Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 8 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest ptoza?
 • Kształty piersi
 • Czym jest mastopeksja?
 • Wybór chirurga plastycznego
 • Czy jesteś odpowiednią kandydatką do zabiegu?
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przed operacją
 • Przebieg operacji
 • Rekonwalescencja
 • Efekty
 • Komplikacje
 • Finansowanie

Wstęp

Wpływ czasu, ciąże, karmienie piersią i działanie grawitacyjne przyczyniają się do zmiany kształtu kobiecych piersi. W chwili gdy skóra straci swoją elastyczność, piersi często deformują się, tracą swój wcześniejszy kształt, jędrność i zaczynają opadać. Mastopeksja, czyli podniesienie biustu, to zabieg, który pomoże Wam w utrzymaniu ich piękna.

Kształt piersi jest w dużym stopniu zdeterminowany przez predyspozycje genetyczne każdej kobiety. Piersi tworzą dobrze rozwinięte gruczoły piersiowe, tkanka tłuszczowa, przewody mleczna, naczynia krwionośne, limfatyczne i nerwy. Ich górną granicę określamy tylko orientacyjnie, ponieważ ściana klatki piersiowej przechodzi stopniowo w piersi. Najczęściej w okolicy trzeciego żebra. Dolna granica piersi znajduje się w okolicy fałdu podpiersiowego, najczęściej w pobliżu szóstego żebra. Rozwój gruczołów piersiowych kobiety kończy się między 16-18 rokiem życia. Wraz z upływem czasu, podczas etapów cyklu menstruacyjnego oraz w wyniku znanych zmian hormonalnych (dojrzewanie, klimatketrium, poród, karmienie piersią) kształt piersi zmienia się. U młodych kobiet kompleks brodawka-otoczka znajduje się nad fałdą podpiersiową, ale z upływem czasu obniża się na wysokość tej fałdy lub pod nią – opadanie (ptoza) piersi. Przed ukończeniem 18 lat raczej nie przeprowadza się modelacji piersi, wyjątek może stanowić poważna choroba. W takiej sytuacji przy konsulatcji przedoperacyjnej konieczna jest obecność prawnego opiekuna pacjentki.

O tym, jak można zmienić kształt piersi opowiada chirurg plastyczny Jerzy Wilgus

Czym jest ptoza?

Ptoza może być spowodowana zbyt dużym ciężarem piersi, znaczną redukcją poduszeczek tłuszczowych wypełniających pierś albo redukcją tkanki gruczołowej. Wyróżniamy następujące rodzaje :

Ptoza umiarkowana: Kompleks brodawka - otoczka znajduje się lekko pod lub na wysokości fałdu podpiersiowego.

Ptoza średnia: Obniżenie kompleksu pod gruczoł podpiersiowy wynosi mniej niż 3 cm.

Ptoza wyraźna: Kompleks wyraźnie obniżony pod fałdę podpiersiową, więcej niż 3cm.

Stopniowa utrata jędrności piersi

Stopniowa utrata jędrności piersi

Kształty piersi

Półkoliste: Kształt typowy dla piersi młodych kobiet białej rasy i u Azjatek. Horyzontalny rozmiar górnej lini piersi wynosi mniej więcej 12 cm, wertykalny rozmiar to 11 cm.

Cylindryczne: piersi opadające, gdzie wertykalny rozmiar jest wydłużony.

Szypułkowe: Typowy kształt piersi kobiet ciemnoskórych. Podstawa piersi przyrośnięta do klatki piersiowej jest węższa niż horyzontalny rozmiar wolnie opadającej części.

breast-lift, mastopeksja

Mastopeksja zwana jest także breast-lift 

Czym jest mastopeksja?

Modelacji piersi lub inaczej mastopeksji (liftingu) życzą sobie kobiety, które chcą podnieść i zmienić kształt zwiotczałych, opadających piersi. Celem operacji jest nadanie piersi bardziej świeżego i młodego wyglądu. Często chodzi o poprawę wysokości kompleksu brodawka – otoczka i modelację gruczołu piersiowego. Im mniej obwisłe piersi, tym mniejsza konieczność ingerencji do gruczołu piersiowego. Operacja oparta jest na przesunięciu brodawki z otoczką na nowy, wyższy poziom. Operacja ta nie można zatrzymać upływającego czasu i zapobiec oddziaływaniu sił grawitacyjnych, dlatego efekt kosmetyczny nie jest trwały. W większości przypadków operację przeprowadza się z powodów estetycznych. Z medycznego punktu widzenia ten rodzaj operacji zalecany jest w przypadku wyraźnej asymetrii piersi lub częściowej redukcji gruczołu piersiowego. Przeprowadzenie modelacji piersi jest konieczne po wyjęciu implantów piersiowych. Poprawa kształtu piersi umożliwia zmiejszenie otoczki brodawki, która zwiększa się stopniowo wraz ze utratą jędrności piersi. Jeżeli jednocześnie z opadnięciem piersi dojdzie do wyraźnej straty ich objętości, można poprawić ich jędrność i nadać piersiom ładniejszy kształt poprzez dopełnienie ich objętości przy pomocy implantów piersiowych.

Niekiedy konieczny jest zabieg łączony, czyli zmniejszenie piersi (redukcja piersi) wraz z liftingiem. Dotyczy to dużych piersi.

Operacja plastyczna biustu

Wybór chirurga plastycznego jest jedną z najważniejszych decyzji

Wybór chirurga plastycznego

Ponieważ chodzi o poważny zabieg, który w przypadku sukcesu może przywrócić Ci pewność siebie, a w przeciwnym przypadku może wiązać się z komplikacjami i niezadowoleniem z efektu, to wybór chirurga jest bardzo ważny. Niestety nigdy nie uzyskasz stuprocentowej pewności, że zabieg przyniesie wymarzone rezultaty, warto jednak ograniczyć ryzyko i poświęcić czas na wybór doświadczonego chirurga. Podczas procesu wyboru specjalisty możesz postępować następująco:

 1. Dowiedz się gdzie w Twojej okolicy możesz wykonać zabieg mastopeksji.
 2. Jeżeli masz możliwość zapytaj pacjentki danej placówki, czy są z niej zadowolone. Poczytaj opinie w internecie i na forach.
 3. Warto zapoznać się z opiniami więcej niż jednego chirurga. Wybierz się na kilka konsultacji i wybierz specjalistę, który wzbudza Twoje największe zaufanie.
 4. Postaraj się dowiedzieć, jakie wykształcenie ma dany specjalista (ukończona specjalizacja itp.) i czy przynależy do stowarzyszeń medycznych, skupiających chirurgów. Zapytaj lekarza o jego doświadczenie: jakie operacje wykonuje najczęściej i ile mastopeksji przeprowadza w ciągu roku?
 5. Dobrze jest poprosić chirurga, aby pokazał dokumentację fotograficzną wykonanych przez siebie zabiegów.
Mastopeksja - podniesienie piersi

Mastopeksję zaleca się kobietom, których piersi utraciły jędrność

Czy jesteś odpowiednią kandydatką do zabiegu?

Lifting piersi wyraźnie poprawia ich kształt i pomaga odzyskać pacjentce pewność siebie. Zawsze jednak należy pamiętać, że w ciągu następnych lat będzie dochodziło do zmiany zmian w wyglądzie biustu.

Najodpowiedniejszymi kandydatkami do tego zabiegu są kobiety pełnoletnie i zdrowe, nie mające zaburzeń psychicznych, które mają realistyczne podejście do tego, jakich efektów mogą się spodziewać. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet karmiących i ciężarnych. Zazwyczaj zaleca się również zaczekać z wykonaniem operacji kobietom, które planują ciążę i karmienie piersią

Najlepsze efekty można uzyskać u kobiet z małym, opadającym biustem, chociaż lifting można wykonać również u kobiet z większymi piersiami. Kandydatkami do zabiegu są wszystkie te kobiety, które nie są zadowolone z wyglądu swoich piersi, co powoduje u nich kompleksy, negatywnie wpływa na ich samoocenę i życie oraz które zaobserwowały u siebie:

 • ptozę
 • obwsiłą skórę piersi
 • asymetrię
 • rozciągnięte lub opadające aureole brodawek

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej wizycie lekarz przedyskutuje z Tobą wszystkie zagadnienia, zapyta o Twoje oczekiwania, zaproponuje metodę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia pod względem technicznym i praktycznym – w zależności od Twoich warunków anatomicznych (kształtu piersi, jakości skóry, innych operacji przeprowadzanych w okolicach piersi). 

Zazwyczaj chirurg wykonuje zdjęcia bocznego i przedniego profilu Twojej postawy. W niektórych klinikach wykonuje się symulację komputerową, co pomaga w lepszym przedstawieniu efektu końcowego operacji. Piersi są mierzone i w zależności od wieku i rodzinnych predyspozycji lekarz wyśle Cię na badanie mammograficzne (rentgenowe prześwietlenie piersi). Często konieczne jest powtórzenie badania zaraz po operacji, a trzecie badanie przeprowadza się po zagojeniu.

Breast-lift

Mastopekcja to lifting (podniesienie) opadających piersi

Przed operacją

Postępowanie nie różni się w tym przypadku od tego, którego należy przestrzegać w przypadku każdej operacji, dlatego też do kliniki należy stawić się na czczo. 

Zawsze zaleca się udanie się na operację w towarzystwie bliskiej lub zaufanej osoby, nie tylko ze względu na to, że operacji twoje ruchy będą ograniczone i możesz potrzebować pomocy, ale także dlatego, że warto mieć wsparcie w tej dość stresującej sytuacji. 

Przed operacją przeciwwskazane jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna, oraz spożywanie alkoholu i palenie papierosów, które należy odstawić na co najmniej 2 tygodnie przed planowaną interwencją. Ma to zapobiec nadmiernemu krwawieniu i powolnemu gojeniu się ran. 

Mastopeksja: przed i po

Mastopeksja: przed i po (dr n. med. Lubomir Lembas)

Przebieg operacji

Mastopeksja trwa zazwyczaj od półtorej do trzech i pół godziny.

Istnieją różne sposoby postępowania, które można podzielić według umieszczenia blizny. Lekarz wybiera rodzaj modelacji w zależności od wielkości ptozy i w zależności od wymaganego efektu końcowego po operacji. Decydującą rolę gra też wielkość i waga piersi pacjentki.

Periareolar resekcji skóry (cięcie wokółotoczkowe): Tę metodę stosują lekarze najczęściej przy umiarkowanej ptozie. Stosuje się owalne cięcie wokół otoczki brodawki. Chirurg oddzieli skórę od tkanki znajdujacej sie pod nia i przesunie ją w górę. Dzięki tej metodzie można leczyć ptozę tylko małych i nie ciężkich piersi. Gdyby pierś była bardzo ciężka, mogłoby dojść do deformacji blizny.

Metoda B: Pomoc przy problemach średniej i umiarkowanej ptozy. Chodzi o identyczną zasadę jak przy resekcji periareolarnej, ale cięcie jest uzupełnione małym dodatkowym cięciem z boku. Powstaje tzw. blizna w kształcie litery S.

Periareolar resekcji z cięciem wertykalnym: Tak samo, jak wcześniejsza metoda rozwiązuje problem dotyczący średniej ptozy. Cięcie jest prowadzone wokół otoczki brodawki i pionowo w dół pod fałd podpiersiowy.

Cięcie o kształcie odwróconej litery T (kotwica): Za pomocą tego cięcia przeprowadza się mastopeksję w przypadku wyraźnej ptozy. Cięcie jest prowadzone wokół otoczki brodawki piersiowej, pionowo od brodawki do fałdu podpiersiowego i dalej poprzecznie w fałdzie podpiersiowym.

Modelacja kompleksu sutek – brodawka: Chodzi także o zabieg modelacyjny, ale centrum zainteresowania stanowi tylko kompleks sutka i brodawki. Przy pomocy tej metody leczy się tzw. wciągnięte brodawki, hipertrofię (powiększenie, przerost brodawki) lub zmienność i asymetrię brodawek.

Wciągnięta brodawka: Nieprawidłowość, która jest wadą rozwojową gruczołu sutkowego, może powstać także przy zabiegu redukcyjnym po mastektomii lub wywołuje ją proces rakotwórczy. Chodzi o sytuację wciągnięcia brodawki w głąb gruczołu piersiowego. Wciągnięte brodawki trzeba leczyć nie tylko z powodów estetycznych, ale dlatego, że dochodzi w nich do częstych infekcji spowodowanych utrudnioną higieną tych miejsc. Skuteczne w tym przypadku jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, a w dzisiejszych czasach jest mnóstwo znanych i opracowanych metod zajmujących się tym problemem. Dążenie do zachowania funkcjonalności brodawki dla kobiet karmiących piersią, nie gwarantuje doskonałości tej metody. Najczęściej stosowaną metodą jest usztywnienie ściegiem i drenem silikonowym. Za pomocą ściegu odwracamy brodawkę a w dolnej części nacinamy ją w całym obwodzie. Do naciętej tkanki włożymy usztywniający dren. Efekt końcowy jest bardzo ładny. Zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie w znieczulnie miejscym, pacjentka musi liczyć się z naruszeniem funkcji brodawki i dlatego u młodych kobiet zaleca się zastosowanie techniki uwolnienia bocznych wiązadeł.

Hipertrofia (powiększenie) brodawki: Chodzi o modelację brodawki z wrodzonym lub rozbudowanym wraz z upływem czasu gruczołem wiązadłowym. Istnieje bardzo dużo metod. Są to metody skomplikowane, ale przeprowadzamy je u młodych pacjentek w celu zachowania u nich karmiących funkcji piersi. Cięcia można prowadzić w poprzek brodawki i zwężyć ją, albo zastosować poziome cięcie w kształcie litery V. Można też wykonać cięcie tylko z jednej strony. Blizna na brodawce jest nieznaczna a zabieg można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.

Modelacja brodawki: Areola (otoczka sutkowa) jest uważana za średnią, jeżeli jej rozmiar wynosi 40x40 mm. Podczas operacji brodawki musimy pamiętać też o tkance mięśniowej, która znajduje się pod nią i powoduje zmarszczenie brodawki co mogłoby mieć wpływ na efekt końcowy. Zabieg przeprowadza się wraz z modelacją piersi, albo jako niezależny zabieg w anestezji miejscowej. Blizna jest umieszczona wokół brodawki, z której był usunięty nadmiar skóry.

Reoperacja (ponowna operacja): Zwyle po operacji piersi pacjentki są bardzo zadowolone, niezadowolenie pojawia się wraz z upływem czasu, kiedy znów pojawi się ptoza. Reoperacji można poddać się nie wcześniej niż rok od pierwszej operacji. Należy liczyć się wtedy z większymi komplikacjami i wyraźniejszym zabliźnieniem się tkanki piersiowej. Cięcia możemy prowadzić w bliznach z poprzedniej operacji.

Cięcia we wszystkich przypadkach oraz końcowe szycia (przyszłe blizny), są umieszczane w taki sposób aby były jak najmniej widoczne i aby zawsze były zakryte pod bielizną lub strojem kąpielowym. Modelację piersi przeprowadza się także u pacjentek, które wcześniej poddały się wypełnieniu tkanki piersiowej implantami. Jest to często bardzo skomplikowany zabieg i wielokrotnie wiąze się z koniecznością wymiany implantów, które straciły swoją jakość.

Operacja poprawiająca wygląd piersi jest w większości przypadków przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Sześć godzin przed operacją nie można jeść, pić i palić papierosów. Po operacji wymagana jest przynajmniej jednodniowa hospitalizacja.

Lifting piersi

Zabieg często wiąże się ze zmianą pozycji sutka

Rekonwalescencja

Po operacji pacjentka może czuć zmęczenie i przez kilka dni będzie odczuwać ból w okolicach operowanego miejsca. Piersi będą nabrzmiałe, mogą pojawić się siniaki i opuchlizna. Lekarz przepisze leki przeciwbólowe, które należy przyjmować w pierwszych tygodniach po operacji.

Pacjentka zostaje wypisana do domu zazwyczaj pierwszego lub drugiego dnia po operacji. Jeżeli stosowane szwy nie są rozpuszczalne, lekarz usunie je na wizycie kontrolnej po siedmiu-dziesięciu dniach po operacji. W ciągu kilku następnych dni opatrunki wymienia się na miękki stanik pooperacyjny z usztywnieniem. Nie powinno się spać na brzuchu przez najbliższych kilka tygodni. Trzeba go nosić zgodnie ze wskazaniami chirurga. Przez kilka tygodniu po operacji należy zrezygnować z wysiłku fizycznego

Powrót do pracy jest możliwy po upływie minimum 2 tygodni od zabiegu, chociaż wiele zależy od stanu zdrowia pacjentki , zakresu operacji oraz rodzaju wykonywanej pracy -  do pracy siedzącej wrócisz wcześniej niż do pracy fizycznej. Po operacji nie wolno dźwigać przez 3-4 tygodnie. Proces gojenia się ran i blizn można wspomóc, udając się na zabieg laserem biostymuljącym lub stosując kremy, żele czy też paski silikonowe. 

Sport można zacząć uprawiać po upływie minimum 6 tygodni. Przez sześć miesięcy zalecane są regularne wizyty kontrolne w klinice. Opuchlizna i obrzęk piersi mogą utrzymywać 3-5 tygodni. Blizna będzie twarda i różowa co najmniej przez 6 tygodni

Dolegliwości są znacznie mniejsze w przypadku liftingu piersi bez implantów, a rekonwalescencja dużo krótsza

Efekty mastopeksji

Efekty zabiegu podniesienia piersi (dr n. med. Dariusz Rychlik)

Efekty

Rezultaty będą zauważalne od razu po interwencji, jednak na ostateczne efekty trzeba zaczekać, aż proces gojenia zakończy się. Jest to szczególnie ważne w przypadku podniesienia piersi poprzez wszczepienie implantów - z upływem czasu biust będzie wyglądał coraz bardziej naturalnie.

Blizny zaraz po operacji są czerwone lub ciemnoróżowe i z upływem czasu zaczną blednąć. Aby blizny dobrze się goiły i były jak najmniej widoczne, należy w miesiącach po zabiegu unikać ekspozycji na słońce. Chirurg będzie starał się, by blizny były jak najmniej widoczne, jednak w przypadku tego zabiegu są one nieuniknione.

Specjaliści z Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej ISAPS przypominają, że efekty mogą się różnić w zależności od pacjentki i mimo że uważa się, że są trwałe, wpływ na nie mają takie czynniki jak proces starzenia, ciąże czy gwałtowne zmiany wagi. Mastopeksja z wykorzystaniem implantów zazwyczaj wiąże się z trwalszymi rezultatami, na które wymienione czynniki nie mają aż tak dużego wpływu. 

Operacja plastyczna piersi

Aby uniknąć komplikacji, wybierz doświadczonego chirurga

Komplikacje

Tak jak w przypadku każdej innej operacji  zabieg powinien wykonać doświadczony chirurg plastyczny, dzięki czemu ryzyko wystąpienia powikłań będzie mniejsze, a w razie komplikacji wysoko wykwalifikowany lekarz będzie w stanie udzielić pacjentce pomocy. 

Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej ISAPS informuje o możliwości wystąpienia następujących powikłań:

 • infekcja
 • krwawienie
 • zakrzepy
 • keloidy lub blizny przerostowe
 • zaburzenia czucia (przejściowe i trwałe)
 • asymetria sutków
 • martwica (rzadko

Finansowanie

Tego rodzaju operacji nie pokrywa NFZ, pacjentka płaci z własnej kieszeni.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegw, produktów, opinii, pracowników służby zdrowia ani żadnych innych materiałów i informacji zawartych w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."