Artykuł zweryfikowany przez:
Chirurg plastyczny, specjalizujący się w operacjach plastycznych piersi oraz modelowaniu sylwetki. Członkini PTChPRiE oraz ISAPS. Zawodowo związana z Kliniką Dr Szczyt w Warszawie.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Czym jest mastopeksja?
 • Dla kogo?
 • Przyczyny i rodzaje ptozy
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przygotowanie do zabiegu
 • Przebieg operacji
 • Rekonwalescencja
 • Efekty
 • Powikłania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

O tym, jak można zmienić kształt piersi, opowiada chirurg plastyczny Jerzy Wilgus

Czym jest mastopeksja?

Podniesienie piersi, czyli mastopeksja polega na podniesieniu kompleksu brodawka-otoczka na odpowiednią wysokość oraz nadaniu opadniętym piersiom ładnego kształtu poprzez usunięcie nadmiaru tkanek i odpowiednie uformowanie gruczołu piersiowego. 

Operacje piersi należą do najczęściej wykonywanych przez chirurgów plastyków. Popularnością cieszy się nie tylko powiększanie piersi, ale także ich podniesienie, czyli mastopeksja – według danych ISAPS z 2020 roku zabieg ten znajduje się na 6 miejscu wśród 10 najczęściej wykonywanych przez kobiety operacji plastycznych.

W większości przypadków operację przeprowadza się z powodów estetycznych. Opadnięcie piersi to przyczyna kompleksów i niskiej samooceny wielu kobiet. Najczęściej spowodowane jest ono przebytymi ciążami, karmieniem piersią, wahaniami masy ciała, a także upływem czasu. Skóra piersi staje się mniej elastyczna, kompleks brodawka-otoczka obniża się, a gruczoł opada poniżej fałdu podpiersiowego, powodując brak wypełnienia górnego bieguna piersi. Jest to tak zwana ptoza. Lifting biustu możemy również wykonać w celu symetryzacji piersi przy asymetriach, po rekonstrukcji piersi lub usunięciu implantów piersiowych. 

Zabieg podniesienia piersi w sytuacjach, gdy są one małe i ich objętość nie jest zadowalająca dla pacjentki, możemy łączyć z powiększeniem piersi implantami.  Natomiast przy bardzo dużych piersiach usuwamy dodatkowo część tkanek, czyli wykonujemy redukcję piersi.

O technikach liftingu piersi opowiada dr n. med. Daria Charytonowicz z Kliniki Dr Szczyt

Dla kogo?

Operacja jest dla wszystkich kobiet niezadowolonych ze zmiany wyglądu swoich piersi.  U młodych kobiet kompleks brodawka-otoczka znajduje się nad fałdem podpiersiowym. Na skutek ciąży, karmienia piersią, wahań masy ciała czy po prostu upływu czasu dochodzi do opadnięcia piersi, które jest wskazaniem do tego zabiegu. W zależności od stopnia zaawansowania wyróżniamy opadanie: 

 • I-go (kompleks brodawka-otoczka na poziomie fałdu podpiersiowego);
 • II- go (kompleks brodawka-otoczka poniżej poziomu fałdu podpiersiowego);
 • III-go stopnia (kompleks brodawka-otoczka znacznie poniżej fałdu podpiersiowego – >3 cm).

Może też dojść do tzw. pseudoptozy – wówczas brodawka jest na właściwym poziomie, natomiast gruczoł piersiowy opada poniżej fałdu. Opadnięcie piersi u kobiet po karmieniu związane jest z zanikiem gruczołów piersiowych i nazywane jest polaktacyjnym zanikiem piersi

Podobnie jak do większości procedur chirurgii plastycznej do mastopeksji kwalifikujemy pacjentki pełnoletnie, zdrowe i rozumiejące, na czym polega operacja i jakich rezultatów po niej możemy się spodziewać. Zabiegu nie wykonujemy w ciąży i podczas laktacji; najlepiej poczekać 6-12 miesięcy po zaprzestaniu karmienia

Breast-lift, mastopeksja

Lifting biustu: przed i po (dr n. med. Daria Charytonowicz)

Przyczyny i rodzaje ptozy

Ptoza może być spowodowana m.in. zbyt dużym ciężarem piersi, znaczną redukcją poduszeczek tłuszczowych wypełniających pierś albo redukcją tkanki gruczołowej. Wyróżniamy następujące stadia ptozy:

 • I stopień: kompleks brodawka-otoczka znajduje się lekko pod lub na wysokości fałdu podpiersiowego.
 • II stopień: obniżenie kompleksu pod gruczoł podpiersiowy wynosi mniej niż 3 cm.
 • III stopień: kompleks wyraźnie obniżony pod fałdę podpiersiową, więcej niż 3 cm.

Warto zaznaczyć, że polaktacyjny zanik piersi, który polega na zaniknięciu gruczołu, w wyniku czego piersi tracą dawną objętość, jedynie pozornie wyglądają jak piersi z wyraźną ptozą. W przypadku polaktacyjnego zaniku gruczołu mamy zazwyczaj do czynienia z tzw. pseudoptozą. 

Operacja plastyczna biustu

Wybór chirurga plastycznego jest jedną z najważniejszych decyzji

Wybór specjalisty

Jak przy każdej operacji, także w tym przypadku bardzo ważny jest wybór chirurga, który przeprowadzi zabieg.  Należy pamiętać, że każda procedura chirurgiczna wiąże się z ryzykiem powikłań, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Wybierając specjalistę, możesz kierować się następującymi zasadami:

 1. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki, aby dowiedzieć się, gdzie w Twojej okolicy możesz wykonać zabieg liftingu piersi.
 2. Zapoznaj się z opiniami o wybranym specjaliście lub klinice na naszym portalu.
 3. Warto zapoznać się z opiniami więcej niż jednego chirurga. Umów się na kilka konsultacji i wybierz specjalistę, który wzbudza Twoje największe zaufanie.
 4. Postaraj się dowiedzieć, jakie wykształcenie ma dany specjalista (ukończona specjalizacja itp.) i czy przynależy do stowarzyszeń medycznych, skupiających chirurgów. 
 5. Dobrze jest poprosić chirurga, aby przedstawił dokumentację fotograficzną wykonanych przez siebie zabiegów.
 6. Wybierz bezpieczną klinikę – zwróć uwagę czy na czujesz się tam komfortowo i jak wygląda opieka pooperacyjna. 
Mastopeksja - podniesienie piersi

Przed i po mastopeksji (dr n. med. Daria Charytonowicz)

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad: zapyta o stan zdrowia i Twoje oczekiwania, a także zaproponuje metodę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Rodzaj operacji dobierany jest w zależności od preferencji pacjentki i efektu, jaki chce ona uzyskać, ale przede wszystkim do jej anatomii (kształtu piersi, jakości skóry, innych operacji przeprowadzanych w okolicach piersi). 

Wykonywana jest także dokumentacja fotograficzna. Pacjentka otrzymuje listę badań niezbędnych do wykonania przed operacją. W przypadku piersi niezbędne jest również wykonanie badania USG piersi lub mammografii (w zależności od wieku). 

Breast-lift

Mastopeksja to lifting (podniesienie) opadających piersi

Przygotowanie do zabiegu

Zgłaszając się na operację, należy być na czczo (przed zabiegiem nie jemy, nie pijemy, nie żujemy gumy).

Po przyjęciu do kliniki pacjentce przydziela się salę i oczekuje na operację. Pacjentka jeszcze raz omawia z chirurgiem przebieg operacji. Wykonywane są rysunki przedoperacyjne i zdjęcia. Po operacji pacjentka zostaje 2-3 godziny na sali pooperacyjnej. Jeśli operacja przebiega bez powikłań następnego dnia, po zmianie opatrunku, pacjentka jest wypisywana do domu.

Zespół Centrum Medycznego Bieńkowski wyjaśnia, że przed operacją przeciwwskazane jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna, oraz spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Ma to zapobiec nadmiernemu krwawieniu i zmniejszyć ryzyko i częstość powikłań.

Mastopeksja: przed i po

Mastopeksja: przed i po (dr n. med. Lubomir Lembas)

Przebieg operacji

Mastopeksja trwa zazwyczaj około 2,5 - 3 godziny. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, jak informuje zespół Kliniki Dr Szczyt.

W zależności od cięć skórnych możemy wykonać:

 • Podniesienie wokół otoczki (tzw. Benelliego): wykorzystywane tylko przy bardzo małym obniżeniu kompleksu brodawka-otoczka. Metoda umożliwia zmniejszenie otoczki i podniesienie kompleksu do góry, jednak nie rozwiązuje problemu opadającego gruczołu.
 • Podniesienie piersi z tak zwaną pionową blizną: cięcie jest prowadzone wokół otoczki-brodawki i pionowo w dół do fałdu piersiowego; w początkowym okresie pooperacyjnym pionowa blizna jest pomarszczona, ale po okresie gojenia prostuje się. Ta technika umożliwia nie tylko podniesienie kompleksu brodawka-otoczka, ale także remodeling piersi i nadanie im nowego kształtu/
 • Cięcie w kształcie odwróconej litery T (kotwica): efekty operacji takie same jak w przypadku pionowej blizny; metoda umożliwia remodeling piersi.

Blizny we wszystkich przypadkach są umieszczane tak, aby były jak najmniej widoczne i aby zawsze były zakryte pod bielizną lub strojem kąpielowym.

Dodatkowy podział obejmuje to, na jakiej szypule podnosimy pierś. Najczęściej wykonywane jest podniesienie na szypule dolnej lub górnej. Przy małym biuście dobrym i często stosowanym rozwiązaniem jest podniesienie piersi z tzw. autoprotezą. Wykorzystuje ono opadnięte tkanki, które nie są one wycinane, tylko wszywane pod gruczoł piersiowy, tworząc autoimplant umożliwiający zwiększenie projekcji piersi.

Lifting piersi przeprowadza się także u pacjentek, które wcześniej poddały się operacji powiększenia piersi implantami i postanowiły je usunąć lub wymienić na inne.

O rekonwalescencji po zabiegu liftingu piersi opowiada dr Konrad Kochan z Kliniki Dr Szczyt

Rekonwalescencja

Podniesienie piersi bez zastosowania implantów nie jest bardzo bolesne. Kilka dni po operacji piersi będą obrzęknięte. Lekarz przepisze leki przeciwbólowe, które należy przyjmować, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Pacjentka zostaje wypisana do domu zazwyczaj w pierwszej dobie. Jeżeli stosowane szwy nie są rozpuszczalne, lekarz usunie je na wizycie kontrolnej po siedmiu-dziesięciu dniach po operacji. Na bloku operacyjnym pacjentce zakłada się stanik pooperacyjny, w którym powinna chodzić około 8 tygodni, jak objaśniają specjaliści z KCM Clinic. jak objaśniają specjaliści z KCM Clinic.. W tym okresie należy również zrezygnować z aktywności fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów i spania na brzuchu. 

Powrót do pracy w zależności od jej rodzaju i przebiegu pooperacyjnego jest możliwy nawet po kilku dniach. Proces gojenia się ran można wspomóc, włączając w odpowiednim momencie rehabilitację i masaże, laseroterapię i preparaty na blizny, co pozwoli poprawić ich wygląd. Blizny są dojrzałe i osiągają ostateczny wygląd po roku od operacji.

Efekty mastopeksji

Efekty lliftingu piersi (dr n. med. Daria Charytonowicz)

Efekty

Rezultaty będą zauważalne od razu po operacji. Należy natomiast zawsze uprzedzić pacjentkę, że ostateczny efekt będzie po 6-12 miesiącach.

Blizny zaraz po operacji są czerwone i z czasem stają się coraz bledsze. Aby blizny dobrze się goiły i były jak najmniej widoczne, przez kilka miesięcy po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce. Pamiętajmy, że blizny są mało widoczne, natomiast zawsze są – jak po każdej procedurze chirurgicznej.

Powinniśmy również pamiętać, że rezultaty operacji są stabilne, natomiast tak jak i bez operacji na piersi działa grawitacja, czas itp., co oznacza, że po kilku lub kilkunastu latach może być konieczny kolejny zabieg.

Operacja plastyczna piersi

Aby uniknąć komplikacji, wybierz doświadczonego chirurga

Powikłania

Po każdej operacji chirurgicznej mogą wystąpić powikłania. Ważne, aby pacjentka była ich świadoma i aby wybrała specjalistę, który będzie umiał sobie z nimi poradzić. 

Według Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej ISAPS najczęstsze powikłania pooperacyjne to:

 • infekcje
 • krwiaki
 • martwica kompleksu brodawka-otoczka
 • keloidy lub blizny przerostowe
 • zaburzenia czucia (przejściowe i trwałe)
 • asymetria piersi

Często zadawane pytania

 • Kiedy widoczne są ostateczne efekty?

  Efekt operacji widać od razu, natomiast ostateczny wygląd piersi osiągną 6-12 miesięcy po operacji.

 • Czy lifting biustu pozwala zniwelować rozstępy na piersiach?

  Nie, po zabiegu znikną jedynie te rozstępy, które wycięte zostały wraz z nadmiarem skóry.

 • Jak wyglądają blizny po zabiegu liftingu piersi?

  Blizny mają zazwyczaj kształt kotwicy czyli biegną wokół otoczki, w fałdzie podpiersiowym i wzdłuż piersi.

 • Czy można w jakiś sposób zapobiec opadaniu piersi?

  Opadanie piersi to naturalne następstwo procesu starzenia się. Czynnikiem, na który mamy wpływ, jest utrzymanie stałej wagi ciała.

 • Jakie są najczęstsze powikłania?

  Do najczęstszych powikłań po podniesieniu piersi należą krwiaki oraz problemy z gojeniem się ran w miejscu zwiększonego napięcia (na połączeniu blizny pionowej i poziomej).

 • Czy po operacji konieczna jest hospitalizacja?

  Tak, najczęściej pacjentka zostaje w klinice dobę.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."