Artykuł zweryfikowany przez:
Lekarz medycyny estetycznej oraz flebolog. Właścicielka Saska Clinic w Warszawie. Oficjalny trener Teoxane oraz Merz z zakresu Radiesse. Posiada międzynarodowy tytuł Radiesse Expert Injector.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Czym jest wypełnianie zmarszczek?
 • Zabiegi medycyny estetycznej i anti-aging
 • Historia wypełniaczy w medycynie estetycznej
 • Dla kogo?
 • Rodzaje wypełniaczy
 • Kolagen
 • Kwas hialuronowy
 • Hydroksyapatyt wapnia
 • Kwas L-polimlekowy
 • Produkty na bazie polikaprolaktonu
 • Stymulatory
 • Naturalne wypełniacze
 • Trwałe wypełniacze
 • Wybór specjalisty
 • Jak wygląda pierwsza wizyta?
 • O co zapytać na konsultacji?
 • Przygotowanie do zabiegu
 • Przebieg zabiegu
 • Rekonwalescencja
 • Efekty
 • Powikłania i ryzyko
 • Często zadawane pytania
Wypełnianie zmarszczek

Zabieg wypełniania zmarszczek

Czym jest wypełnianie zmarszczek?

Wypełnianie zmarszczek jest małoinwazyjną alternatywą dla zabiegów chirurgii plastycznej, stosowaną w celu wypełnienia zmarszczek, zwiększenia utraconej jędrności skóry i modelowania konturów twarzy. Zabieg wykonywany jest w obrębie twarzy, szyi, dekoltu i dłoni. Po aplikacji wypełniaczy skóra jest wyraźnie gładsza i bardziej sprężysta, pacjent odzyskuje świeży i młodzieńczy wygląd. To jedna z najbardziej popularnych procedur medycyny estetycznej, ponieważ gwarantuje natychmiastowy efekt, jest obarczona niewielkim ryzykiem i nie wymaga długiej rekonwalescencji.

Wypełniacze są substancjami wstrzykiwanymi śródskórnie lub podskórnie i mają na celu odbudowę utraconej objętości tkanki podskórnej lub wygładzenie zmarszczek. Są wykorzystywane do leczenia objawów starzenia, a nie zapobiegawczo. Wszystko dzięki temu, że naśladujemy naturę, dostarczając naszemu organizmowi składniki, których ubywa z wiekiem.

Wypełniacze niwelują efekty starzenia, które są spowodowane fizjologiczną utratą tkanki tłuszczowej i łącznej, ale również przebudową struktur kostnych i chrzęstnych. Preparaty te nadają się więc również do modelowania twarzy – poprawią jej owal, dodadzą objętości ustom i policzkom.

Wiele z nich ma nie tylko działanie wypełniające, ale i stymulujące. Skóra pod wpływem ich działania się regeneruje, a efekty dobrze wykonanego zabiegu wyglądają bardzo naturalnie.

Zabiegi medycyny estetycznej i anti-aging

Z roku na rok rośnie popularność zabiegów medycyny estetycznej i nieinwazyjnych technik odmładzania. Producenci preparatów stosowanych w medycynie anti-aging oraz specjaliści odpowiadają na potrzeby pacjentów, co powoduje dynamiczny rozwój tej dziedziny, a zatem wprowadzanie do gabinetów nowych preparatów i technik. W ostatnich latach dużą popularność zyskały zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy.

Według danych ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) z 2020 roku iniekcja kwasu hialuronowego to druga najczęściej wykonywana małoinwazyjna procedura medycyny estetycznej na świecie (4 053 016 przeprowadzonych zabiegów). Wśród pierwszych 10 pozycji znalazły się także zabiegi z wykorzystaniem hydroksyapatytu wapnia) i kwasu L-polimlekowego. 

Zainteresowanie wypełniaczami jest coraz większe, a pacjenci coraz częściej szukają odpowiedzi na pytania o to, czym są wypełniacze, jakie są ich rodzaje, kiedy są stosowane i w jaki sposób się je podaje. Poniżej odpowiadamy na te i inne często występujące pytania.

O zabiegach odmładzających z wykorzystaniem wypełniaczy (lek. med. Mariola Galazka z Kliniki Dr Dethloff)

Historia wypełniaczy w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna jako dyscyplina medyczna pojawiła się w latach 70-tych XX wieku. Jej kolebką jest Francja: to właśnie tam endokrynolog Jean Jacques Legranda założył pierwsze Towarzystwo Medycyny Estetycznej.

Kwas hialuronowy został po raz pierwszy wykorzystany w medycynie w 1961 r. przy operacji siatkówki oka. Dwadzieścia lat później naukowcy zajęli się badaniami nad jego wykorzystaniem w dermatologii. Pierwsze preparaty na bazie kwasu hialuronowego wprowadzono na rynek w Europie w 1996 roku. Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy, obok toksyny botulinowej, od samego początku stały się jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych przez lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie.

Odmładzanie szyi - przed i po

Wypełnianie zmarszczek na szyi - efekty

Dla kogo?

Warto rozważyć zabieg wypełniania zmarszczek, jeżeli:

 • masz zmarszczki w takich partiach twarzy jak oczy (tzw. kurze łapki) lub czoło;
 • masz wyraźnie zaznaczoną dolinę łez;
 • chcesz zwiększyć objętość tkanek w obszarach takich jak policzki, linia żuchwy, broda, usta;
 • masz na skórze blizny, ubytki lub zmiany potrądzikowe;

twoja twarz wygląda na zmęczoną nawet wtedy, kiedy się wyśpisz.

Rodzaje wypełniaczy

Na rynku dostępnych jest kilkanaście marek i rodzajów wypełniaczy

Rodzaje wypełniaczy

Wypełniacze możemy podzielić ze względu na czas działania i utrzymywania się efektów:

 • stałe – niewchłanialne (praktycznie obecnie niestosowane)
 • czasowe – wchłanialne·
 • biostymulatory tkankowe

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego są czasowe, a więc wchłanialne, podczas gdy inne rodzaje produktów zapewniają dłuższe rezultaty.

O wyborze preparatu z pewnością powinien zadecydować lekarz. Pierwszym krokiem w terapii każdego defektu jest dokładna diagnoza. Znaczenie ma obszar, który chcemy poprawić, stan skóry oraz budżet, jakim dysponujemy. Musimy pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku medycyny estetycznej produkty są odpowiednie dla każdego. Najlepiej więc kierować się rozsądkiem i zaufać doświadczeniu oraz wiedzy lekarza, do którego powinno należeć ostatnie słowo w wyborze najskuteczniejszej metody odmładzającej.

Zastrzyki z kolagenu

Zastrzyki z kolagenu

Kolagen

Kolagen jest naturalnie występującym białkiem, podstawowym składnikiem tkanki łącznej. Włókna kolagenowe są fundamentalnym budulcem skóry, ścięgien, kości i stawów. Jego zadaniem jest między innymi utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry oraz odnawianie jej komórek.

Kolagen był pierwszym wypełniaczem na rynku, ale pojawienie się wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego zmniejszyło jego popularność. Ponadto ze względu na to, że było to białko obcogatunkowe, produkt powodował bardzo dużo reakcji alergicznych. Przed każdym zabiegiem trzeba było przeprowadzać dwuetapowe testy skórne. Kolejną jego wadą był dosyć krótki czas utrzymywania się efektów zabiegu, dlatego też iniekcje trzeba było powtarzać co kilka miesięcy. Kolagen jest nadal używany w niektórych krajach, np. USA, jednak w Polsce od lat nie jest już stosowany.

Preparaty na bazie kolagenu możemy pogrupować według ich pochodzenia: 

 • produkty na bazie kolagenu bydlęcego: np. Zyderm®, Zyplast®, Resoplast®
 • produkty na bazie kolagenu świńskiego: np. Fibrel®, Evolance®
 • produkty na bazie kolagenu ludzkiego allogenicznego: np. Cosmoderm®, Cosmoplast®
 • i ludzkiego autogenicznego: np. Autologen®

Obecnie pojawiły się na rynku nowe, biostymulacyjne preparaty na bazie kolagenu do rewitalizacji skóry. Wykorzystywany jest w nich atelokolagen, z którego usunięto elementy białkowe powodujące uczulenia. Nowe preparaty (np. Linerase) wspierają proliferację fibroblastów, co oznacza, że aktywują komórki do produkcji nowego, naturalnego kolagenu typu III.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy, podobnie jak kolagen, to organiczny związek chemiczny, polisacharyd, substancja, która naturalnie występuje we wszystkich żywych organizmach. U wszystkich organizmów ma również taką samą budowę. Jest naturalnym składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, ma bowiem ogromną zdolność przyłączania cząsteczek wody (jedna cząsteczka kwasu może przyłączyć aż 250 cząsteczek wody). Dzięki jego zdolności do wiązania wody skóra zachowuje jędrność, gładkość i elastyczność.

Niestety ilość kwasu hialuronowego wraz z wiekiem maleje. Gdy poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do niszczenia włókien kolagenowych, a skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki.

Kwas hialuronowy jest najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym wypełniaczem. Służy nie tylko do odtwarzania objętości, ale też sprawia, że skóra dłużej zachowuje młody wygląd skóry i poprawia wygląd blizn. Cechuje go też duża wszechstronność: jego najrzadsza oraz nieusieciowana postać wykorzystywana jest w mezoterapii igłowej, z kolei do wypełniania zmarszczek, bruzd i korekcji ust stosuje się kwas o większej gęstości (usieciowany).Wykorzystuje się go także do korekty defektu okolicy oczu, jakim jest dolina łez. Wreszcie do wolumetrii, czyli poprawiania konturów twarzy, głęboko pod mięśnie lub w głębsze przedziały tłuszczowe, podaje się gęsty kwas hialuronowy usieciowany. W przypadku powikłań, kwas można rozpuścić za pomocą hialuronidazy.

Produkty na bazie kwasu hialuronowego dostępne na rynku to m.in.: Saypha, Juvederm, Restylane, Hafiller, Teosyal, Surgiderm, Stylage, Matridex (zawiera dekstranomer), Matridur.

Hydroksyapatyt wapnia - efekty

Hydroksyapatyt wapnia - efekty zabiegu

Hydroksyapatyt wapnia

Występuje w warunkach naturalnych w kościach i zębach, stanowiąc ich rusztowanie.

Unikalną cechą preparatów na bazie hydroksyapatytu wapnia jest to, że poza efektem wypełnienia poprawiają jakość i gęstość skóry. Mikrocząsteczki preparatu tworzą coś na wzór rusztowania pod skórą, a poprzez bardzo silne właściwości stymulacyjne pobudzają fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz elastyny.. Dlatego wypełniacze te zalicza się do tzw. biostymulatorów tkankowych. Skóra, nawet gdy preparatu już w niej nie ma, pozostaje bardziej zagęszczona, napięta i grubsza.

Wyjątkowa zaletą tych preparatów jest wysoka gęstość i tzw. wiskoelastyczność. Te cechy zapewniają doskonałe utrzymywanie się preparatu w miejscu jego wstrzyknięcia oraz bardzo skuteczne uniesienie tkanek przy podaniu mniejszej ilości w porównaniu z kwasem hialuronowym. Również dzięki tym cechom jest to idealny wypełniacz do konturowania dolnej części twarzy.

Wypełniacz ten jest wstrzykiwany głębiej pod skórę i zwykle nie wywołuje reakcji odpornościowych ani alergicznych. Efekty zabiegu utrzymują sie ponad 18 m-cy.

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka stymulatorów tkankowych. Najbardziej rozpoznawalnym preparatem bazującym na hydroksyapatytcie wapnia jest wspomniany Radiesse™ (z 33% stężeniem CaHA), od kilku lat również Crystalys, izraelskiej firmy Luminera (ze stężeniem 55,7%) oraz od niedawna Facetem.

Kwas L-polimlekowy - efekty

Kwas L-polimlekowy - przed i po

Kwas L-polimlekowy

Dostępne są także wypełniacze na bazie polimeru kwasu polimlekowego, związku chemicznego, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Kwas, który podajemy w czasie zabiegu, jest preparatem otrzymywanym sztucznie, ale o takiej samej budowie jak naturalny.

Działanie kwasu polimlekowego polega na stymulacji produkcji kolagenu, a tym samym naturalnej regeneracji i odbudowie objętości tkanek, co powoduje efekt liftingu i tworzenie się naturalnego rusztowania. W efekcie preparat widocznie poprawia jakość skóry, przywraca utraconą objętość i unosi opadające partie twarzy. Efekt narasta w czasie, a ostateczny rezultat widoczny jest po około 4-6 miesiącach od iniekcji. Uzyskujemy go dzięki odbudowie struktur kolagenowych w skórze pacjenta, a nie dzięki wypełnieniu.

Wypełniacze na bazie kwasu polimlekowego są stosowane do leczenia głębszych zmarszczek twarzy. Sculptra jest najsilniejszym stymulatorem kolagenu dostępnym na rynku. Jest świetnym rozwiązaniem u pacjentów, u których chcemy odbudować utraconą objętość i zagęścić skórę.

Efekty jej działania utrzymują się długo, bo minimum 2 lata, ale nawet po tym okresie skóra pozostaje w dużo lepszej kondycji niż przed zabiegiem. Z tego względu, że efekt wypełnienia narasta w czasie, jest on bardzo naturalny i dyskretny, a jednocześnie satysfakcjonujący dla pacjenta.

Zabieg Sculptra wymaga ręki doświadczonego lekarza, gdyż preparat niewłaściwe podany może powodować powikłania w postaci grudek.

Produkty tego typu dostępne na rynku: Sculptra.

Wypełniacze na bazie polikaprolaktonu: efekty

Wypełniacze na bazie polikaprolaktonu: efekty

Produkty na bazie polikaprolaktonu

Z polikaprolaktonu, całkowicie bioabsorbowalnego i bezpiecznego materiału, tworzy się rozpuszczalne szwy i ortopedyczne implanty. W organizmie rozkłada się powoli i stopniowo. W medycynie estetycznej jest stosowany do korekcji zmarszczek statycznych, fałdów, dodatkowo pobudza produkcję kolagenu. Stosowany jest na bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki na policzkach i podbródku i zmarszczki w kącikach ust. Znalazł również swoje zastosowanie przy wypełnianiu zapadniętych policzków i pourazowych ubytków. Efekt może utrzymywać się od roku do czterech lat w zalezności od dobranego preparatu.

Produkty tego typu dostępne na rynku: Ellansé.

Stymulatory

Osocze bogatopłytkowe - wstrzykiwanie preparatu uzyskiwanego z własnej krwi, określanego jako żel osoczowy. Materiał uzyskuje się odwirowując krew pacjenta w wirówce, następnie osocze nabrane do strzykawek umieszcza się w kąpieli. Po ostygnięciu preparat w formie żelu nadaje się do iniekcji. Niektóre firmy produkują gotowe zestawy do pozyskiwania i wstrzykiwania osocza bogatopłytkowego.

Produkty dostępne na rynku: Regeneris

Odmładzanie i wypełnianie bruzd tłuszczem - efekty

Odmładzanie własnym tłuszczem - rezultaty

Naturalne wypełniacze

 1. Własny tłuszcz
  Własny tłuszcz uzyskiwany w procesie liposukcji, a następnie odpowiednio przygotowany do przeszczepu to bardzo bezpieczny wypełniacz, który przy odpowiednim podaniu daje zadowalający i długotrwały efekt. Jedynym minusem jest fakt, że część preparatu zawsze ulega wchłonięciu, dlatego trudno jest przewidzieć, czy uda się osiągnąć pożądany wynik już podczas jednej sesji. Technikę tę stosuje się w chirurgii plastycznej do powiększania piersi, pośladków i ust, a także wspomagająco przy operacjach chirurgicznych do wypełniania ubytków pooperacyjnych lub podczas korekcji blizn. Jest również z powodzeniem stosowany pod powierzchnię skóry całej twarzy w celu wypełnienia zmarszczek i poprawy jej jędrności.
 2. Fibryna bogatopłytkowa
  Fibryna bogatopłytkowa – podobnie jak osocze bogatopłytkowe – zalicza się do krwiopodobnych preparatów autologicznych. Różni się od osocza tym, że ma usieciowaną, trójwymiarową strukturę, przez co jej efekty utrzymują się dłużej. Fibryna jest pozyskiwana w procesie odwirowywania z krwi pacjenta, jednak w tym przypadku tempo jest niższe niż podczas pozyskiwania osocza.

  Fibryna jest bogata w czynniki wzrostu i związki pobudzające podziały tkankowe. Co więcej stymuluje ona proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych.W rezultacie dochodzi do regeneracji skóry, przez co uzyskujemy efekt „wypełnienia” tkanek. Skóra staje się jędrniejsza i wygląda świeżo.

  Pozyskaną z krwi pacjenta fibrynę bogatopłytkową podaje się metodą iniekcji w obszar zabiegowy. Największymi zaletami zabiegu są jego małoinwazyjność oraz naturalność podawanego preparatu.

  Niektóre firmy produkują gotowe zestawy do pozyskiwania i wstrzykiwania fibryny i osocza bogatopłytkowego.


    Trwałe wypełniacze

    1. Silikon i poliakrylamid
     Niegdyś były powszechnie używane, ale ze względu na pojawiające się powikłania w większości krajów zaprzestano ich stosowania. Ponadto ich wielki atut, jakim była trwałość, wcale nie okazał się zaletą. Skóra starzeje się, zmieniają się proporcje twarzy, a stały wypełniacz może pozostać w innym miejscu, niż jest to wraz z upływem czasu pożądane.
    Konsultacja u specjalisty

    Wybór lekarza jest niezwykle ważny

    Wybór specjalisty

    Wybór odpowiedniego lekarza to klucz do sukcesu. W procesie wyboru powinniśmy kierować się następującymi wskazówkami:

    1. Zabiegi powinien bezwzględnie wykonywać tylko lekarze dermatolodzy, chirurdzy plastyczni lub lekarze medycyny estetycznej. Jako że nie istnieje specjalizacja z zakresu medycyny estetycznej, lekarz, który wykonuje zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy powinien mieć ukończone kursy i certyfikat nadany przez PTMEiAA (Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging) lub SLDE (Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych).
    2. Wybierz lekarza, który wzbudza Twoje zaufanie.
    3. Wybierz lekarza, który ma odpowiednie wykształcenie, certyfikaty i ukończył szkolenia w zakresie podawania wypełniaczy.
    4. Wybierz lekarza, który ma doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów.
    5. Umów się na osobistą konsultację, podczas której dowiesz się, jaki produkt jest dla okaże się dla Ciebie najlepszy, jak często będziesz trzeba zabieg powtarzać i jakie efekty uda się osiągnąć.
    Zabieg wstrzykiwania wypełniaczy

    Zabieg wypełniania zmarszczek

    Jak wygląda pierwsza wizyta?

    Podczas wstępnej konsultacji lekarz zapyta Cię, jakie obszary uważasz za najbardziej problematyczne i jaki efekt chcesz osiągnąć. Oceni także zmarszczki na twojej twarzy i stan skóry. Oceni też przeciwwskazania. Wspólnie podejmiecie decyzję co do rodzaju wypełniacza, który będzie najlepiej dopasowany do twoich potrzeb i będzie dedykowany dla miejsc wymagających korekcji.

    Wypełniacze można podawać w dniu konsultacji ze względu na minimalnie inwazyjny charakter zabiegu, szybki czas wchłaniania i wysoki profil bezpieczeństwa, jeśli nie ma do niego przeciwwskazań.

    Lekarz uwzględniając Twoje cechy fizyczne oraz cel, który chcesz osiągnąć, poinformuje Cię o następujących aspektach zabiegu:

    • rodzaj preparatu
    • efekty, które można osiągnąć
    • koszty zabiegu
    • możliwe powikłania
    • jak przygotować się do zabiegu
    • jakie są zalecenia bezpośrednio po zabiegu
    • zdjęcia przed/po pacjentek, które miały taki sam zabieg
    Wypełnianie zmarszczek

    Wypełnianie zmarszczek - przed i po

    O co zapytać na konsultacji?

    Pierwsza konsultacja to doskonała okazja, aby zadać lekarzowi nurtujące Cię pytania i wyjaśnić wątpliwości co do zabiegu. Przykładowe pytania, jakie możesz zadać na pierwszej wizycie:

    1. Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu wypełniania zmarszczek?
    2. Kto będzie wykonywał iniekcje?
    3. Czy efekty, których oczekuję, są rozsądne i realistyczne?
    4. Czy lekarz posiada zdjęcia przed i po innych pacjentów, którzy poddali się podobnemu zabiegowi?
    5. Czy potrzebuję miejscowego znieczulenia?
    6. Jak często muszę powtarzać zabieg, aby utrzymał się efekt?
    7. Jakie będą koszty zabiegu lub serii zabiegów, o ile trzeba je powtarzać?
    8. Co powinnam zrobić, aby efekt operacji był jak najlepszy?
    9. Jak długo powinnam pozostać w domu i kiedy powrócę do pełnej aktywności?
    10. Jakie są zagrożenia i powikłania związane z zabiegiem?
    11. Jakie jest postępowanie w przypadku powikłań?
    12. Jakie są możliwości, kiedy nie uda się osiągnąć zaplanowanych efektów?
    13. Jakie są zalecenia pozabiegowe?
    Wypełnianie zmarszczek - przygotowanie do zabiegu

    Do zabiegu wypełniania zmarszczek zazwyczaj nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać

    Przygotowanie do zabiegu

    Twój lekarz w trakcie konsultacji przekaże Ci wszelkie informacje dotyczące leczenia. Na kilka tygodni przed zabiegiem warto jest powstrzymać się od przyjmowania aspiryny, ibuprofenu, witaminy E, imbiru i innych leków, które mogą być przyczyną powstawania siniaków.

    Pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach. W przypadku występowania opryszczki chirurg może zalecić stosowanie leków przeciwwirusowych jako środka ostrożności. Jeśli masz opryszczkę w dniu zaplanowanego zabiegu, musisz go przełożyć. Powinno się także poinformować specjalistę o niedawnym lub planowanym szczepieniu.

    Twój lekarz może poprosić Cię o powstrzymanie się przed paleniem przed i po zabiegu.

    Jeśli zabieg jest przeprowadzany w obrębie twarzy, pacjent powinien u swojego stomatologa wykluczyć stany zapalne zębów i dziąseł.

    Bez względu na rodzaj wykonywanej procedury, przed i po leczeniu istotne jest właściwe nawodnienie organizmu, które zagwarantuje bezpieczny powrót do zdrowia.

    Odmładzanie skóry dłoni preparatem Radiesse - dr Katarzyna Mudel, Ars Estetica

    Odmładzanie skóry dłoni preparatem Radiesse (dr Katarzyna Mudel)

    Przebieg zabiegu

    Wypełniacze są podawane iniekcyjnie, a więc strzykawką z cienką igłą lub kaniulą, w wybrane miejsca w obrębie twarzy: wokół oczu, wzdłuż szczęki, wokół warg i na czole. Liczba, lokalizacja i głębokość iniekcji zależy w dużej mierze od rodzaju stosowanych preparatów skórnych i rezultatów, które chcemy osiągnąć.

    Niektóre preparaty zawierają w swoim składzie preparaty znieczulające, np. lidokainę, aby zwiększyć komfort pacjenta podczas wstrzykiwania. Przed zabiegiem można również zastosować krem ​​znieczulający, np. EMLA. Zabieg wypełniania zmarszczek jest więc prawie bezbolesny, można czuć lekkie rozpieranie związane z podawaniem preparatu pod skórę. Po wprowadzeniu preparatu lekarz delikatnie rozmasować i modeluje jego ułożenie. Zabieg trwa ok. 30-40 minut.

    Wypełnianie zmarszczek - przed i po

    Wypełnianie zmarszczek - przed i po

    Rekonwalescencja

    Efekty wypełnienia zmarszczek będą widoczne tuż po zabiegu, pomimo że w miejscu wstrzyknięcia może pojawić się obrzęk lub siniaczki. Lekarz może bezpośrednio po zabiegu przyłożyć zimny kompres w celu złagodzenia obrzęku i zalecić chłodzenie tego miejsca jeszcze przez jakiś czas po powrocie do domu. Okres utrzymywania się obrzęku zależy w dużej mierze od rodzaju wypełniacza, ale w większości przypadków wszelkie ślady po zabiegu (obrzęk, zasinienie i zaczerwienienie) powinny zniknąć w ciągu tygodnia. W tym okresie lekarz może zalecić unikanie noszenia kapeluszy lub innych nakryć głowy. Można stosować niewielkie ilości makijażu.

    Po leczeniu przez dwa tygodnie należy unikać silnego nasłonecznienia z solarium włącznie i nagrzewania, np. w saunie. Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia.

    Przez 2 tyg. po zabiegu pacjent powinień unikać zabiegów usuwania kamienia nazębnego, gdyż wiążą się one z ryzykiem nadkażenia i powstania biofilmu.

    Odstęp czasowy między zabiegiem wypełniania zmarszczek, a innymi metodami odmładzania skóry (iniekcje toksyny botulinowej, laseroterapia, peeling chemiczny, mikrodermabrazja itp.) powinien wynosić min. 2 tygodnie.

    Efekty

    Czas utrzymywania się efektów zależy od rodzaju wypełnienia:

    • kolagen: od 2 do 4 miesięcy;
    • preparaty na bazie kwasu hialuronowego: najczęściej od 6 do 18 miesięcy;
    • wypełniacze biostymulujące: od 12 miesięcy do 4 lat.
    Wypełniacze - efekty

    Techniki wolumetryczne - korekcja bruzd nosowo-wargowych, doliny łez i opuszczonych kącików ust (Veno-Med)

    Powikłania i ryzyko

    Podobnie jak w przypadku każdej procedury z zakresu medycyny estetycznej, pacjenci powinni pozostać w kontakcie z lekarzem w okresie rekonwalescencji. Należy natychmiast zgłaszać wszelkie niepokojące objawy i działania niepożądane. Przedłużający się ból i obrzęk mogą być oznaką infekcji lub reakcji alergicznej.Istnieje bardzo niewiele powikłań związanych z technikami wypełniania zmarszczek, ale powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli:

    • Obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie nie ustępuje po tygodniu
    • Występuje ostry ból w pobliżu miejsca iniekcji połączony z asymetrią, trwający ponad siedem do dziesięciu dni po zabiegu
    • Występują jakiekolwiek guzki, grudki lub nierówności skóry w okolicach iniekcji

    Postępując zgodnie z zaleceniami i wskazówkami lekarza pomagasz zminimalizować ryzyko powikłań.

    Często zadawane pytania

    • Ile kosztuje zabieg? Cena zabiegu jest uzależniona od kilku czynników, w tym rodzaju preparatu, miejsca iniekcji i rozległości obszaru zabiegowego. Narodowy Fundusz Zdrowia ani prywatni ubezpieczyciele nie pokrywają kosztów zabiegu. Niektóre kliniki i gabinety medycyny estetycznej oferują możliwość płatności na raty. Ceny za zabieg mieszczą się w granicach 900-1500 zł (średnia obliczona na podstawie cen podanych przez specjalistów Estheticon.pl).
    • Czy infekcje po zabiegu są częste? Nie jest to częste powikłanie, a aby go uniknąć pacjent powinien udać się do sprawdzonego gabinetu medycyny estetycznej lub kliniki i upewnić się, że dana placówka spełnia wymogi sanitarne i korzysta z oryginalnych, certyfikowanych produktów. Aby zapobiegać infekcji należy także stosować się do zaleceń pozabiegowych specjalisty. Triclinium
    • W jakim wieku można wykonać tego rodzaju zabieg? Proces starzenia skóry rozpoczyna się już po 25 roku życia. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Już pacjenci po 30 roku życia mogą zdecydować się na pewne zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy. Dr Parda Medycyna Estetyczna
    • Jak długo utrzymuje się efekt? Rezultaty w większości wypadków są widoczne niemal od razu, choć na ostateczny efekt powinniśmy poczekać od kilku miesięcy do pół roku w przypadku preparatów powodujących zwiększoną produkcję kolagenu i elastyny. Efekty utrzymują się od około 12 do 24 miesięcy, choć niekiedy czas ten może być krótszy. Wiele zależy od rodzaju preparatu, miejsca iniekcji i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Say WOW!
    • Jakie są przeciwwskazania do zastosowania wypełniaczy? Lista przeciwwskazań jest w tym przypadku krótka. Przeciwwskazanie stanowią stan zapalny w miejscu zabiegowym, ogólna infekcja organizmu i uczulenie na któryś ze składników preparatu. Niektóre choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto) również mogą zostać uznane za przeciwwskazanie. Profilaktycznie zabiegów nie wykonuje się też u pacjentek w ciąży i karmiących piersią. Ars Estetica
    • Czy wypełniacze mogą być wykorzystane do skorygowania cieni pod oczami? Tak, w tym przypadku może zostać zastosowany kwas hialuronowy. Należy pamiętać, że zabieg nie zmieni odcienia skóry, a pomoże nieco zwiększyć objętość naskórka, przez co cienie staną się mniej widoczne. FabSkin

    "Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."