Usuwanie znamion

Warto
94%
Warto
Na podstawie 71 historii
Średnia cena
553 zł
Średnia cena
Według 270 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne od razu
  • Trwałe efekty

Czym jest usuwanie znamion?

Znamiona u noworodków

Znamiona zwykle nie są zagrożeniem dla zdrowia

Usuwanie znamion to zabieg polegający na usunięciu znamienia z powodów zdrowotnych i/lub estetycznych, co można wykonać stosując różne metody, w tym m.in. technikami chirurgiczną lub laserową.

Znamiona u dzieci są wrodzone i nie ma żadnych wskazówek dotyczących ich zapobieganiu (nie są dziedziczne). Według różnych badań w czasie ciąży matka nie może nic zrobić, aby zapobiec ich powstawaniu u dziecka. Należy podkreślić, że znamiona nie są zagrożeniem dla zdrowia dziecka.

Wiele noworodków rodzi się z łagodnymi, przejściowymi zmianami skórnymi. Mogą pojawić się też plamy na skórze, które nazywamy znamionami. W niektórych przypadkach znamiona są małe i prawie niewidoczne, mogą też samoistnie zanikać. Niekiedy jednak znamiona są duże i mogą stanowić problem estetyczny dla dziecka.

Szacuje się, że ponad 1 na 10 dzieci rodzi się ze znamionami lub pojawiają się one kilka dni po narodzinach. Mogą mieć różny kształt i pojawiać się na różnych częściach ciała. Niektóre są płaskie, a inne wystają ponad powierzchnię skóry; różnią się także kształtem (mogą mieć regularne lub nieregularne brzegi) i kolorem (mogą być np. brązowe, czerwone, białe, a nawet czarne).

Wyróżniamy dwa podstawowe typy znamion:

  1. Barwnikowe: istnieje wiele rodzajów znamion barwnikowych. Typowymi zmianami są tzw. pieprzyki, które zwykle wystają ponad powierzchnię skóry i mają brązowy kolor i lekko chropowatą teksturę. Około 10% tego typu zmian u noworodków stanowią plamy typu „kawa z mlekiem”. Możemy także wyróżnić tzw. plamy mongolskie, które są bladoniebieskie, sine lub fioletowe.

Tego rodzaju znamiona nie są zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Można je leczyć lub usunąć, jeżeli znajdują się w widocznym miejscu, nie można ich zakryć i przez to powodują kompleksy. W niektórych przypadkach znamiona mogą także z czasem zacząć się zmieniać. Zaleca się konsultację ze specjalistą, jeżeli znamię barwnikowe ulegnie zakażeniu, krwawi lub swędzi, a także, jeżeli zaczną zmieniać kolor, kształt i rozmiar, jak wyjaśniają specjaliści MedlinePlus.

  1. Naczyniowe: w większości przypadków mają czerwonawą barwę ze względu na obecność rozszerzonych naczynek krwionośnych, podobnie jak naczyniaki. W wielu przypadkach znikają samoistnie. Mogą mieć też różowawą barwę i wtedy zwykle występują na szyi, powiekach, nosie i czole.

Istnieje kilka rodzajów naczyniaków: powierzchniowe, które mają różowo-czerwoną barwę; głębokie, które rozwijają się pod skórą i mają płaską powierzchnię; i pośrednie, które łączą cechy obu tych typów.

Dla kogo?

Znamiona

Kandydatami do zabiegu są osoby, które chcą usunąć znamiona z powodów zdrowotnych lub estetycznych

Kandydatami do zabiegu są dzieci i dorośli, którzy chcą usunąć znamię lub znamiona z powodów estetycznych lub zdrowotnych, czyli w celu zapobiegania różnym schorzeniom oraz w przypadku ich podejrzenia.

W przypadku niemowląt lekarz specjalizujący się w takich przypadkach decyduje, czy dane znamię można usunąć, czy też należy zaczekać, ponieważ skóra u noworodka bardzo szybko się zmienia, a zabiegi laserowe lub chirurgiczne mogą pozostawić bliznę na całe życie.

Wybór specjlisty

Dermatoskopia

Badanie u dermatologa

Wszystkie zmiany pojawiające się na skórze powinny być konsultowane i leczone przez specjalistę dermatologa. Wybierając lekarza, warto upewnić się, że ukończył on specjalizację w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

W przypadku znamion barwnikowych lub naczyniaków u niemowląt lub dzieci należy udać się do pediatry, który wystawi skierowanie na wizytę u dermatologa, który przeprowadzi proces diagnostyczny i zaleci drogę leczenia. Dorośli pacjenci mogą uzyskać skierowanie do dermatologa od lekarza rodzinnego. Badanie i leczenie znamion są także usługą dostępną prywatnie.

Wybierając specjalistę, warto zapoznać się z opiniami innych pacjentów w internecie oraz upewnić się, że lekarz posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie; warto też sprawdzić, czy przynależy do Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD). Wybór lekarza jest bardzo ważny, ponieważ brak właściwej diagnozy lub źle przeprowadzony zabieg usunięcia znamienia mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Bibliografia

Klinika Sienna (data nieznana). Wycięcie zmian barwnikowych. Dostępny: https://klinikasienna.pl/oferta/chirurgia-ogolna/wyciecie-zmian-barwnikowych/ [dostęp: 10.06.2022].

Medline Plus (2021). Birthmarks. Dostępny: https://medlineplus.gov/birthmarks.html [dostęp: 10.06.2022].

Medycyna Praktyczna (29.08.2017). Znamiona barwnikowe. Dostępny: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74416,znamiona-barwnikowe [dostęp: 10.06.2022].

NaturaMed (data nieznana). Laser CO2. Dostępny: https://www.naturamed.pl/laser-co2-frakcyjny/ [dostęp: 07.11.2022].

Ruczaj Clinic (data nieznana). Wycinanie znamion. Dostępny: https://www.ruczajclinic.pl/cele-leczenia/wycinanie-znamion/ [dostęp: 10.06.2022].

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów