Laserowe usuwanie blizn to zabieg stopniowego niwelowania blizny lub blizn w celu zmniejszenia ich widoczności, który może być stosowany w przypadku różnych rodzajów blizn i charakteryzuje się wysoką skutecznością.
Rozległe, źle zagojone i zlokalizowane w bardzo widocznych miejscach blizny mogą być przyczyną kompleksów. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele rozwiązań tego problemu i istnieje coraz więcej metod pozwalających na znaczną poprawę wyglądu i zmniejszenie blizny. Jedną z najskuteczniejszych technik jest laseroterapia. O terapii należy zacząć myśleć od razu po jej wygojeniu, gdyż świeższe ślady są łatwiejsze do usunięcia.
Rodzaje blizn i metody ich leczenia (specjalistka medycyny estetycznej Ewa Rybicka)
Jak objaśnia zespół kliniki Medestetis blizny mogą powstawać z różnych przyczyn, takich jak na przykład cesarskie cięcie, urazy, oparzenia, przebyte operacje (w tym plastyczne) i choroby, a także trądzik. Ze względu na ich wygląd możemy je podzielić na blizny zanikowe (wklęsłe), przerostowe (wypukłe) oraz bliznowce (keloidy), czyli te najtrudniejsze do wygojenia i usunięcia.
Redukcja blizn to zabieg, który można wykonać różnymi technikami. Wybór metody leczenie zależy od wielu czynników, takich jak stan skóry pacjenta, jego wiek, rozległość, miejsce występowania i typ blizny. Inną metodę stosuje się w przypadku śladów pozostałych po trądziku niż w przypadku tej po cesarskim cięciu. Wśród dostępnych technik znajdują się te najmniej inwazyjne, czyli stosowanie kremów i żeli, jak i zabiegi medycyny estetycznej, takie jak wypełnianie kwasem hialuronowym, mikrodermabrazja, makijaż permanentny, radiofrekwencja, terapia światłem LED i inne. Defekt można także skorygować chirurgicznie (Z-plastyka i W-plastyka). Metodą, na której skupimy się tutaj, jest laseroterapia – jedna z przynoszących obecnie najlepsze wyniki technik ich usuwania.
Na zabieg laserowego usuwania blizn należy udać się do lekarza, najlepiej specjalisty medycyny estetycznej, dermatologa lub chirurga plastycznego, który posiada doświadczenie i przeszedł kursy obsługi urządzeń laserowych. Aby sprawdzić, czy dany specjalista posiada wykształcenie medyczne oraz może wykonywać zawód bez ograniczeń, przejdź do Centralnego Rejestru Lekarzy.
Wybierając specjalistę i gabinet, możesz kierować się następującymi kryteriami:
Efekty usuwania blizn laserem (RE-VITAE)
Na pierwszej konsultacji możesz zadać lekarzowi wszystkie pytania, jakie masz odnośnie zabiegu oraz kosztów, a także zaleceń przed- i pozabiegowych. Przedstaw lekarzowi powód Twojej wizyty oraz opisz, na jakich efektach Ci zależy.
Podczas pierwszej wizyty specjalista zapozna się z Twoją historią medyczną, aby wykluczyć obecność przeciwwskazań, o których możesz dowiedzieć się więcej poniżej. Następnie oceni wygląd zabliźnionego miejsca i dobierze najodpowiedniejszą metodę oraz liczbę sesji.
Pamiętaj, że przed podjęciem decyzji możesz skonsultować się z więcej niż jednym specjalistą, aby poznać kilka opinii i upewnić się, że osiągniesz najlepsze rezultaty.
Ciąża i karmienie piersią stanowią przeciwwskazanie do zabiegów laserowych
Pamiętaj, że aby zacząć jakąkolwiek terapię, rana powinna być wygojona. Przeciwwskazaniem do zabiegów laserem (a także niemal wszystkich zabiegów medycyny estetycznej jest ciąża i laktacja. Ponadto zespół Kliniki dr Krystyny Lubelskiej uzupełnia listę przeciwwskazań:
Urządzenie Pixel™ marki Alma Lasers
Tak jak wspomnieliśmy, na rynku dostępnych jest obecnie wiele typów laserów. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych z nich:
Zabieg z wykorzystaniem urządzenia Pixel jest krótki, bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Regeneracja naskórka następuje w ciągu 48-72 godzin. Technologia Pixel polega na zastąpieniu jednej wiązki laserowej zespołem kilkudziesięciu mikro wiązek, o kontrolowanej głębokości penetracji, działających równomiernie i mało inwazyjnie na skórę. Wiązka wnika zarówno w tkanki podskórne, jak i skórę właściwą. Matryca aparatu Pixel Er:YAG (erbowo-yagowego) została tak skonstruowana, aby doprowadzić do powstania zespołu punktów (pixeli) – mikro urazów w postaci perforacji naskórka – pozostawiających pomiędzy sobą zdrowe „mostki" z nienaruszonej tkanki, które przyspieszają gojenie danego obszaru. Kolejne przejścia głowicy po skórze powodują więc powstanie siateczki drobnych otworków. Krótka rekonwalescencja możliwa jest zarówno dzięki selektywnemu działaniu lasera, jak i dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu chłodzącego skórę. Po zabiegu regeneruje się ona przez ok. 28 dni. Efektem jest poprawa kondycji i kolorytu blizny – staje się ona bardziej miękka, gładsza oraz spłycona.
Fraxel re:store™ to rodzaj laseroterapii o wysokim stopniu precyzji działania silnymi impulsami świetlnymi, którym poddane mogą być twarz (wraz z powiekami), szyja, dekolt, dłonie oraz każdy obszar skóry dotknięty bliznami, rozstępami i zmarszczkami. Fraxel aktywuje produkcję kolagenu oraz elastyny i w efekcie powoduje zwiększenie ilości nowych, zdrowych komórek. Zabieg nie narusza warstwy rogowej (powierzchni) naskórka i przez nią wnika w głębokie warstwy skóry, trwale ją odnawiając. Energia urządzenia Fraxel jest absorbowana przez wodę zawartą w komórkach naskórka oraz skóry właściwej. Strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy nie naświetla jednorodnie powierzchni skóry, ale „przebija” ją tysiącami mikroskopijnych wiązek światła. W trakcie jednego zabiegu potraktowane tak zostaje ok. 20-25% leczonej powierzchni skóry. Dzięki temu zachowujemy pozostałe 75-80% nienaruszonej zdrowej skóry, która potrzebna jest do przebudowy kolagenu i szybkiej odnowy. Proces ten jest postępujący – w przeciągu dwóch miesięcy od zabiegu nasila się proces odbudowy pobudzonych włókien kolagenowych. Pacjenci obserwują natychmiastową poprawę stanu blizn po każdym zabiegu. Zabiegowi może towarzyszyć uczucie pieczenia i szczypania. Dla zmniejszenia uczucia dyskomfortu poddana zabiegowi skóra jest schładzana strumieniem powietrza płynącym ze specjalnego aparatu chłodzącego. Po zabiegu pacjent powinien pielęgnować skórę łagodnymi kremami nawilżającymi i regenerującymi oraz przez okres kilku tygodni chronić ją przed słońcem stosując wysokie filtry słoneczne (SPF 50).
To laser frakcyjny CO2. To urządzenie pozwala osiągnąć błyskawiczne efekty w postaci trwałej likwidacji blizn (potrądzikowych, pooparzeniowych, pourazowych, pooperacyjnych); przy jego pomocy wykonuje się także usuwanie rozstępów, zmarszczek, rozszerzonych porów czy wiotkości skóry. Wiązka precyzyjnie skanowana umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnego zabiegu polegającego na szybkim usunięciu starych komórek w postaci matrycy mikroperforacji. Mosaic eCO2™ umożliwia pełną kontrolę nad ich głębokością i gęstością. Zapewnia jednoczesne spektakularne obkurczanie leczonej skóry; emituje on wiązkę światła pochłanianego przez uwodnione żywe tkanki. W tym mechanizmie dochodzi do kontrolowanej wymiany skóry starej na nową i zdrową. Ilość wymienianych komórek jest zaprogramowana przez lekarza. Efekty działania widoczne są już po pierwszym zabiegu. Od tego momentu postępuje regeneracja i naprawa skóry. Zabieg wykonuje się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego oraz chłodzenia. Bezpośrednio po nim przez ok.1-2 godz. pacjent odczuwa dyskomfort podobny do tego jak po intensywnym opalaniu. Przez 2-3 dni widoczny jest lekki rumień oraz obrzęk. Może pojawić się również niewielkie przesączanie krwi oraz zbrązowienie skóry, które ustępują w ciągu kilku do kilkunastu dni. Przez 48 godzin po zabiegu należy stosować maść z antybiotykiem i przemywać skórę wyłącznie zaleconym w gabinecie preparatem (należy unikać kontaktu skóry z wodą). Od drugiej doby pacjent stosuje preparaty przyspieszające regenerację naskórka. W tym czasie nie powinno się stosować zwykłych kosmetyków oraz wymuszać złuszczania skóry (unikać peelingu i pocierania naskórka).
Technologia frakcyjnej mikroplazmy RF Pixel® uzupełnia i poszerza spektrum zabiegów laserowych oraz klasycznej radiofrekwencji o nową, bezpieczną procedurę z wykorzystaniem fal radiowych w nowej ablacyjnej aplikacji. Technologia Pixel RF wykorzystuje energię fal radiowych w połączeniu z frakcyjnymi mikrouszkodzeniami naskórka i skóry właściwej. Jednoczesne działanie fal radiowych z frakcyjną głowicą pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Impulsy RF są dostarczane do skóry w formie precyzyjnych strumieni o równomiernym wzorze, tworząc w niej siateczkę mikrouszkodzeń. RF Pixel® podobnie jak lasery frakcyjne wywołuje siatkę mikrouszkodzeń MTZ (microscopic treatment zones) naskórka i skóry właściwej, oddzielonych od siebie strefami nieuszkodzonej skóry, których komórki dzieląc się, odbudowują mikrouszkodzenia w czasie 48-96 godzin. Każde z mikrouszkodzeń jest otoczone strefą termicznego urazu – odpowiedzialnego za remodeling – obkurczenie i przebudowę kolagenu skóry.
To nie wszystkie urządzenia wykorzystywane do redukcji blizn. Istnieją inne opcje, jak na przykład popularny, wielofunkcyjny laser Fotona.
Redukcja blizn. Zabieg laserem CO2 (Skin Laser Lubelscy)
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, na co lekarz może przepisać maści lub zalecić stosowanie zimnych okładów. Mogą też wystąpić strupy. Objawy te najczęściej ustępują po maksymalnie 7 dniach, choć niekiedy może to trwać nieco dłużej. Skóra zaraz po wyjściu z gabinetu przypomina skórę po zbyt długim opalaniu się, jednak pacjent nie jest zmuszony do odpoczynku w domu i może niemal od razu powrócić do normalnych czynności. Po ustąpieniu zaczerwienienia skóra nieco brązowieje, po czym zniszczony naskórek złuszcza się i ustępuje nowemu.
Zespół Kliniki Krajewski przedstawia, jakich instrukcji należy przestrzegać po zabiegu laserowego usuwania blizn:
Laserowe leczenie blizn potrądzikowych (Mandala Beauty Clinic)
Zazwyczaj laser powoduje, że w skórze powstają mikrouszkodzenia, co pobudza skórę do regeneracji i produkcji kolagenu i elastyny. Organizm potrzebuje zatem czasu na ukończenie tych procesów. Z tego względu efekty interwencji pojawiają się stopniowo i optymalne efekty możemy zaobserwować po 30-90 dniach po zakończeniu terapii.
Zespół kliniki Timeless przypomina, że niemożliwe jest całkowite usunięcie blizny, a celem terapii jest jej zmniejszenie, poprawa jej kolorytu i wyglądu, a niekiedy także poprawa jakości życia (wyeliminowanie dolegliwości bólowych lub pieczenia, które może występować). Należy także pamiętać, że im świeższy ślad, tym łatwiej go zniwelować, dlatego też efekty usuwania blizn laserem będą bardziej widoczne u osób z dopiero co wygojonymi ranami. Wiele zależy także od typu blizny.
Nie zmienia to jednak faktu, że laseroterapia to jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia tego problemu. Pacjent powinien stosować się do zaleceń pozabiegowych, w tym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych, co pozwoli uniknąć przebarwień i sprawi, że rezultaty będą bardziej spektakularne. Dzięki zabiegowi ślady stają się bledsze, mniejsze, płytsze, bardziej miękkie, co sprawia, że są niemal niewidoczne lub że ich poprawa wyglądu jest znaczna.
Klinika Krajewski (data nieznana). Blizny potrądzikowe [online]. Dostępny: https://klinikakrajewski.pl/twoj-problem/.... [dostęp: 03.02.2020]
Medestetis (data nieznana). Laserowe usuwanie blizn i rozstępów [online]. Dostępny: https://www.medestetis.pl/zabiegi/.... [dostęp: 03.02.2020]
Skin Laser Lubelscy (data nieznana). Laser frakcyjny eCO2 [online]. Dostępny: https://www.skin-laser.pl/zabieg/laser-frakcyjny-ablacyjny-co2-intensywne-odmlodzenie-usuwanie-blizn-rozstepow-i-wiotkosci-skory-21. [dostęp: 03.02.2020]
Timeless (data nieznana). Leczenie blizn [online]. Dostępny: https://timeless.com.pl/.... [dostęp: 03.02.2020]