Spis treści

 • Czym jest ginekomastia?
 • Przyczyny ginekomastii
 • Ginekomastia fizjologiczna
 • Ginekomastia patologiczna
 • Rodzaje ginekomastii
 • Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?
 • Metody leczenia
 • Leczenie konserwatywne
 • Rodzaje ginekomastii
 • Przebieg leczenia operacyjnego
 • Metody cięć podczas operacji
 • Rekonwalescencja po chirurgicznym zabiegu
 • Efekty
 • Powikłania
 • Cena
 • Refundacja

Ginekomastia, nazywana również przerostem gruczołów piersiowych, to powiększenie jednego lub obu gruczołów sutkowych u mężczyzn. Zaburzenie występuje stosunkowo często, chociaż bywa mylone ze steatomastią, czyli gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w obrębie piersi w wyniku otyłości. Objawami wskazującymi na ginekomastię jest poszerzenie otoczki gruczołu, przebarwienie jej na brązowo oraz wyniesienie ponad poziom skóry. Przed operacją plastyczną usuwania powiększonego gruczołu konieczne jest badanie endokrynologiczne. Operacja może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Hospitalizacja trwa 1 dzień, przez 3 - 4 tygodnie konieczne jest bandażowanie klatki piersiowej. Do aktywności fizycznej można powrócić po miesiącu.

Rozpoznawanie i sposoby leczenia ginekomastii (NZOZ Kriocentrum)

Czym jest ginekomastia?

Nazwa wywodzi się z greckiego "gyne"- podobny do kobiety i "mastos"- pierś. To jedno lub dwustronny przerost męskich gruczołów piersiowych, które często przejawia się bólem i twardnieniem tych miejsc. Zaburzenie to występuje bardzo często, w populacji dorosłych mężczyzn nawet u 30-40%. Często pojawia się u chłopców w okresie dojrzewania, w tej grupie występuje u 60-75%.

Jeśli do powiększenia gruczołów piersiowych u mężczyzn dojdzie z powodu nagromadzenia tkanki tłuszczowej, mamy do czynienia z pseudoginekomastią nazywaną steatomastią lub lipomastią.

W powiększonych gruczołach mogą pojawić się cysty, których nie można lekceważyć, ponieważ zmiany nowotworowe piersi występuje nie tylko u kobiet.

Jak leczyć ginekomastię? (dr n. med. Tomasz Dębski)

Przyczyny ginekomastii

Jest bardzo wiele przyczyn powstawania przerostu gruczołów piersiowych u mężczyzn. Przerost piersi mogą wywoływać jak substancje naturalne, tak sztuczne o działaniu estrogennym oraz hormon prolaktyna.

Wśród przyczyn fizjologicznych wyróżniamy:

 • neonatalność - pojawia się u noworodków pod wpływem działania hormonów matki
 • dojrzewanie - pojawia się w okresie dojrzewania i po jego zakończeniu na ogół zanika
 • starzenie się - spowodowana jest degeneracją komórek wytwarzających androgeny

Istnieją również przyczyny patologiczne, takie jak:

 • pierwotne - niewydolność hormonalna jąder (hypogonadismus hypergonadotropicus)
 • wtórne - zapalenie jąder, urazy, niedokrwistość, podwiązanie nasieniowodów
 • endogeniczne
 • zakłócenia metaboliczne (choroba wątroby, niewydolność nerek)
 • zespoły paranowotworowe
 • działanie leków

Często nie udaje się zdiagnozować przyczyny ginekomastii. Zawiązki gruczołów mlecznych powstają u człowieka w okresie prenatalnym i są identyczna dla obu płci. Ich rozwój w okresie dojrzewania odbywa się pod wpływem hormonów. Można powiedzieć, że główną przyczyną jest częściowo lub całkowicie zwiększony poziom estrogenu, który wpływa na rozwój gruczołów piersiowych. Poza tym podwyższonemu poziomowi estrogenu towarzyszy deficyt androgenów (męskich hormonów płciowych) lub uszkodzenie receptorów, na których androgeny osiadają i wspólnie działają.

Ginekomastia fizjologiczna

Istnieje kilka rodzajów ginekomastii

Ginekomastia fizjologiczna

Pojawia się naturalnie u noworodków płci męskiej, u których dominuje poziom hormonów z ciała matki i ustępuje w ciągu kilku tygodni.

Nie powinno być niepokojące pojawienie się ginekomastii u dojrzewających chłopców, ponieważ ten braku balansu hormonalnego zniknie w przeciągu roku, dwóch lat. Jeśli tak się nie dzieje, należy udać się do endokrynologa.

Przerost gruczołów piersiowych występuje także u mężczyzn po 60 roku życia, kiedy dochodzi do degeneracji komórek płciowych wytwarzających androgeny.

Ginekomastia patologiczna

Przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn często leczy się, wykonując liposukcję

Ginekomastia patologiczna

Ma różne przyczyny. Do jej powstania dochodzi pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

W ok. 62% przypadków defekt ten powstaje na skutek działania leków. Jej powstawanie powodują np. spirolacton – diuretikum, cimethidin – stosowany przy leczeniu choroby wrzodowej, dioxin- choroby serca, hormony oraz sterydy anaboliczne.

Jednostronnie powiększone lub zmniejszone jądro może być przyczyną ginekomastii endogenicznej. Przyczyny takiej nieprawidłowej budowy jąder dzielimy na prymarne i sekundarne.

Prymarne przyczyny nieprawidłowej budowy jąder:

 • zespół Klinefeltera (chodzi o genetyczną wadę, kiedy genotyp męski jest XXY zamiast prawidłowego XY)
 • zmniejszenie jąder w wyniku niedostatecznej sekrecji hormonów
 • zespół Reifensteina (syndrom będący kombinacją przerostu gruczołów piersiowych, deformacji genitaliów, abnormalnego kształtu cewki moczowej - hipospadia)

Sekundarne przyczyny nieprawidłowej budowy jąder:

 • nowotwór jąder
 • zapalenie jąder
 • traumatyczne uszkodzenie jąder
 • podwiązanie nasieniowodów podczas wazektomii

Również nowotwory i choroby onkologiczne mogą stanowić przyczynę. Najczęściej chodzi o nowotwory, które powstają w tkankach wytwarzających estrogeny i namnożenie tkanki prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Są to nowotwory nadnercza wytwarzające estrogeny. Schorzenie jest rzadsze niż u kobiet, nie można go jednak lekceważyć (na 100 chorób nowotworowych piersi u kobiet przypada jedna choroba nowotworowa gruczołu piersiowego u mężczyzn).

Do chorób metabolicznych odpowiadzialnych za to schorzenie zalicza się marskość wątroby, choroby nerek i otyłość. U otyłych mężczyzn dochodzi w tkance tłuszczowej do przemiany enzymatycznej wolnych androgenów w estrogen. Przy marskości wątroby zakłócona jest funkcja wątroby i tym samym funkcja hormonalna.

Bardzo częstą przyczyną są zakłócenia hormonalne tarczycy. Dzieje się tak zarówno w przypadku hipertyreozy (nadczynność tarczycy), jak i przy hypothyreozie (niedoczynności tarczycy).

Częsty problem mężczyzn – ginekomastia. Rodzaje i sposoby rozpoznawania (dr n. med. Aldona Stachura)

Rodzaje ginekomastii

 • Gruczołowa: masa piersiowa jest przeważnie gruczołowa i wymaga chirurgicznego usunięcia.
 • Gruczołowo-tłuszczowa
 • Tłuszczowa: chodzi o pseudoginekomastię i można ją usunąć stosując liposukcję.

Najnowsze sposoby leczenia ginekomastii (dr n. med. Kamil Pietrasik)

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Diagnoza poparta jest badaniem krwi i konsultacją u endokrynologa. Następnie przeprowadza się ultrasonografię piersi i jąder, żeby wykluczyć jakiekolwiek zmiany w ich obrębie. Badany jest również brzuch w celu wykluczenia nowotworów nadnerczy.

Na koniec pacjent poddany jest standardowym badaniom przedoperacyjnym.

Korekta ginekomastii: przed i po

Korekta ginekomastii: przed i po (dr n. med. Marcin Bieńkowski)

Metody leczenia

 • Terapia konserwatywna
 • Terapia operatywna

Ginekomastię można leczyć na dwa sposoby. Pierwszym jest leczenie hormonalne, drugim operacja plastyczna, przy której usuwa się nadmiar powiększonych gruczołów piersiowych i przeprowadza się liposukcję (odessanie tłuszczu) w okolicy piersi.

Leczenie konserwatywne ginekomastii

Operacja to nie jedyna metoda leczenia

Leczenie konserwatywne

Chodzi o leczenie pierwszego stopnia ginekomastii we wczesnej fazie przy zdiagnozowanych zaburzeniach hormonalnych i częściowym lub całkowitym nadmiarze estrogenu (hormonu żeńskiego) w ciele mężczyzny. Pacjentowi sł podawane leki hamujące powstawanie estrogenu.

W przypadku częściowego nadmiaru estrogenu przyczyną bywa również niedostateczna ilość męskiego hormonu - androgenu. Leczenie tylko poprzez terapię androgenową nie zdało egzaminu, miało wręcz efekt odwrotny. Hormony pod wpływem oddziaływania enzymów przekształcały się w estrogen, a tym samym zwiększała się jego ilość. Dlatego w leczeniu stosuje się substytuty androgenów, leki antygonadotropowe hamujące działanie lub syntezę estrogenów lub analogi androgenów, które nie przekształcają się w estrogeny.

Ostatnią możliwością terapii konserwatywnej jest kombinacja tych preparatów.

Jeśli przerost gruczołów jest spowodowany ciągłym przyjmowaniem leków, pierwszym krokiem terapii jest odstawienie tych leków. Jeśli sytuacja się nie poprawi, pozostaje rozwiązanie chirurgiczne.

Rodzaje ginekomastii

 1. niewielkie powiększenie
 2. średnie powiększenie bez nadmiaru skóry
 3. średnie powiększenie z nadmiarem skóry
 4. duży przerost gruczołów, które zaczynają przypominać żeńskie piersi, wyraźny nadmiar skóry
Efekty korekty ginekomastii

Efekty korekty ginekomastii (dr Osuch Clinic)

Przebieg leczenia operacyjnego

Przy gienkomastii gruczołowej zabieg polega na wycięciu przerośniętych tkanek piersi, w przyapdku ginekomastii mieszanej, tj. tłuszczowo-gruczołowej, kaniulą odsysany jest nadmiar tkanki tłuszczowej zazwyczaj z cięcia w fałdzie podpiersiowym. Wycięte tkanki są wysyłane do badania histopatologicznego. Po zabiegu zakładane są szwy, najczęściej rozpuszczalne, samowchłaniające się.

Usuwanie ginekomastii

Schemat zabiegu

Metody cięć podczas operacji

Przy leczeniu chirurgicznym tego defektu opisuje się wiele metod cięć periareolarnych.

Idealne jest niewielkie cięcie, po którym pozostaje mała, niezauważalna blizna. Umożliwia to liposukcja, za pomocą której redukuje się warstwę tłuszczową, w połączeniu z mastektomią. Cięcie w kształcie półmiesiąca (według Webstra) jest prowadzone wokół brodawek piersiowych, dlatego blizna nie jest później właściwie widoczna. Ta metoda jest najodpowiedniejsza dla 1. rodzaju ginekomastii oraz u transseksualistów przy operacjach zmiany płci z kobiety na mężczyznę.

Rodzaj 2. i 3. ginekomastii można leczyć prowadząc cięcie w kształcie półksiężyca w dolnej części klatki piersiowej i pociógając je w stronę kości piersiowej lub ramion (wg. Simona).

Inny wariant to usunięcie tkanki w górnej części klatki piersiowej. Przy terapii dużego przerostu gruczołów piersiowych typu IV korzystamy z przeniesienia kompleksu brodawkowego na stopce wg. Lattermana. Blizna pozostaje wokół całej okolicy brodawki i kieruje się skośnie w kierunku ramion.

Przy większym przeroście stosowana jest również metoda wg. Davidsona. Cięcie jest prowadzone wokół brodawki, gdzie usuwa się nadmiar tkanek. Powstała blizna jest bardzo dyskretna.

Rozwiązania chirurgiczne stosujemy w sytuacji, kiedy pacjent nie chce terapii hormonalnej, przy przeroście trwającym latami lub po zasięgnięciu opinii endokrynologa, który wykluczy terapię konserwatywną.

Operację można przeprowadzać w znieczuleniu miejscowym, ale w większości przypadków jest stosowane znieczulenie ogólne.

Leczenie ginekomastii przed i po

Efekty leczenia chirurgicznego (dr Anna Olender)

Rekonwalescencja po chirurgicznym zabiegu

Po operacji należy liczyć się z jedniodniową hospitalizacją. W operowanych miejscach przez 48 h będzie umieszczony dren. Na klatkę piersiową zakładany jest bandaż lub elastyczna kamizelka na okres 3-4 tygodni. Zdejmowany jest wyłącznie pod prysznic. Bandaż przyspiesza redukcjęobrzęków i pomaga w obkurczaniu skóry.

Po upływie 1. - 2. miesięcy można powrócić do aktywności fizycznej i uprawiania sportu.

Efekty

Efekt zabiegu jest widoczny z reguły po miesiącu.

Ginekomastia

Aby uniknąć powikłań po operacji ginekomastii, należy dobrze wybrać chirurga

Powikłania

Hematomy (siniaki) i obrzęk to drobne powikłania, które szybko ustąpią. Właśnie żeby im zapobiegać stosujemy bandaż klatki piersiowej.

W obrębie blizny mooże wystąpić krwawienie lub pojawić się infekcja.

Blizna może również stwardnieć lub przerastać tworząc keloid. Najczęściej dzieje się tak w przypadku cięcia okrężnego oraz cięcia prowadzonego skośnie od brodawki w kierunku ramion. W celu zapobiegania tym powikłaniom stosujemy kremy, żele oraz plastry silikonowe.

Częstym powikłaniem jest przejściowy brak czucia w obrębie brodawki.

Do poważniejszych powikłań należy obumarcie kompleksu brodawkowo - sutkowego, do którego może dochodzić po większych operacjach.

Powikłanie takie jak asymetria można usunąć poprzez powtórną operację. Reoperacja jest możliwa najwcześniej pół roku po zabiegu.

Cena

Cena jest uzależniona głównie od stopnia zaawansowania przerostu i metody leczenia. Srednio waha się na granicy 5 - 6 000 złotych.

Refundacja

Operację przeprowadza się z zalecenia lekarza specjalisty (endokrynologa, seksuologa) i może być refundowana w ramach ubezpieczenia. Wiele klinik chirurgii plastycznej oferuje ten zabieg komercyjnie.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."