Modelowanie łydek

 • Znieczulenie miejscowe
 • Nie wymaga hospitalizacji
 • 3-6 godzin
 • 7-10 dni rekonwalescencji
 • Efekty widoczne po 1 tygodniu
 • Trwałe efekty

Czym jest modelowanie łydek?

Modelowanie łydek to termin odnoszący się zarówno do zabiegów powiększania, jak i redukcji tej części ciała. Zabiegi mają zazwyczaj głównie cel estetyczny i są kierowane do osób, które chcą uzyskać równowagę między dolną i górną partią nóg lub zlikwidować asymetrię występującą między prawą i lewą łydką.

Metoda zabiegowa zależy od celu, jaki chce osiągnąć pacjent. Obecnie łydki można powiększyć poprzez zastosowanie implantów lub własnej tkanki tłuszczowej, podczas gdy ich wyszczuplenie jest możliwe dzięki liposukcji i zastosowaniu botoksu.

Dla kogo?

Modelowanie łydek

Plastyka łydek to zabieg skierownay do pacjentów niezadowolonych z wyglądu tej części ciała

Tego rodzaju zabiegi są skierowane do pacjentów niezadowolonych z wyglądu swoich łydek. Lekko nieproporcjonalne bądź asymetryczne łydki zazwyczaj nie wiążą się z konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego też pacjenci decydujący się na któryś z zabiegów, kierują się zazwyczaj względami estetycznymi, jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki. W tych przypadkach ćwiczenia fizyczne zazwyczaj nie dają pożądanych rezultatów i zabieg bywa jedynym rozwiązaniem, który pozwoli na osiągnięcie symetrii i/lub odpowiednich proporcji kończyn dolnych.

Wśród przyczyn zbyt małych lub niesymetrycznych łydek wymienić możemy między innymi:

 • predyspozycje genetyczne
 • deformacje związane z wadami wrodzonymi (np. stopa końsko szpotawa, mózgowe porażenie dziecięce, rozszczep kręgosłupa)
 • konsekwencje chorób i wypadków, gdzie najczęściej w dzieciństwie pacjent doznał urazu z uszkodzeniem nerwów i cała kończyna dużo gorzej się rozwijała

Jest również spora grupa pacjentów i pacjentek, którzy docierają do gabinetów chirurgów plastycznych z powodu podudzi szpotawych, czyli popularnie nazywając, mają „krzywe nogi”. Wówczas mówimy o źle zbudowanej masie mięśniowej z przewagą po zewnętrznej stronie łydki i niedorozwojem mięśnia brzuchatego łydki od strony wewnętrznej.

Z kolei powody zbyt masywne łydki to zazwyczaj efekt:

 • predyspozycje genetyczne
 • przerostu tkanki mięśniowej
 • nadmiaru tkanki tłuszczowej (niekiedy może to wynikać z innych schorzeń, np. lipidemii)

Przeciwwskazania

Plastyka łydek

Istnieją pewne przeciwwskazania do niektórych metod

Zabieg mogą wykonać zarówno mężczyźni i kobiety, którzy osiągnęli pełnoletność i cieszą się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Przeciwwskazaniami do modelowania łydek metodami chirurgicznymi są choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność oddechowa lub nerek. Interwencja nie jest zalecana także w przypadku pacjentów cierpiących z powodu infekcji skórnej w dniu zabiegu. W przypadku niektórych technik, przeciwwskazań może być więcej, o czym lekarz poinformuje na pierwszej konsultacji.

Należy też pamiętać, że w przypadku przeszczepu tłuszczu, pacjent powinien dysponować miejscem dawczym, w którym jest wystarczająco dużo tkanki tłuszczowej do pobrania.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."