Balon żołądkowy BIB

Endoskopiczne wprowadzenie balonu BIB (BioEnterics Intragastic), często oferowano razem z operacją bariatryczną, jako jedną z metod leczących nadwagę lub otyłość. Chodzi o tymczasową, nieoperacyjną pomoc w odchudzaniu

Zdecydowaliście się na operację plastyczną? Chcecie, aby blizna była jak najmniej widoczna? Chcecie przyspieszyć ustępowanie obrzęków, krwiaków pooperacyjnych i wspomóc nieskomplikowanie gojenie?

Co to jest balon żołądkowy (intragastryczny)

zaludek-orig
Balon żołądkowy (intragastryczny)

Poza operacyjnymi metodami leczenia otyłości jest sprawdzoną, mniej inwazyjną metodą wspomagania odchudzania się. Polega na tymczasowym umieszczeniu w żołądku silikonowego balonu (BIB, żołądkowy – intragastryczny balon). Miękki, rozciągliwy balon jest wypełniony niebieską cieczą o objętości ok 500 ml, dzięki czemu żołądek jest częściowo wypełniony, a pacjent ma uczucie sytości i potrzebę przyjmowania mniejszej ilości jedzenia.

Umieszczenie balonu

Sam zabieg umieszczenia balonu w żołądku jest mniej inwazyjny niż operacja (np.opaska żołądkowa). Nie jest wymagana narkoza ani hospitalizacja po zabiegu. Jest to zabieg endoskopowy, wykonywany za pomocą gastroskopu, którym bada się żołądek. Zabieg trwa ok. 20 – 30 minut i po krótkim odpoczynku i obserwacji lekarskiej pacjent może wrócić do domu. W pierwszych dniach mogą pojawić się uczucia sytości i naciągania na wymioty. Intragastryczny balon można pozostawić w żołądku tylko na 3 – 6 miesięcy, żeby nie doszło do jego uszkodzenia i powikłań. Wyciek płynu objawia się niebieskim zabarwieniem moczu, co jest sygnałem do natychmiastowej wizyty u lekarza, który system BIB wprowadził. Usunięcie BIB z żołądka przebiega również drogą endoskopową.

Jak działa balon żołądkowy?

Zasadą działania tej metody jest ułatwienie w stosowaniu diety. Redukcja wagi za pomocą balonu waha się między 10 a 20 kg i zależy od konsekwencji w stosowaniu diety – spożywania mniejszych porcji jedzenia, w czym system BIB pomaga. Istotne jest, aby po usunięciu balonu zachowywać odpowiednie nawyki żywieniowe i w miarę możliwości być aktywnym fizycznie, tak aby efekty, które przyniosło zastosowanie balonu pozostały jak najdłużej.

Dla kogo jest odpowiedni BIB?

BIB jest zalecany przede wszystkim bardzo otyłym pacjentom, u których wskaźnik BMI przekracza 50, i traktuje się go jako przygotowanie do założenia opaski żołądka. U tych chorych bowiem ryzyko związane z operacją jest na tyle wysokie, że warto obniżyć je stosując wcześniej BIB. Dla pacjentów, którzy nie mają zdiagnozowanej konieczności leczenia bariatrycznego, balon to idealne i nieinwazyjne rozwiązanie przynoszące świetne rezultaty w leczeniu otyłości. Jednak trwały efekt uzyskamy tylko w przypadku zachowywania diety ustalonej z lekarzem, zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia. Za system BIB nie otrzymamy rekompensaty finansowej z NFZ.

W tym tekście, dzieki uprzejmości MUDr. Michala Cierneho, wykorzystano dokumentację i materiały obrazowe ze stron www.bandingklub.cz.

Aktualizowane: 27.03.2013

Jesteś specjalistą? Dodaj opis tego zabiegu. Opis musi być zgodny z zasadami naszego portalu. Do opisu zostanie załączona Twoja wizytówka odsyłająca do prezentacji Zobacz przykładowy fragment opisu i przeczytaj warunki.

Balon żołądkowy BIB - Nowości

Zwalczajmy otyłość – skutecznie!

Beauty Group (dawniej Artplastica) - Klinika...

Otyłość uważana jest za jedno z zagrożeń cywilizacyjnych rozwiniętych społeczeństw. Na choroby z nią związane zapada coraz...

Balon żołądkowy BIB - Cenniki

Ceny od 6 000 zł
zazwyczaj do 8 000 zł
KCM Clinic Chirurgia Plastyczna i Bariatria
Ceny od 9 000 zł
Centrum Medyczne AlfaEstetica
Ceny od 8 800 zł
zazwyczaj do 8 800 zł
Prof. Stanislaw Dąbrowiecki
Raciborskie Centrum Medyczne
Racibórz, Katowice
Ceny od 7 300 zł
Raciborskie Centrum Medyczne
Ceny od 9 000 zł
lek. med. Magdalena Bugaj
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni