Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Fotodepilacja

Średnia cena
403 zł
Średnia cena
Według 22 specjalistów
  • Znieczulenie nie jest wymagane
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne po 1 miesiącu
  • Trwałe efekty

Czym jest fotodepilacja?

Fotodepilacja pach

Fotodepilacja pach (Klinika Miracki)

Fotodepilacja to zabieg, mający na celu usunięcie niechcianego owłosienia dzięki emisji intensywnego światła pulsacyjnego. Melanocyty – komórki produkujące melaninę, czyli barwnik nadający kolor skórze i włosom – pochłaniają światło, dzięki czemu energia dociera do trzonu i cebulki włosa, doprowadzając do jej zniszczenia, dlatego rezultaty będą się utrzymywać dłużej niż w przypadku tradycyjnej depilacji, która nie uszkadza mieszków włosowych. Podczas fotodepilacji usuwane są jedynie włosy w fazie wzrostu, dlatego też należy wykonać kilka sesji.

Specjaliści z kliniki Ars Estetica podkreślają, że technologia intensywnego światła pulsacyjnego jest wykorzystywana w medycynie od ponad 20 lat. Wyjaśniają, że urządzenia IPL emitują światło o długości fali 400-1200 nm. Lampy wykorzystywane w urządzeniu są ksenonowe. Specjalista dobiera parametry lampy (długość fali) indywidualnie w zależności od miejsca poddawanego zabiegowi, fototypu skóry i jej stanu. Specjalista medycyny estetycznej Marek Wasiluk wyjaśnia, że “w urządzeniach IPL stosuje się filtry, które odcinają niektóre (dolne lub górne) zakresy fal. W ten sposób można nieco poprawić selektywność i penetrację tkanek”.

Fotoepilację można wykonać zarówno na twarzy jak i na wszystkich częściach ciała, w tym w bardziej wrażliwych miejscach, takich jak okolice bikini czy pachy. Zabieg jest nieinwazyjny, co oznacza, że nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek.

Fotodepilacja: dla kogo?

Zabieg depilacji IPL

Fotodepilacja (Klinika Melitus)

Owłosienie może być wstydliwym problemem i może sprawić, że będziemy się czuć niekomfortowo wśród ludzi. Z tego powodu coraz częściej mężczyźni i kobiety szukają nowych, bezbolesnych i przynoszących długotrwałe efekty alternatyw dla takich tradycyjnych rozwiązań jak depilacja woskiem, maszynką czy depilatorem. Jedną z takich alternatyw jest fotodepilacja, zwana też depilacją świetlną, czyli usuwanie owłosienia intensywnym światłem pulsacyjnym (ang. IPL: intense pulsed light). Fotodepilacja – obok depilacji laserowej i elektrodepilacji – jest jedną z najczęściej wybieranych metod usuwania owłosienia.

Fotodepilacji mogą poddać się zarówno mężczyźni, jak i kobiety; zaleca się wykonywanie jej po zakończeniu procesu dojrzewania, czyli po 18 roku życia. Nie istnieje górna granica wieku, jednak warto zaznaczyć, że w przypadku osób starszych z białymi włosami metoda ta okaże się nieskuteczna i lepiej wtedy skorzystać z elektrodepilacji.

Specjaliści z kliniki Melitus objaśniają, jakie są przeciwwskazania do zabiegu:

  • świeża opalenizna (zarówno naturalna jak i z solarium);
  • przyjmowanie leków i ziół o właściwościach światłouczulających i witamin A i K;
  • ciąża;
  • laktacja;
  • łuszczyca;
  • bielactwo;
  • rany i infekcje skóry;
  • osoby o ciemnej karnacji.

Wybór specjalisty

Efekty zabiegu depilacji IPL

Efekty zabiegu depilacji IPL (dr n. med. Jacek Toboła)

Fotodepilacja jest wykonywana nie tylko przez lekarzy dermatologów i specjalistów medycyny estetycznej w klinikach, ale także w salonach kosmetycznych. W przypadku udania się do salonu, pamiętaj, aby upewnić się, że zabieg wykona przeszkolony odpowiednio kosmetolog.

Mimo że depilacja światłem IPL nie jest uznawana za zabieg nieinwazyjny i nie wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi, tak jak przy każdym zabiegu istnieje pewne ryzyko, głównie poparzeń czy odbarwień. Ponadto fotodepilacja nie jest wskazana dla osób z każdym fototypem skóry i jedynie doświadczony specjalista może określić, jaka technika depilacji będzie najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza.

Aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań i osiągnąć najlepsze rezultaty, warto poświęcić czas na porównanie kilku gabinetów i zapoznanie się z curriculum vitae danego lekarza lub kosmetologa. Upewnij się też, że dany specjalista korzysta z certyfikowanego sprzętu.

Bibliografia:

Ars Estetica (data nieznana). Zamykanie naczynek na twarzy. Dostępny: https://www.estheticon.pl/chirurdzy/saskamed-kuzlik. [dostęp: 11.01.2020]

Dermedica (data nieznana). Zabiegi IPL. Dostępny: http://www.dermedica.info.... [dostęp: 11.01.2020]

Dr Szczyt (data nieznana). Depilacja LightSheer. Dostępny: https://www.drszczyt.pl/zabiegi/depilacja.... [dostęp: 09.06.2022]

La Perla (data nieznana). IPL. Dostępny: https://klinikalaperla.pl/zabiegi.... [dostęp: 11.01.2020]

Melitus (data nieznana). IPL – fotodepilacja, czyli sposób na usunięcie niechcianego owłosienia. Dostępny: https://klinikamelitus.pl/.... [dostęp: 10.01.2020]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów