Wypełnianie zmarszczek, wypełnienia iniekcyjne

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego, hydroksyapatytu wapnia i kwasu polimlekowego to podstawa w walce z upływającym czasem – czym się różnią, do czego służą i który z nich będzie dla nas najlepszy? W dokonaniu właściwego wyboru pomoże Ci nasz "Krótki przewodnik po wypełniaczach"!

Wypełniacze są rozwiązaniem wielu naszych urodowych zmartwień: zlikwidują zmarszczki, poprawią owal twarzy, dodadzą objętości ustom i policzkom, ekspresowo odejmą lat zmęczonej twarzy. Skóra błyskawicznie się regeneruje, a efekty wyglądają bardzo naturalnie. Wszystko dzięki temu, że naśladujemy naturę, aplikując naszemu organizmowi składniki, których ubywa z wiekiem.

Tradycyjnie w gabinetach królują trzy rodzaje preparatów – oparte na kwasie hialuronowym, hydroksyapatycie wapnia oraz kwasie L-polimlekowym.

Który preparat wybrać?

Z pewnością powinien zadecydować o tym lekarz. Pierwszym krokiem w terapii każdego defektu jest dokładna diagnoza. Znaczenie ma obszar, który chcemy poprawić, stan skóry oraz budżet, jakim dysponujemy. Musimy pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku medycyny estetycznej produkty są odpowiednie dla każdego. Najlepiej więc kierować się rozsądkiem i zaufać doświadczeniu oraz wiedzy lekarza, do którego powinno należeć ostatnie słowo w wyborze najskuteczniejszej metody.

KWAS HIALURONOWY (np. Juvéderm, Restylane i Emervel)

Kwas hialuronowy jest najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym wypełniaczem. Cechuje go też duża wszechstronność: jego najrzadsza postać wykorzystywana jest w mezoterapii igłowej. Z kolei do wypełniania zmarszczek, bruzd i korekcji ust stosuje się kwas średniej gęstości. Wreszcie do wolumetrii, czyli poprawiania kształtu twarzy, głęboko pod mięśnie podaje się gęsty kwas hialuronowy. W przypadku osiągnięcia efektu odbiegającego od oczekiwań, można go po prostu rozpuścić. Kobiety najchętniej wypełniają nim usta.

Właściwości

Substancja występuje naturalnie w skórze, jej głównym zadaniem jest wypełnienie tkanki i utrzymanie poziomu nawilżenia.

Działanie

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego wykorzystywane są do modelowania twarzy. Budują swoiste rusztowanie, dzięki któremu efekt miękkiego liftingu utrzymuje się dłużej.

Najczęściej stosowany

Do modelowania twarzy, korygowania kształtu ust policzków, bruzd, odmładzania szyi.

Efekty

Są widoczne przez 6-12 miesięcy, w zależności od gęstości preparatu.

HYDROKSYAPATYT WAPNIA (Radiesse)

Radiesse mini opakBardzo dobry jest również Radiesse – preparat na bazie hydroksyapatytu wapnia. Służy on głównie do modelowania twarzy, a także – w przeciwieństwie do większości wypełniaczy – odmładzania grzbietowej powierzchni dłoni. Przywraca objętość dokładnie w tych miejscach, które wcześniej były naturalnie wypełnione. Jest on całkowicie biodegradowalny i bezpieczny w stosowaniu.

Właściwości

Jest substancją naturalnie występującą w organizmie. Cząsteczki hydroksyapatytu wapnia pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu.

Działanie

Jest dwuetapowe: tuż po podaniu widzimy efekty wypełnienia np. zmarszczek, a w ciągu kolejnych miesięcy poprawia się także kondycja skóry. Wszystko to dzięki stymulacji produkcji własnego kolagenu, który wytwarza się pod wpływem cząsteczek hydroksyapatytu wapnia.

Najczęściej stosowany

Do korekty bruzd nosowo-wargowych, głębokich zmarszczek, uwypuklenia zapadniętych policzków oraz poprawy elastyczności skóry dłoni.

Efekty

Widoczne przez 12 miesięcy.

KWAS POLIMLEKOWY (Sculptra)

Równie skuteczny jest wypełniacz na bazie kwasu polimlekowego. Przypadnie do gustu zwłaszcza tym osobom, które nie oczekują natychmiastowego efektu wypełnienia zmarszczek, ale zależy im, aby rezultaty utrzymywały się dłużej i były bardziej naturalne. Wszyscy zauważą, że lepiej wyglądamy po zabiegu, ale na pewno nikt nie zareaguje hasłem: „O, coś się stało?”.

Właściwości

Kwas L-polimlekowy naturalnie występuje w naszym organizmie. Bardzo dobrze odtwarza i kompensuje zaniki tkanki tłuszczowej oraz poprawia kondycję skóry, ujędrniając ją i pogrubiając.

Działanie

Preparat wstrzykuje się głęboko w tkankę podskórną, co stymuluje ją do odbudowy własnego kolagenu.

Najczęściej stosowany

Do odbudowy objętości twarzy: okolicy skroniowej oraz policzków. Poprawia owal twarzy, modelując linię żuchwy. Redukuje też zmarszczki nosowo-wargowe oraz linie marionetki.

Efekty

Utrzymują się ponad 2 lata.

Zabieg wypełniaczem – krok po kroku

  • Wizyta medyczna – lekarz wypyta cię o oczekiwania, przeanalizuje twoją twarz pod kątem mimiki, asymetrii, układu i siły mięśni.
  • Dzień przed zabiegiem unikaj alkoholu, leków przeciwzapalnych, np. aspiryny.
  • Zabieg trwa ok. 30-40 min. i polega na iniekcji preparatu za pomocą cienkiej igły, po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dzięki temu zabieg jest prawie bezbolesny, możesz czuć lekkie rozpieranie związane z podawaniem preparatu pod skórę.  Po wprowadzeniu preparatu lekarz delikatnie rozmasowuje i modeluje jego ułożenie.  W trakcie możliwe jest także podanie botoksu.
  • Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia i drobne siniaki, które znikną w ciągu 3 dni. Da się je zamaskować makijażem.  Pełny efekt zabiegu widać po ok. tygodniu. W przypadku podania preparatu na bazie hydroksypatytu wapnia lub kwasu polimlekowego efekty odmłodzenia pojawiają się stopniowo wraz z odbudową kolagenu.

Aktualizowane: 01.11.2017

Wypełnienia iniekcyjne - Nowości

Zasięgnij opinii specjalisty w dziedzinie Wypełnienia iniekcyjne

Dr Ewa Rybicka
Medycyna Estetyczna, Warszawa, 24 lat praktyki
15 rekomendacji

Więcej opinii na ten temat

Wypełnienia iniekcyjne - Cenniki

Ceny od 900 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Klinika La Perla
Warszawa, Zakopane, Kraków, Józefów, Bolesławiec, Rzeszów
Ceny od 600 zł
zazwyczaj do 2 800 zł
Klinika La Perla
Ceny od 1 200 zł
Dr n. med. Artur Śliwiński
Dr Ewa Rybicka
Warszawa
Ceny od 700 zł
zazwyczaj do 1 400 zł
Dr Ewa Rybicka
Ceny od 450 zł
zazwyczaj do 2 000 zł
Centrum Medyczne VENO-MED Jendrysik, Kiełek
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni