W miarę upływu czasu wygląd twarzy zmienia się i widoczne stają się skutki przyciągania grawitacyjnego, promieniowania słonecznego i codziennego stresu. Wpływ tych czynników można zaobserwować na skórze twarzy i szyi, objawia się w postaci jej zwiotczenia i opadania. Dochodzi do powstawania zmarszczek.

Co to jest face-lifting (Rhytidektomia)?

Między nosem a ustami tworzą się niekiedy głębokie zmarszczki, tzw.  bruzdy ustno-nosowe. Oznacza to, że napięcie skóry w okolicy dolnej szczękia na szyi słabnie i wiotczeje. Na szyi pojawiają się fałdy z wyraźnie luźną skórą w okolicy podbródka. Oznaki te można w bardzo łatwy i prosty sposób usunąć przy pomocy operacji twarzy i szyi (faceliftingu i neckliftu). Poprzez usunięcie nadmiernej ilości rozluźnionej skóry, ewentualnie i nadmiernej ilości tłuszczu i wzmocnieniem podskórnego aparatu powięźi mięśni mimicznych twarzy, osiągniemy efekt naciągniętej skóry twarzy i szyi. To ostecznie doprowadzi do usunięcia zmarszczek i wyżej wymienionych śladów starzenia się twarzy. Facelifting przeprowadza się w większości przypadków niezależnie, ale może być kombinowany z innymi metodami poprawiającymi wygląd tej części ciała, jak np. operacje powiek.

Jeżeli zastanawiasz się nad faceliftingiem artykuł ten dostarczy Ci podstawowych informacji o tym, dla kogo jest przeznaczony ten zabieg, jak się go przeprowadza i jakich efektów możesz oczekiwać (np. od usunięcia zmarszczek). Konkretne metody mogą się różnić, bardziej lub mniej od udzielonych informacji, ze względu na indywidualne podejście lekarza operującego do konkretnego pacjenta. Dobry wynik faceliftingu jest zawsze uzależniony od porozunienia i dobrej współpracy między pacjentem a chirurgiem, i dlatego bez wzhania poproś swojego lekarza o wytlumaczenie wszystkiego tego czego nierozumiesz.

Przebieg operacji – face lifting

Wybór anestezji

Facelifting można przeprowadzić w narkozie (ogólnej anestezji) lub w tzw. analgosedacji, i jak podpowiada sama nazwa, chodzi o kombinację użycia analgetyku (substancji tłumiących ból) i sedatywa. Analgosedacja jest dla większości chirurgów odpowiedniejszą formą znieczulenia, ale zawsze podczas podejmowania decyzji o wyboru typu anestezji, zależy na dobrej współpracy z pacjentem i dlatego nie zawsze jest możliwe jej zastosowanie. W każdym przypadku, minimum 6 godzin przed operacją nie należy jeść, pić, palić papierosów. Pacjent musi liczyć się z minimalnie jednodniową hospitalizacją.

Facelifting – lifting twarzy

face-lift-odtazena-kuze
Poluźniona skóra twarzy

Facelifting zwykle trwa 1,5 – 3 godziny, jeżeli jest połączony z innymi zabiegami, to może trwać jeszcze dłużej. Jednak w przypadku większego zabiegu, chirurg w większości przypadków, aż w późniejszym czasie daje pierwszeństwo przeprowadzenia następnym zabiegom.

Każdy chirurg może podchodzić do operacji w indywidualny sposób. Dokładne rozmieszczenie cięć i kolejność pojedyńczych kroków podczas faceliftingu, zależy od techniki, ktorą Twój chirurg wybierze, mniej więcej w większości przypadkow nie różniących się od siebie.

Cięcie jest zazwyczaj prowadzone w dolnej, owłosionej części skroni, gdzie biegnie naturalną linią przedniego brzegu małżowiny usznej i dalej za plat ucha, umiarkowanie do góry, w kierunku części małżowiny usznej. Jeżeli operacja wymaga ingerencji w okolicach podbródka, małe cięcie może być przeprowadzone również pod brodą.

Skórę na skroniach twarzy i szyi, przy pomocy delikatnej preparacji uwolni się od niżej położonych struktur  i po dokładnym wymierzeniu, usunie się jej nadmiar. W przypadku grubszej warstwy tłuszczu, zwłaszcza w okolicy podbródka, może być zabieg kombinowany z delikatną liposukcją tej części ciała. W taki sam sposób jak skórę, w celu otrzymania długo trwającego efektu, konieczne jest też napięcie podskórnego aparatu powięźi mięśni mimicznych twarzy tzw. SMAS lifting. Cięcia w czasie gojenia zamykają się wewnątrzskórnie dzięki rozpuszczalnnym szwom.

facelift-pritahovani-kuze
Naciągnięta skóra twarzy

Po obu stronach pod skórą szyi i twarzy może być poprowadzony dren, który w pierwszej kolejności po faceliftingu odprowadza płyny, które mogły by w przeciwnym wypadku, gromadzić się pod skórą, co w efekcie końcowym wyraźnie skomplikuje przebieg gojenia się. Pod koniec operacji przykłada się elastyczny okład, który usztywnia okolice twarzy i szyi.

Czy jesteś odpowiednim kandydatem do faceliftingu?

Facelifting przeprowadza się u kobiet oraz współcześnie coraz częściej i u mężczyzn. Wskazaniem do operacji jest wyraźnie uwolniona skóra w okolicy twarzy i szyi. Oczywistym założeniem jest dobry, ogólny stan zdrowia pacjenta. Większość pacjentów jest w wieku od czterdziestu do sześćdziesięciu lat. Facelifting może również być przeprowadzany i u osób młodszych, jeżeli wyżej wymienione objawy starzenia się, pojawią się u nich wcześniej niż  to zwykle bywa. Zarówno tak bierze się pod uwagę operację przeprowadzaną u osób starszych, jeżeli spałniają wymagania zdrowotne potrzebne do przeprowadzenia tej operacji.

Facelifting umożliwi świeży i młodszy wygląd, ale nigdy wynik końcowy zabiegu nie powinien oddziaływać nienaturalnie na znajomych z okolicy. Zanim zdecydujesz się na zabieg, powinieneś dobrze zastanowić się nad tym czego oczekujesz i porozmawiać o tym z operującym lekarzem.

Przed faceliftingiem

Jeżeli zdecydujesz się na usunięcie zmarszczek – facelifting, Twój chirurg wytłumaczy Ci postępowanie podczas operacji i sposób anestezji. Powinien również poinformować Cię o wszystkich możliwych komplikacjach związanych z operacją. Nieobawiaj się zadać jakiekolwiek pytania swojemu lekarzowi, przede wszystkim dotyczących Twoich oczekiwań i obaw związanych z efektami faceliftingu. Lekarz wytłumaczy Ci w jaki sposob się do operacji przygotować, włącznie z podaniem Ci zaleceń dotyczących jedzenia, picia, palenia papierosow i używania lub odstawienia niektórych leków. Dotrzymanie tych wszystkich zasad jest oczywiste i umożliwi spokojny przebieg zabiegu i pozwoli na bezproblemowe gojenie się ran. Przed planowanym faceliftingiem zapewnij sobie transport do domu i ewentualnie umów się z kimś aby Ci pomógł w ciągu pierwszych dni pooperacyjnych.

Po faceliftingu

Wprowadzone dreny zazwyczaj zostają usunięte na drugi dzień po operacji a pacjent wraca do domu, gdzie dalej się leczy. W indywidualnych przypadkach, hospitalizacja może trwać dłużej. Zazwyczaj między trzecim aż piątym dniem po operacji zdejmuje się z całej głowy bandaż, a jeżeli były użyte nierozpuszczalne szwy, to ich wyjęcie przeprowadza się siódmego aż dziesiątego dnia po operacji. Czas rekonwalescencji trwa zwykle od jednego do dwóch tygodni. Nie poleca się wyraźnego obciążenia fizycznego przez okres jednego miesiąca.

Po operacji zazwyczaj nie pojawiają się poważne problemy.Przypadkowy ból może być uśmierzony lekami przepisanymi przez chirurga. Jeżeli zaś intensywny ból by trwał dłużej lub pojawil by się wyraźny obrzęk twarzy, natychmiast zwróć się z proźbą o pomoc do swojego lekarza. Pewny brak czucia skóry po zabiegu jest zjawiskiem całkiem normalnym a stopniowo ustąpi w ciągu kilku tygodni lub miesiąca.

vrasky-profil
Twarz przed i po faceliftingu

W pierwszej kolejności, po faceliftingu musisz liczyć się z wystąpieniem większych lub miejszych opuchnięć a nieraz i siniaków. Nie jest możliwe oczekiwanie na efekt zabiegu od razu po operacji, ale trzeba cierpliwie poczekać na ten wynik.

Końcowy efek zazwyczaj przetrwa pięć aż dziesięć lat. W przypadku konieczności można zabieg powtarzać.

Aktualizowane: 05.11.2013

Facelift, Lifting twarzy (podciąganie powłok twarzy) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Facelift, Lifting twarzy (podciąganie powłok twarzy) - Cenniki

Klinika La Perla
Warszawa, Zakopane, Kraków, Józefów, Bolesławiec, Rzeszów
Ceny od 10 000 zł
zazwyczaj do 12 000 zł
Klinika La Perla
Ceny od 18 000 zł
zazwyczaj do 20 000 zł
Dr n. med. Artur Śliwiński
Ceny od 18 000 zł
zazwyczaj do 20 000 zł
AMC Art Medical Center dr n. med. Artur Śliwiński
Ceny od 15 000 zł
zazwyczaj do 18 000 zł
dr Łukasz Ulatowski
Ceny od 1 200 zł
zazwyczaj do 6 000 zł
Centrum Medyczne VENO-MED Jendrysik, Kiełek
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni