Usuwanie rozstępów

Rozstępy to pęknięcia skóry pojawiające się na różnych obszarach ciała w postaci białych lub czerwonych pasków, prążków, kresek. Stanowią problem estetyczny i psychologiczny. Występują u około 90% kobiet i wielu młodych mężczyzn. Powstają najczęściej w okresie dojrzewania, w ciąży, na skutek zmian hormonalnych, gwałtownej zmiany wagi ciała czy u kulturystów. Skóra na rozstępach się nie opala i jest znacznie jaśniejsza od reszty ciała. Istnieją dwie fazy powstawania rozstępów. W fazie I, tzw. zapalnej, mają one postać czerwonych pasm, w fazie II, tzw. zanikowej, rozstępy rozjaśniają się i pozornie zmniejszają. Na razie w medycynie estetycznej nie istnieją metody pozwalające na całkowitą likwidację rozstępów.

Co to są rozstępy?

Rozstępy są, najogólniej mówiąc, pęknięciem włókien kolagenowych w skórze właściwej. To uszkodzenie skóry powstaje najczęściej wtedy, kiedy gwałtownie zmienia się masa ciała. Dzieje się tak w okresie dojrzewania, w ciąży, kiedy gwałtownie przytyjemy, ale także wtedy, kiedy na przykład będziemy chcieli zbyt szybko budować masę mięśniową w czasie ćwiczeń na siłowni. U kobiet rozstępy najczęściej dotyczą ud, bioder, piersi i brzucha, u mężczyzn okolicy lędźwiowej czy okolicy barku.

Medivita rozstepy

Rozstępy do roku od momentu powstania to rozstępy czerwone, świeże. Natomiast rozstępy białe to rozstępy stare, które są znacznie trudniejsze do redukcji.

Metody usuwania rozstępów

Leczenie rozstępów jest trudne i każda złotówka wydana na "cudowny krem" to strata pieniędzy. Obecnie wiadomo, że najlepsze efekty uzyskuje się przy zastosowaniu kilku metod tak, aby terapia była wielopłaszczyznowa. 

Najczęściej stosowane metody to:

  • peelingi
  • dermabrazja
  • mezoterapia igłowa
  • karboksyterapia
  • mikronakłuwanie
  • mezoterapia osoczem bogatopłytkowym
  • laserowe usuwanie rozstępów
  • radiofrekwencja mikroigłowa
  • biodermogenesis

Peelingi, dermabrazja na rozstępy

Peelingi z kwasem glikolowym, salicylowym lub mlekowym złuszczają naskórek chemicznie, dermabrazja mechanicznie. Poprzez uszkodzenie skóry są stymulowane procesy naprawcze. Zabiegi wymagają ręki doświadczonego dermatologa, bowiem istnieje ryzyko powikłań w postaci przebarwień czy blizn. Są rekomendowane tylko dla rozstępów płytkich.

Mezoterapia igłowa w leczenia rozstępów

Stosowana jest mezoterapia igłowa, np. z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, krzemionki, kwasu hialuronowego, aminokwasów, kwasów nukleinowych, kwasu mlekowego, witamin czy składników mineralnych. Mezoterapia sprawia, że rozstępy bledną, stają się mniej widoczne. Niestety nie jest ona w stanie poprawić struktury skóry, dlatego nie przyniesie efektów jej zastosowanie w przypadku starych rozstępów, które wybladły wraz z upływem czasu.

Mikronakłuwanie na rostępy

Pobudza naturalne procesy regeneracji skóry. W skórze są tworzone mikrouszkodzenia za pomocą różnych urządzeń - dermapen, rollery. Tą metodą poprawiamy wygląd niezbyt głębokich rozstępów. Zabieg wymaga wielokrotnego powtórzenia.

Laserowe usuwanie rozstępów

Laseroterapia jest jedną z najbardziej skutecznych metod w walce z rozstępami. Znane są pozytywne efekty stosowania  laserów erbo-yagowych w terapii świeżych rozstępów. Na rozstępy w II „białej” fazie najlepiej sprawdza się nowoczesna technologia frakcjonowania skóry. Polega ona na wytworzeniu licznych, głębokich mikrouszkodzeń skóry, które  pobudzają procesy naprawcze, prowadzące do wytworzenia kolagenu i znacznego spłycenia rozstępów. 

Palomar STAR LUX 500 był  pierwszym laserem na świecie, który zatwierdzony został przez Amerykański Departament d/s Leków i Żywności (FDA) jako w pełni bezpieczne i skuteczne urządzenie do leczenia rozstępów. W trakcie prowadzonych badań określono Laser Palomar jako "pierwszy spośród laserów stosowanych do leczenia rozstępów, który naprawdę działa". Badania kliniczne poprzedzające nadanie certyfikatu wykazały poprawę wyglądu rozstępów w zakresie 51-75%. 

Leczenie laserem jest inwazyjne w stopniu minimalnym. Pacjenci  mogą się cieszyć dobrymi efektami przy niewielkim obciążeniu organizmu i szybkim czasie rekonwalescencji. Należy jednak uważać, aby zastosowany laser był laserem medycznym, a nie urządzeniem kosmetycznym.

Najnowszym laserem, który zrewolucjonizował rynek, jest laser pikosekundowy.

Radiofrekwencja mikroigłowa na rozstępy

Obecnie najbardziej rekomendowaną, niezwykle skuteczną i nowoczesną metodą jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, np.Scarlet RF - połączenie lasera frakcyjnego, dwubiegunowych fal radiowych i systemu 25 elektrod w postaci mikroigieł. Przy dobrej kwalifikacji pacjenta wystarczą 2, maksymalnie 3 zabiegi do tego, żeby uzyskać poprawę. Rozstępy przestają być widoczne, czyli uzyskujemy wygląd blizny idealnej, która się praktycznie nie różni się od otaczającej skóry.

Biodermogenesi® - najnowsza metoda leczenia rozstępów

Według najnowszych badań przeprowadzonych w 2011 roku przez Uniwersytet w Pizie pierwszym skutecznym rozwiązaniem problemu rozstępów jest Biodermogenesi® - biologiczne odmłodzenie skóry. Metoda okazała się skuteczna w regeneracji rozstępów każdego typu. U wszystkich pacjentów odnotowano wzrost ilości i jakości kolagenu i elastyny, a w związku z tym poprawę napięcia skóry. Efekty zabiegu nawet po pięciu latach były trwałe.

Dla osiągnięcia optymalnych efektów należy skorzystać z serii 6-8 zabiegów w odstępach 48-72 godzin.

biodermogenesi revisage efekty 6

Opalanie rozstępów po Biodermogenesi®

Po raz pierwszy w historii leczenie rozstępów Biodermogenesi® pozwolił na ich ponowne opalanie, dzięki czemu wyglądają jak zdrowa tkanka.

Preparaty stymulujące w leczeniu rozstępów

Jako terapię wspomagającą warto stosować preparaty, które odbudowują strukturę tkanki podporowej i stymulują syntezę kolagenu. Są to wyciągi roślinne z Cantella asiatica, soi, skrzypu polnego, bluszczu, a także krzemionka oraz peptydy stymulujące, retinol lub witamina C.

Cena leczenia rozstępów

Cena zabiegu zależy od miejsca występowania rozstępów lub wielkości powierzchni pokrytej rozstępami, na której przeprowadzano zabieg. Istotna jest również metoda, którą lekarz zastosuje u pacjenta.

Należy pamiętać, że dla uzyskania najlepszego możliwego efektu zabiegi trzeba powtórzyć w serii zaleconej przez lekarza.

Polecane zabiegi

peeling chemiczny - stymuluje syntezę włókien kolagenowych
mezoterapia - aktywizuje kolagen
mikrodermabrazja - pobudza krążenie, stymuluje produkcję elastyny i kolagenu
radiofrekwencja mikroigłowa - na rozstępy zanikowe, stymuluje fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu

Aktualizowane: 17.04.2019

Więcej opinii na ten temat

Warto     

Moim największym kompleksem były obrzydliwe rozstępy. Dr Kowalczewski zalecił połączenie lasera i mezoterapii. Co prawda jestem jeszcze w trakcie leczenia, ale już widzę duuużą różnice - cieszę się, że doktor mi pomaga. ... Więcej 

Usuwanie rozstępów

96% poleca. 23 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni