Żylaki to trwałe poszerzenie żył powierzchniowych spowodowane osłabieniem ściany żylnej lub nieprawidłową pracą i uszkodzeniem zastawek żylnych. Kojarzą się nam najczęściej z niebieskimi, wypukłymi grudkami widocznymi pod skórą w miejscu przebiegu żył wzdłuż łydek, pod kolanami i na udach. Medycyna oferuje wiele popularnych metod leczenia takich jak stripping, metoda CHIVA, skleroterapia, miniflebektomia, operacje z użyciem lasera EVLT, kriochirurgia oraz innowacyjne metody, jak leczenie parą wodną czy klejenie żylaków. Zabieg usuwania żylaków rozwiązuje problem estetyczny, ale i zdrowotny, nieleczone żylaki mogą bowiem doprowadzić do owrzodzeń, zakrzepowego zapalenia żył czy zagrażającej życiu zatorowości płucnej.

Objawy powstawania żylaków

We wczesnej fazie żylaki mogą być niewidoczne, ale ich powstawaniu towarzyszy uczucie ciężkich nóg, skurcze, obrzęki kostek. Z czasem zaczynają temu towarzyszyć widoczne zmiany - na skórze mogą pojawić się przebarwienia, stwardnienia, a w przypadku nieleczenia dochodzi do trudno gojących się owrzodzeń.

Dlaczego trzeba leczyć żylaki?

Nieleczone żylaki mogą doprowadzić nie tylko do owrzodzeń, ale zakrzepowego zapalenia żył czy zagrażającej życiu zatorowości płucnej. Zabieg usuwania żylaków ma więc rozwiązać nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. 

Przyczyny powstawania żylaków

Skłonność do powstawania żylaków się dziedziczy. Innymi czynnikami, które sprzyjają ich tworzeniu się są: płeć żeńska (wpływ żeńskich hormonów), wiek, otyłość, płaskostopie, przyjmowanie pozycji, w której krew ma utrudniony powrót w kierunku serca, tzn. praca siedząca, chodzenie na wysokich obcasach.

Metody leczenia żylaków

Medycyna oferuje obecnie wiele metod leczenia żylaków:

Kompresoterapia

Kompresjoterapia polega na stosowaniu odpowiedniego ucisku za pomocą pończoch, podkolanówek,  rajstop lub bandaży elastycznych. Istnieją cztery klasy ucisku, produkty są odpowiednio dobierane przez lekarza w zależności od stopnia schorzenia.

Ucisk kończyny poprawia krążenie, wydolność zastawek żylnych, które są odpowiedzialne za przepływ krwi do serca, a jednocześnie powoduje, że krew nie zalega w niewydolnych żyłach.

Kompresoterapia powinna być wspomagana przez odpowiednią terapię ruchową.

Stripping żylaków

Zabieg jest nazywany operacją Babcocka na cześć chirurga, który zastosował go po raz pierwszy w 1905 roku. Polega na wykonaniu dwóch nacięć: w okolicy pachwiny oraz w okolicy kostki przyśrodkowej. Przez nacięcie w pachwinie  wprowadzana jest sonda nazywana stripperem, którą przymocowuje się do żyły i razem z nią usuwa.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu do kręgosłupa, tzw. zewnątrzoponowym. Metoda jest prosta i bezpieczna, a nawrót choroby jest bardzo rzadki.

Stripping może być również wykonany na krótszym odcinku, tzn. od połączenia odstrzałkowo-udowego w dole podkolanowym.

Metoda CHIVA

Jest to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się żylaków, w trakcie którego usuwa się jedynie uszkodzone części żyły. Metoda CHIVA nadaje się do usuwania małych żył znajdujących się poza głównym pniem. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że może być przeprowadzony ambulatoryjnie.

Czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu CHIVA?

Jeśli szukasz mało inwazyjnej metody usuwania żylaków, jesteś w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, prawdopodobnie jesteś dobrym kandydatem do tej operacji. Jednak niezbędna jest ocena lekarza w trakcie konsultacji.

Przebieg usuwania żylaków CHIVA

W trakcie zabiegu można usunąć żylaki wszystkich rozmiarów. W ściśle określonych miejscach zostaną wykonane małe nakłucia lub nacięcia o wielkości 1-3 mm, poprzez które żylaki zostają podwiązane, skrócone lub niektóre usunięte. Pożądany efekt bywa osiągnięty po dodatkowym wykonaniu skleroterapii lub użyciu lasera. Celem tej metody jest usunięcie wszystkich żylaków. Nakłucia lub nacięcia nie są zazwyczaj zaszywane, wystarczą plastry samoprzylepne, potocznie nazywane striperami.

Przed zabiegiem usuwania żylaków CHIVA

Podczas pierwszej konsultacji lekarz oceni stan pacjenta i zbada układ naczyniowy kończyn dolnych - tętnic, głębokich i powierzchownych żył. Możesz również przejść badanie ultrasonograficzne duplex. Na podstawie tych badań lekarz dobierze najodpowiedniejszą metodę leczenia. W ramach przygotowań do  zorganizuj sobie wcześniej transport do domu po zabiegu.

Znieczulenie do usuwania żylaków CHIVA

Ponieważ zabieg CHIVA jest małoinwazyjny, rutynowe usuwanie żylaków odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Zabieg możesz obserwować, ale będziesz zrelaksowany. Możesz odczuwać minimalny bólu, który można złagodzić chłodząc powierzchnię skóry. W niektórych przypadkach na żądanie pacjenta chirurg może wybrać opcję analgosedacji (kontrolowany sen). Wówczas pozostaniesz w klinice przez kilka godzin po zabiegu.

Po zabiegu usuwania żylaków CHIVA

Po zabiegu możesz wrócić do domu. Przez co najmniej 14 dni po zabiegu, ale raczej dłużej, trzeba nosić opaski lub pończochy uciskowe. Przez pierwsze 4 do 6 tygodni należy unikać sportów, takich jak narciarstwo, wioślarstwo, taniec. Proste ćwiczenia można wykonywać po około 2-3 tygodniach po operacji. Wkłucia lub rany zwykle zagoją się w ciągu tygodnia. Małe siniaki wchłoną się po około 2-6 tygodniach. Niewielkie zaburzenia czucia w miejscu zabiegu mijają w krótkim czasie. Po wkłuciu lub nacięciu pozostanie mała blizna, która szybko wyblednie, chociaż nigdy nie zniknie całkowicie. Możesz przyspieszyć gojenie stosując zalecone przez lekarza maści na bazie heparyny.

Efekty usuwania żylaków CHIVA

Metoda ta jest bardzo skuteczna,  istnieje jednak możliwość nawrotu choroby, na co mają wpływ uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia - aktywność fizyczna, palenie papierosów, odżywianie. Nawet jeśli żylaki pojawią się ponownie, są znacznie mniejsze niż przed pierwszym zabiegiem.

Leczenie laserowe żylaków

Laserowe leczenie żylaków jest nowoczesną, niechirurgiczną alternatywą  leczenia dużych żylaków.

Przebieg laserowego leczenie żylaków

Pod kontrolą USG za pomocą małego wkłucia lub nacięcia o długości 5 mm do żyły pycjenta wprowadzane jest włókno laserowe. Uruchamia się laser i powoli wycofując włókno stopniowo zamyka się niewydolne naczynie. Zamknięte żylaki można potem usunąć lub pozwolić na ich stopniowe wchłonięcie.

Przed zabiegiem laserowego leczenie żylaków

W trakcie konsultacji należy omówić z lekarzem możliwości tej metody. Możliwe, że twój typ żylaków nie nadaje się do usunięcia tą metodą. Lekarz zleci również badanie ultrasonograficzne, które jednoznacznie określi, czy ten rodzaj zabiegu będzie właściwy. Zabieg można przeprowadzić ambulatoryjnie i wskazane jest zorganizowanie transportu do domu i opieki na okres 1-2 dni.

Czy jesteś odpowiednim kandydatem do laserowego usuwania żylaków?

Jeśli badanie ultrasonograficzne wykazało, że twoje żylaki można usunąć tą metodą, jesteś w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, wtedy prawdopodobnie będziesz odpowiednim kandydatem do tego zabiegu. Poinformuj lekarza o wszystkich chorobach, szczególnie jeśli cierpisz na zakrzepicę żył głębokich, chorobę wieńcową lub jesteś w ciąży. Twój wiek nie ma znaczenia, istotny jest stan zdrowia.

Znieczulenie do laserowego usuwania żylaków

Najczęściej są wykorzystywane łączone metody znieczulenia takie jak sedacja lub znieczulenie miejscowe.

Po zabiegu laserowego usuwania żylaków

Na ogół już po 2 godzinach można opuścić klinikę pod opieką osoby towarzyszącej. Jeśli zabieg był rozległy, wówczas może być konieczne pozostanie w klinice nieco dłużej.

Jak długo utrzymuje się efekt laserowego usuwania żylaków?

Metoda laserowa jest bardzo skuteczną procedurą, jednak nie można całkowicie wykluczyć nawrotu żylaków, na co mają wpływ uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia pacjenta.

Laserowe usuwanie zylakow Rybak
Laserowe leczenie żylaków - Ars Estetica, dr Wojciech Rybak

Skleroterapia

Skleroterapia jest zabiegiem zalecanym w przypadku mikrożylaków i żylaków średniej wielkości (niebieskawych lub czerwonych żyłek o średnicy 1-4 mm) przy wydolnej żyle odpiszczelowej i odstrzałkowej.

Przebieg skleroterapii

Zabieg polega na wstrzyknięciu specjalnej substancji cienką igłą bezpośrednio do żyły, która jest chemicznie zniszczona od wewnątrz, a następnie wchłonięta. Skleroterapię stosuje się jako zabieg uzupełniający do zabiegów chirurgicznych lub u tych osób, które z różnych przyczyn nie mogą poddać się tradycyjnemu lub laserowemu leczeniu. U takich pacjentów zalecane jest wówczas noszenie elastycznych pończoch uciskowych II stopnia kompresji przez indywidualnie ustalaony okres czasu. Skleroterapia jest również stosowana jako prewencja przed nawrotem choroby.

Czy jestem dobrym kandydatem do skleroterapii?

Jeśli twoje żylaki nie nadają się do tradycjynego lub laserowego usuwania, to możesz być dobrym kandydatem. Jeśli jednak twój stan zdrowia na to pozwala, warto poddać się usuwaniu żylaków metodą CHIVA lub laserową, ponieważ po skleroterapii jest duża tendencja do nawrotów.

Przed zabiegiem skleroterapii

Jeśli w miejscach żylaków masz zmiany pigmentacyjne (ciemniejsza skóra w postaci plam), po zabiegu skleroterapii mogą być jeszcze bardziej widoczne. Przebarwienia z czasem powinny wyblednąć, ale bywa też, że nigdy nie znikną całkowicie.

Po zabiegu skleroterapii

Aby skleroterapia przyniosła efekt, konieczne jest noszenie elastycznych bandaży lub pończoch uciskowych. Kompresja wspomaga powrót krwi żylnej do serca, zmniejsza ciśnienie żylne, zapobiega zastojowi żylnemu i uszkodzeniu ścian żył oraz skutecznie redukuje ból i uczucie ciężkich nóg poprzez wspomaganie organizmu w transportowaniu krwi w górę nóg, przeciwdziałając sile grawitacji. Czas kompresji jest zawsze indywidualny w zależności od zakresu operacji i wielkości leczonych żylaków. Minimalny czas kompresji wynosi 3-6 tygodni. Skleroterapię należy powtarzać 2 do 4 razy w ciągu 2 do 6 tygodni. Małe krwiaki (stłuczenia) są wchłaniane przez okres 2-4 tygodni.

Klejenie żylaków

Zabieg polega na sklejeniu żylaków specjalnym klejem. Po pojedynczym wkłuciu się do naczynia i założeniu cewnika, pod kontrolą USG zostaje podawany klej, który powoduje zarośnięcie żyły. Z czasem klej ulega wchłonięciu, a żylaki  zanikają.

Jest to procedura bezbolesna, nie wymagająca znieczulenia i umożliwiająca natychmiastowy powrót do codziennych obowiązków. Można ją zastosować na obu nogach jednocześnie i nawet latem, kiedy odsłaniamy nogi, ponieważ po zabiegu jest bardzo małe ryzyko pojawienia się siniaków czy przebarwień.

Usuwanie żylaków parą wodną

Procedura polega na wprowadzeniu cewnika do światła chorej żyły, który jest podłączony do aparatu dostarczającego w niewielkich dawkach przegrzaną parę wodną. Wykorzystywana para wodna ma ok. 140°C i jest parą suchą, inaczej przegrzaną.

Leczenie zylakow para wodna Rybak
Leczenie żylaków parą wodną

Tym sposobem żylak zostaje skutecznie zamknięty bez konieczności wyrywania go, bez nacięć i późniejszej długiej rekonwalescencji.

Profilaktyka powstawania żylaków

Występowaniu żylaków możemy zapobiec poprzez właściwą profilaktykę oraz styl życia. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest odpowiedni ruch - jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka i spacery. Warto również zadbać o prawidłową masę ciała oraz odpowiednie obuwie.

Aktualizowane: 13.02.2019

Leczenie żylaków - Nowości

Wylecz żylaki jeszcze przed urlopem!

Centrum Medyczne Plus Med

Żylaki to nie tylko problem kosmetyczny - to poważny i narastający problem zdrowotny. Uczucie ciężkości nóg, ból i obrzęk po...

Więcej opinii na ten temat

Leczenie żylaków - Cenniki

Ceny od 2 500 zł
zazwyczaj do 4 200 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Ceny od 2 500 zł
zazwyczaj do 3 000 zł
Centrum Medyczne VENO-MED Jendrysik, Kiełek
Ceny od 400 zł
zazwyczaj do 500 zł
Dr Iwona Radziejewska-Choma
Ceny od 300 zł
zazwyczaj do 600 zł
Dr n. med. Urszula Kozłowska
Ceny od 400 zł
zazwyczaj do 7 000 zł
Klinika Flebologii
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni