Elastyczna, sprężysta i wytrzymała skóra to marzenie niejednej kobiety, ale też mężczyzny. Mało kto jednak decyduje się walczyć z kompleksami skalpelem. W niektórych sytuacjach podobne efekty można bowiem uzyskać w znacznie prostszy sposób. Trendem są bezpieczne nici liftingujące, wykonane z substancji biokompatybilnych z ludzkimi tkankami, w większości przypadków ulegające po pewnym czasie rozpuszczeniu. Wystarczy wybrać się do odpowiednio wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej lub chirurga plastyka, który dobierze najbardziej odpowiednie i indywidualne rozwiązanie.
O niechirurgicznym liftingu nićmi opowiada specjalistka medycyny estetycznej Joanna Wiśniewska-Goryń
Do niedawna w celach bezoperacyjnego liftingu były stosowane tzw. złote nici, które miały zapewniać trwałe efekty. Obecnie trendem są jednak bezpieczniejsze nici wchłanialne, wykonane z substancji biokompatybilnych z ludzkimi tkankami, ulegające po pewnym czasie rozpuszczeniu. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje, tzw. gładkie, jak np. nici PDO, Light Lift Spring, Aptos Wire oraz te z wypustkami - Silhouette, Happy Lift, Aptos Light Lift Thread, Needle, Excellence. Różnią się one zastosowanym materiałem:
Lifting podbródka nićmi (MedKorekta)
Nici PDO sa syntetyczne, całkowicie biowchłanialne i zawierają polidioksanon. Po implantacji w skórę stopniowo rozpuszczają się, stymulując syntezę kolagenu, fibroblastów, angiogenezę, dzięki czemu skóra staje się gładsza, bardziej świetlista, zmarszczki znikają, owal twarzy się podnosi, wzmocnieniu ulegają obwisłe tkanki - następuje lifting skóry. Zabieg polecany jest szczególnie pacjentom z pierwszymi oznakami starzenia, drobnymi zmarszczkami.
Nici z wypustkami są biowchłanialne i posiadają stożki. Dzięki małym stożkom, które zakotwiczają się głęboko w tkance, tworzy się napięcie, które skutecznie podnosi zwiotczałą tkankę. Wokół nici dochodzi do powstania nowego kolagenu, co prowadzi do dalszego uniesienia skóry i utrzymania napięcia w tkankach miękkich. Zabieg jest polecany pacjentom z wyraźnymi oznakami osłabienia struktury skóry i utratą jędrności.
Lifting nićmi: przed i po (Coco Clinic)
„W zależności od problemu, z jakim się zgłasza do nas pacjent, powinniśmy dobrać odpowiednią metodę leczenia. Mimo iż nici stanowią ostatnio jeden z najmodniejszych zabiegów w medycynie estetycznej, nie jest to rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, np. z pomocą nici nie zlikwidujemy zmarszczek mimicznych czy nie uzupełnimy, skorygujemy utraty objętości w poszczególnych partiach twarzy. Do każdego pacjenta należy podejść indywidualnie, przedyskutować z nim, jaki ostetecznie efekt chce uzyskać, czy jego oczekiwania są realne. Należy zbadać twarz, ocenić nieprawidłowości wynikające z utraty objętości i jakości skóry” mówi dr Olga Warszawik – Hendzel, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Elite Centrum Laseroterapii.
Wskazaniem jest więc:
Dobre efekty dają nici przy poprawianiu jędrności i napięcia skóry w okolicach kolan i łokci oraz w celu korekcji okolic intymnych.
Nici liftingujące: lifting i rewitalizacja skóry (dr n. med. Tadeusz Witwicki)
Po znieczuleniu miejscowym twarzy lub innego obszaru poddawanego zabiegowi nici są wprowadzane w tkankę podskórną przez pojedyńcze nakłucia za pomocą igły lub kaniuli. Ich układ oraz ilość określa specjalista na podstawie oceny stanu skóry i oznak starzenia u danego pacjenta. Dlatego bardzo istotny jest wybór doświadczonego specjalisty, aby zabieg przyniósł oczekiwany efekt.
Zabieg jest krótki, trwa około 1 godziny i co istotne, nie wiąże się z pobytem w szpitalu. Wystarczy już jedna aplikacja, by uzyskać spektakularny efekt.
Przy pomocy nici liftingujących można też podnieść piersi (dr n. med. Tadeusz Witwicki)
Zabieg nie pozostawia blizn, jedynie drobne, najczęściej ukryte między włosami ślady, które stają się niewidoczne po zagojeniu skóry. Zdarza się, że po zabiegu występują niewielkie zasinienia lub obrzęk, które ustępują po kilku dniach. Przez około 3 tygodnie należy ograniczyć mimikę twarzy. Zalecane jest również spanie na plecach.
Zabiegu nie można łączyć z preparatem Radiesse, jest bowiem ryzyko powstawania ziarniniaków. Nie powinnien być stosowany u osób z bardzo wiotką skórą, z dużą ilością zmarszczek oraz u pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi. Przeciwwskazaniem jest ciąża, aktywna choroba nowotoworowa, stany zapalne skóry, zaburzenia krzepliwości krwi.
Efekty liftingu twarzy nićmi (specjlistka medycyny estetycznej Iwona Radziejewska-Choma)
Pierwsze efekty są widoczne tuż po zabiegu, dochodzi do wygładzenia zmarszczek i poprawy owalu twarzy. Po około dwóch tygodniach zaczynają się tworzyć włókna kolagenowe, skóra gęstnieje, poprawia się jej struktura. Ostateczny efekt osiągamy po około 6-ciu miesiącach. Utrzymuje się od 2 - 4 lat w zależności od indywidualnych predyspozycji i stylu życia.
Od niedawna w Polsce jest dostępny nowy rodzaj nici stałych Spring Thread. "To ekskluzywna i opatentowana metoda poprawiająca dynamikę zawieszenia tkanek i umożliwiająca ich stabilizację. Z jej pomocą można szybko i skutecznie poprawić wygląd nie tylko swojej twarzy, ale również np. biustu czy ramion” - zapewnia dr Konrad Januszek, chirurg plastyk z Kliniki Elite.
Spring Thread zostały wykonane z biozgodnych materiałów - medycznego poliestru i silikonu. „Wykorzystuje się je w implantach od ponad 50 lat. Są stabilne i neutralne, stąd stosowanie Spring Thread jest bezpieczne, choć jak każda metoda również tutaj istnieją ograniczenia i należy zachować ostrożność zwłaszcza w momencie kwalifikacji do zabiegu” - podkreśla dr Konrad Januszek. Zalet jest jednak znacznie więcej. Gwarantują one zachowanie młodego wyglądu twarzy lub innej partii ciała przez co najmniej kilka lat poprzez efektywne przeciwdziałanie siłom grawitacji. Są bezbarwne i elastyczne więc mogą swobodnie dostosowywać się do ruchów mięśni, bez ryzyka zerwania. Dzięki temu też uzyskany efekt leczenia jest bardzo naturalny.
„Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda, podobnie jak każda inna tego typu, nie zatrzymuje naturalnych procesów starzenia się zachodzących w skórze” – dodaje dr Konrad Januszek. „Pozwala natomiast zamaskować utratę jędrności skóry, wiotczejącą skórę szyi czy zanikanie owalu twarzy”.
"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."