Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Rodzaje blizn
 • Wybór metody leczenia
 • Techniki zabiegowe
 • Chirurgiczne usuwanie blizn
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Jak wygląda zabieg?
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Ryzyko i komplikacje
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Każdy z nas ma blizny: mogą to być pamiątki po trądziku, operacji, wypadku czy przebytej chorobie. Z upływem czasu stają się one coraz mniej widoczne i płytsze, jednak bez podjęcia pewnych działań nigdy nie znikają w pełni. Niektóre z nich – szczególnie te większe i usytuowane w bardzo odsłoniętych miejscach – mogą negatywnie wpływać na samoocenę, a nawet być przyczyną kompleksów. Można jednak temu zaradzić – kliniki medycyny estetycznej i gabinety kosmetologiczne oferują gamę zabiegów, mających na celu poprawienie wyglądu i zniwelowanie blizn. W trudniejszych przypadkach z pomocą przyjdzie chirurg plastyk.

Usuwanie blizn - przed i po

Efekty zabiegu u lek. med. Romy Zielińskiej

Rodzaje blizn

Opierając się na wiedzy specjalistów z Body Care Clinic, przedstawiamy typy blizn wraz z krótką charakterystyką:

 • Blizny zanikowe (atroficzne, wklęsłe): przyczyną ich powstawania jest niewystarczając produkcja włókien kolagenu i elastyny podczas gojenia się rany. Zazwyczaj są pozostałością po trądziku lub ospie. Mają postać niewielkiego zagłębienia, zazwyczaj o okrągłym kształcie.
 • Blizny przerostowe (hipertroficzne, wypukłe): są pogrubione i wystają ponad powierzchnię otaczającej je skóry. Mogą wiązać się z takimi objawami jak swędzenie czy ból.
 • Bliznowce (keloidy): powstają zwykle na skutek nadmiernej aktywności komórek tkanki łącznej, które produkują za dużą ilość elastyny i kolagenu. Wyglądem przypominają blizny przerosłe, są jednak większe, bardziej wypukłe i mogą rozrastać się na przestrzeni lat, a nawet odnawiać się po usunięciu. Ich formowaniu się towarzyszy ból i świąd.

Zabliźnione miejsca pozbawione są komórek wytwarzających melaninę, dlatego większość z nich ma barwę jaśniejszą od otaczającej je, zdrowej skóry. Do powstawania blizn przebarwionych dochodzi na skutek zbyt długiego gojenia się rany lub ekspozycji na słońce.

Usuwanie blizn - efekty

Rezultaty korekcji blizny (Bieńkowscy Clinic)

Wybór metody leczenia

Eksperci tworzący zespół Derma-Clinic podkreślają, że w tym przypadku dobór odpowiedniej metody jest kluczowy. Blizny pooperacyjne leczy się w inny sposób, niż te pourazowe, które z kolei należy traktować inaczej niż blizny potrądzikowe. W niektórych przypadkach można zastosować mało inwazyjne techniki, takie jak aplikacja kremów, maści czy opatrunków z żelem silikonowym; jeśli te opcje nie wchodzą w grę, można zdecydować się na minimalnie inwazyjne techniki – mikrodermabrazję, laser frakcyjny CO2 czy mikropigmentację. W najcięższych przypadkach warto pomyśleć o zabiegu operacyjnym.

Niezależnie od wybranej metody, celem zabiegu jest poprawienie wyglądu zabliźnionego miesjca, zmniejszenie jej wielkości i głębokości, poprawienie kolorytu, słowem – wszystko, co sprawi że stanie się mniej widoczna.

Mikropigmentacja blizny

Mikropigmentacja jest jedną z metod korekcji

Techniki zabiegowe

Kiedy można zacząć myśleć nad wykonaniem zabiegu usuwania blizny? Według specjalistów z kliniki Dr Sczyt należy zaczekać, aż naskórek pokryje całą ranę – w mniej skomplikowanych przypadkach to czasami jedynie 2 tygodnie. Z kolei zespół Bieńkowscy Clinic podkreśla, że im nowsza blizna, tym łatwiej ją zniwelować. Niektóre metody można zastosować na krótko po ukończeniu procesu gojenia, podczas gdy na zastosowanie niektórych zabiegów trzeba zaczekać kilka tygodni lub miesięcy.

Laser frakcyjny CO2: światło lasera powoduje powstawanie mikrouszkodzeń, co pozwala wyrównać i odnowić strukturę skóry. Ta technika okaże się szczególnie skuteczna w minimalizowaniu blizn potrądzikowych i po osobie, a także tych lekko wypukłych. Laserowe usuwanie blizn uznaje się za bezpieczną metodą, chociaż odradza się ją osobom o śniadej cerze.

Terapia światłem LED: naświetlanie pobudzi komórki do wytwarzania kolagenu i elastyny, dzięki czemu dojdzie do regeneracji tkanek i zabliźnienia stanie się mniej widoczne. Aby osiągnąć korzystne efekty, zaleca się wykonanie 6-10 sesji. Terapia światłem przyniesie szczególnie dobre efekty w przypadku pacjentów, których interesuje redukcja blizn potrądzikowych i usuwanie rozstępów.

Radiofrekwencja: wykorzystuje fale elektromagnetyczne, które podgrzewają tkanki, aby pobudzić komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Ma szerokie zastosowanie w medycynie przeciwstarzeniowej, ale może być użyteczna także przy eliminacji blizn. Należy przygotować się na wykonanie 6-8 sesji w 7-dniowych odstępach. Radiofrekwencja nie sprawdzi się w przypadku keloidów.

Wypełnianie kwasem hialuronowym: polega na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego w bliznę, dzięki czemu stanie się ona praktycznie niewidoczna. To technika polecana w przypadku blizn wklęsłych i potrądzikowych. Na efekty należy czekać około 15 dni i utrzymają się od 6 do 9 miesięcy.

Mikropigmentacja: to technika “kamuflażu” blizn, polegająca na dostosowaniu ich barwy do kolorytu otaczającej je skóry. Mikropigmentację można wykonać dopiero po upływie ok. 6-12 miesięcy – specjalista podejmie decyzję na podstawie stopnia gojenia się i stanu zabliźnionej rany. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku blizn przerostowych i keloidów. Wykonanie zabiegu pozostanie bez wpływu na kształt i strukturę zabliźnienia, sprawi jednak, że stanie się dużo mniej widoczna. Ostateczny efekt jest widoczny po upływie około 30 dni, po zniknięciu infekcji i zaczerwienienia oraz po ustabilizowaniu się pigmentu.

Schemat chirurgicznego usuwania blizny

Schemat zabiegu

Chirurgiczne usuwanie blizn

Niekiedy blizny są na tyle duże, że aby poprawić ich wygląd niezbędna jest pomoc chirurga plastyka. Nie zawsze możemy wykonać tego rodzaju operację – do zabiegu kwalifikują się tylko te miękkie, o równym, standardowym kolorycie i nieobrzęknięte. Zazwyczaj po 12-18 miesiącach od powstania stan ran poprawia się na tyle, by można przeprowadzić zabieg. Zwykle chirurgiczne usuwanie blizn wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, choć jeśli obszar jest wyjątkowo rozległy, może wymagać znieczulenia ogólnego i przyjęcia pacjenta do szpitala na więcej niż kilka godzin. Mniejsze ślady można zoperować w około pół godziny, jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach czas zabiegu może wydłużyć się do kilku godzin.

Jeśli zabliźnienie jest szerokie, ale nie wypukłe, lekarz będzie w stanie ją przeciąć i ponownie zszyć skórę. Dzięki temu proces gojenia rozpocznie się od nowa, a stary, nieestetyczny ślad zostanie zastąpiony nową, delikatniejszą i mniej widoczną blizną. Jeśli struktura jej struktura jest mniej regularna, lekarz zastosuje któraś z poniższych technik:

 • Plastyka Z: jak nazwa wskazuje, polega na uformowaniu nowej blizny w taki sposób, by kształtem przypominała literę Z. Dzięki temu blizna lepiej dopasowuje się do załamań skóry, a co za tym idzie jest mniej widoczna.
 • Plastyka W: brzegi blizny zszywa się tak, aby uformowały kształt wielokrotnie powtórzonej litery W. Rezultatem jest skrócenie jej skrócenie i uczynienie mniej widoczną.

Wybór specjalisty

W celu usunięcia opisywanego defektu najbezpieczniej udać się do lekarza medycyny estetycznej. Warto dokładnie sprawdzić kwalifikacje lekarza oraz poszukać opinii na jego temat w internecie. 

Wybór specjalisty może okazać się szczególnie znamienny, jeśli konieczna jest interwencja chirurgiczna. Chirurgiczną korekcję powinien wykonywać chirurg plastyczny specjalizujący się w tego rodzaju zabiegach.

Wizyta u dermatologa

Specjalista oceni defekt i wybierze najlepsze rozwiązanie

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej konsultacji lekarz obejrzy bliznę i oceni jej stan; doradzi Ci najlepszą metodę, bazując na historii klinicznej i biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania. Następnie wyjaśni, jak wygląda zabieg, oraz poinformuje o potencjalnych skutkach ubocznych oraz kosztach. Eksperci z Kaniowscy Clinic zwracają uwagę na fakt, że wybór metody zależy od rodzaju blizny, jej usytuowania, rozmiaru, czasu powstania oraz wieku pacjenta. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczny efekt zabiegu.

W przypadku zabiegu operacyjnego, lekarz objaśni Ci także, jak przygotować się do operacji, jaki jest jej przebieg oraz jak wygląda okres rekonwalescencji.

Usuwanie blizn - przed i po

Efekty terapii (Clinica Cosmetologica)

Jak wygląda zabieg?

Poniżej przedstawiamy krótki opis wymienionych przez nas wcześniej zabiegów:

 • Laser frakcyjny CO2: specjalista najpierw ustawi parametry urządzenia – moc i gęstość wiązki laserowej – w zależności od rodzaju blizny oraz jej usytuowania. Następnie nakieruje na nią wiązkę lasera . Na koniec nakłada preparat nawilżająco-łagodzący.
 • Radiofrekwencja: najpierw nakłada się żel glicerynowy, aby zapewnić taką samą temperaturę ciała na całym obszarze, który zostanie poddany zabiegowi. Następnie specjalista przyłoży do skóry głowicę urządzenia emitującego ciepło, które podgrzeje tkanki do około 39-42°C.
 • Terapia światłem LED: Przebieg zabiegu ustala się indywidualnie. Podczas zabiegu pacjent może ułożyć się na brzuchu lub pozostać w pozycji siedzącej. Jedna sesja trwa około pół godziny. Ustawienia lampy naświetlającej zależeć będą rodzaju defektu (trądzik, rozstępy, itp.). Podczas zabiegu zaleca się zastosowanie jakiejś formy ochrony oczu.
 • Wypełnienie kwasem hialuronowym: niektórzy specjaliści na około 45 minut przed zabiegiem aplikują krem znieczulający. Wybór rodzaju kwasu hialuronowego zależy od typu zabliźnienia oraz jego usytuowania.
 • Mikropigmentacja: zabieg polega na wprowadzeniu hipoalergicznych pigmentów bezpośrednio w naskórek w celu zmiany koloru blizny. Zabieg należy wykonywać 1-2 razy do roku, ponieważ efekty nie są permanentne. Aby uniknąć komplikacji i uzyskać najlepsze możliwe efekty, warto poświęcić czas na wybór specjalisty i upewnić się, że zabieg wykona prawdziwy ekspert w tej dziedzinie.
Usuwanie blizn

Proces zanikania defektu jest stopniowy

Po zabiegu

 • Usuwanie blizn laserem frakcyjnym CO2: po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta i podrażniona, dlatego specjalista może przepisać kremy łagodzące te objawy. Najczęstszym skutkiem ubocznym jest zaczerwienienie, jednak istnieje także ryzyko wolnego gojenia, wystąpienia infekcji i pojawienia się przebarwień.
 • Radiofrekwencja: z uwagi na fakt, że jest to zabieg nieinwazyjny, nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia poważnych objawów – może wystąpić zaczerwienienie, które ustępuje krótko po zabiegu.
 • Terapia światłem LED: jest to bezbolesna i bezinwazyjna technika, która nie wiąże się z praktycznie żadnymi objawami.
 • Wypełnienie kwasem hialuronowym: w niektórych przypadkach może pojawić się niewielki obrzęk lub zasinienie w miejscu, w którym wykonano zastrzyk, które znikają po 2-3 dniach.
 • Mikropigmentacja: po zabiegu utworzy się strup, którego pacjent powinien dotykać możliwie jak najmniej. Miesiąc po zabiegu
 • Zabieg chirurgiczny: w niektórych przypadkach może być konieczne założenie opatrunku z bandaży. Lekarz przepisze także odpowiednią maść, aby przyspieszyć proces gojenia. Zazwyczaj szwy usuwa się po 15 dniach a ostateczne rezultaty są widoczne po upływie 12 miesięcy od operacji.
Usuwanie blizn - efekty

Efekty serii zabiegów (Triclinium)

Efekty

Każda z opisanych przez nas metod poprawi wygląd blizny, zmniejszy jej rozmiar i sprawi, że będzie mniej zauważalna. Czasami jednak na ostateczne efekty trzeba czekać nieco dłużej, jak w przypadku zabiegu chirurgicznego – finalne rezultaty niekiedy są widoczne dopiero po roku.

W większości przypadków zminimalizowanie defektu wpłynie pozytywnie na samoocenę pacjenta. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dr Janusz Greese-Łyko przypomina, że całkowite wyeliminowanie blizny jest niemożliwe, jednak czas i odpowiednio dobrane zabiegi pomogą ją zmniejszyć i poprawić jej wygląd.

Ryzyko i komplikacje

Mimo że prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest raczej niskie, praktycznie każda interwencja chirurgiczna czy zabieg niosą ze sobą pewne ryzyko.

Największa ryzyko wiąże się, co logiczne, z metodą chirurgiczną. Mogą wystąpić:

 • infekcje
 • krwawienie
 • powikłania po znieczuleniu
 • powstanie keloidu

Często zadawane pytania

 • Czy można usunąć bliznę po cesarskim cięciu? Jak informuje dr n. med. Radosław Rzepnikowski skuteczną metodą korekcji w tym przypadku jest laser frakcyjny CO2. Specjalista zaznacza, że im szybciej wykonamy zabieg, tym lepiej – optymalne efekty można uzyskać, gdy rozpocznie się laseroterapię po 6-9 tygodniach od powstania rany.
 • Istnieje jakiś sposób na usunięcie wklęsłych blizn potrądzikowych? Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu konieczna będzie konsultacja z lekarzem dermatologiem. Wiele technik okazuje się skutecznych w usuwaniu pozostałości po trądziku: zespół Clinica Cosmetologica zaleca przede wszystkim laseroterapię, w połączeniu z mezoterapią, mikrodermabrazją lub peelingiem chemicznym.
 • Jak zminimalizować keloid? Zespół Kliniki Ambroziak wymienia takie metody leczenia bliznowców jak: ostrzykiwanie lekami sterydowymi (zalecane w połączeniu z krioterapią), zabieg laserem naczyniowym, stosowanie żeli silikonowych czy presoterapia.
 • Czy blizny po poparzeniach można leczyć? W większości przypadków najlepiej zastosować więcej niż jedną technikę. Liczba sesji zależy od rozmiaru i głębokości śladu. Specjaliści z Clinica Cosmetologica polecają takie metody jak peeling czy mezoterapia, a także zabiegi laserowe.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegw, produktów, opinii, pracowników służby zdrowia ani żadnych innych materiałów i informacji zawartych w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."