Liposukcja, znana też jako lipoplastyka lub odsysanie tłuszczu, to zabieg mający na celu modelowanie sylwetki poprzez usunięcie niechcianych i odpornych na dietę oraz ćwiczenia depozytów podskórnej tkanki tłuszczowej z bioder, boczków, ud, łydek, kolan, kostek, brzucha, piersi, pleców, ramion, podbródka czy wzgórka łonowego. Operacja jest często łączona z innymi procedurami w celu uzyskania pożądanych efektów i jest jednym z najbezpieczniejszych i najpopularniejszych zabiegów estetycznej chirurgii plastycznej.
Liposukcja odbywa się za pomocą specjalnej kaniuli połączonej z przyrządem wytwarzającym podciśnienie i odsysającym zbyteczny tłuszcz z problematycznych partii ciała. Kaniula jest wprowadzana pod skórę za pomocą krótkich, maksymalnie kilkumilimetrowych nacięć, które w większości przypadków są wykonywane w naturalnych zagięciach skóry tak, by po zagojeniu się, były jak najmniej widoczne. Kaniulą penetruje się i rozdrabnia skupiska tłuszczu, który jest następnie odprowadzany do odpowiedniego zbiornika.
O tym, jak uzyskać optymalny efekt liposukcji opowiada chirurg plastyczny Artur Broma
Liposukcja nie jest sposobem na odchudzanie i nie jest polecana u pacjentów ze znaczną nadwagą czy otyłością.
Należy również pamiętać, że zabieg nie usuwa cellulitu i niektóre metody mogą tylko w pewnym stopniu wpłynąć na obkurczenie skóry.
O przebiegu liposukcji i jej rodzajach opowiada chirurg plastyczny Jerzy Wilgus
Są dwie podstawowe metody odsysania tłuszczu: sucha i mokra tzw. tumescencyjna (różnicą jest użycie płynów zawierających leki obkurczające naczynia oraz leki przeciwbólowe które dodatkowo działają baktriostatycznie). Metody suchej nie stosuje się z uwagi na ryzyko krwawienia.
W zależności od typu urządzenia i kaniuli, wyróżniamy następujące techniki zabiegowe:
Poszczególne metody zabiegowe i typy znieczulenia mogą być łączone. Efekt końcowy jest zależny od wielu czynników m.in. od obszaru odsysanego tłuszczu, wyboru techniki operacyjnej i znieczulenia, oraz od umiejętności i doświadcznia chirurga.
Istnieje kilkanaście technik modelowania sylwetki
Kaniule są wprowadzane do tkanki tłuszczowej przez niewielkie nacięcia, chirurg poruszając kaniulą w przód i w tył rozbija tkankę tłuszczową, która jest następnie odsysana za pomocą urządzenia próżniowego.
Technika sucha: Przy tej metodzie nie dochodzi do wstrzykiwania pod tkankę tłuszczową płynu - stąd też nazwa. Technika ta wymagała użycia silniejszego podciśnienia, czego efektem było odessanie wraz z tkanką tłuszczową stosunkowo dużej ilości krwi, uszkodzenia tkanek, a w konsekwencji wyraźniejsze nierówności na skórze. Obecnie metoda ta uważana jest za przestarzałą i nie jest stosowana.
Techniki mokre stały się przełomem i krokiem naprzód. Polegają na wstrzykiwaniu do warstwy podskórnej roztworu, który rozpulchnia tkankę. Poszczególne metody mokre różnią się od siebie w zależności od składu i ilości użytej cieczy. Roztwór składa się z płynu fizjologicznego (chlorek sodu), adrenaliny (związek powodujący obkurczanie się naczyń krwionośnych), oraz, w niektórych przypadkach, z anestetyków. Metoda ta umożliwia prostsze usunięcie tłuszczu, utrata krwi jest znacznie mniejsza, a zawarte anestetyki działają znieczulająco i przeciwbólowo w trakcie i po operacji. Wstrzyknięty płyn pomaga także zminimalizować ilość wysięków po operacji.
Technika Mokra - Wet. Objętość wstrzykiwanego płynu jest mniejsza niż objętość przewidywanego tłuszczu do odessania, zazwyczaj jest to 200 - 300 ml płynu. Zaprzestano jej stosowania, ponieważ podczas zabiegu dochodziło do odessania krwi, która stanowiła 15-20% objętości wyssanej substancji.
Technika Super mokra - Super Wet. Objętość wstrzykiwanej cieczy jest tu podobna do objętości odsysanego tłuszczu. Metoda ta jest zbliżona do techniki tumescent, z tą różnicą, że w tym przypadku w roztworze płynu nie są zawarte anestetyki lub tylko w małych ilościach.
Technika Tumescent. Polega na wprowadzeniu pod skórę dużej ilości płynu za pomocą 12 centymetrowej kaniuli lub igieł. Płyn jest powoli napuszczany do pola zabiegowego za pomocą pompy infiltracyjnej, którą chirurg manipuluje, kontrolując w ten sposób przepływ cieczy. Płyn tumescencyjny zawiera w swoim składzie preparat znieczulający nasiękowo, najczęściej lidokainę. Dzięki temu możliwe jest wykonanie zabiegu bez konieczności znieczulenia ogólnego. Liposukcja wykonywana w anestezji miejscowej trwa dłużej niż w przypadku znieczulenia ogólnego. Dzieje się to dlatego, że trzeba czekać na działanie środka znieczulającego, wprowadzając etapowo płyn do obszaru operacyjnego bezpośrednio przed odessaniem.
Ilość płynu i środka znieczulającego jest dobierana według ciężaru pacjenta. Objętość płynu jest zazwyczaj 2 - 3 razy większa niż objętość usuwanego tłuszczu.
W wyniku zabiegu przprowadzonego tą metodą powstaje twardy obrzęk tumescencyjny, natomiast skóra staje się oziębiona i blada.
Po wprowadzeniu roztworu można przystąpić do właściwego odsysania tkanki tłuszczowej. W tym celu stosuje się kaniulę, która jest połączona z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie i odsysającym tkankę tłuszczową.
Dzięki miejscowemu znieczuleniu zaletą metody jest możliwość układania pacjenta w różnych pozycjach. Pacjent w czasie zabiegu może np. podnieść kończynę do góry, a w niektórych przypadkach stanąć na nogi. Dzięki temu część tkanki tłuszczowej może być odessana w pozycji stojącej, co umożliwia skorygowanie i udoskonalenie efektu końcowego.
Urządzenie wykorzystywane podczas operacji techniką wibracyjną
Metoda ta charakteryzuje się zastosowaniem wibracyjnej kaniuli, która porusza się delikatnymi ruchami w zasięgu 0,5 - 1 mm. w przód i w tył. Ruchy kaniuli rozbijają tkankę tłuszczową i sprawiają, iż zmienia się ona w emulsję, którą można łatwiej odessać. Przy tej metodzie miejsce przejścia odessanego a nieodessanego obszaru jest bardziej gładkie. Polecana jest w takich partiach ciała, gdzie tkanka tłuszczowa zawiera wiele elementów z tkanki łącznej, w obrębie pleców czy też pośladków. Metoda ta jest też stosowana przy powtórnych zabiegach liposukcji.
O metodzie Vaser Lipo opowiada dr n. med. Wojciech Rybak
Metoda ta polega na zastosowaniu kaniuli, która wytwarza ultradźwięki. Energia ta odziaływuje na błony komórek tłuszczowych rozpuszczając je. Najczęściej technikę stosuje się na takich obszarach ciała jak górna część pleców.
Zaletą metody ultradźwiękowej jest zdolność do przenikania tkanek zawierających więcej tkanki łącznej, możliwość zastosowania tej metody przy powtórnych zabiegach oraz mniejsza utrata krwi podczas zabiegu. Przy niewłaściwym wykonywaniu tej metody grozi ryzyko oparzenia skóry. Samo odsysanie tkanki tłuszczowej przebiega podobnie jak w powyższych metodach. Bardzo dobrym wariantem jest połącznie tej metody z metodą tumescent. Rozgrzanie tkanek poddanych działaniu ultradzwięków prowokuje je do bardziej efektywnego obkurczania się po odessaniu tłuszczu. Sprzyja to lepszym efektom estetycznym zwłaszcza, gdy mamy nadmiar skóry, (co jednak ze względu na wysokie koszty techniki ultradźwiękowej jest rzadko wybierane).
Najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym w tego rodzaju interwencji jest Vaser Lipo.
Nazwa liposukcja ultradźwiękowa może być też mylona z nieinwazyjnym sposobem usuwania tłuszczu E-UAL external ultrasonic-assisted liposuction, która polega na działaniu energiii ultradźwięków z zewnątrz, bez przerwania ciągłości skóry pacjenta. Komórki tłuszczowe są w ten sposób niszczone energią ultradźwięków, a dzięki procesom metabolicznym weliminowane z organizmu. Przykładem stosowanego w tej technice urządzenia jest Ultracontour oraz Ultrashape, jednak ich efekty nie są tak spektakularne i zaleca się je pacjentom z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej.
O zaletach liposukcji laserowej opowiada dr n. med. Tadeusz Witwicki
Jest mniej inwazyjną alternatywą klasycznej liposukcji. Laser rozpuszcza lokalnie nagromadzoną tkankę tłuszczową, która jest następnie usuwana za pomocą ssaka. W metodzie tej stosowane są kaniule o średnicy 1 - 2 mm, które emitują promień laserowy. Poruszając kaniulą do przodu i do tyłu rozbijamy komórki tłuszczowe. Laser odziaływuje też na warstwę podskórną obkurczając włókna kolagenowe.
Efektem interwencji jest więc natychmiastowa i skuteczna likwidacja miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej tzw. depozytów tłuszczowych. Ponadto po zabiegu skóra jest wzmocniona, równomiernie wygładzona i napięta.
Zależnie od rodzaju użytego lasera rozróżniamy procedury: Smart Lipo, Slim Lipo, LipoLife oraz Cool Lipo. W niektórych klinikach łączy się metodę laserową i wibracyjną.
Interwencję można wykonać na różnych partiach ciała
Zaletą metody Body Jet jest mniejsza inwazyjność, krótszy czas trwania zabiegu oraz krótsza rekonwalescencja pacjenta. Dzięki miejscowemu znieczuleniu pacjent w trakcie zabiegu może się poruszać. Na obszarze poddanym zabiegowi nie dochodzi do obrzęków. Zastosowany roztwór wody nie tylko znieczula, ale zwęża naczynia krwionośnie minimalizując krwawienie. Komórki tłuszczowe są nieuszkodzone, a więc pobrana tkanka nadaje się do reimplantacji i modelowania innych obszarów ciała lub twarzy.
Na czym polega metoda infradźwiękowa NIL? (Christoffer Ingves z Kliniki Ambroziak)
Liposukcja N.I.L. jest uważana za postęp w technice wibracyjnej. Ruchy nutacyjne zwiększają kontakt aktywnej powierzchni kaniuli z tłuszczem, co wpływa na zwiększenie ilości odessanej tkanki tłuszczowej. Dzięki ruchowi 3D większość pracy wykonywana jest przez precyzyjny system, dlatego urządzenie nadaje się do usuwania tluszczu z trudnych i delikatnych obszarów. Usunięty tłuszcz nadaje się do reimplantacji. Zabieg jest również bardzo komfortowy dla pacjenta. Wykonywany jest ambulatorynie w znieczuleniu miejscowym. Czas rekonwalescencji jest skrócony do minimum.
Kaniule i inne narzędzia do liposukcji
Kaniule liposukcyjne: mogą mieć średnice od 2 - 4 mm. (w niektórych przypadkach i 6 mm.), różne długości oraz kształty. Końcowki kaniuli mogą być zaokrąglone lub w kształcie tępego dłuta. Każdy typ kaniuli ma swoje zastosowanie w zależności od typu zabiegu i metody. Istnieją także kaniule wibracyjne, wytwarzające ultradźwięki lub emitujące światło laserowe.
We wszystkich metodach technikach istotną kwestia jest średnica stosowanych kaniuli. Szersze kaniule co prawda umożliwiają odsysanie większej ilości tłuszczu skracając czas trwania zabiegu, ale też powodują powstanie większych nierówności i nieregularności. Dlatego też powszechniej stosuje się kaniule o mniejszej średnicy, ponieważ są uważane za delikatniejsze.
Pompa infiltracyjna: jest połączona z systemem węży wiodących roztwór pod skórę.
Urządzenie ssące: jest połączone z kaniulą, umożliwia właściwe odsysanie tłuszczu.
Naczynia i pojemniki na odsysany tłuszcz: są przejrzyste, aby można było kontrolować ilość odessanego tłuszczu oraz ewentualne domieszki krwii.
Podczas jednego zabiegu liposukcji można usunąć maksymalnie 5 litrów tłuszczu
Przy liposukcji przeprowadzanej w znieczuleniu miejscowym nie jest wskazane usuwanie większej ilości tkanki tłuszczowej podczas jednego zabiegu. Odsysanie większej ilości tłuszczu wiąże się z ryzykiem omdlenia, odwodnienia. Dochodzi bowiem do znacznej utraty witamin i mikroelementów co w konsekwencji może prowadzić do wstrząsu hipogklikemicznego. Liposukcja, w wyniku której usuwamy więcej niż 5 litrów tkanki tłuszczowej powinna być wykonywana metodą wodną w całkowitym znieczuleniu z odpowiednio długą hospitalizacją (minimalnie 1-2 dni), w czasie której muszą być uzupełnione płyny ustrojowe. Powszechnia uważa się za bezpieczne odessanie 4-5 litrów tłuszczu podczas jednego zabiegu.
Przebieg zabiegu
Operacja może być wykonywana w znieczuleniu ogólnym, częściowym lub przy pomocy opisanej powyżej metody tumescent.
Znieczulenie miejscowe
Stosowane jest w przypadku małego obszaru zabiegowego. Pod skórę wprowadzany jest roztwór środka znieczulającego.
Metoda tumescent
Przy metodzie tumescent stosuje się bardzo rozcieńczony środek znieczulający. Zaletą tej metody jest długotrwałe działanie znieczulające dzięki powolnemu wchłanianiu się leków. W tkankach z obkurczonym naczyniami krwionośnymi (działaniem adrenaliny), środek znieczulający wchłania się pomału dzięki czemu, nie jest przekraczany dopuszczalny jego poziom w krwii pacjenta. Wadą metody może być szkodliwe działanie lidokainy. Pacjent może też odczuwać nieprzyjemne wrażenia podczas wstrzykiwania analgetyku.
Znieczulenie ogólne
Pacjent jest uśpiony. Działanie przeciwbolowe środka znieczulaącego trwa tylko w czasie zabiegu, po operacji zaś trzeba podać pacentowi leki przeciwbólowe. Wybór zastosowanych analgetyków zależy od zakresu liposukcji. Minimalnie 6 godzin przed narkozą pacjent powinien powstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów oraz palenia tytoniu. Trzeba jednak uświadomić sobie, że znieczulenie ogólne jest poważną ingerencją medyczną w ludzkim organizmie niosącą oczywiste ryzyka. Interwencja w znieczuleniu ogólnym przebiega z zastosowaniem metody wet lub super wet, roztwór w większości przypadków nie zawiera anestetyków.
Wybór chirurga jest niezwykle ważny
Zabieg odsysania tłuszczu może być wykonywany przez lekarza specjalistę chirurgii plastycznej lub chirurgii ogólnej.
Wybierając lekarza sprawdź:
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja i wykonanie badań
W czasie pierwszej konsultacji chirurg dokładnie objaśni pacjentowi przebieg operacji i wybierze najwłaściwszą metodę:
Pacjent powinien dokładnie i otwarcie przedyskutować z lekarzem cele i oczekiwane efekty zabiegu. W swoich oczekiwaniach powinien być realistyczny.
Również chirurg powinien być szczery wobec pacjenta, opisując nie tylko wszystkie dostępne rozwiązania, ale także ryzyka i powikłania, które wiążą się z poszczególnymi metodami zabiegowymi.
Znacznym obciążeniem dla organizmu jest znieczulenie ogólne, szczególnie w przypadku chorób serca i naczyń krwionośnych. Znane są przypadki cięższych komplikacji w czasie operacji takie jak: niewydolność serca z powodu nadmiernego obciążenia organizmu wprowadzonymi płynami czy reakcje alergiczne na środki znieczulające. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:
Dokładna instrukcja powinna też dotyczyć jedzenia, picia oraz przyjmowania leków i witamin przed operacją. Niekóre leki, np. aspiryna, mogą wpływać na krzepliwość krwi i powodować nadmierne krwawienie w czasie operacji.
Rówież na trzy tygodnie przed planowaną operacją nie powinna się u pacjenta pojawić żadna wirusowa infekcja czy przeziębienie. O wszelkich chorobach i dolegliwościach pacjent powinien powiadomić swojego chirurga i ewentualnie odroczyć zabieg.
Wskazane jest powstrzymać się od palenia papierosów minimum na 2-3 dni przed operacją i 2-3 dni po zabiegu.
Upewnij się, że ktoś zabierze Cię do domu po operacji i pozostanie z tobą przynajmniej w pierwszą noc po zabiegu. Jeśli poddajesz się liposukcji na dużym obszarze, możesz zostać poproszony o pozostanie w szpitalu do następnego dnia.
Lekarz wyznacza miejsca zabiegowe
Operacja w zależności od rozleglości, typu znieczulenia, ilości usuwanej tkanki tłuszczowej trwa od godziny do pięciu godzin.
Pierwszy etap:
Przed operacją na ciele pacjenta wyznaczane są miejsca zabiegowe. Oznaczanie odbywa się w pozycji stojącej po to, aby było widać właściwie anatomiczne kształty i rozłożenie tkanki tłuszczowej. Na sali operacyjnej lub w warunkach ambulatoryjnych miejsca oznaczone na ciele pacjenta są dokładnie dezynfekowane i zabezpieczone sterylnymi chustami, aby nie doszło do infekcji.
Drugi etap:
Do przygotowanego miejsca wprowadzany jest roztwór. Skład płynu jest uzależniony od metody zabiegowej. Roztwór jest aplikowany z pompy infuzyjnej, która połączona jest systemem rurek z igłą. Aby cały obszar był równomiernie wypełniony płynem, igła jest wbijana pod skórę kilkakrotnie. Wpuszczanie cieczy powinno odbywać się wolno, aby ciało pacjenta zdążyło się przystosować, oraz w odpowiedniej ilości, aby tkanka tłuszczowa mogła być odpowiednio odessana. Zastosowanie miejscowej anestezji wydłuża czas zabiegu o około 40-60 min., ponieważ trzeba poczekać, aż zacznie działać znieczulenie.
Specyficznym miejscem liposukcji jest brzuch. Mięśnie proste brzucha sa stosunkowo silnie połączone nerwami czuciowymi z powłokami brzusznymi. W czasie operacji przeprowadzanej w znieczuleniu miejscowym, odsysana jest nie tylko tkanka tłuszczowa, ale i środek znieczulający, dlatego też pod koniec zabiegu pacjent może odczuwać nieprzyjemny ból. Dodatkowo ruchy kaniuli pociągają za wyżej wymienione nerwy czuciowe, których nie da się znieczulić ze względu na ich przebieg w mięśniach.
Trzeci etap:
Odsysanie tkanki tłuszczowej, które trwa około 40 min. Chirurg wykonuje skalpelem 2 - 3 nacięcia w jednym miejscu odsysania. Przez cięcie, które ma długość około 3 - 6 mm, pod skórę wprowadzana jest kaniula, którą będzie odsysana tkanka tłuszczowa. Ruchy kaniuli odbywają się w kierunku od dołu w górę tak, aby nie została uszkodzona warstwa mięśniowa oraz skóra. Ruchy muszą być powolne i delikatne. W czasie trwania zabiegu kaniule mogą być w zależności od potrzeb wymieniane. Najtrudniejszą częścią zabiegu jest odsysanie tłuszczu na granicy obszarów poddawanych zabiegowi.
Odessana tkanka tłuszczowa, zgromadzana jest w specjalnym pojemniku. Ma barwę brzoskwiniową, ponieważ jest zmieszna z krwią. Chirurg w czasie zabiegu obserwuje wygląd oraz barwę zgromadzanego materiału, kontrolując ilość krwawienia.
Na koniec zabiegu nacięcia są zaszywane i zabezpieczane przed infekcją. W niktórych klinikach nie są szyte, ale ich brzegi są zbliżane do siebie specjalnymi stripami, które umożliwiają wolne wypływanie resztek roztworu tuminescencyjnego i płynu tkankowego.
Etap czwarty
Zaraz po zakończeniu zabiegu pacjent jest ubierany w ubranko uciskowe, które w nektórych klinikach jest szyte na miarę. Działa ona profilaktycznie przeciw obrzękom, powikłaniom zakrzepowo - zatarowym oraz przyśpiesza procesy gojenia.
Wyciekanie płynów z miejsca zabiegowego może utrzymywać się od 8-10 h. Pacjenci są zaopatrywani w specjalne podkłady, które chronią przed zabrudzeniem. Kolejny zabieg można najwcześniej po upływie 6 miesięcy.
Nie pij alkoholu przez pięć dni po operacji i później podczas przyjmowania leków przeciwbólowych.
W zależności od praktyk danej placówki lekarz może po zabiegu zaordynować antybiotyki w celu przeciwdziałania możliwym zakażeniom.
Należy odczekać co najmniej sześć tygodni przed eksponowaniem ciała na słońcu i opalaniem się ze względu na możliwość obrzęku.
W większości przypadków po operacji nie trzeba stosować środków przeciwbólowych. Kiedy jednak znieczulenie ustąpi, możesz odczuwać dyskomfort. Przy ewentualnych dolegliwościach bólowych wystarczy podanie 1-2 tabletek ibuprofenu.
Obrzęk jest maksymalny po 48 godzinach od operacji. Obecność i wielkość obrzęku jest kwestią indywidualną, ale większość pacjentów odczuwa sztywność czy pieczenie. Obrzęki znikają po około 7 -10 dniach, ale niewielki obrzęk może występować nawet do czterech miesięcy. Pieczenie może być niekiedy odczuwane jeszcze przez około 3 tygodnie.
10% do 15% obrzęku może powracać przez okres sześciu do dziewięciu miesięcy przy wysiłku lub nadmiernej aktywności.
Po operacji należy wykonywać masaże
Masaż jest obok ubrania uciskowego uważany za obowiązkowy dodatek po odsysaniu tłuszczu jakiejkolwiek okolicy ciała. Wskazany jest drenaż limfatyczny lub endermologia.
Stosowanie masaży limfatycznych poprawia drenaż chłonki, wpływa na szybsze ustępowanie obrzęków oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nierówności. Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy, pozwala na usunięciu zebranych płynów i przyspieszenie metabolizmu tkankowego, poprawia jędrność skóry, stymulując do produkcji włókien kolagenowych, a jednocześnie zmniejsza tkliwość i dyskomfort obszaru zabiegowego.
Do masażu przystępujemy po około tygodniu, 10 dniach od zabiegu. Pomijane są miejsca, na których jeszcze występują krwiaki lub zasinienia. Masaż wykonujemy 2-3 razy w tygodniu przez kilka tygodni po zabiegu. Warto oddać się w ręce doświadczonego fizjoterapeuty, który ma doświadczenie w tym względzie.
Blizny po liposukcji są przez mniej więcej 5-6 dni zakryte sterylnymi opatrunkami. Szwy, jeśli były zakładane, są zwykle usuwane siedem do dziesięciu dni po interwencji. Gojenie blizn jest procesem długofalowym i zależy od indywidualnych dyspozycji pacjenta. Pacjentom po tej operacji nie poleca się opalania przez około 3-6 miesięcy. Do momentu, gdy blizna nie wybieleje, powinno się ją zakrywać plastrem lub stosować kremy z wysokim UV filtrem.
Czas rekonwalescencji to około 2-3 tygodnie
Jak najszybciej po interwencji pacjent powinien zacząć powoli wracać do mobilności: od prostych ćwiczeń kończyn dolnych, pionizacji i wstania z łóżka oraz kroków po pokoju. Wszystkie te czynności należą do tzw. profilaktyki zakrzepowo - zatorowej. Jednocześnie w ten sposób szybciej pozbywasz się obrzęków.
Unikaj jednak napinania się, pochylania i podnoszenia podczas wczesnego okresu pooperacyjnego. W wielu przypadkach będziesz w stanie powrócić do większości normalnych czynności w ciągu dziesięciu dni lub krócej.
Przy metodzie tumescent możesz już w 2-3 dobie po operacji wrócić do siedziącej pracy zawodowej. Powrót do uprawiania sportów jest możliwy dopiero po około 2 tyg. po zabiegu. Przy rozległej liposukcji w znieczuleniu ogólnym ponowne uprawianie sportów jest możliwe dopiero po 4 tygodniach.
Wizyty kontrolne będą kontynuowane przez kilka tygodni, a następnie po kilku miesiącach w określonych odstępach czasu.
Ważne jest, aby ze względów bezpieczeństwa zgłaszać się do gabinetu lekarza w w wyznaczonym czasie i za każdym razem, gdy zauważysz jakiekolwiek zmiany w leczonym obszarze.
Przebieg operacji
Ubranie uciskowe nie jest zdejmowane przez pierwszych 24 h. Posiada ona specjalne otwory pozwalające pacjentowi na korzystanie z toalety. Po mniej więcej dobie może być zdejmowane na 1-2 h dziennie (w razie konieczności można je również wyprać). Okres stosowania tej odzieży jest uzależniony od doświadczeń danej placowki, od zwyczajów danego lekarza, metody zabiegowej, stanu skóry, ilości usuwanego tłuszczu, rozległości zabiegu, najczęściej jednak jest to okres około 2-3 tygodni (włącznie z nocami). Przy rozległej liposukcji w znieczuleniu ogólnym czas noszenia ubrań uciskowych może wynosić nawet od 8 do 12 tyg.
Po interwencji lekarz zakłada dreny
Po zabiegu z rany odcieka jeszcze część płynu infiltracyjnego i płynu tkankowego. Ciecze te mogą być zabarwione krwią, co nie powinno budzić niepokoju u pacjenta. Po około 10 h wyciekanie płynu powinno samoistnie ustać. W niektórych klinikach zakładane są na kilka dni specjane, małe dreny odprowadzające roztwór.
Niezwykle ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza. Dotyczą one noszenia odzieży uciskowej, ewentualnego przyjmowaniu antybiotyków oraz powrotu do bezpiecznej aktywności. Twój chirurg przekaże Ci również informacje o naturalnych objawach pooperacyjnych oraz o tych, które powinny Cię zaniepokoić. Pamiętaj również, że czas potrzebny na pełną rekonwalescencję jest bardzo indywidualny i u każdego pacjenta inny.
Cena zależy od rodzaju metody, obszaru, który jest poddawany zabiegowi, lekarza i regionu. Średnia cena liposukcji w Polsce wynosi: 8500 PLN
Ubezpieczenie nie pokrywa kosztów zabiegu. Niektórzy lekarze oferują swoim pacjentom możliwość płatności w ratach.
Operacja odsysania tłuszczu pozwala usunąć tłuszcz z miejsc opornych na diety i ćwiczenia
Podobnie jak w przypadku innych zabiegów operacyjnych i w tym przypadku może dojść do powikłań. Nie występują one często, ale chirurg jest zobowiązany poinformować pacjenta o ryzyku ich wystąpienia. Do powikłań może dochodzić szczególnie u pacjentów o obniżonej odpornościi. Dolegliwości w czasie rekonwalescenci mogą być też wynikiem nie stosowania się do zaleceń i instrukcji lekarza prowadzącego (korzystanie z solarium, uprawianie sportu, itd.)
W wyjątkowych sytuacjach mogą się pojawić następujące komplikacje:
nierówności skóry
Jeżeli operacja jest przeprowadzana przez doświadczonego chirurga, pacjent rzetelnie poinformuje lekarza o swoim stanie zdrowia, a następnie stosuje się do zaleceń pozabiegowych, ryzyko komplikacji jest niewielkie, a efekt może być zagwarantowany. Bardziej ryzykowny może być zabieg przeprowadzany na większych rejonach ciała podczas jednego zabiegu oraz łączenie liposukcji z innymi zabiegami chirurgii plastycznej.
Odsysanie tłuszczu to zabieg estetyczny. Nie istnieją wskazania medyczne do jej wykonania, dlatego też nie może być finansowana z ubezpieczenia zdrowotnego. Po zabiegu lekarz nie może też pacjentowi wystawić zwolnienia lekarskiego, dlatego na czas trwania zabiegu i na okres rekonwalescencji trzeba wziąć urlop.
Liposukcja ud: efekty (chirurg plastyczny Konrad Januszek)
Pacjent nie może oczekiwać, że bezpośrednio po zabiegu będzie wyglądał rewelacyjnie. Ostateczny efekt będzie widoczny po 2-3 miesiącach, a w wyjątkowych przypadkach nawet po pół roku. Jednak już po około tygodniu od zabiegu można zaobserwować znaczną różnicę w wyglądzie ciała, która będzie jeszcze bardziej zauważalna po ustąpieniu obrzęku.
Efekt jest zależny od wielu czynników, m.in. od obszaru odsysanego tłuszczu, wyboru techniki operacyjnej i znieczulenia, oraz od umiejętności i doświadcznia chirurga. Pacjent powienien jednak pamiętać, że jedynie trwała zmiana diety i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych mogą zagwarantować długotrwałe utrzymanie się efektu.
Jakich efektów możemy się spodziewać po liposukcji (dr n. med. Aldona Stachura)
Wyniki operacji liposukcji są w zasadzie trwałe, ponieważ usunięto komórki tłuszczowe. Jednak na kształt i kontury ciała może wpłynąć przyrost masy ciała spowodowany nadmierną podażą energii, zmianami hormonalnymi, starzeniem się, ciążą, genetycznymi uwarunkowaniami i czynnikami związanymi ze stylem życia.
Po liposukcji, jeśli nadal będziesz spożywać nadmiar kalorii, tłuszcz nie będzie już przechowywany w komórkach, które zostały usunięte, ale będzie gromadzony w innych obszarach ciała. Nie ma sposobu, jak przewidzieć, gdzie twoje ciało będzie magazynować nowy tłuszcz. Co więcej, Twój lekarz nie usuwa wszystkich komórek tłuszczowych z obszaru docelowego, więc pozostałe w tym obszarze komórki tłuszczowe mogą nadal zwiększać rozmiar.
Ważne jest utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych i stabilnej wagi, aby utrzymać wyniki operacji.
Konsultacja z chirurgiem plastycznym
"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."