Prywatny ośrodek założony i prowadzony przez chirurga plastycznego Zbigniewa Mazana. Działa w Katowicach, oferując pacjentom mniej inwazyjne i chirurgiczne metody poprawy wyglądu.

Spis treści

O zabiegu

Modelowanie łydek to zabiegi obejmujące zarówno redukcję tkanki, jak i operacje powiększania łydek. Leczenie ma zwykle charakter estetyczny i jest kierowane do osób, które chcą uzyskać równowagę między dolną i górną partią nóg lub zlikwidować asymetrię występującą między prawą i lewą łydką. Modelowanie łydek przeprowadza się zwykle dwiema metodami. Pierwszą z nich jest wszczepienie implantów. Druga technika polega na modelowaniu łydek własną tkanką tłuszczową. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku często konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, pozwalających osiągnąć pożądany efekt.

Zabieg modelowania łydek jest przeznaczony dla osób pragnących poprawić ich kształt, uzupełnić niedobór mięśni czy tkanki tłuszczowej, zniewelować dysproporcję pomiędzy górną a dolną partią nóg, bądź asymetrię pomiędzy łydkami. Wśród przyczyn niesymetrycznej budowy łydek należy wymienić predyspozycje genetyczne, wady wrodzone, choroby i wypadki. Zabieg modelowania łydek bywa jedynym rozwiązaniem, który pozwoli na symetryzację kończyn dolnych. W zależności od zastosowanej metody odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub w całkowitej narkozie.

Przyczyny niesymetrycznej budowy łydek

  • predyspozycje genetyczne
  • deformacje związane z wadami wrodzonymi (np. stopa końsko szpotawa, mózgowe porażenie dziecięce, rozszczep kręgosłupa)
  • konsekwencje chorób i wypadków, gdzie najczęściej w dzieciństwie pacjent doznał urazu z uszkodzeniem nerwów i cała kończyna dużo gorzej się rozwijała

Cwiczenia fizyczne zazwyczaj nie dają pożądanego rezultatu i zabieg bywa jedynym rozwiązaniem, który pozwoli na symetryzację kończyn dolnych.
Jest również spora grupa pacjentów i pacjentek, którzy docierają do gabinetów chirurgów plastycznych z powodu podudzi szpotawych czyli popularnie nazywając, mają “krzywe nogi”. Wówczas mówimy o źle zbudowanej masie mięśniowej z przewagą po zewnętrznej stronie łydki i niedorozwojem mięśnia brzuchatego łydki od strony wewnętrznej.
Zdarzają się również pacjenci, którzy mają źle rozlokowaną tkankę tłuszczową, gdzie jest jej znacznie więcej po stronie zewnętrznej, a mniej po stronie wewnętrznej, co nasila wrażenie szpotawości.

Poprawa kształtu łydek - metody

  • powiększenie za pomocą implantów
  • modelowanie za pomocą przeszczepu tłuszczu

Modelowanie łydek implantami

Najistotniejszym i przynoszący najlepsze efekty sposobem na korekcję kształtu łydek jest wszczepienie implantów. Implanty są różnej wielkości, objętości, długości i można bardzo precyzyjnie dopasować je do wzrostu pacjenta i do deficytu tkankowego. Efekty tego leczenia są doskonałe.

Implanty łydek - przebieg zabiegu

Implant jest wprowadzany pod powięź mięśnia brzuchatego poprzez nacięcie poniżej dołu podkolanowego. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1,5 - 2 godzin.
Wymagany jest pobyt w klinice 1 dobę.
Przeciwwskazaniem są choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby serca oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.

Modelowanie łydek własnym tłuszczem

Czasami oprócz niedorozwoju mięśnia brzuchatego jest również źle uformowany mięsień płaszczkowaty, który nadaje pożądany, ładny kształt łydce. W takich przypadkach posługujemy się szczególnie lipotransferem czyli w odpowiednią okolicę podajemy tkankę tłuszczową, która kształtuje łydkę. W przypadkach asymetrii budowy łydek możliwa jest liposukcja grubszej łydki z lipotransferem do szczuplejszej.

Modelowanie łydek własnym tłuszczem - przebieg zabiegu

Tłuszcz do lipotransferu jest pobierany specjalną kaniulą poprzez kilkumilimetrowe nacięcia z okolic, gdzie jest jego nadmiar, np. z ud, znad kolan, z podbrzusza, nadbrzusza, boków. Następnie po specjalnym przygotowaniu jest podawany w miejsca wymagające modelowania.
Aby wyrównać duże dysproporcje czasami zabieg trzeba powtórzyć. Zabieg może wymagać powtórzenia również z tego powodu, że część tkanki tłuszczowej ulegnie wchłonięciu.
Zabieg odbywa się w zneczuleniu miejscowym.

Wyszczuplanie łydek - możliwości

  • niekorzystnie i nadmiernie rozwinięta tkanka tłuszczowa
  • przerost tkanki mięśniowej

Wyszczuplanie łydek - liposukcja

W przypadku niekorzystnie i nadmiernie rozwiniętej tkanki tłuszczowej usuwamy jej nadmiar przy pomocy liposukcji lub modelujemy poprzez lipotransfer i przemieszczenie ze strony zewnętrznej łydki na stronę przyśrodkową.

Wyszczuplanie łydek - redukcja masy mięśniowej

Taki zabieg modelowania łydki miała słynna Marilyn Monroe, w tych czasach usunięto jej część tkanki mięśniowej modelując łydkę do pożądanego, pięknego kształtu.
W dzisiejszych czasach są inne metody. Wykorzystuje się urządzenie, które zostało skonstruowane przede wszystkim do wyłączania bólu. Przy jego użyciu uszkadza się w sposób nietrwały nerwy, co powoduje wyłączenie bólu w danym obszarze. Efekt odnerwienia wykorzystano do zmniejszania masy mięśniowej. Porażony nerw, który nie unerwia tkanki mięśniowej, powoduje jej stopniowy zanik. Taki zabieg jest najczęściej wykonywany w Korei, ponieważ Koreanki mają często krótkie nogi i grube łydki, tzw. łydki gnoma. Obecnie zabieg zaczyna być stosowany również w innych częściach świata.

Modelowanie łydek - cena zabiegu

Cena zabiegu jest uzależniona przede wszystkim od zastosowanej metody. W przypadku liposukcji i lipotransferu pacjent musi się liczyć z kosztami od około 6000 - 8 000 PLN. Cena zabieg z wykorzystaniem implantów łydek zaczyna się od kwoty 8000 - 10000 PLN.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."