Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 28 kwi 2022

Spis treści

 • Czym są implanty zębowe?
 • Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu?
 • Wskazania
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Rodzaje implantów stomatologicznych
 • Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów?
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Komplikacje
 • Komplikacje
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:
Implant

Implant to przypominający śrubę element, na którym umocowuje się koronę

Czym są implanty zębowe?

Implant zębowy to wykonany ze sztucznego tworzywa, przypominający śrubę element, mający zastąpić korzeń usuniętego lub utraconego wcześniej zęba. Umieszcza się je w kościach szczęki, co umożliwia umocowanie sztucznego zęba, czyli korony. Korona może być wykonana z różnych materiałów, takich jak porcelana,

Eksperci z centrum medycyny estetycznej FORMMED Es podkreślają, że implanty zębowe to najnowocześniejsza, najpewniejsza i najbardziej naturalna istniejąca metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Po wszczepieniu implantów pacjent może przeżuwać w taki sam sposób, jakby miał naturalne zęby. Ich budowa jest praktycznie taka sama jak naturalnych zębów. Nie różnią się one także pod względem estetycznym.

Według Amerykańskiej Akademii Implantologii (ang. AAID – American Academy of Implant Dentistry) wskaźnik powodzenia zabiegu implantacji wynosi aż 98%. Może mieć to związek z tym, że implanty to najstabilniejsza podpora dla nowych protez. Dzięki nim nowe zęby nie tylko wyglądają naturalnie, ale też sprawiają, że szczęka działa możliwie w najbardziej naturalny sposób. Ten wynik wskazuje także na fakt, że zabieg można wykonać u większości pacjentów i że tego rodzaju protezy zębowe są zazwyczaj dobrze przyjmowane przez organizm.

Metamorfoza uśmiechu

Metamorfoza uśmiechu: implanty + licówki (MediArt Clinic)

Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu?

Wszczepienie implantu to zabieg potocznie okraślany jako wstawienie zęba. Zgodnie z zapewnieniami Amerykańskiej Akademii Implantologii (AAID), będącej jedną z najważniejszych organizacji implantologicznych na świecie, zabieg założenia implantów jest na tyle prosty i bezpieczny, że można go wykonać u większości pacjentów, zarówno w celu uzupełnienia braku jednego jak i kilku zębów. Również młode osoby mogą zdecydować się na zabieg implantacji; należy jednak pamiętać, że kości twarzy i szczęki rozwijają się do ukończenia 16 roku życia w przypadku dziewcząt i do 18 roku życia w przypadku chłopców, dlatego też z implantacją należy poczekać do końca tego procesu.

Mimo że implant zęba pozwala pacjentom funkcjonować i przeżuwać w normalny sposób i jest to znacznie wygodniejsze niż ruchoma proteza, należy pamiętać, że żaden implant stomatologiczny nie może w pełni zastąpić naturalnego zęba i nie będzie tak samo doskonały. Stąd nacisk stomatologów na higienę i dbanie o zdrowie jamy ustnej, o których rodzice powinni zacząć myśleć już kiedy dziecko ukończy 1 rok życia.

Nie należy zapominać, że każda osoba jest inna i chociaż implanty można wykonać u większości osób, powinniśmy udać się po poradę do zaufanego stomatologa lub ortodonty i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Brak zęba

Brakujący ząb to główne wskazanie do implantacji

Wskazania

O tym, czy dana osoba powinna poddać się zabiegowi wszczepienia implantów, zawsze decyduje specjalista. Istnieją jednak pewne przypadki, w których możemy zacząć zastanawiać się nad udaniem się na konsultację do implantologa. Możemy zacząć rozważać konieczność implantacji:

 • w przypadku braku jednego lub kilku zębów
 • kiedy braki w uzębieniu utrudniają przeżuwanie i mówienie
 • kiedy braki w uzębieniu negatywnie wpływają na zgryz, co prowadzi do przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych
 • kiedy brak jednego lub kilku zębów negatywnie wpływa na nasz wygląd
Konsultacja ze stomatologiem

Konsultacja ze stomatologiem (Vip Dental Clinic)

Wybór specjalisty

W pierwszej kolejności powinniśmy umówić się na wizytę do zaufanego dentysty i omówić z nim naszą sytuację oraz poradzić się go, czy w naszej sytuacji założenie implantów byłoby korzystne. Zaleca się skonsultowanie się najpierw z dentystą, do którego zwykle się udajemy, ponieważ zazwyczaj posiada on naszą kartę, zna naszą historię medyczną oraz posiada odpowiednie dokumenty i zdjęcia. Warto jednak pamiętać, że nie wszyscy dentyści wykonują zabieg implantacji, dlatego też stomatolog może nas skierować do implantologa lub ortodonty.

Jeżeli Twój dentysta nie jest jednocześnie implantologiem, zapoznaj się z oferta kilku gabinetów stmatologicznych. Oto kilka wskazówek, o których powinieneś pamiętać, szukając specjalisty:

 • cena: to ważny czynnik przy wyborze gabinetu zabiegowego, jednak nie powinien być to czynnik decydujący, kiedy w grę wchodzi Twoje zdrowie
 • zaufanie: sprawdź czy dany dentysta jest członkiem jakiegoś ważnego stowarzyszenia stomatologicznego w Polsce (np. Polskiego Towarzystwa Implantologicznego) lub zapytaj o to specjalistę – zwiększy to poziom Twojego zaufania do niego
 • doświadczenie: poszukaj w sieci zdjęć rezultatów zabiegów przeprowadzonych przez danego stomatologa lub poproś o nie w gabinecie
 • wątpliwości: im więcej będziesz wiedzieć o zabiegu, tym spokojniej podejdziesz do całej sprawy, dlatego nie bój się zadawać pytań, jeżeli masz wątpliwości co do czasu trwania zabiegu, znieczulenia, typu implantów, itp.
Wizyta u stomatologa

Na pierwszej wizycie specjalista doradzi Ci najlepsze rozwiązanie

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Podczas pierwszej wizyty specjalista ma do przeanalizowania wiele aspektów: od tych najogólniejszych, jak Twoja higiena jamy ustnej i generalny stan uzębienia, po bardziej szczegółowe, jak Twój zgryz i stan kości szczęki.

Jak informują eksperci z Medyk-Dent, przed zabiegiem specjalista powinien wykonać RTG panoramiczne zębów oraz zapoznać się z pełną historią medyczną i stomatologiczną pacjenta. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić także wykonanie tomografii komputerowej. Na podstawie tych informacji może zaplanować plan leczenia oraz opracować kosztorys. Specjalista weźmie pod uwagę wiele czynników, między innymi: stan kości i dziąseł, kiedy i w jaki sposób nastąpiła utrata zębów, czy pacjent obecnie używa protez, istnienie chorób ogólnych, lista zażywanych leków i czy pacjent jest palaczem.

Badania mają na celu zapewnić skuteczność zabiegu, jako że w niektórych przypadkach zastosowanie implantów nie jest niestety możliwe. Mowa tu o pacjentach ze znacznymi ubytkami w tkance kostnej lub z kośćmi o małej gęstości. W tych przypadkach może być konieczne zastosowanie technik pobudzających odbudowę kości, na przykład z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, albo przeszczep kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej.

Implanty

Dziedzina stomatologii zajmująca się tego rodzaju zabiegami to implantologia

Rodzaje implantów stomatologicznych

W Polsce dostępnych jest wiele rodzajów protez tego typu, które dobiera się, biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania pacjenta oraz stan jego uzębienia. Mogą być one wykonywane z różnych materiałów, najczęściej z tytanu lub jego związków; w przypadku pacjentów uczulonych na tytan, można zastosować protezy z tlenku cyrkonu (implanty ceramiczne).

Amerykańska Akademia Implantologii (AAID) wyróżnia 2 podstawowe typy implantów:

 • Śródkostne: wszczepiane chirurgicznie do kości szczęki, zwyczaj wykonane z tytanu, to ich najpopularniejszy rodzaj.
 • Podokostnowe: wszczepiane między kość a dziąsło, wyrabiane najczęściej ze stopu chromo-kobaltowego lub tytanu, przeznaczone dla pacjentów, u których powierzchnia kości szczękowych jest zbyt mała

Na stronie AAID znajdziemy również główne 3 alternatywy dla standardowej procedury dwuetapowego wszczepiania implantów:

 • Natychmiastowa implantacja: polega na implantacji tymczasowej protezy zęba w dniu chirurgicznego wszczepienia implantu. To dobre rozwiązanie dla pacjentów, których kości szczęki mają wystarczającą powierzchnię i są na tyle silne, by utrzymać tymczasową koronę i nacisk na nią.
 • Miniimplanty: to śruby implantacyjne o bardzo małej średnicy – 1,8mm – i długości od 10 do 18 mm. Od klasycznych implantów różnią się rozmiarem; dzięki temu, że są węższe, można je zastosować u pacjentów, u których nie można wszczepić standardowych protez. Odpowiednim kandydatem do tego zabiegu jest każdy, u kogo została zachowana kość o szerokości minimalnie 2,2 mm oraz osoby, które mają tzw. „rzadkie kości”. Taka metoda implantacji jest także łatwiejsza i szybsza, a koszty niższe.
 • All-on-4: polega na wszczepieniu mostu, zawierającego cały łuk zębów, który opiera się jedynie na 4 śrubach-implantach. Metoda ta pozwala uniknąć przeszczepu kości. W dniu zabiegu lekarz osadza tymczasowe protezy brakujących zębów. Po zabiegu dziąsła muszą się zagoić, a implanty muszą zrosnąć się z kością i prawidłowo osadzić, dlatego pacjent musi w tym czasie stosować się do zaleceń lekarza i unikać twardych pokarmów. Po około 6 miesiącach zakładany jest stały most protetyczny.
Struktura implantu

Struktura implantu

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów?

Wszczepienie implantu zęba zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, chociaż w przypadku pacjentów z fobią przed dentystami lub związaną z odgłosami podczas operacji, specjalista może wyrazić zgodę na znieczulenie ogólne. Specjaliści z Centrum Stomatologicznego Dentica Bieleccy zapewniają, że sam zabieg trwa około godziny.

Eksperci z gabinetu Medyk-Dent, specjalizującego się w implantologii, wyjaśniają krok po kroku standardowy, wieloetapowy proces wszczepiania implantu stomatologicznego:

 • najpierw specjalista nacina dziąsło, aby zyskać dostęp do tkanki kostnej
 • następnie wierci w kości tunel, w którym zostanie umieszczony implant
 • prawidłowe ustabilizowanie implantu zapewnia jego późniejszą integrację z kością
 • na zamocowany implant nakłada śrubę gojącą, dzięki której dziąsło po wszczepieniu implantu może się zagoić, a także możliwe jest nałożenie później korony

Specjaliści z kliniki stomatologii i medycyny estetycznej West Dent opisują dalsze postępowanie: po zagojeniu się dziąseł oraz ustabilizowaniu implantów w kości, co trwa od 3 do 6 miesięcy, pacjent powinien wrócić do specjalisty na zabieg umieszczenia korony.

W niektórych przypadkach może być konieczny autologiczny przeszczep kości lub poszerzenie szczęki aparatem ortodontycznym, co wydłuży cały proces.

Przed i po założeniu korony

Przed i po założeniu korony (dr n. med. Jarosław Cynkier)

Po zabiegu

Krótko po zabiegu należy rygorystycznie przestrzegać zaleceń specjalisty, dzięki czemu unikniemy komplikacji. Oto niektóre zalecenia, do których należy się zastosować krótko po zabiegu implantacji:

 • Pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia do momentu ustąpienia znieczulenia, co zazwyczaj następuje w przeciągu 4-6 godzin po zabiegu. Przez jakiś czas po zabiegu zaleca się spożywanie
 • W miejscu wszczepienia implantu zaraz po zabiegu powstanie stan zapalny. Aby zmniejszyć dyskomfort, pacjent może przykładać lód do policzka lub zażyć środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zawsze postępując zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Unikać alkoholu i palenia tytoniu, ponieważ mogą negatywnie wpływać na proces zrastania się implantu z kością.
 • Dbać o higienę jamy ustnej i używać miękkiej szczoteczki do zębów. 1 dzień po zabiegu można płukać jamę ustną roztworem z solą.
 • Spać z głową w pozycji lekko uniesionej w stosunku do reszty ciała.
 • Wstrzymać się ze wznowieniem aktywności fizycznej do około tygodnia po zabiegu.
Metamorfoza uśmiechu - implanty

Przed i po założeniu zabiegu implantacji (Stomapol)

Efekty

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, implanty przyjmują się w większości przypadków, jeśli pacjent stosował się do zaleceń lekarza. Eksperci z Vip Dental Clinic zapewniają, że mogą one wyglądać jak prawdziwe zęby, a niekiedy nawet lepiej. Dzięki implantom pacjent może funkcjonować, mówić i gryźć w normalny sposób, a także uśmiechać się bez skrępowania. Wśród innych zalet implantów wymieniają to, że nie powodują bólu, ani się nie psują.

Oto zalety implantów w porównaniu z innymi metodami protetycznymi:

 • Nie ruszają się i nie utrudniają przeżuwania ani mówienia, tak jak ruchome protezy.
 • Jeśli dobrze o nie dbamy, utrzymują się bardzo długo.
 • Wyglądają bardzo naturalnie i pozwalają na uzyskanie pięknego uśmiechu.
 • Braki w uzębieniu mogą prowadzić do przyspieszenia procesu starzenia się twarzy, np. do opadania policzków czy pogłębiania się bruzd wargowo-nosowych. Dzięki implantom poprawiamy zatem wygląd nie tylko uśmiechu, lecz całej twarzy.
 • Brak jednego lub kilku zębów osłabia całe uzębienie; implanty zapobiegają rozwojowi chorób dziąseł i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego
Zakładanie implantów

Proces zakładania implantu (Candeo)

Komplikacje

Zabieg implantacji można wykonać u większości pacjentów, jednak istnieją pewne kryteria, które dyskwalifikują niektórych pacjentów. Przede wszystkim, pacjent, który chce się poddać temu zabiegowi, powinien mieć zdrowe i mocne kości, dlatego choroby metaboliczne układu kostnego (jak np. osteoporoza) są wykluczeniem do przeprowadzenia interwencji. Ważny jest też ogólny stan zdrowia zębów i dziąseł: przykładowo procesy nowotworowe w obrębie jamy ustnej również są przeciwwskazaniem.

Komplikacje

Tak jak wszystkie interwencje chirurgiczne implantacja niesie ze sobą pewne ryzyko. W tym przypadku ryzyko jest jednak stosunkowo niskie, a możliwe powikłania po wszczepieniu implantów mogą zostać łatwo wyleczone przez stomatologa. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

 • infekcja miejsca implantacji
 • uszkodzenie zębów lub naczyń krwionośnych wokół implantu
 • uszkodzenie nerwów, które może powodować nadwrażliwość prawdziwych zębów, dziąseł, a także policzków i podbródka
 • nieprawidłowe lub niepełne zrośnięcie się implantu z kością, co uniemożliwia wstawienie korony
 • uszkodzenie i utrata tkanki kostnej w miejscu wszczepienia implantu oraz w jego pobliżu, co może zmniejszyć stabilność korony, dlatego też wymaga interwencji medycznej

Często zadawane pytania

 • Jakie jest ryzyko odrzucenia implantu? Wskaźnik powodzenia w przypadku implantów jest zbliżony do 100%: organizm nie odrzuca implantu, chociaż w niektórych przypadkach implant nieprawidłowo zrasta się z kością szczęki.
 • Czy to prawda, że implanty się nie psują? Tak, to prawda, chociaż o implanty należy dbać, a utrzymanie ich w dobrym stanie zależy głównie od pacjenta.
 • Czy zabieg wszczepiania implantów jest niebezpieczny? Nie – ryzyko komplikacji jest niewielkie.
 • Czy do wszczepienia implantów trzeba mieć mocne kości? Odpowiedź brzmi tak: implant potrzebuje odpowiedniej ilości zdrowej tkanki kostnej, aby się utrzymać.
 • W jakich przypadkach zaleca się natychmiastową implantację? Ten rodzaj implantacji można wykonać u pacjentów z dobrą strukturą kości szczękowych i ogólnym dobrym stanem zdrowia, którym zależy na szybkiej poprawie estetyki uzębienia.
 • Czy konieczne jest znieczulenie ogólne? Zabieg zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W niektórych przypadkach specjalista może podać środki uspokajające. Rzadko stosuje się znieczulenie ogólne, ale specjalista może je zastosować w przypadku bardzo długiej operacji lub na prośbę pacjenta.
 • Czy można poddać się zabiegowi radiofrekwencji twarzy, jeśli posiada się implanty? Tak, chociaż należy skonsultować się ze specjalistą i zachować szczególne środki ostrożności podczas zabiegu.
 • Czy zęby się starzeją? Tak – zęby, tak jak inne organy ciała, ulegają procesom starzenia.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."