Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022

Spis treści

 • Czym jest depilacja laserowa?
 • Na jakiej zasadzie działa laser?
 • Fazy wzrostu włosa
 • Dla kogo?
 • Na jakich partiach ciała można wykonać depilację laserową?
 • Rodzaje laserów
 • Wybór specjalisty
 • Jak przygotować się do zabiegu?
 • Przebieg zabiegu
 • Efekty
 • Przeciwwskazania
 • Ryzyko i komplikacje
 • Zalety depilacji laserowej
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:
Usuwanie owłosienia z klatki piersiowej - laser

Na zabieg mogą zdecydować się zarówno kobiety jak i mężczyźni (KształtoSfera)

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to metoda trwałego usuwania owłosienia, dzięki której stopniowo dochodzi do osłabienia włosków, spowolnienia procesu ich wzrostu i ich niemal całkowitego zniknięcia.

Należy pamiętać, że depilacja to nie to samo co epilacja: pierwsze słowo oznacza osłabienie i zniszczenie owłosienia, podczas gdy drugi termin odnosi się do wyeliminowania owłosienia wraz z cebulką. Zatem rezultaty depilacji laserowej, mimo że długotrwałe, nie utrzymują się przez całe życie. Nawet po zakończeniu całej serii sesji, należy powtarzać zabieg raz lub dwa razy do roku, w zależności od rodzaju włosa.

Proces osłabiania włosów zachodzi stopniowo, z tego względu specjaliści z warszawskiej kliniki RevitaLife zaznaczają, że aby osiągnąć dobry efekt, niezwykle ważne jest aby wykonać serię (co najmniej 4) zabiegów w odpowiednich odstępach czasu.

Warto również pamiętać, że depilacja laserem i światłem IPL to dwie różne techniki usuwania owłosienia. Więcej o fotodepilacji (IPL), możecie przeczytać tutaj. Nie jest to jednak jedyna alternatywa dla depilacji laserowej – kolejną metodą trwałego usuwania włosów jest elektroepilacja, o której możecie dowiedzieć się więcej tutaj.

Depilacja laserowa pach

Depilacja laserowa pach (Klinika Miracki)

Na jakiej zasadzie działa laser?

Podczas interwencji wykorzystywane są termiczne właściwości wiązki lasera o wysokim natężeniu. W ułamkach sekundy ciepło dociera do włosa, a następnie do mieszka włosowego, niszcząc go na tyle, aby przez dłuższy czas nie był on w stanie symulować wzrostu włosa.

Zespół kliniki Say Wow objaśnia dokładnie mechanizm działania lasera: „Przesuwanie głowicy [lasera] po obszarze zabiegowym powoduje stopniowy wzrost temperatury w mieszkach włosowych oraz daje czas okolicznej skórze na oddanie skumulowanej energii. W ten sposób włos, po uzyskaniu odpowiedniej temperatury obumiera, a okoliczna tkanka pozostaje nienaruszona.”

Należy pamiętać, że laser nie jest w stanie uszkodzić wszystkich włosów, a jedynie te, które przechodzą proces wzrostu.

Fazy wzrostu włosa

Fazy wzrostu włosa

Fazy wzrostu włosa

Życie włosa składa się z kilku faz, z których każda może trwać nawet kilka lat. Warto wiedzieć, że nie wszystkie włosy znajdują się w tej samej fazie wzrostu w tym samym momencie: to właśnie dlatego, aby depilacja laserowa była skuteczna i aby usunąć wszystkie włosy, należy wykonać kilka sesji. W 2,5 centymetrowej powierzchni skóry może znajdować się nawet 2500 mieszków włosowych, jednak wiązka lasera podczas jednej sesji może objąć jedynie 100 z nich.

Specjaliści ze Skin Clinic wymieniają trzy fazy wzrostu włosa:

 • Anagen: to faza wzrostu włosa, podczas której korzeń (cebulka) włosa jest silniejsza i bardziej widoczna. To w tej fazie depilacja laserem jest najskuteczniejsza, jako że to właśnie wtedy dochodzi do syntezy melaniny.
 • Katagen: to faza, podczas której włos stopniowo odrywa się od korzenia, aż całkowicie obumiera. Trwa około 1 tygodnia i wiąże się z zaprzestaniem wydzielania melaniny.
 • Telogen: faza nieaktywna. Podczas tej fazy nowo wyrastający włos wypycha ten, który wypadł/obumarł. Podczas tej fazy depilacja laserowa jest najmniej skuteczna.

Należy brać pod uwagę fakt, że nie wszystkie włosy znajdują się w tej samej fazie wzrostu w tym samym czasie i jako że laser jest skuteczny jedynie w fazie wzrostu (anagen), koniecznych jest kilka sesji zabiegowych, aby osiągnąć odpowiednie efekty. Między sesjami powinno się unikać innych zabiegów, których celem jest usuwanie owłosienia, aby nie zaburzać cyklu wzrostu włosa.

Epilacja laserowa

Ta technika przynosi najlepsze efekty u osób z jasną skórą i ciemnymi włosami

Dla kogo?

Ta metoda przynosi najlepsze rezultaty w przypadku osób o jasnej skórze, ale z ciemnymi włosami, ponieważ wtedy kontrast między kolorem włosów a skórą jest największy. Mimo to obecnie istnieją lasery odpowiednie do każdego typu skóry i różnych rodzajów włosa. Najłatwiej usunąć włosy czarne, ciemne, a w dalszej kolejności rude; najtrudniej pozbyć się blond włosków.

Laser nie sprawdzi się u starszych osób, u których włosy przybrały białą barwę: ten kolor włosa odbija światło lasera, przez co nie ulegają one uszkodzeniu.

Odnośnie wieku: zabieg można wykonać już w wieku nastoletnim, jednak należy brać pod uwagę, że zmiany hormonalne związane z procesem dojrzewania płciowego mogą spowodować, że włosy zaczną ponownie rosnąć.

Efekty depilacji laserowej pleców

Efekty depilacji laserowej (Revival Clinic)

Na jakich partiach ciała można wykonać depilację laserową?

Laserem można usunąć owłosienie z całego ciała i twarzy, w tym również z tych delikatniejszych obszarów, takich jak okolice bikini, pachwiny czy pachy. Jak twierdzą specjaliści z kliniki Veno-Med, ta technika jest najczęściej wykonywana na twarzy, pod pachami, na nogach i okolicach bikini, a nieco rzadziej na plecach, klatce piersiowej czy rękach.

Metoda laserowego usuwania owłosienia może być stosowana zarówno w celu usuwania owłosienia z powodów estetycznych, jak i zdrowotnych, czyli w przypadku nadmiernego owłosienia. Technikę wykorzystuje się coraz częściej w leczeniu objawowym hirsutyzmu: schorzenia hormonalnego, dotykającego kobiety, które powoduje, że pojawia się u nich owłosienie na twarzy i szyi. W tym przypadku stosowanie lasera może być konieczne przez całe życie, ponieważ nadmierny wzrost włosów jest spowodowany hormonami.

Również mężczyźni, którzy pragną utrzymać brodę w perfekcyjnym stanie, coraz częściej decydują się na laser.

O urządzeniach do depilacji laserowej opowiada lek. med. Ewa Rybicka

Rodzaje laserów

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, depilację laserową najłatwiej przeprowadzić u osób, u których kontrast między włosem a kolorem skóry jest największy. Najłatwiej usunąć włosy ciemne, jednak obecnie dostępnych jest wiele rodzajów lasera, które dadzą dobre rezultaty także w innych przypadkach. Oto typy laserowa wykorzystywane do usuwania owłosienia:

 • aleksandrytowy: to laser o wiązce 810 nm, która wychwytuje melaninę z włosa i cebulki; okaże się skuteczny nie tylko w przypadku włosów ciemnych, ale też rudych czy blond; pozwala na osiągnięcie długotrwałych rezultatów, które są optymalne po około 5 sesjach.
 • Nd:YAG: sprawdzi się w przypadku osób z ciemną skórą; jest nieco mniej skuteczny niż laser aleksandrytowy, dlatego też należy przygotować się na wykonanie większej ilości sesji.
 • diodowy: gwarantuje rezultaty podobne do tych, które osiągniemy po zabiegu laserem aleksandrytowym, jednak jego wiązka jest krótsza (755 nm); można go używać w połączeniu z nim.
 • sopranowy: pozwala na wykonanie depilacji na dużej powierzchni ciała; co więcej powoduje mniejszy ból, dlatego zaleca się wykorzystywanie go w depilacji delikatnych obszarów, takich jak pachwiny czy pachy; może być użyty u osób z ciemną skórą.

Specjalista dobiera typ lasera indywidualnie oraz liczbę sesji na podstawie oceny rodzaju, stanu i koloru owłosienia oraz fototypu skóry, tak aby efekt był jak najlepszy.

Na co zwracać uwagę, wybierając gabinet do depilacji laserowej? Odpowiada lek. med. Ewa Rybicka

Wybór specjalisty

Na depilację laserową możesz udać się do lekarza medycyny estetycznej, dermatologa lub kosmetologa, który przeszedł odpowiednie kursy. W Polsce wykonuje się ją w gabinetach kosmetologicznych, jednak należy zachować ostrożność i sprawdzić, czy wybrany kosmetolog posiada odpowiednie certyfikaty.

Depilację laserową może wykonać jedynie osoba, która przeszła szkolenie z obsługi danego typu urządzenia. Zbyt korzystne cenowo oferty powinny budzić nasze podejrzenia: cena dużo poniżej średniej może

Ostatnio na rynku pojawiły się urządzenia laserowe przeznaczone do domowego użytku. Specjaliści z prestiżowej Mayo Clinic podkreślają, że na chwilę obecną nie dysponujemy szerszymi badaniami naukowymi na ich temat oraz że są one mniej skuteczne od laserów używanych w gabinetów. Ponadto FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) określa je jako kosmetyczne, nie medyczne, przez co poziom kontroli ich bezpieczeństwa jest nieco niższy. Jeżeli zdecydujesz się na zakup takiego urządzenia, postaraj się wybrać sprawdzoną markę i postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce.

Golenie włosów przed depilacją laserową

Popularnym urządzeniem stosowanym podczas zabiegu jest laser marki LightSheer Desire

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem specjalista oceni typ, ilość i kolor owłosienia, a także stan i barwę skóry i na tej podstawie wybierze odpowiednie urządzenie oraz ustali ilość niezbędnych sesji. Musisz upewnić się, że rodzaj lasera jest odpowiednio dobrany do Twojego typu skóry i włosa. Specjalista zapozna się także z Twoją historią kliniczną, aby wykluczyć przeciwwskazania. W przypadku hirsutyzmu przeanalizuje również inne dostarczone wyniki badań.

Depilacja laserowa nie jest uznawana za inwazyjny zabieg, jednak przed zabiegiem należy zastosować się do pewnych zaleceń. Poniżej przedstawiamy zalecenia ekspertów z Kliniki Dr Szczyt:

 • na 4-6 tygodni przed zabiegiem należy przestać się opalać i zaprzestać wizyt w solarium
 • na 6 miesięcy przed zabiegiem należy przestać przyjmować retinoidy doustne
 • na około 1 tydzień przed sesją zabiegu należy zaprzestać stosowania kremów zawierających składniki złuszczające; na 4 tygodnie przed zabiegiem odstawić preparaty z retinoidami, kwasami owocowymi i witaminami A, E, C
 • na 1 tydzień przed zabiegiem odstawić leki i zioła o właściwościach światłouczulających
 • skóra nie powinna być sucha, a nawilżona: należy stosować kremy nawilżające przed zabiegiem
 • w dniu zabiegu należy zgolić włosy
Zabieg depilacji laserowej

Zabieg depilacji laserowej (Skin Laser Lubelscy)

Przebieg zabiegu

Depilacja laserem nie jest inwazyjną procedurą, dlatego też wykonuje się ją w gabinecie, w trybie ambulatoryjnym (pacjent może wrócić do domu tego samego dnia) i nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Ważne jest, aby przed zabiegiem ogolić miejsce, które zostanie poddane działaniu lasera, ponieważ wiązka lasera pali włosy, co może doprowadzić do oparzeń. Co więcej energia lasera zostanie wówczas wykorzystana do spalenia włosów i nie dotrze do cebulki.

W niektórych przypadkach przed zabiegiem specjalista może zastosować żel chłodzący lub krem znieczulający, jeśli pacjent ma szczególnie wrażliwą skórę lub w miejscach szczególnie wrażliwych. Parametry lasera, jego moc i natężenie zależą od rodzaju włosa, fototypu oraz ogólnego stanu skóry (blizny, niedoskonałości).

Czas zabiegu zależy od wielkości obszaru, który zostanie poddany zabiegowi: im mniejszy obszar tym krótszy czas zabiegu. Specjaliści z kliniki Estetica Nova objaśniają, że jedna sesja trwa od 15 do 90 minut. Podczas zabiegu zarówno pacjent, jak i specjalista, powinni nosić gogle ochronne.

Depilacja laserowa - efekty

Efekty depilacji laserowej (Clinica Cosmetologica)

Efekty

Eksperci z kliniki La Perla podkreślają, że efekty depilacji laserowej można zaobserwować już po pierwszej sesji. Po 2 tygodniach włosy, które znajdowały się w procesie wzrostu, wypadną same. Po 6-8 tygodniach staną się wyraźnie cieńsze i to wtedy należy udać się na kolejną sesję. Tak jak wspomnieliśmy, podczas jednej sesji depilacji laserowej nie niszczy się wszystkich włosów, a jedynie te, które są w fazie wzrostu.

Jednak aby całkowicie wyeliminować owłosienie, należy wykonać co najmniej 4 sesje. Liczba sesji zależy od tego, jak silne są włosy, od ich koloru oraz od rodzaju lasera. Sesje wykonuje się co 4-6 tygodni. Podczas każdej sesji usuwane jest około 15-20% włosów.

Depilacja laserowa nóg

Mowa o bardzo bezpiecznej metodzie usuwania owłosienia; lista przeciwwskazań również jest krótka

Przeciwwskazania

Ta metoda uznawana jest za bezpieczną i lista przeciwwskazań do jej wykonania nie jest długa, jednak istnieją pewne środki ostrożności, które należy zachować. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może okazać się próba wykonania zabiegu najpierw na małej powierzchni skóry, aby przekonać się, jak skóra reaguje na zabieg.

Specjaliści z Kliniki Bieńkowscy wymieniają następujące przeciwwskazania do zabiegu:

 • świeża opalenizna
 • rany w miejscu, które zostanie poddane zabiegowi
 • aktywne infekcje skórne
 • bliznowce (keloidy)
 • epilepsja
 • bielactwo
 • łuszczyca
 • terapia niektórymi lekami (retinoidy, leki fotouczulające i przeciwkrzepliwe)
 • ciąża
 • cukrzyca
 • osoby, które niedawno przeszły zabieg chirurgiczny

Ryzyko i komplikacje

Opisywana tutaj technika to mało inwazyjny i bezpieczny zabieg. Specjaliści z gabinetu Czas Kobiety zapewniają, że obrzęk i zaczerwienienie bezpośrednio po zabiegu są normalnym objawem i że znikają w przeciągu kilkudziesięciu godzin po zabiegu. W celu złagodzenia tych objawów, po depilacji stosuje się krem łagodzący, a w niektórych przypadkach zimne okłady.

Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce. Opalanie się może spowodować powstawanie plam na skórze. Trzeba zachować szczególną ostrożność w przypadku twarzy. Z tego powodu należy przemyśleć wykonanie zabiegu zimą, a nie latem.

Depilacja laserowa - pachy

Efekty depilacji laserowej pach (dr n. med. Małgorzata Kot)

Zalety depilacji laserowej

Wśród zalet tej metody możemy wymienić:

 • Zabieg jest praktycznie bezbolesny.
 • Dzięki zabiegowi włosy stają się słabsze i cieńsze oraz zmniejsza się ich ilość, aż przestają być widoczne gołym okiem.
 • Po każdej sesji włosy odrastają coraz wolniej, aż mijają miesiące, zanim odrosną.

Co więcej po zabiegu nie musimy już torturować skóry maszynkami, depilatorami czy woskiem, które powodują podrażnienia. Możemy się pożegnać z wrastającymi włoskami.

Wadę może stanowić fakt, że po zabiegu nie należy się opalać przez 4 tygodnie oraz to, że metoda nie jest skuteczna w przypadku białych lub słabo napigmentowanych włosów.

Często zadawane pytania

 • Czy depilacja laserowa będzie skuteczna, jeżeli mam jasne włosy? Tak, chociaż nie każdy laser będzie w tym przypadku skuteczny. Może zajść konieczność odwiedzenia więcej niż jednego gabinetu, gdyż nie wszystkie centra dysponują urządzeniami dostosowanymi do wielu typów włosów.
 • Jakie typy lasera są najskuteczniejsze w przypadku jasnych włosów? W przypadku jasnych włosów konieczne jest użycie lasera aleksandrytowego, którego wiązka jest dłuższa (810 nm) niż w laserze diodowym (755 nm). Polecane lasery to na przykład: laser Vectus, GentleLase, Motus.
 • Jak depilować się po sesji laserowego usuwania owłosienia? Jeśli czekają Cię kolejne sesje, powinno się unikać jakiegokolwiek typu depilacji. Jeśli jednak była to ostatnia sesja, możesz skorzystać z każdego typu depilacji, jednak najmniej inwazyjną metodą jest golenie maszynką.
 • Czy depilację laserową przeprowadza się na długich włosach? Przeciwnie, przed zabiegiem należy zgolić włosy.
 • Czy można użyć lasera na piersiach? Tak – użycie lasera do usunięcia włosów z tej partii ciała jest bezpieczne.
 • Czy można usunąć włosy woskiem przed zabiegiem laserowego usuwania owłosienia? Nie jest to zalecane: aby osiągnąć najlepsze rezultaty należy unikać tego rodzaju interwencji przed zabiegiem.
 • Czy można wykonać sesję depilacji laserowej, jeśli aktualnie mam miesiączkę? Nie ma przeciwwskazań, chociaż zabieg może być wówczas nieco bardziej bolesny.
 • Czy włosy z nosa można usunąć laserem? Jeżeli włosy znajdują się poza jamą nosową – tak. Jeżeli jednak znajdują się wewnątrz, nie można użyć lasera.
 • Czy można wykonać depilację laserową nóg, jeżeli mam tatuaż? Powinno się unikać stosowania lasera na miejscach z tatuażem. Specjalista może jednak wykonać interwencję, omijając wytatuowane miejsca.
 • Czy depilator laserowy do użytku domowego jest skuteczny? Tego rodzaju urządzenia najczęściej wykorzystują technologię IPL. Są skuteczne, jednak ze względów bezpieczeństwa ich parametry są niższe niż w przypadku laserów stosowanych w profesjonalnych gabinetach i salonach.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."