Modelowanie łydek

Autor:

Zabieg modelowania łydek jest przeznaczony dla osób pragnących poprawić ich kształt, uzupełnić niedobór mięśni czy tkanki tłuszczowej, zniewelować dysproporcję pomiędzy górną a dolną partią nóg, bądź asymetrię pomiędzy łydkami. Wśród przyczyn niesymetrycznej budowy łydek należy wymienić predyspozycje genetyczne, wady wrodzone, choroby i wypadki. Zabieg modelowania łydek bywa jedynym rozwiązaniem, który pozwoli na symetryzację kończyn dolnych. W zależności od zastosowanej metody odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub w całkowitej narkozie.

Przyczyny niesymetrycznej budowy łydek

Niesymetryczna budowa łydek ma różne przyczyny:

  • predyspozycje genetyczne
  • deformacje związane z wadami wrodzonymi (np. stopa końsko szpotawa, mózgowe porażenie dziecięce, rozszczep kręgosłupa)
  • konsekwencje chorób i wypadków, gdzie najczęściej w dzieciństwie pacjent doznał urazu z uszkodzeniem nerwów i cała kończyna dużo gorzej się rozwijała

Cwiczenia fizyczne zazwyczaj nie dają pożądanego rezultatu i zabieg bywa jedynym rozwiązaniem, który pozwoli na symetryzację kończyn dolnych.

Jest również spora grupa pacjentów i pacjentek, którzy docierają do gabinetów chirurgów plastycznych z powodu podudzi szpotawych czyli popularnie nazywając, mają “krzywe nogi”. Wówczas mówimy o źle zbudowanej masie mięśniowej z przewagą po zewnętrznej stronie łydki i niedorozwojem mięśnia brzuchatego łydki od strony wewnętrznej.

Zdarzają się również pacjenci, którzy mają źle rozlokowaną tkankę tłuszczową, gdzie jest jej znacznie więcej po stronie zewnętrznej, a mniej po stronie wewnętrznej, co nasila wrażenie szpotawości.

Poprawa kształtu łydek - metody

Rekomendowanymi metodami poprawy kształtu łydek są:

  • powiększenie za pomocą implantów
  • modelowanie za pomocą przeszczepu tłuszczu

Modelowanie łydek implantami

Najistotniejszym i przynoszący najlepsze efekty sposobem na korekcję kształtu łydek jest wszczepienie implantów. Implanty są różnej wielkości, objętości, długości i można bardzo precyzyjnie dopasować je do wzrostu pacjenta i do deficytu tkankowego. Efekty tego leczenia są doskonałe. 

Implanty łydek - przebieg zabiegu

Implant jest wprowadzany pod powięź mięśnia brzuchatego poprzez nacięcie poniżej dołu podkolanowego. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1,5 - 2 godzin.

Wymagany jest pobyt w klinice 1 dobę.

Przeciwwskazaniem są choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby serca oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.

Korekcja Lydek Mazan Przed Efekt zabiegu modelowania łydek implantami  - dr Zbigniew Mazan

Modelowanie łydek własnym tłuszczem

Czasami oprócz niedorozwoju mięśnia brzuchatego jest również źle uformowany mięsień płaszczkowaty, który nadaje pożądany, ładny kształt łydce. W takich przypadkach posługujemy się szczególnie lipotransferem czyli w odpowiednią okolicę podajemy tkankę tłuszczową, która kształtuje łydkę. W przypadkach asymetrii budowy łydek możliwa jest liposukcja grubszej łydki z lipotransferem do szczuplejszej.

Modelowanie łydek własnym tłuszczem - przebieg zabiegu

Tłuszcz do lipotransferu jest pobierany specjalną kaniulą poprzez  kilkumilimetrowe nacięcia z okolic, gdzie jest jego nadmiar, np. z ud, znad kolan, z podbrzusza, nadbrzusza, boków. Następnie po specjalnym przygotowaniu jest podawany w miejsca wymagające modelowania.

Aby wyrównać duże dysproporcje czasami zabieg trzeba powtórzyć. Zabieg może wymagać powtórzenia również z tego powodu, że część tkanki tłuszczowej ulegnie wchłonięciu.

Zabieg odbywa się w zneczuleniu miejscowym.

Wyszczuplanie łydek - możliwości

Oprócz problemu z deficytem tkanek w obrębie łydek może pojawić się problem z  jego nadmiarem. Są dwie przyczyny takiego stanu i dwie różne możliwości leczenia:

  • niekorzystnie i nadmiernie rozwinięta tkanka tłuszczowa
  • przerost tkanki mięśniowej

Wyszczuplanie łydek - liposukcja

W przypadku niekorzystnie i nadmiernie rozwiniętej tkanki tłuszczowej usuwamy jej nadmiar przy pomocy liposukcji lub modelujemy poprzez lipotransfer i przemieszczenie ze strony zewnętrznej łydki na stronę przyśrodkową.

Wyszczuplanie łydek - redukcja masy mięśniowej

Taki zabieg modelowania łydki miała słynna Marilyn Monroe, w tych czasach usunięto jej część tkanki mięśniowej modelując łydkę do pożądanego, pięknego kształtu.

W dzisiejszych czasach są inne metody. Wykorzystuje się urządzenie, które zostało skonstruowane przede wszystkim do wyłączania bólu. Przy jego użyciu uszkadza się w sposób nietrwały nerwy, co powoduje wyłączenie bólu w danym obszarze. Efekt odnerwienia wykorzystano do zmniejszania masy mięśniowej. Porażony nerw, który nie unerwia tkanki mięśniowej, powoduje jej stopniowy zanik. Taki zabieg jest najczęściej wykonywany w Korei, ponieważ Koreanki mają często krótkie nogi i grube łydki, tzw. łydki gnoma. Obecnie zabieg zaczyna być stosowany również w innych częściach świata.

Modelowanie łydek - cena zabiegu

Cena zabiegu jest uzależniona przede wszystkim od zastosowanej metody.

W przypadku liposukcji i lipotransferu pacjent musi się liczyć z kosztami od około 6000 - 8 000 PLN.

Cena zabieg z wykorzystaniem implantów łydek zaczyna się od kwoty 8000 - 10000 PLN.

Aktualizowane: 31.07.2019

Autor

Dr Zbigniew Mazan - specjalizuje się w operacjach z zakresu chirurgii plastycznej i bariatrii. Właściciel Centrum Chirurgii Plastycznej w Katowicach. Pomaga pacjentom po operacjach usunięcia nowotworów, głównie w obrębie twarzy. W 2012 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Więcej opinii na ten temat

Modelowanie łydek - Cenniki

Ceny od 10 000 zł
zazwyczaj do 12 000 zł
Dr Szczyt Klinika Chirurgii Plastycznej
Ceny od 10 000 zł
zazwyczaj do 12 000 zł
dr n.med. Daria Charytonowicz
dr Zofia Bochen
Warszawa
Ceny od 8 000 zł
zazwyczaj do 10 000 zł
dr Zofia Bochen
Ceny od 1 500 zł
zazwyczaj do 2 200 zł
Dr Barbara Parda-Glomska
Ceny od 6 000 zł
zazwyczaj do 10 000 zł
dr n. med. Rafał Pabiańczyk
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni