Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

IPL

Średnia cena
515 zł
Średnia cena
Według 23 specjalistów
 • Znieczulenie nie jest wymagane
 • Nie wymaga hospitalizacji
 • Mniej niż 1 godzina
 • Bez rekonwalescencji
 • Efekty widoczne od razu
 • Efekty tymczasowe

Co to jest IPL?

IPL (z ang. Intense Pulse Light) to technologia oparta na wykorzystaniu impulsywnych źródeł światła do selektywnego działania na struktury budujące skórę. Zadaniem impulsów świetlnych emitowanych przez urządzenia tego typu jest wywołanie określonych efektów, zależnych od rodzaju zabiegu, w występujących w skórze chromoforach: melaninie, hemoglobinie lub kolagenie. Zabiegi z użyciem tej technologii polegają na naświetlaniu skóry światłem przy użyciu filtrów, które regulują emisję fal, dostosowując ich długość do potrzeb danego zabiegu.

Światło często kojarzone jest z fotostarzeniem, czyli negatywnym działaniem światła na kondycję i wygląd skóry. Tymczasem istnieje cała gama procedur medycznych, które udowadniają, że światło może być naszym sprzymierzeńcem w boju o lepsze samopoczucie, zdrowie i atrakcyjny wygląd. Badania naukowe, rozwój technologiczny i coraz bardziej szczegółowa wiedza z różnych specjalistycznych dziedzin pozwalają z powodzeniem wykorzystać specyficzne właściwości światła w medycynie, również estetycznej, zorientowanej na poprawę urody, zapobieganie procesom starzenia i próby odwrócenia ich skutków. Jedną z takich nowoczesnych i innowacyjnych technologii, które czynią użytek z energii światła, jest technologia IPL, stosowana w dermatologii, kosmetologii i medycynie anti-aging.

Jak działa technologia IPL?

Usuwanie cieni pod oczami IPL

Usuwanie cieni pod oczami światłem IPL (Bieńkowscy Clinic)

Dobór odpowiedniego filtra przy naświetlaniu skóry powoduje reakcję w wybranych chromoforach, np. fototermolizę melaniny prowadzącą do usunięcia zmian pigmentacyjnych, bez uszkodzenia otaczających je struktur i tkanek. Eksperci z Centrum Medycznego Veno-Med wyjaśniają, że tak wyregulowana wiązka światła może pobudzać komórki do budowy nowego kolagenu i elastyny, a światło absorbowane przez hemoglobinę spowodować zamknięcie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Z kolei w reakcji z melaniną światło przyczynia się do wyrównania kolorytu skóry czy eliminacji niechcianego owłosienia poprzez zniszczenie mieszków włosowych.

W związku z tym technologia intensywnego światła pulsacyjnego wykorzystywana jest przede wszystkim w zabiegach:

 • fotoodmładzania skóry;
 • usuwania przebarwień;
 • zamykania naczynek;
 • likwidacji rumienia;
 • leczenia trądziku różowatego;
 • usuwania owłosienia.

Jak informuje dr n. med. Ewa Żabińska, aparaty IPL często mylnie są uważane za specyficzny rodzaj lasera; tymczasem nie emitują one skupionej wiązki promieni świetlnych, a światło rozproszone o różnych długościach fal, które obejmuje swoim działaniem większą powierzchnię skóry. Konkretne parametry – długość fal, czas trwania impulsu i ich liczba – dobierane są do charakteru problemu, z którym światło ma się uporać. W odróżnieniu od laserów, wiązki światła w technologii IPL penetrują głębokie warstwy skóry, ale nie powodują jej uszkodzeń ani nie naruszają jej struktury.


Zabiegi intensywnym światłem pulsacyjnym

Fotoodmładzanie IPL - przed i po

Fotoodmładzanie: przed i po (Klinika Melitus)

Technologia IPL może być wykorzystywana przy leczeniu wielu defektów skóry. Od problemu zależeć będzie ilość sesji oraz efekt. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zabiegi z wykorzystaniem intensywnego światła pulsacyjnego.

Fotoodmładzanie

W trakcie zabiegów fotoodmładzania urządzenie IPL emituje impulsy świetlne, które pobudzają komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Intensywne światło rozgrzewa skórę, co powoduje skrócenie i przebudowę włókien kolagenowych. Odpowiednio dobrane filtry powodują wygładzenie skóry, zmarszczek, bruzd mimicznych, zmniejszenie porów, usunięcie zmian pigmentacyjnych (plam posłonecznych, plam starczych, piegów) i zmian naczyniowych (rumień, wypieki, rozszerzone naczynka). Eksperci z Bieńkowscy Clinic podkreślają, że fotoodmładzanie to zabieg małoinwazyjny i bezpieczny, a pacjent może dzięki temu powrócić do normalnej aktywności następnego dnia po zabiegu. Regeneracja skóry przy wykorzystaniu technologii intensywnego światła pulsacyjnego nie przebiega jak przy innych zabiegach ze zdarciem naskórka, więc nie wiąże się z nieestetycznym wyglądem tuż po wizycie w gabinecie medycyny estetycznej.

Specjaliści z kliniki dra n. med. Jacka Toboły podpowiadają, że fotoodmładzaniem można objąć nie tylko twarz, ale także skórę szyi i dekoltu, dłonie. Pojawienie się optymalnych efektów wymaga zwykle przeprowadzenia kilku sesji naświetlań. W zależności od kondycji skóry i oczekiwanych rezultatów zwykle rekomenduje się od 3 do 6 zabiegów w odstępach 3-4 tygodni. U wielu pacjentów pierwsze zmiany jakościowe widoczne są już po pierwszym zabiegu. Lekarze z Centrum Dermatologii Laserowej Lasermed Podkreślają, że ilość i długość trwania zabiegów jest zawsze sprawą indywidualną, np. gdy usuwa się przebarwienia skóry na grzbietach rąk, zwykle wystarczają 1-2 zabiegi, a zmiany naczyniowe udaje się usunąć w około 50% podczas pierwszej sesji.

Bibliografia:

Bieńkowscy Clinic (2019). Innowacyjna metoda odmładzania skóry – rewolucyjny zabieg fotoodmładzania skóry twarzy [online]. Dostępny: https://bienkowscyclinic.pl/blog/innowacyjna-metoda-odmladzania-skory-rewolucyjny-zabieg-fotoodmladzania-skory-twarzy/. [dostęp: 28.02.2020].

Centrum Dermatologii Laserowej i Chirurgii Plastycznej Lasermed (data nieznana). Usuwanie zamian naczyniowych na twarzy metodą IPL [online]. Dostępny: http://www.lasermed.pl/zabiegi/2-dermatologia-laserowa/5-Laserowe%20usuwanie%20naczynek. [dostęp: 28.02.2020].

Centrum Medyczne Veno-Med (data nieznana). Fotoodmładzanie IPL [online]. Dostępny: http://veno-med.pl/index.php/fotoodmladzanie.... [dostęp: 27.02.2020].

Klinika Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt (data nieznana). Usuwanie przebarwień i rumienia laserem [online]. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/medycyna-estetyczna/usuwanie-przebarwien-i-rumienia-laserem. [dostęp: 28.02.2020].

Klinika La Perla (data nieznana). IPL [online]. Dostępny: https://klinikalaperla.pl/zabiegi/.... [dostęp: 27.02.2020].

Lecznica Melitus (data nieznana). Kiedy wakacje kończą się przebarwieniami skóry [online]. Dostępny: https://klinikamelitus.pl/kiedy-wakacje-koncza-sie-przebarwieniami-skory/. [dostęp: 27.02.2020].

Lecznica Melitus (data nieznana). Leczenie trądziku różowatego [online]. Dostępny: https://klinikamelitus.pl/leczenie-tradziku-rozowatego/. [dostęp: 27.02.2020].

Proderm Centrum Dermatologii, Medycyny Estetycznej i Chirurgii Skóry (data nieznana). Fotoodmładzanie [online]. Dostępny: https://www.proderm.pl/pl/zabiegi/zabiegi-laserowe/fotoodmladzanie. [dostęp: 28.02.2020].

Żabińska E. (2012). Światło, które pomaga, czyli zalety fotoodmładzania [online]. Dostępny: https://www.estheticon.pl/nowosci/swiatlo-ktore-pomaga-czyli-zalety-fotoodmladzania. [dostęp: 27.02.2020].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów