Artykuł zweryfikowany przez:
Lekarz z ponad 20 letnim doświadczeniem. Prowadzi własną klinikę medycyny estetycznej Estetica Nova w Warszawie. Kształciła się u wybitnych specjalistów z całego świata. Jest trenerem marki Radiesse.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Czym jest karboksyterapia?
 • Wybór specjalisty
 • Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu?
 • Wskazania
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przebieg zabiegu
 • Po zabiegu
 • Czy karboksyterapię można łączyć z innymi zabiegami?
 • Przeciwwskazania i powikłania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

O terapii dwutlenkiem węgla opowiada lek. med. Iwona Radziejewska-Choma

Czym jest karboksyterapia?

Karboksyterapia polega na wykonywaniu zastrzyków – w zależności od leczonego defektu podskórnych, śródskórnych lub do tkanki tłuszczowej – zawierających ustaloną wcześniej dawkę dwutlenku węgla. Uważa się ją za bezpieczną, małoinwazyjną technikę; jej bezpieczeństwo zostało potwierdzone klinicznie w badaniach.

Karboksyterapia, czyli leczenie dwutlenkiem węgla, zwanym też "cudownym gazem", jest uważane przez niektórych ekspertów za największy przełom w medycynie i kosmetologii od czasu pojawienia się toksyny botulinowej. Jako bezpieczna i małoinwazyjna, ale jednocześnie skuteczna terapia często występujących niedoskonałości – takich jak cellulit, rozstępy, blizny czy wiotka skóra – szturmem wdarła się rynki medycyny estetycznej w Europie i obu Amerykach.

Podanie podskórnie lub śródskórnie dwutlenku węgla podczas zabiegu karboksyterapii organizm interpretuje jako niedotlenienie, w efekcie czego zwiększa się przepływ krwi w miejscu poddanym zabiegowi. Już po kilku sesjach zaczynają powstawać nowe, drobne naczynia krwionośne, dzięki czemu do tkanek dociera więcej tlenu i poprawia się krążenie, a co za tym idzie, są one lepiej odżywione i szybciej się regenerują. Ponadto zabieg pobudza produkcję kolagenu oraz sprawia, że retencja (zatrzymywanie) płynów jest mniejsze, przez co zmniejsza się obrzęk i opuchlizna. Karboksyterapię wykonuje się przy użyciu specjalnego sprzętu (np. CDT Evolution, Fenix).

Istnieje też karboksyterapia bezigłowa – innowacyjna metoda stosowana na twarzy i szyi. Podczas zabiegu nie stosuje się igieł, a dwutlenek węgla jest dostarczany do komórek poprze założenie specjalnej maski karboksylowej.

Wybór specjalisty

Na zabieg karboksyterapii możemy zdecydować się zarówno z powodów estetycznych (np. poprawa wyglądu cery czy blizn), jak i zdrowotnych (np. wspomaganie leczenia łuszczycy czy chorób krążenia). Od tego, w jakim celu decydujemy się na zabieg, zależy, do kogo powinniśmy się udać.

Jeżeli naszym celem jest poprawa wyglądu skóry, usunięcie tkanki tłuszczowej lub cellulitu zabieg może wykonać lekarz specjalista medycyny estetycznej lub kosmetolog. W przypadku, kiedy karboksyterapia jest terapią uzupełniającą leczenie pewnych schorzeń, należy skonsultować ową decyzję z lekarzem prowadzącym nasze leczenie w tej dziedzinie: w razie łuszczycy z dermatologiem, w razie chorób żylnych z flebologiem, w razie objawu Raynauda z reumatologiem, itd.

Warto poświęcić czas na wybór doświadczonego specjalisty, poczytać opinie internetowe pacjentów i obejrzeć zdjęcia przed i po. Wskazówką może być też przynależność danego lekarza do którejś z prestiżowych organizacji, skupiających specjalistów w dziedzinie medycyny lub dermatologii estetycznej, jak np. PTMEiAA czy PTD.

Karboksyterapia - efekty

Terapia dwutlenkiem węgla okaże się skuteczna w walce z workami i cieniami pod oczami (Clinica Cosmetologica)

Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu?

Jak objaśnia lek. med. Ewa Rybicka, specjalistka medycyny estetycznej, u osób po 30 roku życia poziom tlenu w skórze spada o około 25%, a po 40 roku życia aż o 50%. Proces ten postępuje szybciej u tych, którzy są mało aktywni fizycznie, palą papierosy i często stosują niezdrowe diety, które prowadzą do efektu jo-jo. Wszystko to prowadzi do zaburzeń krążenia w tkance podskórnej, co z kolei wiąże się z mniejszą ilością lub niedotlenieniem tkanek; w połączeniu ze stresem środowiskowym powoduje to zredukowanie zdolności komórek do regeneracji. Jeżeli do skóry i tkanki podskórnej nie jest dostarczana właściwa ilość tlenu, nasilają się procesy starzenia. Skóra staje się podatna na podrażnienia, mogą pojawiać się zmiany trądzikowe, plamy starcze oraz przebarwienia.

Karboksyterapia będzie zatem bardzo skuteczna w walce z objawami starzenia się skóry, ponieważ zabieg pozwala wzmocnić skórę i sprawia, że staje się ona bardziej sprężysta i grubsza. Pacjent obserwuje, w zależności od leczonego obszaru, zmniejszenie ilości drobnych zmarszczek, podwyższenie napięcia skóry opadającego podbródka czy szyi, mniej widoczne rozstępy i blizny.

Zabieg może być też wykorzystywany w usuwaniu cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej, jednak w tym przypadku należy zwiększyć dawkę dwutlenku węgla. Wprowadzenie gazu do komórek tłuszczowym gwarantuje poprawę krążenia miejscowego i wpływa pozytywnie na drenaż limfatyczny, co prowadzi do wydalania toksyn i poprawy stanu skóry w miejscach, w których rozwinął się cellulit.

Karboksyterapia - redukcja tkanki tłuszczowej

Efekty karboksyterapii (FabSkin)

Wskazania

Jako bezpieczna, bezbolesna i małoinwazyjna metoda, karboksyterapia ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, a także w innych gałęziach medycyny. Można ją zastosować w leczeniu tych schorzeń i defektów estetycznych:

 • wiotka, mało napięta skóra i objawy starzenia
 • zmęczona twarz
 • cienie pod oczami
 • cellulit i skórka pomarańczowa
 • miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej
 • rozstępy
 • blizny
 • małojędrna skóra na ta różnych partiach ciała, takich jak uda, ramiona, brzuch
 • zaburzenia krążenia obwodowego, limfatycznego, a nawet niewydolność żylna
 • trudno gojące się rany
 • łuszczyca
 • objaw Raynauda
 • żylaki
Zabieg karboksyterapii

Zabieg karboksyterapii

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Podczas pierwszej konsultacji specjalista kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Podstawowym elementem tego procesu jest zapoznanie się z historią kliniczną pacjenta w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. To bardzo ważny krok, jako że pozwala uniknąć poważnych komplikacji. Niekiedy może być konieczne wykonanie badań dodatkowych, np. morfologii krwi.

Następnie specjalista zapozna się z problemem, z którym zmaga się pacjent i oceni stopień jego nasilenia, co pozwoli na dobranie odpowiedniej metody i ustalenie ilości sesji oraz ewentualnie konieczność wykonania innych zabiegów uzupełniających (np. mezoterapii czy peelingu).

Na tym etapie ważne jest zbudowanie zaufania między pacjentem a specjalistą. Pierwsza konsultacja to świetna okazja do zadawania pytań: wyjaśnij wszystkie swoje wątpliwości przed zabiegiem.

Jak wygląda zabieg karboksyterapii

Efekty karboksyterapii na cellulit (Estetica Nova)

Przebieg zabiegu

Jednym z plusów karboksyterapii jest fakt, że pacjent nie musi się do niego przygotowywać w specjalny sposób. W dniu zabiegu pacjent nie powinien korzystać z basenu. Ponadto w miejsce leczone, które zostanie poddane zabiegowi, nie należy wcierać kremów. Zabieg można przeprowadzić niezależnie od pory roku: temperatura i ilość słońca nie mają znaczenia. Zwykle zaleca się wykonanie kilku (5-8) lub kilkunasto (12-18) sesji, co ustala indywidualnie specjalista na podstawie leczonego obszaru i problemu, z którym zmaga się pacjent.

Jak informują specjaliści z kliniki Estetica Nova, zabieg trwa 15-60 minut, w zależności od wielkości obszaru poddawanego leczeniu. Zespół kliniki zapewnia, że znieczulenie nie jest konieczne. Dwutlenek węgla (CO2) jest 20-to krotnie bardziej rozpuszczalny w porównaniu z tlenem, dlatego gaz już po 5 minutach jest wchłaniany przez tkanki i wydalany z wydychanym powietrzem przez płuca. Z tego powodu nie występuje ryzyko zatorów.

Zabieg nie jest bolesny, chociaż pacjent może się spodziewać małego dyskomfortu, związanego z ukłuciami podczas wstrzykiwania gazu pod skórę. Skóra i tkanka tłuszczowa i podskórna ulegają rozwarstwieniu, co może powodować niewielki ból lub pieczenie.

Przebieg zabiegu w centrum Aspalia

Po zabiegu

Zabieg nie wiąże się z długim procesem rekonwalescencji. Tuż po zabiegu leczony obszar może być nieco zaczerwieniony, pacjent może też wyczuwać „trzaski” pod skórą (obecność gazu), mogą pojawić się małe zasinienia, które powstają na skutek nakłuć. Te objawy znikają jednak krótko po zabiegu.

Praktycznie od razu po zabiegu pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności. Pobyt w szpitalu oczywiście nie jest konieczny. Oto kilka zaleceń pozabiegowych:

 • pij dwa litry wody dziennie: odpowiednia ilość płynów poprawia krążenie i sprzyja wydalaniu dwutlenku węgla przez organizm
 • wykonywać ćwiczenia aerobowe: poprawiają one krążenie i wymianę gazów
 • stosować filtry przeciwsłoneczne
 • po zabiegu nie korzystać z basenu
Urządzenie do karboksyterapii Dioxage

Jedno z urządzeń wykorzystywane podczas karboksyterapii (firma Dioxage)

Czy karboksyterapię można łączyć z innymi zabiegami?

Specjalistka medycyny estetycznej Ewa Rybicka podkreśla, że defekty takie jak cellulit, skórka pomarańczowa czy miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej to dość trudne do wyeliminowania defekty. Dlatego też aby osiągnąć możliwie najlepsze efekty, niekiedy najlepiej zastosować terapię łączoną. Karboksyterapię można łączyć z innymi technikami, co spotęguje jej rezultaty.

Metody, które zastosujemy w terapii łączonej, zależą od leczonego defektu i wybiera:

 • rozstępy, blizny, wiotka skóra i oznaki starzenia: karboksyterapię można w tym przypadku łączyć z peelingami, terapią światłem IPL, laseroterapią lub mezoterapią
 • wypadanie włosów: dobre efekty przyniesie wykonanie karboksyterapii w połączeniu z mezoterapią osoczem bogatopłytkowym (PRP) i peptydami
 • cellulit i nadmiar tkanki tłuszczowej: karboksyterapia i zabieg Lipo Shock (z wykorzystaniem fali akustycznych) w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną pozwolą poprawić mikrokrążenie i produkcję kolagenu, a w rezultacie poprawę wygląd danego obszaru
 • łuszczyca, choroby krążenia, leczenie ran: karboksyterapię można stosować jako jeden z elementów terapii tych schorzeń

Przeciwwskazania i powikłania

Karboksyterapia uznawana jest za bezpieczną procedurę, a dwutlenek węgla w terapeutycznych dawkach nie jest toksyczny. Z tego względu, zabieg nie wiąże się z dużym ryzykiem komplikacji. Nie jest on jednak zalecany dla wszystkich pacjentów. Oto przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu:

 • przyjmowanie leków z grupy inhibitorów anhydrozy węglanowej
 • nowotwory
 • ciężka niewydolność serca
 • ciężka niewydolność płuc
 • ciężka niewydolność nerek

Po zabiegu mogą wystąpić jedynie drobne dolegliwości, takie jak zasinienie, niewielki obrzęk, napięcie skóry czy zaczerwienienie; warto jednak pamiętać, że ustępują one po kilku dniach.

Często zadawane pytania

 • Czy terapia dwutlenkiem węgla może być stosowana w leczeniu objawu Raynauda? Interwencja poprawia krążenie oraz pozwala dotlenić tkanki, dlatego też może przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów cierpiących na to schorzenie. Bellisana
 • Ile sesji karboksyterapii powinno się wykonać? Zazwyczaj zaleca się wykonanie kilku lub kilkunastu sesji (8-12), jednak liczba ta jest uzależniona od leczonego problemu oraz stopnia jego nasilenia. Epi-Centrum
 • Czy karboksyterapię można stosować w leczeniu żylaków? Zabieg może pomóc załagodzić nieco objawy pacjentów, zmagających się z tym schorzeniem, takich jak obrzęk czy uczucie „ciężkich nóg”, jednak działanie dwutlenku węgla nie jest w stanie wyeliminować pajączków czy żylaków. Ta technika może być jednak dobrym zabiegiem profilaktycznym, który pozwoli uniknąć tego typu problemów. Klinika Tazbir
 • Na jakich partiach ciała można wykonać karboksyterapię? Zabieg można wykonać bez przeszkód na każdej części ciała, a także na twarzy. Ostatnio wykonuje się też karboksyterapię w okolicy oka jako zabieg anti-aging. Klinika Dr Beata Dethloff
 • Czy zabieg jest bolesny? Nie – zastrzyki powodują jedynie umiarkowany dyskomfort. Klinika Prestige

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."