Artykuł zweryfikowany przez:
Nowoczesna, prywatna klinika działająca na terenie Krakowa, oferująca usługi w zakresie chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, medycyny estetycznej, dermatologii i trychologii.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 7 sty 2022
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Wstęp
 • Rodzaje blizn
 • Wybór metody leczenia
 • Techniki zabiegowe
 • Chirurgiczne usuwanie blizn
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Jak wygląda zabieg?
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Ryzyko i komplikacje
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Każdy z nas ma blizny: mogą to być pamiątki po trądziku, operacji, wypadku czy przebytej chorobie. Z upływem czasu blizny stają się coraz mniej widoczne i płytsze, jednak bez podjęcia pewnych działań nigdy nie znikają w pełni. Niektóre blizny – szczególnie te większe i usytuowane w bardzo odsłoniętych miejscach – mogą negatywnie wpływać na samoocenę, a nawet być przyczyną kompleksów. Można jednak temu zaradzić – kliniki medycyny estetycznej i gabinety kosmetologiczne oferują gamę zabiegów, mających na celu poprawienie wyglądu i zniwelowanie blizn. W trudniejszych przypadkach z pomocą przyjdzie chirurg plastyk.

Usuwanie blizn - przed i po

Efekty zabiegu u lek. med. Romy Zielińskiej

Rodzaje blizn

Opierając się na wiedzy specjalistów z Body Care Clinic, przedstawiamy typy blizn wraz z krótką charakterystyką:

 • Blizny zanikowe (atroficzne, wklęsłe): przyczyną ich powstawania jest niewystarczająca produkcja włókien kolagenu i elastyny podczas gojenia się rany. Zazwyczaj są pozostałością po trądziku lub ospie. Mają postać niewielkiego zagłębienia, zazwyczaj o okrągłym kształcie.
 • Blizny przerostowe (hipertroficzne, wypukłe): są pogrubione i wystają ponad powierzchnię otaczającej je skóry. Mogą wiązać się z takimi objawami jak swędzenie czy ból.
 • Bliznowce (keloidy): powstają zwykle na skutek nadmiernej aktywności komórek tkanki łącznej, które produkują za dużą ilość elastyny i kolagenu. Wyglądem przypominają blizny przerosłe, są jednak większe, bardziej wypukłe i mogą rozrastać się na przestrzeni lat, a nawet odnawiać się po usunięciu. Typowy dla blizny keloidowej jest niekontrolowany rozrost poza granicą wcześniejszego urazu i zajmowanie, inwazja w obrębie tkanek zdrowych. Ich formowaniu się towarzyszy ból, pieczeni i świąd.

Zabliźnione miejsca pozbawione są komórek wytwarzających melaninę, dlatego większość z nich ma barwę jaśniejszą od otaczającej je, zdrowej skóry. Do powstawania blizn przebarwionych dochodzi na skutek zbyt długiego gojenia się rany lub ekspozycji na słońce.

Usuwanie blizn - efekty

Rezultaty korekcji blizny (Bieńkowscy Clinic)

Wybór metody leczenia

Eksperci tworzący zespół Derma-Clinic podkreślają, że w przypadku minimalizowania blizn dobór odpowiedniej metody jest kluczowy. Blizny pooperacyjne leczy się w inny sposób, niż te po oparzeniach, które z kolei należy traktować inaczej niż te potrądzikowe. W niektórych przypadkach można zastosować mało inwazyjne techniki, takie jak aplikacja kremów, maści czy opatrunków z żelem silikonowym; jeśli te opcje nie wchodzą w grę, można zdecydować się na minimalnie inwazyjne techniki – mikrodermabrazję, laser frakcyjny CO2 czy mikropigmentację. W najcięższych przypadkach warto pomyśleć o zabiegu operacyjnym.

Niezależnie od wybranej metody, celem zabiegu jest poprawienie wyglądu zabliźnienia, zmniejszenie jej wielkości i głębokości, poprawienie kolorytu, słowem – wszystko, co sprawi, że stanie się mniej widoczna.

Mikropigmentacja blizny

Mikropigmentacja jest jedną z metod korekcji

Techniki zabiegowe

Kiedy można zacząć myśleć nad wykonaniem zabiegu usuwania blizny? Według specjalistów z Kliniki Dr Szczyt należy zaczekać, aż naskórek pokryje całą ranę – w mniej skomplikowanych przypadkach to czasami jedynie 2 tygodnie. Z kolei zespół Bieńkowscy Clinic podkreśla, że im nowsza blizna, tym łatwiej ją zniwelować. Niektóre metody można zastosować na krótko po ukończeniu procesu gojenia, podczas gdy na zastosowanie niektórych zabiegów trzeba poczekać kilka tygodni lub miesięcy.

 • Laser frakcyjny CO2: światło lasera powoduje powstawanie mikrouszkodzeń, co pozwala wyrównać i odnowić strukturę skóry. Ta technika okaże się szczególnie skuteczna w minimalizowaniu blizn potrądzikowych i po osobie, a także tych lekko wypukłych.  Laserowe usuwanie blizn uznaje się za bezpieczną metodą, chociaż odradza się ją osobom o śniadej cerze.
 • Terapia światłem LED: naświetlanie pobudzi komórki do wytwarzania kolagenu i elastyny, dzięki czemu dojdzie do regeneracji tkanek i zabliźnienie stanie się mniej widoczna. Aby osiągnąć korzystne efekty, zaleca się wykonanie 6-10 sesji. Terapia światłem przyniesie szczególnie dobre efekty w niwelowaniu blizn potrądzikowych i rozstępów.
 • Radiofrekwencja: wykorzystuje fale elektromagnetyczne, które podgrzewają tkanki, aby pobudzić komórki do produkcji kolagenu i elastyny. Ma szerokie zastosowanie w medycynie przeciwstarzeniowej, ale może być użyteczna także przy eliminacji blizn. Należy przygotować się na wykonanie 6-8 sesji w 7-dniowych odstępach. Radiofrekwencja nie sprawdzi się w przypadku keloidów.
 • Wypełnianie kwasem hialuronowym: polega na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego w bliznę. Dzięki wypełnieniu blizny kwasem hialuronowym stanie się ona praktycznie niewidoczna. To technika polecana w przypadku blizn wklęsłych i potrądzikowych. Na efekty należy czekać około 15 dni i utrzymają się od 6 do 9 miesięcy.
 • Mikropigmentacja: to technika „kamuflażu” zabliźnień, polegająca na dostosowaniu ich barwy do kolorytu otaczającej je skóry. Mikropigmentację można wykonać dopiero po upływie ok. 6-12 miesięcy – specjalista podejmie decyzję na podstawie stopnia gojenia się i stanu blizny. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku zabliźnień przerostowych i keloidów. Wykonanie zabiegu pozostanie bez wpływu na kształt i strukturę taknki bliznowatej, sprawi jednak, że stanie się dużo mniej widoczna. Ostateczny efekt jest widoczny po upływie około 30 dni, po zniknięciu infekcji i zaczerwienienia oraz po ustabilizowaniu się pigmentu.

Schemat chirurgicznego usuwania blizny

Schemat zabiegu

Chirurgiczne usuwanie blizn

Niekiedy blizny są na tyle duże, że aby poprawić ich wygląd, niezbędna jest pomoc chirurga plastyka. Nie wszystkie blizny można operować – do zabiegu kwalifikują się tylko te miękkie, o równym, standardowym kolorycie i nieobrzęknięte. Zazwyczaj po 12-18 miesiącach od powstania stan blizn poprawia się na tyle, by można przeprowadzić zabieg. Zwykle zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, choć jeśli obszar jest wyjątkowo rozległy, może wymagać znieczulenia ogólnego i przyjęcia pacjenta do szpitala na więcej niż kilka godzin. Mniejsze blizny można zoperować w około pół godziny, jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach czas zabiegu może wydłużyć się do kilku godzin.

Jeśli blizna jest szeroka, ale nie wypukła, lekarz będzie w stanie ją wyciąć i ponownie zszyć skórę. Dzięki temu proces gojenia rozpocznie się od nowa, a stara, nieestetyczna blizna zostanie zastąpiona nową, delikatniejszą i mniej widoczną blizną. Jeśli struktura blizny jest mniej regularna, lekarz zastosuje którąś z poniższych technik:

 • Plastyka Z: jak nazwa wskazuje, polega na uformowaniu nowej blizny w taki sposób, by kształtem przypominała literę Z. Dzięki temu blizna lepiej dopasowuje się do załamań skóry i przebiega wzdłuż linii zmniejszonego napięcia tzw. linii Langera, a co za tym idzie, jest mniej widoczna.
 • Plastyka W: brzegi blizny zszywa się tak, aby uformowały kształt wielokrotnie powtórzonej litery W. Rezultatem jest skrócenie długiej blizny i uczynienie jej mniej widoczną.

Wybór specjalisty

W celu usunięcia blizny najbezpieczniej udać się do lekarza medycyny estetycznej. Warto dokładnie sprawdzić kwalifikacje lekarza oraz poszukać opinii na jego temat w internecie.

Wybór specjalisty może okazać się szczególnie znamienny, jeśli konieczna jest interwencja chirurgiczna. Chirurgiczną korekcję powinien wykonywać chirurg plastyczny specjalizujący się w minimalizowaniu blizn.

Wizyta u dermatologa

Specjalista oceni defekt i wybierze najlepsze rozwiązanie

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej konsultacji lekarz obejrzy bliznę i oceni jej stan; doradzi Ci najlepszą metodę, bazując na historii klinicznej i biorąc pod uwagę Twoje oczekiwania. Następnie wyjaśni, jak wygląda zabieg, oraz poinformuje o potencjalnych skutkach ubocznych oraz kosztach. Eksperci z Kaniowscy Clinic zwracają uwagę na fakt, że wybór metody zależy od rodzaju blizny, jej usytuowania, rozmiaru, czasu powstania oraz wieku pacjenta. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczny efekt zabiegu.

W przypadku zabiegu operacyjnego lekarz objaśni Ci także, jak przygotować się do operacji, jaki jest jej przebieg oraz jak wygląda okres rekonwalescencji.

Usuwanie blizn - przed i po

Efekty terapii (Clinica Cosmetologica)

Jak wygląda zabieg?

Poniżej przedstawiamy krótki opis wymienionych przez nas wcześniej zabiegów:

 • Laser frakcyjny CO2: specjalista najpierw ustawi parametry urządzenia – moc i gęstość wiązki laserowej – w zależności od rodzaju blizny oraz jej usytuowania. Następnie nakieruje wiązkę lasera na bliznę. Na koniec nakłada preparat nawilżająco-łagodzący.\
 • Radiofrekwencja: najpierw nakłada się żel glicerynowy, aby zapewnić taką samą temperaturę ciała na całym obszarze, który zostanie poddany zabiegowi. Następnie specjalista przyłoży do skóry głowicę urządzenia emitującego ciepło, które podgrzeje tkanki do około 39-42°C.
 • Terapia światłem LED: Przebieg zabiegu ustala się indywidualnie. Podczas zabiegu pacjent może ułożyć się na brzuchu lub pozostać w pozycji siedzącej. Jedna sesja trwa około pół godziny. Ustawienia lampy naświetlającej zależeć będą rodzaju defektu (trądzik, rozstępy itp.). Podczas zabiegu zaleca się zastosowanie jakiejś formy ochrony oczu.
 • Wypełnienie kwasem hialuronowym: niektórzy specjaliści na około 45 minut przed zabiegiem aplikują krem znieczulający. Wybór rodzaju kwasu hialuronowego zależy od typu blizny oraz jej usytuowania.
 • Mikropigmentacja: zabieg polega na wprowadzeniu hipoalergicznych pigmentów bezpośrednio w naskórek w celu zmiany koloru blizny. Zabieg należy wykonywać 1-2 razy do roku, ponieważ efekty nie są permanentne. Aby uniknąć komplikacji i uzyskać najlepsze możliwe efekty, warto poświęcić czas na wybór specjalisty i upewnić się, że zabieg wykona prawdziwy ekspert w tej dziedzinie.
Usuwanie blizn

Proces zanikania defektu jest stopniowy

Po zabiegu

 • Laser frakcyjny CO2: po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, obrzęknięta i podrażniona, dlatego specjalista może przepisać kremy łagodzące te objawy. Najczęstszym skutkiem ubocznym jest zaczerwienienie, jednak istnieje także ryzyko wolnego gojenia, wystąpienia infekcji i pojawienia się przebarwień.
 • Radiofrekwencja: z uwagi na fakt, że jest to zabieg nieinwazyjny, nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia poważnych objawów – może wystąpić zaczerwienienie, które ustępuje krótko po zabiegu.
 • Terapia światłem LED: jest to bezbolesna i bezinwazyjna technika, która nie wiąże się z praktycznie żadnymi objawami.
 • Wypełnienie kwasem hialuronowym: w niektórych przypadkach może pojawić się niewielki obrzęk lub zasinienie w miejscu, w którym wykonano zastrzyk, które znikają po 2-3 dniach.
 • Mikropigmentacja: po zabiegu utworzy się strup, którego pacjent powinien dotykać możliwie jak najmniej. Miesiąc po zabiegu
 • Zabieg chirurgiczny: wiąże się zawsze z opatrunkami i czasem gojenia. Czasem lekarz przepisze także odpowiednią maść, aby przyspieszyć proces gojenia. Zazwyczaj szwy usuwa się po 15 dniach, z twarzy po około 7 dniach, a ostateczne rezultaty są widoczne po upływie 12 miesięcy od operacji.
Usuwanie blizn - efekty

Efekty serii zabiegów (Triclinium)

Efekty

Każda z opisanych przez nas metod poprawi wygląd blizny, zmniejszy jej rozmiar i sprawi, że będzie mniej zauważalna. Czasami jednak na ostateczne efekty trzeba czekać nieco dłużej, jak w przypadku zabiegu chirurgicznego – finalne rezultaty niekiedy są widoczne dopiero po roku.

W większości przypadków zminimalizowanie blizny wpłynie pozytywnie na samoocenę pacjenta. Każda blizna jest inna i jej leczenie wymaga indywidualnego podejścia. Dr Janusz Greese-Łyko przypomina, że całkowite wyeliminowanie blizny jest niemożliwe, jednak czas i odpowiednio dobrane zabiegi pomogą ją zmniejszyć i poprawić jej wygląd.

Ryzyko i komplikacje

Mimo że prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest raczej niskie, praktycznie każda interwencja chirurgiczna czy zabieg niosą ze sobą pewne ryzyko.

Największa ryzyko wiąże się, co logiczne, z chirurgiczną metodą korekcji blizn. Mogą wystąpić:

 • infekcje
 • krwawienie
 • powikłania po znieczuleniu
 • przekształcenie się blizny w keloid

Często zadawane pytania

 • Czy można usunąć bliznę po cesarskim cięciu?

  Jak informuje dr n. med. Radosław Rzepnikowski skuteczną metodą korekcji blizny po operacji cesarskiego cięcia jest laser frakcyjny CO2. Specjalista zaznacza, że im szybciej wykonamy zabieg, tym lepiej – optymalne efekty można uzyskać, gdy rozpocznie się laseroterapię po 6-9 tygodniach od powstania rany.

 • Istnieje jakiś sposób na usunięcie wklęsłych blizn potrądzikowych?

  Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu konieczna będzie konsultacja z lekarzem dermatologiem. Wiele technik okazuje się skutecznych w usuwaniu pozostałości po trądziku: zespół Clinica Cosmetologica zaleca przede wszystkim laseroterapię, w połączeniu z mezoterapią, mikrodermabrazją lub peelingiem chemicznym.

 • Jak zminimalizować bliznę typu keloid?

  Zespół Kliniki Ambroziak wymienia takie metody leczenia bliznowców jak: ostrzykiwanie blizny lekami sterydowymi (zalecane w połączeniu z krioterapią), zabieg laserem naczyniowym, stosowanie żeli silikonowych czy presoterapia.

 • Czy blizny po oparzeniach można leczyć?

  W większości przypadków w leczeniu blizn po oparzeniu najlepiej zastosować więcej niż jedną technikę. Liczba sesji zależy od rozmiaru i głębokości blizn. Specjaliści z Clinica Cosmetologica polecają takie metody jak peeling czy mezoterapia, a także zabiegi laserowe.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."