Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Mastopeksja

Warto
95%
Warto
Na podstawie 50 historii
Średnia cena
16.553 zł
Średnia cena
Według 87 specjalistów
 • Znieczulenie ogólne
 • 1 dzień
 • 1-3 godziny
 • Ponad 10 dni rekonwalescencji
 • Efekty widoczne po 1 miesiącu
 • Trwałe efekty

Czym jest mastopeksja?

Modelowanie piersi

Mastopeksja to zabieg podniesienia opadających piersi

Podniesienie piersi, czyli mastopeksja polega na podniesieniu kompleksu brodawka-otoczka na odpowiednią wysokość oraz nadaniu opadniętym piersiom ładnego kształtu poprzez usunięcie nadmiaru tkanek i odpowiednie uformowanie gruczołu piersiowego. 

Operacje piersi należą do najczęściej wykonywanych przez chirurgów plastyków. Popularnością cieszy się nie tylko powiększanie piersi, ale także ich podniesienie, czyli mastopeksja – według danych ISAPS z 2021 roku zabieg ten znajduje się na 6 miejscu wśród 10 najczęściej wykonywanych przez kobiety operacji plastycznych.

W większości przypadków operację przeprowadza się z powodów estetycznych. Opadnięcie piersi to przyczyna kompleksów i niskiej samooceny wielu kobiet. Najczęściej spowodowane jest ono przebytymi ciążami, karmieniem piersią, wahaniami masy ciała, a także upływem czasu. Skóra piersi staje się mniej elastyczna, kompleks brodawka-otoczka obniża się, a gruczoł opada poniżej fałdu podpiersiowego, powodując brak wypełnienia górnego bieguna piersi. Jest to tak zwana ptoza. Lifting biustu możemy również wykonać w celu symetryzacji piersi przy asymetriach, po rekonstrukcji piersi lub usunięciu implantów piersiowych. 

Zabieg podniesienia piersi w sytuacjach, gdy są one małe i ich objętość nie jest zadowalająca dla pacjentki, możemy łączyć z powiększeniem piersi implantami.  Natomiast przy bardzo dużych piersiach usuwamy dodatkowo część tkanek, czyli wykonujemy redukcję piersi.

Dla kogo?

Lifting biustu

O technikach liftingu piersi opowiada dr n. med. Daria Charytonowicz z Kliniki Dr Szczyt

Operacja jest dla wszystkich kobiet niezadowolonych ze zmiany wyglądu swoich piersi.  U młodych kobiet kompleks brodawka-otoczka znajduje się nad fałdem podpiersiowym. Na skutek ciąży, karmienia piersią, wahań masy ciała czy po prostu upływu czasu dochodzi do opadnięcia piersi, które jest wskazaniem do tego zabiegu. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżniamy opadanie: 

 • I-go (kompleks brodawka-otoczka na poziomie fałdu podpiersiowego);
 • II- go (kompleks brodawka-otoczka poniżej poziomu fałdu podpiersiowego);
 • III-go stopnia (kompleks brodawka-otoczka znacznie poniżej fałdu podpiersiowego – >3 cm).

Może też dojść do tzw. pseudoptozy – wówczas brodawka jest na właściwym poziomie, natomiast gruczoł piersiowy opada poniżej fałdu. Opadnięcie piersi u kobiet po karmieniu związane jest z zanikiem gruczołów piersiowych i nazywane jest polaktacyjnym zanikiem piersi

Podobnie jak do większości procedur chirurgii plastycznej do mastopeksji kwalifikujemy pacjentki pełnoletnie, zdrowe i rozumiejące, na czym polega operacja i jakich rezultatów po niej możemy się spodziewać. Zabiegu nie wykonujemy w ciąży i podczas laktacji; najlepiej poczekać 6-12 miesięcy po zaprzestaniu karmienia

Przyczyny i rodzaje ptozy

Breast-lift, mastopeksja

Lifting biustu: przed i po (dr n. med. Daria Charytonowicz)

Ptoza może być spowodowana m.in. zbyt dużym ciężarem piersi, znaczną redukcją poduszeczek tłuszczowych wypełniających pierś albo redukcją tkanki gruczołowej. Wyróżniamy następujące stadia ptozy:

 • I stopień: kompleks brodawka-otoczka znajduje się lekko pod lub na wysokości fałdu podpiersiowego.
 • II stopień: obniżenie kompleksu pod gruczoł podpiersiowy wynosi mniej niż 3 cm.
 • III stopień: kompleks wyraźnie obniżony pod fałdę podpiersiową, więcej niż 3 cm.

Warto zaznaczyć, że polaktacyjny zanik piersi, który polega na zaniknięciu gruczołu, w wyniku czego piersi tracą dawną objętość, jedynie pozornie wyglądają jak piersi z wyraźną ptozą. W przypadku polaktacyjnego zaniku gruczołu mamy zazwyczaj do czynienia z tzw. pseudoptozą. 

Bibliografia:

ISAPS (2020). Mastopexy (Breast Lift) [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/discover.... [dostęp: 27.09.2021]

ISAPS (2021). Global Survey 2021 [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/media/vd... [dostęp: 10.01.2023]

KCM Clinic (data nieznana). Podniesienie piersi. Dostępny: https://www.kcmclinic.pl/podniesienie-piersi/. [dostęp: 27.09.2021]

Klinika Dr Szczyt (data nieznana). Podniesienie piersi. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/chirurgia-plastyczna-piersi/podniesienie-piersi. [dostęp: 27.09.2021]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów