Zweryfikowano przez:
dr Cezary Szary
dr Cezary Szary
Specjalista radiologii i flebologii związany z warszawską Kliniką Flebologii. Ekspert w zakresie małoinwazyjnych metod leczenia chorób żył i ceniony diagnosta. Stawia na leczenie przyczynowe.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 cze 2021
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Wstęp
 • Leczenie żylaków
 • Na czym polega klejene żylaków?
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Jak przebiega zabieg?
 • Klejenie żylaków: dla kogo?
 • Efekty
 • Przeciwwskazania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:
Żylaki nóg

Żylaki kończyn dolnych powstają na skutek problemów z krążeniem

Wstęp

Żylaki, czyli zmienione chorobowo żyły kończyn dolnych, poskręcane i rozszerzone, bywają przez wielu ludzi postrzegane jako defekt kosmetyczny, który przypomina o sobie zwłaszcza w okresie letnim, gdy odsłonięcie nóg staje się przyczyną dyskomfortu i poczucia wstydu. Tymczasem żylaki to nie tylko problem estetyczny. W rzeczywistości żylaki są manifestacją poważnej i przewlekłej choroby – niewydolności żylnej – i zaniedbane mogą doprowadzić do wielu kłopotów zdrowotnych. Zaniechanie leczenia żylaków skończyć się może stanami zapalnymi żył i skóry, przebarwieniami, niegojącym się owrzodzeniem, zakrzepicą oraz pęknięciem żylaka lub zatorem, które stanowią poważne zagrożenie dla życia.

Nieestetyczne żylaki widoczne na nogach wiążą się nie tylko z nieatrakcyjnym wyglądem nóg i poważnymi powikłaniami, ale także licznymi dolegliwościami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zmianom żylnym towarzyszą często obrzęk, skurcze, uczucie ciężkości nóg i ich bolesność. Jedynym skutecznym rozwiązaniem dla wszystkich powyższych problemów jest dobrze dobrana i kompleksowa terapia prowadzona przez specjalistę flebologa, który pomoże pozbyć się niechcianych żylaków oraz zajmie się leczeniem przyczynowym tego schorzenia. Właściwa terapia wraz z profilaktyką pozwalają skutecznie i trwale pozbyć się żylaków, związanych z nimi dolegliwości i zagrożeń.

Klej do żylaków VenaSeal

Klej do leczenia żylaków VenaSeal

Leczenie żylaków

Leczenie żylaków można rozpocząć w każdym momencie, nawet gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i żylaki są bardzo wyraźnie widoczne. Jednak nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Pierwsze symptomy choroby: pojawienie się na nogach pajączków naczyniowych (teleangiektazji) i rozszerzonych żył powierzchniowych (wenulektazji), mrowienie i drętwienie nóg, skurcze łydek czy opuchlizna wokół kostek, powinny być impulsem do konsultacji z lekarzem. Wdrożony program terapeutyczny pomoże wówczas zahamować rozwój choroby lub skutecznie pozbyć się żylaków, jeśli te już się pojawiły. Współczesna flebologia dysponuje dużym zestawem efektywnych metod usuwania żylaków. Coraz więcej z nich to nowoczesne terapie małoinwazyjne, które wypierają dominujące dawniej leczenie chirurgiczne przy użyciu skalpela (np. skleroterapialaserowe usuwanie żylaków czy para wodna SVS i VBOX). Jedną z tych najnowocześniejszych metod usuwania żylaków jest ich klejenie.

Na czym polega klejenie żylaków? Odpowiada lek. med. Justyna Wilczko

Na czym polega klejene żylaków?

To nieoperacyjny zabieg polegający na zamykaniu, a w konsekwencji usunięciu, zmienionych chorobowo żył przy pomocy specjalnego kleju tkankowego. Jest to jedna z wewnątrzżylnych technik leczenia – klej aplikowany jest do wnętrza żylaka przy użyciu cewnika. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga nasiękowego znieczulenia tumescencyjnego (znieczulenia miejscowego, np. lignokainą podawaną na drodze wielu nakłuć w okolicy żylaka), a przerwanie powłok skórnych jest minimalne. Metoda dzięki temu, że jest tak małoinwazyjna, wiąże się z wyjątkowo krótkim okresem rekonwalescencji.

Pierwszą tego typu metodą była, wprowadzona na przełomie 2011 i 2012 roku, technika klejenia żył przy użyciu amerykańskiego systemu VenaSeal (łac. vena – żyła, ang. seal – kleić). Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Flebologii, którzy są pionierami tej metody w Polsce, obok systemu VenaSeal obecnie funkcjonują w terapii żylaków również nowsze techniki klejenia: system VariClose oraz VenaBlock. Wykorzystywane są w ich przebiegu innego rodzaju substancje klejące o szybszym czasie polimeryzacji, dzięki czemu procedury te przebiegają szybciej oraz pozwalają objąć leczeniem szersze spektrum chorób żylnych.

Klejenie żylaków: przed i po

Klejenie żylaków: przed i bezpośrednio po zabiegu (Nasmed)

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Podczas konsultacji w gabinecie flebologa prowadzony jest szczegółowy wywiad dotyczący wszystkich objawów, współwystępujących schorzeń i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Lekarz diagnozuje stopień zaawansowania niewydolności żylnej, korzystając między innymi z dodatkowych badań specjalistycznych. Standardowo przeprowadzane jest badanie USG Doppler, które pozwala precyzyjnie zlokalizować niedrożne naczynia krwionośne oraz ocenić budowę i funkcjonalność układu żył w badanej kończynie. Jest to, podobnie jak inne procedury ultrasonograficzne, badanie bezinwazyjne i bezbolesne. W niektórych przypadkach specjalista zlecić może dodatkowe badania obrazowania układu żylnego, np.: wenografię czy angiografię.

Diagnoza postawiona przez flebologa oraz ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta pozwalają na dobór odpowiedniej drogi leczenia. Wybór metody terapeutycznej zależy między innymi od ilości, wielkości i lokalizacji żylaków oraz występowania ewentualnych przeciwwskazań do konkretnej procedury medycznej. Jak informują eksperci z Centrum Medycznego Nasmed, pacjent zakwalifikowany do leczenia metodą klejenia żylaków jest również proszony o wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Są to:

 • morfologia krwi z rozmazem;
 • grupa krwi z czynnikiem Rh;
 • czynniki krzepnięcia;
 • elektrolity;
 • poziom kreatyniny;
 • anty-HCV, HBsAg;
 • poziom glukozy we krwi.

Specjaliści przypominają ponadto o konieczności odstawienia lub zmodyfikowania dawki przyjmowanych leków wpływających na procesy krzepnięcia krwi. Szczegółowe postępowanie w przypadku wszystkich leków stosowanych przez pacjenta ustala lekarz indywidualnie po kwalifikacji do zabiegu.

Klejenie żylaków w Klinice Flebologii

Jak przebiega zabieg?

Usuwanie żylaków tą metodą nie wymaga znieczulenia tumescencyjnego. Jak wyjaśnia dr Cezary Szary, podczas zabiegu nie dochodzi do nagrzewania tkanek okalających zamykany żylak, tak jak ma to miejsce w innych wewnątrzżylnych procedurach (laseroterapia, ablacja radiowa czy zamykanie żylaków parą wodną). Metoda nie wymaga ponadto nacinania skóry, bo dostęp do leczonych żył uzyskuje się poprzez niewielkie nakłucia. Zabieg trwa średnio 15-45 minut w przypadku jednej kończyny, ale można przeprowadzić go na obu nogach i wówczas procedura trwa odpowiednio dłużej.

Przebieg zabiegu wygląda następująco:

Krok 1

Przygotowanie skóry do zabiegu, które obejmuje jej odkażenie oraz zastosowanie punktowego środka znieczulającego w miejscach, gdzie poprzez nakłucie będzie wprowadzany cewnik, za którego pośrednictwem chirurg dostanie się do miejsca aplikacji kleju w chorej żyle.

Krok 2

Wprowadzanie kleju do zamykanych żylaków. Procedura ta następuje pod stałą kontrolą USG, co zapewnia większą precyzję, a zatem wyższą skuteczność i maksymalny poziom bezpieczeństwa zabiegu. Do dozowania kleju tkankowego wykorzystuje się specjalnie skalibrowany pistolet, który pozwala regulować dawkę i prędkość podawanego kleju. Klej tkankowy powoduje zasklepienie światła żyły, następnie jej zwłóknienie i wyłączenie z układu, podczas gdy przepływ krwi kierowany jest do zdrowych naczyń.

Jak wyjaśniają eksperci z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dra Szczyta, po zabiegu nie jest wymagana kompresjoterapia, ani hospitalizacja. Pacjent może powrócić od razu do swoich normalnych obowiązków. Nie jest nawet wymagane zwolnienie lekarskie. Specjaliści z Centrum Medycznego Plus Med informują, że pacjent jest po zabiegu w pełni sił i może nawet następnego dnia pójść na plażę czy wsiąść w samolot. Jakakolwiek bolesność czy dyskomfort po zabiegu ograniczone są do minimum. Klejenie żylaków spośród innych metod wyróżnia się najmniejszym ryzykiem powikłań, które najczęściej, jeśli już wystąpią, przyjmują formę kilkudniowego rumienia. Niekiedy po zabiegu pacjent odczuwać może delikatne dolegliwości bólowe lub może pojawić się niewielki obrzęk, ale wówczas wystarczą standardowe środki przeciwbólowe i zimne okłady, by zaradzić tym przejściowym problemom.

Zabieg klejenia żylaków

Operacja żylaków techniką klejenia

Klejenie żylaków: dla kogo?

Klejenie żylaków jest skuteczną, szybką i małoinwazyjną metodą usuwania zmienionych chorobowo żył. Lekarze z Kliniki Flebologii korzystają z tej techniki do zamykania:

 • pni żylnych;
 • żylaków podskórnych;
 • niewydolnych żył dodatkowych;
 • żylaków atypowych;
 • niewydolnych żył łączących (perforatorów);
 • malformacji żylnych;
 • niektórych angiodysplazji naczyniowych.

Dr n. med. Paweł Lewandowski zaleca zabieg przede wszystkim osobom aktywnym, dla których leczenie związane z dłuższą rekonwalescencją byłoby znacznym utrudnieniem. Jest to także metoda leczenia polecana osobom, które podejmują leczenie w okresie letnim, chociażby dlatego, że nie wymaga noszenia niekomfortowej wówczas odzieży uciskowej.

Zdaniem dra Marcina Wilczyńskiego metoda VenaSeal jest szczególnie wskazana w przypadku osób otyłych oraz tych, których nogi są obrzęknięte. Inne metody zamykania żylaków, wymagające kompresji, w tym wypadku nie mogą być zastosowane, bo ucisk na żyły głębiej położone nie byłby wystarczający. Zabieg klejenia żylaków to także najlepsza metoda dla osób czasowo lub trwale unieruchomionych, np. po zabiegach ortopedycznych, ponieważ zabieg nie wiąże się z ryzykiem zakrzepicy, a więc ruch wskazany po innych formach leczenia nie jest koniecznością.

Klejenie żylaków – efekty

Klejenie żylaków – efekty (Eskulap)

Efekty

Klej wprowadzony do żylaka powoduje jego zasklepienie i w rezultacie zanik. W efekcie przeprowadzonego zabiegu krążenie żylne jest przywracane poprzez uruchomienie zdrowych naczyń, a chora żyła zostaje wyłączona z krwiobiegu, co następuje zwykle po kilku tygodniach od zabiegu. Skuteczność zabiegu została potwierdzona licznymi badaniami. Eksperci z Kliniki Flebologii powołują się między innymi na badania, które dowiodły 94,3% skuteczności opisywanej metody po dwóch latach obserwacji. Jest to zatem metoda efektywna i gwarantująca trwałe efekty. Praktyka dowiodła ponadto, że skuteczność klejenia żylaków o dużej średnicy, nawet powyżej 10 mm, jest większa niż skleroterapii piankowej, która gorzej radzi sobie z dużymi naczyniami żylnymi.

Warto podkreślić, że efekty terapii pojawiają się szybko. Zabieg nie jest uciążliwy i przebiega w dość komfortowych warunkach. Pacjent może także zachować pełną aktywność po zabiegu z użyciem systemu VenaSeal i jemu podobnych, a interwencja nie pozostawia śladów, np. blizn i wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia przebarwień, które niekiedy pojawiają się po zastosowaniu innych metod leczenia, np. po skleroterapii.

Zamykanie żylaków

Leczenie żylaków kończyn dolnych techniką klejenia

Przeciwwskazania

W niektórych przypadkach klejenie żył nie może być zastosowane. Ma to miejsce na przykład w sytuacji, gdy żyły są tak bardzo skręcone, że dotarcie do nich cewnikiem w bezpieczny sposób byłoby niemożliwe. W tych okolicznościach stosuje się inne metody zamykania żylaków. Jak informują specjaliści z Centrum Medycznego Vita Medica, istnieją również inne przeszkody, które wykluczają wykonanie zabiegu metodą klejenia.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

 • powierzchniowe i głębokie zakrzepice żył;
 • miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych;
 • obrzęk chłonny lub zrosty w leczonej żyle;
 • ciężkie choroby układowe;
 • alergia na środki znieczulenia miejscowego;
 • ciąża;
 • astma oskrzelowa i inne choroby alergiczne;
 • miejscowa lub uogólniona infekcja.

Często zadawane pytania

 • Czy zabieg metodą VenaSeal wyeliminuje wszystkie żylaki? To jedna z najskuteczniejszych terapii żylaków. W rzadkich przypadkach po zabiegu pozostać mogą widoczne poszerzenia żylne na podudziu. Zależy to od stopnia zaawansowania niewydolności żylnej i rozległości zmian z nią związanych. Jeśli zachodzi taka potrzeba, po około 3 miesiącach od zabiegu klejenia, gdy widoczne są już jego ostateczne rezultaty, lekarz wprowadzić może dodatkowe elementy terapii uzupełniającej. Pozostałe po zabiegu rozszerzenia żylne można usunąć wówczas, stosując skleroterapię piankową lub miniflebektomię. Centrum Medyczne Nasmed
 • Czy klejenie żylaków jest drogą metodą leczenia? Jest to przede wszystkim najbezpieczniejsza, najszybsza i najbardziej skuteczna technika zamykania żylaków. Zastosowana technologia, która pozwala leczyć żylaki przy zachowaniu maksymalnego komfortu dla pacjenta, jest jednocześnie dość kosztowna. W związku z tym klejenie żylaków jest najdroższą z aktualnie dostępnych metod terapeutycznych. Można jednak zminimalizować wydatki związane z leczeniem, np. poprzez połączenie w jeden zabieg procedury prowadzonej na obu kończynach. Centrum Medycyny Estetycznej i Naczyniowej Dr Wilczyński
 • Czy po zabiegu mogą wystąpić jakieś powikłania? Metoda klejenia żylaków jest obarczona najmniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań. Bardzo rzadko lub wcale może zdarzyć się krwawienie w miejscu ukłucia, parestezja, pokrzywka lub krwiak. Do rzadkich powikłań należą również: reakcja alergiczna na klej, przetoka tętniczo-żylna, zakrzepica żył głębokich, zaburzenia neurologiczne, zapalenie żył powierzchniowych, zatorowość płucna. Centrum Flebologiczne Vita-Medica

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegw, produktów, opinii, pracowników służby zdrowia ani żadnych innych materiałów i informacji zawartych w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."