Lifting podbródka

Autor:

Dolna trzecia część twarzy czyli linia żuchwy oraz linia wcięcia pod brodą to bardzo newralgiczny obszar pod względem procesu starzenia się ciała. To właśnie tutaj kumuluje się niekorzystny efekt utraty objętości (zanikająca z wiekiem tkanka tłuszczowa) w wyższych partiach twarzy, połączony z wiotczeniem skóry, której nawisający nadmiar zaburza owal i zmienia dotychczasowe proporcje twarzy. Na linii żuchwy pojawiają się tzw „chomiki”, a pod brodą znika ostre wcięcie linii podbródka, ustępując miejsca drugiemu podbródkowi.

lifting podbrodka  Korekta podwójnego podbródka - techniki łączone


Próby powstrzymania lub korekty tych fizjologicznych objawów upływu czasu wymagają wielokierunkowych działań uwzględniających połączenie różnych technik zabiegowych.

Rozwiązaniem zasadniczym może być oczywiście chirurgiczny facelift, ale bardzo dobre efekty dają również metody mniej inwazyjne.

Chirurgiczna korekcja drugiego podbródka

Jest to procedura bardzo inwazyjna, wymagająca operacji w pełnym znieczuleniu i długiego okresu rekonwalescencji. Nie każdy pacjent jest w stanie zdecydować się na tak rozległą operację. W trakcie zabiegu usuwany jest nadmiar luźnej skóry i jeśli jest to koniecznie, również nadmiar tkanki tłuszczowej. Należy sobie uświadomić, że prawie nigdy nie można wykonać izolowanej operacji chirurgicznego napięcia skóry szyi. W większości przypadków konieczny jest przynajmniej częściowy lifting w obrębie dolnej części twarzy. W zależności od zakresu takiej operacji rekonwalescencja może trwać od 2 do 6 tygodni.

Niechirurgiczne metody liftingu żuchwy i korekcji drugiego podbródka - techniki łączone

  • liposukcja strzykawkowa
  • liposukcja radiofrekwencyjna
  • nici APTOS

Procedury są dobierane w zależności od złożoności i zaawansowania problemu.

Korekcja otłuszczonego podbródka i wiotkiej skóry

Jeśli problem zaburzenia owalu i linii podbródka jest związany z nadmiarem tkanki tłuszczowej (czynniki genetyczne, otyłość, proces starzenia), zabieg korygujący polega na usunięciu tłuszczu za pomocą strzykawki w znieczuleniu miejscowym. Jeśli nadmiar skóry, który zostaje po liposukcji jest nieduży - to u młodych osób obkurcza się samoistnie w ciągu do 2 miesięcy. Jesli nadmiar skóry jest znaczny, lub skóra jest gorszej jakości proponujemy jednoczasową implantację nici liftingujących Aptos, które przyspieszają obkurczanie się skóry dzięki stymulującemu działaniu kwasu polimlekowego i kaprolaktonu, a jednocześnie dzięki mikrowypustom położonym wzdłuż nici podnoszą i fiksują w prawidłowym położeniu nadmiar skóry.

Świetnym rozwiązaniem dla problemu nadmiaru tkanki tłuszczowej w połączeniu z wiotkością skóry jest również liposukcja wykorzystująca działanie prądu RF. Do usunięcia tłuszczu używa się tu specjalnej sondy, która nie tylko odsysa tłuszcz, ale jednocześnie obkurcza skórę, niwelując efekt wiotkości.

Korekcja wiotkiej skóry podbródka bez otłuszczenia

W przypadku korekty twarzy, która nie posiada miejscowego nagromadzenia tłuszczu, koncentrujemy się od razu na podniesieniu lub przesunięciu tkanek za pomocą nici. „Chomiki” naciągamy w stronę uszu używając specjalnej metody zapętlenia nici wokół żuchwy, a dla podbródków konstruujemy coś na kształt „hamaka” zawieszonego pod brodą w linii od ucha do ucha.

lifting podbrodka2  
Korekta podwójnego podbródka - techniki łączone
lifting podbrodka 3  
Korekta podwójnego podbródka - techniki łączone

Rodzaj znieczulenia przy niechirurgicznej korekcji podbródka

Wszystkie wyżej wymienione zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności hospitalizacji pacjenta.

Czas trwania niechirurgicznej korekcji podbródka

Zabieg implantacji nici trwa zazwyczaj od 40 do 60 min (wliczając przygotowanie pacjenta do zabiegu i podanie znieczulenia), zastosowanie liposukcji wydłuża czas zabiegu do ok 1,5 godziny. Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje w klinice przez ok. 20-30 minut, schładzając obszar objęty procedurą.

Pierwsze dni po zabiegu niechirurgicznej korekcji podbródka

W pierwszych dniach po zabiegu może utrzymywać się obrzęk i zaczerwienienie, ale często jest on na tyle niewielki, że nie wymaga pozostawania w domu (bywa jednak, że skóra pacjenta goi się nieco dłużej i w zależności od ilości zastosowanych technik, może to być nawet 6 tygodni).

Dla uśmierzenia bólu wystarczą zwykłe leki przeciwbólowe. Dla przyśpieszenia gojenia można zastosować naświetlania lampą led.

Efekty niechirurgicznej korekcji podbródka

Z mojego doświadczenia wynika, że mało inwazyjne metody korekcji dolnej trzeciej części twarzy dają efekty porównywalne do tradycyjnej operacji faceliftu, a stosunkowo krótki okres rekonwalescencji pozabiegowej jest w kontekście komfortu pacjenta nie do przecenienia.

Aktualizowane: 10.03.2019

Zasięgnij opinii specjalisty w dziedzinie Lifting podbródka

Więcej opinii na ten temat

Lifting podbródka - Cenniki

Ceny od 5 000 zł
zazwyczaj do 6 000 zł
Dr Szczyt Klinika Chirurgii Plastycznej
Ceny od 2 000 zł
zazwyczaj do 4 500 zł
Centrum Medyczne VENO-MED Jendrysik, Kiełek
Dr Ewa Rybicka
Warszawa
Ceny od 3 500 zł
Dr Ewa Rybicka
Ceny od 3 000 zł
zazwyczaj do 4 000 zł
dr n.med. Marek Paul
Ceny od 3 000 zł
zazwyczaj do 5 000 zł
Dr Marzena Majcherczyk-Skulimowska
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni