Artykuł zweryfikowany przez:
Specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej z wieloletnim doświadczeniem. Zawodowo związany z Krakowem i Nowym Targiem. Przynależy do PTChPRiE oraz DGPRÄC.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 gru 2021
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Wstęp
 • Na czym polega zabieg powiększania pośladków?
 • Dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Powiększanie pośladków implantami
 • Rodzaje implantów pośladków
 • Rekonwalescencja
 • Powiększanie pośladków własnym tłuszczem
 • Rekonwalescencja po lipofillingu pośladków
 • Lifting pośladków
 • Lifting pośladków nićmi
 • Modelowanie pośladków kwasem hialuronowym
 • Ryzyko i komplikacje
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Powiększanie pośladków – tłuszczem, implantami lub innymi metodami – to zabieg, który stale zyskuje na popularności: według badań ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery. ISAPS Global Survey Results 2019) z 2019 roku, powiększanie pośladków to aktualnie 10 najczęściej wykonywana na świecie operacja plastyczna, a w roku przeprowadzenia ankiety wykonano niemal 479 451 tysięcy takich zabiegów na świecie. 

Zabieg jest szczególnie popularny w krajach Ameryki Łacińskiej, a szczególnie w Brazylii, gdzie krągła pupa od zawsze jest elementem kanonu piękna. Ta operacja cieszy się także dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych, skąd trend ten powoli napływa do Europy, w tym do Polski.

Implanty pośladków

Żel, którym wypełnione są implanty pośladków, jest bardziej wytrzymały niż ten, który wypełnia implanty piersi

Na czym polega zabieg powiększania pośladków?

Zabieg powiększania pośladków to operacja plastyczna, wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, której celem jest nadanie nowej formy i powiększenie pośladków przy pomocy implantów, przeszczepu tłuszczu lub innych metod. 

Głównym celem zabiegu jest, oprócz wypełnienia i powiększenia płaskich, obwisłych pośladków, wymodelowanie ich w taki sposób, aby wyglądały na bardziej jędrne, kształtne i sprawiały wrażenie zaokrąglonych ćwiczeniami na siłowni. 

Rozmiar protezy zalecany w celu uzyskania naturalnych efektów to zazwyczaj 150-450 cm3; implanty używane do powiększania pośladków przypominają te do powiększania piersi z tą różnicą, że żel silikonowy wypełniający te pierwsze jest gęstszy i bardziej wytrzymały.

Operacja powiększania pośladków pozwala skorygować wiele defektów tej partii ciała jak na przykład: 

 • płaskie pośladki
 • w niektórych przypadkach obwisłe pośladki
 • słabo rozwinięte mięśnie pośladków
 • asymetryczne pośladki
 • u kobiet męska budowa z wąską miednicą
 • zwiotczała skóra pośladków

Wzrost popularności tego zabiegu zawdzięczamy zmianom zachodzącym w kanonie piękna: w ostatnich latach popularnością cieszy się amerykańska gwiazda Kim Kardashian słynąca z wydatnych pośladków. Również sylwetki gwiazd pochodzących z Ameryki Łacińskiej są podziwiane przez wiele kobiet, a ich pośladki i biodra są zazwyczaj pełniejsze niż te europejskich kobiet. Badanie (Wong WW, Motakef S, Lin Y, Gupta SC. Redefining the Ideal Buttocks: A Population Analysis. Plast Reconstr Surg. 2016 Jun;137(6):1739-174) przeprowadzone przez Międzynarodowy Instytut Zdrowia (National Institute of Health) potwierdza tę nową tendencję i zmianę w kanonie piękna: w raporcie przeczytać możemy, że teraz idealna pupa to jędrne i bardziej wydatne niż wcześniej pośladki i krągłości.

Efekty zabiegu powiększania pośladków

Efekty zabiegu powiększania pośladków tłuszczem Mandala Beauty Clinic

Dla kogo?

Na zabieg mogą zdecydować się zarówno kobiety, jak i mężczyźni; wiek nie jest ograniczeniem: operacji mogą poddać się również starsi pacjenci, warunkiem jest jednak dobry ogólny stan zdrowia. W przypadku młodszych pacjentów należy brać pod uwagę, że z operacją należy zaczekać do zakończenia procesu dojrzewania oraz uzyskania pełnoletniości.

Zazwyczaj osoby, które zastanawiają się nad tego rodzaju operacją, są niezadowolone ze swojej sylwetki i pragną zmiany. Dotyczy to pacjentów z płaskimi lub obwisłymi pośladkami, które gwałtownie straciły na wadze, mają słabo rozwinięte mięśnie pośladków lub bardzo szczupłą budowę. To osoby, które nie są w stanie poprawić wyglądu i kształtu tej części ciała mimo ćwiczeń i diety. Stereotypy mogą sprawić, że myślimy o operacji powiększenia pośladków jak o zabiegu, któremu chcą się poddawać głównie kobiety, jednak także mężczyźni są nim zainteresowani. W przypadku panów, na zabieg decydują się ci, którzy chcą pochwalić się bardziej umięśnioną, proporcjonalną i atletyczną sylwetką.

Warto pamiętać, że zaleca się wykonywanie zabiegu u osób, które osiągnęły swoją docelową wagę, jako że spadek wagi lub przybranie kilku kilogramów po zabiegu wpłynie negatywnie na rezultat. Dlatego też jeżeli chcesz zgubić trochę kilogramów lub pozbyć się tkanki tłuszczowej, zaczekaj z zabiegiem, aż osiągniesz ten cel.

Obecnie istnieje wiele metod modelowania i powiększania pośladków: od inwazyjnych (powiększenie implantami, lifting) poprzez mniej inwazyjne (lipotransfer) po minimalnie inwazyjne (kwas hialuronowy). Dr n. med. Wojciech Rybak jest zdania, że zabiegi modelowania i powiększania pupy są coraz bardziej popularne, ponieważ pojawiło się kilka małoinwazyjnych metod (takich jak np. modelowanie pośladków kwasem hialuronowym), zapewniających efekty bez bólu i długiej rekonwalescencji.

Powiększanie pośladków - konsultacja

Brasilian Butt Lift: przed i po (dr Dominik K. Boligłowa)

Wybór specjalisty

Wybór chirurga plastycznego, niezależnie od rodzaju operacji, to bardzo ważna decyzja, od której wiele zależy, dlatego też należy podejść do niej ostrożnie. 

Aby ułatwić Ci ten proces, przedstawiamy dwie podstawowe zasady, którymi warto się kierować:

 • Bierz pod uwagę jedynie lekarzy, którzy ukończyli specjalizację z chirurgii plastycznej. Jak upewnić się, że wybrany specjalista jest wykształcony w tym kierunku? Skorzystaj z Centralnego Rejestru Lekarzy: wystarczy znać imię i nazwisko lekarza, numer prawa do wykonywania zawodu nie jest obowiązkowy. Dowiedz się także, czy dany specjalista przynależy do którejś z prestiżowych instytucji skupiających chirurgów plastycznych, jak na przykład Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE).
 • Upewnij się, że klinika, którą wybierasz, spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i posiada wymagane certyfikaty.

Wykształcenie i doświadczenie to nie jedyne kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze specjalisty. Nie mniej ważne są bowiem empatia i podejście do pacjenta oraz to, czy dany lekarz wzbudza nasze zaufanie. Wszystkie te czynniki wpływają na przebieg całej procedury oraz na jej ostateczne wyniki. Relacja oparta na zaufaniu i szczerości jest również ważna dlatego, że pacjent nie powinien czuć wstydu i nie bać się zadawać pytań. Warto poprosić lekarza o pokazanie zdjęć przed i po innych pacjentów.

Powiększanie pośladków - przed i po

Rezultaty zabiegu powiększania pośladków implantami dr n. med. Kamil Pietrasik

Powiększanie pośladków implantami

Powiększenie pośladków z wykorzystaniem implantów to zabieg chirurgiczny, dlatego też należy się do niego odpowiednio przygotować. Na 4 tygodnie przez operacją należy przestać palić papierosy, aby zapewnić lepszy przebieg narkozy. Pacjent powinien także odstawić leki przeciwzapalne, zawierające kwas acetylosalicylowy, jak na przykład aspiryna. Konieczne jest także wykonanie badań laboratoryjnych, na przykład morfologii krwi.

Zabieg trwa około 2 godziny i wykonuje się go w znieczuleniu przewodowym i/lub ogólnym. Wprowadzenie implantu wymaga poprowadzenia nacięcia długości około 5 centymetrów, najczęściej w fałdzie międzypośladkowym lub u podstawy pośladka, dzięki czemu blizna pozostaje ukryta, jak zapewnia dr n. med. Rafał Pabiańczyk. Implanty wprowadza się w utworzoną kieszeń, zazwyczaj w mięśniu pośladkowym większym. Po zabiegu często zakłada się dreny odprowadzające wydzieliny oraz szwy.

Implanty marki Sebbin

Implanty marki Sebbin

Rodzaje implantów pośladków

Operacja powiększenia pośladków może zapewnić naturalne rezultaty, o ile rozmiar i kształt implantów zostanie dobrze dobrany, aby pośladki były proporcjonalne w stosunku do reszty sylwetki. Z tego względu na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów i dwa podstawowe kształty implantów

 • implanty okrągłe: dają efekt bardziej wydatnych, krągłych i wystających pośladków
 • implanty anatomiczne: efekt jest subtelniejszy i bardziej naturalny niż w pierwszym przypadku; kształtem przypominają kroplę wody

Implanty pośladków, podobnie jak piersi, są uważane za bezpieczne, o ile pochodzą od sprawdzonych, certyfikowanych producentów, spełniających międzynarodowe standardy bezpieczeństwa i zostały zaaprobowane przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) oraz/lub opatrzone znakiem CE Unii Europejskiej. Protezy są wypełnione żelem silikonowym i pokryte silikonem. Co więcej są zabezpieczone przed wypływaniem  płynu na zewnątrz. 

Wśród najpopularniejszych marek implantów wybieranych przez chirurgów na całym świecie znajdują się między innymi: 

 • SEBBIN
 • Implantech
 • AART
 • Sientra
 • Polytech
Rekonwalescencja po powiększeniu pośladków

Brasilian Butt Lift: przed i po (dr Dominik K. Boligłowa)

Rekonwalescencja

Zabieg zazwyczaj wiąże się z hospitalizacją: 1-2 dni. Wielu specjalistów zaleca, aby pacjent pozostawał na brzuchu i unikał pozycji siedzącej przez pierwsze 72 godziny. Bezpośrednio po zabiegu występują obrzęk, ból, krwiaki i wydzielina, co jednak jest naturalne jak informuje zespół Kliniki chirurgii Mazan. Specjaliści informują także o dalszym przebiegu procesu rekonwalescencji: „Szwy zdejmuje się po 10 dniach. Aktywność ruchowa ograniczona jest przez co najmniej 10 dni. Pełną aktywność fizyczną, włącznie z uprawianiem sportu można podjąć po 6-8 tygodniach”. Do pracy można jednak wrócić wcześniej, po 10-14 dniach.

Przez 3 tygodnie po zabiegu należy powstrzymać się od palenia papierosów, aby nie zakłócać procesu gojenia. U osoby z implantami nie można wykonywać zastrzyków w okolicy pośladkowej: do tego celu wykorzystuje się uda lub brzuch. Efekty są trwałe, implantów nie trzeba wymieniać.

Efekty przeszczepu tłuszczu i modelowania pośladków

Efekty przeszczepu tłuszczu i modelowania pośladków Dr Osadowska Clinic

Powiększanie pośladków własnym tłuszczem

Alternatywą dla osób, które oprócz powiększenia pośladków, chcą wymodelować inne partie ciała i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej jest autologiczny przeszczep tłuszczu. Lipofilling pośladków, czyli wypełnienie ich własnym tłuszczem pozwala je podnieść, wymodelować i powiększyć, a jednocześnie wyszczuplić inne partie ciała. 

Zabieg powiększania pośladków własnym tłuszczem trwa 2-3 h i wykonuje się go najczęściej w znieczuleniu ogólnym; zespół Dr Osadowska Clinic objaśnia przebieg zabiegu: 

 • I etap: liposukcja wybraną metodą obszaru, który chcemy wyszczuplić, najczęściej obszaru nad pośladkami, czyli talii, boczków, choć tkankę tłuszczową można też pobrać z ud czy bryczesów. Pozyskany w ten sposób tłuszcz jest filtrowany i można go następnie przeszczepić w inne miejsce.
 • II etap: w okolicach pośladków wykonuje się niewielkie otwory, aby wsunąć przez nie kaniulę infiltracyjną. Następnie przefiltrowany i odpowiednio przygotowany tłuszcz jest podawany przez kaniule. Ostatnim krokiem jest zaszycie otworów. Zazwyczaj podaje się 300-900 ml tłuszczu w jeden pośladek

Zaletą zabiegu jest fakt, że tłuszcz to naturalny wypełniacz. Procedura jest także nieco mniej inwazyjna niż wszczepienie implantów. Z drugiej jednak strony należy się liczyć z faktem, że część tłuszczu zostanie wchłonięta, więc – mimo że tłuszcz przeszczepiony do pośladków wchłania się wolniej niż w innych partiach ciała – istnieje ryzyko, że po jakimś czasie zabieg trzeba będzie powtórzyć. 

Lifting brazylijski - przed i po

Efekt modelowania pośladków własnym tłuszczem (chirurg plastyk Samir Ibrahim)

Rekonwalescencja po lipofillingu pośladków

Dr n. med. Kamil Pietrasik informuje, że w okresie rekonwalescencji (ok. 6 tygodni) należy nosić ubranie uciskowe, które zapewnia prawidłowy proces gojenia. Specjalista informuje także, że przez ok. 1 tydzień po operacji pacjent nie powinien obciążać pośladków ani siadać. Do pracy można wrócić po 2-3 tygodniach, w zależności od rodzaju wykonywanego zajęcia.

Efekty są naturalne: pośladki są krągłe, a okolica, z której pobrano tłuszcz, wyszczuplona. Aby osiągnąć równomierny efekt, zaleca się masaże limfatyczne. Pierwsze efekty są widoczne od razu po zabiegu, jednak na ostateczne rezultaty należy poczekać kilka tygodni. Należy brać pod uwagę, że część tłuszczu się wchłonie.

Lifting pośladków - wizyta u chirurga plastyka

Lifting pozwala podnieść obwisłe pośladki

Lifting pośladków

Lifting pośladków, czyli gluteoplastyka polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i obwisłej skóry, przez co pośladki stają się jędrne i kształtne, a skóra sprężysta. Często łączy się go z liftingiem innych dolnych partii ciała, na przykład ud. Zabieg zalecany jest dla osób, które gwałtownie straciły na wadze, przez co skóra jest zwiotczała, oraz u pacjentek z cellulitem.

Lifting pośladków to zabieg chirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu ogólnym, trwającym 1,5-2 godziny. Zespół Kliniki chirurgii plastycznej Sankowski wyjaśnia, na czym polega operacja: podczas zabiegu wykonuje się nacięcie w fałdzie pośladkowym lub wzdłuż górnego pół obwodu mięśni pośladków i usuwa się wrzecionowaty fragment skóry wraz z tkanką tłuszczową. W obu przypadkach po zabiegu pozostaje blizn. 

Zabieg pozwala podnieść obwisłe pośladki i nadać im krągły kształt, a także usunąć nadmiar skóry i tłuszczu. Efekty są trwałe, jednak pacjent powinien uważać na tycie, gdyż przybranie na wadze dużej ilości kilogramów może zniwelować efekt. Zabieg pozwala nie tylko wymodelować pośladki, ale także talię poprzez usunięcie tłuszczu z dolnej części pleców czy boczków, a zatem uzyskać figurę klepsydry.

Lifting pośladków - przed i po

Modelowanie pośladków nićmi Klinika La Perla

Lifting pośladków nićmi

Mniej inwazyjną alternatywą liftingu jest podniesienie pośladków przy pomocy nici liftingujących, na przykład PDO. Efekt podniesienia jest uzyskiwany przede wszystkim dzięki ujędrnieniu i poprawie jakości skóry, ale również podwieszeniu tkanek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa kilkanaście minut. Jak informują lekarze z Kliniki La Perla, lifting nićmi daje naturalny i natychmiastowy efekt. Pośladki wyglądają na jędrniejsze, pełniejsze, a skóra staje się gładka.

Efekty są zauważalne od razu jednak na skutek zwiększonej produkcji kolagenu po zabiegu, stopniowo są coraz bardziej widoczne. Nici wchłaniają się po kilku miesiącach (w zależności od typu i marki), dlatego zabieg należy powtórzyć.

Modelowanie pośladków kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy może być użyty także do wypełniania pośladków

Modelowanie pośladków kwasem hialuronowym

U pacjentów, u których nie ma wystarczająco dużo tkanki tłuszczowej, a nie chcą się oni poddać zabiegowi wszczepienia implantów, można wykonać zabieg powiększenia pośladków z wykorzystaniem specjalnego żelu, preparatu na bazie kwasu hialuronowego, na przykład Macrolane czy Hyacorp Body Contouring, jak informuje zespół AGKlinik. Zabieg ten zaleca się pacjentom z płaskimi pośladkami i lekką asymetrią lub nierówno rozmieszczoną tkanką tłuszczową oraz grudkami cellulitu.

To najmniej inwazyjny z przedstawionych zabiegów i jedna z najbezpieczniejszych metod powiększania pupy: jest prawie bezbolesny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym przy pomocy mikrokaniul, przez które podaje się żel. Po wkłuciach nie pozostają blizny, a okres rekonwalescencji jest krótki. Wśród zalet metody zespół NATIVIS CLINIC wymienia także fakt, że kwas hialuronowy jest bezpieczny dla organizmu, a odsetek powikłań bardzo niski. 

Efektem są naturalnie zaokrąglone, symetryczne pośladki. Skóra staje się jędrna i sprężysta. Eksperci z Ars Estetica zapewniają, że proces biodegradacji żeli na bazie kwasu hialuronowego nie jest tak szybki, jak kwasu naturalnie występującego w naszym organizmie, jednak koniec końców zostanie on wchłonięty. Efekt utrzymuje się średnio około 18 miesięcy; po tym okresie należy powtórzyć zabieg – w przeciwnym razie skóra zwiotczeje jeszcze bardziej. Należy pamiętać, że można podać maksymalnie 100 ml kwasu, przez co efekty są ograniczone.

Ryzyko i komplikacje

Największe ryzyko zawsze wiąże się z interwencjami chirurgicznymi, chociaż można je zredukować do minimum, wybierając doświadczonego specjalistę i stosując się do zaleceń przed i pozabiegowych lekarza. W przypadku wszystkich metod zachodzi ryzyko infekcji, a także wystąpienia komplikacji związanych ze znieczuleniem ogólnym/miejscowym/przewodowym. Jeśli zdecydujemy się na implanty, mogą wystąpić także powikłania mające związek z implantami, takie jak: 

 • przykurcz torebkowy i stwardnienie pośladków
 • przerwanie się protezy i rozlanie płynu

Z kolei w przypadku przeszczepu tłuszczu istnieje możliwość nierównomiernego rozłożenia się tkanki tłuszczowej. Co więcej, trzeba pamiętać o doniesieniach o ofiarach śmiertelnych wszczepiania tłuszczu w pośladki. Z reguły wynikało one z niewłaściwego wykonania operacji, gdy tłuszcz wstrzykiwany był za głęboko i przez to doszło przypadkowej penetracji dużych naczyń oraz wstrzyknięcia do nich tłuszczu. Skutkowało to zatorami tłuszczowymi. 

Zabiegiem obciążonym najmniejszym ryzykiem jest powiększenie pośladków żelem hialuronowym, choć nawet w tym przypadku istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej lub nierównomiernego efektu; ponadto, kwas hialuronowy rozciąga skórę – gdy się wchłonie, skóra w tym miejscu będzie jeszcze bardziej wiotka niż wcześniej.

Często zadawane pytania

 • Czy lifting pośladków boli? To inwazyjny zabieg chirurgiczny, dlatego też przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym i o ile nie odczujesz bólu podczas zabiegu, tak w czasie rekonwalescencji możesz doświadczyć dolegliwości bólowych.
 • Czym jest lifting brazylijski? Popularny ostatnio lifting brazylijski to autologiczny przeszczep tłuszczu z ud, bioder, brzucha lub innej części ciała do pośladków. Zabieg pozwala wymodelować nie tylko pośladki, ale też biodra i talię.
 • Jakie implanty wybrać? Specjalista pomoże Ci wybrać rozmiar implantów, analizując proporcje Twojego ciała. Kształt implantów zależy od efektu, na jakim Ci zależy: implanty okrągłe zapewnią efekt pełnych, wydatnych pośladków, podczas gdy implanty anatomiczne są nieco bardziej naturalne. Co do marki, specjalista dobierze ją na podstawie oceny skóry i ogólnego stanu pośladków.
 • Przeszczep tłuszczu czy implanty? Powiększanie pośladków tłuszczem zapewnia subtelniejszy efekt, dlatego będzie wskazane dla osób, u których pośladki nie są zupełnie płaskie, lub które nie oczekują bardzo zaznaczonego efektu. Zabieg ten poleca się także osobom pragnącym wyszczuplić inne partie ciała. Z kolei implanty będą odpowiednie dla osób, którym zależy na bardziej wystających pośladkach i wyraźnym efekcie.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."