Lekarz medycyny estetycznej oraz flebolog. Prowadzi klinikę SaskaMed w Warszawie. Członkini PTF, PTMEiAA oraz międzynarodowych stowarzyszeń skupiających specjalistów medycyny estetycznej.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 12 cze 2020

Spis treści

 • Historia wypełniaczy w medycynie estetycznej
 • Dla kogo?
 • Rodzaje wypełniaczy
 • Kolagen
 • Kwas hialuronowy
 • Hydroksyapatyt wapnia
 • Kwas L-polimlekowy
 • Produkty na bazie polikaprolaktonu
 • Stymulatory
 • Trwałe wypełniacze
 • Wybór specjalisty
 • Jak wygląda pierwsza wizyta?
 • O co zapytać na konsultacji?
 • Przygotowanie do zabiegu
 • Przebieg zabiegu
 • Rekonwalescencja
 • Efekty
 • Cena
 • Powikłania i ryzyko
 • Wypełnianie zmarszczek - wybór preparatu

Zabieg wypełniania zmarszczek jest małoinwazyjną alternatywą dla zabiegów chirurgii plastycznej, stosowaną w celu wypełnienia zmarszczek, zwiększenia utraconej objętości skóry i modelowania konturów twarzy. Zabieg wypełniania zmarszczek stosowany jest w obrębie twarzy, szyi i dłoni. Po aplikacji wypełniaczy skóra jest wyraźnie gładsza i bardziej sprężysta, pacjent odzyskuje świeży, młodzieńczy wygląd. Wypełnianie zmarszczek to jedna z najbardziej popularnych procedur medycyny estetycznej, ponieważ gwarantuje natychmiastowy efekt, jest obarczona niewielkim ryzykiem i nie wymaga długiej rekonwalescencji.

Wypełniacze są substancjami wstrzykiwanymi śródskórnie lub podskórnie i mają na celu odbudowę utraconej objętości tkanki podskórnej lub wygładzenie zmarszczek.

Są wykorzystywane do leczenia objawów starzenia, a nie w celu zapobiegania ich występowaniu. Wszystko dzięki temu, że naśladujemy naturę, aplikując naszemu organizmowi składniki, których ubywa z wiekiem.

Wypełniacze niwelują efekty starzenia, które są spowodowane fizjologiczną utratą tkanki tłuszczowej i łącznej, ale również przebudową struktur kostnych i chrzęstnych. Preparaty te nadają się więc również do modelowania twarzy - poprawią jej owal, dodadzą objętości ustom i policzkom.

Wiele z nich ma nie tylko działanie wypełniające, ale i stymulujące. Skóra pod wpływem ich działania błyskawicznie się regeneruje, a efekty wyglądają bardzo naturalnie.

O zabiegach odmładzających z wykorzystaniem wypełniaczy (lek. med. Mariola Galazka z Kliniki Dr Dethloff)

Historia wypełniaczy w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna jako dyscyplina medyczna pojawiła się w latach 70-tych XX wieku. Jej kolebką jest Francja, to właśnie tam endokrynolog Jean Jacques Legranda założył pierwsze Towarzystwo Medycyny Estetycznej.

Kwas hialuronowy został po raz pierwszy wykorzystany w medycynie w 1961 r. przy operacji siatkówki oka. Dwadzieścia lat później naukowcy zajęli się badaniami nad jego wykorzystaniem w dermatologii. Pierwsze preparaty na bazie kwasu hialuronowego wprowadzono na rynek w Europie w 1996 roku. Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy, obok toksyny botulinowej, od samego początku stały się podstawą procedur wykonywanych przez lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie.

Odmładzanie szyi - przed i po

Wypełnianie zmarszczek na szyi - efekty

Dla kogo?

Oto kilka typowych powodów, dla których warto rozważyć zabieg z wykorzystaniem wypełniaczy:

 • masz zmarszczki wokół ust, oczu lub na czole
 • masz wyraźnie zaznaczoną dolinę łez
 • chcesz zwiększyć objętość obszarów takich jak policzki, linia żuchwy, usta
 • masz na skórze blizny, ubytki lub zmiany potrądzikowe
 • twoja twarz wygląda na zmęczoną nawet wtedy, kiedy się wyśpisz
Rodzaje wypełniaczy

Na rynku dostępnych jest kilkanaście marek i rodzajów wypełniaczy

Rodzaje wypełniaczy

 • stałe - niewchłanialne,
 • czasowe - wchłanialne·
 • półstałe - dłużej wchłanialne

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego są czasowe, a więc wchłanialne, podczas gdy inne rodzaje produktów zapewniają dłuższe rezultaty.

Zastrzyki z kolagenu

Zastrzyki z kolagenu

Kolagen

Kolagen jest naturalnie występującym białkiem, podstawowym składnikiem tkanki łącznej. Włókna kolagenowe są fundamentalnym budulcem skóry, ścięgien, kości, stawów. Jego zadaniem jest między innymi utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry oraz odnawianie jej komórek.

Kolagen był pierwszym wypełniaczem na rynku, ale pojawienie się wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego zmniejszyło jego popularność. Ponadto ze względu na to, ze było to białko obcogatunkowe, dawał bardzo dużo reakcji alergicznych. Przed każdym zabiegiem trzeba było przeprowadzać dwuetapowe testy skórne. Kolejną jego wadą był dosyć krótki czas utrzymywania się efektów zabiegu, dlatego też iniekcje trzeba było powtarzać co kilka miesięcy. Kolagen jest nadal używany w niektórych krajach, np. USA, jednak w Polsce od lat nie jest już stosowany.

Nazwy preparatów na bazie kolagenu bydlęcego (Zyderm®, Zyplast®, Resoplast®), kolagenu świńskiego (Fibrel®), Evolance®, ludzkiego allogenicznego (Cosmoderm®, Cosmoplast®) i ludzkiego autogenicznego (Autologen®).

Obecnie pojawiły się na rynku nowe, biostymulacyjne preparaty kolagenu do rewitalizacji skóry. Wykorzystywany jest w nich atelokolagen, z którego usunięto elementy białkowe powodujące uczulenia. Nowe preparaty (np. Linerase) wspierają proliferację fibroblastów, co oznacza, że aktywują komórki do produkcji nowego, naturalnego kolagenu typu III.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy, podobnie jak kolagen, to organiczny związek chemiczny, polisacharyd, substancja, która naturalnie występuje we wszystkich żywych organizmach. U wszystkich organizmów ma również taką samą budowę. Jest naturalnym składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, ma bowiem ogromną zdolność przyłączania cząsteczek wody (jedna cząsteczka kwasu może przyłączyć aż 250 cząsteczek wody). Dzięki jego zdolności do wiązania wody skóra zachowuje jędrność, gładkość i elastyczność.

Niestety ilość kwasu hialuronowego wraz z wiekiem maleje. Gdy poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do niszczenia włókien kolagenowych, skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki.

Kwas hialuronowy jest najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym wypełniaczem. Służy nie tylko do odtwarzania objętości, przedłuża również idealny wygląd skóry i poprawia wygląd blizn. Cechuje go też duża wszechstronność: jego najrzadsza postać wykorzystywana jest w mezoterapii igłowej. Z kolei do wypełniania zmarszczek, bruzd i korekcji ust stosuje się kwas średniej gęstości. Wreszcie do wolumetrii, czyli poprawiania kształtu twarzy, głęboko pod mięśnie podaje się gęsty kwas hialuronowy. W przypadku osiągnięcia efektu odbiegającego od oczekiwań, można go po prostu rozpuścić za pomocą hialuronidazy.

Produkty dostępne na rynku: Saypha, Juvederm, Restylane, Teosyal, Surgiderm, Stylage, Matridex, Matridur

Hydroksyapatyt wapnia - efekty

Hydroksyapatyt wapnia - efekty zabiegu

Hydroksyapatyt wapnia

Jest to składnik tkanki łącznej występujący w warunkach naturalnych w kościach i zębach, stanowiąc ich rusztowanie. Jest cięższy i gęściejszy niż kwas hialuronowy.

Unikalną cechą preparatów na bazie hydroksyapatytu wapnia jest to, ze poza efektem wypełnienia poprawiają jakość i gęstość skóry. Mikrocząsteczki preparatu tworzą coś na wzór rusztowania pod skórą, a poprzez bardzo silne właściwości stymulacyjne pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Dlatego wypełniacze te zalicza się do tzw. biostymulatorów tkankowych. Skóra, nawet gdy preparatu już w niej nie ma, pozostaje bardziej zagęszczona, napięta i grubsza.

Wyjątkowa zaletą tych preparatów jest wysoka gęstość i tzw. wiskoelastyczność. Te cechy zapewniają doskonałe utrzymywanie się preparatu w miejscu jego wstrzyknięcia oraz bardzo skuteczne uniesienie tkanek przy podaniu mniejszej ilości w porównaniu z kwasem hialuronowym. Również dzięki tym cechom jest to idealny wypełniacz do konturowania dolnej części twarzy.

Wypełniacz ten jest wstrzykiwany głębiej pod skórę i zwykle nie wywołuje reakcji odpornościowych ani alergicznych.

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka preparatów. Najbardziej rozpoznawalnym preparatem bazującym na hydroksyapatytcie wapnia jest wspomniany Radiesse™ (z 33-procentowym stężeniem CaHA), od kilku lat również Crytalys izraelskiej firmy Luminera z stężeniem 55,7% oraz niedawno Facetem.

Kwas L-polimlekowy - efekty

Kwas L-polimlekowy - przed i po

Kwas L-polimlekowy

Wypełniacze na bazie polimeru kwasu polimlekowego, związku chemicznego, który naturalnie występuje w naszym organiźmie. Kwas, który podajemy w czasie zabiegu, jest preparatem otrzymywanym sztucznie, ale o takiej samej budowie jak naturalny.

Działanie kwasu polimlekowego polega na stymulacji produkcji kolagenu, a tym samym naturalnej regeneracji i odbudowie objętości tkanek, liftingu i tworzeniu naturalnego rusztowania. W efekcie widocznie poprawia jakość skóry, przywraca utraconą objętość i unosi opadające partie twarzy. Efekt narasta w czasie, a ostateczny widoczny jest po około 4-6 miesiącach od iniekcji. Uzyskujemy go dzięki odbudowie struktur kolagenowych w skórze pacjenta, a nie dzięki wypełnieniu.

Wypełniacze na bazie kwasu polimlekowego są stosowane do leczenia głębszych zmarszczek twarzy. Sculptra jest najsilniejszym stymulatorem kolagenu dostępnym na rynku. Jest świetnym rozwiązaniem u pacjentów, u których chcemy odbudować utraconą objętość i zagęścić skórę.

Efekty jej działania utrzymują się długo, minimum 2 lata, ale nawet po tym okresie skóra pozostaje w dużo lepszej kondycji niż przed zabiegiem. Z tego względu, że efekt wypełnienia narasta w czasie, jest on bardzo naturalny i dyskretny, a jednocześnie satysfakcjonujący dla pacjenta.

Dodatkowym atutem jest to, że Sculptra to jedna z najtańszych metod odmładzania. Wymaga jednak ręki doświadczonego lekarza, kdyż preparat niewłaściwe podany może mieć powikłania w postaci grudek.

Produkty dostępne na rynku: Sculptra

Wypełniacze na bazie polikaprolaktonu: efekty

Wypełniacze na bazie polikaprolaktonu: efekty

Produkty na bazie polikaprolaktonu

Z polikaprolaktonu, całkowicie bioabsorbowalnego i bezpiecznego materiału, tworzy się rozpuszczalne szwy i ortopedyczne implanty. W organizmie rozkłada się powoli i stopniowo. W medycynie estetycznej jest stosowany do korekcji zmarszczek statycznych, fałdów, dodatkowo pobudza produkcję kolagenu. Stosowany jest na zmarszczki nosowo-wargowe, zmarszczki na policzkach i podbródku, bruzdy w kącikach ust. Znalazł również swoje zastosowanie przy wypełnianiu zapadniętych policzków i pourazowych ubytków. Efekt może utrzymywać się od roku do czterech lat.

Nowym podejściem do kuracji skóry dłoni jest odmładzanie tego obszaru wypełniaczami na bazie polikaprolaktonu. Daje ono natychmiastowy efekt, dłuższy niż w przypadku kwasu hialuronowego czy hydroksyapatytu wapnia.

Produkty dostępne na rynku: Ellanse

Stymulatory

Osocze bogatopłytkowe - wstrzykiwanie preparatu uzyskiwanego z własnej krwi, określanego jako żel osoczowy. Materiał uzyskuje się odwirowując krew pacjenta w wirówce, następnie osocze nabrane do strzykawek umieszcza się w kąpieli. Po ostygnięciu preparat w formie żelu nadaje się do iniekcji. Niektóre firmy produkują gotowe zestawy do pozyskiwania i wstrzykiwania osocza bogatopłytkowego.

Produkty dostępne na rynku: Regeneris

Odmładzanie przez przeszczep tłuszczu - efekty

Odmładzanie własnym tłuszczem - rezultaty

Trwałe wypełniacze

1. Własny tłuszcz

Własny tłuszcz uzyskiwany w procesie liposukcji, a następnie odpowiednio przygotowany do przeszczepu to bardzo bezpieczny wypełniacz, który przy odpowiednim podaniu daje zadowalający i trwały efekt. Jedynym minusem jest fakt, że część preparatu zawsze ulega wchłonięciu, dlatego trudno jest przewidzieć, czy uda się osiągnąć pożądany wynik już podczas jednej sesji. Jest stosowany w chirurgii plastycznej do powiększania piersi, pośladków, ust, wspomagająco przy operacjach chirurgicznych do wypełniania ubytków pooperacyjnych lub podczas korekcji blizn. Jest również z powodzeniem stosowany pod powierzchnię skóry całej twarzy w celu wypełnienia zmarszczek i poprawy jej jędrności.

2. Silikon i poliakrylamid

Niegdyś były powszechnie używane, ale ze względu na pojawiające się powikłania w większości krajów zaprzestano ich stosowania. Ponadto ich wielki atut, jakim była trwałość, wcale nie okazał się zaletą. Skóra starzeje się, zmieniają się proporcje twarzy, a stały wypełniacz może pozostać w innym miejscu, niż jest to wraz z upływem czasu pożądane.

Konsultacja u specjalisty

Wybór lekarza jest niezwykle ważny

Wybór specjalisty

 • Wybierz lekarza, któremu możesz zaufać.
 • Wybierz lekarza, który ma odpowiednie wykształcenie, certyfikaty i szkolenia w zakresie podawania wypełniaczy.
 • Zabiegi powinien bzwzględnie wykonywać tylko lekarz dermatolog, chirurg plastyczny lub lekarz medycyny estetycznej. Ponieważ nie istnieje specjalizacja z zakresu medycyny estetycznej, lekarz, który wykonuje zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy powinien mieć ukończone kursy i certyfikat nadany przez PTMEiAA lub SLDE.
 • Wybierz lekarza, który ma doświadczenie tą techniką odmładzania.
 • Umów się na osobistą konsultację, podczas której dowiesz się, jaki produkt jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni, jak często będziesz trzeba zabieg powtarzać i jakie efekty uda się osiągnąć.
Zabieg wstrzykiwania wypełniaczy

Zabieg wypełniania zmarszczek

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Podczas wstępnej konsultacji lekarz zapyta Cię, jakie obszary uważasz za najbardziej problematyczne i jaki efekt chcesz osiągnąć. Oceni także zmarszczki na twojej twarzy i stan skóry. Wspólnie podejmiecie decyzję co do rodzaju wypełniacza, który będzie najlepiej dopasowany do twoich potrzeb i będzie dedykowany dla miejsc wymagających korekcji.

Wypełniacze można podawać w dniu konsultacji ze względu na ich minimalnie inwazyjny charakter, szybki czas wchłaniania i wysoki profil bezpieczeństwa.

Lekarz uwzględniając Twoje cechy fizyczne oraz cel, który chcesz osiągnąć, poinformuje Cię o następujących aspektach zabiegu:

 1. Wybór preparatu
 2. Efekty, które można osiągnąć.
 3. Koszty zabiegu.
 4. Możliwe ryzyka i powikłania.
 5. Jak się przygotować do zabiegu.
 6. Jakie są zalecenia bezpośrednio po zabiegu
 7. Zdjęcia przed/po pacjentek, które miały taki sam zabieg.
Wypełnianie zmarszczek

Wypełnianie zmarszczek - przed i po

O co zapytać na konsultacji?

 1. Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu wypełniania zmarszczek?
 2. Kto będzie wykonywał iniekcje?
 3. Czy efekty, których oczekuję, są rozsądne i realistyczne?
 4. Czy lekarz posiada zdjęcia przed i po innych pacjentów, którzy poddali się podobnemu zabiegowi?
 5. Czy potrzebuję miejscowego znieczulenia?
 6. Jak często muszę powtarzać zabieg, aby utrzymał się efekt?
 7. Jakie będą koszty zabiegu lub serii zabiegów, o ile trzeba je powtarzać?
 8. Co powinnam zrobić, aby efekt operacji był jak najlepszy?
 9. Jak długo powinnam pozostać w domu i kiedy powrócę do pełnej aktywności?
 10. Jakie są zagrożenia i powikłania związane z moim zabiegiem?
 11. Jak się postępuje w przypadku powikłań?
 12. Jakie są możliwości, kiedy nie uda się osiągnąć zaplanowanych efektów?
Wypełnianie zmarszczek - przygotowanie do zabiegu

Do zabiegu wypełniania zmarszczek zazwyczaj nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać

Przygotowanie do zabiegu

Twój lekarz w trakcie konsultacji przekaże Ci wszelkie informacje dotyczące leczenia. Na kilka tygodni przed zabiegiem warto jest powstrzymać się od przyjmowania aspiryny, ibuprofenu, witaminy E, dziurawca i innych leków, które mogą być przyczyną powstawania siniaków.

Pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach. W przypadku występowania opryszczki chirurg może zalecić stosowanie leków przeciwwirusowych jako środka ostrożności.

Jeśli masz opryszczkę w dniu zaplanowanego zabiegu, musisz go odroczyć.

Twój lekarz może poprosić Cię o powstrzymanie się przed paleniem przed i po zabiegu.

Jeśli zabieg jest przeprowadzany w obrębie twarzy, pacjent powinien u swojego stomatologa wykluczyć stany zapalne zębów i dziąseł.

Bez względu na rodzaj wykonywanej procedury, przed i po leczeniu istotne jest właściwe nawodnienie organizmu, które zagwarantuje bezpieczny powrotu do zdrowia.

Odmładzanie skóry dłoni preparatem Radiesse - dr Katarzyna Mudel, Ars Estetica

Odmładzanie skóry dłoni preparatem Radiesse (dr Katarzyna Mudel)

Przebieg zabiegu

Wypełniacze są podawane iniekcyjnie, a więc strzykawką z cienką igłą lub kaniulą, w wybrane miejsca w obrębie twarzy: wokół oczu, wzdłuż szczęki, wokół warg i na czole. Liczba, lokalizacja i głębokość iniekcji zależy w dużej mierze od rodzaju stosowanych preparatów skórnych i rezultatów, które chcemy osiągnąć.

Niektóre preparaty zawierają w swoim składzie preparaty znieczulające, np.lidokainę, aby zwiększyć komfort pacjenta podczas wstrzykiwania. Przed zabiegiem można również zastosować krem ​​znieczulający, np. EMLA. Zabieg wypełniania zmarszczek jest więc prawie bezbolesny, można czuć lekkie rozpieranie związane z podawaniem preparatu pod skórę. Po wprowadzeniu preparatu lekarz delikatnie rozmasowuje i modeluje jego ułożenie. Zabieg trwa ok. 30-40 min.

Wypełnianie zmarszczek - przed i po

Wypełnianie zmarszczek - przed i po

Rekonwalescencja

Efekty wypełnienia zmarszczek będą widoczne tuż po zabiegu pomimo tego, że w miejscu wstrzyknięcia może pojawić się obrzęk lub siniaczki. Lekarz może bezpośrednio po zabiegu przyłożyc zimny kompres w celu złagodzenia obrzęku i zalecić chłodzenie tego miejsca jeszcze przez jakiś czas po powrocie do domu. Okres utrzymywania się obrzęku zależy w dużej mierze od rodzaju wypełniacza, ale w większości przypadków wszelkie ślady po zabiegu /obrzęk, zasinienie i zaczerwienienie/ powinny zniknąć w ciągu tygodnia.W tym okresie lekarz może zalecić unikanie noszenia kapeluszy lub innych nakryć głowy. Można stosować niewielkie ilości makijażu.

Po leczeniu przez dwa tygodnie należy unikać silnego nasłonecznienia z solarium włącznie i nagrzewania, np. w saunie.

Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia.

Odstęp czasowy między zabiegiem wypełniania zmarszczek, a innymi metodami odmładzania skóry (iniekcje toksyny botulinowej - Botox, laseroterapia, peeling chemiczny, mikrodermabrazja) powinien wynosić min. 3 tygodnie.

Efekty

Długość utrzymywania się efektów zależy od rodzaju wypełnienia:

 • kolagen: od 2 do 4 miesięcy
 • preparaty na bazie kwasu hialuronowego: najczęściej od 6 do 12 miesięcy
 • wypełniacze półstałe: od 12 do 18 miesięcy.
Wypełnianie zmarszczek: efekty

Wypełnianie zmarszczek: efekty

Cena

Cena wypełniania zmarszczek zależy od rodzaju użytego wypełniacza, obszaru, który jest poddawany zabiegowi, lekarza i regionu.

Srednia cena zabiegu wypełniania zmarszczek w Polsce to: 1550 PLN

Ubezpieczenie nie pokrywa kosztów zabiegu. Niektórzy lekarze oferują swoim pacjentom możliwość płatności w ratach.

Wypełniacze - efekty

Techniki wolumetryczne - korekcja bruzd nosowo-wargowych, doliny łez i opuszczonych kącików ust (Veno-Med)

Powikłania i ryzyko

Podobnie jak w przypadku każdej procedury z zakresu medycyny estetycznej, pacjenci powinni pozostać w kontakcie z lekarzem w okresie rekonwalescencji. Należy natychmiast zgłaszać wszelkie niepokojące objawy i działania niepożądane. Przedłużający się ból i obrzęk mogą być oznaką infekcji lub reakcji alergicznej.Istnieje bardzo niewiele powikłań związanych z technikami wypełniania zmarszczek, ale powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli:

 • Obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie nie ustępuje po tygodniu
 • Występuje ostry ból w pobliżu miejsca iniekcji połączony z asymetrią, trwający ponad siedem do dziesięciu dni po zabiegu
 • Występują jakiekolwiek guzki, grudki lub nierówności skóry w okolicach iniekcji

Postępując zgodnie z zaleceniami i wskazówkami lekarza pomagasz zminimalizować ryzyko powikłań.

Wypełnianie zmarszczek - wybór preparatu

O wyborze preparatu z pewnością powinien zadecydować lekarz. Pierwszym krokiem w terapii każdego defektu jest dokładna diagnoza. Znaczenie ma obszar, który chcemy poprawić, stan skóry oraz budżet, jakim dysponujemy. Musimy pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku medycyny estetycznej produkty są odpowiednie dla każdego. Najlepiej więc kierować się rozsądkiem i zaufać doświadczeniu oraz wiedzy lekarza, do którego powinno należeć ostatnie słowo w wyborze najskuteczniejszej metody odmładzającej.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."