Laparoskopiczna opaska żołądka

Otyłość jest ogromnym problemem zdrowotnym, psychicznym i estetycznym. Jeżeli nawet tradycyjna metoda, jaką jest dieta nie przyniesie rezultatów, wtedy mamy możliwość zastosowania jednej z metod chirurgicznych, czyli założenia laparoskopicznej opaski żołądka.

Zdecydowaliście się na operację plastyczną? Chcecie, aby blizna była jak najmniej widoczna? Chcecie przyspieszyć ustępowanie obrzęków, krwiaków pooperacyjnych i wspomóc nieskomplikowanie gojenie?

Czym jest laparoskopiczna opaska żołądka?

Laparoskopiczna opaska żołądka to zabieg chirurgiczny, podczas którego dochodzi do ściśnięcia górnej części żołądka za pomocą specjalnej opaski. Nie ogranicza ona łaknienia, ale umożliwia zmniejszenie pojemności żołądka, a tym samym redukuje ilość przyjmowanego pokarmu i w rezultacie obniża masę ciała.

Kto jest odpowiednim kandydatem do poddania się operacji założenia laparoskopiczej opaski żołądka?

Decydujący do poddania się operacji założenia laparoskopicznej opaski żołądka jest Wasz Body mass index (BMI = Wasza waga w kilogramach podzielona przez wysokość wyrażoną w metrach do kwadratu). Jeśli Wasz wskaźnik BMI przekracza wartość 40 albo wynosi 35 i cierpicie z powodu chorób związanych z otyłością a także nie pomagają Wam schudnąć tradycyjne metody odchudzana, możecie być odpowiednimi kandydatami do poddania się operacji założenia laparoskopicznej opaski żołądka.

Warunkiem koniecznym jest zdrowie psychiczne oraz brak chorób, które wykluczają przeprowadzenie operacji. Diagnoza psychiatry może być powodem uniemozliwaiającym poddanie się zabiegowi laparoskopicznej opaski żołądka. Idealnym kandydatem do laparoskopicznej opaski żołądka są osoby z dużą motywacją, chętni poddać się wszystkim warunkom dietetycznym, które są konieczne przy tej operacji.

Metody laparoskopicznej opaski żołądka

Zane są dwa podstawowe sposoby zakładania laparoskopicznej opaski żołądka, jeden to zastosowanie opaski stabilnej, drugi opaski  ruchomej.

  • Opaska stabilna

W tym przypadku żołądek zostaje otoczony paskiem wykonanym z tkaniny. Tej opaski nie można następnie regulować.

  • Opaska ruchoma

Przy zastosowaniu tej opaski na żołądku umieszcza się pasek silikonowy, który można następnie regulować. Wyposażona jest w balonik, którego objętość można regulować za pomocą specjalnego portu umieszczonego pod skórą połączonego z opaską przewodem.

  • Niechirurgiczna alternatywa dla opaski żołądka – system BIB

Jedną z możliwości zmniejszenia objętości żołądka a w rezultacie redukcji masy ciała bez przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego jest zastosowanie systemu BIB, tzw. balonu żołądkowego. Silikonowy balon umieszczany jest w żołądku i wypełniany solą fizjologiczną. Pacjent znajduje się w znieczuleniu. Dzięki temu zmniejsza się objętość żołądka i tym samym ilość przyjmowanych pokarmów. Po upływie pół roku balon jest usuwany. Terapię można powtórzyć.

Kto może zadecydować o tym czy kandydat może poddać się zabiegowi laparoskopowej opaski żołądka?

Laparoskopową opaską żołądka zajmuje się chirurgia bariatryczna. Diagnoza musi być potwierdzona przez lekarza bariatrę i psychologa. Jeśli tradycyjne metody nie dają rezultatów (dieta, prawidłowe nawyki żywieniowe, leczenie farmakologiczne) mogą zaproponować Wam to rozwiązanie. Najlepiej przeprowadzić operację wcześniej, niż pojawią się poważne problemy zdrowotne związane z otyłością.

Przed operacją

Podczas konsultacji z lekarzem bariatrą oceni on Wasz stan zdrowia i oceni stan psychiczny a następnie będzie analizował wyniki dotychczasowego leczenia otyłości i opinię psychologa. Następnie ponownie policzy Wasz wskaźnik BMI  i określi typ otyłości. Poinformuje o przebiegu operacji laparoskopowej opaski żołądka i o  zagrożeniach, które mogą się z nią wiązać. Otrzymacie również instrukcje dotyczące wskazań pooperacyjnych. Również podczas konsultacji lekarz decyduje, jaki rodzaj opaski będzie dla Was najlepszy.

Częścią przygotowań przedoperacyjnych jest dokładne zbadanie organizmu. Lekarz zapyta o stosowanie leków zawierających kwas acetlosaliscylowego, jak np. Aspirina, Acylpyrina, Alnagon, Mironal itp., które mogą zwiększać krwawienie podczas operacji. Lekarz musi być też powiadomiony o ewentualnych uczuleniach na jakiekolwiek leki.

Zakłada się, że w ciągu tygodnia przed operacją nie będziecie mieli żadnej infekcji, przeziębienia itp. W przypadku palących należy odstawić palenie ok. 2 tygodni przed operacją i nie można palić tydzień po operacji. Warto zapewnić sobie transport ze szpitala oraz opiekę na dwa najbliższe dni.

Przebieg operacji

Laparoskopiczna opaska żołądka przebiega w sposób bardzo małoinwazyjny poprzez zastosowanie drobnych nacięć. Jama brzuszna jest najpierw wypełniana CO2, co zapewnia uniesienie ściany brzusznej i zapewnia dobrą widoczność jamy brzusznej. Poprzez cięcia o długości 1-2 cm. wprowadzane jest urządzenie optyczne z kamerą, dzięki któremu chirurg może obserwować obraz jamy brzusznej na ekranie monitora. Za pomocą innych urządzeń, wprowadzonych poprzez niewielkie cięcia opaska zostaje umieszczona na żołądku. Podczas operacji nie dochodzi w ogóle do otwarcia przewodu pokarmowego. Cięcia zostają zaszyte i zazwyczaj na jedno cięcie wystarcza założenie jednego szwu. Następnie drobne ranki zabezpiecza się plastrami sterylnymi.

Znieczulenie

Operacja zawsze przebiega w narkozie. Oznacza to, że podczas całego zabiegu pacjent śpi i niczego nie odczuwa. Jeśli już kiedyś byliście Państwo poddani narkozie poinformujcie lekarza przed operacją o tym, jak na nią reagował Wasz organizm. Należy liczyć się z tym, że po operacji będzie konieczność hospitalizacji.

Po operacji

Bezpośrednio po operacji możecie odczuwać lekki ból w miejscach cięć a także ból związany z wchłanianiem CO2. Są to nieprzyjemne uczucia w okolicy obojczyka i ramion. Te boleści szybko ustępują i można stosować przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe. W ciągu kilku dni usuwa się szwy. Lekarz poda wszystkie zalecenia dotyczące diety i inne wskazówki. Poinformuje o możliwych komplikacjach, które są jednak niczym w porównaniu z zagrożeniami, które przynosi otyłość. Jednak w przypadku pojawienia się niepokojących objawów zawsze należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak działa opaska żołądkowa?

Ściśnięcie wejścia do żołądka opaską prowadzi do tego, że już po kilku kęsach jedzenia macie wrażenie pełnego żołądka. Nie spada apetyt, ale zmniejsza się dzienna dawka przyjmowanego pokarmu bez głodzenia się. Jeśli zastosowano u Was opaskę ruchomą, to pojemność balonika może być regulowana poprzez zdjęcia rentgenowskie. W przypadku każdej metody kluczową rolę gra Wasza silna wola – nawet najlepsza opaska nie pomoże jeśli będzie się lekceważyć zalecenia lekarzy!

Jaki jest wynik opaski żołądka?

Dochodzi do spadku masy ciała oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia. Dochodzi też do spadku poziomu cukru we krwi, obniżenia ciśnienia, nasze stawy zostają odciążone. Polepsza się sprawność ruchowa pacjenta, która prowadzi do większego spalania i tym samym możliwości gubienia kilogramów. Oczywiści poprawią się też wygląd zewnętrzny. Jeśli spadek wagi jest błyskawiczny, może pojawić się problem z niepotrzebnymi fałdami skóry. Lekarz udzieli porady, jak pozbyć się tego problemu. Być może zaleci Wam poddanie się operacji plastycznej, która usuwa nadmiar skóry. Redukcja wagi wiąże się też z komfortem psychicznym związanym z polepszaniem się wyglądu zewnętrznego i stanu zdrowia.

Jaki jest spadek wagi po bandażu żołądka?

Spadek wagi po operacji wynosi od 2–10 kg w ciągu miesiąca ponad  20 kg a po dwóch latach 30–40 kg.

Jak długo utrzyma się wynik operacji?

Redukcja masy po operacji laparoskopowej opaski żołądka jest długotrwała. Utrzymuje się nawet ponad 5 lat. Opaskę żołądka można kiedykolwiek usunąć bez zagrożenia. Przewód pokarmowy odzyskuje swój pierwotny stan.

Aktualizowane: 23.03.2009

Więcej opinii na ten temat

Marcin 18.08.2014
Warto

Zarówno sam szpital jak i dr.Martina Hrubého mogę gorąco polecić. Pełny profesjonalizm i kompetencja dały się zauważyć i w czasie hospitalizacji, i podczas wizyty konyrolnej w celu napełnienia opaski. Między ustaleniem t... Więcej 

1 Lubię to   2 Komentarzy  

Laparoskopiczna opaska żołądka - Cenniki

Ceny od 16 600 zł
Klinika Chirurgii Mazan
zazwyczaj do 13 000 zł
KCM Clinic Chirurgia Plastyczna i Bariatria
dr n. med. Grzegorz Kowalski
Jelenia Góra, Katowice
Ceny od 16 600 zł
dr n. med. Grzegorz Kowalski
Raciborskie Centrum Medyczne
Racibórz, Katowice
Ceny od 14 500 zł
Raciborskie Centrum Medyczne
Ceny od 12 000 zł
zazwyczaj do 12 000 zł
Prof. Stanislaw Dąbrowiecki

Podobna problematyka

Laparoskopiczna opaska żołądka

94% poleca. 27 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni