Artykuł zweryfikowany przez:
Prywatny ośrodek założony i prowadzony przez chirurga plastycznego Zbigniewa Mazana. Działa w Katowicach, oferując pacjentom mniej inwazyjne i chirurgiczne metody poprawy wyglądu.
Utworzono: 4 lut 2021 · Zaktualizowano: 28 kwi 2022
Artykuł pod redakcją: Katarzyna Gołko

Spis treści

 • Czym jest modelowanie łydek?
 • Dla kogo?
 • Przeciwwskazania
 • Metody powiększania łydek
 • Metody wyszczuplania łydek
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Efekty
 • Rekonwalescencja
 • Powikłania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Czym jest modelowanie łydek?

Modelowanie łydek to termin odnoszący się zarówno do zabiegów powiększania, jak i redukcji tej części ciała. Zabiegi mają zazwyczaj głównie cel estetyczny i są kierowane do osób, które chcą uzyskać równowagę między dolną i górną partią nóg lub zlikwidować asymetrię występującą między prawą i lewą łydką.

Metoda zabiegowa zależy od celu, jaki chce osiągnąć pacjent. Obecnie łydki można powiększyć poprzez zastosowanie implantów lub własnej tkanki tłuszczowej, podczas gdy ich wyszczuplenie jest możliwe dzięki liposukcji i zastosowaniu botoksu.

Modelowanie łydek

Plastyka łydek to zabieg skierownay do pacjentów niezadowolonych z wyglądu tej części ciała

Dla kogo?

Tego rodzaju zabiegi są skierowane do pacjentów niezadowolonych z wyglądu swoich łydek. Lekko nieproporcjonalne bądź asymetryczne łydki zazwyczaj nie wiążą się z konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego też pacjenci decydujący się na któryś z zabiegów, kierują się zazwyczaj względami estetycznymi, jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki. W tych przypadkach ćwiczenia fizyczne zazwyczaj nie dają pożądanych rezultatów i zabieg bywa jedynym rozwiązaniem, który pozwoli na osiągnięcie symetrii i/lub odpowiednich proporcji kończyn dolnych.

Wśród przyczyn zbyt małych lub niesymetrycznych łydek wymienić możemy między innymi:

 • predyspozycje genetyczne
 • deformacje związane z wadami wrodzonymi (np. stopa końsko szpotawa, mózgowe porażenie dziecięce, rozszczep kręgosłupa)
 • konsekwencje chorób i wypadków, gdzie najczęściej w dzieciństwie pacjent doznał urazu z uszkodzeniem nerwów i cała kończyna dużo gorzej się rozwijała

Jest również spora grupa pacjentów i pacjentek, którzy docierają do gabinetów chirurgów plastycznych z powodu podudzi szpotawych, czyli popularnie nazywając, mają „krzywe nogi”. Wówczas mówimy o źle zbudowanej masie mięśniowej z przewagą po zewnętrznej stronie łydki i niedorozwojem mięśnia brzuchatego łydki od strony wewnętrznej.

Z kolei powody zbyt masywne łydki to zazwyczaj efekt:

 • predyspozycje genetyczne
 • przerostu tkanki mięśniowej
 • nadmiaru tkanki tłuszczowej (niekiedy może to wynikać z innych schorzeń, np. lipidemii)
Plastyka łydek

Istnieją pewne przeciwwskazania do niektórych metod

Przeciwwskazania

Zabieg mogą wykonać zarówno mężczyźni i kobiety, którzy osiągnęli pełnoletność i cieszą się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Przeciwwskazaniami do modelowania łydek metodami chirurgicznymi są choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność oddechowa lub nerek. Interwencja nie jest zalecana także w przypadku pacjentów cierpiących z powodu infekcji skórnej w dniu zabiegu. W przypadku niektórych technik, przeciwwskazań może być więcej, o czym lekarz poinformuje na pierwszej konsultacji.

Należy też pamiętać, że w przypadku przeszczepu tłuszczu, pacjent powinien dysponować miejscem dawczym, w którym jest wystarczająco dużo tkanki tłuszczowej do pobrania.

Powiększanie łydek

Modelowanie łydek: przed i po (Klinika Chirurgii Mazan)

Metody powiększania łydek

Korekcja łydek w przypadku ich asymetrii, niezadowalającego kształtu lub nieproporcjonalne małych w stosunku do pozostałych części ciała może zostać przeprowadzona na kilka sposobów; najczęściej stosowanie techniki to:

 • powiększanie łydek implantami: jest stosowana, kiedy mięsień brzuchaty jest niedostatecznie rozwinięty w jednej lub obu łydkach. Implanty są różnej wielkości, objętości, długości i można bardzo precyzyjnie dopasować je do wzrostu pacjenta i do deficytu tkankowego. Implant jest wprowadzany pod powięź mięśnia brzuchatego poprzez nacięcie poniżej dołu podkolanowego. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1,5-2 godziny. Wymagany jest pobyt w klinice 1 dobę. Tę technikę korekcji łydek uważa się za bardzo skuteczną.
 • modelowanie łydek własnym tłuszczem: czasami oprócz niedorozwoju mięśnia brzuchatego, również mięsień płaszczkowaty, który nadaje pożądany, ładny kształt łydce, jest źle uformowany. W takich przypadkach stosujemy technikę lipotransferu, czyli w odpowiednią okolicę podajemy tkankę tłuszczową, która kształtuje łydkę. W przypadkach asymetrii budowy łydek możliwa jest liposukcja grubszej łydki i przeszczepienie tłuszczu do tej szczuplejszej. Przeszczep tłuszczu można wykonać w znieczuleniu miejscowym; tłuszcz do lipotransferu jest pobierany specjalną kaniulą poprzez kilkumilimetrowe nacięcia z okolic, gdzie jest jego nadmiar, np. z ud, znad kolan, z podbrzusza, nadbrzusza czy boków. Następnie po specjalnym przygotowaniu jest podawany w miejsca wymagające modelowania. Aby wyrównać duże dysproporcje, czasami zabieg trzeba powtórzyć. Interwencja może wymagać powtórzenia również z tego powodu, że część tkanki tłuszczowej ulegnie wchłonięciu.
 • iniekcje kwasu hialuronowego: do powiększenia jednej lub obu łydek może zostać wykorzystany również kwas hialuronowy. Metoda ta nie wymaga stosowania znieczulenia, można jednak zastosować znieczulenie miejscowe (krem), aby zmniejszyć dyskomfort. Za zalety zabiegu uznaje się jego małoinwazyjność i brak konieczności hospitalizacji – pacjent praktycznie od razu po zabiegu może wrócić do codziennych aktywności. Efekty są jednak nietrwałe, ponieważ kwas hialuronowy z czasem się wchłania. Aby podtrzymać rezultaty, należy powtarzać zabieg.
Plastyka łydek

To zabiegi skierowane do osób, u których ćwiczenia fizyczne nie przynoszą efektów

Metody wyszczuplania łydek

Z kolei pacjenci zmagający się z przerostem mięśnia lub nadmiarem tkanki tłuszczowej w dolnej partii nóg, mogą rozważyć następujące techniki zabiegowe:

 • liposukcja: w przypadku niekorzystnie i nadmiernie rozwiniętej tkanki tłuszczowej usuwamy jej nadmiar przy pomocy liposukcji lub modelujemy poprzez lipotransfer i przemieszczenie ze strony zewnętrznej łydki na stronę przyśrodkową. Odsysanie tłuszczu może być wykonywane różnymi technikami (np. Vaser Lipo, Body Jet, liposukcja laserowa). W zależności od metody zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 1,5-3 godziny. Po interwencji konieczne jest noszenie specjalnych ubrań uciskowych. Rekonwalescencja trwa około 2 tygodni.
 • toksyna botulinowa (botox): ta technika może zostać zastosowana jedynie w przypadku przerostu mięśnia, natomiast nie przyniesie efektów u tych pacjentów, u których nadmiernie rozrośnięte łydki są wynikiem odkładania się tkanki tłuszczowej. Toksyna botulinowa powoduje, że nerw przestaje wysyłać impulsy do mięśnia, przez co przestaje on pracować, a w konsekwencji rozrastać się. Podczas zabiegu wykonuje się kilka zastrzyków w zależności od rozmiaru łydek i efektu, jaki chcemy uzyskać. Botoks rozkurcza i rozluźnia mięśnie łydek, przez co z czasem zyskują one bardziej smukły i opływowy kształt. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, choć można podać znieczulenie miejscowe; jest małoinwazyjny i od razu po jego wykonaniu pacjent może wrócić do codziennych aktywności.

Wybór specjalisty

Wszystkie opisywane zabiegi, z wyjątkiem iniekcji toksyny botulinowej, którą może wykonać specjalista medycyny estetycznej, powinien wykonywać chirurg plastyczny. Aby dowiedzieć się, jakie specjalizacje ukończył lekarz, którego wybór rozważasz, wpisz jego dane w wyszukiwarkę Centralnego Rejestru Lekarzy.

Warto także zapoznać się z opiniami i historiami byłych pacjentów o specjaliście i klinice. Znajdziesz je na naszym portalu. Możesz także zapytać innych pacjentów o opinię na forum.

Jeżeli pochodzisz z małej miejscowości i dojazdy stanowią dla Ciebie problem, staraj się szukać specjalistów i klinik w najbliższym średnim lub dużym mieście lub w stolicy województwa.

Modelowanie łydek

Na pierwszej konsultacji specjalista zaproponuje metodę zabiegową

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej wizycie specjalista przeprowadzi wywiad z pacjentem, którego cele są następujące:

 • zapoznanie się z historią kliniczną pacjenta (stan zdrowia, choroby przewlekłe, przyjmowane leki);
 • wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu;
 • poznanie powodów pacjenta do wykonania zabiegu;
 • poznanie oczekiwań pacjenta co do efektów zabiegu;
 • rozważenie alternatywnych metod zabiegowych w przypadku przeciwwskazań do wykonania preferowanej metody.

Na pierwszej wizycie lekarz obejrzy miejsce zabiegowe. Może skierować pacjenta na dodatkowe badania w przypadku wątpliwości.

Na podstawie historii klinicznej pacjenta i badań specjalista przedstawi możliwe rozwiązania i omówi ich wady i zalety; następnie wspólnie z pacjentem podejmie decyzję co do metody korekcji. Następnie pacjent zostanie poinformowany o zaleceniach przedzabiegowych, kosztach, przebiegu rekonwalescencji i możliwym ryzyku.

Ważne jest, aby pacjent czuł się komfortowo podczas rozmowy z lekarzem. To szczególnie istotne w przypadku pacjentów, którzy dojeżdżają z innych miast i miejscowości na konsultacje i zabieg. W takich przypadkach kontakt w razie komplikacji jest nieco trudniejszy, dlatego upewnij się, że lekarz jest gotowy do odpowiadania na pytania i kontakt w razie możliwych powikłań.

Rozważ więcej niż jedną wizytę, jeżeli dany specjalista lub klinika nie wzbudzają Twojego zaufania lub nie jesteś pewny co do diagnozy czy metody leczenia.

Modelowanie łydek

Plasyka łydek: przed i po (Klinika Chirurgii Mazan)

Efekty

Wszystkie opisane metody pomogą uzyskać proporcjonalny rozmiar, pożądany kształt i symetrię łydek, choć jak podkreślają specjaliści z Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej (ISAPS), rezultaty mogą nieco się różnić w zależności od predyspozycji i budowy pacjenta.

Rezultaty zależą od zastosowanej metody:

 • implanty: pierwsze rezultaty są widoczne od razu, jednak ostateczne efekty możemy zaobserwować po wchłonięciu się siniaków i opuchlizny, czyli po około miesiącu; efekty są trwałe;
 • tkanka tłuszczowa:
 • kwas hialuronowy: efekty utrzymują się od 12 do 18 miesięcy, w zależności od predyspozycji pacjenta i zastosowanego preparatu;
 • liposukcja: po operacji występują duża opuchlizna i zasinienia, dlatego też należy zaczekać około 1-1,5 miesiąca, aby zaobserwować efekty, które zazwyczaj są trwałe;
 • botoks: najczęściej rezultaty utrzymują się od 6 do 8 miesięcy; potem może być konieczne powtórzenie interwencji.
Modelowanie łydek

Po zabiegu należy zaczekać z uprawianiem sportu 14-30 dni

Rekonwalescencja

Pacjent po zabiegu lipofillingu i wszczepienia implantów ma opatrunki, podczas gdy po liposukcji konieczne jest stosowanie specjalnych pończoch uciskowych. W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać przebywania w pozycji stojącej i chodzenia, pacjent powinien odpoczywać w pozycji leżącej z uniesionymi nogami, co redukuje obrzęki. Pozycja stojąca i chodzenie wywołuje także napięcie, co może uszkodzić implanty.

W pierwszych dniach po operacji pacjent może odczuwać ból w okolicy zabiegowej. Specjalista przepisze środki przeciwbólowe, które łagodzą nieprzyjemne odczucia. Bezpośrednio po interwencji występują opuchlizna i siniaki, szczególnie w przypadku liposukcji, jak wyjaśnia zespół Mandala Beauty Clinic. Kilka tygodni po operacji powinny się całkowicie wchłonąć. Po odsysaniu tłuszczu mogą być konieczne zajęcia z fizjoterapeutą lub rehabilitantem.

Powrót do pracy jest możliwy po około 15 dniach w przypadku implantów i liposukcji. Pacjenci po przeszczepie tłuszczu mogą wrócić do pracy nawet po 5-6 dniach. Zaleca się, aby przez co najmniej 1 miesiąc po zabiegu nie spożywać alkoholu ani nie palić, a także nie korzystać z sauny, solarium i nie brać gorących kąpieli.

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej są najmniej inwazyjne i pacjent praktycznie od razu po interwencji może wrócić do wykonywania codziennych aktywności. Mogą się pojawić drobne zasinienia po wkłuciach, które znikną po kilku dniach.

Modelowanie łydek

Zgragne łydki to jeden z elementów proporcjonalnej sylwetki

Powikłania

Po operacyjnym modelowaniu łydek pewne objawy są normalne; wśród nich wymienić możemy głównie siniaki, opuchliznę, ból, napięcie, drętwienie oraz tkliwość w okolicy zabiegowej. Te odczucia powinny zniknąć w ciągu pierwszych dwóch tygodni po zabiegu. Jeżeli trwają dłużej, warto skontaktować się z lekarzem.

Wśród powikłań operacyjnego zmniejszania i powiększania łydek możemy wymienić:

 • skutki uboczne znieczulenia
 • infekcja
 • krwawienie
 • pęknięcie implantu
 • przykurcz torebki implantu
 • brak symetrii
 • niezadowolenie z kształtu łydek
 • nierówności i zrosty w przypadku liposukcji

Często zadawane pytania

 • Czy implanty łydek są bezpieczne? Tak, jednak należy pamiętać, że wszystkie operacje chirurgiczne są obarczone pewnym ryzykiem powikłań. Należy też wziąć pod uwagę ryzyko komplikacji wynikające z umieszczenia ciała obcego w ciele. Aby zminimalizować ryzyko, należy upewnić się, że wybrany specjalista korzysta jedynie z certyfikowanych, bezpiecznych implantów.
 • Czy efekt zabiegu korekcji łydek jest trwały? Tak, w przypadku zastosowania implantu efekty zabiegu są trwałe. Jeżeli zdecydujemy się na modelowanie łydek własnym tłuszczem, powinniśmy pamiętać, że część przeszczepionego materiału ulegnie wchłonięciu i może być konieczna korekta. Interwencje z zastosowaniem kwasu hialuronowego należy cyklicznie powtarzać.
 • W przypadku asymetrii istnieje możliwość wykonania operacji tylko na jednej nodze? W tym przypadku istnieje możliwość wprowadzenia tylko jednego implantu, jednak jako że występują one w różnych kształtach i rozmiarach, istnieje możliwość operacji na dwóch łydkach i wprowadzenia dwóch różnych protez.
 • Czy implanty łydek trzeba wymienić po jakimś czasie? Jeżeli nie występują powikłania, takie jak na przykład pęknięcie protezy, nie ma konieczności wymiany.
 • Ile kosztuje wyszczuplanie łydek toksyną botulinową? Cena zależy głównie od ilości preparatu, którą należy podać, aby uzyskać optymalne efekty. Zazwyczaj koszt sięga 2500-3000 złotych.
 • Po jakim czasie od zabiegu mogę zacząć uprawiać sport? W przypadku chirurgicznych metod korekcji łydek należy odczekać 30 dni przed powrotem do aktywności fizycznej.

Bibliografia:

ISAPS (data nieznana). Calf implants [online]. Dostępny: https://www.isaps.org/procedures/body/calf-implants/. [dostęp: 17.05.2021]

Klinika Chirurgii Mazan (data nieznana). Modelowanie łydek [online]. Dostępny: https://klinika-mazan.pl/chirurgia-plastyczna/modelowanie-ciala.... [dostęp: 17.05.2021]

Klinika Miracki (data nieznana). Plastyka łydek [online]. Dostępny: https://klinikamiracki.pl/encyklopedia/plastyka-lydek/. [dostęp: 17.05.2021]

Mandala Beauty Clinic (data nieznana). Plastyka ud i łydek [online]. Dostępny: https://www.mandalaclinic.com/oferta/plastyka-ud/. [dostęp: 17.05.2021]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."