Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Usuwanie znamion

Warto
94%
Warto
Na podstawie 71 historii
Średnia cena
579 zł
Średnia cena
Według 213 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne od razu
  • Trwałe efekty

Czym jest usuwanie znamion?

Usuwanie znamion to zabieg polegający na usunięciu znamienia z powodów zdrowotnych i/lub estetycznych, co można wykonać stosując różne metody, w tym m.in. technikami chirurgiczną lub laserową.

Znamiona u dzieci są wrodzone i nie ma żadnych wskazówek dotyczących ich zapobieganiu (nie są dziedziczne). Według różnych badań w czasie ciąży matka nie może nic zrobić, aby zapobiec ich powstawaniu u dziecka. Należy podkreślić, że znamiona nie są zagrożeniem dla zdrowia dziecka.

Wiele noworodków rodzi się z łagodnymi, przejściowymi zmianami skórnymi. Mogą pojawić się też plamy na skórze, które nazywamy znamionami. W niektórych przypadkach znamiona są małe i prawie niewidoczne, mogą też samoistnie zanikać. Niekiedy jednak znamiona są duże i mogą stanowić problem estetyczny dla dziecka.

Szacuje się, że ponad 1 na 10 dzieci rodzi się ze znamionami lub pojawiają się one kilka dni po narodzinach. Mogą mieć różny kształt i pojawiać się na różnych częściach ciała. Niektóre są płaskie, a inne wystają ponad powierzchnię skóry; różnią się także kształtem (mogą mieć regularne lub nieregularne brzegi) i kolorem (mogą być np. brązowe, czerwone, białe, a nawet czarne).

Rodzaje znamion

Znamiona u noworodków

Znamiona zwykle nie są zagrożeniem dla zdrowia

Wyróżniamy dwa podstawowe typy znamion:

  1. Barwnikowe: istnieje wiele rodzajów znamion barwnikowych. Typowymi zmianami są tzw. pieprzyki, które zwykle wystają ponad powierzchnię skóry i mają brązowy kolor i lekko chropowatą teksturę. Około 10% tego typu zmian u noworodków stanowią plamy typu „kawa z mlekiem”. Możemy także wyróżnić tzw. plamy mongolskie, które są bladoniebieskie, sine lub fioletowe.

Tego rodzaju znamiona nie są zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Można je leczyć lub usunąć, jeżeli znajdują się w widocznym miejscu, nie można ich zakryć i przez to powodują kompleksy. W niektórych przypadkach znamiona mogą także z czasem zacząć się zmieniać. Zaleca się konsultację ze specjalistą, jeżeli znamię barwnikowe ulegnie zakażeniu, krwawi lub swędzi, a także, jeżeli zaczną zmieniać kolor, kształt i rozmiar, jak wyjaśniają specjaliści MedlinePlus.

  1. Naczyniowe: w większości przypadków mają czerwonawą barwę ze względu na obecność rozszerzonych naczynek krwionośnych, podobnie jak naczyniaki. W wielu przypadkach znikają samoistnie. Mogą mieć też różowawą barwę i wtedy zwykle występują na szyi, powiekach, nosie i czole.

Istnieje kilka rodzajów naczyniaków: powierzchniowe, które mają różowo-czerwoną barwę; głębokie, które rozwijają się pod skórą i mają płaską powierzchnię; i pośrednie, które łączą cechy obu tych typów.

Dla kogo?

Znamiona

Kandydatami do zabiegu są osoby, które chcą usunąć znamiona z powodów zdrowotnych lub estetycznych

Kandydatami do zabiegu są dzieci i dorośli, którzy chcą usunąć znamię lub znamiona z powodów estetycznych lub zdrowotnych, czyli w celu zapobiegania różnym schorzeniom oraz w przypadku ich podejrzenia.

W przypadku niemowląt lekarz specjalizujący się w takich przypadkach decyduje, czy dane znamię można usunąć, czy też należy zaczekać, ponieważ skóra u noworodka bardzo szybko się zmienia, a zabiegi laserowe lub chirurgiczne mogą pozostawić bliznę na całe życie.

Bibliografia

Klinika Sienna (data nieznana). Wycięcie zmian barwnikowych. Dostępny: https://klinikasienna.pl/oferta/chirurgia-ogolna/wyciecie-zmian-barwnikowych/ [dostęp: 10.06.2022].

Medline Plus (2021). Birthmarks. Dostępny: https://medlineplus.gov/birthmarks.html [dostęp: 10.06.2022].

Medycyna Praktyczna (29.08.2017). Znamiona barwnikowe. Dostępny: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74416,znamiona-barwnikowe [dostęp: 10.06.2022].

NaturaMed (data nieznana). Laser CO2. Dostępny: https://www.naturamed.pl/laser-co2-frakcyjny/ [dostęp: 07.11.2022].

Ruczaj Clinic (data nieznana). Wycinanie znamion. Dostępny: https://www.ruczajclinic.pl/cele-leczenia/wycinanie-znamion/ [dostęp: 10.06.2022].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów