Laserowa epilacja - usuwanie nadmiernego owłosienia

Należycie do osób, które regularnie podejmują z góry przegraną walkę z ciemnymi włoskami pod pachami, w pachwinach, na nogach czy na twarzy? Tradycyjne metody, jak: depilacja maszynką, kremem, depilatorem, pincetą lub za pomocą wosku, a nawet usuwanie zbędnego owłosienia igłą elektrokoagulacyjną, przynoszą tylko chwilowe rozwiązanie i wymagają dużych nakładów finansowych. Poza tym grożą uszkodzeniem skóry, pozostawiają blizny, często dochodzi do reakcji alergicznych.

Na czym polega laserowe usuwanie zbędnego owłosienia - depilacja laserowa?

Ludzkie ciało pokryte jest mnóstwem włosków, z których zdecydowana większość nie jest widoczna gołym okiem. Chodzi o jasne owłosienie, które spełnia niebagatelną rolę dla skóry, ponieważ pełni funkcję ochronną. Widoczny jest tylko mały procent włosków. Wyglądające nieestetycznie ciemne owłosienie można usunąć za pomocą wyżej wspomnianej metody - depilacji laserowej - bez naruszenia naturalnej ochrony skóry.

Laserowe usuwanie włosków czyli epilacja laserowa to bezbolesna i przede wszystkim zapewniająca trwały efekt metoda, która pomoże Wam w pozbyciu się niepożądanych włosków. Jednocześnie nie będziecie już musieli regularnie stosować innych, bardziej bolesnych a mniej efektywnych metod pozbywania się zbędnego owłosienia.

Słowo laser wywołuje u niektórych ludzi uczucie strachu - całkowicie niepotrzebnie. Laser bowiem to tylko wiązka światła. Promień lasera depilacyjnego niszczy cebulkę włosową. Pod skórą znajduje się przynajmniej trzy razy więcej cebulek włosowych niż rzeczywiście wyrastających włosków. Nie wszystkie rosną równocześnie. Niektóre właśnie wypadły, inne są w fazie wyrastania lub już wyrosły. Włoski przechodzą różne stadia rozwoju. Laser jest w stanie zniszczyć włoski, które znajdują się w fazie intensywnego wzrostu, tzw. faza anagenu. Wynika z tego, że nie wystarczy zabieg jednorazowy, ale po upływie określonego czasu należy powtórzyć laserowe usuwanie owłosienia (ok. cztery razy). Okres pomiędzy zabiegami depilacji laserowej różni się w zależności od obszaru poddanego zabiegowi. Na przykład dla górnej wargi jest to 6 tygodni, pachy i pachwiny depilujemy laserem ponownie po 3 miesiącach, nogi po upływie pół roku.  

Kto jest odpowiednim kandydatem do poddania się laserowemu usunięciu owłosienia

Laserowe usuwanie owłosienia (depilacja laserowa) przeznaczona jest właściwie dla wszystkich, którzy chcą pozbyć się niepożądanych ciemnych włosków, praktycznie z wszystkich partii ciała, poza wnętrzem ucha i dziurek w nosie. Epilacja laserowa nie zawsze daje satysfakcjonujący wynik w przypadku jasnego owłosienia. Cebulka włosowa musi znajdować się w fazie wzrostu, tak aby przyswoiła energię, która spowoduje jej obumarcie i uniemożliwi wyrastanie włosków.

Za pomocą depilacji laserowej można usuwać zbędne owłosienie w okolicy twarzy (górna warga, broda, policzki), szyi, pach, na przedramionach, w pachwinach, wewnętrznej stronie ud, na nogach, plecach, klatce piersiowej i wokół brodawek.

Przed epilacją laserową

Przynajmniej 6 tygodni przed zabiegiem nie można wyrywać włosków pęsetą, można je tylko golić, przystrzygać lub ewentualnie zastosować krem depilacyjny. Epilacja laserowa polega na usunięciu nie samych wyrośniętych włoków, ale ich cebulek, dlatego też przed zabiegiem cebulka musi być doskonale zregenerowana, aby efekt depilacji laserowej był jak najlepszy.

Przed właściwym zabiegiem laserowego usuwania owłosienia, należy koniecznie obszar poddanych zabiegowi dokładnie ogolić. Czas trwania poszczególnych zabiegów epilacji laserowej może wynosić kilka minut, ale też kilka godzin (zależy to od wielkości obszaru poddanego zabiegowi).

Kolejnym przeciwwskazaniem dla epilacji laserowej jest opalanie. Poddane zabiegowi miejsce nie powinno być świeżo opalona (czy to na słońcu czy w solarium).

Epilacja laserowa - laserowe usuwanie owłosienia

Sam zabieg wykonuje się  za pomocą laserów różnego typu, które dają inne efekty. Z tego powodu przed zabiegiem należy uzyskać dokładne informacje u lekarza przeprowadzającego zabieg na temat rodzaju urządzenia i oczekiwanego efektu w zależności od miejsca poddanego laserowi i rodzaju lasera. Niemniej jednak, aby osiągnąć pożądany efekt w przypadku wszystkich urządzeń laserowych, zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie.

Depilacja laserowa jest bezbolesna, pacjent w bardziej wrażliwych miejscach odczuwa tylko lekkie uszczypnięcia.

Po zabiegu

Po zabiegu laserowego usunięcia owłosienia bardzo ważna jest ochrona przed słońcem. Poprzez otwarte pory mogłoby dojść do powstania niechcianych przebarwień, dlatego po zabiegu powinno się stosować krem z wysokim filtrem, najlepiej 50+.

Może pojawić się lekkie zaczerwienienie skóry w miejscu, gdzie przeprowadzono zabieg, ale zależy to zawsze od obszaru poddanego zabiegowi i wrażliwości skóry. Jeśli dojdzie do zaczerwienienia skóry utrzymuje się ono zazwyczaj kilka godzin, nie dni.

Jak długo utrzymuje się efekt depilacji laserowej

Ilość zabiegów i trwałość efektu depilacji laserowej zależy od miejsca poddanego zabiegowi i rodzaju urządzenia laserowego. Dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze uzyskanie od lekarza informacji na temat tego ile zabiegów i w jakim przedziale czasowym będzie u pacjenta wykonanych.

Tekst powstał dzięki uprzejmości Instytutu Kosmetyki Lekarskiej.

Aktualizowane: 17.08.2009

Jesteś specjalistą? Dodaj opis tego zabiegu. Opis musi być zgodny z zasadami naszego portalu. Do opisu zostanie załączona Twoja wizytówka odsyłająca do prezentacji Zobacz przykładowy fragment opisu i przeczytaj warunki.

Laserowa epilacja - usuwanie nadmiernego owłosienia - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni