Korekcja wciągniętych brodawek

Wciągnięte brodawki stanowią nie tylko problem estetyczny ale i mają zły wpływ na funkcjonalność piersi. Estetyczny wygląd brodawek w przypadku niektórych kobiet, może mieć wpływ na ich stosunki z partnerem. Za to niefunkcjonalność wciągniętych brodawek jest połączona z problemami podczas karmienia dziecka piersią. Czynność ta jest kłopotliwa, niekiedy i niemożliwa a dla samej matki sytuacja często bywa stresująca. Przy pomocy chirurgii plastycznej i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, przeprowadzona operacja usunie problemy dotyczące wciągniętych brodawek.

Atrakcyjna sylwetka ciała jest marzeniem każdej kobiety. Piersi są jednym z ważniejszych atrybutów kobiecości. Dla większości populacji są one kojarzone z pierwszorzędowymi atrybutami płci żeńskiej. Oprócz tego, nie możemy też zapomnieć o ich znaczeniu z punktu widzenia ciąży, połogu i laktacji. Mleko matki jest dla noworodka źródłem witamin, minerałów i przeciwciał. Innymi słowy piersi są przez całe życie dla kobiety niezwykle ważne. W przypadku brodawek, nie możemy mówić o nich jako o organie „statycznym“, ale raczej jako o strukturze mogącej zmienać swój kształt.

Kształt piersi jest dla wielu kobiet tak ważnym i charakterystycznym elementem, że są one przekonane o tym, że kształt piersi jest ograniczeniem, które może wpływać na ich życie, w tym na relacje partnerskie. O ile zmiany wielkości i kształtu piersi są jednym z najczęstszych zabiegów wykonywanych obecnie w chirurgii plastycznej, o tyle niewiele mówi się o rekonstrukcji brodawki i otoczki brodawki. A to właśnie ten kompleks  ma istotną rolę w całkowitym wyglądzie piersi.

Wciągnięta brodawka, jako wada wrodzona jest problemem, którym zajmuje się samodzielnie chirurgia plastyczna. Jeżeli natomiast dysfunkcja ta pojawi się  w ciągu życia jako wada nabyta, przynosi to szereg innych problemów. Jeżeli dojdzie do zmiany jej kształtu czy funkcjonowania, problemem tym zaczyna zajmować się interdyscyplinarny zespół chirurgów, mammologów i onkologów. Dzieje się tak dlatego, że zmiany te mogą oznaczać rozpoczynający się proces nowotworowy, a wykonana operacja plastyczna bez koniecznej diagnostyki była by niewłaściwym krokem. Dość powszechny jest problemem wklęsłych brodawek u dziwcząt w procesie dojrzewania. Uspokajający może być fakt, iż do czasu kiedy piersi znajdują się w procesie rozwoju (około 16-18 roku życia), problem ten powinien rozwiązać się sam, bez konieczności operacji. Podobnie  ciąża, która często sama  niweluje problem zapadłych brodawek.  

Rozróżniamy trzy stopnie wciągniętych brodawek:

1. stopień: Brodawka daje się samoistnie wyciągnąć do góry. Sama się też wysunie przy masowaniu, czy innych formach stymulacji okolic otoczki brodawki.

2. stopień: Brodawkę możemy wyciągnąć, ale szybko powraca ona na swoje stare miejsce. Przy masażu czy innych formach stymulacji sama się nie wysunie.  

3. stopień: Bardzo ciężko  wyciągnąć brodawkę do góry, jest to wręcz niemożliwe.  

Terapia

Przy podjęciu decyzji o terapii wrodzonej wady wklęsłej brodawki, istotna jest diagnoza czy brodawka wciągnięta jest trwale, czy pojawiają się komplikace, czy uniemożliwia karmienie piersią.  

W wyborze metody terapeutycznej bardzo istotną kwestią jest też to, czy korekcja ma być przeprowadzona u kobiety, która  planuje karmić piersią, czy też u takiej która takich zamiarów nie ma. W pierwszym etapie lekarze proponują pacjentce jednen z trzech możliwych sposobów metod konserwatywnych. Jeżeli w okresie pół roku ich stosowania stan brodawki się nie polepszy, można zacząć myśleć o operacji. Niektórzy chirurdzy plastyczni polecają operację jako pierwszą możliwą terapę, ponieważ według ich zdania wyniki leczenia konserwatywnego nie gwarantują trwałych zmian w obrębie brodawki.

Metody

Wybór metody zależy od konkretnej sytuacji oraz od preferencji pacjentki. Wyróżniamy metody terapetyczne korekcji wciągniętych brodawek:

  • Konserwatywne - piercing, masaże, formowanie brodawek, specjalne nakładki do karmienia piersią.

  • Operacyjne - rozciągnięcie niektórych struktur łącznotkankowych wokół przewodów mlecznych czy też przecięcie przewodów mlecznych.

Metody konserwatywne (tradycyjne)

  1. Piercing, masaże

  2. Przyrządy do formowania brodawki

  3. Nakładki na brodawkę -  kapturki

Niekiedy brodawka potrzebuje trwałej rekonstrukcji, może to mieć miejsce kiedy kobieta ma już dzieci i nie planuje już karmienia piersią. Czasem jednak w celu korekcji stosowany jest piercing i masaże.

Masaż: metoda Hoffmana - metoda terapeutyczna, która pozwala rozluźnić zrośnięte więzadła łącznotkankowe. Dwoma palcami naciskaj lekko na granicy otoczki brodawki, następnie oddalaj pacle  od siebie na szerokość. Masaż powtarzaj 5x dziennie.

Piercing jest metodą wybieraną u lżejszych stopni wklęsłych brodawek. Czasami też piercing może być stosowany jako metoda pomocnicza, zabezpieczająca przed ponownym wciągnięciem brodawek. Piercing wykonywany jest we wszystkich klinikach, ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym.  

Przyrządy do formowania brodawek: Wielu dośwadczonych chirurgów poleca jako pierwszy etap terapii, zastosowanie tzw. przyrządów formujących brodawki. Są  to przeźroczyste nakładki przypominające kształtem brodawkę. Są  one umieszczane na piersi w miejscu brodawki, a następnie pacjentka odssysa z nich powietrze. Pod przyrządem  powstaje podciśnienie, które to może być regulowane przez pacjentkę. Działanie urządzenia polega na stałym naciąganiu skróconych więzadeł i przewodów mlecznych. Terapia ta jest bezbolesna i dyskretna, przyrząd  jest dobrze schowany w biustonoszu. Powinien on on być noszony minimalnie 8 godzin dziennie, ale można ten czas bez obaw przedłużyć. Terapia powinna trwać minimalnie od 3 do  6 miesięcy. Jeżeli stan brodawek się nie poprawi, prawdopdobnie będzie trzeba przeprowadzić operację. W ciąży piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk, ale jeżeli noszenie nakładek nie jest nieprzyjemne, można kontunować ich noszenie i w tym okresie. Jeżeli jednak ich stosowanie jest nieprzyjemne, należy kontynować ich noszenie dopiero po porodzie, bezpośrednio przed karmieniem piersią. Przyrządy są dostępne pod nazwami handlowymi: Niplette, Medela, Avent, Chicco - korektor brodawek piersiowych. Farlin - przyrząd do formowania brodawek. W czasie stosowania nakładek trzeba  regularnie obserwować stan naskórka.

Nakładki na brodawkę - kapturki: są to nakładki stosowane przy karmieniu piersią. Są one przeznaczone dla kobiet, które mają płaskie lub wklęsłe brodawki a ich dziecko nie może przyssać się do piersi. Kształtem przypominają one brodawkę i pomagają niemowlęciu objąć ją ustami. Nakładki mogą być wyprodukowane z rożnych materiałów: silikonu, lateksu lub plastiku. Kształtem przypominają kapelusz lub kaptrurek, imitujący otoczkę brodawki, w środku natomiast przechodzi on w wybrzuszenie z małym otworem imitujące brodawkę, przez który dziecko może ssać. Karmiąca powinna szczególnie dbać o higienę, ponieważ pod nakładką znacznie szybciej gromadzą się bakterie. W aptekach dostepna jest szeroka gama nakładek różnych firm np.  Baby-nova, Boček, Mam care, NUK-ortodont, Karlin, KaWeCo.

Przyrządy formujące brodakę i nakładki na brodawkę produkowane są jako przedmioty jednorazowego użytku, ale dostępne są także w wersji  wielkorotnego użycia, które należy jednak reguralnie sterylizować.

Metody operacyjne

  1. Wydłużenie skróconych struktur więzadłowych

  2. Przecięcie przewodów mlecznych

Wydłużenie skróconych struktur więzadłowych wzdłuż przewodów mlecznych

U młodych kobiet lekarze wybierają metody operacyjne, które nie uszkadzają przewodów mlecznych, co pozwoli pacjentce w przyszłości karmić piersią. Zabieg polega wówczas na rozluźnieniu skróconych struktur więzadłowych wokół przewodów mlecznych.

W miejscu przejścia otoczki i brodawki wydłuża się  więzadła wzdłuż obwodu brodawki. Ostateczna pozycja brodawki jest zabezpieczana przed ponownym wciągnięciem, przez poprzeczne zszycie usuniętych części z otoczki.  

Kilka dni po operacji pacjentki noszą specjalnie założony bandż. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Zostaje po nim kilka blizn na bocznych stronach brodawki i otoczki, które nie są jednak praktycznie niewidoczne. Zabieg korekcji wciągniętych brodawek wykonany tą metodą, relatywnie często nie przynosi jednak oczekiwanych efektów.

Przecięcie przewodów mlecznych

Pacjentki które nie planują już ciąży ani karmienia piersią, mogą mieć przeprowadzony zabieg w czasie którego dochodzi do przecięcia przewodów mlecznych. Operacje te są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Chirurg za pomocą dwóch małych cięć rozluźnia skrócone struktury więzadłowe przy podstawie brodawki a nowe jej ustawienie jest ustabilizowane za pomocą slilikonowego drenu, który pozostawiany jest tam przez okres około 2 tygodni.

Dalszym elementem operacji jest przecięcie struktur przedowów mlecznych i wypełnienie podstawy brodawki za pomocą kilku płatów skórnych. Blizny po zabiegu są zlokalizowane na samej brodawce, lub w jej bliskości. Opieka operacyjna jest podobna do tej opisanej powyżej. Efekty natomiast są w przypadku tej metody znacznie bardziej zadowalające niż w poprzedniej.

Znieczulenie

Zabiegi są najczęściej wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Jest to prosta, krótka  operacja, jednak niektórzy pacjenci z obawy przed bólem proszą o znieczulenie ogólne. Prowadzi to do zwiększenia kosztów ogólnych zabiegu, oraz powoduje konieczność jedniodniowej hospitalizaci pacjenta.

Komplikacje

Komplikacje  przy tej operacji zdarzają się rzadko. Głównym problem może być obrzęk, krwotok czy infekcje. Może pojawić się też problem z symetrią brodawek, oraz komplikacje dotyczące gojenia się blizny, w tym powstawanie blizn koloidalnych (blizny ze zwiękoszoną zawartością elementów łącznotkankowych i więzadłowych) i zwiększona pigmantacja. Po operacji, brodawki mogą nie być wrażliwe na dotyk, co jednak powinno samoistnie ustąpić w ciągu 3-7 dni. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku komplikacji pooperacyjnych niewrażliwość brodawki będzie trwała.  

Finansowanie

Pomoce przy karmieniu: przyrządy formujące brodawkę, czy nakładki na brodawkę: 200 - 1500 Kč. Sama operacja nie jest refundowana z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ceny zabiegu w poszczególnych klinikach mogą się znacznie różnić. W sekcji cennik znajdują się orientacyjne ceny za zabieg.

Efekty

Terapia przy pomocy metod konserwatywnych nie garantuje pożądaniego efektu a oprócz tego nie musi być on trwały. Piercing jest metodą, która daje najbardziej długotrwałe efekty wśród metod tradycyjnych. Z metod operacyjnych najbardziej efektywna jest ta, która przebiega z przerwaniem ciągłości przewodów mlecznych.  

Artykuł ten powstał dzięki uprzejmej pomocy MUDr. Roberta Remeše.

Aktualizowane: 23.03.2009

Korekcja wciągniętych brodawek

96% poleca. 27 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni