Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa określana jako nieoperacyjny lifting to najnowocześniejsza metoda terapeutyczna służąca do odmładzania i leczenia skóry na jakimkolwiek obszarze ciała. Umożliwia poprawę jędrności, gęstości i kolorytu skóry, korekcję okolicy oka i poprawę owalu twarzy, redukcję lub spłycenie zmarszczek, blizn i rozstępów. Technologia wykorzystuje działanie fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej w połączeniu z mikronakłuwaniem skóry nawet do głębokości 3,5 mm. Obszar zabiegu jest znieczulany kremem, cała procedura trwa od 30 - 60 minut. Efekty zabiegu są spektakularne. Pierwsze są widoczne od razu, ale również narastają w czasie. Dla pełnego rezultatu należy wykonać 2-3 zabiegów w odstępach miesięcznych.

Co to jest radiofrekwencja mikroigłowa?

Radiofrekwencja mikroigłowa to metoda stosowana w medycynie estetycznej, która łączy w sobie dwie techniki: radiofrekwencję, która wykorzystuje prąd o częstotliwości fal radiowych do podgrzania tkanek skóry oraz mikronakłuwanie, które służy do mechanicznego pobudzania skóry.

Fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej wywołują efekt termiczny, który powoduje kurczenie oraz napięcie włókien kolagenowych. Głowica urządzenia, która jest wyposażona w kilkadziesiąt mikroigieł dzięki nakłuwaniu przenosi to działanie w głąb skóry.

Podczas zabiegu nie dochodzi do poparzenia naskórka, prąd bowiem zaczyna działać dopiero po wprowadzeniu igieł w skórę właściwą na głębokość regulowaną przez lekarza. Głębokość wkłucia jest uzależniona od obszaru, który poddajemy zabiegowi. Może być więc 0,5 mm dla delikatnej okolicy oka, aż do 3,5 mm w przypadku leczenia blizn czy rozstępów. Lekarz określa również czas oraz intensywność działania urządzenia.

Wielką zaletą radiofrekwencji mikroigłowej w porównaniu z laserami jest to, że każda warstwa skóry jest nagrzewana równomiernie, jej działanie jest więc bardziej skuteczne.

Wskazania do radiofrekwencji mikroigłowej

Radiofrekwencja jest  wskazana w przypadku

 • wiotkości skóry
 • utraty jędrności skóry
 • cieni pod oczami
 • opadających powiek
 • opadających policzków
 • utraty owalu twarzy
 • zmarszczek
 • starzejącej się skóry dłoni
 • blizn
 • blizn po trądziku
 • rozstępów na udach, brzuchu, piersiach, pośladkach
 • przebarwień

Zabieg można wykonywać przez cały rok, nie uwrażliwia na słońce.

Przebieg radiofrekwencji mikroigłowej

Zabieg wymaga wcześniejszego znieczulenia  pacjenta. Na skórę nakładany jest krem znieczulający, pozostawiany na około 20 minut, po czym lekarz ustala odpowiednie parametry urządzenia zgodnie z tym, czego skóra danego pacjenta wymaga. Reguluje głębokość wysuwania mikroigiełek w zakresie od 0,5 do 3,5 mm oraz natężenie prądu.

Operator przykłada głowicę z kartridżami do skóry pacjenta. Mikroigły wnikają na ustaloną głębokość, energia fal radiowych zamienia się na energię termiczną, podgrzewając tkanki do temperatury 45-60 st. C. Pacjent odczuwa ciepło i leciutkie ukłucia.

Po radiofrekwencji mikroigłowej

Po samym zabiegu skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta. Po 24 aż 48 godzinach skóra już przybiera normalny koloryt, a pacjent może powrócić do codziennej  aktywności.

Efekty radiofrekwencji mikroigłowej

Bezpośrednio po zabiegu dochodzi do obkurczenia włókien kolagenowych, skóra staje się napięta, sprężysta. Pełna przebudowa następuje  stopniowo do 2 miesięcy. Fibroblasty są stymulowane do produkcji nowego kolagenu, zagęszczają się jego włókna, a drobne zmarszczki stopniowo się wypełniają.

Kolejne efekty zabiegu to:

 • zwężenie ujść gruczołów łojowych
 • pozamykanie naczyń
 • spłycenie blizn
 • rozjaśnienie i zagęszczenie skóry
 • uniesienie tkanek

Jeśli pacjent nie dostrzega żadnych efektów zabiegu, należy się dowiedzieć, z jakiego urządzenia korzysta wybrany gabinet. Niestety na rynku nie brak podróbek, które nie mogą spełnić oczekiwań pacjenta.

Ponadto zabieg powinien być zawsze zlecony przez lekarza, który wyznacza, jakie zastosować parametry na danym obszarze.

Czy radiofrekwencję mikroigłową trzeba powtarzać?

Radiofrekwencję najlepiej wykonać w serii 2 - 3 zabiegów w odstępach miesięcznych. Po upływie 6 miesięcy do 1 roku zabieg można powtórzyć dla przypomnienia czy też podtrzymania efektów.

Liczba zabiegów to jednakże kwestia indywidualna i zależy od stopnia zaawansowania problemu.

Łączenie radiofrekwencji mikroigłowej z innymi zabiegami

Radiofrekwencja mikroigłowa doskonale się sprawdza w terapiach łączonych, np. z laserem frakcyjnym.

Bardzo dobry efekt synergiczny osiągniemy natomiast w przypadku zastosowania radiofrekwencji mikroigłowej po zabiegu HIFU. Połączenie obu zabiegów pozwala na nieinwazyjny lifting wolumetryczny, przywraca młodzieńcze rysy twarzy, wyostrza owal, unosi tkanki i przywraca objętość w tych miejscach, gdzie wraz z wiekiem doszło do ich zaniku.

Cena radiofrekwencji mikroigłowej

Cena jest uzależniona od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi i waha się w granicach od 600 do 4000 PLN.

Aktualizowane: 27.06.2019

Więcej opinii na ten temat

Radiofrekwencja mikroigłowa - Cenniki

Ceny od 600 zł
dr Katarzyna Mudel
Dr Ewa Rybicka
Warszawa
Ceny od 1 000 zł
Dr Ewa Rybicka
Ceny od 400 zł
lek. med. Grażyna Żmudzińska
Ceny od 600 zł
zazwyczaj do 2 200 zł
dr Joanna Haratym - NESSAMED
Ceny od 1 000 zł
Dr n. med. Maria Noszczyk

Radiofrekwencja mikroigłowa

94% poleca. 17 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni