Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 4 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest fotodepilacja?
 • Fotodepilacja: dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Jak wygląda zabieg?
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • IPL: inne zastosowania
 • Depilacja laserowa czy IPL?
 • Ryzyko i powikłania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Owłosienie może być wstydliwym problemem i może sprawić, że będziemy się czuć niekomfortowo wśród ludzi. Z tego powodu coraz częściej mężczyźni i kobiety szukają nowych, bezbolesnych i przynoszących długotrwałe efekty alternatyw dla takich tradycyjnych rozwiązań jak depilacja woskiem, maszynką czy depilatorem. 

Jedną z takich alternatyw jest fotodepilacja, zwana też depilacją świetlną, czyli usuwanie owłosienia intensywnym światłem pulsacyjnym (ang. IPL: intense pulsed light) Fotodepilacja – obok depilacji laserowej i elektrodepilacji – jest jedną z najczęściej wybieranych metod usuwania owłosienia.

Fotodepilacja pach

Fotodepilacja pach (Klinika Miracki)

Czym jest fotodepilacja?

Trwała depilacja to określenie na techniki trwałego usuwania owłosienia. Fotodepilacja, to zabieg, mający na celu usunięcie niechcianego owłosienia dzięki emisji intensywnego światła pulsacyjnego. Melanocyty – komórki produkujące melaninę, czyli barwnik nadający kolor skórze i włosom – pochłaniają światło, dzięki czemu energia dociera do trzonu i cebulki włosa, doprowadzając do jej zniszczenia, dlatego rezultaty będą się utrzymywać dłużej niż w przypadku tradycyjnej depilacji, która nie uszkadza mieszków włosowych. Podczas fotodepilacji usuwane są jedynie włosy w fazie wzrostu, dlatego też należy wykonać kilka sesji.

Specjaliści z kliniki Ars Estetica podkreślają, że technologia intensywnego światła pulsacyjnego jest wykorzystywana w medycynie od ponad 20 lat. Wyjaśniają, że urządzenia IPL emitują światło o długości fali 400-1200 nm. Lampy wykorzystywane w urządzeniu są ksenonowe. Specjalista dobiera parametry lampy (długość fali) indywidualnie w zależności od miejsca poddawanego zabiegowi, fototypu skóry i jej stanu. Specjalista medycyny estetycznej Marek Wasiluk wyjaśnia, że “w urządzeniach IPL stosuje się filtry, które odcinają niektóre (dolne lub górne) zakresy fal. W ten sposób można nieco poprawić selektywność i penetrację tkanek”.

Fotoepilację można wykonać zarówno na twarzy jak i na wszystkich częściach ciała, w tym w bardziej wrażliwych miejscach, takich jak okolice bikini czy pachy. Zabieg jest nieinwazyjny, co oznacza, że nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek.

Zabieg depilacji IPL

Fotodepilacja (Klinika Melitus)

Fotodepilacja: dla kogo?

Fotodepilacji mogą poddać się zarówno mężczyźni, jak i kobiety; zaleca się wykonywanie jej po zakończeniu procesu dojrzewania, czyli po 18 roku życia. Nie istnieje górna granica wieku, jednak warto zaznaczyć, że w przypadku osób starszych z białymi włosami metoda ta okaże się nieskuteczna i lepiej wtedy skorzystać z elektrodepilacji.

Specjaliści z kliniki Melitus objaśniają, jakie są przeciwwskazania do zabiegu:

 • świeża opalenizna (zarówno naturalna jak i z solarium)
 • przyjmowanie leków i ziół o właściwościach światłouczulających i witamin A i K
 • ciąża
 • laktacja
 • łuszczyca
 • bielactwo
 • rany i infekcje skóry
 • osoby o ciemnej karnacji
Efekty zabiegu depilacji IPL

Efekty zabiegu depilacji IPL (dr n. med. Jacek Toboła)

Wybór specjalisty

Fotodepilacja jest wykonywana nie tylko przez lekarzy dermatologów i specjalistów medycyny estetycznej w klinikach, ale także w salonach kosmetycznych. W przypadku udania się do salonu, pamiętaj, aby upewnić się, że zabieg wykona przeszkolony odpowiednio kosmetolog.

Mimo że depilacja światłem IPL nie jest uznawana za zabieg inwazyjny i nie wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi, tak jak przy każdym zabiegu istnieje pewne ryzyko, głównie poparzeń czy odbarwień. Ponadto fotodepilacja nie jest wskazana dla osób z każdym fototypem skóry i jedynie doświadczony specjalista może określić, jaka technika depilacji będzie najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza.

Aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań i osiągnąć najlepsze rezultaty, warto poświęcić czas na porównanie kilku gabinetów i zapoznanie się z curriculum vitae danego lekarza lub kosmetologa. Upewnij się też, że dany specjalista korzysta z certyfikowanego sprzętu; przykładem popularnego urządzenia do fotodepilacji jest Light Sheer.

Zabieg IPL

Zabieg z wykorzystaniem intensywnego światła pulsacyjnego (Triclinium)

Jak wygląda zabieg?

Na początku specjalista nałoży na obszar zabiegowy specjalny żel zaprojektowany w ten sposób, aby ułatwić wiązce energii przenikanie w głąb skóry. Podczas zabiegu operator przesuwa urządzenie z głowicą, zawierającą lampę emitującą intensywne światło pulsacyjne.

Czas trwania zabiegu zależy od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi oraz wielkości głowicy urządzenia: im większa głowica tym krótszy zabieg. Zabieg trwa średnio 15-30 minut, jak informują specjaliści z Mandala Beauty Clinic.

Zabieg jest bezbolesny: o ile laser może wywoływać pewien dyskomfort, szczególnie w bardziej wrażliwych miejscach, o tyle zabieg IPL jest praktycznie nieodczuwalny, jak zapewnia zespół kliniki La Perla. Z tego względu nie istnieje konieczność stosowania znieczulenia.

Zazwyczaj zaleca się wykonanie 5-8 sesji, co 4 tygodnie, w zależności od stanu skóry i rodzaju włosów. Po serii zabiegów wystarczy powtarzać zabieg 1-2 razy do roku, aby podtrzymać efekty, które mimo że długotrwałe, nie utrzymają się całe życie.

Depilację IPL można wykonywać przez cały rok, w tym również latem, kiedy lepiej wstrzymać się od używania lasera.

Po zabiegu

Depilacja IPL wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent tego samego dnia może wrócić do domu. Bezpośrednio po zabiegu skóra wrażliwa może być lekko zaczerwieniona, jednak objawy te znikają do kilku godzin po depilacji.

Mimo że nie ma przeszkód, by depilację światłem wykonać latem, należy zachować ostrożność i chronić skórę przez promieniami UV przy pomocy filtrów, szczególnie jeśli zabieg wykonano na twarzy lub szyi. Z tego względu po depilacji nie można się opalać ani na plaży, ani w solarium. Wyjątkiem jest opalanie natryskowe – można się na nie udać po fotodepilacji.

Depilacja IPL: przed i po

Depilacja IPL: przed i po (Face & Body Institute)

Efekty

Warto pamiętać, że całkowite wyeliminowanie owłosienia na zawsze jest fizjologicznie niemożliwe i efekty każdej depilacji zależą od potrzeb fizjologicznych danej jednostki.

Specjaliści z kliniki Dr Szczyt utrzymują, że depilacja IPL pozwala na usunięcie 80-100% owłosienia. Podkreślają, że efekt nie jest ostateczny, jednak nawet jeśli włosy po jakimś czasie odrosną, będzie ich mniej i będą znacznie słabsze. Wówczas wystarczy wykonanie 1 sesji przypominającej, aby przedłużyć rezultat.

Efekty są uzależnione również od koloru włosów i skóry: najłatwiej usunąć ciemne włosy u osób z jasną skórą. Mimo to światło IPL przyniesie dobre rezultaty w większości przypadków.

Leczenie rumienia światłem IPL - efekty

Leczenie rumienia światłem IPL (La Guèl)

IPL: inne zastosowania

Światło IPL to technologia, która ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, nie tylko w depilacji. Zespół Kliniki Miracki przytacza niektóre jej zastosowania:

 • zamykanie rozszerzonych naczynek i pajączków
 • fotoodmładzanie (ujędrnienie skóry, spłycenie zmarszczek)
 • redukcja przebarwień i rumienia
 • leczenie trądziku
 • usuwanie rozstępów

Zatem osoby, które poddały się fotoepilacji mogą zaobserwować oprócz mniejszej ilości włosów i ich osłabienia także ogólną poprawę kondycji skóry.

Efekty depilacji laserowej

Efekty depilacji laserowej (SaskaMed)

Depilacja laserowa czy IPL?

Częstym błędem jest nazywanie technologii intensywnego światła pulsacyjnego laserem. Specjaliści z Kliniki Zdrowia Triclinium wyjaśniają różnice między nimi: laser jest wiązką światła o jednej długości fali, dlatego też może działać punktowo, podczas gdy urządzenia do IPL emitują światło o szerokim spektrum, dlatego też nie może działać punktowo.

Mimo że działanie obu technologii jest różne, to rezultaty obu zabiegów są podobne, chociaż skuteczność lasera jest nieco większa, a efekty utrzymują się trochę dłużej. Mimo to niekiedy technologia IPL może być lepszym wyborem, na przykład w przypadku stanów zapalnych skóry, takich jak grudki czy krostki, oraz przy zapaleniu mieszków włosowych, a także latem, jak zapewniają specjaliści z Kliniki Dr Szczyt.

Więcej o depilacji laserowej możesz przeczytać tutaj. Jeżeli rozważasz też inne opcje, dowiedz się więcej o elektorepilacji tutaj

Ryzyko i powikłania

Zabiegi IPL, poprawnie przeprowadzone, są całkowicie bezpieczne, a komplikacje nie są częste. Bezpośrednio po depilacji mogą wyst Rzadziej mogą wystąpić powikłania podobne do tych, które mogą wystąpić w przypadku depilacji laserowej:

 • utrzymujące się dłuższy czas zaczerwienienie i obrzęk
 • pęcherze
 • przebarwienia
 • odbarwienia
 • opryszczka (u osób z wirusem)
 • infekcja grzybicza

Często zadawane pytania

 • Jestem w ciąży, czy mogę poddać się fotodepilacji? Ciąża jest przeciwwskazaniem do większości zabiegów, w tym fotodepilacji. Dermedica
 • Czy depilacja światłem IPL jest szkodliwa? Jeśli zabieg został przeprowadzony prawidłowo, a pacjent dobrze zakwalifikowany (wykluczono przeciwwskazania), jest to metoda całkowicie bezpieczna. Klinika Dr Szczyt
 • Czy urządzeń IPL można używać w domu? Tak, przykładowym urządzenim do wykonywania depilacji IPL w domu jest Philips Lumea. Jednak należy upewnić się, że dane urządzenie przeszło odpowiednie testy i posiada certyfikaty, zaświadczające jego bezpieczeństwo. Specjalista dermatolog Łukasz Preibisz
 • Czym jest E-Light? To zabieg zwany czasami IPL RF, który łączy działanie intensywnego światła pulsacyjnego z radiofrekwencją, przez co jest efektywniejszy niż zabieg samym światłem. Metodę można stosować przez cały rok i będzie ona skuteczna zarówno w przypadku włosów jasnych jak i ciemnych i u osób z prawie każdym fototypem skóry, ponieważ fale radiowe potęgują i uzupełniają działanie fal świetlnych. Triclinium
 • Czym jest depilacja SHR? SHR, czyli Super Hair Removal, to najbardziej innowacyjny rodzaj depilacji IPL. Polega na podgrzewaniu mieskza włosowego przy pomocy nakładających się wiązek IPL. Zabieg jest bezbolesny, małoinwazyjny i skuteczny. Promedion

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."