Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Usuwanie rozstępów

Warto
100%
Warto
Na podstawie 10 historii
Średnia cena
915 zł
Średnia cena
Według 93 specjalistów
  • Znieczulenie nie jest wymagane
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest usuwanie rozstępów?

Usuwanie rozstępów to grupa małoinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, mających na celu usunięcie lub zniwelowanie rozstępów, a wśród technik zabiegowych możemy wymienić m.in. laseroterapię, mezoterapię czy peeling medyczny. 

Rozstępy to pęknięcia skóry pojawiające się na różnych obszarach ciała w postaci białych lub czerwonych pasków (prążków, kresek). Stanowią problem estetyczny i psychologiczny.

Występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, chociaż są częstsze u płci pięknej: ma je ponad 80% kobiet. Powstają najczęściej w okresie dojrzewania, w ciąży, na skutek zmian hormonalnych, gwałtownej zmiany wagi ciała czy u kulturystów. Skóra na rozstępach się nie opala i jest znacznie jaśniejsza od reszty ciała. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna dysponuje więcej niż jednym rozwiązaniem tego problemu.

Czym są rozstępy?

Rozstępy na brzuchu

Rozstępy powstają na skutek zmian hormonalnych lub gwałtownych zmian wagi

Rozstępy to jedna z najczęściej występujących niedoskonałości ciała, szczególnie wśród kobiet. Mają postać wrzecionowatych, równoległych pasków o białym lub czerwonawym zabarwieniu. To tak naprawdę blizny, które powstały na skutek pęknięcia włókien kolagenowych. U kobiet rozstępy najczęściej dotyczą ud, bioder, piersi i brzucha, z kolei u mężczyzn okolicy lędźwiowej oraz barków. W fazie I, tzw. zapalnej, rozstępy są czerwone, podczas gdy w fazie II, tzw. zanikowej, rozjaśniają się i pozornie zmniejszają. Rozstępy, który już się rozjaśniły, są trudniejsze do zniwelowania.

Powstają najczęściej wtedy, kiedy gwałtownie zmienia się masa ciała lub zachodzą zmiany hormonalne, na przykład podczas ciąży i w okresie dojrzewania, ale także kiedy w bardzo krótkim okresie znacząco rozbudujemy naszą masę mięśniową. Rozstępy na udach często powstają właśnie w okresie dojrzewania, w okresie wzrostu, podobnie jak rozstępy na pośladkach. Specjaliści z Kliniki Krajewski podkreślają jednak, że za powstawanie rozstępów odpowiada tak naprawdę genetyka: niektóre osoby mają po prostu mniej wytrzymałe włókna kolagenowe. Ponadto, rozstępy mogą być następstwem przyjmowania niektórych leków oraz konsekwencją niektórych stanów chorobowych (choroby tkanki łącznej).

Jak powstają?

Warstwy skóry

Warstwy skóry (MedlinePlus)

Aby lepiej wyjaśnić proces tworzenia się rozstępów, opiszemy najpierw pokrótce poszczególne warstwy skóry:

  • naskórek (epidermis): najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, pełniąca funkcje ochronne; zawiera melaninę, odpowiedzialną za nadawanie barwy skórze i włosom.
  • skóra właściwa (cutis vera): warstwa środkowa, zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej, w której znajdują się receptory, gruczoły, naczynia krwionośne i nerwy; to w tej warstwie zachodzą procesy starzenia – zawiera ona włókna kolagenu i elastyny.
  • tkanka podskórna (hypodermis): wewnętrzna warstwa skóry, która zbudowana jest z tkanki łącznej luźnej i zawiera adipocyty (komórki tłuszczowe).

Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągnięcia skóry, co zazwyczaj ma miejsce w wyniku zmian hormonalnych (ciąża, okres dojrzewania), gwałtownej zmiany wagi lub zbyt szybkiego rozbudowania masy mięśniowej. Wówczas fibroblasty nie nadążają z produkcją kolagenu i elastyny i naskórek zaczyna pękać. Poniżej przedstawiamy etapy formowania się rozstępów:

  • faza I (zapalna): powstawaniu rozstępów zazwyczaj nie towarzyszy ból, chociaż niektóre osoby mogą doświadczyć uczucia pieczenie i „rozciągania” skóry. Dochodzi do rozdarcia włókien koleganowo-elastynowych i na skórze pojawiają się wrzecionowate linie o charakterystycznym czerwonawym zabarwieniu. To właśnie najlepszy moment, aby podjąć działania w celu usunięcia rozstępów. 
  • faza II (zanikowa): rozstępy to tak naprawdę gojące się rany, które w II fazie zaczynają się zabliźniać i zmieniają barwę na białawą. Na tym etapie trudniej o usunięcie rozstępów.

Bibliografia:

Bieńkowscy Clinic (data nieznana). Sposoby na rozstępy. Dostępny: https://bienkowscyclinic.pl/cele-leczenia/.... [dostęp: 04.01.2020]

Januszek, K. (data nieznana). Abdominoplastyka. Dostępny: https://www.doktorjanuszek.pl/.... [dostęp: 04.01.2020]

Klinika Krajewski (data nieznana). Jak powstają rozstępy? Czy można się ich pozbyć? Dostępny: https://klinikakrajewski.pl/.... [dostęp: 03.01.2020]

Skin Laser Lubelscy (data nieznana). Laserowe usuwanie blizn rozstępów. Dostępny: https://www.skin-laser.pl/zabieg/.... [dostęp: 03.01.2020]

Śliwiński, A. (data nieznana). Plastyka brzucha. Dostępny: http://www.artmedicalcenter.eu/.... [dostęp: 03.01.2020]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów