Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022

Spis treści

 • Czym jest ginekomastia?
 • Kto jest kandydatem do operacji?
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Czy dieta może pomóc rozwiązać problem ginekomastii?
 • Przebieg zabiegu
 • Czy leczenie jest bolesne?
 • Rekonwalescencja
 • Efekty
 • Ryzyko i powikłania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia

Rozpoznawanie i sposoby leczenia ginekomastii (NZOZ Kriocentrum)

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to przerost piersi u mężczyzn spowodowany hipertrofią gruczołu (ginekomastia gruczołowa, rzeczywista) lub nadmiarem tkanki tłuszczowej (lipomastia, steatomastia pseudoginekomastia), jak objaśnia zespół Kliniki Lux Med. Termin „ginekomastia” pochodzi od greckich słów gyne – kobieta i mastos

Najczęściej mówimy o 3 stopniach przerostu piersi, a klasyfikacja opiera się na rozmiarze gruczołu, ilości tkanki tłuszczowej i nadmiaru skóry. Schorzenie może być jedno- lub obustronne. Aby postawić diagnozę, konieczne jest wykonanie USG lub mammografii, które pozwalają stwierdzić rozmiar gruczołu. Najczęściej mamy do czynienia z ginekomastią mieszaną, czyli gruczołowo-tłuszczową

Przerost piersi u mężczyzn może być normalny w okresie dojrzewania, jednak mniej niż 10% z tej grupy mężczyzn zmaga się z tym problemem po wejściu w dorosłość. Istnieje wiele przyczyn opisywanego problemu, takich jak problemy hormonalne, nadwaga, choroby przewlekłe, a także czynników ryzyka, wśród których wymienić możemy m.in. przyjmowanie niektórych leków, sterydów, nadużywanie antydepresantów, zła dieta i siedzący tryb życia. 

Problem ginekomastii uznaje się za dosyć wstydliwy, mimo że jest dosyć częsty – szacuje się, że zmaga się z nim 30-40% mężczyzn. Rozwiązaniem problemu jest interwencja chirurgiczna. Klatka piersiowa to ważny element męskiej sylwetki i przerost piersi może stanowić powód do kompleksów. Podstawową metodą korekty jest operacja chirurgiczna, w tym często liposukcja.

Jak leczyć ginekomastię? (dr n. med. Tomasz Dębski)

Kto jest kandydatem do operacji?

Tę interwencję chirurgiczną można wykonać u  pacjentów cieszących się dobrym zdrowiem oraz nie cierpiący na zaburzenia psychiczne, zdiagnozowani przez specjalistę, który określił rodzaj i stopień zaawansowania problemu, a także wskazał optymalny rodzaj leczenia. Warto też pamiętać, że operacja przynosi lepsze rezultaty estetyczne u pacjentów z elastyczną, jędrną skórą. 

W okresie dojrzewania ginekomastia jest powszechnym problemem; może wystąpić także u dzieci. Ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi, dlatego też w tych przypadkach konieczny jest kontakt z endokrynologiem, który po zbadaniu poziomu hormonów będzie w stanie postawić diagnozę i wprowadzić leczenie. 

Przerost piersi u mężczyzn może powodować kompleksy, niską samoocenę, a nawet zaburzenia depresyjne. Mężczyźni zmagający się z tym problemem mogą odczuwać wstyd podczas wizyty na basenie, plaży, czy na siłowni, a niekiedy też w sytuacjach intymnych. W przypadku tego schorzenia aspekt psychiczny jest niezwykle ważny i należy brać go pod uwagę. 

Ginekomastia fizjologiczna

Istnieje kilka rodzajów ginekomastii

Wybór specjalisty

Na tego rodzaju zabieg należy się udać do chirurga plastycznego, specjalizującego się w korekcie tego problemu. Powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o wybranym lekarzu: poszukać informacji o jego wykształceniu i doświadczeniu, obejrzeć zdjęcia przed i po. Warto także zapoznać się z opiniami innych pacjentów na jego temat. 

Możemy także sprawdzić, czy dany specjalista przynależy do organizacji zrzeszających chirurgów plastycznych, jak np. Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej

Zaleca się udanie się na konsultację do więcej niż jednego specjalisty, aby poznać więcej niż jedną opinię, a także wybrać chirurga, który wzbudza nasze największe zaufanie. Ponadto chirurdzy stosują różne techniki operacyjne, dlatego też warto dowiedzieć się o nich oraz o potencjalnych efektach, jakie mogą przynieść i wziąć to pod uwagę podczas wyboru.

Ginekomastia patologiczna

Przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn często leczy się, wykonując liposukcję

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza wywiad; ważne jest wysłuchanie pacjenta, jego historii oraz oczekiwań co do zabiegu. Pacjent powinien dokładnie przedstawić swoją historię kliniczną i opowiedzieć o ewentualnych dolegliwościach, aby lekarz był w stanie stwierdzić, czy są one powiązane z ginekomastią oraz w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, chorobach występujących w rodzinie, a także stylu życia są wyjątkowo ważne dla specjalisty. Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu, narkotyków, sterydów anabolicznych i niektórych lekarstw może powodować przerost gruczołów piersiowych.

Po wywiadzie lekarz przeprowadza badanie fizyczne, podczas które może określić rozmiar gruczołu, obecność tkanki tłuszczowej, stan skóry i stopień zaawansowania problemu. Jeżeli lekarz ma podejrzenia odnośnie przyczyn problemu, może także zbadać palpacyjnie inne obszary, np. tarczycę czy jądra.

Po konsultacji należy wykonać dalsze badania, które pomogą potwierdzić lub wykluczyć diagnozę. Na tym etapie najczęściej wykonuje się badania krwi (np. na poziom hormonów) oraz USG klatki piersiowej. Każdy przypadek jest inny i należy zastosować się do wskazówek lekarza.

Po zidentyfikowaniu lub wykluczeniu przyczyn problemu, pacjent wspólnie z lekarzem podejmuje decyzję o leczeniu. Jeżeli koniczna jest interwencja chirurgiczna, specjalista wyjaśni, ze szczegółami, jak będzie ona przebiegać. Jeżeli masz jakieś pytania, warto je wówczas zadać.

Częsty problem mężczyzn – ginekomastia. Rodzaje i sposoby rozpoznawania (dr n. med. Aldona Stachura)

Czy dieta może pomóc rozwiązać problem ginekomastii?

Ginekomastia to przerost gruczołów klatki piersiowej u mężczyzn, który może mieć wiele przyczyn, wśród których znajdują się między innymi zaburzenia hormonalne, niektóre choroby przewlekłe (niewydolność nerek, jąder, wątroby), przyjmowanie niektórych leków i wiele innych. Mimo wszystko w dalszym ciągu wiele przypadków określa się jako idiopatyczne, czyli przyczyna nie jest dokładnie znana.

Jeżeli uda się odnaleźć przyczynę problemu, pacjenta kieruje się do specjalisty zajmującego się leczeniem danego schorzenia. Jeżeli jednak przyczyna nie zostanie zidentyfikowana, następnym krokiem jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu nadmiaru gruczołu.

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, wyróżniamy dwa rodzaje problemu: ginekomastię, czyli hipertrofię gruczoły, oraz pseudoginekomastię, nazywaną także limpomastią lub rzadziej steatomastią, będącą wynikiem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Może także wystąpić ginekomastia mieszana. W tym pierwszym przypadku dieta nie ma bezpośredniego wpływu na stan klatki piersiowej, ponieważ nie może w żaden sposób zmniejszyć gruczołu. Z kolei lipomastia często jest wynikiem nadwagi lub otyłości i u tych pacjentów dieta może przynieść efekty, jednak wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu.

Najnowsze sposoby leczenia ginekomastii (dr n. med. Kamil Pietrasik)

Przebieg zabiegu

Podczas operacji chirurg wykonuje małe nacięcia wzdłuż aureoli brodawki sutkowej. W przypadku ginekomastii spowodowanej przerostem gruczołu konieczne jest wycięcie tkanki gruczołowej, jednak często wykonuje się też liposukcję, aby usunąć nagromadzoną tkankę tłuszczową, dzięki czemu obszar wokół sutka staje się bardziej płaski, a naturalne krzywizny klatki piersiowe są bardziej podkreślone. 

Zabieg trwa 1-2,5 godziny i można go wykonać w znieczuleniu miejscowym z sedacją, jak informują specjaliści z Kliniki Chirurgii i Medycyny Estetycznej Noviline. Pacjenta można wypisać do domu już tego samego dnia. 

W przypadku lipomastii przeprowadza się zabieg odsysania tłuszczu przy pomocy kaniuli. W celu jej wprowadzenia lekarz wykonuje drobne nacięcia.

U pacjentów z bardzo zaawansowaną ginekomastią chirurg wycina nie tylko tkankę gruczołową i tłuszczową, ale też nadmiar skóry. Jest to technika operacyjna bardzo zbliżona do tej, którą stosuje się podczas operacji zmniejszenia biustu u kobiet. 

Korekta ginekomastii: przed i po

Korekta ginekomastii i sutków: przed i po (dr n. med. Marcin Bieńkowski)

Czy leczenie jest bolesne?

Operację wykonuje się w znieczuleniu, dlatego też pacjent nie odczuwa bólu podczas interwencji. Po zabiegu może pojawić się ból i jest to naturalne zjawisko. Specjalista może zalecić przyjmowanie odpowiednich leków, które zmniejszą dyskomfort związany z procesem gojenia. W większości przypadków dolegliwości bólowe nie są zbyt silne i ból da się uśmierzyć dzięki środkom przeciwbólowym. 

Odczuwanie bólu jest kwestią bardzo indywidualną, jednak zazwyczaj pacjenci nie skarżą się na bardzo silny ból. Dolegliwości bólowe po operacji w miarę procesu gojenia stają się coraz mniej odczuwalne. Jeżeli jednak dyskomfort nie zmniejsza się, warto skontaktować się z chirurgiem, który pomoże rozwiązać ten problem. 

Leczenie konserwatywne ginekomastii

Operacja to nie jedyna metoda leczenia

Rekonwalescencja

Proces rekonwalescencji nie nie wymaga od pacjenta większych wyrzeczeń, jednak należy stosować się do zaleceń specjalisty, aby uniknąć komplikacji i osiągnąć wymarzone rezultaty.

Jak informuje zespół Kliniki Chirurgii Mazan, szwy zdejmuje się po około 10 dniach, a następnie przez okres 4 tygodni pacjent powinien nosić specjalne ubranie kompresyjne. W tym okresie zaleca się przerwę od sportu. Opaska uciskowa służy prawidłowemu drenażowi płynów i poprawia krążenie w operowanej okolicy. Specjaliści podkreślają, że w okresie pooperacyjnym należy też unikać dźwigania, wykonywania cięższych prac domowych, opalania, kąpieli w basenie, wizyt w saunie i na solarium.

Specjalista może przepisać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także lokalne środki, takie jak maści, aby przyspieszyć proces gojenia. W niektórych przypadkach zaleca się także drenaż limfatyczny.

Podsumowując, pacjent może wrócić do codziennych czynności po około 4-5 dniach, jednak powinien zaczekać od 4 do 6 tygodni, aby wrócić do regularnych ćwiczeń i innych wymagających wysiłku fizycznego czynności. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza, ponieważ proces gojenia może przebiegać inaczej u każdego pacjenta.

Efekty korekty ginekomastii

Efekty korekty ginekomastii (dr Osuch Clinic)

Efekty

Operacja pozwala usunąć gruczoł i/lub nadmiar tkanki tłuszczowej z klatki piersiowej. Pacjenci mogą się spodziewać, że uzyskają bardziej proporcjonalną do ich sylwetki i płaską męską pierś. Pierwsze efekty możemy zobaczyć od razu po zdjęciu opatrunku, jednak na początku mogą być widoczne siniaki i opuchlizna, dlatego też z ostateczną oceną efektów najlepiej poczekać około 6 miesięcy. Efekty operacji są trwałe.

Chirurgiczne usunięcie gruczołu piersiowego zazwyczaj pozwala na trwałe usunięcie problemu. Zwykle nie ma konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów, jednak niektórzy pacjenci decydują się także na wykonanie zabiegów ujędrniających skórę po operacji. Pacjentom zaleca się zbilansowaną dietę i wysiłek fizyczny, ponieważ utrzymanie stałej wagi ciała zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej w tym miejscu.

Nawrót problemu zdarza się niezwykle rzadko, o ile przyczyna problemu została wyeliminowana, a operacja była przeprowadzona prawidłowo. Dlatego też tak ważne jest, aby pacjent wybrał doświadczonego i wykwalifikowanego chirurga plastycznego; w tym celu, zachęcamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki.

Leczenie ginekomastii przed i po

Efekty leczenia chirurgicznego (dr Anna Olender)

Ryzyko i powikłania

Chirurgia plastyczna zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Wśród przejściowych powikłań po leczeniu operacyjnym ISAPS wymienia: 

 • opuchliznę
 • siniaki
 • drętwienie
 • ból
 • uczucie pieczenia

Ponadto po zabiegu chirurgicznym mogą wystąpić: 

 • infekcja
 • zatrzymywanie płynów
 • uszkodzenie skóry
 • wiotka skóra (niekiedy konieczny jest drugi zabieg lub zastosowanie innych metod, które pozwolą wyeliminować nadmiar skóry lub ją ujędrnić) 
 • bliznowacenie
 • nierówności, niecałkowicie płaska powierzchnia w okolicy sutka
 • utrata czucia w sutkach

Często zadawane pytania

 • Czy NFZ finansuje zabiegi korekty ginekomastii? Nie, ponieważ zazwyczaj ginekomastia jest problemem estetycznym, a nie zdrowotnym.
 • Czy po operacji pozostają blizny? U pacjentów z ginekomastią gruczołową po zabiegu widoczna jest niewielka blizna wokół aureoli sutka. W przypadku lipomastii (nadmiaru tkanki tłuszczowej) po interwencji pozostają minimalne nacięcia, przez które wprowadzono kaniulę.
 • Jak sprawdzić, czy mój problem to ginekomastia rzeczywista czy pseudoginekomastia? Aby dowiedzieć się, z jakim rodzajem problemu się zmagasz, konieczna będzie wizyta u lekarza i przeprowadzenie diagnostyki. USG jest przydatnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala na określenie rozmiaru tkanek gruczołowej i tłuszczowej.
 • Czy po operacji problem może powrócić? Efekty zabiegu są trwałe, jednak znaczne przybranie na wadze może doprowadzić do ponownego odkładania się tkanki tłuszczowej w tej okolicy.
 • Czy można usunąć lipomastię bez skalpela? Najskuteczniejszą metodą korekcji tego defektu jest operacja, jednak pacjenci, którzy nie chcą lub nie mogą jej wykonać, mogą zastanowić się nad zabiegiem kriolipolizy, czyli nieinwazyjnej metody usuwania tkanki tłuszczowej przy pomocy niskich temperatur. Powinniśmy jednak pamiętać, że efekty będą wtedy mniej spektakularne.

Bibliografia

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."