Artykuł zweryfikowany przez:
Lekarz z ponad 20 letnim doświadczeniem. Prowadzi własną klinikę medycyny estetycznej Estetica Nova w Warszawie. Kształciła się u wybitnych specjalistów z całego świata. Jest trenerem marki Radiesse.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 3 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest cellulit?
 • Obszary występowania
 • Przyczyny powstawania
 • Rodzaje i fazy powstawania cellulitu
 • Metody leczenia
 • Domowe sposoby
 • Dostępne techniki
 • Pomarańczowa skórka - jak zapobiegać?
 • Ciąża

Wstęp

Cellulit, lipodystrofia, czyli obrzękowo-włókniste zwyrodnienie tkanki łącznej, nazywane popularnie skórką pomarańczową, jest jednym z najczęstszych mankamentów urody. Występuje aż u 80% kobiet; powstaje na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w połączeniu ze zmianami obrzękowo-włóknistymi tkanki podskórnej. Pierwsze zmiany mogą pojawić się najczęściej w okolicach ud, pośladków, bioder, brzucha już w okresie dojrzewania. 

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak się pozbyć cellulitu? W pierwszej fazie zaawansowania można go leczyć wykorzystując domowe sposoby - masaże, peelingi, kremy czy zimne prysznice przy zachowaniu zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Widoczny cellulit wymaga leczenia pod okiem specjalisty. Wśród zabiegów jest wymieniany: drenaż limfatyczny, endermologia, mezoterapia, radiofrekwencja, terapia ultradźwiękowa, karboksyterapia, fala uderzeniowa.

Na pytanie jak powstaje cellulit, odpowiada lek. med. Ewa Rybicka

Czym jest cellulit?

Cellulit dotyczy prawie wyłącznie kobiet. Aż 80% kobiet w różnym wieku, czasami już bardzo młodych, ma cellulit. Może on dotyczyć jak kobiet szczupłych, tak tych z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jego obecność nie zależy od ilości tkanki tłuszczowej w ciele, choć nierzadko na to duży wpływ.

Sedno problemu stanowią żeńskie hormony płciowe - estrogeny. To one wpływają na rozluźnienie tkanki łącznej, która w prawidłowo zbudowanej tkance jest podporą i stanowi uporządkowanie dla tkanki podskórnej, zamyka tkankę tłuszczową w takie jakby "pudełeczka". W momencie, kiedy jest rozluźniona, następują po sobie kolejne stadia: najpierw rozluźnienie i upośledzenie krążenia krwi, następnie narasta obrzęk, narastają procesy tkankowe, które są związane z powstawaniem wolnych rodników w tej tkance, włóknienie tkanki łącznej, powstają zrosty i materacykowe zagłębienia na skórze. W ostatnim stadium pakiety komórek tłuszczowych są otorbione czyli otoczone dookoła tkanką łączną. Te zwłókniałe struktury są bardzo trudne do leczenia.

Obszary występowania cellulitu

Gdzie może występować cellulit?

Obszary występowania

 • boczne części ud
 • pośladki
 • brzuch
 • biodra
 • plecy w okolicy łopatek i dołów pachowych
 • kolana
 • okolice kostek
 • ramiona

Przyczyny powstawania

 • genetyczne - dotyczy głównie kobiet z białą skórą, częściej występuje u osób z sylwetką w kształcie litery A, rzadko u osób z wąskimi biodrami o długich kończynach
 • hormonalne - nadmiar estrogenów
 • środowiskowe - nieodpowiednia dieta, pasywny styl życia, stosowanie używek, noszenie butów na obcasie i obcisłych ubrań
 • zdrowotne - cellulit ma związek z zaburzeniami krążenia, hormonalnymi zaburzenami, chorobami nerek, serca, płuc, ze stosowaniem hormonalnej antykoncepcji, leków na nadczynność tarczycy czy alergię
 • procesy starzenia
Zabieg usuwania cellulitu

Zabieg usuwania cellulitu

Rodzaje i fazy powstawania cellulitu

Podstawowe rodzaje to:

 • cellulit twardy - u nastolatek i kobiet aktywnych, najczęściej pojawia się po zewnętrznej i wewnętrznej stronie ud, na pośladkach i w okolicy kolan.
 • cellulit miękki - u kobiet mało aktywnych, osób, które radykalnie się odchudziły,
 • cellulit lipidowy - występuje w powiązaniu z nadwagą, wskutek gromadzenia się tłuszczu pod skórą
 • cellulit wodny - pojawia się i znika w zależności od tego, czy organizm gromadzi wodę (np. przed mentruacją), zmienia swoją intensywność bez względu na stosowane środki zapobiegawcze.

Medycyna estetyczna wyróżnia cztery fazy cellulitu: fazę obrzękową, włóknieniową, stwardnieniowo-grudkową, stwardnieniowo-guzkową:

 • I faza: obrzękowa
  Dochodzi do zaburzeń w mikrokrążeniu, rozpadu włókien kolagenowych i elastyny, komórki tłuszczowe zaczynają się grupować. Cellulit nie jest widoczny gołym okiem, skóra jest gładka i dopiero przy ściśnięciu jej między palcami pojawiają się nierówności. Zmiany są najwcześniej widoczne na zewnętrznej stronie ud.
 • II faza: włóknieniowa
  Dochodzi do zaburzeń w przepływie krwi, zwiększa się ilość limfy w przestrzeniach międzykomórkowych, powodując obrzęki i zmiany w tkance łącznej. Na skórze pojawiają się małe grudki i nierówności, które są widoczne w pozycji stojącej, ale nie są widoczne w pozycji leżącej bez uciskania skóry.
 • III faza: stwardnieniowo-grudkowa
  Dochodzi do osłabienia krążenia i zgrubienia włókien kolagenowych oraz elastyny, które zaczynają otaczać naczynka krwionośne. Komórki tłuszczowe tworzą grudki o wielkości 1 mm. Pomarańczowa skórka, czyli te grudki, fałdki, nierówności, jest widoczna gołym okiem jak w pozycji stojącej, tak w pozycji leżącej. Ucisk zmian może być odczuwany jako bolesny.
 • IV faza: stwardnieniowo-guzkowa
  Na skórze są widoczne i wyczuwalne pokaźne grudki o rozmiarze od 2 do 20 mm. Skupiska kolagenu tworzą twarde guzy uciskające naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Pacjent odczuwa ból wynikający z nieprawdłowego funkcjonowania naczyń, komórek tłuszczowych i tkanki łącznej. Charakterystyczne dla tej fazy bywają również duże obszary skóry o ciemniejszym zabarwieniu związane z gorszym utlenieniem tkanek.

Jakie są metody leczenie cellulitu? Na pytanie odpowiada lek. med. Ewa Rybicka

Metody leczenia

Cellulit to problem o złożonej etiologii, wymagający przede wszystkim postawienia prawidłowej diagnozy, która poprzedza rozpoczęcie leczenia.

Nie ma jednej metody, o której można byłoby powiedzieć, że jest najlepsza, bo każdy pacjent jest inny. Dlatego obecnie odchodzi się od monoterapii i łączy się kilka metod w celu uzyskania najlepszych efektów terapeutycznych.

Pacjent nie może jednak liczyć na to, że jeden zabieg rozwiąże problem. Leczenie jest długotrwałe i wymaga konsekwencji. A najlepsze efekty uzyskiwane są tylko wtedy, kiedy odpowiednio dobrane zabiegi wspierane są odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Domowe sposoby leczenia cellulitu

Cellulit w I fazie rozwoju można leczyć domowymi sposobami

Domowe sposoby

W pierwszej fazie cellulitu bardzo dobre rezultaty przynoszą domowe sposoby leczenia. Warto więc obok aktywności fizycznej, która poprawia krążenie, stosować masaże szorstką rekawicą lub szczotką z włosia. Masując tkankę, udrażniamy naczynia żylne i powodujemy w ten sposób zmniejszenie obrzęku i zastoju żylnego.

Na poprawę krążenia dobrze wpływają naprzemiennie ciepłe i zimne prysznice.

Ponadto warto stosować peelingi i kremy antycellulitowe, które zawierają np. kofeinę, kwas askorbinowy, retinol, l-karnitynę, ekstrakty z bluszcza, alg, kasztanowca, arniki, skrzypu, miłorzębu itp.

Popularny jest także zabieg kosmetyczny w oparciu o wykorzystanie folii spożywczej. Metoda ta polega na nałożeniu aktywnych preparatów (kremów) i wykonaniu termoizolacyjnego owinięcia ciała folią.

Specjalistyczne metody leczenie cellulitu

Cellulit to jeden z najczęstszych powodów, z których pacjentki decydują się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej

Dostępne techniki

Endermologia

Endermologia to ustandaryzowany mechaniczny masaż podciśnieniowy, który silnie stymuluje zarówno tkankę tłuszczową, jak i tkankę łączną skóry. Są ściśle wytyczone programy, ściśle wytyczone ciśnienia masażu dostosowane do indywidualnych odczuć pacjenta. Wiadomo, kiedy skórę trzeba drenować, a kiedy trzeba ją ujędrniać. Endermologia sprzyja temu, że tkanka ma coraz lepszą kondycję.

Zabieg musi być wykonywany systematycznie i regularnie, np. w serii 10 zabiegów dwa razy w tygodniu.

Radiofrekwencja

Jest to bardzo dobra technologia właśnie wtedy, kiedy tkanka łączna podskórna jest rozluźniana przez estrogeny. Polega na działaniu fal elektromagnetycznych o częstotliwości fal radiowych, które powodują mocne ogrzanie skóry właściwej. Podczas zabiegu włókna kolagenowe kurczą się i napinają, odnawiając swą strukturę. Fibroblasty są natomiast stymulowane do produkcji białek, kolagenu i elastyny. Stymulując tkanki skóry porządkujemy jednocześnie tkankę tłuszczową.

Zabieg należy wykonać w serii 4-8 zabiegów co 15-20 dni. Efektem jest stopiniowa redukcja cellulitu.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Fale radiowe wnikają jeszcze głębiej i bardziej precyzyjnie wgłąb skóry dzięki użyciu głowicy z mikroigłami. Energia cieplna RF jest więc rozprowadzana jedynie wewnątrz skóry właściwej, nie uszkadzając naskórka.

Zaleca się wykonanie 2-3 zabiegów w miesięcznych odstępach.

Karboksyterapia

Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu małych dawek dwutlenku węgla do wybranych tkanek w organizmie. W efekcie zwiększa się przepływ krwi, poprawia mikrokrążenie, wspomaga drenaż i i ukrwienie tkanek.

Zalecana jest seria 5-10 zabiegów w odstępach tygodniowych.

Kawitacja ultradźwiękowa

Polega na rozbijaniu komórek tłuszczowych falą ultradźwiękową. Uwolniony tłuszcz jest usuwany z ciała przez układ limfatyczny

Zabieg należy wykonać w serii, np. 10 zabiegów 2 razy w tygodniu.

Mezoterapia

Polega na wstrzykiwaniu niewielkich dawek substancji leczniczych bezpośrednio w miejsca z cellulitem. Rezultatem jest wzrost elastyczności, jędrności i gęstości skóry.

Średnio należy wykonać od 3-6 zabiegów w odstępach 10-14 dniowych

Fala uderzeniowa

Fala akustyczna o bardzo dużym przyspieszeniu uszkadza ściany komórek tłuszczowych i uszkadza zwłóknienia, które powodują zaciąganie skóry.

Na skórę nakładany jest żel, a następnie cała dotknięta cellulitem okolica jest opracowana specjalną głowicą. Ustawione jest odpowiednie ciśnienie w zależności od tego, jakie jest zaawansowanie cellulitu i jaki obszar jest poddawany leczeniu. Uzyskujemy efekt rozbijania tkanki, pobudzenia krążenia i metabolizmu, co skutkuje widoczną redukcją cellulitu.

W mało zaawansowanych stadiach wystarczy 6 zabiegów, w bardziej zaawansowanych 10-12 zabiegów.

Laserowe usuwanie cellulitu 

To małoinwazyjny zabieg laserowy, pomagający zredukować cellulit. Laser stosowany w tym przypadku to urządzenie marki Cellulaze. Konieczne jest wykonanie tylko 1 sesji; efekty są widoczne po 3-12 miesiącach, podczas których tkanka tłuszczowa i cellulit ulegają stopniowej redukcji. Rekonwalescencja jest krótka.

Urządzenia do leczenia cellulitu

LipoContour, Ultracontour, Liposhock, TMT system, VelaSmooth, Maximus TriLipo, Scarlett RF, Icoone, Venus Legacy, Cellulaze.

Liposukcja

To ostateczne rozwiązanie, zalecane w przypadku pacjentów, u których nieinwazyjne metody zawiodły. To usuwanie tłuszczu metodą chirurgiczną, przy pomocy kaniul.

Zabieg redukowania cellulitu

Redukacja cellulitu - zabieg

Pomarańczowa skórka - jak zapobiegać?

O ile nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, czynniki hormonalne, na budowę tkanki tłuszczowej, o tyle mamy wpływ na nasz sposób odżywiania, na styl życia, dlatego bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz ograniczenie chodzenia na wysokich obcasach i w zbyt obcisłych ubraniach na co dzień.

Kobiety najczęściej cierpią z powodu cellulitu na pośladkach. I nie ma reguły, że szczupłe kobiety nie mają pomarańczowej skórki na tym obszarze.

Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu cellulitu na pośladkach, bierz na przemian prysznic ciepły i zimny, pij odpowiednie ilości wody, a na ćwiczenia noś obcisłe spodnie lub spodenki. Pomogą one pobudzić układ limfatyczny.

Doskonałą profilaktyką jest wzmocnienie ud poprzez odpowiednie ćwiczenia (np. przysiady) i utrzymanie stałej wagi.

Uprawiaj sport regularnie. Nie musisz biegać, wystarczy dynamiczny spacer czy wchodzenie po schodach.

Ciąża

Cellulit w ciąży jest dosyć powszechny. Może być spowodowany zmianami hormonalnymi i szybszym przyrostem masy ciała. Jaka jest odpowiednia profilaktyka cellulitu w ciąży? Pij wystarczająco dużo, odżywiaj się zdrowo, chodź na spacery lub gimnastykę dla ciężarnych. Jeśli oczekujesz bardziej radykalnych rozwiązań lub chcesz się umówić na zabieg, poczekaj, aż Twój organizm zregeneruje się w pełni po urodzeniu dziecka.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."