Artykuł zweryfikowany przez:
Specjalista II stopnia chirurgii ogólnej, flebolog, międzynarodowy trener technik małoinwazyjnego liftingu nićmi Aptos, trener technik iniekcyjnych Merz oraz lipotransferu.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 5 cze 2021
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Wstęp
 • Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu?
 • Czym jest lifting podbródka?
 • Małoinwazyjne metody
 • Metody minimalnie inwazyjne i chirurgiczne
 • Lifting podbródka: zalety
 • Zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących: przebieg zabiegu
 • Zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących: rekonwalescencja i efekty
 • Wybór specjalisty
 • Powikłania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia
Korekta podwójnego podbródka

Podwójny podbródek można skorygować chirurgicznie lub stosując inne, mniej inwazyjne metody

Wstęp

Dolna trzecia część twarzy, czyli linia żuchwy oraz linia wcięcia pod brodą, to bardzo newralgiczny obszar pod względem procesu starzenia się skóry i twarzy. To właśnie tutaj kumuluje się niekorzystny efekt utraty objętości (zanikająca z wiekiem tkanka tłuszczowa) w wyższych partiach twarzy, połączony z wiotczeniem skóry, której zwisający nadmiar zaburza owal i zmienia dotychczasowe proporcje twarzy. Na linii żuchwy pojawiają się tzw. chomiki, a pod brodą znika ostre wcięcie linii podbródka, ustępując miejsca drugiemu podbródkowi.

Lekarz medycyny estetycznej Bożena Jendrysik podkreśla, że, próby powstrzymania lub korekty tych fizjologicznych objawów upływu czasu wymagają wielokierunkowych działań uwzględniających połączenie różnych technik zabiegowych. Rozwiązaniem zasadniczym może być chirurgiczny lifting twarzy i szyi, jednak bardzo dobre efekty dają również metody mniej inwazyjne, objaśnia specjalistka.

Podwójny podbródek

Istnieje wiele metod korekty podwójnego podbródka

Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu?

W przypadku liposukcji podbródka najlepszymi kandydatami do zabiegu są osoby o dobrym stanie zdrowia, głównie młode, z nadmiarem tkanki tłuszczowej w tej okolicy, jednak z jędrną i sprężystą skórą. Wiek ma znaczenie, ponieważ w skórze osób młodych stopień zawartości kolagenu i elastyny jest wyższy, zatem po odessaniu tłuszczu skóra prawidłowo się obkurczy.

W przypadku osób z obwisłą i mniej elastyczną skórą konieczne będzie połączenie liposukcji lub lipolizy iniekcyjnej z tradycyjnym chirurgicznym liftingiem szyi czy twarzy lub z mniej inwazyjnymi metodami pozwalającymi przywrócić napięcie skóry (radiofrekwencja, nici liftingujące). W tym przypadku kandydat powinien mieć nadmiar skóry w okolicach podbródka i szyi, mało elastyczną skórę i/ub nadmiar tkanki tłuszczowej w tym miejscu. Zazwyczaj są to pacjenci w wieku średnim i starsi, ponieważ takiego rodzaju defekty w tych okolicach wynikają z procesu starzenia.

Interwencja jest przeciwwskazana w przypadku kobiet w ciąży i karmiących.

Korekta podwójnego podbródka – przed i po

Korekta podwójnego podbródka metodami łączonymi – przed i po (Centrum Medycznego VENO-MED)

Czym jest lifting podbródka?

Zespół Centrum Medycznego VENO-MED objaśnia, że chirurgiczny lifting podbródka to procedura inwazyjna, przeprowadzana w znieczuleniu i wiążąca się z procesem rekonwalescencji. Nie każdy pacjent może poddać się tak rozległej operacji. W trakcie zabiegu usuwany jest nadmiar luźnej skóry i, jeśli to koniecznie, również nadmiar tkanki tłuszczowej z okolic szyi i szczęki. Specjaliści podkreślają, że prawie nigdy nie można wykonać izolowanej operacji chirurgicznego napięcia skóry szyi i brody. W większości przypadków konieczny jest przynajmniej częściowy lifting w obrębie dolnej części twarzy. W zależności od zakresu takiej operacji rekonwalescencja może trwać od 2 do 6 tygodni.

Lifting podbródka - efekty

Lifting podbródka metodami łączonymi: efekty (Veno-Med)

Małoinwazyjne metody

Chirurgiczny lifting to skuteczne rozwiązanie problemu podwójnego lub obwisłego podbródka. W niektórych przypadkach zabieg chirurgiczny może być jednak przeciwwskazany ze względu na stan zdrowia pacjenta lub stopień zaawansowania jego defektu może być mniejszy. Wówczas można zdecydować się na którąś z nieinwazyjnych metod. Lek. med. Bożena Jendrysik wymienia najpopularniejsze z nich:

O liftingu i modelowaniu owalu twarzy przy pomocy nici liftingujących opowiada specjalistka medycyny estetycznej Joanna Wiśniewska-Goryń

Metody minimalnie inwazyjne i chirurgiczne

Według ekspertów z Mayo Clinic, najczęściej wybieraną metodą modelowania tej partii twarzy jest liposukcja, podczas której chirurg wykonuje drobne nacięcia za uszami i pod brodą, a następnie za pomocą kaniuli odsysa się tłuszcz z tej partii szyi. Jeżeli skóra jest wystarczająco jędrna lub występuje jedynie umiarkowanie wiotka, wystarczy jedynie liposukcja, aby wymodelować szyję i pozbyć się drugiego podbródka. Liposukcję można wykonać mniej inwazyjnie, czyli metodą strzykawkową, jak informuje zespół Veno-Med. Polega ona na usuwaniu komórek tłuszczowych przy pomocy specjalnej strzykawki, która umożliwia odessanie tłuszczu bez uszkadzania tkanek. Kolejną opcją jest liposukcja laserowa, która wykorzystuje wiązkę lasera w celu niszczenia komórek tłuszczowych.

Można także zastosować nieinwazyjną, nowoczesną metodę lipolizy iniekcyjnej, która polega na wstrzykiwaniu w wybrany obszar substancji, które powodują rozpad komórek tłuszczowych; następnie są one metabolizowane przez organizm i wydalane z organizmu w naturalny sposób, jak objaśnia zespół Kliniki Sfera. W zależności od ilości tkanki tłuszczowej może być konieczne wykonanie serii zabiegów. Na efekty trzeba zaczekać kilka tygodni.

Jeżeli jednak skóra nie jest wystarczająco napięta i obkurczona, zabieg będzie dwuetapowy; aby usunąć nadmiar obwisłej skóry, można zastosować metodę chirurgiczną, która polega na wykonaniu nacięcia wzdłuż łamanej (zygzakowatej) linii, nacięcia mięśnia podbórdka, usunięciu tłuszczu (w razie konieczności) i zszyciu brzegów rany cienką nicią, wyjaśnia zespół Kliniki chirurgii plastycznej Sankowski. Dzięki takiemu rodzajowi cięcia blizna jest mniej widoczna.

To jednak nie jedyna metoda obkurczania skóry w przypadku podwójnego podbródka: istnieją także techniki mniej inwazyjne, które uporają się z tym problemem, takie jak haczykowate nici liftingujące (np. nici PDO czy nici Aptos) czy jeszcze mniej inwazyjna radiofrekwencja.

Lifting podbródka

Terapia pozwala znacząco poprawić wygląd twarzy i szyi

Lifting podbródka: zalety

Jeżeli nie masz pewności, czy to zabieg dla Ciebie, weź pod uwagę liczne korzyści, które możesz dzięki niemu uzyskać; interwencja pozwala:

 • pozwala usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry z okolic brody i szyi
 • pozwala zlikwidować drugi podbródek
 • pomoże ujędrnić skórę twarzy i szyi
 • to krótki zabieg chirurgiczny
 • pozwala wymodelować owal twarzy
 • blizny są praktycznie niewidoczne
 • poprawia wygląd całej twarzy i szyi
 • pozwala osiągnąć bardziej młodzieńczy wygląd
Korekta podwójnego podbródka - efekty

Korekta podwójnego podbródka nićmi: przed i po (Veno-Med)

Zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących: przebieg zabiegu

Wszystkie wyżej wymienione zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i w trybie ambulatoryjnym, czyli bez konieczności hospitalizacji pacjenta.

Zabieg implantacji nici trwa zazwyczaj 40-60 minut (wliczając przygotowanie pacjenta do zabiegu i podanie znieczulenia); zastosowanie liposukcji wydłuża czas zabiegu do około 1,5 godziny. Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje w klinice przez ok. 20-30 minut, schładzając obszar objęty procedurą, jak objaśniają specjaliści z Veno-Med. Czas trwania zabiegu radiofrekwencji jest bardzo zbliżony: około 30-60 minut.

Liposukcja podbródka - przed i po

Korekta podwójnego podbródka z wykorzystaniem technologii RF (Clinica Cosmetologica)

Zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących: rekonwalescencja i efekty

W pierwszych dniach po zabiegu może utrzymywać się obrzęk i zaczerwienienie, ale często jest on na tyle niewielki, że nie wymaga pozostawania w domu. Radiofrekwencja jest najmniej inwazyjną techniką: po pacjencie prawie nie widać, że właśnie przeszedł zabieg. W przypadku zastosowania jedynie nici liftingujących już po 24-48 godzinach obszar zabiegowy wygląda reprezentacyjnie, podkreślają specjaliści z Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej ISAPS.

Bywa jednak, że skóra pacjenta goi się nieco dłużej i w zależności od ilości zastosowanych technik, może to być nawet 6 tygodni, objaśnia zespół Veno-Med. Dolegliwości bólowe w czasie rekonwalescencji są na tyle niewielkie, że wystarczy stosowanie zwykłych środków przeciwbólowych. W celu przyspieszenia gojenia się ran, specjaliści sugerują, że można zastosować lampę LED.

Nieinwazyjne metody liftingu podbródka są dobrą i skuteczną alternatywą dla inwazyjnego zabiegu liftingu. Cytując specjalistkę medycyny estetycznej Bożenę Jendrysik: „Z mojego doświadczenia wynika, że mało inwazyjne metody korekcji podbródka i szyi dają efekty porównywalne do tradycyjnego, operacyjnego liftingu twarzy, a stosunkowo krótki okres rekonwalescencji pozabiegowej jest w kontekście komfortu pacjenta nie do przecenienia”.

Konsultacja u lekarza medycyny estetycznej

Specjalista dobierze najodpowiedniejszą metodę do Twojego przypadku

Wybór specjalisty

Wiele zależy od techniki, na którą się zdecydujemy. W przypadku chirurgicznego liftingu podbródka z liposukcją, bezwzględnie należy udać się do specjalisty chirurgii plastycznej. W przypadku metod mniej inwazyjnych możemy udać się do lekarza medycyny estetycznej.

Przy wyborze specjalisty należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

Lifting podbródka

Powikłania są rzadkie, jednak istnieje ryzyko powstawania blizn lub infekcji

Powikłania

Jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej istnieje pewne ryzyko, z którym należy się liczyć. Warto jednak zaznaczyć, że usuwanie podwójengo podbródka nie wiąże się z długą listą możliwych powikłań. Wśród nich eksperci z ISAPS wymieniają:

 • infekcję
 • krwiaki
 • powstanie keloidów lub zbliznowaceń
 • uszkodzenie nerwów i paraliż twarzy (zazwyczaj czasowe)
 • w przypadku nici liftingujących zespół ISAPS wymienia także: pęknięcie lub przesunięcie się nici, czemu jednak można zaradzić

Często zadawane pytania

 • Jak pozbyć się drugiego podbródka? W zależności od ilości nagromadzonej tkanki tłuszczowej oraz stopnia napięcia i jakości skóry, specjalista wybierze najodpowiedniejszą w Twoim przypadku metodę. Usuwanie drugiego podbródka można wykonać zarówno w gabinecie medycyny estetycznej, jak i w klinice chirurgii plastycznej. Istnieją zarówno metody inwazyjne, takie jak chirurgiczny lifting w połączeniu z liposukcją, jak i zabiegi mniej inwazyjne, jak na przykład implantacja nici liftingujących, lipoliza iniekcyjna czy radiofrekwnecja. 
 • Czy po liposukcji podbródka może się pojawić obwisła skóra? W przypadku młodszych pacjentów oraz osób, u których stopień napięcia skóry jest wysoki, po liposukcji skóra sama się obkurczy. Kluczowa jest właściwa klasyfikacja pacjenta: w przypadku osób z obwisłą i mniej jędrną skórą lekarz zaleci przeprowadzenie liposukcji wraz z zabiegiem liftingującym skóry.
 • Czy lifting podbródka sprawi, że owal mojej twarzy będzie ładniejszy? Tak, to jeden z tych zabiegów, który pozwoli poprawić wygląd szyi i sprawi, że owal twarzy będzie bardziej zaznaczony, a sama twarz szczuplejsza.
 • Czy jeżeli podwójny podbródek jest w moim przypadku uwarunkowany genetycznie, liposukcja pozwoli go zniwelować? Jak najbardziej, chociaż należy najpierw skonsultować się ze specjalistą, który określi przyczynę problemu i wybierze najkorzystniejszą metodę, biorąc pod uwagę takie czynniki jak wiek, stan zdrowia i stan skóry.
 • Czy efekty liftingu są trwałe? Tak, chociaż zabieg nie zatrzyma procesu starzenia i skóra będzie tracić napięcie z upływem lat. W przypadku pacjentów z nadmiarem tkanki tłuszczowej, znaczne przybranie na wadze może zniwelować efekty.

Bibliografia

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."