Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest lifting bez skalpela?
 • Dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Jak przygotować się do zabiegu?
 • Przebieg zabiegu
 • Zalety metody
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Ryzyko i powikłania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Terminy „lifting bez skalpela” czy też „nieinwazyjny lifting” obejmują szereg zabiegów nieinwazyjnych, które wykonuje się na twarzy i na tych obszarach ciała, gdzie skóra utraciła swoją jędrność i sprężystość. Warto zaznaczyć, że metody, o których będziemy tutaj mówić, nie służą redukcji zlokalizowanego nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale pozwalają w widoczny sposób poprawić wygląd i stan skóry, przywracając jej napięcie i młodzieńczy wygląd.

Nici liftingujące przed i po

Nici liftingujące: przed i po (Klinika Tazbir)

Czym jest lifting bez skalpela?

Mianem liftingu bez skalpela (zwanym także nieinwazyjnym liftingiem) określamy te zabiegi, które pozwalają w nieinwazyjny sposób przywrócić skórze jędrność i napięcie. Ten rodzaj zabiegów przeznaczony jest zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn i można je stosować nie tylko na twarzy, ale także na praktycznie wszystkich partiach ciała. Dzięki nieinwazyjnym technikom możemy:

 • spłycić zmarszczki i bruzdy
 • zlikwidować tzw. chomiki
 • napiąć skórę twarzy, policzków i czoła
 • poprawić owal i kontur twarzy
 • skorygować opadający czubek nosa
 • usunąć drugi podbródek
 • podnieść brwi
 • odmłodzić obszar szyi i dekoltu
 • odmłodzić dłonie i stopy
 • poprawić napięcie obwisłej skóry ramion, ud, brzucha czy pośladków
 • ogólna poprawa stanu skóry: wyrównanie kolorytu, promienna cera, mniej plam i przebarwień

Istnieje wiele technik liftingu bez skalpela, które specjalista dobierze w zależności od defektu i ogólnego stanu skóry. Poniżej wymieniamy najczęściej stosowane techniki.

O nieinwazyjnym liftingu ciała opowiada specjalista medycyny estetycznej Michał Kaniowski

Dla kogo?

Praktycznie wszystkie techniki liftingu bez skalpela można zastosować zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, jednak należy pamiętać, że zabieg okaże się skuteczny jedynie w przypadku pacjentów o umiarkowanym stopniu zwiotczenia skóry. Specjalista dokona oceny stanu skóry na pierwszej konsultacji i w przypadkach zaawansowanych, konieczny może okazać się wybór metody inwazyjnej. Warto także wiedzieć, że zabiegowi mogą się poddać nie tylko pacjenci w wieku średnim, ale także młodsi, którzy zauważą u siebie nieco bardziej zaawansowane oznaki procesu starzenia się skóry.

Klinika medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

Wybór kliniki to ważna decyzja (na zdjęciu zespół Medimel)

Wybór specjalisty

Wybór odpowiedniego gabinetu i doświadczonego specjalisty to więcej niż połowa sukcesu do osiągnięcia wymarzonych efektów. Jako że lifting bez skalpela obejmuje kilkanaście różnych technik, nie wszystkie mogą być wykonywane przez tego samego specjalistę. Mimo że wszystkie procedury są nieinwazyjne lub minimalnie inwazyjne, nici liftingujące powinny być aplikowane jedynie przez lekarzy medycyny estetycznej. Inne techniki, czyli zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, wypełniaczy czy radiofrekwencji, może wykonać kosmetolog pod nadzorem lekarza, jednak należy brać pod uwagę, że powinien on przejść odpowiednie szkolenie w tym kierunku.

Przy wyborze gabinetu i specjalisty warto kierować się następującymi wskazówkami:

 • dowiedz się, czy wybrany specjalista posiada wykształcenie medyczne lub wymagane certyfikaty, zaświadczające jego umiejętności w wykonywaniu zabiegów z wykorzystaniem danej techniki
 • poszukaj w internecie informacji o doświadczeniu wybranego specjalisty
 • sprawdź, czy wybrany specjalista przynależy do któregoś ze stowarzyszeń medycznych, na przykład Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE) czy Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA)
 • upewnij się, że wybrany przez Ciebie gabinet i klinika spełniają wymagane standardy bezpieczeństwa i jakości
 • zapoznaj się z opiniami innych pacjentów o gabinecie i specjaliście
 • poszukaj zdjęć przed i po w internecie
Nici liftingujące efekty

Nici liftingujące: korekta owalu twarzy (Kaniowscy Clinic)

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej konsultacji specjalista oceni stan Twojej skóry i przeprowadzi z Tobą wywiad, aby poznać Twój stan zdrowia, historię chorób w rodzinie i dowiedzieć się, jakich efektów oczekujesz od zabiegu. Dzięki temu będzie w stanie wykluczyć przeciwwskazania i doradzić najodpowiedniejszą w Twoim przypadku nieinwazyjną technikę liftingu.

Po dobraniu metody, która przyniesie najlepsze rezultaty w zależności od rodzaju skóry i stopnia jej napięcia, wyjaśni Ci szczegółowo, jak przebiega zabieg, jakich urządzeń używa się do jego wykonania, a także poinformuje Cię o zaleceniach przedzabiegowych i da instrukcje, których należy przestrzegać. W zależności od zabiegu, niekiedy możliwe jest wykonanie go w dniu konsultacji.

Nieinwazyjny lifting przed i po

Nieinwazyjny lifting szyi – przed i po (lek. med. Michał Turowicz)

Jak przygotować się do zabiegu?

W ostatnich latach medycyna estetyczna dynamicznie się rozwija i specjaliści mogą obecnie zaoferować pacjentom rozwiązanie wielu problemów urody, wynikających z nieubłaganego upływu czasu. Pojawienie się nieinwazyjnych technik liftingu twarzy i ciała oraz odmładzania sprawiło, że także młodsi pacjenci mogą zdecydować się na nie w ramach profilaktyki oraz uniknąć skalpela przez dłuższy czas.

Jak sama nazwa wskazuje lifting bez skalpela obejmuje procedury nieinwazyjne, dlatego też zazwyczaj nie wymagają one specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W niektórych przypadkach może być jednak konieczne zastosowanie się do pewnych zaleceń, na przykład dotyczących unikania słońca lub zaprzestania przyjmowania pewnych leków, o czym specjalista poinformuje Cię na pierwszej wizycie.

Ulthera efekty

Efekty zabiegu Ulthera (Body Care Clinic)

Przebieg zabiegu

Celem nieinwazyjnego liftingu jest przywrócenie skórze twarzy lub ciała napięcia i sprężystości oraz ogólna poprawa jej wyglądu. Przebieg zabiegu zależy od wybranej techniki. Oto najpopularniejsze obecnie techniki nieinwazyjnego odmładzania skóry:

 • Nici liftingujące: to zabieg medycyny estetycznej, pozwalający przywrócić napięcie i podnieść wybrane partie twarzy (podbródek, policzki, linia żuchwy) i ciała (piersi, pośladki, skrzydełka ramion). Ponadto interwencja z wykorzystaniem nici pomaga zniwelować zmarszczki, pobudzić krążenie i produkcję elastyny i kolagenu. Zabieg wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, jest on minimalnie inwazyjny, a czas rekonwalescencji jest krótki. Specjaliści z Kliniki Prestige wyjaśniają, że zabieg trwa około 20-40 minut, rozpoczyna się znieczuleniem miejsca zabiegowego i polega na wprowadzeniu nici pod skórę przy użyciu mikrokaniuli lub igły. Nić znajduje się wewnątrz igły/kaniuli. Po umieszczeniu nici specjalista upewni się, że nici są dobrze ulokowane i zmieni ich położenie, aby uzyskać odpowiednie napięcie tkanek. Nici liftingujące mogą być wchłanialne i wówczas utrzymują się około 2 lat lub niewchłanialne i wówczas mogą utrzymać się do 10 lat. Wykonywane są z różnych materiałów, na przykład z kwasu mlekowego lub polidioksanonu.
 • Radiofrekwencja: to jedna z najpopularniejszych technik nieinwazyjnych, która wykorzystuje fale elektromagnetyczne (RF), jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga wykonywania nacięć. Fale radiowe działają nie tylko na powierzchni naskórka, ale przede wszystkim głębiej, dzięki czemu możliwe jest pobudzenie fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za nawilżenie i napięcie skóry. Zabieg jest skuteczny zarówno w przypadku skóry twarzy jak i innych partii ciała, takich jak na przykład brzuch, pośladki czy ramiona, gdzie również pozwala usunąć nadmiar miejscowej tkanki tłuszczowej. Pierwsze rezultaty zabiegu są widoczne niemal od razu po pierwszej sesji, jednak na ostateczne efekty należy zaczekać 3-6 miesięcy, jak podkreślają zespół Medimel, ponieważ tkanki powinny mieć czas na odbudowę siatki kolagenowej. Zabieg radiofrekwencji pozwala zwiększyć siłę i napięcie mięśni skóry twarzy, zwężyć pory i nadać cerze promienny wygląd, spłycić zmarszczki i bruzdy, zniwelować podwójny podbródek, a w przypadku innych partii ciała pomaga ujędrnić skórę, zredukować cellulit i skórkę pomarańczową oraz tkankę tłuszczową poprzez pobudzanie metabolizmu komórek.
 • HIFU: to zabieg wykorzystujący ultradźwięki o wysokiej częstotliwości, które pozwalają pobudzić procesy regeneracyjne w tkankach bez przerywania ciągłości naskórka ani nakłuwania skóry. Jedną z zalet tej popularnej techniki jest fakt, że zazwyczaj wystarczy jedynie kilka sesji, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Zespół kliniki OT.CO zapewnia, że zabieg HIFU to doskonała metoda walki z niedoskonałościami zarówno na twarzy jak i na ciele, dzięki której możemy pozbyć się zarówno nadmiaru tkanki tłuszczowej jak i odmłodzić skórę twarzy. Ultradźwięki pobudzają produkcję kolagenu, dzięki czemu pozwalają spłycić blizny potrądzikowe, zmarszczki, zniwelować podwójny podbródek i znacząco poprawić stopień napięcia skóry szyi i twarzy. Na innych partiach ciała działa następująco: pobudza mikrokrążenie, przywraca skórze jędrność, eliminuje wiotkość, niweluje rozstępy, redukuje cellulit i nadmiar tkanki tłuszczowej. Popularne urządzenia wykorzystywane do wykonywania tego zabiegu to np. SonoQueen, Ultraformer III czy Ultraskin II.
 • Radiesse: to innowacyjny wypełniacz repermanentny na bazie hydroksyapatytu wapnia – substancji naturalnie występującej w naszym ciele – dzięki któremu możemy wygładzić zmarszczki mimiczne i bruzdy, a także poprawić owal twarzy; może być wykorzystywany także do odmładzania szyi czy dłoni. Zespół Ikona City objaśnia, że Radiesse można traktować zarówno jako zabieg odmładzający, jak i jako zabieg anti-aging, czyli profilaktyczny, ponieważ produkt ten jest nie tylko wypełniaczem, ale przede wszystkim stymulatorem kolagenu. Zabieg pozwala na uzsykanie naturalnego efektu jędrnej i zagęszczonej skóry, kontynuują specjaliści. Produkt jest bezpieczny i został zaaprobowany przez FDA.
 • Ulthera: to urządzenie przeznaczone do nieinwazyjnej interwencji (zabiegu nazywanego Ultherapy), wykorzystujące technologię ultrasonografii i ultradźwięków. Uważa się, że jest to jedna z najbardziej innowacyjnych technik liftingu bez skalpela, ponieważ jej efekty możemy zaobserwować już po 1 sesji. Zespół Kliniki Janeczko wyjaśnia, że zabieg jest całkowicie nieinwazyjny, a mimo to ultradźwięki działają w głębszych warstwach skóry; zabieg sprawia, że powstają nowe włókna kolagenu i wzmaga się produkcja elastyny. Jedna sesja trwa zazwyczaj maksymalnie 1 godzinę. To doskonałe rozwiązanie dla kobiet i mężczyzn, którzy pragną efektu napięcia i odmłodzenia skóry, ale jednocześnie nie chcą odwiedzać sali operacyjnej. Optymalne efekty można zaobserwować po 3 miesiącach, wystarczy 1 lub maksymalnie kilka sesji. Po 2 latach można wykonać sesję podtrzymującą. Ultherapy pomaga zniwelować takie defekty urody jak: podwójny podbródek, opadający owal twarzy i żuchwy, opadające powieki lub brwi, wiotka skóra szyi i dekoltu,wiotka skóra twarzy, zmarszczki czy opadające policzki.
 • Nieinwazyjny lifting powiek: to jeden z najbardziej innowacyjnych zabiegów medycyny estetycznej, wykonywany najczęściej przy pomocy urządzenia Plasma IQ. Zespół Aspalia objaśnia, że zabieg wykorzystuje technologię plazmy: wytwarza się ona między końcówką urządzenia a skórą, przez co skóra się obkurcza, jednak nie dochodzi do jej uszkodzenia. Specjaliści podkreślają, że zabieg jest bardzo bezpieczny i precyzyjny, a podczas niego pacjent nie doświadcza dużego dyskomfortu. Zabieg zaleca się osobom z opadającymi powiekami, obniżoną linią brwi oraz kurzymi łapkami i zmarszczkami palacza. Zimną plazmę można też stosować do usuwania brodawek i włókniaków.
 • Botoks: to nazwa zwyczajowa toksyny botulinowej, trucizny, która podawana w bardzo małych dawkach wygładza zmarszczki i bruzdy mimiczne na czole, między brwiami i wokół oczu (głównie w górnej części twarzy). Zabieg polega na wstrzykiwaniu toksyny w mięśnie, które ulegają pod jej wpływem paraliżowi i przestają się kurczyć, przez co zmarszczki znikają – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Murano. Kluczowym elementem dla osiągnięcia zadowalających rezultatów jest podanie botoksu w odpowiedni mięsień i dobranie odpowiedniej dawki. Pierwsze efektu zabiegu wstrzykiwania botoksu są zauważalne po upływie około 72 h, podczas gdy na ostateczne rezultaty powinniśmy zaczekać 7-10 dni.
Plasma IQ efekty

Nieinwazyjny lifting powiek: przed i po (Coco Clinic)

Zalety metody

Z raportu ISAPS (Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej) z 2018 roku oraz z artykułu Cosmetic Surgery Solicitors, interpretującego te wyniki, wysuwa się wniosek, że popularność nieinwazyjnych metod odmładzania skóry i modelowania sylwetki rośnie z roku na rok, podczas gdy jednocześnie spada liczba zabiegów inwazyjnych, które są zastępowane tymi pierwszymi. Podczas gdy między rokiem 2017 a 2018 liczba nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej zwiększyła się o 10%, inwazyjnych zabiegów wykonano o 0,6% mniej.

Z czego wynika rosnąca popularność nieinwazyjnych technik liftingu twarzy i ciała? Oto głównie korzyści opisanych przez nas metod:

 • nie ma konieczności hospitalizacji ani wyłączenia pacjenta z codziennych czynności
 • zabiegowi mogą się poddać także młodsi pacjenci
 • naturalne efekty
 • krótki i praktycznie pozbawiony dolegliwości czas rekonwalescencji
 • brak ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym
 • brak konieczności naruszania powłok skóry
 • poprawa samopoczucia i większa pewność siebie
 • efekty równie lub niemal równie dobre jak w przypadku tradycyjnego zabiegu z użyciem skalpela
HIFU efekty

HIFU – efekty (Omorphia)

Po zabiegu

Opisane przez nas metody są nieinwazyjne lub małoinwazyjne, dlatego też zazwyczaj nie wiążą się z długim okresem rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent jeszcze tego samego dnia lub na drugi dzień po zabiegu może wrócić do codziennych czynności. Hospitalizacja ani zwolnienie z pracy nie będą konieczne. Jest to jedna z większych zalet liftingu bez skalpela.

Po większości zabiegów może wystąpić lekkie zaczerwienienie lub obrzęk, które jednak znikają w przeciągu kilku godzin po zabiegu; po interwencjach iniekcyjnych (wstrzykiwanie wypełniaczy, botoksu itp.) mogą pojawić się zasinienia. Wiele zależy od wybranej metody.

Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych specjalisty jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych efektów oraz dla utrzymania ich przez dłuższy okres czasu. Po wykonaniu większości opisanych zabiegów należy stosować kremy z filtrem UV, nie opalać się i nie korzystać z solarium przez kilka tygodni.

Radiesse przed i po

Przed i po zabiegu Radiesse (Klinika Dr Kępa)

Efekty

Najczęściej efekty można zauważyć od razu po wyjściu z gabinetu, jednak na optymalne rezultaty należy poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy, jako że wiele opisanych przez nas zabiegów stymuluje komórki do produkcji kolagenu lub do odbudowy naskórka. Rezultaty tego rodzaju zabiegów są długotrwałe, jednak wiele zależy od pacjenta, jego wieku i stanu skóry, a także stylu życia, na przykład nałogu palenia papierosów lub jego braku. Warto też pamiętać, że nie jest możliwe zatrzymanie procesu starzenia się skóry, dlatego w przyszłości może być konieczne powtórzenie zabiegu w celu podtrzymania efektów.

Eksperci z Kliniki Tazbir zapewniają, że nieinwazyjny lifting pozwala uzyskać naturalny efekt odmłodzenia, przywrócić skórze blask oraz napięcie i jędrność wybranej partii twarzy czy ciała.

Ryzyko i powikłania

Ciąża i okres karmienia piersią stanowią przeciwwskazanie do niemal wszystkich zabiegów medycyny estetycznej i nieinwazyjny lifting nie stanowi wyjątku. Przeciwwskazaniem będą także infekcje i stany chorobowe skóry w miejscu, które pragniemy poddać zabiegowi, jak informują eksperci z Kaniowscy Clinic.

Nieinwazyjny lifting skóry obejmuje metody małoinwazyjne, dlatego też ani lista przeciwwskazań nie jest długa, ani ryzyko komplikacji nie jest zbyt wysokie. W przypadku większości technik bezpośrednio po zabiegu skóra pacjenta może być zaczerwieniona i może wystąpić niewielki obrzęk lub zasinienia w miejscu wkłucia, jednak objawy te nie są zbyt uciążliwe dla pacjenta i ustąpią do kilku godzin po interwencji.

Często zadawane pytania

 • Czy nici liftingujące pomogą przywrócić napięcie skóry? Tak, to dobre rozwiązanie w przypadku mało jędrnej i obwisłej skóry zarówno twarzy jak i innych partii ciała, na przykład piersi. Nie u wszystkich pacjentów okażą się jednak skuteczne, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem przed zabiegiem.
 • Czy możliwe jest uzyskanie efektu liftingu twarzy bez oddawania się w ręce chirurga plastyka? Tak, w wielu przypadkach istnieje taka możliwość. Dobrym rozwiązaniem okażą się nici liftingujące, które nie tylko przywrócą skórze napięcie, ale też pobudzą produkcję kolagenu, dzięki czemu efekt odmłodzenia będzie pełniejszy. Dobre efekty przynoszą także zabiegi radiofrekwencji, które poprzez podgrzanie tkanek, stymulują fibroblasty do wytwarzania kolagenu i elastyny. Metody te można ze sobą łączyć, aby uzyskać bardziej spektakularny efekt.
 • Czy nici liftingujące służą do podnoszenia biustu? Tak, mogą one być wykorzystane do podniesienia piersi. W tym przypadku stosuje się nici niewchłanialne. Efekty zabiegu są bardzo dobre.
 • Jakie są najpopularniejsze techniki nieinwazyjnego liftingu? W ostatnich latach popularność wszystkich nieinwazyjnych technik odmładzania skóry niezwykle wzrosła. Specjalista dobierze odpowiednią technikę w zależności od stanu Twojej skóry i jej potrzeb.
 • Tradycyjny lifting chirurgiczny czy nieinwazyjne metody? Co wybrać? Wiele zależy od skóry pacjenta. W przypadku dużego zwiotczenia skóry nieinwazyjne techniki mogą okazać się niewystarczające. W wielu przypadkach jednak mało inwazyjne techniki przyniosą równie dobre efekty i wizyta na sali operacyjnej nie będzie konieczna.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."