Laserowe leczenie trądziku

Autor:

Trądzik pospolity jest najczęściej występującym schorzeniem dermatologicznym i dotyka około 80% osób pomiędzy 12 a 25 rokiem życia, więc chyba nie ma osoby, która nie znałaby objawów tego rodzaju trądziku. Warto jednak wiedzieć, że trądzik pospolity występuje w czterech postaciach: zaskórnikowej, grudkowo-krostkowej, bliznowcowej i ropowniczej.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku pospolitego?

Trądzik pospolity najczęściej związany jest z przerostem gruczołów łojowych i zwiększonym wydzielaniem sebum. Popularną przyczyną jest także zastój sebum wynikający z nadmiernego rogowacenia ujść gruczołów łojowych oraz namnażanie się bakterii beztlenowych w gruczołach łojowych. Bardzo istotną rolę w powstawaniu trądziku odgrywają czynniki genetyczne oraz hormony, szczególnie androgeny, których ilość wzrasta w okresie dojrzewania i właśnie dlatego trądzik pojawia się najczęściej u nastolatków.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to schorzenie, które występuje najczęściej po 30 roku życia i jest zdecydowanie rzadsze, bo szacuje się, że dotyka około 10% populacji. Bardziej narażone na wystąpienie tego rodzaju trądziku są kobiety posiadające jasną karnację. Schorzenie objawia się występowaniem wykwitów rumieniowych, grudek i krostek na twarzy, a w aż 50% przypadków towarzyszą mu objawy związane z oczami, takie jak zapalenie spojówek, jęczmienie, zapalenie brzegów powiek i rogówki.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego?

Trądzik różowaty jest jednym z bardziej tajemniczych schorzeń dermatologicznych i do dzisiaj nie znamy dokładnie przyczyn jego występowania. Wiemy natomiast, że rozwojowi choroby sprzyjają czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, zaburzenia wewnątrzwydzielnicze, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak np. anemia, a także nadciśnienie tętnicze. Ponieważ trądzik uwidacznia się zaczerwienieniem skóry pod wpływem ciepła lub zdenerwowania, to bez wątpienia choroba ta związana jest z zaburzeniami naczyniowo-ruchowymi.
Istnieją również czynniki, które mogą zaostrzyć trądzik różowaty, a należą do nich nagłe zmiany temperatury, stres, ekspozycja słoneczna, spożywanie alkoholu, ostrych przypraw czy gorących posiłków.

Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest rumienie się skóry pod wpływem zdenerwowania lub ciepła, czyli tzw. flashing. Później rumień z napadowego zmienia się na trwały i towarzyszy mu poszerzenie naczyń włosowatych. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym łatwiejsze będzie leczenie trądziku.

Jak wyleczyć trądzik pospolity?

By skutecznie wyleczyć trądzik, należy podejść do tego schorzenia w sposób kompleksowy. Niezwykle ważne jest, by lekarz najpierw poznał nasz styl życia, dietę, codzienną pielęgnację skóry i ogólny stan zdrowia, a dopiero potem decydował o tym, który zabieg wybrać, by wyleczyć trądzik. Jaką gamę zabiegów mamy do wyboru?

W przypadku trądziku pospolitego za najskuteczniejsze zabiegi uważa się te z wykorzystaniem lasera, w tym także mikrodermabrazję laserową, oraz peelingi chemiczne. Głównym celem zabiegów jest złuszczenie zrogowaciałego naskórka, odblokowanie porów, zredukowanie wydzielania sebum i pobudzenie naturalnych procesów odnowy skóry. Jeszcze lepsze efekty przynosi połączenie zabiegów laserowych z terapią dermokosmetykami zawierającymi substancje bakteriobójcze, oczyszczające, kojące i regenerujące skórę, jak np. Dermalogica Medibac.

Zabiegi przeprowadzane przy użyciu lasera mogą działać na naszą skórę w dwojaki sposób. Laser ablacyjny, wykorzystywany podczas mikrodermabrazji, złuszcza naskórek warstwowo. Promieniowanie lasera podzielone jest na tysiące bardzo małych strumieni, które w zetknięciu ze skórą sprawiają, że naskórek odparowuje. W ten sposób tworzą się mikroskopijne otworki w skórze – uszkodzenia, które wymagają od organizmu uruchomienia naturalnych procesów regeneracji.

Druga metoda laserowego leczenia trądziku polega na wytwarzaniu w skórze mikrouszkodzeń, ale bez naruszania zewnętrznej warstwy skóry i dlatego nazywa się metodą nieablacyjną. Jak jednak wykazały badania – skóra goi się dużo szybciej, jeśli zostanie usunięty również naskórek. Z tego powodu obecnie najczęściej łączy się obie te metody, a więc korzysta zarówno z lasera frakcyjnego, który dociera w głębsze warstwy skóry, jak i lasera ablacyjnego, który złuszcza naskórek. Dzięki temu do odnowy pobudzana jest skóra właściwa i naskórek. W efekcie usuwane są bakterie, które wywołują trądzik, a uszkodzone gruczoły łojowe produkują mniejsze ilości sebum.

By usunąć trądzik pospolity, możemy również zadziałać na skórę kwasami, czyli zdecydować się na peeling chemiczny. Do wyboru mamy sporo rodzajów peelingów, np. glikolowy, migdałowy, Yellow Peel czy TCA, czyli peeling kwasem trójchlorooctowym. O wyborze peelingu zdecyduje lekarz, gdy dokładnie zbada stan skóry i ustali jej potrzeby.

Jak wyleczyć trądzik różowaty?

y wyleczyć trądzik różowaty również możemy zastosować laser, ale w tym przypadku stosuje się go nie po to, by złuszczać skórę, lecz by usunąć zaczerwienie i popękane naczynka. Jednym z najbardziej nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych do leczenia trądziku różowatego jest laser Gemini Nd:Yag/KTP, który potrafi usunąć poszerzone naczynka położone na różnych głębokościach i występujące w różnych odcieniach. Krew znajdująca się w poszerzonych naczynkach wychwytuje światło lasera, co powoduje gwałtowny wzrost temperatury i skutkuje zniszczeniem naczynka. Po kilku tygodniach naczynko zostaje całkowicie wchłonięte, a nasza skóra odzyskuje swój naturalny kolor.
Absolutnie niewskazane jest natomiast korzystanie z peelingów chemicznych, ponieważ mogą one jeszcze bardziej nasilać rumień. Musimy pamiętać, że w trakcie złuszczania skóry peelingiem, pojawia się uczucie pieczenia i gorąca, które jest jednym z czynników zaostrzających rumień.

Usuwanie blizn po trądziku

Blizny po trądziku można usuwać za pomocą zabiegów złuszczających, ale i ich efektywność jest znacznie niższa niż w przypadku zabiegów laserem. Coraz mniej popularna staje się również dermabrazja, czyli złuszczanie skóry warstwa po warstwie, ponieważ inwazyjność tego zabiegu jest bardzo wysoka. Znowu okazuje się więc, że najlepszym wyborem będzie terapia laserem frakcyjnym. W jaki sposób laser usuwa blizny po trądziku? Poprzez wytworzenie mikrouszkodzeń w skórze lub stref przegrzania pobudzane są naturalne procesy regeneracyjne, które mają przebudować skórę i tym samym spłycić lub całkowicie usunąć blizny. Fragmenty uszkodzonej tkanki są otoczone przez zdrową skórę, więc procesy gojenia zachodzą bardzo szybko. Procesy zachodzące podczas regeneracji są identyczne z tymi, które występują, gdy się skaleczymy.

Blizny po trądziku usuwane są laserem frakcyjnym ablacyjnym lub nieablacyjnym, czyli do wyboru mamy te same rodzaje lasera, co podczas leczenia trądziku pospolitego. Laser frakcyjny ablacyjny - ten docierający do głębszych warstw skóry i jednocześnie uszkadzający naskórek – charakteryzuje się wyższą skutecznością, ale też wyższą inwazyjnością. Po zabiegu w miejscu mikrouszkodzeń pojawiają się strupki, więc na czas gojenia raczej powinniśmy pozostawać w domu. Z kolei laser frakcyjny nieablacyjny podgrzewa skórę od wewnątrz pobudzając do pracy fibroblasty, ale nie narusza naskórka, więc właściwie zaraz po zabiegu możemy wrócić do swych codziennych czynności.
Ponadto terapię laserem warto uzupełnić zabiegiem Regeneris lub Hydrobalans. Dzięki temu dostarczymy skórze substancji wspomagających jej regenerację i osiągniemy lepszy efekt. Regeneris to program biostymulacji komórek, dzięki któremu uzyskujemy osocze bogatopłytkowe z krwi pacjenta, a Hydrobalans to preparat na bazie stabilizowanego kwasu hialuronowego. Takie dwutorowe podejście, obejmujące terapię laserem frakcyjnym oraz mezoterapię osoczem bogatopłytkowym lub kwasem hialuronowym, jest obecnie najbardziej efektywnym sposobem usuwania blizn po trądziku w grupie zabiegów małoinwazyjnych.

Opis zabiegu powstał dzięki wsparciu:

Dr n. med. Wojciech Rybak

ARS ESTETICA – Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii

Aktualizowane: 24.02.2014

Laserowe leczenie trądziku - Nowości

Nowoczesne leczenie trądziku i blizn

ESTETICENTER - Medycyna Estetyczna Laseroterapia

Leczenie trądziku, a także blizn potrądzikowych oraz trwałych uszkodzeń skóry innego rodzaju: blizn pourazowych, powypadkowych,...

Zasięgnij opinii specjalisty w dziedzinie Laserowe leczenie trądziku

Więcej opinii na ten temat

Podobna problematyka

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni