Żylaki to trwałe poszerzenie żył powierzchniowych spowodowane osłabieniem ściany żylnej lub nieprawidłową pracą i uszkodzeniem zastawek żylnych. Kojarzą się nam najczęściej z niebieskimi, wypukłymi grudkami widocznymi pod skórą w miejscu przebiegu żył wzdłuż łydek, pod kolanami i na udach.

We wczesnej fazie mogą być niewidoczne, ale ich powstawaniu towarzyszy uczucie ciężkich nóg, skurcze, obrzęki kostek. Z czasem pojawiają się zmiany na skórze - przebarwienia, stwardnienia, a w przypadku nieleczenia dochodzi do trudno gojących się owrzodzeń. Zabieg usuwania żylaków ma więc rozwiązać nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Medycyna oferuje obecnie wiele metod ich leczenia.

Dlaczego trzeba leczyć żylaki?

Nieleczone żylaki mogą doprowadzić nie tylko do owrzodzeń, ale zakrzepowego zapalenia żył czy zagrażającej życiu zatorowości płucnej.

Rodzaje leczenia żylaków

Istnieje kilka metod leczenia żylaków:

  • kompresoterapia
  • małoinwazyjna metoda CHIVA
  • miniflebektomia
  • metody laserowe
  • fale radiowe
  • skleroterapia
  • kriochirurgia
  • leczenie parą wodną
  • klejenie żylaków

Metoda CHIVA

Jest to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się żylaków, w trakcie którego usuwa się jedynie uszkodzone części żyły. Metoda CHIVA nadaje się do usuwania małych żył znajdujących się poza głównym pniem. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że może być przeprowadzony ambulatoryjnie.

Czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu CHIVA?

Jeśli szukasz mało inwazyjnej metody usuwania żylaków, jesteś w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, prawdopodobnie jesteś dobrym kandydatem do tej operacji. Jednak niezbędna jest ocena lekarza w trakcie konsultacji.

Przebieg usuwania żylaków CHIVA

W trakcie zabiegu można usunąć żylaki wszystkich rozmiarów. W ściśle określonych miejscach zostaną wykonane małe nakłucia lub nacięcia o wielkości 1-3 mm, poprzez które żylaki zostają podwiązane, skrócone lub niektóre usunięte. Pożądany efekt bywa osiągnięty po dodatkowym wykonaniu skleroterapii lub użyciu lasera. Celem tej metody jest usunięcie wszystkich żylaków. Nakłucia lub nacięcia nie są zazwyczaj zaszywane, wystarczą plastry samoprzylepne, potocznie nazywane striperami.

Przed zabiegiem usuwania żylaków CHIVA

Podczas pierwszej konsultacji lekarz oceni stan pacjenta i zbada układ naczyniowy kończyn dolnych - tętnic, głębokich i powierzchownych żył. Możesz również przejść badanie ultrasonograficzne duplex. Na podstawie tych badań lekarz dobierze najodpowiedniejszą metodę leczenia. W ramach przygotowań do  zorganizuj sobie wcześniej transport do domu po zabiegu.

Znieczulenie do usuwania żylaków CHIVA

Ponieważ zabieg CHIVA jest małoinwazyjny, rutynowe usuwanie żylaków odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Zabieg możesz obserwować, ale będziesz zrelaksowany. Możesz odczuwać minimalny bólu, który można złagodzić chłodząc powierzchnię skóry. W niektórych przypadkach na żądanie pacjenta chirurg może wybrać opcję analgosedacji (kontrolowany sen). Wówczas pozostaniesz w klinice przez kilka godzin po zabiegu.

Po zabiegu usuwania żylaków CHIVA

Po zabiegu możesz wrócić do domu. Przez co najmniej 14 dni po zabiegu, ale raczej dłużej, trzeba nosić opaski lub pończochy uciskowe. Przez pierwsze 4 do 6 tygodni należy unikać sportów, takich jak narciarstwo, wioślarstwo, taniec. Proste ćwiczenia można wykonywać po około 2-3 tygodniach po operacji. Wkłucia lub rany zwykle zagoją się w ciągu tygodnia. Małe siniaki wchłoną się po około 2-6 tygodniach. Niewielkie zaburzenia czucia w miejscu zabiegu mijają w krótkim czasie. Po wkłuciu lub nacięciu pozostanie mała blizna, która szybko wyblednie, chociaż nigdy nie zniknie całkowicie. Możesz przyspieszyć gojenie stosując zalecone przez lekarza maści na bazie heparyny.

Efekty usuwania żylaków CHIVA

Metoda ta jest bardzo skuteczna,  istnieje jednak możliwość nawrotu choroby, na co mają wpływ uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia - aktywność fizyczna, palenie papierosów, odżywianie. Nawet jeśli żylaki pojawią się ponownie, są znacznie mniejsze niż przed pierwszym zabiegiem.

Leczenie laserowe żylaków

Laserowe leczenie żylaków jest nowoczesną, niechirurgiczną alternatywą  leczenia dużych żylaków.

Przebieg laserowego leczenie żylaków

Pod kontrolą USG za pomocą małego wkłucia lub nacięcia o długości 5 mm do żyły pycjenta wprowadzane jest włókno laserowe. Uruchamia się laser i powoli wycofując włókno stopniowo zamyka się niewydolne naczynie. Zamknięte żylaki można potem usunąć lub pozwolić na ich stopniowe wchłonięcie.

Przed zabiegiem laserowego leczenie żylaków

W trakcie konsultacji należy omówić z lekarzem możliwości tej metody. Możliwe, że twój typ żylaków nie nadaje się do usunięcia tą metodą. Lekarz zleci również badanie ultrasonograficzne, które jednoznacznie określi, czy ten rodzaj zabiegu będzie właściwy. Zabieg można przeprowadzić ambulatoryjnie i wskazane jest zorganizowanie transportu do domu i opieki na okres 1-2 dni.

Czy jesteś odpowiednim kandydatem do laserowego usuwania żylaków?

Jeśli badanie ultrasonograficzne wykazało, że twoje żylaki można usunąć tą metodą, jesteś w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, wtedy prawdopodobnie będziesz odpowiednim kandydatem do tego zabiegu. Poinformuj lekarza o wszystkich chorobach, szczególnie jeśli cierpisz na zakrzepicę żył głębokich, chorobę wieńcową lub jesteś w ciąży. Twój wiek nie ma znaczenia, istotny jest stan zdrowia.

Znieczulenie do laserowego usuwania żylaków

Najczęściej są wykorzystywane łączone metody znieczulenia takie jak sedacja lub znieczulenie miejscowe.

Po zabiegu laserowego usuwania żylaków

Na ogół już po 2 godzinach można opuścić klinikę pod opieką osoby towarzyszącej. Jeśli zabieg był rozległy, wówczas może być konieczne pozostanie w klinice nieco dłużej.

Jak długo utrzymuje się efekt laserowego usuwania żylaków?

Metoda laserowa jest bardzo skuteczną procedurą, jednak nie można całkowicie wykluczyć nawrotu żylaków, na co mają wpływ uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia pacjenta.

Skleroterapia

Skleroterapia jest zabiegiem zalecanym w przypadku mikrożylaków i żylaków średniej wielkości (niebieskawych lub czerwonych żyłek o średnicy 1-4 mm) przy wydolnej żyle odpiszczelowej i odstrzałkowej.

Przebieg skleroterapii

Zabieg polega na wstrzyknięciu specjalnej substancji cienką igłą bezpośrednio do żyły, która jest chemicznie zniszczona od wewnątrz, a następnie wchłonięta. Skleroterapię stosuje się jako zabieg uzupełniający do zabiegów chirurgicznych lub u tych osób, które z różnych przyczyn nie mogą poddać się tradycyjnemu lub laserowemu leczeniu. U takich pacjentów zalecane jest wówczas noszenie elastycznych pończoch uciskowych II stopnia kompresji przez indywidualnie ustalaony okres czasu. Skleroterapia jest również stosowana jako prewencja przed nawrotem choroby.

Czy jestem dobrym kandydatem do skleroterapii?

Jeśli twoje żylaki nie nadają się do tradycjynego lub laserowego usuwania, to możesz być dobrym kandydatem. Jeśli jednak twój stan zdrowia na to pozwala, warto poddać się usuwaniu żylaków metodą CHIVA lub laserową, ponieważ po skleroterapii jest duża tendencja do nawrotów.

Przed zabiegiem skleroterapii

Jeśli w miejscach żylaków masz zmiany pigmentacyjne (ciemniejsza skóra w postaci plam), po zabiegu skleroterapii mogą być jeszcze bardziej widoczne. Przebarwienia z czasem powinny wyblednąć, ale bywa też, że nigdy nie znikną całkowicie.

Po zabiegu skleroterapii

Aby skleroterapia przyniosła efekt, konieczne jest noszenie elastycznych bandaży lub pończoch uciskowych. Kompresja wspomaga powrót krwi żylnej do serca, zmniejsza ciśnienie żylne, zapobiega zastojowi żylnemu i uszkodzeniu ścian żył oraz skutecznie redukuje ból i uczucie ciężkich nóg poprzez wspomaganie organizmu w transportowaniu krwi w górę nóg, przeciwdziałając sile grawitacji. Czas kompresji jest zawsze indywidualny w zależności od zakresu operacji i wielkości leczonych żylaków. Minimalny czas kompresji wynosi 3-6 tygodni. Skleroterapię należy powtarzać 2 do 4 razy w ciągu 2 do 6 tygodni. Małe krwiaki (stłuczenia) są wchłaniane przez okres 2-4 tygodni.

Więcej metod leczenia:

Usuwanie żylaków parą wodną

Klejenie żylaków

Aktualizowane: 25.04.2018

Leczenie żylaków - Nowości

Wylecz żylaki jeszcze przed urlopem!

Centrum Medyczne Plus Med

Żylaki to nie tylko problem kosmetyczny - to poważny i narastający problem zdrowotny. Uczucie ciężkości nóg, ból i obrzęk po...

Więcej opinii na ten temat

Leczenie żylaków - Cenniki

Ceny od 4 900 zł
zazwyczaj do 6 900 zł
Dr n. med. Artur Śliwiński
Ceny od 2 500 zł
zazwyczaj do 4 200 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Ceny od 400 zł
zazwyczaj do 500 zł
Dr Iwona Radziejewska-Choma
dr n.med Paweł Lewandowski
Warszawa, Sulejówek, Zielonka
Ceny od 800 zł
zazwyczaj do 1 000 zł
dr n.med Paweł Lewandowski
Ceny od 4 900 zł
zazwyczaj do 6 900 zł
AMC Art Medical Center dr n. med. Artur Śliwiński
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni