Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Skleroterapia

Warto
97%
Warto
Na podstawie 25 historii
Średnia cena
634 zł
Średnia cena
Według 104 specjalistów
  • Znieczulenie nie jest wymagane
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • 1 dzień rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia (obliteracja żylaków) jest jedną z nieinwazyjnych metod usuwania żylaków. Polega na ostrzykiwaniu zmienionych chorobowo żył specjalistycznymi preparatami, które wywołują miejscowy stan zapalny, który finalnie prowadzi do zamknięcia światła żyły i jej zarośnięcia. Najlepsze rezultaty skleroterapia przynosi w przypadku małych i średnich zmian żylnych. Obliteracja bywa również wykorzystywana do leczenia teleangiektazji, potocznie nazywanych „pajączkami”. Może być jedyną drogą leczenia u danego pacjenta lub stanowić element terapii hybrydowej, jako uzupełnienie postępowania chirurgicznego lub laseroterapii.

Najnowsze technologie, które wspierają chirurgów podczas zabiegu obliteracji żylaków oraz nowej generacji preparaty pozwalają zamykać żylaki o coraz większych rozmiarach. Przykładem tego jest skleroterapia piankowa (przezskórna skleroterapia). W trakcie tego typu procedury wstrzykiwany lek (sklerosant) nie jest w formie płynnej a ma postać piany (mieszanka leku z powietrzem lub dwutlenkiem węgla). Zdaniem ekspertów z kliniki dr Iwony Radziejewskiej-Chomy ta zmiana powoduje, że zamknąć można również żylaki dużych gabarytów, ponieważ piana działa silniej na śródbłonek naczynia żylnego niż lek w płynie. Skleroterapię pianą uważa się za efektywniejszą metodę terapii malformacji żylnych i żylaków żył odpiszczelowych w zestawieniu z obliteracją płynem.

Czym są żylaki?

Efekty skleroterapii

Leczenie żylaków kończyn dolnych: efekty skleroterapii (dr n. med. Adam Zieliński)

Widoczne gołym okiem, nienaturalnie poskręcane i rozszerzone żyły kończyn dolnych, czyli żylaki, są powszechnie występującym i dość dobrze znanym schorzeniem. O ile wiele osób wie, jak wyglądają żylaki, o tyle nie każdy ma świadomość, że są one objawem poważnej i przewlekłej choroby. Częściej postrzegamy je jako defekt urody aniżeli zagrożenie dla zdrowia i życia. Tymczasem zaniedbanie leczenia żylaków powoduje narastanie uciążliwych i bolesnych dolegliwości. Nogi swędzą, puchną, ciążą. Pojawiają się: mrowienie i nieprzyjemne skurcze mięśni. Na skórze uwidaczniają się nie tylko spiralne i grube żyły, ale również przebarwienia oraz owrzodzenia. Nieleczone żylaki ostatecznie doprowadzić mogą do wielu powikłań zdrowotnych: stanów zapalnych żył, niewydolnością krążenia, a nawet zatorem zagrażającym życiu. Dlatego już pierwsze niepokojące sygnały, takie jak uczucie ciężkości nóg, mrowienie, obrzęki wokół kostek czy niewielkie zmiany w wyglądzie żył, powinny być powodem do konsultacji z lekarzem specjalistą flebologiem.

Przyczyny powstawania żylaków

Żylaki są widocznym objawem najczęściej już zaawansowanej niewydolności żylnej. Powstają, ponieważ krew zalegająca w naczyniach żylnych nie jest w stanie przeciwstawić się grawitacji z powodu nieprawidłowego działania zastawek zlokalizowanych w żyle. Krew nie jest popychana w kierunku serca i w konsekwencji ściany żył rozszerzają się i uwidaczniają. Jak wyjaśniają eksperci z Ars Estetica, zaburzenia, które są źródłem powstania żylaków, dotyczą wadliwej pracy zastawek żylnych oraz spadku napięcia i elastyczności ścian żylnych.

Badania potwierdziły ponadto, że niewydolność zastawek żylnych może być dziedziczona, a więc obciążenie genetyczne może kwalifikować niektóre osoby do grupy objętej dużym ryzykiem zachorowania. Flebolodzy z Centrum Medycznego Veno Med informują, że na pojawienie się żylaków szczególnie duży wpływ ma także praca w pozycji siedzącej lub stojącej, brak ruchu, nadwaga, ciąża. Niewydolność zastawek żylnych może być również konsekwencją stanów zapalno-zakrzepowych naczyń krwionośnych, urazów lub leczenia operacyjnego kończyn dolnych.

Bibliografia:

Antkiewicz M. (2019). Skleroterapia żylaków – na czym polega, jak działa i jakie przynosi efekty [online]. Dostępny: https://www.arsestetica.pl/blog/.... [dostęp: 21.02.2020].

Centrum Medyczne Veno Med (data nieznana). Żylaki [online]. Dostępny: https://veno-med.pl/index.php/zylaki/. [dostęp: 20.02.2020].

Dr Szczyt Klinika Chirurgii Plastycznej (data nieznana). Pozbądź się żylaków bezboleśnie [online]. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/.... [dostęp: 20.02.2020].

Osadowska I. (2019). Obliteracja/skleroterapia – nieoperacyjne metody usuwania żylaków [online]. Dostępny: https://www.dr-osadowska.pl/obliteracja.... [dostęp: 21.02.2020].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów