Modelowanie łydek

Autor:

Zabieg modelowania łydek jest przeznaczony dla osób pragnących poprawić ich kształt, uzupełnić niedobór mięśni czy tkanki tłuszczowej, zniewelować dysproporcję pomiędzy górną a dolną partią nóg, bądź asymetrię pomiędzy łydkami. Wśród przyczyn niesymetrycznej budowy łydek należy wymienić predyspozycje genetyczne, wady wrodzone, choroby i wypadki. Zabieg modelowania łydek bywa jedynym rozwiązaniem, który pozwoli na symetryzację kończyn dolnych. W zależności od zastosowanej metody odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub w całkowitej narkozie.

Przyczyny niesymetrycznej budowy łydek

Niesymetryczna budowa łydek ma różne przyczyny:

  • predyspozycje genetyczne
  • deformacje związane z wadami wrodzonymi (np. stopa końsko szpotawa, mózgowe porażenie dziecięce, rozszczep kręgosłupa)
  • konsekwencje chorób i wypadków, gdzie najczęściej w dzieciństwie pacjent doznał urazu z uszkodzeniem nerwów i cała kończyna dużo gorzej się rozwijała

Cwiczenia fizyczne zazwyczaj nie dają pożądanego rezultatu i zabieg bywa jedynym rozwiązaniem, który pozwoli na symetryzację kończyn dolnych.

Jest również spora grupa pacjentów i pacjentek, którzy docierają do gabinetów chirurgów plastycznych z powodu podudzi szpotawych czyli popularnie nazywając, mają “krzywe nogi”. Wówczas mówimy o źle zbudowanej masie mięśniowej z przewagą po zewnętrznej stronie łydki i niedorozwojem mięśnia brzuchatego łydki od strony wewnętrznej.

Zdarzają się również pacjenci, którzy mają źle rozlokowaną tkankę tłuszczową, gdzie jest jej znacznie więcej po stronie zewnętrznej, a mniej po stronie wewnętrznej, co nasila wrażenie szpotawości.

Poprawa kształtu łydek - metody

Rekomendowanymi metodami poprawy kształtu łydek są:

  • powiększenie za pomocą implantów
  • modelowanie za pomocą przeszczepu tłuszczu

Modelowanie łydek implantami

Najistotniejszym i przynoszący najlepsze efekty sposobem na korekcję kształtu łydek jest wszczepienie implantów. Implanty są różnej wielkości, objętości, długości i można bardzo precyzyjnie dopasować je do wzrostu pacjenta i do deficytu tkankowego. Efekty tego leczenia są doskonałe. 

Implanty łydek - przebieg zabiegu

Implant jest wprowadzany pod powięź mięśnia brzuchatego poprzez nacięcie poniżej dołu podkolanowego. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1,5 - 2 godzin.

Wymagany jest pobyt w klinice 1 dobę.

Przeciwwskazaniem są choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby serca oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.

Korekcja Lydek Mazan Przed Efekt zabiegu modelowania łydek implantami  - dr Zbigniew Mazan

Modelowanie łydek własnym tłuszczem

Czasami oprócz niedorozwoju mięśnia brzuchatego jest również źle uformowany mięsień płaszczkowaty, który nadaje pożądany, ładny kształt łydce. W takich przypadkach posługujemy się szczególnie lipotransferem czyli w odpowiednią okolicę podajemy tkankę tłuszczową, która kształtuje łydkę. W przypadkach asymetrii budowy łydek możliwa jest liposukcja grubszej łydki z lipotransferem do szczuplejszej.

Modelowanie łydek własnym tłuszczem - przebieg zabiegu

Tłuszcz do lipotransferu jest pobierany specjalną kaniulą poprzez  kilkumilimetrowe nacięcia z okolic, gdzie jest jego nadmiar, np. z ud, znad kolan, z podbrzusza, nadbrzusza, boków. Następnie po specjalnym przygotowaniu jest podawany w miejsca wymagające modelowania.

Aby wyrównać duże dysproporcje czasami zabieg trzeba powtórzyć. Zabieg może wymagać powtórzenia również z tego powodu, że część tkanki tłuszczowej ulegnie wchłonięciu.

Zabieg odbywa się w zneczuleniu miejscowym.

Wyszczuplanie łydek - możliwości

Oprócz problemu z deficytem tkanek w obrębie łydek może pojawić się problem z  jego nadmiarem. Są dwie przyczyny takiego stanu i dwie różne możliwości leczenia:

  • niekorzystnie i nadmiernie rozwinięta tkanka tłuszczowa
  • przerost tkanki mięśniowej

Wyszczuplanie łydek - liposukcja

W przypadku niekorzystnie i nadmiernie rozwiniętej tkanki tłuszczowej usuwamy jej nadmiar przy pomocy liposukcji lub modelujemy poprzez lipotransfer i przemieszczenie ze strony zewnętrznej łydki na stronę przyśrodkową.

Wyszczuplanie łydek - redukcja masy mięśniowej

Taki zabieg modelowania łydki miała słynna Marilyn Monroe, w tych czasach usunięto jej część tkanki mięśniowej modelując łydkę do pożądanego, pięknego kształtu.

W dzisiejszych czasach są inne metody. Wykorzystuje się urządzenie, które zostało skonstruowane przede wszystkim do wyłączania bólu. Przy jego użyciu uszkadza się w sposób nietrwały nerwy, co powoduje wyłączenie bólu w danym obszarze. Efekt odnerwienia wykorzystano do zmniejszania masy mięśniowej. Porażony nerw, który nie unerwia tkanki mięśniowej, powoduje jej stopniowy zanik. Taki zabieg jest najczęściej wykonywany w Korei, ponieważ Koreanki mają często krótkie nogi i grube łydki, tzw. łydki gnoma. Obecnie zabieg zaczyna być stosowany również w innych częściach świata.

Modelowanie łydek - cena zabiegu

Cena zabiegu jest uzależniona przede wszystkim od zastosowanej metody.

W przypadku liposukcji i lipotransferu pacjent musi się liczyć z kosztami od około 6000 - 8 000 PLN.

Cena zabieg z wykorzystaniem implantów łydek zaczyna się od kwoty 8000 - 10000 PLN.

Aktualizowane: 31.07.2019

Autor

Dr Zbigniew Mazan - specjalizuje się w operacjach z zakresu chirurgii plastycznej i bariatrii. Właściciel Centrum Chirurgii Plastycznej w Katowicach. Pomaga pacjentom po operacjach usunięcia nowotworów, głównie w obrębie twarzy. W 2012 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Więcej opinii na ten temat

Modelowanie łydek - Cenniki

Ceny od 10 000 zł
zazwyczaj do 12 000 zł
Dr Szczyt Klinika Chirurgii Plastycznej
dr Zofia Bochen
Warszawa
Ceny od 8 000 zł
zazwyczaj do 10 000 zł
dr Zofia Bochen
Ceny od 10 000 zł
zazwyczaj do 12 000 zł
dr n.med. Daria Charytonowicz
Ceny od 1 500 zł
zazwyczaj do 2 200 zł
Dr Barbara Parda-Glomska
Ceny od 6 500 zł
zazwyczaj do 11 000 zł
Instytut Estetyczny Coramed
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni