Zabieg wypełniania zmarszczek występuje również pod nazwą wypełniacze zmarszczek, fillery, wypełniacze skórne czy wypełniacze tkanek miękkich. Jest małoinwazyjną alternatywą dla zabiegów chirurgii plastycznej, stosowaną w celu wypełnienia zmarszczek, zwiększenia utraconej objętości skóry i modelowania konturów twarzy. Zabieg wypełniania zmarszczek stosowany jest w obrębie twarzy, szyi i dłoni. Po aplikacji wypełniaczy skóra jest wyraźnie gładsza i bardziej sprężysta, pacjent odzyskuje świeży, młodzieńczy wygląd. Wypełnianie zmarszczek to jedna z najbardziej popularnych procedur medycyny estetycznej, ponieważ gwarantuje natychmiastowy efekt, jest obarczona niewielkim ryzykiem i nie wymaga długiej rekonwalescencji.

Wypełniacze są substancjami wstrzykiwanymi śródskórnie lub podskórnie i mają na celu odbudowę utraconej objętości tkanki podskórnej lub wygładzenie zmarszczek.

Są wykorzystywane do leczenia objawów starzenia, a nie w celu zapobiegania ich występowaniu. Wszystko dzięki temu, że naśladujemy naturę, aplikując naszemu organizmowi składniki, których ubywa z wiekiem.

Wypełniacze niwelują efekty starzenia, które są spowodowane fizjologiczną utratą tkanki tłuszczowej i łącznej, ale również przebudową struktur kostnych i chrzęstnych. Preparaty te nadają się więc również do modelowania twarzy - poprawią jej owal, dodadzą objętości ustom i policzkom.

Wiele z nich ma nie tylko działanie wypełniające, ale i stymulujące. Skóra pod wpływem ich działania błyskawicznie się regeneruje, a efekty wyglądają bardzo naturalnie.

Wypełnianie zmarszczek - czy jestem odpowiednim kandydatem?

Oto kilka typowych powodów, dla których warto rozważyć zabieg z wykorzystaniem wypełniaczy:

 • masz zmarszczki wokół ust, oczu lub na czole
 • masz wyraźnie zaznaczoną dolinę łez
 • chcesz zwiększyć objętość obszarów takich jak policzki, linia żuchwy, usta
 • masz na skórze blizny, ubytki lub zmiany potrądzikowe
 • twoja twarz wygląda na zmęczoną nawet wtedy, kiedy się wyśpisz

Rodzaje wypełniaczy

 • stałe - niewchłanialne,
 • czasowe - wchłanialne·        
 • półstałe - dłużej wchłanialne 

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są czasowe, a więc wchłanialne, podczas gdy inne rodzaje wypełniaczy zapewniają dłuższe rezultaty.

Czasowe wypełniacze, wchłanialne

1. Wypełniacze kolagenowe

Kolagen jest naturalnie występującym białkiem, podstawowym składnikiem tkanki łącznej.Włókna kolagenowe są fundamentalnym budulcem skóry, ścięgien, kości, stawów. Jego zadaniem jest między innymi utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry oraz odnawianie jej komórek. Kolagen był pierwszym wypełniaczem na rynku, ale pojawienie się wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego zmniejszyło jego popularność.

Preparaty na bazie kolagenu bydlęcego (Zyderm®, Zyplast®, Resoplast®), kolagenu świńskiego (Fibrel®), Evolance®, ludzkiego allogenicznego (Cosmoderm®, Cosmoplast®) i ludzkiego autogenicznego (Autologen®).

Obecnie pojawiły się na rynku nowe, biostymulacyjne preparaty kolagenu do rewitalizacji skóry. Wykorzystywany jest w nich atelokolagen, z którego usunięto elementy białkowe powodujące uczulenia. Nowe preparaty (np. Linerase) wspierają proliferację fibroblastów, co oznacza, że aktywują komórki do produkcji nowego, naturalnego kolagenu typu III.

2. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego:

Kwas hialuronowy, podobnie jak kolagen, to organiczny związek chemiczny, polisacharyd, substancja, która naturalnie występuje we wszystkich żywych organizmach. Największą jego zaletą jest zdolność do wiązania wody w skórze właściwej, co gwarantuje jej jędrność, gładkość i elastyczność. Gdy poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do niszczenia włókien kolagenowych, skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. Kwas hialuronowy jst stosowany do odtwarzania objętości, ponadto przedłuża idealny wygląd skóry i poprawia wygląd blizn.

Kwas hialuronowy jest najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym wypełniaczem. Cechuje go też duża wszechstronność: jego najrzadsza postać wykorzystywana jest w mezoterapii igłowej. Z kolei do wypełniania zmarszczek, bruzd i korekcji ust stosuje się kwas średniej gęstości. Wreszcie do wolumetrii, czyli poprawiania kształtu twarzy, głęboko pod mięśnie podaje się gęsty kwas hialuronowy. W przypadku osiągnięcia efektu odbiegającego od oczekiwań, można go po prostu rozpuścić za pomocą hialuronidazy.

Produkty dostępne na rynku: Juvederm, Restylane, Teosyal, Surgiderm, Stylage, Matridex, Matridur

3. Hydroksyapatyt wapnia

Jest to składnik tkanki łącznej występujący w warunkach naturalnych w kościach i zębach, stanowiąc ich rusztowanie. Jest cięższy i gęściejszy niż kwas hialuronowy. Wypełniacz ten jest wstrzykiwany głębiej pod skórę i zwykle nie wywołuje reakcji odpornościowych ani alergicznych. Wypełniacze na bazie hydroksyapatytu wapnia poprawiają gęstość skóry.

Produkty dostępne na rynku: Radiesse

Półstałe wypełniacze, stymulatory

1. Kwas L-polimlekowy

Wypełniacze na bazie polimeru kwasu polimlekowego, związku chemicznego, który naturalnie występuje w naszym organiźmie. Kwas, który podajemy w czasie zabiegu, jest preparatem otrzymywanym sztucznie, ale o takiej samej budowie jak naturalny, np. Sculptra. Efekt zwiększenia objętości tkanek jest wynikiem stymulacji produkcji własnego kolagenu, a nie wprost wstrzyknięcia preparatu. Dlatego też są stosowane do leczenia głębszych zmarszczek twarzy. Rezultaty wypełnienia kwasem polimlekowym potęgują się przez kilka kolejnych tygodni i miesięcy po zabiegu. Efekty są naturalne, bez wrażenia sztuczności, które zdarzają się przy wypełnianiu kwasem hialuronowym. Nie da się go jednak stosować we wszystkich obszarach.

Produkty dostępne na rynku: Sculptra

2. Wypełniacze na bazie polikaprolaktonu

Z polikaprolaktonu tworzy się rozpuszczalne szwy i ortopedyczne implanty. W organizmie rozkłada się powoli i stopniowo. W medycynie estetycznej jest stosowany do korekcji zmarszczek statycznych, fałdów, dodatkowo pobudza produkcję kolagenu. Stosowany jest na  zmarszczki nosowo-wargowe, zmarszczki na policzkach i podbródku, bruzdy w kącikach ust. Znalazł również swoje zastosowanie przy wypełnianiu zapadniętych policzków i pourazowych ubytków. Efekt może utrzymywać się od roku do czterech lat. Nowym podejściem do kuracji tego obszaru ciała jest odmładzanie skóry dłoni , które daje efekt natychmiastowy i dłuższy niż w przypadku kwasu hialuronowego czy hydroksyapatytu wapnia.

Produkty dostępne na rynku: Ellanse

Stymulatory

Osocze bogatopłytkowe - wstrzykiwanie preparatu uzyskiwanego z własnej krwi, określanego jako żel osoczowy. Materiał uzyskuje się odwirowując krew pacjenta w wirówce, następnie osocze nabrane do strzykawek umieszcza się w kąpieli. Po ostygnięciu preparat w formie żelu nadaje się do iniekcji. Niektóre firmy produkują gotowe zestawy do pozyskiwania i wstrzykiwania osocza bogatopłytkowego.

Produkty dostępne na rynku: Regeneris

Trwałe wypełniacze

1. Własny tłuszcz

Własny tłuszcz uzyskiwany w procesie liposukcji, a następnie odpowiednio przygotowany do przeszczepu to bardzo bezpieczny wypełniacz, który przy odpowiednim podaniu daje zadowalający i trwały efekt. Jedynym minusem jest fakt, że część preparatu zawsze ulega wchłonięciu, dlatego trudno jest przewidzieć, czy pożądany wynik uda się osiągnąć już podczas jednej sesji. Jest stosowany w chirurgii plastycznej do powiększania piersi, pośladków, ust, wspomagająco przy operacjach chirurgicznych do wypełniania ubytków pooperacyjnych lub podczas korekcji blizn. Jest również z powodzeniem stosowany pod powierzchnię skóry całej twarzy w celu wypełnienia zmarszczek i poprawy jej jędrności.

2. Wypełniacze stałe - silikon i poliakrylamid

Niegdyś były powszechnie używane, ale ze względu na pojawiające się powikłania w większości krajów zaprzestano ich stosowania. Ponadto ich wielki atut, jakim była trwałość, wcale nie okazał się zaletą. Skóra starzeje się, zmieniają się proporcje twarzy, a stały wypełniacz może pozostać w innym miejscu, niż  jest to wraz z upływem czasu pożądane.

Wypełnianie zmarszczek - wybór lekarza

 • Wybierz lekarza, któremu możesz zaufać.
 • Wybierz lekarza, który ma odpowiednie wykształcenie, certyfikaty i szkolenia w zakresie podawania wypełniaczy. Zabiegi powinien bzwzględnie wykonywać tylko lekarz dermatolog, chirurg plastyczny lub lekarz medycyny estetycznej. Ponieważ nie istnieje specjalizacja z zakresu medycyny estetycznej, lekarz, który wykonuje zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy powinien mieć ukończone kursy i certyfikat nadany przez PTMEiAA lub SLDE.
 • Wybierz lekarza, który ma doświadczenie z podawaniem wypełniaczy.
 • Umów się na osobistą konsultację, podczas której dowiesz się, jak wypełniacz jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni, jak często będziesz trzeba zabieg powtarzać i jakie efekty uda się osiągnąć.

Wypełnianie zmarszczek - konsultacja

Podczas wstępnej konsultacji lekarz zapyta Cię, jakie obszary uważasz za najbardziej problematyczne i jaki efekt chcesz osiągnąć. Oceni także zmarszczki na twojej twarzy i stan skóry. Wspólnie podejmiecie decyzję co do rodzaju wypełniacza, który będzie najlepiej dopasowany do twoich potrzeb i będzie dedykowany dla miejsc wymagających korekcji. 

Wypełniacze można podawać w dniu konsultacji ze względu na ich minimalnie inwazyjny charakter, szybki czas wchłaniania i wysoki profil bezpieczeństwa.

Lekarz uwzględniając Twoje cechy fizyczne oraz cel, który chcesz osiągnąć, poinformuje Cię o następujących aspektach zabiegu:

 1. Wybór rodzaju wypełniacza
 2. Efekty, które można osiągnąć.
 3. Koszty zabiegu.
 4. Możliwe ryzyka i powikłania.
 5. Jak się przygotować do zabiegu.
 6. Jakie są zalecenia bezpośrednio po zabiegu
 7. Zdjęcia przed/po pacjentek, które miały taki sam zabieg.

Usuwanie zmarszczek - o co zapytać na konsultacji?

 1. Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu wypełniania zmarszczek? 
 2. Kto będzie wykonywał iniekcje?
 3. Czy efekty, których oczekuję, są rozsądne i realistyczne?
 4. Czy lekarz posiada zdjęcia przed i po innych pacjentów, którzy poddali się podobnemu zabiegowi?
 5. Czy potrzebuję miejscowego znieczulenia?
 6. Jak często muszę powtarzać zabieg, aby utrzymał się efekt?
 7. Jakie będą koszty zabiegu lub serii zabiegów, o ile trzeba je powtarzać?
 8. Co powinnam zrobić, aby efekt operacji był jak najlepszy?
 9. Jak długo powinnam pozostać w domu i kiedy powrócę do pełnej aktywności?
 10. Jakie są zagrożenia i powikłania związane z moim zabiegiem?
 11. Jak się postępuje w przypadku powikłań?
 12. Jakie są możliwości, kiedy nie uda się osiągnąć zaplanowanych efektów?

Wypełnianie zmarszczek - przygotowanie do zabiegu

Twój lekarz w trakcie konsultacji przekaże Ci wszelkie informacje dotyczące leczenia. Na kilka tygodni przed zabiegiem warto jest powstrzymać się od przyjmowania aspiryny, ibuprofenu, witaminy E, dziurawca i innych leków, które mogą być przyczyną powstawania siniaków.

Pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach. W przypadku występowania opryszczki chirurg może zalecić stosowanie leków przeciwwirusowych jako środka ostrożności.

Jeśli masz oprzyszczkę w dniu zaplanowanego zabiegu, musisz go odroczyć.

Twój lekarz może poprosić Cię o powstrzymanie się przed paleniem przed i po zabiegu.

Jeśli zabieg jest przeprowadzany w obrębie twarzy, pacjent powinien u swojego stomatologa wykluczyć stany zapalne zębów i dziąseł.

Bez względu na rodzaj wykonywanej procedury, istotne jest właściwe nawodnienie organizmu przed i po leczeniu, które jest gwarancją bezpiecznego powrotu do zdrowia. 

Wypełnianie zmarszczek - przebieg zabiegu

Wypełniacze są podawane iniekcyjnie, a więc strzykawką z cienką igłą lub kaniulą, w wybrane miejsca w obrębie twarzy: wokół oczu, wzdłuż szczęki, wokół warg i na czole. Liczba, lokalizacja i głębokość iniekcji zależy w dużej mierze od rodzaju stosowanych wypełniaczy skórnych i rezultatów, które chcemy osiągnąć. 

Niektóre wypełniacze zawierają w swoim składzie preparaty znieczulające, np.lidokainę, aby zwiększyć komfort pacjenta podczas wstrzykiwania. Przed zabiegiem można również zastosować krem ​​znieczulający, np. EMLA. Zabieg wypełniania zmarszczek jest więc prawie bezbolesny, można czuć lekkie rozpieranie związane z podawaniem preparatu pod skórę.  Po wprowadzeniu preparatu lekarz delikatnie rozmasowuje i modeluje jego ułożenie. Zabieg trwa ok. 30-40 min.

Wypełnianie zmarszczek - rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu

Efekty wypełnienia zmarszczek będą widoczne tuż po zabiegu pomimo tego, że w miejscu wstrzyknięcia może pojawić się obrzęk lub siniaczki. Lekarz może bezpośrednio po zabiegu przyłożyc zimny kompres w celu złagodzenia obrzęku i zalecić chłodzenie tego miejsca jeszcze przez jakiś czas po powrocie do domu. Okres utrzymywania się obrzęku zależy w dużej mierze od rodzaju wypełniacza, ale w większości przypadków wszelkie ślady po zabiegu /obrzęk, zasinienie i zaczerwienienie/ powinny zniknąć w ciągu tygodnia.W tym okresie lekarz może zalecić unikanie noszenia kapeluszy lub innych nakryć głowy. Można stosować niewielkie ilości makijażu.

Po leczeniu przez dwa tygodnie należy unikać silnego nasłonecznienia z solarium włącznie i nagrzewania, np. w saunie.

Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia. 

Odstęp czasowy między zabiegiem wypełniania zmarszczek, a innymi metodami odmładzania skóry (iniekcje toksyny botulinowej - Botox, laseroterapia, peeling chemiczny, mikrodermabrazja) powinien wynosić min. 3 tygodnie. 

Wypełnianie zmarszczek - jak długo utrzymuje się efekt?

Długość utrzymywania się efektów zależy od rodzaju wypełnienia:

 • wypełniacze kolagenowe: od 2 do 4 miesięcy
 • wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego: najczęściej od 6 do 12 miesięcy
 • wypełniacze półstałe: od 12 do 18 miesięcy. 
Rybak przed po wypelnianie doliny lez
Wypełnianie doliny łez - dr Wojciech Rybak, Ars Estetica
Bruzdy nosowo wargowe Silver clinic
Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych - Silver Clinic
Venomed kwas hialuronowy
Techniki wolumetryczne - korekcja bruzd nosowo- wargowych, wgłębienia w strefie pod oczami (tzw. „doliny łez”), opuszczonych kącików ust (linii marionetki) - dr Bożena Jendrysik, Veno-Med
Radiesse Mudel
Odmładzanie skóry dłoni preparatem Radiesse - dr Katarzyna Mudel, Ars Estetica

Wypełnianie zmarszczek - cena zabiegu

Cena wypełniania zmarszczek zależy od rodzaju użytego wypełniacza, obszaru, który jest poddawany zabiegowi, lekarza i regionu.

Srednia cena zabiegu wypełniania zmarszczek w Polsce to: 1550 PLN

Ubezpieczenie nie pokrywa kosztów zabiegu. Niektórzy lekarze oferują swoim pacjentom możliwość płatności w ratach.

Wypełnianie zmarszczek - powikłania i ryzyka

Podobnie jak w przypadku każdej procedury z zakresu medycyny estetycznej, pacjenci powinni pozostać w kontakcie z lekarzem w okresie rekonwalescencji. Należy natychmiast zgłaszać wszelkie niepokojące objawy i działania niepożądane. Przedłużający się ból i obrzęk mogą być oznaką infekcji lub reakcji alergicznej.Istnieje bardzo niewiele ryzyk związanych z wypełniaczami, ale powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli:

 • Obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie nie ustępuje po tygodniu
 • Występuje ostry ból w pobliżu miejsca iniekcji połączony z asymetrią, trwający ponad siedem do dziesięciu dni po zabiegu
 • Występują jakiekolwiek guzki, grudki lub nierówności skóry w okolicach iniekcji

Postępując zgodnie z zaleceniami i wskazówkami lekarza pomagasz zminimalizować ryzyko powikłań.

Wypełnianie zmarszczek - wybór preparatu

Z pewnością powinien zadecydować o tym lekarz. Pierwszym krokiem w terapii każdego defektu jest dokładna diagnoza. Znaczenie ma obszar, który chcemy poprawić, stan skóry oraz budżet, jakim dysponujemy. Musimy pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku medycyny estetycznej produkty są odpowiednie dla każdego. Najlepiej więc kierować się rozsądkiem i zaufać doświadczeniu oraz wiedzy lekarza, do którego powinno należeć ostatnie słowo w wyborze najskuteczniejszej metody.

Aktualizowane: 14.01.2019

Wypełnianie zmarszczek - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Wypełnianie zmarszczek - Cenniki

Ceny od 900 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Ceny od 1 200 zł
Dr n. med. Artur Śliwiński
Klinika La Perla
Warszawa, Zakopane, Kraków, Józefów, Bolesławiec, Rzeszów
Ceny od 600 zł
zazwyczaj do 2 800 zł
Klinika La Perla
Dr Ewa Rybicka
Warszawa
Ceny od 700 zł
zazwyczaj do 1 400 zł
Dr Ewa Rybicka
Ceny od 1 000 zł
Klinika Chirurgii Mazan
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni