Artykuł zweryfikowany przez:
Lekarz dermatolog i wykładowca. Medycyną estetyczną zajmuje się naukowo i praktycznie już od czasu zakończenia studiów. Jest właścicielem Kliniki Melitus w Warszawie.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 5 paź 2021

Spis treści

 • Samobadanie zmian skórnych
 • Dermatoskopia
 • Wideodermatoskopia
 • Usuwanie znamion metodą laserową
 • Chirurgiczne usuwanie znamion
 • Cena usuwania znamion
 • Kiedy należy udać się na kontrolę znamion?
 • Często zadawane pytania

Nie ma na świecie osoby, która nie zostałaby obdarzona jakimś pieprzykiem, znamieniem, plamką. Zmiany na skórze mogą mieć różny kształt, kolor, wielkość. Obok najczęściej wymienianych zmian barwnikowych, popularnie nazywanych pieprzykami, pojawiają się czerwone i płaskie naczyniaki, brodawki łojotokowate, cieliste i miękkie włókniaki. Co w znamieniu może budzić niepokój? Dlaczego lekarz chce usunąć akurat ten pieprzyk, a nie inny. Laserowo czy chirurgicznie? Decyzja o tym wymaga doświadczenia lekarza. W gestii pacjenta pozostaje natomiast regularne obserwowanie zmian skórnych. Jest to zasada, której warto się trzymać w trosce o swoje zdrowie.

Samobadanie zmian skórnych

Zmiany skórne powinniśmy stale monitorować

Samobadanie zmian skórnych

Raz na jakiś czas warto poświęcić kilka minut na samobadanie znamion na twarzy i ciele, które powinno się odbyć w dobrze oświetlonym miejscu przed lustrem. Dermatologowie polecają tu metodę ABCDE, podczas której oceniane są cechy znamion takie jak:

 • A - asymetria
 • B - brzeg
 • C - kolor
 • D - średnica
 • E - ewolucja

Kierując się tą metodą należy zwrócić uwagę na znamiona, które są nowe, asymetryczne, mają nieregularne brzegi, zmieniają kolor lub mają perłowy połysk, są większe niż 6 mm, mają szorstką lub łuskowatą powierzchnię, zaczną swędzieć lub krwawić, nie chcą się zagoić.

Kiedy podczas samobadania zauważymy, że pojawił się jakiś nowy pieprzyk lub ten, który mamy już od dłuższego czasu, zmienił się lub powiększył, należy poddać się specjalistycznej kontroli. Badania u dermatologa są szybkie i bezbolesne, ale mogą nas uchronić np. przed czerniakiem – bardzo złośliwym nowotworem skóry. Wybierając lekarza lub klinikę, do której udasz się na konsultację, warto się od razu dowiedzieć, czy w tym miejscu można zmianę leczyć lub w razie konieczności usunąć.

Dermatoskopia - badanie zmian skórnych

Dermatoskopia to  badanie zmian skórnych

Dermatoskopia

Dermatoskopia to pierwsze i najbardziej popularne badanie znamion skórnych, które polega na ich dokładnym oglądaniu w dużym, 10-krotnym powiększeniu. Odbywa się za pomocą specjalnej lupy ze źródłem światła, którą lekarz przykłada do skóry pacjenta. Pozwala to ocenić, czy zmiany są łagodne, podejrzane lub złośliwe. Tylko badanie dermatoskopowe wykonane przez doświadczonego lekarza może dać odpowiedź, do jakiej grupy należy znamię (istnieją np. znamiona barwnikowe, atypowe itp.). Szybka diagnoza pozwala na natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań, co prowadzi do całkowitego wyleczenia i zapobiega rozwojowi niebezpiecznych zmian.

Wideodermatoskopia - badanie komputerowe zmian skórnych

Wycięcie pieprzyka poprzeda  zwykle wideodermatoskopia lub dermatoskopia

Wideodermatoskopia

Nowoczesną metodą badania zmian skórnych jest wideodermatoskopia. Umożliwia nie tylko analizę zmiany i ocenę jej charakteru, ale także zapisywanie wyników i porównywanie ich z wynikami odnotowanymi podczas poprzedniej konsultacji, a więc śledzenie ich rozwoju między wizytami. Jeśli znamię barwnikowe się powiększa lub zmienia, podejmuje się czasami decyzje o jego profilaktycznym usunięciu.

Do badania używana jest kamera, którą lekarz zbliża do badanego obszaru twarzy lub ciała, obraz jest następnie przesyłany do komputera, gdzie odbywa się dokładna analiza. Badanie jest w pełni bezbolesne, bezinwazyjne, jak również bezpieczne, dlatego warto je powtarzać przynajmniej raz w roku.

Usuwanie znamion metodą laserową

Zmiany skórne można usuwać laserem

Usuwanie znamion metodą laserową

Niektóre zmiany skórne mogą być po badaniu zakwalifikowane do zabiegu usunięcia. Bardzo dobrą metodą jest usuwanie zmian skrónych laserem CO2 lub innym urządzeniem laserowym wybranym przez specjalistę, które jest w chirurgii dermatologicznej standardem. Mechanizm działania lasera wiąże się z odparowaniem tkanek w wyniku przemiany wody znajdującej się w przestrzeni międzykomórkowej w parę wodną. W efekcie dochodzi do termicznego zniszczenia zmiany i jej bezkrwawego odparowania.

Laserowo można usunąć znamiona barwnikowe jak płaskie, tak i wypukłe, takie jak pieprzyk czy brodawka, które są usuwane wraz z korzeniem, kurzajki, kłykciny, włókniaki, włókniaczki na szyi, na powiekach, kaszaki, prosaki, naczyniaki, ziarniniaki, kępki żółte i wiele innych.

Zaletami tej metody jest:

 • niezwykła precyzja - wiązka światła lasera działa konkretnie na zmianę, usuwając ją w całości, bez naruszenia okolicznych tkanek
 • brak dolegliwości bólowych w trakcie zabiegu - proces odparowania tkanki bywa tak błyskawiczny, że nie jest potrzebne znieczulenie, pacjent może odczuwać tylko lekkie pieczenie, w przypadku dużych zmian możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego
 • łagodny przebieg rekonwalescencji - po zabiegu nie ma blizn jak po chirurgicznym cięciu, po usuniętej zmianie pozostaje niewielka ranka, którą należy pielęgnować zgodnie z zaleceniami, proces gojenia trwa od kilku dni do 3-4 tygodni, strupek na ogół odpada po ok. 2 tygodniach, obszar pozabiegowy można normalnie myć przez cały okres rekonwalescencji, strupek na twarzy można zamaskować make-upem
 • bezpieczeństwo - zabiegi nie wymagają kontaktu narzędzia ze skórą, nie ma ryzyka zakażenia żółtaczką i wirusem HIV

Tryb pracy lasera normalpuls, superpuls lub ultrapuls jest dobierany w zależności od wielkości i głębokości zmian.

Inną nowoczesną metodą usuwania znamion obok laseroterapii jest usuwanie zmian skórnych plazmą, czyli przy wykorzystaniu urządzeń typu Plasma IQ. Zabieg jest krótki, skuteczny i prawie nie pozostawia śladów, a rekonwalescencja trwa krótko i nie wyłącza pacjenta z życia codziennego.

Usuwanie znamion: przed i po

Usuwanie znamion barwnikowych: przed i po (MediVita)

Chirurgiczne usuwanie znamion

W przypadku, kiedy zmiana skórna powinna zostać poddana badaniom histopatologicznym, lekarz zleca chirurgiczne usunięcie zmiany, które umożliwia pobranie nieuszkodzonej próbki materiału. Decyzję o wyborze metody zabiegowej podejmuje lekarz dermatolog lub chirurg onkolog w oparciu o wcześniejsze badanie dermatoskopowe znamienia.

Zabieg chirurgicznego wycinania zmian skórnych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zmianę wraz z marginesem zdrowej skóry wycina się za pomocą skalpela, a następnie zakładane są szwy oraz opatrunek. Do czasu usunięcia szwów należy unikać kąpieli i nie narażać miejsca zabiegowego na rozciąganie.

Pozostała blizna stopniowo blednie i goi się zgodnie z predyspozycjami danego pacjenta. Istnieją różne sposoby na przyspieszenie gojenia i poprawę późniejszego wyglądu blizny począwszy od plastrów na noc (np. Contratubex) i żeli zmiękczających bliznę, aż po zabiegi laserowe czy radiofrekwencję.

Cena usuwania znamion

Cena jest najczęściej uzależniona od metody zabiegowej, ilości, rodzaju usuwanych zmian i obszaru, z którego są usuwane. O wycenę zabiegu chirurgicznego lub laserowego zapytaj lekarza w trakcie konsultacji.

Kontrola i badanie znamion

Znamiona należy regularnie badać

Kiedy należy udać się na kontrolę znamion?

Znamiona powinny być poddawane kontroli prewencyjnej przynajmniej raz w roku. Pozwoli to na całkowitą kontrolę i wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości. Do lekarza trzeba się jednak wybrać niezwłocznie, kiedy:

 • pojawiła się nowa, niepokojąca zmiana;
 • zmienia się jej charakter: kolor, wielkość, struktura;
 • zmiana swędzi;
 • jest opuchnięta lub boli;
 • ze zmiany sączy się krew;
 • ma ona nierówne, asymetryczne brzegi.

Ponieważ badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, można go przeprowadzić u każdej osoby bez względu na wiek. Nie zwlekaj z kontrolą zmian skórnych. Pamiętej, że lepiej zapobiegać niż leczyć!

Często zadawane pytania

 • Mam spore znamię na ramieniu, które latem sprawia mi dużo problemów. Trudno je ukryć, nie wygląda estetycznie, a w dodatku muszę pamiętać o smarowaniu go kremem z filtrem. Zbadałam się u dermatologa i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je usunąć. Jaka metoda jest polecana w tym przypadku?

  Znamiona można usuwać w dwojaki sposób: albo poprzez wycięcie chirurgiczne albo za pomocą elektrochirurgii, lasera, plazmy czy fal radiowych (LOKTAL). O sposobie usunięcia znamienia decyduje zawsze lekarz dermatolog po obejrzeniu i zbadaniu dermatoskopowym znamienia. Część znamion kwalifikuje się tylko i wyłącznie do usunięcia chirurgicznego. Dr Beata Cisecka

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."