Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 4 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Rodzaje blizn i metody ich leczenia
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przeciwwskazania
 • Rodzaje urządzeń i przebieg zabiegu
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Rozległe, źle zagojone i zlokalizowane w bardzo widocznych miejscach blizny mogą być przyczyną kompleksów. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele rozwiązań tego problemu i istnieje coraz więcej metod pozwalających jeżeli nie na całkowite usunięcie to na znaczną poprawę wyglądu i zmniejszenie blizny. Jedną z najskuteczniejszych technik jest laseroterapia. O terapii należy zacząć myśleć od razu po jej wygojeniu, gdyż świeższe ślady są łatwiejsze do usunięcia.

Rodzaje blizn i metody ich leczenia (specjalistka medycyny estetycznej Ewa Rybicka)

Rodzaje blizn i metody ich leczenia

Jak objaśnia zespół kliniki Medestetis blizny mogą powstawać z różnych przyczyn, takich jak na przykład cesarskie cięcie, urazy, oparzenia, przebyte operacje (w tym plastyczne) i choroby, a także trądzik. Ze względu na ich wygląd możemy je podzielić na blizny zanikowe (wklęsłe), przerostowe (wypukłe) oraz bliznowce (keloidy), czyli te najtrudniejsze do wygojenia i usunięcia.

Redukcja blizn to zabieg, który można wykonać różnymi technikami. Wybór metody leczenie zależy od wielu czynników, takich jak stan skóry pacjenta, jego wiek, rozległość, miejsce występowania i typ blizny. Inną metodę stosuje się w przypadku śladów pozostałych po trądziku niż w przypadku tej po cesarskim cięciu. Wśród dostępnych technik znajdują się te najmniej inwazyjne, czyli stosowanie kremów i żeli, jak i zabiegi medycyny estetycznej, takie jak wypełnianie kwasem hialuronowym, mikrodermabrazja, makijaż permanentny, radiofrekwencja, terapia światłem LED i inne. Defekt można także skorygować chirurgicznie (Z-plastyka i W-plastyka). Metodą, na której skupimy się tutaj jest laseroterapia – jedna z przynoszących obecnie najlepsze wyniki technik ich usuwania.

Wybór specjalisty

Na zabieg laserowego usuwania blizn należy udać się do lekarza, najlepiej specjalisty medycyny estetycznej, dermatologa lub chirurga plastycznego, który posiada doświadczenie i przeszedł kursy obsługi urządzeń laserowych. Aby sprawdzić, czy dany specjalista posiada wykształcenie medyczne oraz może wykonywać zawód bez ograniczeń, przejdź do Centralnego Rejestru Lekarzy.

Wybierając specjalistę i gabinet, możesz kierować się następującymi kryteriami:

 • zdjęcia przed i po oraz opinie innych pacjentów w internecie
 • polecenie znajomych, rodziny
 • wykształcenie i doświadczenie specjalisty, ukończone kursy
 • przynależność specjalisty do stowarzyszeń medycznych
 • warunki higieniczne w gabinecie
 • jakość sprzętu medycznego
Laserowe usuwanie blizn: efekty

Efekty usuwania blizn laserem (RE-VITAE)

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej konsultacji możesz zadać lekarzowi wszystkie pytania, jakie masz odnośnie zabiegu oraz kosztów, a także zaleceń przed- i pozabiegowych. Przedstaw lekarzowi powód Twojej wizyty oraz opisz, na jakich efektach Ci zależy.

Podczas pierwszej wizyty specjalista zapozna się z Twoją historią medyczną, aby wykluczyć obecność przeciwwskazań, o których możesz dowiedzieć się więcej poniżej. Następnie oceni wygląd zabliźnionego miejca i dobierze najodpowiedniejszą metodę oraz liczbę sesji.

Pamiętaj, że przed podjęciem decyzji możesz skonsultować się z więcej niż jednym specjalistą, aby poznać kilka opinii i upewnić się, że osiągniesz najlepsze rezultaty.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża i karmienie piersią stanowią przeciwwskazanie do zabiegów laserowych

Przeciwwskazania

Pamiętaj, że aby zacząć jakąkolwiek terapię, rana powinna być wygojona. Przeciwwskazaniem do zabiegów laserem (a także niemal wszystkich zabiegów medycyny estetycznej jest ciąża i laktacja. Ponadto zespół Kliniki dr Krystyny Lubelskiej uzupełnia listę przeciwwskazań:

 • stosowanie leków i ziół światłouczulających
 • stosowanie leków i kosmetyków z retinolem
 • stosowanie leków immunopresyjnych
 • rany i infekcje w miejscu zabiegu
 • epilepsja
 • choroba nowotworowa skóry
 • tendencje do tworzenia się keloidów
 • aktywna opryszczka
 • bielactwo, łuszczyca
 • ciemna skóra
 • świeża opalenizna
Laser Pixel™ marki Alma Lasers

Urządzenie Pixel™ marki Alma Lasers

Rodzaje urządzeń i przebieg zabiegu

Tak jak wspomnieliśmy, na rynku dostępnych jest obecnie wiele typów laserów. Zespół specjalistów z Bieńkowscy Clinic przedstawia krótką charakterystykę najpopularniejszych z nich oraz objaśnia, jak wygląda zabieg:

 • Pixel™

Zabieg z wykorzystaniem urządzenia Pixel jest krótki, bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Regeneracja naskórka następuje w ciągu 48-72 godzin. Technologia Pixel polega na zastąpieniu jednej wiązki laserowej zespołem kilkudziesięciu mikro wiązek, o kontrolowanej głębokości penetracji, działających równomiernie i mało inwazyjnie na skórę. Wiązka wnika zarówno w tkanki podskórne jak i skórę właściwą. Matryca aparatu Pixel Er:YAG (erbowo-yagowego) została tak skonstruowana, aby doprowadzić do powstania zespołu punktów (pixeli) – mikro urazów w postaci perforacji naskórka – pozostawiających pomiędzy sobą zdrowe „mostki" z nienaruszonej tkanki, które przyspieszają gojenie danego obszaru. Kolejne przejścia głowicy po skórze powodują więc powstanie siateczki drobnych otworków. Krótka rekonwalescencja możliwa jest zarówno dzięki selektywnemu działaniu lasera jak i dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu chłodzącego skórę. Po zabiegu regeneruje się ona przez ok. 28 dni. Efektem jest poprawa kondycji i kolorytu blizny – staje się ona bardziej miękka, gładsza oraz spłycona.

 • Fraxel re:store™

Fraxel re:store™ to rodzaj laseroterapii o wysokim stopniu precyzji działania silnymi impulsami świetlnymi, którym poddane mogą być twarz (wraz z powiekami), szyja, dekolt, dłonie oraz każdy obszar skóry dotknięty bliznami, rozstępami i zmarszczkami. Fraxel aktywuje produkcję kolagenu oraz elastyny i w efekcie powoduje zwiększenie ilości nowych, zdrowych komórek. Zabieg nie narusza warstwy rogowej (powierzchni) naskórka i przez nią wnika w głębokie warstwy skóry, w której powoduje tzw. mikrostrefy termalne – trwale ją odnawiając. Energia urządzenia Fraxel jest absorbowana przez wodę zawartą w komórkach naskórka oraz skóry właściwej. Strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy nie naświetla jednorodnie powierzchni skóry, ale „przebija” ją tysiącami mikroskopijnych wiązek światła. W trakcie jednego zabiegu potraktowane tak zostaje ok. 20-25% leczonej powierzchni skóry. Dzięki temu zachowujemy pozostałe 75-80% nienaruszonej zdrowej skóry, która potrzebna jest do przebudowy kolagenu i szybkiej odnowy. Proces ten jest postępujący – w przeciągu dwóch miesięcy od zabiegu nasila się proces odbudowy pobudzonych włókien kolagenowych. Pacjenci obserwują natychmiastową poprawę stanu blizn po każdym zabiegu. Zabiegowi może towarzyszyć uczucie pieczenia i szczypania. Dla zmniejszenia uczucia dyskomfortu poddana zabiegowi skóra jest schładzana strumieniem powietrza płynącym ze specjalnego aparatu chłodzącego. Po zabiegu pielęgnuje się skórę łagodnymi kremami nawilżającymi i regenerującymi oraz przez okres kilku tygodni chroni ją przed słońcem stosując wysokie filtry słoneczne (SPF 50).

 • Mosaic eCO2™

To laser frakcyny CO2. To urządzenie pozwala osiągnąć błyskawiczne efekty w postaci trwałej likwidacji blizn (potrądzikowych, pooparzeniowych, pourazowych, pooperacyjnych); przy jego pomocy wykonuje się także usuwanie rozstępów, zmarszczek, rozszerzonych porów czy wiotkości skóry. Wiązka precyzyjnie skanowana umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnego zabiegu polegającego na szybkim usunięciu starych komórek w postaci matrycy mikroperforacji. Mosaic eCO2™ umożliwia pełną kontrolę nad ich głębokością i gęstością. Zapewnia jednoczesne spektakularne obkurczanie leczonej skóry; emituje on wiązkę światła pochłanianego przez uwodnione żywe tkanki. W tym mechanizmie dochodzi do kontrolowanej wymiany skóry starej na nową i zdrową. Ilość wymienianych komórek jest zaprogramowana przez lekarza. Efekty działania widoczne są już po pierwszym zabiegu. Od tego momentu postępuje regeneracja i naprawa skóry. Zabieg wykonuje się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego oraz chłodzenia. Bezpośrednio po nim przez ok.1-2 godz. pacjent odczuwa dyskomfort podobny do tego jak po intensywnym opalaniu. Przez 2-3 dni widoczny jest lekki rumień oraz obrzęk. Może pojawić się również niewielkie przesączanie krwi oraz zbrązowienie skóry, które ustępują w ciągu kilku do kilkunastu dni. Przez 48 godzin po zabiegu należy stosować maść z antybiotykiem i przemywać skórę wyłącznie zaleconym w gabinecie preparatem (należy unikać kontaktu skóry z wodą). Od drugiej doby pacjent stosuje preparaty przyspieszające regenerację naskórka. W tym czasie nie powinno się stosować zwykłych kosmetyków oraz wymuszać złuszczania skóry (unikać peelingu i pocierania naskórka).

 • RF Pixel

Technologia frakcyjnej mikroplazmy RF Pixel® uzupełnia i poszerza spektrum zabiegów laserowych oraz klasycznej radiofrekwencji o nową, bezpieczną procedurę z wykorzystaniem fal radiowych w nowej ablacyjnej aplikacji. Technologia Pixel RF wykorzystuje energię fal radiowych w połączeniu z frakcyjnymi mikrouszkodzeniami naskórka i skóry właściwej. Jednoczesne działanie fal radiowych z frakcyjną głowicą pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Impulsy RF są dostarczane do skóry w formie precyzyjnych strumieni o równomiernym wzorze tworząc w niej siateczkę mikrouszkodzeń. RF Pixel® podobnie jak lasery frakcyjne wywołuje siatkę mikrouszkodzeń MTZ (microcsopic treatment zones) naskórka i skóry właściwej, oddzielonych od siebie strefami nieuszkodzonej skóry, których komórki dzieląc się, odbudowują mikrouszkodzenia w czasie 48-96 godzin. Każde z mikrouszkodzeń jest otoczone strefą termicznego urazu – odpowiedzialnego za remodeling – obkurczenie i przebudowę kolagenu skóry.

To nie wszystkie urządzenia wykorzystywane do redukcji blizn. Istnieją inne opcje, jak na przykład popularny, wielofunckyjny laser Fotona.

Zabieg laserem CO2

Redukcja blizn. Zabieg laserem CO2 (Skin Laser Lubelscy)

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, na co lekarz może przepisać maści lub zalecić stosowanie zimnych okładów. Mogą też wystąpić strupy. Objawy te najczęściej ustępują po maksymalnie 7 dniach, choć niekiedy może to trwać nieco dłużej. Skóra zaraz po wyjściu z gabinetu przypomina skórę po zbyt długim opalaniu się, jednak pacjent nie jest zmuszony do odpoczynku w domu i może niemal od razu powrócić do normalnych czynności. Po ustąpieniu zaczerwienienia skóra nieco brązowieje, po czym zniszczony naskórek złuszcza się i ustępuje nowemu.

Zespół Kliniki Krajewski przedstawia, jakich instrukcji należy przestrzegać po zabiegu laserowego usuwania blizn:

 • bezpośrednio po zabiegu septyczna ochrona miejsca zabiegowego
 • w między sesjami i po zakończeniu terapii unikanie słońca i solarium
 • między sesjami i 1 miesiąc po zakończeniu terapii stosowanie wysokich filtrów UV
 • unikanie basenów i sauny
 • unikanie peelingów
Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Laserowe leczenie blizn potrądzikowych (Mandala Beauty Clinic)

Efekty

Zazwyczaj laser powoduje, że w skórze powstają mikrouszkodzenia, co pobudza skórę do regeneracji i produkcji kolagenu i elastyny. Organizm potrzebuje zatem czasu na ukończenie tych procesów. Z tego względu efekty interwencji pojawiają się stopniowo i optymalne efekty możemy zaobserwować po 30-90 dniach po zakończeniu terapii.

Zespół kliniki Timeless przypomina, że niemożliwe jest całkowite usunięcie blizny, a celem terapii jest jej zmniejszenie, poprawa jej kolorytu i wyglądu, a niekiedy także poprawa jakości życia (wyeliminowanie dolegliwości bólowych lub pieczenia, które może występować). Należy także pamiętać, że im świeższy śwlad, tym łatwiej go zniwelować, dlatego też efekty usuwania blizn laserem będą bardziej widoczne u osób z dopiero co wygojonymi ranami. Wiele zależy także od typu blizny.

Nie zmienia to jednak faktu, że laseroterapia to jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia tego problemu. Pacjent powinien stosować się do zaleceń pozabiegowych, w tym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, co pozwoli uniknąć przebarwień i sprawi, że rezultaty będą bardziej spektakularne. Dzięki zabiegowi ślady stają się bledsze, mniejsze, płytsze, bardziej miękkie, co sprawia, że są niemal niewidoczne lub że ich poprawa wyglądu jest znaczna.

Często zadawane pytania

 • Czy blizny potrądzikowe można usunąć laserem? Tak, to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania blizn potrądzikowych. W tym przypadku efeky zabiegu są bardzo dobre.
 • Czy po zabiegu laserowego usuwania blizn można się opalać? Nie, przez około 4 tygodnie po interwnecji należy unikać słońca, solarium i stosować ochronę przeciwsłoneczną.
 • Czy bliznę po cesarskim cięciu można usunąć laserem? Tak, ta technika okaże się skuteczna w tym przypadku.
 • Czy efekty usuwania blizn laserem są trwałe? Tak, po terapii blizna nie może się odbudować. Należy jednak stosować się do zaleceń pozabiegowych, aby zapewnić odpowiedni stopień gojenia i uzyskać możliwie najlepsze rezultaty.
 • Czy zabieg laserowego usuwania blizn można wykonać latem? Tak, chociaż wtedy należy szczególnie dbać o ochronę blizny przed słońcem i stosować wyższe filtry. Jeżeli chcesz się opalać latem, wykonaj zabieg zimą.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."