Laserowe usuwanie żylaków, czyli wewnątrzżylna ablacja laserowa (EVLT, ang. EndoVenous Laser Treatment) polega na użyciu światłowodu, który wprowadzony do wnętrza nieprawidłowo działającego naczynia, powoduje obkurczenie, a następnie zamknięcie chorej żyły. W procesie tym wykorzystywany jest laser diodowy emitujący fale świetlne o odpowiedniej długości. Jak objaśniają fachowcy z Lecznicy Melitus do zamykania żyły od środka wykorzystuje się zjawisko absorpcji światła w hemoglobinie krwi, zalegającej w chorym naczyniu krwionośnym. Energia powstała w tym procesie powoduje zamknięcie żyły, a z czasem jej zwłóknienie i samoistny zanik. Można w ten sposób uniknąć niedogodności chirurgicznej interwencji i operacyjnego usuwania żyły.
Według ekspertów Kliniki Elite laser najnowszej generacji wysyłający fale 1470 nm, które absorbują światło w wodzie, jest bardzo precyzyjny i zabezpiecza dodatkowo pacjenta przed nadmierną penetracją tkanek okalających usuwaną żyłę. Dzięki temu dolegliwości bólowe po zabiegu są mniejsze i występuje mniejsze ryzyko pojawienia się skutków ubocznych po terapii. Wykorzystanie tej technologii jest metodą szybką, skuteczną i praktycznie bezbolesną. Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego ani hospitalizacji, a pacjent od razu wraca do normalnej aktywności. Co więcej, interwencja nie wiąże się z nacięciem pachwiny i powstaniem krwiaka pooperacyjnego, które zawsze towarzyszą interwencji chirurgicznej.
Żylaki to zmienione chorobowo żyły, które uległy poszerzeniu i skręceniu z powodu nieprawidłowego działania zastawek żylnych. Niezaburzona praca zastawek w żyłach kończyn dolnych gwarantuje prawidłowy kierunek przepływu krwi w stronę serca, a wbrew sile grawitacji. Kiedy przepływ ten nie jest właściwie wspierany, dochodzi do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu i wyglądzie żył rozszerzonych przez zalegającą krew. Żylaki wbrew obiegowym opiniom nie są jedynie problemem estetycznym. Są poważną i przewlekłą chorobą, która wymaga specjalistycznej terapii.
Eksperci z Ars Estetica podkreślają, że moment, w którym pacjent zaczyna odczuwać pierwsze objawy niewydolności żył, a więc pieczenie, skurcze, ból, dyskomfort w obrębie kończyny, na której zlokalizowane są zmienione naczynia krwionośne lub obserwują opuchnięcie kostek, to ostatni dzwonek, by rozpocząć leczenie. W przeciwnym wypadku konsekwencje mogą być dramatyczne. Flebolog – dr n. med. Wojciech K. Turkiewicz z Mandala Beauty Clinic przestrzega, że zmienione chorobowo żyły prowadzić mogą nie tylko do obniżenia komfortu życia, zmian koloru skóry, wizualnie nieatrakcyjnego uwidocznienia się żył u osoby chorej, ale przede wszystkim finalnie kończą się powikłaniami związanymi z obrzękiem kończyn, owrzodzeniem, zapaleniem żył oraz zagrażającymi zdrowiu i życiu zaburzeniami zatorowo-zakrzepowymi.
Terapia opiera się współcześnie o bardzo różne metody. W zaawansowanym stanie chorobowym bywa niekiedy konieczne leczenie operacyjne, mające na celu usunięcie chorej żyły, zwłaszcza gdy pojawia się refluks, czyli cofanie krwi w naczyniach powierzchniowych. Większość specjalistów flebologów stoi jednak na stanowisku, by, o ile jest to na danym etapie choroby jeszcze możliwe, obejmować pacjentów mniej inwazyjną terapią.
Najbardziej doświadczeni chirurdzy naczyniowi prowadzący leczenie koncentrują się na wprowadzaniu do niej najnowszych metod leczenia schorzeń żylnych (termoablacja radiowa, skleroterapia, klejenie żylaków), które nie wymagałyby operacji, a więc byłyby równie skuteczne, ale mniej ryzykowne i kłopotliwe dla pacjenta. Tym bardziej że współczesna medycyna pozwala leczyć żylaki między innymi przy użyciu fal radiowych (RF), pary wodnej (SVS) czy lasera (EVLT). Wewnątrznaczyniowe zamknięcie nieprawidłowo działających żył przy użyciu lasera zdaniem specjalistów z kliniki Bona Dea odróżnia się od klasycznej metody operacyjnej wieloma zaletami. Zabieg EVLT przede wszystkim nie naraża pacjenta na duże dolegliwości bólowe i nie pozostawia po sobie rozległych krwiaków, a to sprzyja szybszej rekonwalescencji i ułatwia powrót do normalnej aktywności.
Ponieważ ogólny stan zdrowia i stopień zaawansowania niewydolności żylnej mają ogromne znaczenie przy doborze odpowiedniej metody leczenia żylaków, specjalista flebolog musi przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad oraz oprzeć swoją diagnozę na wynikach koniecznych w danym przypadku badań. Kluczowe jest to, aby poinformować lekarza podczas konsultacji o wszystkich dolegliwościach i przyjmowanych lekach, zwłaszcza hormonalnych (np. antykoncepcyjnych) czy wpływających na krzepliwość krwi.
Chirurg, między innymi poprzez badanie palpacyjne, ocenia stan żył oraz ewentualne zmiany w obrębie skóry i tkanek podskórnych. Jednak najważniejszym narzędziem diagnostycznym, które wykorzystuje się w procesie terapii żylaków, jest badanie USG Doppler. Ma ono na celu zdobycie dokładnych informacji o zaburzeniach w przepływie krwi w obrębie kończyn oraz zobrazowanie anatomii układu żył i tętnic.
Na podstawie wykonanych badań lekarz rozpozna przyczyny niewydolności żył i zdecyduje, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia laserowego. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, specjalista na podstawie badania ultrasonografem zaplanuje przebieg zabiegu, opowie o tym, jak przebiegać będzie procedura i rekonwalescencja.
Przed zabiegiem laserowego zamykania żylaków konieczne jest także wykonanie podstawowych badań krwi. Często pacjenci mają również mierzone obwody kończyn, aby dopasować odpowiednie pończochy uciskowe, które powinny być zakładane po zabiegu. Przed interwencją zlecane są następujące badania:
Niekiedy wymagane są także dodatkowe badania i szczepienia, np. przeciw WZW typu B.
Badanie dopplerowskie to szczególny rodzaj badania ultrasonograficznego. Jest to badanie bezbolesne i bezinwazyjne. Od strony pacjenta łatwą do zauważenia różnicą ultrasonografii dopplerowskiej w stosunku do klasycznego USG są towarzyszące badaniu efekty dźwiękowe. Pozwalają one lekarzowi zdobyć dokładniejsze informacje o przepływie krwi w żyłach i jego ewentualnym zaburzeniu. USG Doppler ponadto wizualizuje budowę i funkcjonalność układu naczyniowego. Eksperci z kliniki Solumed uważają badanie ultrasonografem za najważniejszy i niezbędny etap leczenia chorób żył.
Tylko dzięki temu narzędziu chirurg może precyzyjnie zlokalizować objęte procesem chorobowym żyły i tętnice, odnaleźć nieprawidłowo działające zastawki żylne, niedrożne fragmenty naczyń i następnie doprowadzić do ich usunięcia. Badanie jest ponadto wykorzystywane do oceny efektów po zabiegu laserowego zamykania żył. Badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych trwa zwykle kilkanaście minut, a pacjent pozostaje w pozycji stojącej.
Przy użyciu badania dopplerowskiego lekarz oznacza miejsca, które poddane będą naświetlaniu diodą lasera. Często podczas samego zabiegu chirurg korzysta z ultrasonografu, by dokładnie monitorować jego postępy i planować swoje dalsze działania. Zabieg rozpoczyna się od nakłucia skóry i wprowadzenia do żyły przez powstały otwór światłowodu, który następnie zamykał będzie dzięki uwalnianej energii niewydolne naczynia.
Jak objaśniają specjaliści z Ars Estetica, zabieg jest bardzo bezpieczny, dzięki stałej kontroli jego przebiegu poprzez ultrasonograf, bezbolesny i małoinwazyjny. W klinice, podczas zabiegu, podaje się pacjentowi miejscowo działający środek znieczulający, który uśmierza ewentualny ból, a także zwiększa ochronę przed uszkodzeniem (przegrzaniem) okolicznych tkanek, odsuwając je od zamykanego naczynia. Efekty zabiegu widoczne są od razu, a rekonwalescencja bardzo szybka. Leczony wraca do normalnej aktywności w ciągu 1-2 dni.
W celu osiągnięcia lepszego efektu specjaliści mogą zaproponować pacjentowi uzupełnienie zabiegu laserowego o inne metody zamykania naczyń. Lekarze prowadzący terapię schorzeń żylnych w Bieńkowscy Clinic dodatkowo, gdy zachodzi taka konieczność, podczas zabiegu usuwania żylaków laserem, usuwają chore żyły spod skóry mikro szydełkami. Miniflebektomię (szydełkowanie żył) czy skleroterapię żył traktować można jako zabiegi alternatywne lub uzupełniające.
Oczekiwany rezultat, a więc poprawa funkcjonowania krążenia żylnego, jest widoczny natychmiast po zabiegu. Pacjent zazwyczaj już następnego dnia może powrócić do codziennych obowiązków czy pracy zawodowej. Finalnie nogi po zabiegu są nie tylko zdrowe, ale i ładnie wyglądają. Nie odbierają im uroku ani nieestetyczne zmiany żylne, ani opuchlizna. Oczywiście na ten rezultat trzeba chwilę poczekać, do momentu, gdy znikną miejscowo występujące obrzęki i zasinienia, które niekiedy pojawiają się bezpośrednio po zabiegu.
Ważnym elementem postępowania po zabiegu laserem jest terapia uciskowa. Uciskowe opatrunki lub pończochy pacjent powinien założyć od razu po zabiegu i korzystać z nich przez kolejne 4 do 6 tygodni. Chociaż intensywny wysiłek fizyczny nie jest wskazany przez pierwszych kilkanaście dni po zabiegu, ważne, by każdego dnia podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną. Lekarze zalecają spacery, które powinny odbywać się minimum dwa razy dziennie oraz trwać przynajmniej pół godziny. Po interwencji należy także zaniechać długotrwałych podróży samochodem lub samolotem w pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu.
Lekarze zwracają uwagę na istotną rolę profilaktyki chorób żył. Zapobieganie żylakom pozwala uniknąć zagrożenia zdrowia i życia nim choroba się rozwinie. Jest to o tyle istotne, że wraz z upływem czasu każdy jest narażony na zaburzenia pracy żył. Profilaktyka jest jednak równie ważna po terapii, ponieważ przeciwdziała ich powrotowi.
Pamiętać trzeba, że wszystkie metody leczenia mają charakter objawowy, a więc nieprzestrzeganie zasad zdrowego trybu życia może grozić nawrotem problemu. Chociaż w przypadku laserowego leczenia żylaków ryzyko nawrotu schorzenia jest minimalne, warto myśleć o profilaktyce. Ruch, a zwłaszcza regularne ćwiczenia aerobowe, zbilansowana dieta, porzucenie używek oraz stosowana na co dzień to bardzo ważne elementy zaleceń pozabiegowych.
Laserowe zamykanie żylaków może pomóc każdemu bez względu na wiek. Zaawansowana niewydolność żylna może jednak wymagać interwencji chirurgicznej. O tym, która metoda usuwania żylaków będzie najodpowiedniejsza dla danego pacjenta, zdecydować może tylko lekarz specjalista. Dolegliwości związane z żylakami, takie jak obrzęk, bolesność czy uczucie ciężkości nóg, a tym bardziej widoczne gołym okiem zmiany żylne powinny każdego zaalarmować i zachęcić do konsultacji z lekarzem. Doświadczony flebolog pomoże wówczas dobrać odpowiednią terapię, której celem będzie powrót do zdrowia i poprawa urody.
Następujące schorzenia wykluczają wykonanie procedury:
Zabieg EVLT nie jest także wykonywany u osób z ciężkimi zaburzeniami metabolicznymi, zaburzeniami krzepnięcia i chorobami nowotworowymi. Przeciwwskazaniami do laserowego usuwania żylaków są ponadto ciąża oraz karmienie piersią.
Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii (2019). Żylaki nóg – objawy, przyczyny, leczenie [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/.... [dostęp: 04.02.2020].
Bona Dea Medycyna Estetyczna (data nieznana). Laserowe usuwanie żylaków [online]. Dostępny: https://bonadea-krakow.net.pl/oferta/.... [dostęp: 04.02.2020].
Klinika Melitus (data nieznana). Leczenie chorób żył – pajączków i żylaków [online]. Dostępny: https://klinikamelitus.pl/flebologia/.... [dostęp: 05.02.2020].
Mandala Beauty Clinic (data nieznana). Laserowe usuwanie żylaków [online]. Dostępny: https://www.mandalaclinic.com/oferta/.... [dostęp: 05.02.2020].
Noviline Klinika Chirurgii i Medycyny Estetycznej (data nieznana). Żylaki nóg [online]. Dostępny: https://noviline.pl/chirurgia-naczyniowa/.... [dostęp: 04.02.2020].
Turkiewicz W. (2015). Cała prawda o żylakach [online]. Dostępny: http://blog.mandalaclinic.com/.... [dostęp: 05.02.2020].