Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 9 maj 2022

Spis treści

 • Czym jest usuwanie rozstępów?
 • Czym są rozstępy?
 • Jak powstają?
 • Jakich efektów można się spodziewać?
 • Kto jest idealnym kandydatem do zabiegu?
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Niechirurgiczne metody usuwania rozstępów
 • Efekty zabiegów
 • Metoda operacyjna
 • Profilaktyka
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Czym jest usuwanie rozstępów?

Usuwanie rozstępów to grupa małoinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, mających na celu usunięcie lub zniwelowanie rozstępów, a wśród technik zabiegowych możemy wymienić m.in. laseroterapię, mezoterapię czy peeling medyczny. 

Rozstępy to pęknięcia skóry pojawiające się na różnych obszarach ciała w postaci białych lub czerwonych pasków (prążków, kresek). Stanowią problem estetyczny i psychologiczny.

Występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, chociaż są częstsze u płci pięknej: ma je ponad 80% kobiet. Powstają najczęściej w okresie dojrzewania, w ciąży, na skutek zmian hormonalnych, gwałtownej zmiany wagi ciała czy u kulturystów. Skóra na rozstępach się nie opala i jest znacznie jaśniejsza od reszty ciała. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna dysponuje więcej niż jednym rozwiązaniem tego problemu.

Rozstępy na brzuchu

Rozstępy powstają na skutek zmian hormonalnych lub gwałtownych zmian wagi

Czym są rozstępy?

Rozstępy to jedna z najczęściej występujących niedoskonałości ciała, szczególnie wśród kobiet. Mają postać wrzecionowatych, równoległych pasków o białym lub czerwonawym zabarwieniu. To tak naprawdę blizny, które powstały na skutek pęknięcia włókien kolagenowych. U kobiet rozstępy najczęściej dotyczą ud, bioder, piersi i brzucha, z kolei u mężczyzn okolicy lędźwiowej oraz barków. W fazie I, tzw. zapalnej, rozstępy są czerwone, podczas gdy w fazie II, tzw. zanikowej, rozjaśniają się i pozornie zmniejszają. Rozstępy, który już się rozjaśniły, są trudniejsze do zniwelowania.

Powstają najczęściej wtedy, kiedy gwałtownie zmienia się masa ciała lub zachodzą zmiany hormonalne, na przykład podczas ciąży i w okresie dojrzewania, ale także kiedy w bardzo krótkim okresie znacząco rozbudujemy naszą masę mięśniową. Rozstępy na udach często powstają właśnie w okresie dojrzewania, w okresie wzrostu, podobnie jak rozstępy na pośladkach. Specjaliści z Kliniki Krajewski podkreślają jednak, że za powstawanie rozstępów odpowiada tak naprawdę genetyka: niektóre osoby mają po prostu mniej wytrzymałe włókna kolagenowe. Ponadto, rozstępy mogą być następstwem przyjmowania niektórych leków oraz konsekwencją niektórych stanów chorobowych (choroby tkanki łącznej).

Warstwy skóry

Warstwy skóry (MedlinePlus)

Jak powstają?

Aby lepiej wyjaśnić proces tworzenia się rozstępów, opiszemy najpierw pokrótce poszczególne warstwy skóry:

 • naskórek (epidermis): najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, pełniąca funkcje ochronne; zawiera melaninę, odpowiedzialną za nadawanie barwy skórze i włosom.
 • skóra właściwa (cutis vera): warstwa środkowa, zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej, w której znajdują się receptory, gruczoły, naczynia krwionośne i nerwy; to w tej warstwie zachodzą procesy starzenia – zawiera ona włókna kolagenu i elastyny.
 • tkanka podskórna (hypodermis): wewnętrzna warstwa skóry, która zbudowana jest z tkanki łącznej luźnej i zawiera adipocyty (komórki tłuszczowe).

Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągnięcia skóry, co zazwyczaj ma miejsce w wyniku zmian hormonalnych (ciąża, okres dojrzewania), gwałtownej zmiany wagi lub zbyt szybkiego rozbudowania masy mięśniowej. Wówczas fibroblasty nie nadążają z produkcją kolagenu i elastyny i naskórek zaczyna pękać. Poniżej przedstawiamy etapy formowania się rozstępów:

 • faza I (zapalna): powstawaniu rozstępów zazwyczaj nie towarzyszy ból, chociaż niektóre osoby mogą doświadczyć uczucia pieczenie i „rozciągania” skóry. Dochodzi do rozdarcia włókien koleganowo-elastynowych i na skórze pojawiają się wrzecionowate linie o charakterystycznym czerwonawym zabarwieniu. To właśnie najlepszy moment, aby podjąć działania w celu usunięcia rozstępów. To faza
 • faza II (zanikowa): rozstępy to tak naprawdę gojące się rany, które w II fazie zaczynają się zabliźniać i zmieniają barwę na białawą. Na tym etapie trudniej o usunięcie rozstępów.

O przyczynach i typach rozstępów opowiada lek. med. Ewa Rybicka

Jakich efektów można się spodziewać?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze jakiekolwiek metody usuwania rozstępów, musimy mieć świadomość, że całkowite usunięcie rozstępów bez skalpela nie jest możliwe. Zabiegi medycyny estetycznej mogą jednak sprawić, że te nieestetyczne paski staną się mniej widoczne.

Istnieją różne rodzaje zabiegów eliminujących rozstępy, ale należy pamiętaż, że lepiej zapobiegać niż leczyć: aby uniknąć powstawania rozstępów, powinno się dbać o odpowiedni stopień nawilżenia skóry, stosując preparaty nawilżające. Na rynku dostępnych jest wiele kremów i olejków, które pomogą utrzymać skórę w dobrym stanie. W razie wątpliwości zawsze możesz poprosić o radę dermatologa lub kosmetologa.

Współczesna medycyna estetyczna ma do zaproponowania wiele rozwiązań. W ostatnich latach dopracowano takie metody jak laseroterapia czy Biodermogeneza, które są w stanie niemal całkowicie zniwelować rozstępy.

Kobieta w ciąży stosująca krem na rozstępy

Kobiety w ciąży mogą zapobiegać powstawaniu rozstępów

Kto jest idealnym kandydatem do zabiegu?

Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą zdecydować się na usunięcie rozstępów. Ciąża i laktacja stanowią przeciwwskazanie dla wszystkich zabiegów, jednak kobiety w ciąży mogą stosować kremy i olejki: ich wcieranie w skórę brzucha i piersi pomoże zapobiec powstawaniu rozstępów w tym okresie gwałtownych zmian hormonalnych.

Osoby o ciemnej karnacji i czarnoskóre powinny kierować się szczególną ostrożnością przy wyborze techniki usuwania rozstępów, jako że są narażone na hiperpigmentację. Wybór metody będzie jednak zależał przede wszystkim od rodzaju rozstępów: inna technika okaże się skuteczna przy rozstępach świeżych, różowych, a inna przy tych starszych, białych.

Konsultacja u specjalisty

Należy zweryfikować wykształcenie i doświadczenie lekarza lub chirurga

Wybór specjalisty

Mimo że większość zabiegów medycyny estetycznej, wykonywanych w celu usunięcia rozstępów, to mało inwazyjne procedury, niewymagające znieczulenia, powinniśmy poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybranie dobrego, doświadczonego lekarza lub chirurga.

Wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej, a w szczególności zabiegów chirurgii plastycznej wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego przygotowany zyskać pewność co do umiejętności Twojego lekarza możesz, między innymi, sprawdzić czy przynależy on do któregoś z prestiżowych polskich stowarzyszeń, skupiających specjalistów w tej dziedzinie, np. do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE) lub Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA).

Radzimy także poszukać w internecie opinii o danym specjaliście przed udaniem się do niego oraz poszukać zdjęć przed i po jego pacjentów. Czasami warto odwiedzić więcej niż jednego specjalistę, aby wybrać najlepszą ofertę i poznać opinie kilku lekarzy na temat naszego przypadku.

Rozstępy na biodrach

Specjalista oceni stan rozstępów

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Specjalista najpierw obejrzy rozstępy, aby ustalić ich dokładne polożenie, rozmiar oraz ich stan. Przeprowadzi również wywiad z pacjentem, aby poznać jego historię medyczną. To niezwykle ważny krok, ponieważ lekarz musi wykluczyć elastozę, czyli zwyrodnienie włókien sprężystych, której objawem jest powstawanie blizn podobnych do rozstępów.

To lekarz decyduje o technice, którą należy zastosować, oraz o ilości potrzebnych sesji, w zależności od stanu skóry oraz zdrowia pacjenta, rodzaju i czasie powstania rozstępów oraz ich wielkości i położenia.

Zabieg laserowego usuwania rozstępów (Bieńkowscy Clinic)

Niechirurgiczne metody usuwania rozstępów

Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele rozwiązań, które pomogą zamaskować lub zmniejszyć rozstępy. Lekarz wybierze odpowiednią technikę, biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania oraz stan Twojego zdrowia i skóry. Oto najpopularniejsze metody stosowane w walce z rozstępami:

 • Fototerapia: czyli terapia światłem. Eksperci z Kliniki Ambroziak zapewniają, że pobudza fibroplasty do produkcji większej ilości elastyny kolagenu, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza, a rozstępy mniej widoczne. Ta technika wykorzystuje właściwości fotouczulające, których nabierają niektóre produkty w kontakcie ze światłem. Do zabiegu mogą być wykorzystane następujące źródła światła: intensywne światło pulsacyjne IPL, światło LED czy laser Nd:YAG. Zabieg jest bezbolesny i nie niesie ze sobą praktycznie żadnego ryzyka komplikacji. Fototerapia okazuje się być szczególnie skuteczna przy nowszych rozstępach, ale znacząco poprawi też wygląd tych starszych, białych pęknięć. Jeden zabieg trwa ok. 20-30 minut i zazwyczaj należy wykonać 3-4 sesje.
 • Mikrodermabrazja laserem frakcyjnym CO2: laserowe usuwanie rozstępów to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania rozstępów, która przyniesie rezultaty także w przypadku białych rozstępów. Specjaliści z centrum Skin Laser Lubelscy wymieniają takie zalety zabiegu laserem węglowym jak jego precyzyjność (laser frakcyjny CO2 emituje wiązkę, która jest na tyle wąska, że nie uszkadza sąsiadujących tkanek) oraz szybki proces regeneracji (zabieg jest minimalnie inwazyjny, a uszkodzenia skóry na tyle znikome, że goją się szybko i nie występuje ryzyko komplikacji). Alternatywą dla tego zabiegu jest mechaniczna dermabrazja, zabieg jest jednak bardziej inwazyjny.
 • Radiofrekwencja: to obecnie jedna z najbardziej rekomendowanych i skutecznych metod niwelowania rozstępów. W wielu przypadkach wystarczą 2-3 zabiegi, aby znacznie poprawić wygląd rozstępów. Również ten zabieg powoduje zwiększoną produkcję kolagenu w tkankach. W radiofrekwencji wykorzystuje się fale radiowe, które powodują nagrzewanie się głębszych warstw skóry właściwej. Zabieg jest bezbolesny.
 • Karboksyterapia: celem karboksyterapii, podobnie jak innych technik, jest pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg polega na podskórnym wstrzyknięciu za pomocą cienkiej igły dwutlenku węgla w stanie gazowym, w skutek czego poprawia się krążenie i zwiększa się ilość tlenu we krwi i w tkankach. Zabieg ten zaleca się szczególnie kobietom, które niedawno urodziły
 • Mikropigmentacja: technika polegająca na „tatuowaniu„ rozstępów przy pomocy barwnika o kolorze zbliżonym do skóry, co pozwala je zakamuflować. Liczba sesji oraz czas ich trwania zależą od stanu rozstępów.
 • Biodermogeneza: to jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod niwelowania rozstępów bez skalpela. Ekspert w dziedzinie medycyny estetycznej lek. med. Ewa Rybicka objaśnia, że zabieg opiera się na połączeniu kilku metod: działania pola elektromagnetycznego, próżni oraz elektroporacji. Do zabiegu wykorzystywane są specjalne urządzenia oraz innowacyjne kosmetyki marki Biodermogenesi® lub innych produktów przeznaczonych do tego zabiegu, zawierających sód i potas. Urządzenie używane do wykonywania tego zabiegu jest zaopatrzone w głowice, które emitują impulsy elektromagnetyczne, pozwalające pobudzić fibroblasty do produkowania większej ilości kolagenu. Dzięki impulsom elektromagnetycznym, poprawia się także krążenie i regeneracja komórek w wybranej partii ciała. Biodermogeneza przynosi dobre i trwałe rezultaty w przypadku wszystkich typów rozstępów.
 • Tlenoterapia: pomaga dotlenić tkanki i poprawia krążenie. Można łączyć ten zabieg z innymi, aby otrzymać jeszcze lepsze rezultaty.
 • Osocze bogate w czynniki wzrostu (PRGF): rewitalizuje i regeneruje skórę. To nowa technika w medycynie estetycznej, polegająca na pobraniu czynników wzrostu z krwi pacjenta i wstrzykiwaniu ich w skórę, dzięki czemu poprawia się jej koloryt i struktura. Efekty są widoczne już po pierwszej sesji.
 • Mezoterapia: w rozstępy wstrzykuje się składniki mineralne i substancje rewitalizujące takie jak krzemionka, kwas hialuronowy, aminokwasy, kwasy nukleinowe, kwasy mlekowe czy witaminy. Zabieg pozwala zmniejszyć zarówno długość jak i szerokość rozstępów. Substancje wykorzystywane w mezoterapii wybiera się w zależności od skóry pacjenta i rodzaju rozstępów.
 • Microneedling (mikronakłuwanie): polega na mikronakłuwaniu skóry za pomocą różnych urządzeń (Derma Roller, Derma Pen), co pobudza naturalne procesy regeneracji skóry. Tą metodą poprawiamy wygląd niezbyt głębokich rozstępów. W celu osiągnięcia satysfakcjonujących efektów, należy wykonać kilka sesji zabiegu.
 • Peeling chemiczny: na skórę pokrytą rozstępami aplikuje się kwasy – np. glikolowy, mlekowy lub salicylowy – co powoduje złuszczenie się się naskórka i tej części tkanki, która została wcześniej uszkodzona. Po zabiegu, skóra zregeneruje się i zostaną pobudzone procesy wytwarzania kolagenu i elastyny. Należy pamiętać, że zabieg ten zaleca się jedynie w przypadku płytkich rozstępów: substancje złuszczające mogą nie dotrzeć do głębszych warstw skóry, przez co głębsze rozstępy nie zmniejszą się na skutek ich aplikacji.
Usuwanie rozstępów na brzuchu - przed i po

Brzuch to miejsce, na którym rozstępy mogą się pojawić po ciąży (lek. med. Alicja Adaszewska)

Efekty zabiegów

Eksperci z Bieńkowscy Clinic podkreślają, że najłatwiej usunąć rozstępy o czerwonym zabarwieniu. Czerwone rozstępy, w przeciwieństwie do tych białych, wciąż się goją. W praktyce oznacza to, że im mniej czasu upłynęło od powstania rozstępów, tym łatwiej będzie je zniwelować. Białe rozstępy są bardziej problematyczne i ich całkowite usunięcie może wymagać interwencji chirurga.

Czas trwania terapii i ilość sejsi zależą od wybranej metody oraz od stanu skóry danego pacjenta. Oto kilka przykładów:

 • fototerapia: 2-3 sesje tygodniowo, ok. 15 sesji łącznie
 • karboksyterapia: 1 sesja tygodniowo, 8-12 sesji łącznie
 • mikrodermabrazja: 5-10 sesji
Usuwanie rozstępów na biodrach - efekty

Rezultaty zabiegi usuwania rozstępów (Klinika Melitus)

Metoda operacyjna

Jeżeli rozstępy powstały w efekcie gwałtownego spadku wagi, można wziąć pod uwagę wykonanie zabiegów, które pozwolą poprawić ogólny stan skóry, nie tylko usunąć rozstępy. Można wówczas rozważyć abdominoplastykę (operację plastyczną brzucha), brachioplastykę (plastykę ramion) czy lifting ud. Są to zabiegi, dzięki którym pacjent pozbędzie się nadmiaru skóry i rozstępów, wynikających z utraty wagi.

Zabiegi, które poprawią wygląd brzucha to:

 • liposukcja: czyli odsysanie tłuszczu, które zaleca się pacjentom z nadmiarem tkanki tłuszczowej
 • miniabdominoplastyka: czyli plastyka podbrzusza, którą zainteresowani będą pacjenci zmagający się z nadmiarem skóry poniżej pępka
 • abdominoplastyka: czyli plastyka powłok brzusznych, która będzie konieczna w przypadku rozległych uszkodzeń skóry brzucha. W tym przypadku pacjent musi przygotować się na fakt, że abdominoplastyka to dość poważna interwencja chirurgiczna, którą przeprowadza się w znieczuleniu i która wymaga hospitalizacji. Należy także pamiętać, że zabieg pozostawia blizny a okres rekonwalescencji jest stosunkowo długi. Po takiej operacji pacjent może rozważyć zabieg, jakim jest usuwanie blizn.
Rekonwalescencja i rezultaty abdominoplastyki

Doświadczony chirurg plastyczny, dr n. med. Konrad Januszek wyjaśnia, że czas trwania zabiegu to od 3 do 4 godzin, a pełna rekonwalescencja po operacji zajmuje około 1 miesiąca. Szwy zdejmowane są 12-14 dni później. Pacjent może wrócić do pracy około 2 tygodnie po zabiegu, jednak dr n. med. Artur Śliwiński podkreśla, że wiele zależy od typu wykonywanego zabiegu. Specjalista zaznacza, że blizny stają się bardziej miękkie i mniej widoczne po upływie 6-9 miesięcy i to po tym czasie możemy w pełni docenić efekty wykonanej operacji.

Stosowanie balsamów nawilżających

Łatwiej przeciwdziałać niż leczyć – zasada skuteczna również w przypadku rozstępów

Profilaktyka

Czy powstawaniu rozstępów można zapobiec? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć późniejszej walki z tym rodzajem niedoskonałości:

 • Nie pal papierosów
 • Utrzymuj zbilansowaną dietę
 • Staraj się unikać gwałtownych zmian wagi
 • Ćwicz regularnie
 • Używaj kosmetyków pielęgnacyjnych, zawierających kolagen, elastynę, witaminy czy wyciąg z łożyska (placenta)
 • Pij przynajmniej 1 litr płynów dziennie
 • Wykonuj peeling przynajmniej raz w tygodniu
 • Unikaj długich, gorących kąpieli – wysuszają one skórę
 • Jeśli zauważysz u siebie czerwone, piekące rozstępy, które pojawiły się bez powodu, udaj się do lekarza, aby wykluczyć choroby nadnerczy

Często zadawane pytania

 • Jak można pozbyć się rozstępów na łydkach? Dobór metody leczenia zależy od stanu rozstępów. Ceniony specjalista medycyny estetycznej lek. med. Marek Wasiluk zapewnia, że zabieg radiofrekwencji mikroigłowej jest niezwykle skuteczny w tym przypadku, z kolei eksperci z Kliniki Miracki polecają laseroterapię w połączeniu z ujędrniającymi masażami i kuracją dermokosmetyczną.
 • Czy można usunąć białe rozstępy? Do niedawna całkowite ich usunięcie nie było możliwe. Obecnie jednak istnieje wiele zabiegów, które pomogą w znacznym stopniu zmniejszyć widoczność białych rozstępów, a także całkowicie zniwelować świeższe rozstępy. Kosmetolog Magdalena Łączek z kliniki Ars Estetica poleca laseroterapię.
 • Czy opalenizna może sprawić, że rozstępy będą mniej widoczne? Lek. med. Ewa Rybicka przypomina, że rozstępy są pozbawione melatoniny, a co za tym idzie się nie opalają. Zatem opalanie się lub stosowanie bronzerów może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego i, zamiast zakryć, uwydatni defekt.
 • Czy mikronakłuwanie jest skuteczną metodą usuwania rozstępów? Tak – według specjalistów z Skin Clinic technika mikronakłuwania pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu tego rodzaju defekty i blizny stają się mniej widoczne.
 • Kiedy po porodzie można usunąć rozstępy po ciąży? Lekarze zalecają zaczekać, aż ciało zregeneruje się po ciąży i porodzie. Jeżeli karmisz piersią, powinnaś też zaczekać do zakończenia okresu laktacji.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."