Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022

Spis treści

 • Czym jest kriolipoliza?
 • Dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Jak wygląda zabieg?
 • Na jakich partiach ciała można wykonywać zabieg?
 • Efekty
 • Ryzyko i komplikacje
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

O zabiegu kriolipolizy opowiada zespół Say Wow

Czym jest kriolipoliza?

Kriolipoliza to nieinwazyjna technika redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej wykorzystująca zimno. Od lat wykorzystuje się niskie temperatury w celu niszczenia niektórych tkanek skóry, takich jak brodawki i inne zmiany skórne. Przyjrzyjmy się etymologii zabiegu, co pozwoli nam lepiej zrozumieć, na czym on polega. Na nazwę “kriolipoliza” składają się następujące słowa: lisis – niszczenie, lipo – tłuszczu, crio – zimnem. W ostatnich latach zabieg ten zyskał dużo na popularności, dlatego że pozwala na osiągnięcie dobrych rezultatów bez konieczności oddawania się w ręce chirurga i bez długiego okresu rekonwalescencji, a także jest bardziej ekonomiczną opcją.

Dr Krsytyna Lubelska wyjaśnia, że komórki tłuszczowe (adipocyty) ulegają rozpadowi pod wpływem niskich temperatur (-5°C do -10°C), dzięki czemu możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej bez naruszenia powłok skóry.

Proces usuwania zbędnych komórek tłuszczowych w terapii zimnem przebiega w następujący sposób:

 • Kwasy tłuszczowe zawarte w komórkach tłuszczowych ulegają krystalizacji.
 • Adipocyty stopniowo ulegają procesowi samozniszczenia – proces ten trwa od 6 tygodni do 3 miesięcy
 • Komórki tłuszczowe obumierają i stopniowo są usuwane przez organizm naturalną drogą

Istnieje wiele różnych marek urządzeń do kriolipolizy. W naszym kraju dopuszczane do użytku są jedynie urządzenia zatwierdzone przez Komisję Europejską. W Stanach Zjednoczonych certyfikowaniem urządzeń zajmuje się Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Wśród popularnych marek znajdują się: CoolSculpting®, Zimmer®, Cryoslim®, Clatuu®, Cooltech®, LipoCryo czy Cristal®.

Urządzenie do kriolipolizy

Urządzenia Cristal® do kriolipolizy (Ice Aesthetic)

Dla kogo?

Idealnym kandydatem do zabiegu będzie osoba o prawidłowej wadze, u której tłuszcz mimo zdrowej diety i ćwiczeń odkłada się w konkretnych partiach ciała. Zabiegowi mogą poddać się osoby pełnoletnie i o dobrym stanie zdrowia. Kriolipolizę można wykonywać zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Dr Marcin Ambroziak podkreśla, że mimo że zabieg pozwala na osiągnięcie dobrych efektów, nie może równać się liposukcji, która wciąż pozostaje najskuteczniejszą metodą usuwania tkanki tłuszczowej.

Kriolipoliza nie może być traktowana jako metoda odchudzania i nie jest przeznaczona dla osób, zmagających się z ogólną nadwagą lub otyłością. Zespół ekspertów z krakowskiej kliniki DER-MED podkreśla, że zabieg można wykonać jedynie u pacjentów, których waga nie przekracza ich optymalnej wagi o więcej niż 13-15 kg. Osoby otyłe będą musiały najpierw zastosować dietę i ćwiczenia, bądź inne metody odchudzania – specjaliści z krakowskiego centrum zaznaczają, że krioterapię można stosować jako technikę modelowania sylwetki po utracie wagi.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są także:

 • ciąża i karmienie piersią
 • krioglobulinemia
 • pokrzywka z zimna
 • choroba Raynauda
 • egzema lub rany w miejscu, które chce się poddać zabiegowi
 • rozrusznik serca
 • zaburzenia krążenia
Kriolipoliza przed i po

Rezultaty zabiegu (Fabskin Dr Rzepnikowski)

Wybór specjalisty

Wybór kompetentnego i doświadczonego lekarza jest niezwykle ważny. Możesz udać się do lekarza medycyny estetycznej lub do chirurga plastyka.

Gabinety kosmetologii również mają w swojej ofercie zabieg kriolipolizy. Warto jednak pamiętać, że zabieg zostanie wykonany przy pomocy innego urządzenia z racji na to, że kosmetolodzy nie mogą obsługiwać maszyn, osiągających najniższe z możliwych temperatur. Dlatego też zabiegi będą mniej skuteczne i prawdopodobnie w celu uzyskania takich samych efektów będziesz musiał wykonać więcej niż jedną sesję.

Warto pamiętać, że nieprawidłowe operowanie urządzeniem (niewłaściwa regulacja temperatury) może doprowadzić do martwicy tkanek, dlatego decyzja o wyborze lekarza jest tak znacząca.

Konsultacja z lekarzem

Na pierwszej konsultacji lekarz wyjaśni Ci mechanizm kriolipolizy

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej konsultacji lekarz objaśni Ci dokładnie mechanizm, dzięki któremu zabieg kriolipolizy pozwala na usunięcie tkanki tłuszczowej i opisze, jak wygląda zabieg. Specjalista zbada Cię oraz przeprowadzi z Tobą rozmowę i zapozna się z Twoją historią medyczną, aby wykluczyć istnienie przeciwwskazań. Wysłucha Twoich oczekiwań i wyjaśni, jakich rezultatów możesz się spodziewać – być może pokaże Ci zdjęcia pacjentów po zabiegu, abyś lepiej mógł sobie wyobrazić potencjalne efekty. 

Podczas pierwszej wizyty skorzystaj z okazji, aby zadać lekarzowi wszystkie nurtujące Cię pytania; mogą one dotyczyć działania urządzenia, przebiegu zabiegu, zaleceń pozabiegowych, itp.

Jak wygląda zabieg kriolipolizy?

Sesja kriolipolizy

Jak wygląda zabieg?

Kriolipoliza to jedna z nieinwazyjnych alternatyw dla liposukcji, dlatego też jest bezbolesna i nie wymaga znieczulenia technika. Jedna sesja trwa około 60 minut, w zależności od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi. Opierając się na wiedzy specjalistów z centrum medycyny estetycznej Skin Laser Lubelscy wyjaśniamy, jak wygląda zabieg krok po kroku:

 • Przed zabiegiem specjalista dokona pomiaru tkanki tłuszczowej w obszarze, który zostanie poddany zabiegowi oraz zaznaczy wybrane partie ciała. Później pacjent może się położyć w wygodnej pozycji.
 • Następnie specjalista przyłoży próżniowy aplikator do skóry. Urządzenie zassie fałd skóry między dwoma panelami chłodzącymi.
 • W wyniku kontaktu z panelami chłodzącymi, temperatura skóry obniży się, a pacjent może poczuć lekkie zimno w obszarze poddanym zabiegowi, jednak nie wiąże się to z bólem ani nieprzyjemnymi odczuciami.
 • Proces ochładzania trwa około 30 minut (do 1 godziny). Zabieg jest bezbolesny, dlatego pacjent może się podczas niego zrelaksować, na przykład zająć się lekturą.
 • Krótko po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona przez najbliższe godziny. Pacjent może również odczuwać delikatne mrowienie, odrętwienie lub lekkie zaburzenia czucia w obszarze poddanym zabiegowi. Ekspert dr Marek Wasiluk zaznacza, że objawy ustępują zazwyczaj po kilku dniach. Dolegliwości pozabiegowe są jednak na tyle delikatne, że pacjent będzie mógł od razu powrócić do dawnego stylu życia.

* Nie we wszystkich gabinetach zabieg wykonywany jest dokładnie w ten sam sposób – technika zależy od rodzaju urządzenia. Zaufaj swojemu lekarzowi, nawet jeśli używa nieco innej techniki niż ta, którą opisaliśmy powyżej.

zabieg kriolipolizy można wykonać na wielu partiach ciała

Zabieg można wykonać na praktycznie wszystkich partiach ciała oraz na twarzy

Na jakich partiach ciała można wykonywać zabieg?

Kriopolipoliza to zabieg, który okaże się skuteczny przy usuwaniu tkanki tłuszczowej z wielu obszarów ciała – niektóre gabinety dysponują maszynami, które pozwalają na wykonywanie zabiegu na więcej niż jednym obszarze ciała jednocześnie. Istnieją różne aplikatory, których używa się na różnych obszarach ciała, przykładowo aplikator do podbródka jest małych rozmiarów, podczas gdy ten używany na obszarze brzucha jest większy i szerszy. Marki, zajmujące się produkcją urządzeń do kriolipolizy, stale ulepszają aplikatory, które są za każdym razem coraz bardziej ergonomiczne i łatwiejsze w użyciu na konkretnych partiach ciała.

Dlatego też zabieg interwencję można obecnie wykonać na wielu partiach ciała, takich jak:

 • podwójny podbródek
 • obwisła skóra ramion
 • pośladki
 • łydki
 • brzuch
 • biodra
 • zewnętrzna strona ud (bryczesy)
 • wewnętrzna strona ud
 • obszar nad kolanami

W niektórych przypadkach zabieg można wykonać nawet w celu leczenia ginekomastii.

Efekty kriolipolizy

Efekty kriolipolizy (Clinica Cosmetologica)

Efekty

Pierwsze rezultaty zaczynają być widoczne po po 15 dniach, jednak na finalne efektu zabiegu trzeba czekać do 3 miesięcy, jako że wydalanie komórek tłuszczowych z organizmu trwa do 90 dni. Eksperci z warszawskiego centrum chirurgii plastycznej Dr Szczyt oszacowali, że dzięki zabiegowi można zredukować tkankę tłuszczową o 30-40%.

U osób, u których komórki tłuszczowe wykazują większą odporność na niskie temperatury, rezultaty okażą się nieco mniej spektakularne. Jeśli jednak zastosujesz się do zaleceń lekarza, efekty mimo wszystko będą zadowalające.

Jak utrzymać efekty? Aby osiągnąć lepsze efekty kriolipolizy i utrzymać je, zaleca się ćwiczenia fizyczne i dietę. Postaraj się zmniejszyć ilość tłuszczu, cukru i soli w diecie oraz regularnie uprawiać sport nie tylko bezpośrednio po zabiegu, ale także później.

Ryzyko i komplikacje

Źle wykonany zabieg kriolipolizy wiąże się z pewnymi konsekwencjami dla zdrowia. Lekarz powinien wiedzieć, jak dostosować temperaturę i jak właściwie operować głowicą. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do martwicy tkanek w obrębie skóry poddanej zabiegowi. Istnieje także ryzyko, że efekt będzie nierównomierny.

Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które jednak ustępują po kilku dniach. Wśród możliwych komplikacji można wymienić także powstawanie guzków oraz infekcje. Specjaliści z PROFEMED zapewniają, że urządzenie działa powierzchniowo, a zniszczeniu ulegają jedynie niepożądane adipocyty, bez wpływu na otaczające je inne komórki.

Często zadawane pytania

 • Co jest lepsze: liposukcja czy kriolipoliza? Specjaliści z częstochowskiego Centrum medycyny estetycznej i laseroterapii Bellazone opisali różnice między tymi metodami. Oba zabiegi mają na celu redukcję miejscowych depozytów tłuszczowych u osób, które nie są w stanie usunąć ich naturalnymi sposobami. Mimo to mowa o znacząco różnych technikach. Liposukcja to inwazyjny, wykonywany w znieczuleniu, zabieg z dziedziny chirurgii plastycznej, po którym wymagany jest okres rekonwalescencji. Kriolipoliza jest nie tylko tańszą od liposukcji, ale także dużo mniej inwazyjną opcją, która nie wiąże się z wyłączeniem pacjenta z życia codziennego na jakiś czas.
 • Czy podczas zabiegu odczuwa się ból? Jak zapewniają eksperci tworzący zespół DER-MED, interwencja jest bezbolesna.
 • Ile trwa jedna sesja? Według specjalistów z ProEstetica jeden zabieg trwa 1-3 godziny. Czas trwania jednej sesji zależy od wybranego obszaru i rezultatów, jakie chce się osiągnąć.
 • Ile sesji należy wykonać? Eksperci, tworzący zespół kliniki Uroda, informują, że w zależności od obszaru wykonuje się od 1 do 3 sesji. Zabieg na tej samej partii ciała można powtarzać co 45 dni, z kolei na różnych obszarach – co 15 dni.
 • Ile mniej więcej kosztuje jedna sesja? Koszty zabiegu wahają się od 700 do 2000 zł. Cena jest uzależniona od wielu czynników, w tym lokalizacji gabinetu, doświadczenia i wykształcenia specjalisty oraz rodzaju urządzenia, a także od obszaru, który zostanie poddany zabiegowi. Zespół kliniki Uroda zwraca uwagę na fakt, że zabieg na dużym obszarze, przy użyciu większej głowicy, co wiąże się z wydłużeniem czasu sesji, będzie droższy.
 • Czy zabiegi może wykonać kosmetolog?
 • Czy kriolipoliza jest skuteczna w walce z cellulitem? Tak – eksperci z kliniki La Perla ta technika pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej, w tym cellulitu.
 • Jak maksymalnie zwiększyć efekty kriolipolizy? Oprócz sportu i diety, można łączyć kriolipolizę z innymi zabiegami, przykładowo radiofrekwencji. Zdaniem dra Marka Wasiluka dwa lub trzy połączone zabiegi dadzą lepszy efekt niż wykonanie ich oddzielnie. Zaleca on łączenie tej metody z zabiegami endermologii, który szczególnie zainteresuje osoby walczące z cellulitem.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."