Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022

Spis treści

 • Wstęp
 • Wskazania
 • Jak działa radiofrekwencja?
 • RF: dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Przygotowanie do zabiegu
 • Jak wygląda pierwsza wizyta?
 • Przebieg zabiegu
 • Zalecenia pozabiegowe
 • Terapie łączone
 • Efekty
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Radiofrekwencja mikroigłowa i bezigłowa to małoinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej wykorzystujące działanie fal radiowych, które przenikając w głąb skóry, wywołują szereg procesów w tkankach i w efekcie dochodzi do poprawy jakości skóry na wybranym obszarze.

Wzrost popularności zabiegów medycyny estetycznej jest spowodowany między innymi faktem, że przez stres, zanieczyszczenie czy opalanie skóra szybciej się starzeje, pojawiają się plamy i zmarszczki, które wizualnie wpływają na nasz wygląd. Jednocześnie dzięki postępowi technologicznemu medycyna estetyczna szybko się rozwija i pojawiają się rozwiązania i zabiegi, takie jak radiofrekwencja (RF) bezigłowa i mikroigłowa, które pomagają zmniejszyć skutki starzenia się dzięki nieinwazyjnemu i bardzo bezpiecznemu zabiegowi estetycznemu.

Zabieg radiofrekwencji twarzy

Zabieg RF na twarz

Wskazania

Radiofrekwencja ma wiele zalet, a jest ich z każdym rokiem więcej ze względu na ewolucję sprzętu medycznego, którym jest wykonywana. Dzięki niej można spłycić zmarszczki mimiczne, które pojawiają się wraz z upływem czasu, zniwelować rozstępy i blizny i pomóc cerze trądzikowej. Ponadto na każdej sesji można po trochu korygować owal twarzy. Tchnologia fal radiowych pomoże także w modelowaniu sylwetki: bioder, boczków, ud, brzucha i innych. Dzięki niej możliwe jest osiągnięcie liftingu bez skalpela i napiąć skórę zarówno twarzy jak i innych części ciała

Radiofrekwencja twarzy pomaga również skórze w produkcji nowych włókien kolagenowych, dlatego jest bardzo pożądana przed ważnymi wydarzeniami, takimi jak ślub, urodziny lub po prostu specjalne okazje. Ponieważ jest to zabieg estetyczny, który zwykle wykonuje się w kilku sesjach, wyniki są kumulatywne. Dzięki stymulacji komórek spowodowanej przez radiofrekwencję wytwarzanie kolagenu odbywa się nawet kilka tygodni po zabiegu, o ile pacjent zachowuje niezbędną ostrożność przed i po leczeniu.

Niechirurgiczny lifting twarzy, czyli zabieg RF (Nessamed)

Jak działa radiofrekwencja?

Radiofrekwencja (RF) to technologia, która pozwala na nieoperacyjny lifting twarzy lub ciała; to najnowocześniejsza metoda terapeutyczna służąca do odmładzania i leczenia skóry na jakimkolwiek obszarze ciała. Umożliwia poprawę jędrności, gęstości i kolorytu skóry, korekcję okolicy oka i poprawę owalu twarzy, redukcję lub spłycenie zmarszczek, blizn i rozstępów, a także modelowanie sylwetki. Technologia wykorzystuje działanie fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej, jak wyjaśniają specjaliści Mediderm.

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa z kolei to metoda stosowana w medycynie estetycznej, która łączy w sobie dwie techniki: RF, która wykorzystuje prąd o częstotliwości fal radiowych do podgrzania tkanek skóry oraz mikronakłuwanie, które służy do mechanicznego pobudzania skóry.

F o częstotliwości radiowej wywołują efekt termiczny, jak wyjaśnia zespół Mediderm, co powoduje kurczenie oraz napięcie włókien kolagenowych. Głowica urządzenia, która jest wyposażona w kilkadziesiąt mikroigieł dzięki nakłuwaniu przenosi to działanie w głąb skóry.

Podczas zabiegu nie dochodzi do poparzenia naskórka, prąd bowiem zaczyna działać dopiero po wprowadzeniu igieł w skórę właściwą na głębokość regulowaną przez lekarza. Głębokość wkłucia jest uzależniona od obszaru, który poddajemy zabiegowi. Może być więc 0,5 mm dla delikatnej okolicy oka, aż do 3,5 mm w przypadku leczenia blizn czy rozstępów. Lekarz określa również czas oraz intensywność działania urządzenia.

Wielką zaletą technologii RF w porównaniu z laserami jest to, że każda warstwa skóry jest nagrzewana równomiernie, jej działanie jest więc wyjątkowo skuteczne.

Radiofrekwencja - przed i po

Zabiegi RF na blizny potrądzikowe (mmKisiel)

RF: dla kogo?

Radiofrekwencja to zabieg, który można wykonać u każdego powyżej 18 roku życia, kto wymaga napięcia i ujędrnienia skóry twarzy lub ciała. Dzięki temu zabiegowi możesz również leczyć (bez znieczulenia lub gdy nie możesz poddać się operacji) oznaki starzenia, blizny potrądzikowe i plamy oraz usykać wymarzoną sylwetkę bez poddawania się liposukcji.

Z zabiegu mogą również skorzystać osoby, które mają plamy powstałe pod wpływem słońca, rozszerzone pory i u których skóra twarzy utraciła napięcie. Pod koniec zabiegu skóra będzie wyglądać na gładszą i jaśniejszą. Jedynie osoby, które chorowały na raka skóry lub mają cienkie naczynia włosowate lub trądzik różowaty, nie powinny wykonywać tego typu zabiegów. W dwóch ostatnich przypadkach najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, jakiego leczenia może użyć w zależności od rodzaju skóry i jej stanu.

Wybór specjalisty

Aby wybrać najlepszego specjalistę należy:

 • upewnić się, że gabinet kosmetyczny ma oryginalny i w dobrym stanie sprzęt do radiofrekwencji; jeśli to możliwe, zapytaj specjalistę o rodzaj sprzętu tam obsługiwanego, popularne urządzenia do radiofrekwencji to m.in. VIvace RF czy Rfrax Lift.
 • zapytać o pacjentów, którzy już przeszli ten zabieg kosmetyczny, i jeśli to możliwe, żeby pokazali Ci zdjęcia przed i po zabiegu;
 • poprosić o opinie osób w Twoim najbliższym otoczeniu: być może ktoś, kogo znasz, wykonał już ten zabieg medycyny estetycznej i może Ci opowiedzieć o swoich doświadczeniach;
 • sprawdzić nazwę gabinetu, jego stronę internetową i przeanalizować komentarze pozostawione przez pacjentów;
 • wybrać specjalistę, który postawi spersonalizowaną diagnozę: w ten sposób zostanie przeprowadzony odpowiedni zabieg w zależności od rodzaju skóry.
RF na podwójny podbródek

RF na podwójny podbródek (Bieńkowscy Clinic)

Przygotowanie do zabiegu

Przed rozpoczęciem sesji RF specjalista udzieli szeregu wskazówek odnośnie postępowania przed zabiegiem. Najważniejsze to:

 • unikać wszystkiego, co podrażnia skórę, niezależnie od tego, czy są to zbyt agresywne kremy, preparaty złuszczające czy peelingi chemiczne;
 • unikać bezpośredniego opalania, używać codziennie kremów przeciwsłonecznych, a jeśli kontakt ze słońcem jest nieunikniony, starać się nosić ochronę głowy, aby uniknąć bezpośredniego narażenia;
 • zaprzestać wizyt w solarium;

zmniejszyć zużycie tytoniu, ponieważ zostało w pełni udowodnione, że papieros wpływa bezpośrednio na komórki tworzące skórę.

Radiofrekwencja mikroigłowa przed i po

Fala radiowa podczas zabiegu przenika wgłąb skóry. Przed i po zabiegu (mmKisiel)

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Na pierwszej wizycie specjalista medycyny estetycznej przeanalizuje skórę i każdą z jej warstw, aby zdecydować, czy i w ilu sesjach należy przeprowadzić zabieg radiofrekwencji, aby osiągnąć pożądane cele. Oceni, czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu, ponieważ kobiety w ciąży, pacjenci z rozrusznikami serca lub z rakiem skóry nie mogą do niego podejść.

Podczas pierwszej wizyty można również przeanalizować, czy aby osiągnąć pożądane wyniki, pacjent musi przejść przez kilka różnych zabiegów, ponieważ radiofrekwencja pomaga wzmocnić efekty innych zabiegów estetycznych twarzy, takich jak zastrzyki z kolagenu lub botoksu. Można to stwierdzić, gdy pacjent przedstawi specjaliście swoje oczekiwania.

O przebiegu zabiegu z wykorzystaniem fal radiowych opowiada specjalistka medycyny estetycznej Ewa Rybicka

Przebieg zabiegu

Zabieg może się różnić w zależności od specjalisty i gabinetu, ale dalej przedstawimy ogólnie etapy każdej sesji radiofrekwencji twarzy.

 • Najpierw zmywa się makijaż i wszelkie kosmetyki, i całkowicie oczyszcza twarz.
 • Nakłada się żel przewodzący, odpowiedni do radiofrekwencji.
 • Następnie wykonuje się kołowy masaż twarzy przy użyciu głowicy przez 10 do 15 minut, pacjent odczuje lekkie ciepło, które rozpoczyna lifting skóry twarzy.
 • Po zakończeniu masażu usuwa się żel i można nałożyć maskę napinającą, aby wzmocnić wyniki terapii.

Leczenie wymaga od 1 do 6 sesji, a zalecana jest co najmniej jedna sesja na tydzień. Wyniki są prawie natychmiastowe, ale zaleca się sesje podtrzymujące po zakończeniu wszystkich terapii.

W przypadku frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej, zabieg wymaga wcześniejszego znieczulenia pacjenta. Na skórę nakładany jest krem znieczulający, pozostawiany na około 20 minut, po czym lekarz ustala odpowiednie parametry urządzenia zgodnie z tym, czego skóra danego pacjenta wymaga. Reguluje głębokość wysuwania mikroigiełek w zakresie od 0,5 do 3,5 mm oraz natężenie prądu.

Operator przykłada głowicę z kartridżami do skóry pacjenta. Mikroigły wnikają na ustaloną głębokość, energia fal radiowych zamienia się na energię termiczną, podgrzewając tkanki do temperatury 45-60 st. C. Pacjent odczuwa ciepło i leciutkie ukłucia.

Zabieg radiofrekwencji twarzy - efekty

Zabieg radiofrekwencji twarzy: przed i po (Dr Szczyt)

Zalecenia pozabiegowe

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta, co jest normalne, jak zapewniają specjaliści z Triclinium. Po 24 aż 48 godzinach skóra już przybiera normalny koloryt, a pacjent może powrócić do codziennej aktywności.

Zalecenia po radiofrekwencji są bardzo podobne do tych, których każdy pacjent powinien przestrzegać przed zabiegiem, a nawet każda osoba dbająca o swoją skórę na co dzień:

 • codziennie używanie ochrony przeciwsłonecznej z filtrem SPF większym od 30;
 • unikanie opalania w środkowych godzinach dnia, ponieważ promienie słoneczne UV są najsilniejsze w godzinach 10–16;
 • używanie kremów lub żeli nawilżających, jeśli to możliwe, przepisanych przez specjalistę dermatologa;
 • unikanie spożywania alkoholu i tytoniu, ponieważ medycznie udowodniono, że są one jednym z czynników powodujących szybsze starzenie się skóry;
 • picie wody i zwiększenie spożycia owoców i warzyw.

Chociaż są to podstawy, których powinien przestrzegać każdy, kto chce dbać o swoją skórę, nie są one w stu procentach obowiązkowymi zaleceniami po zabiegu radiofrekwencji.

Radiofrekwencja – efekty

RF – efekty (Revival Clinic)

Terapie łączone

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa doskonale się sprawdza w terapiach łączonych; można ją łączyć z takimi zabiegami jak na przykład mezoterapia mikroigłowa, laser frakcyjny mikrogiłowy i inne.

Bardzo dobry efekt synergiczny osiągniemy natomiast w przypadku zastosowania radiofrekwencji mikroigłowej po zabiegu HIFU. Połączenie obu zabiegów pozwala na nieinwazyjny lifting wolumetryczny, przywraca młodzieńcze rysy twarzy, wyostrza owal, unosi tkanki i przywraca objętość w tych miejscach, gdzie wraz z wiekiem doszło do ich zaniku.

Zabieg radiofrekwencji: przed i po

Zabieg radiofrekwencji: przed i po (dr n. med. Marcin Bieńkowski)

Efekty

Rezultaty tego zabiegu różnią się w zależności od stanu skóry pacjenta, ale w większości przypadków osoby, które zostały poddane zabiegowi, twierdzą, że widzą wyniki już po pierwszej sesji. Skóra po zabiegu jest bardziej napięta i promienna, ma mniej zmarszczek mimicznych i wygląda bardziej młodzieńczo, jak zapewnia zespół Medestetis.

Pełna przebudowa naskórka następuje stopniowo do 2 miesięcy. Fibroblasty są stymulowane do produkcji nowego kolagenu, zagęszczają się jego włókna, a drobne zmarszczki stopniowo się wypełniają.

Pozostałe efekty zabiegu to, jak informują specjaliści z kliniki Dr Dethloff:

 • zwężenie ujść gruczołów łojowych i porów
 • zamykanie się naczyń, zmniejszenie rumienia
 • spłycenie blizn i rozstępów
 • rozjaśnienie i zagęszczenie skóry
 • bardziej sprężysta, napięta i jędrna skóra twarzy lub ciała
 • modelowanie ciała
 • zniwelowanie cieni pod oczami
 • spłycenie zmarszczek, w tym kurzych łapek
 • efekt liftingu twarzy, szyi i różnych partii ciała
 • mniejsze wypadanie włosów
 • odmłodzona, promienna twarz

Chociaż wyniki są w większości zadowalające i jest to bardzo popularne leczenie jako alternatywa zabiegów chirurgicznych twarzy, PTMEiAA stwierdza, że na wyniki tego zabiegu może wpływać palenie, picie alkoholu powyżej średniej lub brak monitorowania szkodliwych skutków słońca, ponieważ leczenie zależy również od tego, jak pacjent pielęgnuje skórę.

Często zadawane pytania

 • Czy zabieg RF wysusza skórę? Jeśli w zabiegu zastosowano dobry żel wraz z maską nawilżającą, zabieg nie powinien wysuszać skóry.
 • Jeśli zdiagnozowano u mnie czerniaka, mogę poddać się zabiegowi radiofrekwencji twarzy? Czasami małe niedostrzegalne komórki mogą pozostać w uśpieniu i nie powodować problemów, ale fale elektromagnetyczne mogą ponownie reaktywować czerniaka. Dlatego w takim przypadku zaleca się ostrożność i lepiej nie wystawiać obszaru, w którym usunięto czerniaka, na działanie fal.
 • Dlaczego radiofrekwecja mikroigłowa jest zabiegiem medycznym? Istnieje kilka rodzajów fal. Te o wyższej częstotliwości powinny być używane wyłącznie przez lekarza, o średniej i niższej przez fizjoterapeutów i kosmetologów.
 • Jaki czas powinien upłynąć między zabiegiem Radiesse a RF? Zalecany jest miesiąc, aby produkt dobrze osadził się w tkankach.
 • Czy jeśli przeszłam niedawno raka piersi, mogę zdecydować się na zabieg radiofrekwencji? Zabieg RF twarzy nie jest przeciwwskazany u pacjentów z remisją raka piersi.
 • Ile sesji radiofrekwencji jest potrzebnych, aby rozjaśnić cerę? To zależy od pacjenta, wieku i rodzaju skóry, ale od 1 do 6 sesji.
 • Czy mogę mieć zabieg RF frakcyjny, jeśli mam implanty piersi? Tak, w tym przypadku interwencjaa nie jest przeciwwskazana.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."