Autor:

Cellulit, lipodystrofia, czyli obrzękowo - włókniste zwyrodnienie tkanki łącznej, nazywane popularnie skórką pomarańczową, jest jednym z najczęstszych mankamentów urody. Występuje aż u 80% kobiet. Cellulit powstaje na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w połączeniu ze zmianami obrzękowo-włóknistymi tkanki podskórnej. Pierwsze zmiany mogą pojawić się najczęściej w okolicach ud, pośladków, bioder, brzucha już w okresie dojrzewania. Cellulit w pierwszej fazie zaawansowania można leczyć wykorzystując domowe sposoby - masaże, peelingy, kremy czy zimne prysznice przy zachowaniu zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Widoczny cellulit wymaga leczenia pod okiem specjalisty. Wśród zabiegów jest wymieniany: drenaż limfatyczny, endermologia, mezoterapia, radiofrekwencja, terapia ultradźwiękowa, karboksyterapia, fala uderzeniowa.

Cellulit jest chorobą, która dotyczy prawie wyłącznie kobiet. Aż 80% kobiet w różnym wieku, czasami już bardzo młodych, ma cellulit. Może on dotyczyć jak kobiet szczupłych, tak tych z  nadmiarem tkanki tłuszczowej. Obecność cellulitu nie jest więc zależna od ilości tkanki tłuszczowej, chociaż ma ona duży wpływ na jego powstawanie.

Sedno problemu stanowią żeńskie hormony płciowe  - estrogeny. To one wpływają na rozluźnienie tkanki łącznej,  która w prawidłowo zbudowanej tkance jest podporą i stanowi uporządkowanie dla tkanki podskórnej, zamyka tkankę tłuszczową w takie jakby "pudełeczka". W momencie, kiedy jest rozluźniona, następują po sobie kolejne stadia: najpierw rozluźnienie i upośledzenie krążenia krwi, następnie narasta obrzęk, narastają procesy tkankowe, które są związane z powstawaniem wolnych rodników w tej tkance, włóknienie tkanki łącznej, powstają zrosty i materacykowe zagłębienia na skórze. W ostatnim stadium pakiety komórek tłuszczowych są otorbione czyli otoczone dookoła tkanką łączną. Te zwłókniałe struktury są bardzo trudne do leczenia.

Usuwanie cellulitu Cellactor 2 Rybicka
Efekty leczenia cellulitu falą uderzeniową Cellactor firmy Storz - dr Ewa Rybicka

Obszary występowania cellulitu

 • boczne części ud
 • pośladki
 • brzuch
 • biodra
 • plecy w okolicy łopatek i dołów pachowych
 • kolana
 • okolice kostek
 • ramiona

Przyczyny powstawania cellulitu

 • genetyczne - dotyczy głównie kobiet z białą skórą, częściej występuje u osób z sylwetką w kształcie litery A, rzadko u osób z wąskimi biodrami o długich kończynach
 • hormonalne - nadmiar estrogenów
 • środowiskowe - nieodpowiednia dieta, pasywny styl życia, stosowanie używek, noszenie butów na obcasie  i obcisłych ubrań
 • zdrowotne - cellulit ma związek z zaburzeniami krążenia, hormonalnymi zaburzenami, chorobami nerek, serca, płuc, ze stosowaniem hormonalnej antykoncepcji, leków na nadczynność tarczycy czy alergię
 • procesy starzenia

Rodzaje cellulitu

 • cellulit twardy - u nastolatek i kobiet aktywnych, najczęściej pojawia się po zewnętrznej i wewnętrznej stronie ud, na pośladkach i w okolicy kolan.
 • miękki - u kobiet mało aktywnych, osób, które radykalnie się odchudziły,
 • cellulit lipidowy - występuje w powiązaniu z nadwagą, wskutek gromadzenia się tłuszczu pod skórą
 • cellulit wodny - pojawia się i znika w zależności od tego, czy organizm gromadzi wodę (np. przed mentruacją), zmienia swoją intensywność bez względu na stosowane środki zapobiegawcze.

Fazy cellulitu

Medycyna estetyczna wyróżnia cztery fazy cellulitu: fazę obrzękową, włóknieniową, stwardnieniowo-grudkową, stwardnieniowo-guzkową.

Pierwsza faza cellulitu - faza obrzękowa

Dochodzi do zaburzeń w mikrokrążeniu, rozpadu włókien kolagenowych i elastyny, komórki tłuszczowe zaczynają się grupować. Cellulit nie jest widoczny gołym okiem, skóra jest gładka i dopiero przy ściśnięciu jej między palcami pojawiają się nierówności. Zmiany są najwcześniej widoczne na zewnętrznej stronie ud.

Druga faza cellulitu - włóknieniowa

Dochodzi do zaburzeń w przepływie krwi, zwiększa się ilość limfy w przestrzeniach międzykomórkowych, powodując obrzęki i zmiany w tkance łącznej. Na skórze pojawiają się małe grudki i nierówności, które są widoczne w pozycji stojącej, ale nie są widoczne w pozycji leżącej bez uciskania skóry. 

Trzecia faza cellulitu - stwardnieniowo-grudkowa

Dochodzi do osłabienia krążenia i zgrubienia włókien kolagenowych oraz elastyny, które zaczynają otaczać naczynka krwionośne. Komórki tłuszczowe tworzą grudki o wielkości 1 mm. Pomarańczowa skórka, czyli te grudki, fałdki, nierówności, jest widoczna gołym okiem jak w pozycji stojącej, tak w pozycji leżącej. Ucisk zmian może być odczuwany jako bolesny.

Czwarta faza cellulitu - stwardnieniowo-guzkowa

Na skórze są widoczne i wyczuwalne pokaźne grudki o rozmiarze od 2 do 20 mm. Skupiska kolagenu tworzą twarde guzy uciskające naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Pacjent odczuwa ból wynikający z nieprawdłowego funkcjonowania naczyń, komórek tłuszczowych i tkanki łącznej. Charakterystyczne dla tej fazy bywają również duże obszary skóry o ciemniejszym zabarwieniu związane z gorszym utlenieniem tkanek.

Metody leczenia cellulitu

Cellulit to problem o złożonej etiologii, wymagający przede wszystkim postawienia prawidłowej diagnozy, która poprzedza rozpoczęcie leczenia. 

Nie ma jednej metody, o której można byłoby powiedzieć, że jest najlepsza, bo każdy pacjent jest inny. Dlatego obecnie odchodzi się od monoterapii i łączy się kilka metod w celu uzyskania najlepszych efektów terapeutycznych. 

Pacjent nie może jednak liczyć na to, że jeden zabieg rozwiąże problem. Leczenie jest długotrwałe i wymaga konsekwencji. A najlepsze efekty uzyskiwane są tylko wtedy, kiedy odpowiednio dobrane zabiegi wspierane są odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną. 

Domowe sposoby leczenia cellulitu 

W pierwszej fazie cellulitu bardzo dobre rezultaty przynoszą domowe sposoby leczenia. Warto więc obok aktywności fizycznej, która poprawia krążenie, stosować masaże szorstką rekawicą lub szczotką z włosia. Masując tkankę, udrażniamy naczynia żylne i powodujemy w ten sposób zmniejszenie obrzęku i zastoju żylnego.

Na poprawę krążenia dobrze wpływają naprzemiennie ciepłe i zimne prysznice.

Ponadto warto stosować peelingi i kremy antycellulitowe, które zawierają np. kofeinę, kwas askorbinowy, retinol, l-karnitynę, ekstrakty z bluszcza, alg, kasztanowca, arniki, skrzypu, miłorzębu itp.

Popularny jest także zabieg kosmetyczny w oparciu o wykorzystanie folii spożywczej. Metoda ta polega na nałożeniu aktywnych preparatów (kremów) i wykonaniu termoizolacyjnego owinięcia ciała folią.

Specjalistyczne metody leczenie cellulitu 

Endermologia

Endermologia to ustandaryzowany mechaniczny masaż podciśnieniowy, który silnie stymuluje zarówno tkankę tłuszczową, jak i tkankę łączną skóry. Są ściśle wytyczone programy, ściśle wytyczone ciśnienia masażu dostosowane do indywidualnych odczuć pacjenta. Wiadomo, kiedy skórę trzeba drenować, a kiedy trzeba ją ujędrniać. Endermologia sprzyja temu, że tkanka ma coraz lepszą kondycję.

Zabieg musi być wykonywany systematycznie i regularnie, np. w serii 10 zabiegów dwa razy w tygodniu.

Radiofrekwencja

Jest to bardzo dobra technologia właśnie wtedy, kiedy tkanka łączna podskórna jest rozluźniana przez estrogeny.  Polega na działaniu fal elektromagnetycznych o częstotliwości fal radiowych, które powodują mocne ogrzanie skóry właściwej. Podczas zabiegu włókna kolagenowe kurczą się i napinają, odnawiając swą strukturę. Fibroblasty są natomiast stymulowane do produkcji białek, kolagenu i elastyny. Stymulując tkanki skóry porządkujemy jednocześnie  tkankę tłuszczową.

Zabieg należy wykonać w serii 4 - 8 zabiegów co 15-20 dni.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Fale radiowe wnikają jeszcze głębiej i bardziej precyzyjnie wgłąb skóry dzięki użyciu głowicy z mikroigłami. Energia cieplna RF jest więc rozprowadzana jedynie wewnątrz skóry właściwej, nie uszkadzając naskórka.

Zaleca się wykonanie 2-3 zabiegów w miesięcznych odstępach.

Karboksyterapia

Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu małych dawek dwutlenku węgla do wybranych tkanek w organizmie. W efekcie zwiększa się przepływ krwi, poprawia mikrokrążenie, wspomaga drenaż i i ukrwienie tkanek.

Zalecana jest seria 5-10 zabiegów w odstępach tygodniowych.

Kawitacja ultradźwiękowa

Polega na rozbijaniu komórek tłuszczowych falą ultradźwiękową. Uwolniony tłuszcz jest usuwany z ciała przez układ limfatyczny 

Zabieg należy wykonać w serii, np. 10 zabiegów 2 razy w tygodniu.

Mezoterapia

Polega na wstrzykiwaniu niewielkich dawek substancji leczniczych bezpośrednio w miejsca z cellulitem. Rezultatem jest wzrost elastyczności, jędrności i gęstości skóry.

Średnio należy wykonać od 3-6 zabiegów w odstępach 10-14 dniowych

Fala uderzeniowa

Fala o bardzo dużym przyspieszeniu uszkadza ściany komórek tłuszczowych i uszkadza zwłóknienia, które powodują zaciąganie skóry.

Na skórę nakładany jest żel, a następnie cała dotknięta cellulitem okolica jest opracowana specjalną głowicą. Ustawione jest odpowiednie ciśnienie w zależności od tego, jakie jest zaawansowanie cellulitu i jaki obszar jest poddawany leczeniu. Uzyskujemy efekt rozbijania tkanki, pobudzenia krążenia i metabolizmu, co skutkuje widoczną redukcją cellulitu.

W mało zaawansowanych stadiach wystarczy 6 zabiegów, w bardziej zaawansowanych 10-12 zabiegów.

Usuwanie cellulitu Cellactor Rybicka
Leczenie cellulitu falą uderzeniową - Cellactor firmy Storz - dr Ewa Rybicka

Urządzenia do leczenia cellulitu

LipoContour, UltracontourLiposhock, TMT system, VelaSmooth, Maximus TriLipo, Scarlett RF, Icoon, Venus Legacy.

Pomarańczowa skórka - jak zapobiegać?

O ile nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, czynniki hormonalne, na budowę tkanki tłuszczowej, o tyle mamy wpływ na nasz sposób odżywiania, na styl życia, dlatego bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz ograniczenie chodzenia na wysokich obcasach i w zbyt obcisłych ubraniach na co dzień.

Pomarańczowa skórka na pośladkach

Kobiety najczęściej cierpią z powodu cellulitu na pośladkach. I nie ma reguły, że szczupłe kobiety nie mają pomarańczowej skórki na tym obszarze. Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu cellulitu na pośladkach, bierz na przemian prysznic ciepły i zimny, pij odpowiednie ilości wody, a na ćwiczenia noś obcisłe spodnie lub spodenki. Pomogą one pobudzić układ limfatyczny.

Cellulit na udach

Doskonałą profilaktyką jest wzmocnienie ud poprzez odpowiednie ćwiczenia (np. przysiady) i utrzymanie stałej wagi. Uprawiaj sport regularnie. Nie musisz biegać, wystarczy dynamiczny spacer czy wchodzenie po schodach.

Cellulit w ciąży

Cellulit w ciąży jest dosyć powszechny. Może być spowodowany zmianami hormonalnymi i szybszym przyrostem masy ciała. Jaka jest odpowiednia profilaktyka cellulitu w ciąży? Pij wystarczająco dużo, odżywiaj się zdrowo, chodź na spacery lub gimnastykę dla ciężarnych. Jeśli oczekujesz bardziej radykalnych rozwiązań lub chcesz się umówić na zabieg, poczekaj, aż Twój organizm zregeneruje się w pełni po urodzeniu dziecka.

Aktualizowane: 10.04.2019

Usuwanie cellulitu - Nowości

Modelowanie ciała na lato

Dr Ewa Rybicka

Zaczynasz dostrzegać, że nagle zrobiło się ciebie trochę więcej, sukienki stały się bardziej obcisłe, dżinsy nie leżą już tak...

Więcej opinii na ten temat

Usuwanie cellulitu - Cenniki

Klinika La Perla
Warszawa, Zakopane, Kraków, Józefów, Bolesławiec, Rzeszów
Ceny od 350 zł
zazwyczaj do 1 000 zł
Klinika La Perla
Ceny od 400 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Dr Ewa Rybicka
Warszawa
Ceny od 150 zł
zazwyczaj do 700 zł
Dr Ewa Rybicka
Ceny od 350 zł
Dr Iwona Radziejewska-Choma
Ceny od 4 000 zł
zazwyczaj do 5 000 zł
Centrum Estetyki Ciała
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni