Zweryfikowano przez:
dr Cezary Szary
dr Cezary Szary
Specjalista radiologii i flebologii związany z warszawską Kliniką Flebologii. Ekspert w zakresie małoinwazyjnych metod leczenia chorób żył i ceniony diagnosta. Stawia na leczenie przyczynowe.
Zaktualizowano: 7 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Żylaki: jak powstają i dlaczego należy je leczyć?
 • Metody leczenia
 • Kompresoterapia
 • Stripping
 • Metoda CHIVA
 • Rekonwalescencja po zabiegu CHIVA
 • Laserowe leczenie żylaków
 • Skleroterapia
 • Klejenie żylaków
 • Para wodna
 • Profilaktyka

Wstęp

Żylaki to trwałe poszerzenie żył powierzchniowych spowodowane osłabieniem ściany żylnej lub nieprawidłową pracą i uszkodzeniem zastawek żylnych. Kojarzą się nam najczęściej z niebieskimi, wypukłymi grudkami widocznymi pod skórą w miejscu przebiegu żył wzdłuż łydek, pod kolanami i na udach. Medycyna oferuje wiele popularnych metod leczenia takich jak stripping, metoda CHIVA, skleroterapia, miniflebektomia, operacje z użyciem lasera EVLT, kriochirurgia oraz innowacyjne metody, jak leczenie parą wodną czy klejenie żylaków. Zabieg usuwania żylaków rozwiązuje problem estetyczny, ale i zdrowotny, nieleczone żylaki mogą bowiem doprowadzić do owrzodzeń, zakrzepowego zapalenia żył czy zagrażającej życiu zatorowości płucnej.

Jak powstają żylaki? (Klinika Flebologii)

Żylaki: jak powstają i dlaczego należy je leczyć?

We wczesnej fazie żylaki mogą być niewidoczne, ale ich powstawaniu towarzyszy uczucie ciężkich nóg, skurcze, obrzęki kostek. Z czasem zaczynają temu towarzyszyć widoczne zmiany - na skórze mogą pojawić się przebarwienia, stwardnienia, a w przypadku nieleczenia dochodzi do trudno gojących się owrzodzeń.

Nieleczone żylaki mogą doprowadzić nie tylko do owrzodzeń, ale zakrzepowego zapalenia żył czy zagrażającej życiu zatorowości płucnej. Zabieg usuwania żylaków ma więc rozwiązać nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Skłonność do powstawania żylaków się dziedziczy. Innymi czynnikami, które sprzyjają ich tworzeniu się są: płeć żeńska (wpływ żeńskich hormonów), wiek, otyłość, płaskostopie, przyjmowanie pozycji, w której krew ma utrudniony powrót w kierunku serca, tzn. praca siedząca, chodzenie na wysokich obcasach.

O metodach leczenie żylaków opowiada (dr n. med. Wojciech Rybak)

Metody leczenia

Medycyna oferuje obecnie wiele metod leczenia żylaków:

 • kompresoterapia
 • stripping
 • małoinwazyjna metoda CHIVA
 • miniflebektomia
 • metody laserowe
 • fale radiowe
 • skleroterapia
 • kriochirurgia
 • leczenie parą wodną
 • klejenie żylaków
Kompresoterapia

Jedną z metod leczenia żylaków jest noszenie pończoch uciskowych

Kompresoterapia

Kompresjoterapia polega na stosowaniu odpowiedniego ucisku za pomocą pończoch, podkolanówek, rajstop lub bandaży elastycznych. Istnieją cztery klasy ucisku, produkty są odpowiednio dobierane przez lekarza w zależności od stopnia schorzenia.

Ucisk kończyny poprawia krążenie, wydolność zastawek żylnych, które są odpowiedzialne za przepływ krwi do serca, a jednocześnie powoduje, że krew nie zalega w niewydolnych żyłach.

Kompresoterapia powinna być wspomagana przez odpowiednią terapię ruchową.

Stripping żylaków

Stripping to jedna z tradycyjnych metod leczenia żylaków

Stripping

Zabieg jest nazywany operacją Babcocka na cześć chirurga, który zastosował go po raz pierwszy w 1905 roku. Polega na wykonaniu dwóch nacięć: w okolicy pachwiny oraz w okolicy kostki przyśrodkowej. Przez nacięcie w pachwinie wprowadzana jest sonda nazywana stripperem, którą przymocowuje się do żyły i razem z nią usuwa.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu do kręgosłupa, tzw. zewnątrzoponowym. Metoda jest prosta i bezpieczna, a nawrót choroby jest bardzo rzadki.

Stripping może być również wykonany na krótszym odcinku, tzn. od połączenia odstrzałkowo-udowego w dole podkolanowym.

Przebieg usuwania żylaków CHIVA

Zabieg CHIVA

Metoda CHIVA

Jest to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się żylaków, w trakcie którego usuwa się jedynie uszkodzone części żyły. Metoda CHIVA nadaje się do usuwania małych żył znajdujących się poza głównym pniem. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że może być przeprowadzony ambulatoryjnie.

Jeśli szukasz mało inwazyjnej metody usuwania żylaków, jesteś w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, prawdopodobnie jesteś dobrym kandydatem do tej operacji. Jednak niezbędna jest ocena lekarza w trakcie konsultacji.

W trakcie zabiegu można usunąć żylaki wszystkich rozmiarów. W ściśle określonych miejscach zostaną wykonane małe nakłucia lub nacięcia o wielkości 1-3 mm, poprzez które żylaki zostają podwiązane, skrócone lub niektóre usunięte. Pożądany efekt bywa osiągnięty po dodatkowym wykonaniu skleroterapii lub użyciu lasera. Celem tej metody jest usunięcie wszystkich żylaków. Nakłucia lub nacięcia nie są zazwyczaj zaszywane, wystarczą plastry samoprzylepne, potocznie nazywane striperami.

Podczas pierwszej konsultacji lekarz oceni stan pacjenta i zbada układ naczyniowy kończyn dolnych - tętnic, głębokich i powierzchownych żył. Możesz również przejść badanie ultrasonograficzne duplex. Na podstawie tych badań lekarz dobierze najodpowiedniejszą metodę leczenia. W ramach przygotowań do zorganizuj sobie wcześniej transport do domu po zabiegu.

Ponieważ zabieg CHIVA jest małoinwazyjny, rutynowe usuwanie żylaków odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Zabieg możesz obserwować, ale będziesz zrelaksowany. Możesz odczuwać minimalny bólu, który można złagodzić chłodząc powierzchnię skóry. W niektórych przypadkach na żądanie pacjenta chirurg może wybrać opcję analgosedacji (kontrolowany sen). Wówczas pozostaniesz w klinice przez kilka godzin po zabiegu.

Po zabiegu usuwania żylaków CHIVA

Po zabiegu CHIVA należy stosować się do pewnych zaleceń

Rekonwalescencja po zabiegu CHIVA

Po zabiegu możesz wrócić do domu. Przez co najmniej 14 dni po zabiegu, ale raczej dłużej, trzeba nosić opaski lub pończochy uciskowe. Przez pierwsze 4 do 6 tygodni należy unikać sportów, takich jak narciarstwo, wioślarstwo, taniec. Proste ćwiczenia można wykonywać po około 2-3 tygodniach po operacji. Wkłucia lub rany zwykle zagoją się w ciągu tygodnia. Małe siniaki wchłoną się po około 2-6 tygodniach. Niewielkie zaburzenia czucia w miejscu zabiegu mijają w krótkim czasie. Po wkłuciu lub nacięciu pozostanie mała blizna, która szybko wyblednie, chociaż nigdy nie zniknie całkowicie. Możesz przyspieszyć gojenie stosując zalecone przez lekarza maści na bazie heparyny.

Metoda ta jest bardzo skuteczna, istnieje jednak możliwość nawrotu choroby, na co mają wpływ uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia - aktywność fizyczna, palenie papierosów, odżywianie. Nawet jeśli żylaki pojawią się ponownie, są znacznie mniejsze niż przed pierwszym zabiegiem.

Laserowe leczenie żylaków - Ars Estetica, dr Wojciech Rybak

Operacja żylaków nóg. Przed i po (Ars Estetica, dr Wojciech Rybak)

Laserowe leczenie żylaków

Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesna, niechirurgiczna alternatywa leczenia dużych żylaków.

Pod kontrolą USG za pomocą małego wkłucia lub nacięcia o długości 5 mm do żyły pycjenta wprowadzane jest włókno laserowe. Uruchamia się laser i powoli wycofując włókno stopniowo zamyka się niewydolne naczynie. Zamknięte żylaki można potem usunąć lub pozwolić na ich stopniowe wchłonięcie.

W trakcie konsultacji należy omówić z lekarzem możliwości tej metody. Możliwe, że twój typ żylaków nie nadaje się do usunięcia tą metodą. Lekarz zleci również badanie ultrasonograficzne, które jednoznacznie określi, czy ten rodzaj zabiegu będzie właściwy. Zabieg można przeprowadzić ambulatoryjnie i wskazane jest zorganizowanie transportu do domu i opieki na okres 1-2 dni.

Jeśli badanie ultrasonograficzne wykazało, że twoje żylaki można usunąć tą metodą, jesteś w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, wtedy prawdopodobnie będziesz odpowiednim kandydatem do tego zabiegu. Poinformuj lekarza o wszystkich chorobach, szczególnie jeśli cierpisz na zakrzepicę żył głębokich, chorobę wieńcową lub jesteś w ciąży. Twój wiek nie ma znaczenia, istotny jest stan zdrowia.

Najczęściej są wykorzystywane łączone metody znieczulenia takie jak sedacja lub znieczulenie miejscowe.

Na ogół już po 2 godzinach można opuścić klinikę pod opieką osoby towarzyszącej. Jeśli zabieg był rozległy, wówczas może być konieczne pozostanie w klinice nieco dłużej.

Laserowe usuwanie żylaków jest bardzo skuteczną procedurą, jednak nie można całkowicie wykluczyć nawrotu żylaków, na co mają wpływ uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia pacjenta.

Tą techniką można także usunąć mniejsze pajączki. 

Po zabiegu skleroterapii

Żylaki na nogach często występują u osób mających pracę stojącą lub siedzącą

Skleroterapia

Skleroterapia jest zabiegiem zalecanym w przypadku mikrożylaków i żylaków średniej wielkości (niebieskawych lub czerwonych żyłek o średnicy 1-4 mm) przy wydolnej żyle odpiszczelowej i odstrzałkowej.

Zabieg polega na wstrzyknięciu specjalnej substancji cienką igłą bezpośrednio do żyły, która jest chemicznie zniszczona od wewnątrz, a następnie wchłonięta. Skleroterapię stosuje się jako zabieg uzupełniający do zabiegów chirurgicznych lub u tych osób, które z różnych przyczyn nie mogą poddać się tradycyjnemu lub laserowemu leczeniu. U takich pacjentów zalecane jest wówczas noszenie elastycznych pończoch uciskowych II stopnia kompresji przez indywidualnie ustalaony okres czasu. Skleroterapia jest również stosowana jako prewencja przed nawrotem choroby.

Jeśli twoje żylaki nie nadają się do tradycjynego lub laserowego usuwania, to możesz być dobrym kandydatem. Jeśli jednak twój stan zdrowia na to pozwala, warto poddać się usuwaniu żylaków metodą CHIVA lub laserową, ponieważ po skleroterapii jest duża tendencja do nawrotów.

Jeśli w miejscach żylaków masz zmiany pigmentacyjne (ciemniejsza skóra w postaci plam), po zabiegu skleroterapii mogą być jeszcze bardziej widoczne. Przebarwienia z czasem powinny wyblednąć, ale bywa też, że nigdy nie znikną całkowicie.

Aby skleroterapia przyniosła efekt, konieczne jest noszenie elastycznych bandaży lub pończoch uciskowych. Kompresja wspomaga powrót krwi żylnej do serca, zmniejsza ciśnienie żylne, zapobiega zastojowi żylnemu i uszkodzeniu ścian żył oraz skutecznie redukuje ból i uczucie ciężkich nóg poprzez wspomaganie organizmu w transportowaniu krwi w górę nóg, przeciwdziałając sile grawitacji. Czas kompresji jest zawsze indywidualny w zależności od zakresu operacji i wielkości leczonych żylaków. Minimalny czas kompresji wynosi 3-6 tygodni. Skleroterapię należy powtarzać 2 do 4 razy w ciągu 2 do 6 tygodni. Małe krwiaki (stłuczenia) są wchłaniane przez okres 2-4 tygodni.

Klejenie żylaków

Zabieg polega na sklejeniu żylaków specjalnym klejem. Po pojedynczym wkłuciu się do naczynia i założeniu cewnika, pod kontrolą USG zostaje podawany klej, który powoduje zarośnięcie żyły. Z czasem klej ulega wchłonięciu, a żylaki zanikają.

Jest to procedura bezbolesna, nie wymagająca znieczulenia i umożliwiająca natychmiastowy powrót do codziennych obowiązków. Można ją zastosować na obu nogach jednocześnie i nawet latem, kiedy odsłaniamy nogi, ponieważ po zabiegu jest bardzo małe ryzyko pojawienia się siniaków czy przebarwień.

Leczenie żylaków parą wodną

Żylaki kończyn dolnych - ffekty leczenie parą wodną.

Para wodna

Procedura polega na wprowadzeniu cewnika do światła chorej żyły, który jest podłączony do aparatu dostarczającego w niewielkich dawkach przegrzaną parę wodną. Wykorzystywana para wodna ma ok. 140°C i jest parą suchą, inaczej przegrzaną.

Tym sposobem żylak zostaje skutecznie zamknięty bez konieczności wyrywania go, bez nacięć i późniejszej długiej rekonwalescencji.

Dr n. med. Wojciech Rybak

Profilaktyka

Występowaniu żylaków możemy zapobiec poprzez właściwą profilaktykę oraz styl życia. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest odpowiedni ruch - jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka i spacery. Warto również zadbać o prawidłową masę ciała oraz odpowiednie obuwie.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegw, produktów, opinii, pracowników służby zdrowia ani żadnych innych materiałów i informacji zawartych w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."