Planujesz zabieg?

Wypełnij krótki formularz i wyślij niezobowiązujące pytanie do 4 lekarzy. Dzięki temu uzyskasz konkretne odpowiedzi od najlepszych specjalistów w tej dziedzinie - szybko i bezpłatnie.

Jesteś po zabiegu?

Podziel się swoimi doświadczeniami w krótkiej ankiecie i pomóż innym podejmować lepsze decyzje.

 1. Step 39
 2. Step 40
 3. Step 41
 4. Step 42
 5. Step 43
 6. Step 44

Jaki problem chcesz rozwiązać?

Byłaś/eś na którymkolwiek z poniższych zabiegów?

Kiedy planujesz zabieg?

Czy podjęcie decyzji o zabiegu ułatwiłaby możliwość płatności w ratach?

Czy chciałabyś się ubezpieczyć na wypadek powikłań?

Ile masz lat?

Autor:

Facelifting, lifting twarzy, rytidektomia to zabieg chirurgiczny, który usuwa oznaki starzenia w obrębie twarzy i szyi. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry, wzmocnieniu tkanek głębszych czyli powięzi SMAS odpowiedzialnej za utrzymanie jędrności, podniesieniu opadniętych struktur oraz przemieszczeniu depozytów tłuszczu. Efektem jest odmłodzenie twarzy, poprawa konturu szyi, linii żuchwy, policzków, skroni. Zabieg jest wykonywany głównie w znieczuleniu ogólnym, trwa około 3 do 4 godzin. Hospitalizacja jest niezbędna przez co najmniej dobę po zabiegu. Całkowity opatrunek głowy jest usuwany w 1. - 5. dniu po operacji. Rekonwalescencja trwa około 2 - 4 tygodni, a powrót do pełnej aktywności jest możliwy nie wcześniej niż po upływie miesiąca.

Co to jest face-lifting (Rhytidektomia)?

Wraz z upływającym czasem, przeważnie po 50. roku życia, zaczynają pogłębiać się zmarszczki, tworzą się bruzdy nosowo-wargowe, opadają policzki i kąciki ust. Słabnie napięcie skóry w okolicy dolnej szczęki i szyi, skóra wiotczeje, tworzą się tzw. chomiki. Na szyi pojawiają się fałdy z wyraźnie luźną skórą w okolicy podbródka. Kiedy zabiegi nieinwazyjne lub małoinwazyjne nie radzą sobie z nadmiarem skóry i opadaniem tkanek, najlepszym rozwiązaniem, które przynosi spektakularne efekty, jest chirurgiczna operacja twarzy i szyi (facelifting i necklifting).

Poprzez usunięcie nadmiernej ilości rozluźnionej skóry, wzmocnienie tkanek głębszych czyli powięzi SMAS, tzw. Superficial muscular aponeurotic system -  systemu powięzi i mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie jędrności, oraz poprzez właściwe przemieszczenie depozytów tłuszczu osiągniemy efekt odmłodzenia, napięcia skóry, przywrócenia młodzieńczych konturów twarzy - linii żuchwy, policzków, skroni.

Blizny lifting twarzy witwicki
Lifting twarzy - dr Tadeusz Witwicki

Zabiegami często łączonymi z liftingiem twarzy jest lifting brwi, lifting podbródka, chirurgia powiek (blepharoplastyka) czy przeszczep tłuszczu.

Współczesne operacje faceliftingu znacznie różnią się od tych wykonywanych wiele lat temu. Obecnie lifting polega na modelowaniu całej twarzy, mięśni, skóry, z zastosowaniem klejów tkankowych, odpowiednich szwów, czasem endoskopią czoła, czy też operacją nosa czyli przemodelowaniem praktycznie całej twarzy.

Mini lifting twarzy - MACS lift

Alternatywą dla pełnego faceliftingu może być również mini lifting - tzw. MACS lift czyli “Minimal Access Cranial Suspension”. Jest uważany za mniej inwazyjny sposób  walki ze skutkami starzenia, wskazany dla odmłodzenie twarzy u osób nawet w okolicy 40. roku życia.

Lifting środkowej części twarzy - Mid Face Lift

Dużym powodzeniem cieszy się także MID FACE LIFT czyli lifting środkowej części twarzy. Jest to zabieg o mniejszym zakresie, mniejszej inwazyjności niż pełny lifting, co wpływa na szybszy powrót do aktywnego życia operowanych pacjentów. Uzyskujemy efekt odmłodzenia, podniesienia tzw. „chomików”, poprawę wyglądu podbródka i nadanie pełności w okolicy kości policzkowych.


Dobry, naturalny i jak najtrwalszy wynik faceliftingu jest zawsze uzależniony od porozumienia i dobrej współpracy pomiędzy pacjentem a chirurgiem, jak również od doświadczenia i wiedzy operatora, który we właściwy sposób określi niezbędny zakres zabiegu i odpowiednio zakwalifikuje pacjenta.


Lifting twarzy - czy jestem odpowiednim kandydatem?

Facelifting przeprowadza się u kobiet oraz współcześnie coraz częściej też u mężczyzn. Wskazaniem do operacji jest wyraźnie poluzowana skóra w okolicy twarzy i szyi. Oczywistym założeniem jest dobry ogólny stan zdrowia pacjenta. Większość pacjentów jest w wieku od czterdziestu do sześćdziesięciu lat. Facelifting może również być przeprowadzany u osób młodszych, jeżeli wyżej wymienione objawy starzenia się pojawią się u nich wcześniej niż  zazwyczaj. Operacja może być także przeprowadzana u osób starszych, powyżej 60. roku życia, jeżeli spełniają wymagania dotyczące stanu zdrowia.

Lifting twarzy zapewni świeży i młodszy wygląd, ale nie powinien zmienić rysów Twojej twarzy. Zanim zdecydujesz się więc na zabieg, zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania i omów to z lekarzem podczas konsultacji.

Facelifting - konsultacja przed zabiegiem

Chirurg plastyk, do którego udasz się na konsultację, zaproponuje metodę oraz zakres operacji, opowie Ci o jej przebiegu i rodzaju znieczulenia.

Powinien również poinformować Cię o wszystkich możliwych komplikacjach związanych z faceliftingiem.

Wytłumaczy Ci, w jaki sposób przygotować się do operacji, włącznie z podaniem zaleceń dotyczących jedzenia, picia, palenia papierosów i używania lub odstawienia niektórych leków. Dotrzymanie tych wszystkich zasad umożliwi spokojny przebieg zabiegu i pozwoli na bezproblemowe gojenie się blizn.

Lifting twarzy - przygotowanie do zabiegu

Wybrany przez Ciebie lekarz zleci wykonanie badań internistycznych oraz przeprowadzi badania, które mają na celu ocenę kondycji skóry, kształt i symetryczność twarzy.

Na 6 tygodni przed planowanamy zabiegiem postaraj się odstawić palenie oraz leki wpływające na krzepliwość krwi.

Minimum 6 godzin przed operacją nie należy jeść, pić, palić papierosów. Pacjent musi liczyć się z co najmniej jednodniową hospitalizacją.

Pamiętaj, że tak jak podczas wszystkich zabiegów operacyjnych nie możesz być w ciąży ani w trakcie menstruacji.Przed planowanym faceliftingiem zapewnij sobie transport do domu i ewentualnie osobę do pomocy w  pierwszych dniach pooperacyjnych.

Facelifting - znieczulenie

Facelifting można przeprowadzić w narkozie (znieczuleniu ogólnym) lub w tzw. analgosedacji, gdzie, jak podpowiada sama nazwa, chodzi o kombinację użycia analgetyku (substancji tłumiących ból) i leku uspokajającego. Analgosedacja jest dla wielu chirurgów odpowiedniejszą formą znieczulenia, ale można ją zastosować tylko u współpracujących pacjentów.

Ze względu na czas trwania zabiegu i komfort pacjenta częściej wybieraną formą znieczulenia jest znieczulenie ogólne wziewne czyli narkoza. Jest to znieczulenie wbrew pozorom bezpieczniejsze dla pacjenta, ponieważ daje możliwość precyzyjnej pracy operatorowi, a lekarz anestezjolog w sposób dokładny może kontrolować przebieg znieczulenia.

Facelifting – przebieg operacji

face-lift-odtazena-kuze
Nacięcie skóry twarzy

Facelifting zwykle trwa 3 – 4 godziny, jeżeli jest łączony z innymi zabiegami, może wówczas trwać dłużej.

Każdy chirurg podchodzi do operacji w indywidualny sposób. Dokładne rozmieszczenie cięć i kolejność poszczególnych kroków podczas faceliftingu zależy od techniki, ktorą chirurg wybierze.

Na początku zabiegu skóra twarzy zostaje oczyszczona, a włosy i skóra głowy są umyte.Cięcie jest zazwyczaj prowadzone w dolnej, owłosionej części skroni, gdzie biegnie naturalną linią przedniego brzegu małżowiny usznej i dalej za płat ucha, umiarkowanie do góry, w kierunku małżowiny usznej. Jeżeli operacja wymaga ingerencji w okolicach podbródka, małe cięcie może być przeprowadzone również pod brodą.

Skóra na skroniach, twarzy i szyi jest następnie delikatnie odseparowana od niżej położonych struktur i po dokładnym wymierzeniu usuwa się jej nadmiar. W przypadku grubszej warstwy tłuszczu, zwłaszcza w okolicy podbródka, może być zabieg połączony z delikatną liposukcją. W celu uzyskania długotrwałego efektu w taki sam sposób jak skórę napina się i koryguje podskórny system powięzi mięśniowej twarzy, tzw. SMAS. Następnie zakłada się szwy.

facelift-pritahovani-kuze
Naciąganie skóry twarzy

Niekiedy stosowane są dreny odprowadzające krew i płyny ustrojowe, które mogłyby komplikować przebieg gojenia. Na koniec zakłada się opatrunek, który chroni rany, utrzymuje tkanki w odpowiednim miejscu, zapobiega obrzękowi oraz elastyczny bandaż, który usztywnia okolice twarzy i szyi.

Facelifting - przebieg rekonwalescencji

Wprowadzone dreny zazwyczaj zostają usunięte na drugi dzień po operacji, a pacjent może wrócić do domu, gdzie powinien ściśle stosować się do otrzymanych zaleceń pooperacyjnych. W indywidualnych przypadkach hospitalizacja może trwać dłużej.

Jeżeli były użyte nierozpuszczalne szwy, to ich wyjęcie przeprowadza się w 7. - 10. dniu po operacji.

Po zabiegu faceliftingu pacjent musi się liczyć z wystąpieniem większych lub mniejszych obrzęków, a niekiedy siniaków.

Pacjent może odczuwać dyskomfort, a w razie bólu może zastosować ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Jeżeli ból jest intensywny, utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawia się widoczny obrzęk twarzy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przejściowy brak czucia skóry w obszarze pozabiegowym jest zjawiskiem całkiem normalnym, powinien jednak stopniowo ustąpić w ciągu kilku tygodni.

Bardzo ważna jest w tym okresie dbałość o blizny, która zagwarantuje, że  pozostaną mało widoczne i schowane.

Czas rekonwalescencji trwa zwykle od 2. - 4. tygodni. W tym okresie należy również ograniczyć kontakty towarzyskie i biznesowe, ponieważ twarz jeszcze wymaga czasu, żeby dojść do odpowiedniej kondycji.

Nie poleca się jakiegokolwiek wysiłku fizycznego przez okres jednego miesiąca.

Blizny po liftingu twarzy

Blizny są naturalnym następstwem każdego zabiegu chirurgicznego. Operator dąży jednak do tego, aby blizna była dobrze zlokalizowana i była jak najmniej widoczna.

Blizna na skroni prowadzona jest we włosach, następnie wewnątrz ucha lub przed uchem, gdzie wygląda jak zmarszczka, jej część jest schowana za uchem i potem znów jest prowadzona wzdłuż linii włosów. Kobieta może nawet spiąć włosy i blizna będzie praktycznie niewidoczna.

Facelifting - efekty zabiegu

Jeżeli chodzi o wynik operacji liftingu dąży się do tego, żeby efekt był naturalny. Aby zostały usunięte cechy starzejącej się twarzy takie jak chomiczki, kąt żuchwy zarysował się, podniósł się policzek, ale rysy twarzy pozostały niezmienione.
Efekt zabiegu nie będzie widoczny od razu. Na ostateczny wynik trzeba cierpliwie poczekać do zakończenia całego procesu rekonwalescencji.

U pacjentów młodszych, ok. 40-45. roku życia, facelifting nie przyniesie radykalnej, spektakularnej zmiany wyglądu, pozwoli jednak na tzw. "zatrzymanie młodości", a więc taka osoba będzie wyglądać dużo młodziej przez kolejne 10 lat.

U pacjentów starszych, np. w wieku 65 lat operacja przyniesie widoczny efekt odmłodzenia, będzie większa różnica w wyglądzie przed - po.

Efekt zabiegu utrzyma się zazwyczaj przez ok. 10 lat. W  razie konieczności można zabieg powtarzać.

Lifting twarzy Osuch
Lifting twarzy powoduje wzrost napięcia skóry, poprawienie owalu twarzy, wygładzenie zmarszczek, wymodelowanie i korektę rysów twarzy - dr Piotr Osuch

Lifting twarzy - przeciwwskazania

Facelifting nie jest wskazany u osób:

 • cierpiących na choroby zakrzepowo-zatorowe
 • chorych na cukrzycę
 • z chorobami układu oddechowego
 • ze stanami zapalnymi skóry
 • z nieunormowaną wagą ciała
 • i innymi poważnymi chorobami układowymi

Decyzja o dopuszczeniu do zabiegu zawsze podejmowana jest indywidualnie po przeprowadzeniu wywiadu i zapoznaniu się z wynikami badań.

Facelifting - powikłania

Po operacji zazwyczaj nie występują żadne poważniejsze powikłania. Brak czucia w obrębie obszaru pozabiegowego, obrzęki i siniaki z czasem bez śladu ustępują.

Do powikłań wymagających natychmiastowej interwencji lekarskiej należy krwiak (powiększające się nienaturalne uwypuklenie zazwyczaj występujące w okolicach bocznych szyi).

Niemniej wszystkie niepokojące objawy powinny być niezwłocznie zgłaszane lekarzowi.

Miniinwazyjne metody chirurgicznego liftingu twarzy

Do miniinwazyjnych metod, które umożlwiają poprawę konturu twarzy należą:

Aptos Jendrysik
Lifting przy użyciu nici APTOS - dr Bożena Jendrysik

Nieinwazyjne alternatywy chirurgicznego liftingu twarzy

 Wśród nieinwazyjnych metod liftingu twarzy najpopularniejszymi są:

Aktualizowane: 10.04.2019

Facelift, Lifting twarzy (podciąganie powłok twarzy) - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Facelift, Lifting twarzy (podciąganie powłok twarzy) - Cenniki

Ceny od 19 500 zł
zazwyczaj do 21 500 zł
AMC Art Medical Center dr n. med. Artur Śliwiński
Ceny od 18 000 zł
zazwyczaj do 24 000 zł
Dr Szczyt Klinika Chirurgii Plastycznej
Ceny od 15 000 zł
zazwyczaj do 18 000 zł
dr n. med. Łukasz Ulatowski
Prof. dr hab. Piotr Wójcicki
Polanica Zdrój, Wrocław
Ceny od 4 000 zł
zazwyczaj do 16 000 zł
Prof. dr hab. Piotr Wójcicki
dr Janusz Jaworowski
Warszawa, Białystok
Ceny od 11 000 zł
dr Janusz Jaworowski
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni