Liposukcja to technika modelowania sylwetki, a nie metoda odchudzania
Liposukcja, znana też jako lipoplastyka lub odsysanie tłuszczu, to zabieg mający na celu modelowanie sylwetki poprzez usunięcie niechcianych i odpornych na dietę oraz ćwiczenia depozytów podskórnej tkanki tłuszczowej. Może być wykonana na różnych obszarach ciała, takich jak biodra, boczki, uda, łydki, kolana, kostki, brzuch, piersi, plecy, ramiona, podbródek czy wzgórek łonowy. Należy pamiętać, że celem liposukcji nie jest utrata wagi, a jedynie zniwelowanie defektów figury.
Liposukcja to zabieg inwazyjny, jednak podczas operacji wykonuje się jedynie niewielkie nacięcia o długości 1-2 cm w miejscach, gdzie łatwo jest ukryć blizny. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnej kaniuli, połączonej z przyrządem wytwarzającym podciśnienie, co pozwala na odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Operacja trwa 1-4 godziny w zależności od wielkości obszaru zabiegowego. Zazwyczaj wykonuje się ją w znieczuleniu dożylnym, jednak jeżeli obszar zabiegowy jest duży, chirurg może zdecydować o zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Zabieg można wykonać w trybie ambulatoryjnym, jednak zazwyczaj pacjent pozostaje w klinice na 1 dobę.
Operacja jest często łączona z innymi procedurami, takimi jak plastyka brzucha, w celu uzyskania pożądanych efektów. To jeden z najbezpieczniejszych i najpopularniejszych zabiegów estetycznej chirurgii plastycznej – według danych ISAPS w 2020 roku na świecie wykonano 1 525 197 zabiegów liposukcji.
Czy jestem odpowiednim kadydatem do zabiegu?
O tym, jak uzyskać optymalny efekt liposukcji opowiada chirurg plastyczny Artur Broma
Przede wszystkim należy pamiętać, że liposukcja nie jest sposobem walki z otyłością, a metodą modelowania sylwetki. Jak objaśnia zespół Kliniki Diamentum „liposukcja przeznaczona jest dla osób, które mają uregulowaną wagę”, a jej zadaniem jest „jedynie skorygować ciało w miejscach, których nie można leczyć metodami zachowawczymi, jak ćwiczenia czy dieta”. Powinniśmy także pamiętać, że liposukcja nie zmniejsza cellulitu ani nie usuwa nadmiaru wiotkiej skóry.
Podczas kwalifikacji pacjenta do zabiegu chirurg przeanalizuje następujące parametry:
ilość tkanki tłuszczowej do usunięcia;
miejsca gromadzenia się tkanki tłuszczowej;
jakość i elastyczność skóry.
Poza tym pacjenci powinni cieszyć się dobrym stanem zdrowia i mieć realistyczne oczekiwania co do efektów operacji.
Wybór specjalisty
Wybierz wysoko wykwalifikowanego chirurga z doświadczeniem, który wzbudzi Twoje zaufanie. Na pierwszej konsultacji warto poprosić o zaprezentowanie zdjęć rezultatów byłych pacjentów. Upewnij się też, że klinika dysponuje odpowiednim wyposażeniem i oferuje wszystkie interesujące Cię udogodnienia. Zachęcamy także do szukania informacji i zapoznania się z opiniami innych pacjentów na specjalistycznych portalach, takich jak Estheticon.pl.
Zabiegi liposukcji nie są obciążone dużym ryzykiem powikłań, jednak warunkiem udanego zabiegu i uniknięcia komplikacji jest oddanie się w ręce doświadczonego zespołu specjalistów i wybór kliniki oferującej dostęp do niezbędnego i certyfikowanego sprzętu. Na bezpieczeństwo podczas zabiegu wpływ mają też anestezjolog i reszta zespołu medycznego, dlatego ważne jest nie tylko, aby wybrać dobrego chirurga plastycznego, ale też klinikę o dobrej renomie.
Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja i wykonanie badań
Podczas pierwszej wizyty chirurg obliczy Twój wskaźnik masy ciała (BMI), oceni stan Twojej skóry i ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej oraz przeprowadzi wywiad, aby dowiedzieć się więcej o twoim ogólnym stanie zdrowia. Niezwykle ważne jest, aby poinformować lekarza o przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach i witaminach i stylu życia (w szczególności o paleniu papierosów). W przypadku kobiet istotna jest także informacja o przebytych i planowanych ciążach.
Zwykle przed zabiegiem zleca się wykonanie niektórych badań, takich jak EKG oraz badania laboratoryjne krwi i moczu, a także inne badania w zależności od przypadku. Na pierwszej konsultacji specjalista zaproponuje technikę zabiegową, a także wyjaśni, na czym polega zabieg i jak się do niego przygotować. Poinformuje też o pobycie w klinice, rekonwalescencji i kosztach. Pierwsza wizyta to doskonały moment, aby zadać wszystkie pytania i wyjaśnić wątpliwości dotyczące zabiegu.
Pacjent powinien dokładnie i otwarcie przedyskutować z lekarzem cele i oczekiwane efekty zabiegu. W swoich oczekiwaniach powinien być realistyczny. Również chirurg powinien być szczery wobec pacjenta, opisując nie tylko wszystkie dostępne rozwiązania, ale także ryzyko i powikłania, które wiążą się z poszczególnymi metodami zabiegowymi.
Znacznym obciążeniem dla organizmu jest znieczulenie ogólne, szczególnie w przypadku chorób serca i naczyń krwionośnych. Wśród cięższych komplikacji związanych ze znieczuleniem wymienić można np. niewydolność serca czy reakcje alergiczne na środki znieczulające. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:
wysokiego ciśnienia;
cukrzycy;
chorób serca i płuc;
alergii na leki;
skłonności do zatorowości żylnej;
niedoczynności lub nadczynności tarczycy;
stanów krwotocznych.
Na jakich partiach ciała można wykonać liposukcję?
Liposukcję można wykonać na różnych partiach ciała i na twarzy.
Zabieg odsysania tłuszczu można wykonać niemal na wszystkich partiach ciała, a także na twarzy, jednak nie wszystkie techniki liposukcji są zalecane w każdym przypadku (np. w delikatnych obszarach, takich jak kolana czy kostki, zaleca się mniej inwazyjne techniki). Najczęściej liposukcję wykonuje się na następujących obszarach:
podbródek: to krótka interwencja wykonywana w trybie ambulatoryjny, która pozwala usunąć tzw. podwójny podbródek;
klatka piersiowa: nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy klatki piersiowej u mężczyzn określany jest jako ginekomastia i uważany jest za dość wstydliwy problem, jednak może zostać rozwiązany chirurgicznie;
ramiona: zalecana u pacjentów, którzy chcą usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, a ich skóra jest w dobrym stanie;
brzuch i talia: wskazana u pacjentów o prawidłowej masie ciała, u których mimo zdrowego trybu życia i ćwiczeń nie udało się zredukować niewielkiego nadmiaru tłuszczu w okolicach brzucha;
dolna część pleców i boczki: to jeden z obszarów, gdzie najczęściej wykonuje się zabieg odsysania tłuszczu;
wzgórek łonowy: usunięcie tkanki tłuszczowej z tego obszaru w naturalny sposób jest bardzo trudne, dlatego też liposukcja tego obszaru to coraz popularniejszy zabieg;
pośladki: u wielu kobiet tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicach pupy i pod pośladkami;
uda i tzw. bryczesy: w tym przypadku operacja pozwala usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowanej od wewnętrznej i zewnętrznej strony ud i bioder;
kolana: zazwyczaj tłuszcz w okolicy kolan jest bardzo odporny na ćwiczenia i diety;
łydki: operacja pozwala na wyszczuplenie i wymodelowanie tej partii nóg w przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej (ale nie u pacjentów z rozbudowanymi mięśniami);
kostki: zabieg wykonuje się jedynie w przypadku nadmiaru tłuszczu, nie opuchlizny w wyniku zatrzymywania wody.
Przebieg operacji
Lekarz wyznacza miejsca zabiegowe
Zabieg odsysania tłuszczu trwa około 1-4 godziny w zależności od zastosowanego znieczulenia i wybranej techniki, a także wielkości obszaru zabiegowego. Możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego lub sedacji dożylnej, a w przypadku dużego obszaru zabiegowego – znieczulenia ogólnego.
Przed operacją na ciele pacjenta specjalista zaznacza markerem miejsca zabiegowe. Oznaczanie odbywa się w pozycji stojącej po to, aby było widać anatomiczne kształty i rozłożenie tkanki tłuszczowej. Na sali operacyjnej lub w warunkach ambulatoryjnych miejsca oznaczone na ciele pacjenta są dokładnie dezynfekowane i zabezpieczane, aby nie doszło do infekcji.
Podczas zabiegu chirurg wykonuje skalpelem 2-3 nacięcia w obszarze zabiegowym. Przez cięcie, które ma długość około 3-6 mm, pod skórę wprowadzana jest kaniula, której zadaniem jest odsysanie tkanki tłuszczowej. Ruchy kaniuli odbywają się w kierunku od dołu do góry, tak aby nie uszkodzić okolicznych tkanek, mięśni i skóry. Ruchy muszą być powolne i delikatne. W czasie trwania zabiegu kaniule mogą być wymieniane w zależności od potrzeb. Najtrudniejszą częścią zabiegu jest odsysanie tłuszczu na granicy obszarów poddawanych zabiegowi.
Odessana tkanka tłuszczowa jest gromadzona w specjalnym pojemniku. Ma barwę brzoskwiniową, ponieważ jest zmieszana z krwią. Chirurg w czasie operacji obserwuje wygląd oraz barwę zgromadzonego materiału, kontrolując ilość krwi.
Na koniec zabiegu nacięcia są zaszywane i zabezpieczane przed infekcją. W niektórych klinikach no stosuje się szwów, a specjalne plastry. Ostatnim krokiem jest założenie ubrania uciskowego.
Rodzaje liposukcji
O przebiegu liposukcji i jej rodzajach opowiada chirurg plastyczny Jerzy Wilgus
Istnieją różne typy liposukcji, a wybór techniki zabiegowej zależy od danego przypadku:
Liposukcja klasyczna SAL: podczas operacji pod skórę wprowadza się kaniulę przez niewielkie nacięcie, a następnie porusza się nią w przód i w tył, aby rozbić tkankę tłuszczową, która jest odsysana za pomocą urządzenia próżniowego. Jej odmianą jest liposukcja tumescent (tumescencyjna, podczas której płyn zawierający środki znieczulające (lidokaina i znieczulenie miejscowe) i epinefrynę (zwężającą naczynia krwionośne) jest wstrzykiwany za pomocą kaniul, co pomaga spulchnić i utwardzić obszary tłuszczu, dzięki czemu można go odessać delikatniej i zminimalizować krwawienie.
Liposukcja wibracyjna PAL: znana też jako wibroliposukcja, to metoda, podczas której wykorzystywane są wibracyjne kaniule, poruszające się w zasięgu 0,5-1 mm w przód i w tył. Ruchy kaniuli rozbijają tkankę tłuszczową i sprawiają, iż zmienia się ona w emulsję, którą można łatwiej odessać. W przypadku tej metody miejsce przejścia między partiami objętymi i nieobjętymi zabiegiem jest bardziej gładkie. Jest zalecana tam, gdzie znajduje się dużo włókien tkanki łącznej, takich jak pośladki i plecy.
Liposukcja ultradźwiękowa (UAL): zwana także VASER Lipo lub VASER Lipo HD. Podczas zabiegu stosowane są specjalne kaniule, emitujące ultradźwięki. Komórki tłuszczowe, zderzając się z nimi, są rozpuszczane, co ułatwia ich odessanie przez kaniule ssące. To technika szczególnie zalecana w przypadku partii ciała, gdzie znajduje się dużo tkanki łącznej.
Liposukcja laserowa (LAL): to mniej inwazyjna alternatywa klasycznej liposukcji. Laser rozpuszcza tkankę tłuszczową przed jej odessaniem. W tej metodzie wykorzystywane są kaniule o średnicy 1-2 mm, emitujące wiązkę lasera. Specjalista, poruszając kaniulą do przodu i do tyłu, rozbija komórki tłuszczowe. Laser oddziałuje też na warstwę podskórną, obkurczając włókna kolagenowe, przez co zabieg pozwala ujędrnić nieco skórę.
Liposukcja wspomagana strumieniem wody (WAL): zwana także BodyJet, od nazwy urządzenia stosowanego podczas zabiegu. To mniej inwazyjna technika, a zabieg zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Strumień wody zawiera substancje znieczulające i zwężające naczynia krwionośne, przez co krwawienie, zasinienia i obrzęki są mniejsze, a rekonwalescencja trwa krócej. Komórki tłuszczowe są aspirowane wraz z wodą i nie ulegają uszkodzeniu, dlatego można je ponownie wykorzystać, np. do zabiegu lipofillingu.
Liposukcja infradźwiękowa (NIL): jest uważana za postęp w technice wibracyjnej. Ruchy nutacyjne zwiększają kontakt aktywnej powierzchni kaniuli z tłuszczem, co wpływa na zwiększenie ilości odessanej tkanki tłuszczowej. Dzięki ruchowi 3D większość pracy wykonywana jest przez precyzyjny system, dlatego urządzenie nadaje się do usuwania tłuszczu z trudnych i delikatnych obszarów. Usunięty tłuszcz nadaje się do reimplantacji. Zabieg jest również bardzo komfortowy dla pacjenta. Wykonywany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Czas rekonwalescencji jest skrócony do minimum.
Liposukcja bez skalpela – rodzaje
Istnieję mniej inwazyjne alternatywy dla liposukcji
Odsysanie tłuszczu to dość inwazyjny zabieg chirurgiczny, który można wykonać jedynie u pacjentów cieszących się dobrym zdrowiem i który wiąże się z ryzykiem powikłań. Osoby mające obawy w tym przypadku mogą rozważyć małoinwazyjne metody modelowania sylwetki. Należy jednak pamiętać, że modelowanie sylwetki bez skalpela zwykle nie pozwala na osiągnięcie tak spektakularnych efektów jak operacja. Wśród nieinwazyjnych technik modelowania sylwetki wymienić możemy m.in. następujące zabiegi:
Liposukcja strzykawkowa: technika polegająca na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej przy pomocy kaniul i strzykawki z podciśnieniem, stosowana do usuwania stosunkowo małych ilości tkanki tłuszczowej z delikatnych okolic; jej zaletą jest mniejszy stopień naruszenia tkanek w porównaniu do liposukcji, dlatego może być stosowana do problematycznych, delikatnych okolic; wystarczy znieczulenie ogólne.
Lipoliza iniekcyjna: to całkowicie nieinwazyjny zabieg, polegający na wstrzykiwaniu preparatów powodujących rozpad komórek tłuszczowych, które następnie są naturalnie wydalane z organizmu.
HIFU (ang. high intensity focused ultrasound): to nieinwazyjna technika, wykorzystująca ultradźwięki, która pomaga usunąć tkankę tłuszczową zlokalizowaną między skórą i tkanką mięśniową. Zabieg jest bezbolesny i od razu po wykonaniu procedury można wrócić do codziennych aktywności. Zwykle zaleca się wykonanie kilku sesji w celu osiągnięcia wymarzonych rezultatów.
Kriolipoliza: to technika redukcji problemu miejscowej otyłości oraz cellulitu, wykorzystująca zimno. Dzięki niskim temperaturom (-5ºC dO -10ºC) komórki tłuszczowe są zamrażane, a następnie się krystalizują. Są usuwane z organizmu podczas oddawania moczu i wraz z potem. Zazwyczaj należy wykonać od kilku do kilkunastu sesji.
Kawitacja: Wykorzystuje działanie technologii ultradźwięków. Po zabiegu komórki tłuszczowe są wydalane z organizmu drogą naturalną, czyli wraz z potem i podczas oddawania moczu. Ta technika pozwala także zredukować cellulit. Jedna sesja zabiegowa trwa 45-60 minut.
Istnieją także inne zabiegi, które nie są uznawane za techniki liposukcji bez skalpela, jednak pomagają modelować sylwetkę i usunąć zlokalizowany nadmiar tkanki tłuszczowej, takie jak drenaż limfatyczny i masaże odchudzające, radiofrekwencja (np. BodyTite), VelaSmooth czy VelaShape.
Ile tkanki tłuszczowej jest usuwane liposukcji?
Podczas jednego zabiegu liposukcji można usunąć maksymalnie 5 litrów tłuszczu
Jeżeli zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, nie zaleca się odsysania duże ilości tkanki tłuszczowej podczas jednego zabiegu. Odsysanie większej ilości tłuszczu wiąże się z większym ryzykiem, w tym odwodnienia. Odsysając dużą ilość tkanki tłuszczowej, dochodzi do znacznej utraty witamin i mikroelementów, co w konsekwencji może prowadzić do wstrząsu hipoglikemicznego. Jeżeli podczas zabiegu usuwa się ponad 5 litrów tłuszczu, zabieg powinien być wykonywany techniką strumienia wody i w znieczuleniu ogólnym i konieczna będzie hospitalizacja (1-2 dni) z możliwością uzupełniania płynów ustrojowych. Za bezpieczne uznaje się usunięcie 4-5 litrów tłuszczu podczas jednego zabiegu.
Czy liposukcja boli?
Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu
Jak w przypadku każdej poważniejszej interwencji chirurgicznej podczas zabiegu pacjent jest znieczulony i nie odczuwa żadnego bólu. Znieczulenie utrzymuje się około 24 godzin. Po operacji zwykle nie odczuwa się bólu, a pewien dyskomfort (np. nadwrażliwość, napięcie itp.) w operowanym obszarze, co jest wynikiem operowania kaniulą w tym miejscu. Dlatego też lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Po upływie 72 godzin dyskomfort zacznie stopniowo ustępować. Po 2 tygodniach pacjent może już powrócić do codziennych aktywności.
Rekonwalescencja
Po zabiegu normalne są zasinienia i obrzęki
Pierwsze efekty możemy zaobserwować od razu po zabiegu, jednak należy wziąć pod uwagę, że podczas rekonwalescencji obecne są zasinienia i obrzęki, które ustąpią z czasem. Z tego względu powinno się zaczekać minimum dwa tygodnie, aby wstępnie ocenić rezultaty. Niewielki obrzęk może się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy, w związku z czym na ostateczne efekty należy poczekać około 6 miesięcy.
Bardzo ważne jest, aby prawidłowo nosić ubranie uciskowe, które zakładane jest po zabiegu. Zespół Żagiel Med objaśnia, że ubranie kompresyjne należy nosić przez około 4 tygodnie zarówno w dzień i w nocy i przez następne dwa tygodnie tylko w ciągu dnia. Aby zagwarantować prawidłowe gojenie, pacjent powinien też regularnie udawać się na drenaż limfatyczny.
Wśród innych zaleceń pooperacyjnych wymienić należy unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie kremów z filtrem, niespożywanie witaminy E ani aspiryny, które wpływają na procesy krzepnięcia krwi, zrezygnowanie z alkoholu i tytoniu oraz ograniczenie soli w diecie, aby ograniczyć zatrzymywanie wody. Czas rekonwalescencji trwa od kilku dni do kilku tygodni, a czas powrotu do pełnej sprawności zależy od ilości usuniętego tłuszczu. Po zabiegu zaleca się unikanie dużego wysiłku fizycznego przez minimum 3-4 tygodnie.
Aby zagwarantować prawidłowy proces gojenia i dobre rezultaty, niezwykle ważne jest, aby w okresie pooperacyjnym stosować się do wszystkich zaleceń operatora.
Masaż po liposukcji
Drenaż limfatyczny po zabiegu jest kluczowym aspektem rekonwalescencji
Zespół Bali Clinic objaśnia, że wykonywanie masaży/drenaży limfatycznych po zabiegu liposukcji jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu rekonwalescencji i osiągnięcia pożądanych efektów. Niektórzy specjaliści zalecają wykonanie pierwszego masażu na około 2 tygodnie przed zabiegiem, aby przygotować organizm do operacji. Wykonywanie drenaży limfatycznych jest szczególnie istotne dla pacjentów z problemami krążenia i zatrzymywania wody.
Pierwszy drenaż limfatyczny można wykonać już 1 dzień po zabiegu odsysania tłuszczu. Pierwsze masaże wykonywane są przez ubranie uciskowe. Dzień rozpoczęcia, czas trwania i ilość sesji zabiegowych zależy od zaleceń chirurga.
Wykonywanie masaży po liposukcji pozwala:
zmniejszyć obrzęk;
usunąć z organizmu resztki substancji znieczulających, leków i zatrzymanych płynów;
pobudzić naczynia krwionośne i włosowate do regeneracji;
zmniejszyć ból;
skrócić czas rekonwalescencji;
poprawić stan skóry i jej wygląd;
przyspieszyć proces obkurczania i gojenia się skóry;
zredukować i całkowicie usunąć zwłóknienia.
Zazwyczaj zaleca się wykonanie około 10 sesji drenażu limfatycznego 2 razy w tygodniu. Pacjent powinien zauważyć poprawę stanu obszaru zabiegowego już po 1 zabiegu.
Pierwsze efekty zabiegu są widoczne po zakończeniu procesu gojenia, czyli po około 3 tygodniach od zabiegu. Od razu po interwencji występują obrzęk i zasinienia, które powinny ustąpić w okresie rekonwalescencji. Na ostateczne efekty należy poczekać do 3 miesięcy.
Zespół Kliniki Dr Szczyt podkreśla, że celem liposukcji nie jest rozwiązanie problemu nadwagi lub otyłości (mimo że po zabiegu następuje nieunikniona utrata wagi), a modelowanie określonych partii sylwetki, takich jak pośladki, biodra czy brzuch.
Blizny po zabiegu odsysania tłuszczu są bardzo niewielkie (5 mm lub mniej) i niemal niewidoczne, co jest możliwe dzięki nowoczesnym technikom zabiegowym. Aby uniknąć komplikacji i zagwarantować prawidłowy przebieg procesu gojenia, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń chirurga podczas rekonwalescencji.
Po liposukcji nadmiar tkanki tłuszczowej zostaje usunięty, jednak zabieg nie spowoduje, że na ciało nie będą mieć wpływu czynniki związane ze zmianami wagi, takie jak nadmierna podaż kalorii, siedzący tryb życia, zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, ciąża i karmienie piersią oraz starzenie się organizmu. Jeżeli po zabiegu pacjent nie będzie się zdrowo odżywiał i nie zmieni stylu życia na bardziej aktywny, przyrost masy ciała może spowodować gromadzenie się tkanki tłuszczowej w innych, nieobjętych zabiegiem miejscach ciała; w obrębie partii ciała poddanych operacji również może dojść do odkładania się tkanki tłuszczowej, mimo że w mniejszej ilości.
Ważne jest, aby nie traktować liposukcji jako metody odchudzania, a jedynie jako modelowania sylwetki. Odsysanie tłuszczu nie zapobiega przybieraniu na wadze w przyszłości. Aby utrzymać efekty, konieczne jest przestrzeganie diety, unikanie alkoholu i papierosów oraz regularne ćwiczenia fizyczne.
Blizny po liposukcji
Po liposukcji blizny są niewielki i mało widoczne
Podczas zabiegu wykonuje się małe nacięcia, pozwalające na wprowadzenie kaniuli, dlatego też blizny są bardzo małe (3-5 mm). Przez około 5-6 dni blizny są zakryte opatrunkami; szwy zdejmowane są po 7-10 dniach, jeżeli zostały założone. Na początku mogą mieć lekko czerwony lub różowy kolor, z czasem staną się bledsze i mniej widoczne.
Proces gojenia się ran przebiega inaczej u każdego pacjenta, dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zaleceń chirurga, które są przygotowywane według potrzeb danego pacjenta.
Wśród podstawowych zaleceń dotyczących dbania o blizny możemy wymienić unikanie słońca i aplikowanie kremów z filtrem, niepalenie tytoniu i niespożywanie alkoholu, unikanie leków zwiększających krzepliwość krwi i stosować preparaty ułatwiające gojenie ran i blizn.
Przeciwwskazania
Warto zadbać o ujędrnienie skóry przed i po zabiegu
Jednym z warunków poddania się liposukcji jest dobra jakość skóry, ponieważ u pacjentów z jej nadmiarem zabieg spowoduje jeszcze większą wiotkość i pogorszenie stanu skóry. Obecnie dostępne są zabiegi i technologie, które pozwalają walczyć z wiotkością i utratą jędrności skóry po liposukcji. Wśród nich warto wymienić urządzenie Renuvion J-Plasma, które zastosowane po odessaniu tłuszczu pozwala ujędrnić skórę dzięki technologii plazmy.
Innym rozwiązaniem może być zabieg radiofrekwencji bipolarnej Bodytite, który stosowany jest tak samo jak Renuvion J-Plasma, czyli jako ostatni etap liposukcji. Obie techniki wykorzystują ciepło, aby podgrzać głębsze warstwy skóry poprzez nacięcia wykonane podczas odsysania tłuszczu. Reakcja termiczna powoduje obkurczanie się włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza.
Powikłania
W przypadku liposukcji komplikacje są rzadkie i odwracalne, o ile zabieg zostanie wykonany przez wykwalifikowanego specjalistę, a pacjent zastosuje się do zaleceń pozabiegowych. Ponadto, wskaźnik powodzenia zabiegu liposukcji jest bardzo wysoki, dlatego też jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Mimo to, odsysanie tłuszczu to zabieg chirurgiczny, dlatego zawsze istnieje pewne ryzyko, na przykład związane ze znieczuleniem. Ryzyko wystąpienia powikłań jest większe w przypadku liposukcji dużych partii ciała i łączenia jej z innymi interwencjami chirurgicznymi.
Według Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Estetycznej (ISAPS) wśród możliwych skutków ubocznych wymienić możemy:
infekcje;
zaburzenia czucia;
fałdowanie skóry i nierówności (np. grudki) wyczuwalne pod skórą;
zmiany pigmentacyjne na skórze;
uszkodzenia naskórka;
retencja lub nadmierna/szybka utrata krwi i płynów;
seroma skóry właściwej;
nekroza tkanek.
Często zadawane pytania
Czy efekty liposukcji są trwałe? Liposukcja pozwala usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, jednak nie zapobiega przybieraniu na wadze, dlatego aby utrzymać efekty liposukcji należy zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. W zależności od obszaru efekty mogą być bardziej lub mniej trwałe mimo braku zmian w stylu życia.
Co się stanie, jeśli przytyję po zabiegu? Podczas zabiegu nie usuwa się wszystkich komórek tłuszczowych, a ich nadmiar, dlatego jeżeli pacjent przytyje po operacji, pozostałe komórki tłuszczowe mogę zwiększyć objętość, a także mogą powstawać nowe, szczególnie w obszarach, gdzie nie wykonano zabiegu. Dlatego warunkiem koniecznym do utrzymania efektów jest prowadzenie zdrowego trybu życia, a w szczególności dbanie o zdrową, zbilansowaną dietę i regularny wysiłek fizyczny.
Czy po zabiegu należy nosić ubranie uciskowe? Noszenie ubrania uciskowego według zaleceń chirurga jest niezwykle ważne i konieczne, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Ubranie uciskowe zmniejsza obrzęk i zapobiega m.in. wiotczeniu i powstawaniu uszkodzeń skóry.
Co dzieje się z odessaną tkanką tłuszczową? Tłuszcz odsysany jest do specjalnego pojemnika i może być oczyszczony i wykorzystany do przeszczepu (lipofillingu) w celu wypełnienia wybranych partii ciała lub twarzy (np. pośladków, piersi, zmarszczek).
Czy liposukcja pomoże usunąć cellulit? Zabieg może pomóc poprawić nieco wygląd skóry dotkniętej cellulitem, jednak nie wystarczy, aby całkowicie go usunąć. Ma to związek z tym, że dzięki liposukcji usuwa się nadmiar komórek tłuszczowych, a cellulit powstaje w wyniku zaburzeń tkanki łącznej.
Czy liposukcja boli? Wiele zależy od wielkości obszaru zabiegowego i techniki liposukcji. Zazwyczaj największy ból pacjent odczuwa 3-5 dni po operacji, dlatego w czasie rekonwalescencji zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych, a czasami też przeciwzapalnych.
Czy zwłóknienia po liposukcji same znikną? Nie, nie jest to problem, który rozwiąże się samoistnie. Istnieją jednak metody, które pozwalają pozbyć się zwłóknień.
Czy mogę wykonać liposukcję, jeżeli mam nadwagę? Odsysanie tłuszczu to zabieg, którego celem jest modelowanie sylwetki i nie należy go traktować jak metody utraty wagi. Z tego powodu zaleca się unormowanie wagi przed poddaniem się operacji. Jednak każdy przypadek jest inny, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, który rozważy wszystkie za i przeciw.
"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."