Usuwanie cellulitu to różne zabiegi, których celem jest zredukowanie cellulitu i skórki pomarańczowej na różnych partiach ciała. Wśród popularnych metod walki z cellulitem znajdują się m.in. mezoterapia, radiofrekwencja, terapia ultradźwiękowa, karboksyterapia, fala uderzeniowa, drenaż limfatyczny i endermologia
Cellulit, lipodystrofia, czyli obrzękowo-włókniste zwyrodnienie tkanki łącznej, nazywane popularnie skórką pomarańczową, jest jednym z najczęstszych mankamentów urody. Występuje aż u 80% kobiet; powstaje na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w połączeniu ze zmianami obrzękowo-włóknistymi tkanki podskórnej. Pierwsze zmiany mogą pojawić się najczęściej w okolicach ud, pośladków, bioder, brzucha już w okresie dojrzewania.
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak się pozbyć cellulitu? W pierwszej fazie zaawansowania można go leczyć wykorzystując domowe sposoby - masaże, peelingi, kremy czy zimne prysznice przy zachowaniu zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Widoczny cellulit wymaga leczenia pod okiem specjalisty.
Cellulit dotyczy prawie wyłącznie kobiet. Aż 80% kobiet w różnym wieku, czasami już bardzo młodych, ma cellulit. Może on dotyczyć jak kobiet szczupłych, tak tych z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jego obecność nie zależy od ilości tkanki tłuszczowej w ciele, choć nierzadko na to duży wpływ.
Sedno problemu stanowią żeńskie hormony płciowe - estrogeny. To one wpływają na rozluźnienie tkanki łącznej, która w prawidłowo zbudowanej tkance jest podporą i stanowi uporządkowanie dla tkanki podskórnej, zamyka tkankę tłuszczową w takie jakby "pudełeczka". W momencie, kiedy jest rozluźniona, następują po sobie kolejne stadia: najpierw rozluźnienie i upośledzenie krążenia krwi, następnie narasta obrzęk, narastają procesy tkankowe, które są związane z powstawaniem wolnych rodników w tej tkance, włóknienie tkanki łącznej, powstają zrosty i materacykowe zagłębienia na skórze. W ostatnim stadium pakiety komórek tłuszczowych są otorbione czyli otoczone dookoła tkanką łączną. Te zwłókniałe struktury są bardzo trudne do leczenia.
Obszary występowania
Gdzie może występować cellulit?
boczne części ud
pośladki
brzuch
biodra
plecy w okolicy łopatek i dołów pachowych
kolana
okolice kostek
ramiona
Przyczyny powstawania
genetyczne - dotyczy głównie kobiet z białą skórą, częściej występuje u osób z sylwetką w kształcie litery A, rzadko u osób z wąskimi biodrami o długich kończynach
hormonalne - nadmiar estrogenów
środowiskowe - nieodpowiednia dieta, pasywny styl życia, stosowanie używek, noszenie butów na obcasie i obcisłych ubrań
zdrowotne - cellulit ma związek z zaburzeniami krążenia, hormonalnymi zaburzenami, chorobami nerek, serca, płuc, ze stosowaniem hormonalnej antykoncepcji, leków na nadczynność tarczycy czy alergię
procesy starzenia
Rodzaje i fazy powstawania cellulitu
Zabieg usuwania cellulitu
Podstawowe rodzaje to:
cellulit twardy - u nastolatek i kobiet aktywnych, najczęściej pojawia się po zewnętrznej i wewnętrznej stronie ud, na pośladkach i w okolicy kolan.
cellulit miękki - u kobiet mało aktywnych, osób, które radykalnie się odchudziły,
cellulit lipidowy - występuje w powiązaniu z nadwagą, wskutek gromadzenia się tłuszczu pod skórą
cellulit wodny - pojawia się i znika w zależności od tego, czy organizm gromadzi wodę (np. przed mentruacją), zmienia swoją intensywność bez względu na stosowane środki zapobiegawcze.
I faza: obrzękowa Dochodzi do zaburzeń w mikrokrążeniu, rozpadu włókien kolagenowych i elastyny, komórki tłuszczowe zaczynają się grupować. Cellulit nie jest widoczny gołym okiem, skóra jest gładka i dopiero przy ściśnięciu jej między palcami pojawiają się nierówności. Zmiany są najwcześniej widoczne na zewnętrznej stronie ud.
II faza: włóknieniowa Dochodzi do zaburzeń w przepływie krwi, zwiększa się ilość limfy w przestrzeniach międzykomórkowych, powodując obrzęki i zmiany w tkance łącznej. Na skórze pojawiają się małe grudki i nierówności, które są widoczne w pozycji stojącej, ale nie są widoczne w pozycji leżącej bez uciskania skóry.
III faza: stwardnieniowo-grudkowa Dochodzi do osłabienia krążenia i zgrubienia włókien kolagenowych oraz elastyny, które zaczynają otaczać naczynka krwionośne. Komórki tłuszczowe tworzą grudki o wielkości 1 mm. Pomarańczowa skórka, czyli te grudki, fałdki, nierówności, jest widoczna gołym okiem jak w pozycji stojącej, tak w pozycji leżącej. Ucisk zmian może być odczuwany jako bolesny.
IV faza: stwardnieniowo-guzkowa Na skórze są widoczne i wyczuwalne pokaźne grudki o rozmiarze od 2 do 20 mm. Skupiska kolagenu tworzą twarde guzy uciskające naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Pacjent odczuwa ból wynikający z nieprawdłowego funkcjonowania naczyń, komórek tłuszczowych i tkanki łącznej. Charakterystyczne dla tej fazy bywają również duże obszary skóry o ciemniejszym zabarwieniu związane z gorszym utlenieniem tkanek.
Cellulit to problem o złożonej etiologii, wymagający przede wszystkim postawienia prawidłowej diagnozy, która poprzedza rozpoczęcie leczenia.
Nie ma jednej metody, o której można byłoby powiedzieć, że jest najlepsza, bo każdy pacjent jest inny. Dlatego obecnie odchodzi się od monoterapii i łączy się kilka metod w celu uzyskania najlepszych efektów terapeutycznych.
Pacjent nie może jednak liczyć na to, że jeden zabieg rozwiąże problem. Leczenie jest długotrwałe i wymaga konsekwencji. A najlepsze efekty uzyskiwane są tylko wtedy, kiedy odpowiednio dobrane zabiegi wspierane są odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.
Domowe sposoby
Cellulit w I fazie rozwoju można leczyć domowymi sposobami
W pierwszej fazie cellulitu bardzo dobre rezultaty przynoszą domowe sposoby leczenia. Warto więc obok aktywności fizycznej, która poprawia krążenie, stosować masaże szorstką rekawicą lub szczotką z włosia. Masując tkankę, udrażniamy naczynia żylne i powodujemy w ten sposób zmniejszenie obrzęku i zastoju żylnego.
Na poprawę krążenia dobrze wpływają naprzemiennie ciepłe i zimne prysznice.
Ponadto warto stosować peelingi i kremy antycellulitowe, które zawierają np. kofeinę, kwas askorbinowy, retinol, l-karnitynę, ekstrakty z bluszcza, alg, kasztanowca, arniki, skrzypu, miłorzębu itp.
Popularny jest także zabieg kosmetyczny w oparciu o wykorzystanie folii spożywczej. Metoda ta polega na nałożeniu aktywnych preparatów (kremów) i wykonaniu termoizolacyjnego owinięcia ciała folią.
Dostępne techniki
Cellulit to jeden z najczęstszych powodów, z których pacjentki decydują się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej
Endermologia
Endermologia to ustandaryzowany mechaniczny masaż podciśnieniowy, który silnie stymuluje zarówno tkankę tłuszczową, jak i tkankę łączną skóry. Są ściśle wytyczone programy, ściśle wytyczone ciśnienia masażu dostosowane do indywidualnych odczuć pacjenta. Wiadomo, kiedy skórę trzeba drenować, a kiedy trzeba ją ujędrniać. Endermologia sprzyja temu, że tkanka ma coraz lepszą kondycję.
Zabieg musi być wykonywany systematycznie i regularnie, np. w serii 10 zabiegów dwa razy w tygodniu.
Radiofrekwencja
Jest to bardzo dobra technologia właśnie wtedy, kiedy tkanka łączna podskórna jest rozluźniana przez estrogeny. Polega na działaniu fal elektromagnetycznych o częstotliwości fal radiowych, które powodują mocne ogrzanie skóry właściwej. Podczas zabiegu włókna kolagenowe kurczą się i napinają, odnawiając swą strukturę. Fibroblasty są natomiast stymulowane do produkcji białek, kolagenu i elastyny. Stymulując tkanki skóry porządkujemy jednocześnie tkankę tłuszczową.
Zabieg należy wykonać w serii 4-8 zabiegów co 15-20 dni. Efektem jest stopiniowa redukcja cellulitu.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Fale radiowe wnikają jeszcze głębiej i bardziej precyzyjnie wgłąb skóry dzięki użyciu głowicy z mikroigłami. Energia cieplna RF jest więc rozprowadzana jedynie wewnątrz skóry właściwej, nie uszkadzając naskórka.
Zaleca się wykonanie 2-3 zabiegów w miesięcznych odstępach.
Karboksyterapia
Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu małych dawek dwutlenku węgla do wybranych tkanek w organizmie. W efekcie zwiększa się przepływ krwi, poprawia mikrokrążenie, wspomaga drenaż i i ukrwienie tkanek.
Zalecana jest seria 5-10 zabiegów w odstępach tygodniowych.
Kawitacja ultradźwiękowa
Polega na rozbijaniu komórek tłuszczowych falą ultradźwiękową. Uwolniony tłuszcz jest usuwany z ciała przez układ limfatyczny
Zabieg należy wykonać w serii, np. 10 zabiegów 2 razy w tygodniu.
Mezoterapia
Polega na wstrzykiwaniu niewielkich dawek substancji leczniczych bezpośrednio w miejsca z cellulitem. Rezultatem jest wzrost elastyczności, jędrności i gęstości skóry.
Średnio należy wykonać od 3-6 zabiegów w odstępach 10-14 dniowych
Fala uderzeniowa
Fala akustyczna o bardzo dużym przyspieszeniu uszkadza ściany komórek tłuszczowych i uszkadza zwłóknienia, które powodują zaciąganie skóry.
Na skórę nakładany jest żel, a następnie cała dotknięta cellulitem okolica jest opracowana specjalną głowicą. Ustawione jest odpowiednie ciśnienie w zależności od tego, jakie jest zaawansowanie cellulitu i jaki obszar jest poddawany leczeniu. Uzyskujemy efekt rozbijania tkanki, pobudzenia krążenia i metabolizmu, co skutkuje widoczną redukcją cellulitu.
W mało zaawansowanych stadiach wystarczy 6 zabiegów, w bardziej zaawansowanych 10-12 zabiegów.
Laserowe usuwanie cellulitu
To małoinwazyjny zabieg laserowy, pomagający zredukować cellulit. Laser stosowany w tym przypadku to urządzenie marki Cellulaze. Konieczne jest wykonanie tylko 1 sesji; efekty są widoczne po 3-12 miesiącach, podczas których tkanka tłuszczowa i cellulit ulegają stopniowej redukcji. Rekonwalescencja jest krótka.
To ostateczne rozwiązanie, zalecane w przypadku pacjentów, u których nieinwazyjne metody zawiodły. To usuwanie tłuszczu metodą chirurgiczną, przy pomocy kaniul.
Pomarańczowa skórka - jak zapobiegać?
Redukacja cellulitu - zabieg
O ile nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, czynniki hormonalne, na budowę tkanki tłuszczowej, o tyle mamy wpływ na nasz sposób odżywiania, na styl życia, dlatego bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz ograniczenie chodzenia na wysokich obcasach i w zbyt obcisłych ubraniach na co dzień.
Kobiety najczęściej cierpią z powodu cellulitu na pośladkach. I nie ma reguły, że szczupłe kobiety nie mają pomarańczowej skórki na tym obszarze.
Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu cellulitu na pośladkach, bierz na przemian prysznic ciepły i zimny, pij odpowiednie ilości wody, a na ćwiczenia noś obcisłe spodnie lub spodenki. Pomogą one pobudzić układ limfatyczny.
Doskonałą profilaktyką jest wzmocnienie ud poprzez odpowiednie ćwiczenia (np. przysiady) i utrzymanie stałej wagi.
Uprawiaj sport regularnie. Nie musisz biegać, wystarczy dynamiczny spacer czy wchodzenie po schodach.
Ciąża
Cellulit w ciąży jest dosyć powszechny. Może być spowodowany zmianami hormonalnymi i szybszym przyrostem masy ciała. Jaka jest odpowiednia profilaktyka cellulitu w ciąży? Pij wystarczająco dużo, odżywiaj się zdrowo, chodź na spacery lub gimnastykę dla ciężarnych. Jeśli oczekujesz bardziej radykalnych rozwiązań lub chcesz się umówić na zabieg, poczekaj, aż Twój organizm zregeneruje się w pełni po urodzeniu dziecka.
"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."