Skleroterapia żylaków

Skleroterapia to metoda nieinwazyjnego leczenia żylaków i „pajączków naczyniowych” czyli teleangiektazji. Polega na podaniu za pomocą bardzo cienkiej igły środka farmakologicznego do wnętrza naczynia krwionośnego, co powoduje powstanie kontrolowanego odczynu zapalnego ściany naczynia, a następnie powolne włóknienie i zarośnięcie jego światła. Wybór środka do skleroterapii zależy od średnicy i wielkości żyły, ale także od preferencji osoby wykonującej zabieg. Obecnie najczęściej stosowane preparaty do skleroterapii to "Aethoxysklerol" i "Fibrovein".

W leczeniu stosuje się odpowiednio rozcieńczone fabrycznie leki. Do wstrzyknięć używa się strzykawek wyposażonych w bardzo cienkie igły, dzięki czemu zabieg jest prawie bezbolesny.

Po zabiegu poszerzone naczynie krwionośne kurczy się i staje się  mniej widoczne, gdyż w jego wnętrzu przestaje płynąć krew.  Ostateczny efekt estetyczny i leczniczy uzyskuje się niekiedy po wykonaniu cyklu zabiegów, co może trwać łącznie kilka tygodni. U mniej niż 1% pacjentów skleroterapia może spowodować objawy alergiczne i trzeba przerwać zabieg przed jego zakończeniem. Do rzadko występujących niepożądanych efektów estetycznych skleroterapii należą przebarwienia skórne, które ustępują zazwyczaj w ciągu kilku tygodni lub – w przypadku zabiegu na dużych pniach naczyniowych - miesięcy. Po zabiegu pacjent wraca do domu, do swoich codziennych czynności.

Jedynym ograniczeniem jest zakaz przegrzewania nóg (gorące kąpiele, sauna, nasłonecznienie, solarium). Konieczne jest stosowanie pończoch lub rajstop przeciw żylakowych albo bandaży kompresyjnych w ciągu pierwszych kilku dni lub tygodni po zabiegu.  Od kilku lat coraz częściej stosuje się tzw. skleroterapię pianową według metody Tessariego. Jest to zabieg polegający na wstrzyknięciu do żylaka leku w postaci specjalnie spreparowanej piany. Taka postać leku powoduje, że nie rozpływa się on w żyle i zamyka tylko wybrane żylaki, a także działa dłużej w danym miejscu. Metodą tą można leczyć nawet duże żylaki, co pozwala niekiedy uniknąć zabiegu chirurgicznego. Przed zastosowaniem skleroterapii żylaków konieczna jest diagnostyka USG Doppler-Duplex układu żylnego w celu wykluczenia niewydolności głównych pni żylnych. W przypadku stwierdzenia niewydolności głównych żył należy wcześniej zastosować takie metody leczenia jak  usuwanie żylaków  - laserowe lub klasyczne - stripping.

Zarówno skleroterapia jak i skleroterapia pianowa to bezpieczne i skuteczne metody leczenia, które cieszą się coraz większą popularnością i są stosowane w leczeniu tysięcy pacjentów na całym świecie.

Opis zabiegu powstał dzięki wsparciu dr n. med. Adam Zieliński.

Aktualizowane: 10.03.2015

Jesteś specjalistą? Dodaj opis tego zabiegu. Opis musi być zgodny z zasadami naszego portalu. Do opisu zostanie załączona Twoja wizytówka odsyłająca do prezentacji Zobacz przykładowy fragment opisu i przeczytaj warunki.

Zasięgnij opinii specjalisty w dziedzinie Skleroterapia żylaków

Więcej opinii na ten temat

Szczerze polecam!

Warto     

Szczerze polecam! Mega profesjonalnie, ale przy tym bardzo miło. Pacjent wychodzi nie tylko z ładniejszymi nogami, ale też bogatszy w informacje odnośnie swojego stanu zdrowia.

Skleroterapia żylaków - Cenniki

Polecane zabiegi

Skleroterapia żylaków

96% poleca. 96 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni