Artykuł zweryfikowany przez:
Nowoczesna sieć, której placówki znajdują się w Krakowie i Katowicach. Specjalizuje się w zabiegach z dziedzin medycyny estetycznej, kosmetologii i laseroterapii.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 28 kwi 2022
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Czym jest łysienie?
 • Kiedy wybrać się do specjalisty?
 • Wybór specjalisty
 • Przyczyny łysienia
 • Łysienie androgenowe
 • Jakie badania wykonać?
 • Metody diagnostyki chorób włosów
 • Metody leczenia
 • Mezoterapia skóry głowy
 • Inne techniki leczenia
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia

Czym jest łysienie?

Łysienie to proces stopniowej utraty i osłabiania włosów, aż do momentu powstania obszarów skóry głowy bez włosów lub całkowitej utraty włosów, którego przyczyny mogą być różne (np. hormonalne, immunologiczne, genetyczne). Istnieje kilka typów łysienia, w tym m.in. plackowate, androgenowe i telogenowe. 

Wypadanie włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku i struktury włosów. Wypadanie ok. 100 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym, bowiem cykl życia włosa trwa od 2-5 lat. Po upływie tego okresu włos przechodzi w fazę spoczynku, następnie w naturalny sposób wypada i zostaje zastąpiony nowym. Dopóki trwa zdrowy wzrost włosów, ich gęstość pozostaje stabilna. 

Kiedy jednak zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów czy nawet łysieniem, należy zgłosić się na konsultację do lekarza dermatologa zajmującego się trychologią. Powiększające się zakola i łysina na czubku głowy mogą powodwować kompleksy. Przyczyny wypadania włosów nie zawsze są oczywiste. Wśród nich dr Grzegorz Turowski jako najczęstsze wymienia predyspozycje genetyczne, stres, różnego rodzaju choroby, np. niedoczynność tarczycy, niewłaściwa dieta, choroby skórne, takie jak grzybica, stosowanie niektórych leków, anemia czy zmiany hormonalne. Aby zastosować właściwe leczenie, należy postawić prawidłową diagnozę, co pozwoli zahamować dalszą utratę włosów.

Przyczyny łysienia

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów

Kiedy wybrać się do specjalisty?

Zespół Instytutu Yonelle zaznacza, że wypadanie około 50-100 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym, związanym z naturalnym cyklem życia włosa, chociaż i ta ilość jest bardzo często kwestią indywidualną. Jeśli wypadające włosy odrastają, zmiany te są praktycznie niezauważalne, nie zmienia się bowiem gęstość włosów.

Jeżeli jednk wypada nam więcej włosów niż zazwyczaj, na skórze głowy pojawiły się miejscowe przerzedzenia lub uwidocznił się przedziałek, możemy mieć do czynienia z alopecją, czyli łysieniem.

Najpierw należy zastosować metody domowe – szampony, odżywki zawierające wyciągi z czarnej rzodkwi, szałwii, drzewa oliwnego, wzbogacone o witaminy A, E i z grupy B. Warto zacząć stosować suplementy diety bogate w cynk, żelazo, biotynę, witaminę C, PP i z grupy B. Jeśli te działania nie przyniosą rezultatu, czas na wizytę u specjalisty.

Specjalista od leczenia łysienia

Leczeniem łysienia najczęściej zajmuje się dermatolog

Wybór specjalisty

W celu leczenia wypadania włosów najlepiej udać się do dermatologa zajmującego się trychologią lub trcyhologa.

Warto pamiętać, że trycholog nie jest lekarzem, ale specjalistą zajmującym się schorzeniami skóry głowy i włosów. Oprócz diagnostyki trycholodzy zajmują się również doborem odpowiedniej pielęgnacji i terapii.

Często niezbędne jest wsparcie i współpraca lekarzy innych specjalności – endokrynologa, psychologa, psychiatry czy dietologa.

Łysienie

Łysina u mężczyzny. Specjalista ustali, jaki jest powód utraty włosów

Przyczyny łysienia

Wśród przyczyn powodujących nadmierne wypadanie włosów wymienia się:

 • predyspozycje genetyczne
 • stres
 • choroby, np. niedoczynność tarczycy
 • choroby skórne, np. grzybica
 • stosowanie niektórych leków
 • anemia
 • zaburzenia hormonalne
 • niewłaściwa dieta, brak witamin i mikroelementów.
 • niewłaściwa pielęgnacja

Wypadanie włosów może być przemijającego lub stałego charakteru.

Ponadto występuje wiele typów łysienia, a najczęściej mówimy o jego następujących rodzajach:

 • łysienie androgenowe
 • łysienie bliznowaciejące
 • łysienie plackowate
 • łysienie telogenowe

O możliwościach leczenia łysienia androgenowego opowiada lek. med. Piotr Turowski

Łysienie androgenowe

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Jest to tzw. łysienie typu męskiego, chociaż dotyczy także kobiet. Zwykle odpowiedzialne są za to androgeny, czyli męskie hormony płciowe, które oddziałując na mieszki włosów, zaburzają cykl wzrostu.

Do zwiększenia czynności androgenów może dojść u kobiet w okresie ciąży lub menopauzy, czasami podczas stosowania antykoncepcji.

 • U kobiet łysienie androgenowe objawia się najczęściej poszerzeniem przedziałka, następnie przerzedzają się włosy na czole i czubku głowy. Potocznie mówi się, że kobieta ma na głowie prześwity. Często poprzedza je łojotok lub łupież tłusty.
 • U mężczyzn może się pojawić bardzo wcześnie, nawet przed ukończeniem 20 roku życia. Włosy najpierw wypadają w okolicy skroni i czoła, przez co linia włosów się cofa. Potem stopniowo wypadają począwszy od czubka głowy. Łysienie androgenowe nie dotknie tylko włosów w okolicach potylicy tworząc wianuszek po bokach i z tyłu głowy.
Leczenie łysienia - przed i po

Leczenie wypadania włosów przed i po (Kaniowscy Clinic)

Jakie badania wykonać?

W celu określenia przyczyny wypadania włosów niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, która jest szczególnie ważna u kobiet, ponieważ ma bardziej skomplikowane podłoże.

Lekarz na ogół zleca laboratoryjnie badania krwi w celu określenia poziomu hormonów takich jak testosteron, prolaktyna, hormonów tarczycy oraz poziomu żelaza i ferrytyny, (białka, którego zadaniem jest magazynowanie żelaza w wątrobie).

Kolejnym krokiem jest zbadanie samych włosów. Najczęściej zleca się trichogram, czyli badanie pod mikroskopem zarówno łodygi, jak i cebulki włosów. Polega ono na pobraniu około 50-100 włosów razem z cebulkami i przesłaniu próbek do laboratorium. Przed wykonaniem trichogramu nie należy przez 3 dni myć ani nie farbować włosów ani nie stosować zabiegów takich jak trwała ondulacja.

Metody diagnostyki chorób włosów

 • Ocena dobowego wypadania włosów;
 • Test mycia – ilość włosów, które wypadły po umyciu – uważany jest za przestarzały;
 • Test pociągania, tzw. pull test - pociągnięcie pęku włosów w 3 różnych miejscach. Pociąga się delikatnie pęki ok 40 - 60 włosów. Jeśli w ręku pozostanie w sumie ponad 10 włosów, uważa się, że test jest dodatni. Trudno go wykonać u osób z krótkimi włosami;
 • Ważenie włosów;
 • Trichogram – badanie polega na mikroskopowej badaniu cebulki odpowiednio wyrwanego włosa. Do właściwej diagnostyki potrzeba jest wyrwać ok. 100 włosów;
 • Fototrichogram – opiera się na obserwacji, że włosy anagenowe rosną, natomiast włosy telogenowe są niezmienione, gdy porównuje się kolejne makrofotografie tej samej okolicy skóry owłosionej głowy;
 • Trichoskan – cyfrowy odpowiednik fototrichogramu;
 • Badanie mikroskopowe – pod mikroskopem świetlnym ocenia się kolor, strukturę włosa, jego łamliwość;
 • Trichoskopia – opiera się na metodzie wideodermatoskopii. Mikroskop cyfrowy powiększający nawet 1000 razy, który pozwala na określenie typu skóry głowy, rozpozanie jej stanów patologicznych i diagnostykę typu łysienia. Ocenia się stan łodygi włosów, lejków mieszków włosowych i skóry otaczającącej mieszków włosowych. Trichoskopem można badać również rzęsy i brwi;
 • Badanie histopatologiczne wycinków skóry głowy – stosowane najczęściej przy łysieniu plackowatym;
 • Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo – technika nieinwazyjnego obrazowania naskórka i skóry, umożliwiające ocenę szczegółów z dokładnością bliską histologicznej.

Ostatnie lata przynoszą ogromny postęp w diagnostyce łysienia i dynamiczny rozwój nowych technik badawczych. Rozwój metod terapeutycznych jest jednak znacznie mniej dynamiczny.

Regenera Activa: nowoczesna metoda walki z łysieniem (lek. med. Ewa Rybicka)

Metody leczenia

Aktualnie można stosować różne metody zapobiegające czy też zatrzymujące wypadanie włosów. Najlepsze efekty dają terapie łączone. Stosuje się więc metody korzystające ze zdobyczy współczesnej techniki – lasery, radiofrekwencje, lampy LED, ale również preparaty miejscowe, a więc różnego rodzaju szampony, odżywki, wcierki, preperaty podawane iniekcyjnie, osocze bogatopłytkowe.

W niektórych przypadkach wskazane jest równoległe stosowanie leków doustnych.

Terapie przynoszące aktualnie najlepsze efekty to:

Efekty terapii łysienia

Terapia łysienia (Hair Restoration Clinic)

Mezoterapia skóry głowy

Jak wyjaśniają specjaliści z Centrum Medycyny Estetycznej i Laserowej Slow Age, jedną z najczęściej wykorzystywanych metod leczenia łysienia jest mezoterapia skóry głowy polegająca na wprowadzeniu w skórę głowy koktajli leczniczych za pośrednictwem iniekcji. Pod wpływem nakłuć skóra jest pobudzona do regeneracji, poprawia się jej ukrwienie i odżywienie.

Ponadto wstrzykując w skórę głowy preparaty mineralne, witaminy i leki przeciwzapalne można wzmocnić efekt odżywienia włosów, doprowadzić do regeneracji ich struktury, zatrzymać wypadanie, a nawet spowodować częściowy odrost utraconych włosów.

Bardzo skuteczna jest mezoterapia peptydami biomimetycznymi, które działają jak czynniki wzrostu, pobudzając cebulkę włosa. Nowym i bardzo skutecznym rozwiązaniem jest również Dr Cyj Hair Filler – wypełniacz do włosów z peptydami. W celu uzyskania poprawy trzeba wykonać 4 zabiegi co 2 tygodnie, jak informują specjaliści z Medical SPA by A. Surowiecka.

Terapia łysienia to wstrzykiwanie wielu innych substancji odżywiających włosy, takich jak dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionka organiczna i inne.

Jedną z nowocześniejszych metod mezoterapii skóry głowy przynoszących dobre efekty jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym.

Wskazania do mezoterapii skóry głowy:

 • wypadanie włosów na skutek ubogiej diety, słabego krążenia, zmian hormonalnych w okresie ciąży, laktacji
 • łysienie androgenowe
 • łysienie plackowate
 • słabe i wymagające silnego odżywienia włosy
Leczenie alopecji - efekty

Łysienie u mężczyzn może się rozpocząć już w młodym wieku. Leczenie alopecji: przed i po (Estetica Nova)

Inne techniki leczenia

 • Laseroterapia

Aby zatrzymać wypadanie włosów wykorzystuje się również laserowe metody terapii skóry głowy. Wiązka światła laserowego penetruje skórę głowy, działąjąc na poziomie jej glębokich wartsw, co pobudza mikrokrążenie, przyspiesza metabolizm komórek oraz syntezę białek. Dzięki laseroterapii poprawia się ukrwienie cebulki włosa; zabieg stymuluje obumierające komórki, przez co możliwy jest wzrost nowych, mocniejszych włosów. Interwencje są bezbolesne, bezpieczne i nie powodują powikłań.

Zaawansowaną technologią w leczeniu wypadania włosów jest laser frakcyjny, który sprawdza się również w leczeniu łysienia plackowatego i łysienia androgenowego. Laser frakcyjny stymuluje odbudowę skóry i pobudza cebulki włosowe do regeneracji i wzrostu. Wiązka laserowa nie uszkadza włosów, nie narusza również naskórka. W trakcie leczenia pacjent może pozostać aktywny zawodowo. Widoczne zagęszczenie włosów i porost nowych trwa do kilku miesięcy. Aby uzyskać zadowalający efekt, zabiegi należy wykonywać przez co najmniej 3 miesiące w tygodniowych odstępach.

 • Lampy LED

Bardzo dobre efekty daje odpowiednio dobrana terapia lampami LED. Zabiegi są bezbolesne i nie uszkadzają tkanek skóry, a więc nie wymagają rekonwalescencji. Pacjent może wrócić do codziennych czynności tuż po zabiegu.

 • Regenera Activa 

Regenera activa to innowacyjny system, który pozwala na leczenie łysienia typu androgenowego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, we wczesnych fazach zaawansowania tego problemu. Metoda polega na autoprzeszczepie komórek progenitorowych uzyskanych od tego samego pacjenta i podaniu ich w skórę głowy objętej procesem chorobowym, wyjaśnia zespół Estetica Nova. Pierwsze efekty obserwujemy już 30-60 dni po wykonaniu zabiegu, a utrzymują się ond około 2 lat. Co ważne, jest to pojedynczy zabieg, a nie seria zabiegów.

Często zadawane pytania

 • Po jakim czasie można zaobserwować efekty leczenia osoczem bogatopłytkowym? W przypadku tej techniki leczenia na rezultaty należy poczekać od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Każdy pacjent reaguje indywidualnie.
 • Czy mogę wykonać zabieg na wypadanie włosów, jeśli karmię piersią? Przed udaniem się na zabieg, należy odczekać przynajmniej 6 miesięcy od zakończenia laktacji.
 • Czy menopauza może wpływać na wypadanie włosów? W trakcie menopauzy zachodzą poważne zmiany hormonalne, dlatego też może ona wpływać na nadmierną utratę włosów, jednak nie zawsze jest ona przyczyną. Należy przeprowadzić pełną diagnostykę.
 • Czy łysienie może występować u dzieci? Tak, wypadanie włosów występuje w przypadku wielu chorób, które mogą rozwinąć się także u dzieci.
 • Czy NFZ pokrywa koszty przeszczepu włosów? Nie, aktualnie za taki zabieg pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni.
 • Czy można przeszczepić brwi? W tym przypadku pacjent ma dwie opcje: przeszczep brwi lub makijaż permanentny (mikropigmentacja).

Bibliografia

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."