Nowoczesna sieć, której placówki znajdują się w Krakowie i Katowicach. Specjalizuje się w zabiegach z dziedzin medycyny estetycznej, kosmetologii i laseroterapii.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 21 sie 2020

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest alopecja?
 • Wybór specjalisty
 • Wypadanie włosów - przyczyny
 • Łysienie androgenowe
 • Wypadanie włosów i łysienie - badania
 • Metody diagnostyki chorób włosów
 • Wypadanie włosów - metody leczenia
 • Wypadanie włosów - mezoterapia skóry głowy
 • Inne metody leczenia łysienia

Wstęp

Wypadanie włosów dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn niezależnie od wieku i struktury włosów. Wypadanie ok. 100 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym, bowiem cykl życia włosa trwa od 2 - 5 lat. Po upływie tego okresu włos przechodzi w fazę spoczynku, następnie w naturalny sposób wypada i zostaje zastąpiony nowym. Dopóki trwa zdrowy wzrost włosów, ich gęstość pozostaje stabilna. Kiedy jednak zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów czy nawet łysieniem, należy zgłosić się na konsultację do lekarza dermatologa zajmującego się trychologią. Przyczyny wypadania włosów nie zawsze są oczywiste. Wśród nich najczęściej wymieniane są predyspozycje genetyczne, stres, różnego rodzaju choroby, np. niedoczynność tarczycy, niewłaściwa dieta, choroby skórne, np.grzybica, stosowanie niektórych leków, anemia czy zmiany hormonalne. Aby zastosować właściwe leczenie, należy postawić prawidłową diagnozę. Dzięki niemu można zahamować dalszą utratę włosów.

Przyczyny łysienia

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów

Czym jest alopecja?

Wypadanie od 50 - 150 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym związanym z naturalnym cyklem życia włosa, chociaż i ta ilość jest bardzo często kwestią indywidualną. Jeśli wypadające włosy odrastają, zmiany te są praktycznie niezauważalne, nie zmienia się bowiem gęstość włosów.

Jeśli jednak odczuwamy nagły wzrost ilości wypadających włosów, inny niż zazwyczaj, na skórze głowy pojawiły się miejscowe przerzedzenia lub uwidocznił się przedziałek, warto swojej głowie poświęcić więcej uwagi.

Najpierw należy zastosować odpowiednie kosmetyki - szampony, odżywki zawierające wyciągi z czarnej rzodkwi, szałwii, drzewa oliwnego, wzbogacone o witaminy A, E i z grupy B.

Warto zacząć stosować suplementy diety bogate w cynk, żelazo, biotynę, witaminę C, PP i z grupy B.

Jeśli te działania nie przyniosą rezultatu, czas na wizytę u specjalisty.

Specjalista od leczenia łysienia

Leczeniem łysienia najczęściej zajmuje się dermatolog

Wybór specjalisty

W celu leczenia wypadania włosów najlepiej udać się do dermatologa zajmującego się trychologią.

Diagnostykę można również wykonać u trychologa, który nie jest lekarzem, ale specjalistą zajmującym się schorzeniami skóry głowy i włosów. Oprócz diagnostyki trycholodzy zajmują się również doborem odpowiedniej pielęgnacji.

Często niezbędne jest wsparcie i współpraca lekarzy innych specjalności - endokrynologa, psychologa, psychiatry czy dietologa.

Łysienie

Specjalista ustali, jaki jest powód utraty włosów

Wypadanie włosów - przyczyny

Wśród przyczyn powodujących nadmierne wypadanie włosów wymienia się:

 • predyspozycje genetyczne
 • stres
 • różnego rodzaju choroby, np. niedoczynność tarczycy
 • choroby skórne, np.grzybica
 • stosowanie niektórych leków
 • anemia
 • zaburzenia hormonalne
 • niewłaściwa dieta, brak witamin i mikroelementów.
 • niewłaściwa pielęgnacja

Wypadanie włosów może być przemijającego lub stałego charakteru.

O możliwościach leczenia łysienia androgenowego opowiada lek. med. Piotr Turowski

Łysienie androgenowe

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów i łysienia jest łysienie androgenowe. Jest to tzw. łysienie męskiego typu, chociaż dotyczy także kobiet. Zwykle odpowiedzialne są za to androgeny, czyli męskie hormony płciowe, które oddziałują na mieszki włosów, zaburzają cykl wzrostu.

Do zwiększenia czynności androgenów może dojść u kobiet w okresie ciąży lub menopauzy, czasami podczas stosowania antykoncepcji.

U kobiet łysienie androgenowe przejawia się stopniowym poszerzeniem przedziałka, następnie przerzedzeniem włosów w okolicy czoła i na czubku głowy. Mówi się pospolicie, że kobieta ma na głowie prześwity. Często poprzedza je łojotok lub łupież tłusty.

U mężczyzn może się pojawić bardzo wcześnie, nawet przed ukończeniem 20. roku życia. Włosy najpierw wypadają w okolicy skroni i czoła. Sprawia to wrażenie, że linia włosów się cofa. Potem stopniowo wypadają począwszy od czubku głowy. Łysienie androgenowe nie dotknie tylko włosów w okolicach potylicy tworząc wianuszek po bokach i z tyłu głowy.

Leczenie łysienia - przed i po

Leczenie wypadania włosów przed i po (Kaniowscy Clinic)

Wypadanie włosów i łysienie - badania

W celu określenia przyczyny wypadania włosów niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, która jest szczególnie ważna u kobiet, ponieważ ma bardziej skomplikowane podłoże.

Lekarz na ogół zleca laboratoryjnie badania krwi w celu określenia poziomu hormonów takich jak testosteron, prolaktyna, hormonów tarczycy oraz poziomu żelaza i ferrytyny, białka, którego zadaniem jest magazynowanie żelaza w wątrobie.

Kolejnym krokiem jest zbadanie samych włosów. Najczęściej zleca się trichogram, czyli badanie pod mikroskopem zarówno łodygi, jak i cebulki włosów. Polega ono na pobraniu około 50 – 100 włosów razem z cebulkami i przesłaniu próbek do laboratorium. Na wyniki badań trzeba poczekać. Przed wykonaniem trichogramu nie należy przez 3 dni myć włosów, ani nie stosować farbowania czy trwałej ondulacji

Metody diagnostyki chorób włosów

 • Ocena dobowego wypadania włosów,
 • Test mycia - ilość włosów, które wypadły po umyciu - uważany jest za przestarzały
 • Test pociągania, tzw. pull test - pociągnięcie pęku włosów w 3 różnych miejscach. Pociąga się delikatnie pęki ok 40 - 60 włosów. Jeśli w ręku pozostanie w sumie ponad 10 włosów, uważa się, że test jest dodatni. Trudno go wykonać u osób z krótkimi włosami.
 • Ważenie włosów
 • Fototrichogram - opiera się na obserwacji, że włosy anagenowe rosną, natomiast włosy telogenowe są niezmienione, gdy porównuje się kolejne makrofotografie tej samej okolicy skóry owłosionej głowy.
 • Trichoskan to cyfrowy odpowiednik fototrichogramu
 • Badanie mikroskopowe - pod mikroskopem świetlnym ocenia się kolor, strukturę włosa, jego łamliwość
 • Trichoskopia - opiera się na metodzie wideodermatoskopii. Mikroskop cyfrowy powiększający nawet 1000 razy, który pozwala na określenie typu skóry głowy, rozpozanie jej stanów patologicznych i diagnostykę typu łysienia. Ocenia się cenia się łodygi włosów, lejki mieszków włosowych i skórę otaczającą mieszek włosowy. Trichoskopem można badać również rzęsy i brwi.
 • Trichogram - badanie polega na mikroskopowej badaniu cebulki odpowiednio wyrwanego włosa. Do właściwej diagnostyki potrzeba jest wyrwać ok. 100 włosów.
 • Badanie histopatologiczne wycinków skóry - stosowane najczęściej przy łysieniu plackowatym
 • Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo - technika nieinwazyjnego obrazowania naskórka i skóry, umożliwiające ocenę szczegółów z dokładnością bliską histologicznej.

Ostatnie lata przynoszą ogromny postęp w diagnostyce łysienia i dynamiczny rozwój nowych technik badawczych. Rozwój metod terapeutycznych jest jednak znacznie mniej dynamiczny.

Regenera Activa: nowoczesna metoda walki z łysieniem (lek. med. Ewa Rybicka)

Wypadanie włosów - metody leczenia

Aktualnie można stosować różne metody zapobiegające czy też zatrzymujące wypadanie włosów. Najlepsze efekty dają terapie łączone. Stosuje się więc metody korzystające ze zdobyczy współczesnej techniki - lasery, radiofrekwencje, lampy LED, ale również preparaty miejscowe, a więc różnego rodzaju szampony, odżywki, wcierki, preperaty podawane iniekcyjnie, osocze bogatopłytkowe.

W niektórych przypadkach wskazane jest równoległe stosowanie leków doustnych.

Terapie przynoszące spektakularne efekty to:

 • mezoterapia
 • laseroterapia
 • lampy LED
 • autoprzeszczep komórek progenitorowych Regenera Activa
Efekty terapii łysienia

Terapia łysienia (Hair Restoration Clinic)

Wypadanie włosów - mezoterapia skóry głowy

Jedną z metod jest mezoterapia skóry głowy polegająca na wprowadzeniu w skórę głowy koktajli leczniczych za pośrednictwem iniekcji. Pod wpływem nakłuć skóra jest pobudzona do regeneracji, poprawia się jej ukrwienie i odżywienie.

Ponadto wstrzykując w skórę głowy preparaty mineralne, witaminy i lekiprzeciwzapalne można wzmocnić efekt odżywienia włosów, doprowadzić do regeneracji ich struktury, zatrzymać wypadanie, a nawet spowodować częściowy odrost utraconych włosów.

Bardzo skuteczna jest mezoterapia z peptydami biomimetycznymi, które działają jak nasze czynniki wzrostu, pobudzając cebulkę włosa.

Nowym i bardzo skutecznym rozwiązaniem jest również Dr Cyj Hair Filler - wypełniacz do włosów z peptydami. W celu uzyskania poprawy trzeba wykonać 4 zabiegi co 2 tygodnie.

Terapia łysienia to wstrzykiwanie wielu innych substancji odżywiających włosy takich jak dekspantenol, minoksydyl, oligoelementy, krzemionka organiczna.

Jedną z nowocześniejszych metod mezoterapii skóry głowy przynoszących dobre efekty jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym.

Wskazania do mezoterapii skóry głowy:

 • wypadanie włosów na skutek ubogiej diety, słabego krążenia, zmian hormonalnych w okresie ciąży, laktacji
 • łysienie androgenowe
 • łysienie plackowate
 • słabe i wymagające silnego odżywienia włosy
Leczenie alopecji - efekty

Leczenie alopecji (Estetica Nova)

Inne metody leczenia łysienia

 • Wypadanie włosów - laseroterapia

Aby zatrzymać wypadanie włosów wykorzystuje się również laserowe metody terapii skóry głowy. Unikalne światło lasera penetruje głęboko tkanki skóry, gdzie pobudza mikrocyrkulację, wspomaga metabolizm komórek oraz syntezę białek. Światło lasera zapewnia lepsze ukrwienie cebulki włosa, zmniejsza podrażnienia oraz energetyzuje obumierające komórki prowadząc do wzrostu włosów grubszych i zdrowych.

Zabiegi są bezbolesne, bezpieczne i nie powodują powikłań.

Zaawansowaną technologią w leczeniu wypadania włosów jest laser frakcyjny, który sprawdza się również w leczeniu łysienia plackowatego i łysienia androgenowego. Laser frakcyjny stymuluje odbudowę skóry i pobudza cebulki włosowe do regeneracji i wzrostu. Wiązka laserowa nie uszkadza włosów, nie narusza również naskórka. W trakcie leczenia pacjent może pozostać aktywny zawodowo. Widoczne zagęszczenie włosów i porost nowych trwa do kilku miesięcy. Aby uzyskać zadowalający efekt, zabiegi należy wykonywać przez co najmniej 3 miesiące w tygodniowych odstępach.

 • Wypadanie włosów - lampy LED

Bardzo dobre efekty daje odpowiednio dobrana terapia lampami LED. Zabiegi są bezbolesne i nie uszkadzają tkanek skóry, a więc nie wymagają rekonwalescencji. Pacjent może wrócić do codziennych czynności tuż po zabiegu.

 • Regenera Activa - przełom w leczeniu łysienia androgenowego

Regenera activa to innowacyjny system, który pozwala na leczenie łysienia typu androgenowego zarówno u kobiet jak i mężczyzn we wczesnych fazach zaawansowania tego problemu. Metoda polega na autoprzeszczepie komórek progenitorowych uzyskanych od tego samego pacjenta i podaniu ich w skórę głowy objętej procesem chorobowym. Pierwsze efekty obserwujemy już 30-60 dni po wykonaniu zabiegu, a efekty utrzymują się około 2 lat. Co ważne, jest to pojedynczy zabieg a nie seria zabiegów.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."