nosa. Blizna po upływie kilku miesięcy jest praktycznie niewidoczna. To preferowana technika u pacjentów, którzy już poddali się jednej operacji nosa i jest to powtórna korekta, oraz w przypadku osób z dużymi defektami lub malformacjami. Proces rekonwalescencji przebiega podobnie w obu przypadkach. 

O rekonwalescencji po operacji plastycznej nosa opowiada dr n. med. Ireneusz Siewiera

Rekonwalescencja

Najczęściej pacjent spędza przynajmniej jedną dobę po operacji w klinice, pozostając pod obserwacją specjalistów. Zabieg kończy się założeniem gipsu. Opatrunki zdejmuje się po 5-10 dniach. Mogą one wywoływać u pacjenta dyskomfort ze względu na konieczność oddychania ustami. 

Zaraz po operacji może wystąpić ból, który jednak powinien ustąpić po zażyciu środków przeciwbólowych. Normalne jest wystąpienie obrzęków i siniaków w obrębie nosa, a także opuchlizna i przekrwienie w okolicy oczu. Po zdjęciu gipsu można zauważyć nowy kształt nosa, jednak z ostateczną oceną powinniśmy wstrzymać się do pół roku.

Rekonwalescencja trwa około 14 dni i po tym czasie można wrócić do pracy, podczas gdy z intensywniejszymi ćwiczeniami fizycznym powinniśmy zaczekać około 2 miesiące. Zaleca się także stosowanie kremów z filtrem  SPF +50 w ciągu pierwszych 2 miesięcy po operacji. 

Po operacji należy:

 • nie wydmuchiwać nosa przez około 4 tygodnie
 • stosować się do wskazówek chirurga odnośnie higieny jamy nosowej
 • starać się nie schylać i nie pochylać głowy w pierwszych dniach po interwencji
 • nie używać soczewek kontaktowych w pierwszych dniach po operacji
 • nie spożywać bardzo ciepłych pokarmów ani napojów przez około 2 tygodnie
 • unikać dużego wysiłku fizycznego i zminimalizować ryzyko zranienia w tym obszarze
 • nie nosić okularów przez około 1 miesiąc
Korekcja nosa - przed i po

Korekcja nosa: przed i po (prof. Piotr Wójcicki)

Efekty

Efektem korekty nosa jest nie tylko poprawa wyglądu nosa, ale też całej twarzy oraz profilu. Ostateczne rezultaty możemy zaobserwować po upływie około 6 miesięcy, czyli po zakończeniu procesu gojenia i ustąpieniu opuchlizny i siniaków. W procesie ustępowania stanu zapalnego nos może nieco zmieniać swój kształt w tym czasie. Większe zadowolenie z wyglądu wpływa pozytywnie na samoocenę i jakość życia pacjenta.

Efekty operacji są trwałe, mimo że nos, podobnie jak inne części ciała, podlega procesom starzenia. Aby efekt był naturalny, nos powinien być proporcjonalny w stosunku do reszty twarzy, z symetrycznymi dziurkami i dobrze zdefiniowanym kątem między nosem a ustami. 

Czynnikiem wpływającym na efekt jest także skóra pacjenta: im grubsza skóra, tym mniej jest ona elastyczna, przez co nowy kształt kości i chrząstek jest mniej zauważalny, a ogólna zmiana wyglądu nosa mniej drastyczna. 

Blizny w przypadku techniki zamkniętej są całkowicie niewidoczne. Jeżeli pacjent był operowany techniką otwartą, znajdzie niewielką bliznę (najczęściej prosta linia lub kształt V) w kolumience nosa, która po upływie kilku miesięcy staje się praktycznie niezauważalna.

Korekcja czubka nosa - dr Piotr Osuch

Korekcja czubka nosa - efekty (dr Piotr Osuch)

Powtórna korekta nosa

W niektórych przypadkach – pacjentów po poważnych urazach i wypadkach, nadużywających narkotyków czy patologii onkologicznych – może być konieczne wykonanie powtórnej korekty nosa

Wykonanie tego zabiegu jest szczególnie wskazane u pacjentów, którzy poddali się częściowej operacji plastycznej nosa. Powtórną korekcję nosa można wykonać po upływie minimum 8-10 miesięcy od pierwszej operacji, wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, a czas rekonwalescencji jest zbliżony do okresu przy pierwszej operacji, chociaż czasami może być krótszy. Jednak ryzyko w tym przypadku jest większe, szczególnie w przypadku naruszenia chrząstek. 

Z tego względu doświadczony specjalista powinien zadecydować o konieczności wykonania takiej operacji i zaplanować powtórny zabieg. 

Korekcja nosa - dr Anna Olender

Korekta nosa metodą zamkniętą: przed i 2 miesiące po (dr hab. n. med. Paweł Szychta)

Ryzyko i komplikacje

Według ekspertów ISAPS częstymi przejściowymi skutkami rynoplastyki mogą być:

 • opuchlizna
 • siniaki w okolicach nosa
 • siniaki w okolicach oczu
 • krwotok
 • uczucie zatkanego nosa
 • zaczerwieniony nos na skutek rozszerzania się naczyń krwionośnych
 • ból

Możliwe komplikacje związane są nie tylko z samym zabiegiem plastyki nosa, ale ogólnie z ryzykiem, jakie niesie zabieg chirurgiczny. Mogą wystąpić:

 • komplikacje poznieczuleniowe
 • martwica
 • reakcja alergiczna
 • zakażenie
 • krwotok
 • asymetria
 • niezadowolenie pacjenta z wyglądu nosa
 • jedynie częściowa poprawa wyglądu i funkcjonalności nosa
 • utrudnione oddychanie lub zmiany w przepływie powietrza przez nos
 • uszkodzenie przegrody nosowej lub kanalików łzowych
 • suchość błon śluzowych nosa
 • zaburzenia węchu

Niechirurgiczna korekcja nosa kwasem hialuronowym

Korkta nosa kwasem hialuronowym

Nieinwazyjne alternatywy

W przypadku osób z niewielkimi defektami estetycznymi nosa, takimi jak mały garbek, można rozważyć nieinwazyjne alternatywy korekcji nosa, czyli zabiegi takie jak: 

 • Korekta nosa kwasem hialuronowym: za pomocą wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego możemy skorygować drobne asymetrie, garbek, zbyt długi nos, opadający czubek lub powiększyć mały nos. Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, dlatego też ryzyko powikłań jest niskie. Efekt zabiegu utrzymuje się przez około 12-18 miesięcy i jest odwracalny. Korekta kształtu nosa nićmi to zabieg nieinwazyjny, który trwa około 30 minut, a rekonwalescencja jest bardzo krótka i mało uciążliwa. Nie u wszystkich pacjentów przyniesie ona jednak pożądane efekty i nie należy jej zaleca się stosowania jej u osób z dużymi defektami. W przypadku pacjentów, którzy po korekcie nosa kwasem hialuronowym, pragną zdecydować się na operację, należy wstrzymać się z nią do całkowitego wchłonięcia się kwasu. 
 • Korekta nosa nićmi: technika stosowana głównie u pacjentów, którzy chcą zmienić wygląd czubka nosa, czyli podnieść go lub obniżyć albo też zmniejszyć lub skorygować nieco jego kształt. Nici liftingujące są często stosowane w medycynie estetycznej. To krótki zabieg wykonywany w trybie jednodniowym, który nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Zaraz po interwencji pacjent może wrócić do codziennych czynności. Zazwyczaj stosuje się nici Aptos lub nici PDO, a wprowadza się je przez niewielkie nacięcia u podstawy nosa. Po zabiegu może pojawić się niewielka opuchlizna lub siniaki, które jednak szybko się wchłaniają. To dużo mniej inwazyjna metoda od operacji, a efekt utrzymuje się od 2 do 5 lat w zależności od rodzaju nici. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Często zadawane pytania

 • Czy zabieg jest bolesny? Nie, obecne techniki operacyjne oraz anestezjologiczne pozwalają na jak największe wyeliminowanie bólu podczas interwencji. Po zabiegu stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
 • W jakim wieku można wykonać plastykę nosa? Nie zaleca się wykonywania tej interwencji u dzieci i nastolatków, czyli przed zakończeniem procesu dojrzewania, który u dziewczynek zazwyczaj kończy się około 15-16 roku życia, jednak u chłopców trwa nieco dłużej.
 • Jak długo trwa rekonwalescencja? W przypadku operacji funkcjonalnych (septoplastyka) konieczne jest 7-dniowe zwolnienie z pracy, podczas gdy w przypadku operacji funkcjonalno-estetycznych okres ten trwa około 15 dni.
 • Jak upewnić się, że rezultat będzie zadowalający?

  Aby ograniczyć ryzyko niezadowolenia z estetycznych efektów zabiegu, ważne jest, aby wybrać specjalistę doświadczonego w wykonywaniu korekty nosa, który przeanalizuje rysy i proporcje naszej twarzy i będzie w stanie ocenić, jaka technika przyniesie najkorzystniejsze rezultaty. Powinniśmy wybrać specjalistę który wzbudza nasze zaufanie, ponieważ w tym przypadku komunikacja i wysłuchanie oczekiwań pacjenta są niezwykle ważne. Niekiedy ze względu na anatomiczne ograniczenia uzyskanie dokładnie takiego efektu, jakiego oczekuje pacjent, jest niemożliwe, i lekarz powinien go o tym poinformować.

 • Jakie zalety ma ultrasonograficzna korekta nosa (Piezo)? Technika ta pozwala wykonać mniej inwazyjne nacięcia w tkance kostnej, co wpływa na szybszy i łagodniejszy proces rekonwalescencji oraz ogranicza krwawienie.
 • Jakie znieczulenie jest stosowane podczas tej operacji? Zazwyczaj wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, by uniknąć potencjalnego ryzyka.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."