Laserowe usuwanie blizn

Blizna powstaje wskutek urazu, zabiegu chirurgicznego, choroby (np. trądziku) lub innego uszkodzenia skóry. Jej powstanie jest częścią naturalnego procesu gojenia się rany. Na wygląd blizny ma wpływ wiele czynników, m.in. wielkość rany, krwawienie, ucisk, rodzaj urazu (mechaniczny, termiczny, chemiczny), przebieg gojenia (np. powikłania po infekcjach), wiek pacjenta, technika wykonania i rodzaj szwów użytych do opatrzenia rany. Leczenia wymagają blizny przerosłe, czyli twarde, czerwone, zgrubiałe. Blizny przekraczające granicę pierwotnej rany nazywamy keloidami. Stanowią one problem nie tylko estetyczny ale i zdrowotny- mogą powodować przykurcze, bolesność i swędzenie. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej pozwalają niwelować blizny zmieniając ich wielkość, kolor, kształt, spoistość. Nie jest jednak możliwe całkowite usunięcie blizn. Najlepsze efekty przynoszą terapie podjęte w niedługim czasie po powstaniu blizny. Wczesną terapię blizn można rozpocząć zaraz po zdjęciu szwów co zmniejszy prawdopodobieństwo powstania blizny przerosłej.

W Klinikach Esteticmed.pl rekomendujemy pacjentom terapie łączone usuwania blizn, które opierają się na działaniu kilku laserów fraksyjnych (Pixel, Fraxel oraz Mosaic eCO2). Różnią się one głębokością oraz mocą działania. Za pomocą laserów fraksyjnych wykonuje się w skórze objętej leczeniem tysiące drobnych, głębokich mikrouszkodzeń termicznych - tak zwanych stref mikrotermalnych. Strefy te dzięki opatentowanemu systemowi skanowania impulsów lasera tworzone są bardzo równomiernie i precyzyjnie zarówno w zakresie rozmieszczenia ich na powierzchni jak i głębokości w naskórku i skórze właściwej. Wokół stref mikrotermalnych pozostają nietknięte leczeniem mostki tkanki, które aktywnie uczestniczą w procesach szybkiej odnowy.
Kliniki Esteticmed.pl oferują pełen zakres laserów fraksyjnych- Pixel, Fraxel oraz Mosaic eCO2 oraz fraksyjną micro plazmę RF Pixel.

pixel

Pixel™

Zabieg laserem Pixel jest krótki, bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Regeneracja naskórka następuje w ciągu 48 – 72 godzin. Technologia Pixel polega na zastąpieniu jednej wiązki laserowej zespołem kilkudziesięciu mikro wiązek, o kontrolowanej głębokości penetracji, działających równomiernie i mało inwazyjnie na skórę. Światło lasera wnika zarówno w tkanki podskórne jak i skórę właściwą. Matryca lasera Pixel Er:YAG (erbowo- jagowego) została tak skonstruowana, aby doprowadzić do powstania zespołu punktów (pixeli) - mikro urazów w postaci perforacji naskórka - pozostawiających pomiędzy sobą zdrowe „mostki" z nienaruszonej tkanki, które przyspieszają gojenie danego obszaru. Kolejne przejścia głowicy po skórze powodują więc  powstanie siateczki drobnych otworków. Krótka rekonwalescencja możliwa jest zarówno dzięki selektywnemu działaniu lasera jak i dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu chłodzącego skórę. Po zabiegu regeneruje się ona przez ok. 28 dni. Efektem jest poprawa kondycji i kolorytu blizny - staje się ona bardziej miękka, gładsza oraz spłycona.

fraxel

Fraxel re:store™

Fraxel re:store™ to rodzaj laseroterapii o wysokim stopniu precyzji działania silnymi impulsami świetlnymi, którym poddane mogą być twarz (wraz z powiekami), szyja, dekolt, dłonie oraz każdy obszar skóry dotknięty bliznami, rozstępami i zmarszczkami. Fraxel aktywizuje produkcję kolagenu oraz elastyny i w efekcie powoduje zwiększenie ilości nowych, zdrowych komórek. Zabieg nie narusza warstwy rogowej (powierzchni) naskórka i przez nią wnika w głębokie warstwy skóry, w której powoduje tzw. mikrostrefy termalne - trwale ją odnawiając. Energia lasera Fraxel jest absorbowana przez wodę zawartą w komórkach naskórka oraz skóry właściwej. Strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy nie naświetla jednorodnie powierzchni skóry, ale „przebija” ją tysiącami mikroskopijnych wiązek światła. W trakcie jednego zabiegu potraktowane tak zostaje ok. 20–25% leczonej powierzchni skóry. Dzięki temu zachowujemy pozostałe 75–80% nienaruszonej zdrowej skóry, która potrzebna jest do przebudowy kolagenu i szybkiej odnowy. Proces ten jest postępujący – w przeciągu dwóch miesięcy od zabiegu nasila się proces odbudowy pobudzonych włókien kolagenowych. Pacjenci obserwują natychmiastową poprawę stanu blizn po każdym zabiegu. Zabiegowi może towarzyszyć uczucie pieczenia i szczypania. Dla zmniejszenia uczucia dyskomfortu poddana zabiegowi skóra jest schładzana strumieniem powietrza płynącym ze specjalnego aparatu chłodzącego. Po zabiegu pielęgnuje się skórę łagodnymi kremami nawilżającymi i regenerującymi oraz przez okres kilku tygodni chroni ją przed słońcem stosując wysokie filtry słoneczne (SPF 50).

mosaic

Mosaic eCO2™

Ten laser pozwala osiągnąć błyskawiczne efekty w postaci trwałej likwidacji blizn (potrądzikowych, pooparzeniowych, pourazowych, pooperacyjnych), a także rozstępów, zmarszczek, rozszerzonych porów czy wiotkości skóry. Wiązka lasera precyzyjnie skanowana umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnego zabiegu polegającego na szybkim usunięciu starych komórek w postaci matrycy mikroperforacji. Laser umożliwia pełną kontrolę nad ich głębokością i gęstością. Zapewnia jednoczesne spektakularne obkurczanie leczonej skóry. Laser eCO2™ emituje wiązkę światła pochłanianego przez uwodnione żywe tkanki. W tym mechanizmie dochodzi do kontrolowanej wymiany skóry starej na nową i zdrową. Ilość wymienianych komórek jest zaprogramowana przez lekarza. Efekty działania widoczne są już po pierwszym zabiegu. Od tego momentu postępuje regeneracja i naprawa skóry. Zabieg wykonuje się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego oraz chłodzenia. Bezpośrednio po nim przez ok.1 – 2 godz. pacjent odczuwa dyskomfort podobny do tego jak po intensywnym opalaniu. Przez 2-3 dni widoczny jest lekki rumień oraz obrzęk. Może pojawić się również niewielkie przesączanie krwi oraz zbrązowienie skóry, które ustępują w ciągu kilku do kilkunastu dni. Przez 48 godzin po zabiegu należy stosować maść z antybiotykiem i przemywać skórę wyłącznie zaleconym w gabinecie preparatem (należy unikać kontaktu skóry z wodą). Od drugiej doby pacjent stosuje preparaty przyspieszające regenerację naskórka. W tym czasie nie powinno się stosować zwykłych kosmetyków oraz wymuszać złuszczania skóry (unikać peelingu i pocierania naskórka).

rf pixel

RF Pixel

Technologia fraksyjnej micro plazmy RF Pixel® uzupełnia i poszerza spektrum zabiegów laserowych oraz klasycznej radiofrekwencji o nową, bezpieczną procedurę z wykorzystaniem fal radiowych w nowej ablacyjnej aplikacji. RF Pixel® to jeden zabiegów w ofercie kliniki dedykowany m.in. terapii blizn. Technologia Pixel RF wykorzystuje energię fal radiowych w połączeniu z frakcyjnymi mikrouszkodzeniami naskórka i skóry właściwej. Jednoczesne działanie fal radiowych z frakcyjną głowicą pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Impulsy rf są dostarczane do skóry w formie precyzyjnych strumieni o równomiernym wzorze tworząc w niej siateczkę mikrouszkodzeń. Frakcyjna Micro Plazma RF (RF Pixel®) podobnie jak lasery fraksyjne  wywołuje siatkę mikrouszkodzeń MTZ (microcsopic treatment zones) naskórka i skóry właściwej, oddzielonych od siebie strefami nieuszkodzonej skóry, których komórki dzieląc się odbudowują mikrouszkodzenia w czasie 48-96 godzin. Każde z mikrouszkodzeń jest otoczone strefą termicznego urazu – odpowiedzialnego za remodeling – obkurczenie i przebudowę kolagenu skóry.

Zabiegi niwelujące blizny możemy wykonywać przez cały rok. W okresie letnim pacjent powinien jednak zachować szczególną ostrożność – przy wysokich temperaturach, po najbardziej intensywnych terapiach, może dojść do nadkażenia lub powstania przebarwień w miejscu zabiegu. Należy pamiętać, że skóra regeneruje się przez ok. 28 dni, dlatego w tym czasie, niezależnie od pory roku,  po zabiegu należy szczególnie ją chronić (stosując m.in. krem z wysokim filtrem). Nie wskazane jest także usuwanie blizny tuz przed urlopem, jeśli planujemy wakacyjny wyjazd. Skóra na której wykonany został zabieg jest delikatna i nie należy eksponować jej na promienie słoneczne.

Opis zabiegu - Esteticmed.pl

Aktualizowane: 04.06.2013

Zasięgnij opinii specjalisty w dziedzinie Laserowe usuwanie blizn

Więcej opinii na ten temat

Laserowe usuwanie blizn

96% poleca. 69 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni