Spis treści

O zabiegu

To zabieg laparoskopowy, polegający na założeniu opaski wykonanej z silikonu w górnej partii żołądka, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie i obniżenie ilości spożywanych pokarmów. Opaska żołądkowa sprawia, że pacjent odczuwa sytość po spożyciu mniej obfitych posiłków i pozwala ograniczyć ilość posiłków. Metoda ta jest zalecana u osób otyłych, z BMI 35-40, u których inne niechirurgiczne metody odchudzania nie przynoszą efektów. Opaska żołądkowa uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych operacji bariatrycznych.

Czas trwania zabiegu:
1 h

Znieczulenie:
ogólne

Hospitalizacja:
24-48 h

Rekonwalescencja:
4-7 dni

Efekty:
3-6 dni

Rezultaty:
długotrwałe

W cenie

  • pierwsza konsultacja
  • badania laboratoryjne i inne
  • zabieg operacyjny
  • wizyty kontrolne
  • leki

Zalety

  • stopniowa utrata wagi
  • opaskę można regulować
  • nie zmienia drastycznie rozmiarów żołądka
  • zabieg laparoskopowy
  • zwiększa pewność siebie

Efekty i możliwe powikłania

Efekty zaczynają być widoczne po 4-6 dniach. Możliwa jest utrata nawet 60-70% nadmiaru masy ciała na przestrzeni 5 lat. Wśród możliwych komplikacji należy wymienić: zakażenie, odrzucenie opaski przez organizm, przemieszanie się opaski, wrzody, refluks lub rozłączenie się opaski z portem do jej regulacji. U niektórych pacjentów po operacji wystąpiły kamienie żółciowe, choć to bardzo rzadkie powikłanie.

Przebieg zabiegu

Podczas operacji chirurg zakłada silikonową opaskę w górnej części żołądka, tworząc niewielki zbiornik połączony z pozostałą częścią żołądka. Port do regulacji opaski znajduje się tuż pod skórą i pozwala ją regulować w zależności od potrzeb. Po zabuegu konieczna jest zmiana diety; mimo że pacjent będzie odczuwał sytość, powinien zacząć jeść zbilansowane posiłki. Opaskę można po jakimś czasie usunąć w razie wystąpienia komplikacji. Pacjent powinien egularnie udawać się na kontrole lekarskie, aby kontrolować ewentualne niedobory pokarmowe.

Po zabiegu

Rekonwalescencja trwa około 7 dni. Przez pierwsze dni należy stosować dietę płynną, następnie półpłynną i stopniowo wprowadzać stałe pokarmy po 4-6 tygodniach.

Przeciwwskazania

Opaska żołądkowa jest przeciwwskazana u pacjentów cierpiących na zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), u ciężarnych i karmiących.

Aktualizowane

14.04.2020

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."