Liposukcja, odsysanie tłuszczu

Planujesz zabieg?

Wypełnij krótki formularz i wyślij niezobowiązujące pytanie do 4 lekarzy. Dzięki temu uzyskasz konkretne odpowiedzi od najlepszych specjalistów w tej dziedzinie - szybko i bezpłatnie.

Jesteś po zabiegu?

Podziel się swoimi doświadczeniami w krótkiej ankiecie i pomóż innym podejmować lepsze decyzje.

 1. Step 16
 2. Step 17
 3. Step 18
 4. Step 19
 5. Step 20
 6. Step 21
 7. Step 22
 8. Step 23

Kiedy chcesz poddać się liposukcji?

Jakie partie ciała chcesz wymodelować za pomocą liposukcji?

Byłaś/eś już kiedyś na liposukcji

Jaką metodę rozważasz?

W jaki sposób probowałaś/eś schudnąć?

Jak długo próbujesz schudnąć?

Czy podjęcie decyzji o zabiegu ułatwiłaby możliwość płatności w ratach?

Czy chciałabyś się ubezpieczyć na wypadek powikłań?

Autor:

Liposukcja znana też jako lipoplastyka, odsysanie tłuszczu, odsysanie tkanki tłuszczowej, lipo to zabieg mający na celu modelowanie sylwetki poprzez usunięcie niechcianych i odpornych na dietę oraz ćwiczenia depozytów podskórnej tkanki tłuszczowej z bioder, boczków, ud, łydek, kolan, kostek, brzucha, piersi, pleców, ramion, podbródka czy wzgórka łonowego. Liposukcja jest często łączona z innymi procedurami w celu uzyskania pożądanych efektów i jest jednym z najbezpieczniejszych i najpopularniejszych zabiegów estetycznej chirurgii plastycznej.

Liposukcja odbywa się za pomocą specjalnej kaniuli połączonej z przyrządem wytwarzającym podciśnienie i odsysającym zbyteczny tłuszcz z problematycznych partii ciała. Kaniula jest wprowadzana pod skórę za pomocą krótkich, maksymalnie kilkumilimetrowych nacięć, które w większości przypadków są wykonywane w naturalnych zagięciach skóry tak, by po zagojeniu się, były jak najmniej widoczne. Kaniulą penetruje się i rozdrabnia skupiska tłuszczu, który jest następnie odprowadzany do odpowiedniego zbiornika.

liposuction
Miejsca najczęściej poddawana liposukcji

Liposukcja - czy jestem odpowiednim kadydatem?

 • nadmiar tkanki tłuszczowej zaburza proporcje sylwetki
 • nadmiar tłuszczu jest zlokalizowany na brzuchu, ramionach, udach, łydkach, podbródku, nie znikają one pod wpływem ćwiczeń i diet
 • jesteś sprawna/y fizycznie
 • masz nadwagę, która nie przekracza 10 kg i Twoja waga jest stabilna
 • nie planujesz w najbliższym czasie ciąży
 • nie masz wielkiego nadmiaru skóry
 • Twoja skóra jest elastyczna
 • masz realistyczne oczekiwania
 • górna granica wiekowa nie jest wyznaczona, ale u osób z mniejszą elastycznościa skóry (po około 40 roku życia) efekty liposukcji nie będą tak zadowalające

Liposukcja nie jest sposobem na odchudzanie i nie jest polecana u pacjentów ze znaczną nadwagą czy otyłością.

Należy również pamiętać, że liposukcja nie usuwa cellulitu i niektóre metody mogą tylko w pewnym stopniu wpłynąć na obkurczenie skóry.

Metody liposukcji

Są dwie podstawowe metody liposukcji: sucha i mokra tzw. tumescencyjna (różnicą jest użycie płynów zawierających leki obkurczające naczynia oraz leki przeciwbólowe które dodatkowo działają baktriostatycznie). Metody suchej nie stosuje się z uwagi na ryzyko krwawienia.

W zależności od typu urządzenia i kaniuli, możemy też liposukcę podzielić na:

Poszczególne metody zabiegowe i typy znieczulenia mogą być łączone. Efekt końcowy jest zależny od wielu czynników m.in. od obszaru odsysanego tłuszczu, wyboru techniki operacyjnej i znieczulenia, oraz od umiejętności i doświadcznia chirurga.

Liposukcja klasyczna - SAL

Kaniule są wprowadzane do tkanki tłuszczowej przez niewielkie nacięcia, chirurg poruszając kaniulą w przód i w tył rozbija tkankę tłuszczową, która jest następnie odsysana za pomocą urządzenia próżniowego.

Technika sucha: Przy tej metodzie nie dochodzi do wstrzykiwania pod tkankę tłuszczową płynu - stąd też nazwa. Technika ta wymagała użycia silniejszego podciśnienia, czego efektem było odessanie wraz z tkanką tłuszczową stosunkowo dużej ilości krwi, uszkodzenia tkanek, a w konsekwencji wyraźniejsze nierówności na skórze. Obecnie metoda ta uważana jest za przestarzałą i nie jest stosowana.

Techniki mokre stały się przełomem i krokiem naprzód. Polegają na wstrzykiwaniu do warstwy podskórnej roztworu, który rozpulchnia tkankę. Poszczególne metody mokre różnią się od siebie w zależności od składu i ilości użytej cieczy. Roztwór składa się z płynu fizjologicznego (chlorek sodu), adrenaliny (związek powodujący obkurczanie się naczyń krwionośnych), oraz, w niektórych przypadkach, z anestetyków. Metoda ta umożliwia prostsze usunięcie tłuszczu, utrata krwi jest znacznie mniejsza, a zawarte anestetyki działają znieczulająco i przeciwbólowo w trakcie i po operacji. Wstrzyknięty płyn pomaga także zminimalizować ilość wysięków po operacji.

Technika Mokra - Wet. Objętość wstrzykiwanego płynu jest mniejsza niż objętość przewidywanego tłuszczu do odessania, zazwyczaj jest to 200 - 300 ml płynu. Zaprzestano jej stosowania, ponieważ podczas zabiegu dochodziło do odessania krwi, która stanowiła 15-20% objętości wyssanej substancji.

Technika Super mokra - Super Wet. Objętość wstrzykiwanej cieczy jest tu podobna do objętości odsysanego tłuszczu. Metoda ta jest zbliżona do techniki tumescent, z tą różnicą, że w tym przypadku w roztworze płynu nie są zawarte anestetyki lub tylko w małych ilościach.

Technika Tumescent. Polega na wprowadzeniu pod skórę dużej ilości płynu za pomocą 12 centymetrowej kaniuli lub igieł. Płyn jest powoli napuszczany do pola zabiegowego za pomocą pompy infiltracyjnej, którą chirurg manipuluje, kontrolując w ten sposób przepływ cieczy. Płyn tumescencyjny zawiera w swoim składzie preparat znieczulający nasiękowo, najczęściej lidokainę. Dzięki temu możliwe jest wykonanie zabiegu bez konieczności znieczulenia ogólnego. Liposukcja wykonywana w anestezji miejscowej trwa dłużej niż w przypadku znieczulenia ogólnego. Dzieje się to dlatego, że trzeba czekać na działanie środka znieczulającego, wprowadzając etapowo płyn do obszaru operacyjnego bezpośrednio przed odessaniem.

Ilość płynu i środka znieczulającego jest dobierana według ciężaru pacjenta. Objętość płynu jest zazwyczaj 2 - 3 razy większa niż objętość usuwanego tłuszczu.

W wyniku zabiegu przprowadzonego tą metodą powstaje twardy obrzęk tumescencyjny, natomiast skóra staje się oziębiona i blada. 

Po wprowadzeniu roztworu  można przystąpić do właściwego odsysania tkanki tłuszczowej. W tym celu stosuje się kaniulę, która jest połączona z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie i odsysającym tkankę tłuszczową.

Dzięki miejscowemu znieczuleniu zaletą metody jest możliwość układania pacjenta w różnych pozycjach. Pacjent w czasie zabiegu może np. podnieść kończynę do góry, a w niektórych przypadkach stanąć na nogi. Dzięki temu część tkanki tłuszczowej może być odessana w pozycji stojącej, co umożliwia skorygowanie i udoskonalenie efektu końcowego.

Liposukcja wibracyjna - PAL (Power - assisted liposuction)

vacuson_lp_60_z

Metoda ta charakteryzuje się zastosowaniem wibracyjnej kaniuli, która porusza się delikatnymi ruchami w zasięgu 0,5 - 1 mm. w przód i w tył.  Ruchy kaniuli rozbijają tkankę tłuszczową i sprawiają, iż zmienia się ona w emulsję, którą można łatwiej odessać. Przy tej metodzie miejsce przejścia odessanego a nieodessanego obszaru jest bardziej  gładkie. Polecana jest w takich partiach ciała, gdzie tkanka tłuszczowa zawiera wiele elementów z tkanki łącznej, w obrębie pleców czy też pośladków. Metoda ta jest też stosowana przy powtórnych zabiegach liposukcji.

Liposukcja ultradźwiękowa - UAL(ultrasonic-assisted liposuction)

Metoda ta polega na zastosowaniu kaniuli, która wytwarza ultradźwięki. Energia ta odziaływuje na błony komórek tłuszczowych rozpuszczając je. Najczęściej technikę stosuje się na takich obszarach ciała jak górna część pleców.

Zaletą liposukcji ultradźwiękowej jest zdolność do przenikania tkanek zawierających więcej tkanki łącznej, możliwość zastosowania tej metody przy powtórnych zabiegach liposukcji oraz mniejsza utrata krwii podczas zabiegu. Przy niewłaściwym wykonywaniu tej metody grozi ryzyko oparzenia skóry. Samo odsysanie tkanki tłuszczowej przebiega podobnie jak w powyższych metodach. Bardzo dobrym wariantem jest połącznie tej metody z metodą tumescent. Rozgrzanie tkanek poddanych działaniu ultradzwięków prowokuje je do bardziej efektywnego obkurczania się po odessaniu tłuszczu. Sprzyja to lepszym efektom estetycznym zwłaszcza, gdy mamy nadmiar skóry, (co jednak ze względu na wysokie koszty techniki ultradźwiękowej jest rzadko wybierane).

Najpopularniejszym urządzeniem do liposukcji ultradźwiękowej jest: Vaser Lipo

Liposukcja Vaser Samir Ibrahim
Sześciopak wytworzony podczas liposukcji Vaser Lipo przez dr Samira Ibrahima w Klinice Mandala

Nazwa liposukcja ultradźwiękowa może być też mylona z nieinwazyjnym sposobem usuwania tłuszczu E - UAL external ultrasonic - assisted liposuction, która polega na działaniu energiii ultradźwięków z zewnątrz, bez przerwania ciągłości skóry pacjenta. Komórki tłuszczowe są w ten sposób niszczone energią ultradźwięków, a dzięki procesom metabolicznym weliminowane z organizmu. Przykładem stosowanego w tej technice urządzenia jest Ultracontour oraz Ultrashape. Należy pamiętać, że nie jest to jednak metoda liposukcji, nie dochodzi tu bowiem od odsysania tłuszczu, a wiąc efekt nie będzie tak spektakularny jak po liposukcji ultradźwiękowej.

 

Liposukcja laserowa

Jest mniej inwazyjną alternatywą klasycznej liposukcji. Laser rozpuszcza lokalnie nagromadzoną tkankę tłuszczową, która jest następnie usuwana za pomocą ssaka. W metodzie tej stosowane są kaniule o średnicy 1 - 2 mm, które emitują promień laserowy. Poruszając kaniulą do przodu i do tyłu rozbijamy komórki tłuszczowe. Laser odziaływuje też na warstwę podskórną obkurczając włókna kolagenowe.

Efektem liposukcji laserowej jest więc natychmiastowa i skuteczna likwidacja miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej tzw. depozytów tłuszczowych. Ponadto po zabiegu skóra jest wzmocniona, równomiernie wygładzona i napięta. 

Zależnie od rodzaju użytego lasera rozróżniamy liposukcję  Smart Lipo, Slim Lipo, LipoLife oraz  Cool Lipo. W niektórych klinikach łączy się metodę laserową i wibracyjną.

Liposukcja wspomagana strumieniem wodnym WAL

Zaletą tej metody liposukcji (Body jet) jest mniejsza inwazyjność, krótszy czas trwania zabiegu oraz  krótsza rekonwalescencja pacjenta. Dzięki miejscowemu znieczuleniu pacjent w trakcie zabiegu może się poruszać. Na obszarze poddanym zabiegowi nie dochodzi do obrzęków. Zastosowany roztwór wody nie tylko znieczula, ale zwęża naczynia krwionośnie minimalizując krwawienie. Komórki tłuszczowe są nieuszkodzone, a więc pobrana tkanka nadaje się do reimplantacji i modelowania innych obszarów ciała lub twarzy.

Liposukcja infradźwiękowa NIL

Liposukcja N.I.L. jest uważana za postęp w technikach liposukcji wibracyjnej. Ruchy nutacyjne zwiększają kontakt aktywnej powierzchni kaniuli z tłuszczem, co wpływa na zwiększenie ilości odessanej tkanki tłuszczowej.  Dzięki ruchowi 3D większość pracy wykonywana jest przez precyzyjny system, dlatego urządzenie nadaje się do usuwania tluszczu z trudnych i delikatnych obszarów. Usunięty tłuszcz nadaje się do reimplantacji. Zabieg jest również bardzo komfortowy dla pacjenta. Wykonywany jest ambulatorynie w znieczuleniu miejscowym. Czas rekonwalescencji jest skrócony do minimum.

Liposukcja - jaką wybrać metodę?

Tradycyjne metody liposukcji, takie jak liposukcja klasyczna SAL, są stosowane od dawna, metody wspomagane ultradźwiękami, strumieniem wodnym, laserem są stosunkowo nowe. Niektóre nowoczesne techniki liposukcji mogą lepiej spełnić oczekiwania danego pacjenta, zdecydowanie jednak nie należy ulegać presji panujących na rynku trendów. Nie obowiązuje tu bowiem zasada, że to co najnowsze, jest najlepsze. Twój lekarz na podstawie konsultacji określi, jaka metoda będzie w Twoim przypadku właściwym rozwiązaniem.

Liposukcja - kaniule i inne narzędzia

Kaniule liposukcyjne: mogą mieć średnice od 2 - 4 mm. (w niektórych przypadkach i 6 mm.), różne długości oraz kształty. Końcowki kaniuli mogą być zaokrąglone lub w kształcie tępego dłuta. Każdy typ kaniuli ma swoje zastosowanie w zależności od typu zabiegu i metody. Istnieją także kaniule wibracyjne, wytwarzające ultradźwięki lub emitujące światło laserowe.

We wszystkich metodach liposukcyjnych istotną kwestia jest średnica stosowanych kaniuli. Szersze kaniule co prawda umożliwiają odsysanie większej ilości tłuszczu skracając czas trwania zabiegu, ale też powodują powstanie większych nierówności i nieregularności. Dlatego też powszechniej stosuje się kaniule o mniejszej średnicy, ponieważ są uważane za delikatniejsze. lipo_k

Pompa infiltracyjna: jest połączona z systemem węży wiodących roztwór pod skórę.

Urządzenie ssące: jest połączone z kaniulą liposukcyjną, umożliwia właściwe odsysanie tłuszczu.

Naczynia i pojemniki na odsysany tłuszcz: są przejrzyste, aby można było kontrolować ilość odessanego tłuszczu oraz ewentualne domieszki krwii.

Odsysanie tłuszczu - ilość usuwana podczas zabiegu

Przy liposukcji przeprowadzanej w znieczuleniu miejscowym nie jest wskazane usuwanie większej ilości tkanki tłuszczowej podczas jednego zabiegu. Odsysanie większej ilości tłuszczu wiąże się z ryzykiem omdlenia, odwodnienia. Dochodzi bowiem do znacznej utraty witamin i mikroelementów co w konsekwencji może prowadzić do wstrząsu hipogklikemicznego. Liposukcja, w wyniku której usuwamy więcej niż 5 litrów tkanki tłuszczowej powinna być wykonywana metodą mokrą w całkowitym znieczuleniu z odpowiednio długą hospitalizacją (minimalnie 1 - 2 dni), w czasie której muszą być uzupełnione  płyny ustrojowe. Powszechnie uważa się za bezpieczne liposukcje, które nie przekraczają 3 litrów odessanej tkanki tłuszczowej podczas jednej sesji.

Liposukcja - znieczulenie

Liposukcja może być wykonywana w znieczuleniu ogólnym, częściowym lub przy pomocy opisanej powyżej metody tumescent.

Znieczulenie miejscowe

Stosowane jest w przypadku małego obszaru zabiegowego. Pod skórę wprowadzany jest roztwór środka znieczulającego.

Metoda tumescent

Przy metodzie tumescent stosuje się bardzo rozcieńczony środek znieczulający. Zaletą tej metody jest długotrwałe działanie znieczulające  dzięki powolnemu wchłanianiu się leków. W tkankach z obkurczonym naczyniami krwionośnymi (działaniem adrenaliny), środek znieczulający wchłania się pomału dzięki czemu, nie jest przekraczany  dopuszczalny jego poziom w krwii pacjenta. Wadą metody może być  szkodliwe działanie lidokainy. Pacjent może też odczuwać nieprzyjemne wrażenia podczas wstrzykiwania analgetyku.

Znieczulenie ogólne

liposukce2
Liposukcja

Pacjent jest uśpiony. Działanie przeciwbolowe środka znieczulaącego trwa tylko w czasie zabiegu, po operacji zaś trzeba podać pacentowi leki przeciwbólowe. Wybór zastosowanych analgetyków zależy od zakresu liposukcji. Minimalnie 6 godzin przed narkozą pacjent powinien powstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów oraz palenia tytoniu. Trzeba jednak uświadomić sobie, że znieczulenie ogólne jest poważną ingerencją medyczną w ludzkim organizmie niosącą oczywiste ryzyka. Liposukcja w znieczuleniu ogólnym przebiega z zastosowaniem metody wet lub super wet, roztwór w większości przypadków nie zawiera anestetyków.

Liposukcja - wybór lekarza

Zabieg liposukcji może być wykonywany przez lekarza specjalistę chirurgii plastycznej lub chirurgii ogólnej.
Wybierając lekarza sprawdź:

 • specjalizację i uzyskane certyfiaty
 • dowiedz się, jakie ma lekarz doświadczenia
 • zapytaj, jakimi dysponuje urządzeniami
 • zobacz zdjęcia przed/po jego pacjentów
 • przeczytaj opinie innych pacjentów
 • umów się na osobistą konsultację

Liposukcja - przygotowanie do zabiegu, konsultacja

W czasie pierwszej konsultacji chirurg dokładnie objaśni pacjentowi przebieg operacji i wybierze najwłaściwszą metodę:

 • poprosi Cię o wskazanie, gdzie są zlokalizowane problematyczne złogi tłuszczu
 • zrobi zdjęcia, szczególnie jeśli obszary, które mają być leczone, znajdują się z tyłu
 • oceni elastyczność skóry
 • zapyta o idealną wagę, realistyczną wagę i aktualną wagę
 • może zaproponować program odchudzania
 • zapyta kobiet, czy nie planują macierzyństwa
 • zapyta o poprzednie operacje, stan zdrowia, przeszłe i obecne schorzenia z uwzględnieniem ciśnienia, problemów z tarczycą lub cukrzycą
 • zapyta o alergie i aktualnie przyjmowane leki

Pacjent powinien dokładnie i otwarcie przedyskutować z lekarzem cele i oczekiwane efekty zabiegu. W swoich oczekiwaniach powinien być realistyczny.

Również chirurg powinien być szczery wobec pacjenta, opisując nie tylko wszystkie dostępne rozwiązania, ale także ryzyka i powikłania, które wiążą się  z poszczególnymi metodami zabiegowymi.

Znacznym obciążeniem dla organizmu jest znieczulenie ogólne, szczególnie w przypadku chorób serca i naczyń krwionośnych. Znane są  przypadki cięższych komplikacji w czasie operacji takie jak: niewydolność serca z powodu nadmiernego obciążenia organizmu wprowadzonymi płynami czy reakcje alergiczne na środki znieczulające. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku:

 • wysokiego ciśnienia

 • chorób serca i płuc

 • cukrzycy

 • alergii na leki

 • skłonności do zatorowości żylnej

 • stanów krwotocznych

 • chorob gruczołów wewnątrzwydzieczych jak np. tarczycy

Dokładna instrukcja powinna też dotyczyć jedzenia, picia oraz przyjmowania leków i witamin przed operacją. Niekóre leki, np. aspiryna, mogą wpływać na krzepliwość krwi i powodować nadmierne krwawienie w czasie operacji.

Rówież na trzy tygodnie przed planowaną operacją nie powinna się  u pacjenta pojawić żadna wirusowa infekcja czy przeziębienie. O wszelkich chorobach i dolegliwościach pacjent powinien powiadomić swojego chirurga i ewentualnie odroczyć zabieg.

Wskazane jest powstrzymać się od palenia papierosów minimum na 2-3 dni przed operacją i 2-3 dni po zabiegu. 

Upewnij się, że ktoś zabierze Cię do domu po operacji i pozostanie z tobą przynajmniej w pierwszą noc po zabiegu. Jeśli poddajesz się liposukcji na dużym obszarze, możesz zostać poproszony o pozostanie w szpitalu do następnego dnia.

Przebieg liposukcji

Operacja w zależności od rozleglości, typu znieczulenia, ilości usuwanej tkanki tłuszczowej  trwa od godziny do pięciu godzin.

Pierwszy etap:

Przed operacją na ciele pacjenta wyznaczane są miejsca liposukcji. Oznaczanie odbywa się w pozycji stojącej po to, aby było widać właściwie anatomiczne kształty i rozłożenie tkanki tłuszczowej. Na sali operacyjnej lub w warunkach ambulatoryjnych miejsca oznaczone na ciele pacjenta są dokładnie dezynfekowane i zabezpieczone sterylnymi chustami, aby nie doszło do infekcji.

liposukce
Lekarz wyznacza miejsca przeznaczone do liposukcji

Drugi etap:

Do  miejsca przygotowanego do  liposukcji wprowadzany jest roztwór. Skład płynu jest uzależniony od metody zabiegowej. Roztwór jest aplikowany z pompy infuzyjnej, która połączona jest systemem rurek z igłą. Aby cały obszar był równomiernie wypełniony płynem, igła jest wbijana pod skórę kilkakrotnie. Wpuszczanie cieczy powinno odbywać się wolno, aby ciało pacjenta zdążyło się przystosować, oraz w odpowiedniej ilości, aby tkanka tłuszczowa mogła być odpowiednio odessana. Zastosowanie miejscowej anestezji wydłuża czas zabiegu o około 40 - 60 min., ponieważ trzeba poczekać, aż zacznie działać znieczulenie.

Specyficznym miescem liposukcji jest brzuch. Mięśnie proste brzucha sa stosunkowo silnie połączone nerwami czuciowymi z powłokami brzusznymi. W czasie liposukcji przeprowadzanej w znieczuleniu miejscowym, odsysana jest nie tylko tkanka tłuszczowa,  ale i środek znieczulający, dlatego też pod koniec zabiegu pacjent może odczuwać nieprzyjemny ból. Dodatkowo ruchy kaniuli pociągają za wyżej wymienione nerwy czuciowe, których nie da się znieczulić ze względu na ich przebieg w mięśniach.

Trzeci etap:

lipo_t

Odsysanie tkanki tłuszczowej, które trwa około 40 min. Chirurg wykonuje skalpelem 2 - 3 nacięcia w jednym miejscu odsysania. Przez cięcie, które ma długość około 3 - 6 mm, pod skórę wprowadzana jest kaniula, którą będzie odsysana tkanka tłuszczowa. Ruchy kaniuli odbywają się w kierunku od dołu w górę tak, aby nie została uszkodzona warstwa mięśniowa oraz skóra. Ruchy muszą być powolne i delikatne. W czasie trwania zabiegu kaniule mogą być w zależności od potrzeb wymieniane. Najtrudniejszą częścią zabiegu jest odsysanie tłuszczu na granicy obszarów poddawanych zabiegowi.

Odessana tkanka tłuszczowa, zgromadzana jest w specjalnym pojemniku. Ma barwę brzoskwiniową, ponieważ jest zmieszna z krwią. Chirurg w czasie zabiegu obserwuje wygląd oraz barwę zgromadzanego materiału, kontrolując ilość krwawienia.

Na koniec zabiegu nacięcia są zaszywane i zabezpieczane przed infekcją. W niktórych klinikach nie są szyte, ale ich brzegi są zbliżane do siebie specjalnymi stripami, które umożliwiają wolne wypływanie resztek roztworu tuminescencyjnego i płynu tkankowego.

Etap czwarty

Zaraz po zakończeniu zabiegu pacjent jest ubierany w ubranko uciskowe, które w nektórych klinikach jest szyte na miarę. Działa ona profilaktycznie przeciw obrzękom, powikłaniom zakrzepowo - zatarowym oraz przyśpiesza procesy gojenia.

Wyciekanie płynów z miejsca liposukcji może utrzymywać się od 8 - 10 h. Pacjenci są zaopatrywani w specjalne podkłady, które chronią przed zabrudzeniem. Poprawa efektów zabiegu czy powtórna liposukcja są możliwe najwcześniej po upływie 6 miesięcy.

Liposukcja - rekonwalescencja po zabiegu

Alkohol i palenie po liposukcji

Nie pij alkoholu przez pięć dni po operacji i później podczas przyjmowania leków przeciwbólowych.

Antybiotyki po liposukcji

W zależności od praktyk danej placówki lekarz może po zabiegu zaordynować antybiotyki w celu przeciwdziałania możliwym zakażeniom.

Hospitalizacja po liposukcji

Przy zabiegach przeprowadzonych ambulatoryjnie hospitalizacja nie jest konieczna. Przy znieczuleniu ogólnym hospitalizacja trwa od 1 do 2 dni.

Leki przeciwbólowe po liposukcji

W większości przypadków po operacji nie trzeba stosować środków przeciwbólowych. Kiedy jednak znieczulenie ustąpi, możesz odczuwać dyskomfort. Przy ewentualnych dolegliwościach bólowych wystarczy podanie 1-2 tabletek ibuprofenu.

Masaż po liposukcji

Masaż  jest obok ubranka uciskowego uważany za obowiązkowy dodatek po zabiegach liposukcji jakiejkolwiek okolicy ciała. Wskazany jest drenaż limfatyczny lub endermologia. 

Stosowanie masaży limfatycznych poprawia drenaż chłonki, wpływa na szybsze ustępowanie obrzęków oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nierówności. Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy, pozwala na usunięciu zebranych płynów i przyspieszenie metabolizmu tkankowego, poprawia jędrność skóry, stymulując  do produkcji włókien kolagenowych, a jednocześnie zmniejsza tkliwość i dyskomfort obszaru zabiegowego. 

Do masażu przystępujemy po około tygodniu, 10 dniach od zabiegu. Pomijane są miejsca, na których jeszcze występują krwiaki lub zasinienia. Masaż wykonujemy 2-3 razy w tygodniu przez kilka tygodni po zabiegu. Warto oddać się w ręce doświadczonego fizjoterapeuty, który ma doświadczenie w tym względzie.

Obrzęk po liposukcji

Obrzęk jest maksymalny po 48 godzinach od operacji. Obecność i wielkość obrzęku jest kwestią indywidualną, ale większość pacjentów odczuwa sztywność czy pieczenie. Obrzęki znikają po około 7 -10 dniach, ale niewielki obrzęk może występować nawet do czterech miesięcy. Pieczenie może być niekiedy odczuwane jeszcze przez około 3 tygodnie.

10% do 15% obrzęku może powracać przez okres sześciu do dziewięciu miesięcy  przy wysiłku lub nadmiernej aktywności.

Opalanie się po liposukcji

Należy odczekać co najmniej sześć tygodni przed eksponowaniem ciała na słońcu i opalaniem się ze względu na możliwość obrzęku.

Pielęgnacja blizn po liposukcji

Blizny po liposukcji są  przez mniej więcej 5-6 dni zakryte sterylnymi opatrunkami. Szwy, jeśli były zakładane, są zwykle usuwane siedem do dziesięciu dni po liposukcji. Gojenie blizn jest procesem długofalowym i zależy od indywidualnych dyspozycji pacjenta. Pacjentom po liposukcji nie poleca się opalania przez około 3-6 miesięcy. Do momentu, gdy blizna nie wybieleje, powinno się ją zakrywać plastrem lub stosować kremy z wysokim UV filtrem.

Powrót do aktywności po liposukcji

Aktywacja pacjenta po liposukcji powinna zacząć się jak najszybciej po zabiegu od prostych ćwiczeń kończyn dolnych, pionizacji i wstania z łóżka oraz kroków po pokoju. Wszystkie te czynności należą do tzw. profilaktyki zakrzepowo - zatorowej. Jednocześnie w ten sposób szybciej pozbywasz się obrzęków.

Unikaj jednak napinania się, pochylania i podnoszenia podczas wczesnego okresu pooperacyjnego. W wielu przypadkach będziesz w stanie powrócić do większości normalnych czynności w ciągu dziesięciu dni lub krócej.

Przy metodzie tumescent możesz już w 2-3 dobie po operacji wrócić do siedziącej pracy zawodowej. Powrót do uprawiania sportów jest możliwy dopiero po około 2 tyg. po zabiegu. Przy rozległej liposukcji w znieczuleniu ogólnym ponowne uprawianie sportów jest możliwe dopiero po 4 tygodniach.

Ubranko uciskowe

Ubranie uciskowe nie jest zdejmowane przez pierwszych 24 h. Posiada ona specjalne otwory pozwalające pacjentowi na korzystanie z toalety. Po mniej więcej dobie może być zdejmowane na 1-2 h dziennie (w razie konieczności można je również wyprać). Okres stosowania tej odzieży jest uzależniony od doświadczeń danej placowki, od zwyczajów danego lekarza, metody liposukcji, stanu skóry, ilości usuwanego tłuszczu, rozegłości zabiegu, najczęściej jednak jest to okres około 2-3 tygodni (włącznie z nocami). Przy rozległej liposukcji w znieczuleniu ogólnym czas noszenia ubrań uciskowych może wynosić nawet od 8 do 12 tyg. 

Wizyty kontrolne po liposukcji

Wizyty kontrolne będą kontynuowane przez kilka tygodni, a następnie po kilku miesiącach w określonych odstępach czasu.

Ważne jest, aby ze względów bezpieczeństwa zgłaszać się do gabinetu lekarza w w wyznaczonym czasie i za każdym razem, gdy zauważysz jakiekolwiek zmiany w leczonym obszarze.

Wyciekanie płynu, dreny

Po zabiegu z rany odcieka jeszcze część płynu infiltracyjnego i płynu tkankowego. Ciecze te mogą być zabarwione krwią, co nie powinno budzić niepokoju u pacjenta. Po około 10 h wyciekanie płynu powinno samoistnie ustać. W niektórych klinikach zakładane są na kilka dni specjane, małe dreny odprowadzające roztwór.


Niezwykle ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza. Dotyczą one  noszenia odzieży uciskowej, ewentualnego przyjmowaniu antybiotyków oraz powrotu do bezpiecznej aktywności. Twój chirurg przekaże Ci również informacje o naturalnych objawach pooperacyjnych oraz o tych, które powinny Cię zaniepokoić. Pamiętaj również, że czas potrzebny na pełną rekonwalescencję jest bardzo indywidualny i u każdego pacjenta inny.


Liposukcja - cena

Cena liposukcji zależy od rodzaju metody liposukcjii, obszaru, który jest poddawany zabiegowi, lekarza i regionu.

Średnia cena liposukcji w Polsce wynosi: 8500 PLN

Ubezpieczenie nie pokrywa kosztów zabiegu. Niektórzy lekarze oferują swoim pacjentom możliwość płatności w ratach.

Liposukcja - powikłania

liposukce
Po liposukcji

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów operacynych  i wyniku liposukcji może dojść do powikłań. Nie występują one często, ale chirurg jest zobowiązany poinformować pacjenta o ryzyku ich wystąpienia. Do powikłań może dochodzić szczególnie u pacjentów o obniżonej odpornościi. Dolegliwości w czasie rekonwalescenci mogą być też wynikiem nie stosowania się do zaleceń i instrukcji lekarza prowadzącego (korzystanie z solarium, uprawianie sportu, itd.)

W wyjątkowych sytuacjach mogą się pojawić następujące komplikacje:

 • infekcje

 • zaburzenia czucia

  nierówności skóry

 • zmiany barwnikowe na skórze

 • tworzenie nietypowych blizn

 • oparzenia skóry w wyniku liposukcji ultradźwiękami

 • seromy w skórze właściwej

 • nekroza tkanki skórnej

Jeżeli liposukcja jest przeprowadzana przez doświadczonego chirurga, pacjent rzetelnie poinformuje lekarza o swoim stanie zdrowia, a następnie stosuje się do zaleceń pozabiegowych, ryzyko komplikacji jest niewielkie, a efekt może być zagwarantowany. Bardziej ryzykowny może być zabieg liposukcji większych rejonów ciała wykonywany podczas jednego zabiegu oraz łączenie liposukcji z innymi zabiegami chirurgii plastycznej.

Finansowanie liposukcji

Liposukcja jest zabiegiem estetycznym. Nie istnieją wskazania medyczne do jej wykonania, dlatego też nie może być finansowana z ubezpiecznia zdrowotnego. Po zabiegu lekarz nie może też pacjentowi wystawić zwolnienia lekarskiego, dlatego na czas trwania zabiegu i na okres rekonwalescencji trzeba wziąć urlop.

Liposukcja - kiedy efekty?

Pacjent nie może oczekiwać, że bezpośrednio po zabiegu będzie wyglądał rewelacyjnie. Ostateczny efekt  będzie widoczny po 2-3 miesiącach, a w wyjątkowych przypadkach nawet po pół roku. Jednak już po około tygodniu od zabiegu można zaobserwować znaczną różnicę w wyglądzie ciała, która będzie jeszcze bardziej zauważalna po ustąpieniu obrzęku.

Januszek liposukcja ud
Liposukcja ud - dr Konrad Januszek

Efekt jest zależny od wielu czynników, m.in. od obszaru odsysanego tłuszczu, wyboru techniki operacyjnej i znieczulenia, oraz od umiejętności i doświadcznia chirurga.  Pacjent powienien jednak pamiętać, że jedynie trwała zmiana diety i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych mogą zagwarantować długotrwałe utrzymanie się efektu.

Liposukcja - jak długo utrzymują się efekty?

Wyniki operacji liposukcji są w zasadzie trwałe, ponieważ usunięto komórki tłuszczowe. Jednak na kształt i kontury ciała może wpłynąć przyrost masy ciała spowodowany nadmierną podażą energii, zmianami hormonalnymi, starzeniem się, ciążą, genetycznymi uwarunkowaniami i czynnikami związanymi ze stylem życia.

Po liposukcji, jeśli nadal będziesz spożywać nadmiar kalorii, tłuszcz nie będzie już przechowywany w komórkach, które zostały usunięte, ale będzie gromadzony w innych obszarach ciała. Nie ma sposobu, jak przewidzieć, gdzie twoje ciało będzie magazynować nowy tłuszcz. Co więcej, Twój lekarz nie usuwa wszystkich komórek tłuszczowych z obszaru docelowego, więc pozostałe w tym obszarze komórki tłuszczowe mogą nadal zwiększać rozmiar.

Ważne jest utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych i stabilnej wagi, aby utrzymać wyniki liposukcji.

Liposukcja - przeciwwskazania

 • liposukcja nie powinna być wykonywana w okraślonych partiach  ciała.
 • bezwzględnie przeciwwskazane jest  wykonywanie tego zabiegu  na dolnej połowie pośladków
 • ze względu na kwestie anatomiczne nie poleca się jej wykonywać w obszarze pleców
 • rejony ciała z dużym nadmiarem skóry nie są najlepszym obszarem dla zabiegu
 • liposukcja jest wyjątkowo ryzykownym zabiegiem dla pacjentów z problemami zdrowotnymi, szczególnie z cukrzycą, chorobami serca, płuc, niewydolnością krążenia
 • jest niewskazana u osób, które w niedawnej przeszłości miały inną operację w pobliżu miejsca planowanej liposukcji

Aktualizowane: 30.03.2019

Autor

Specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej z ponad 20 letnim doświadczeniem. Przez wiele lat pracował w Oddziale Chirurgii Plastycznej CSK MSWiA pod kierownictwem dr. n. med. Tadeusza Witwickiego, tam też ukończył specjalizację z Chirurgii Plastycznej. W 2015 roku obronił pracę doktorską.

Liposukcja (odsysanie tłuszczu) - Nowości

8 mitów na temat liposukcji

lek. med. Julita Jędrzejczak - klinika PRESTIGE

Liposukcja jest bardzo popularną metodą pozbycia się zbędnych kilogramów. Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Estetycznej...

Więcej opinii na ten temat

Liposukcja (odsysanie tłuszczu) - Cenniki

Ceny od 10 500 zł
zazwyczaj do 18 000 zł
AMC Art Medical Center dr n. med. Artur Śliwiński
Ceny od 5 000 zł
Dr Szczyt Klinika Chirurgii Plastycznej
Ceny od 3 000 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Ceny od 5 000 zł
zazwyczaj do 25 000 zł
Dr Piotr Turkowski
Ceny od 6 000 zł
zazwyczaj do 15 000 zł
dr n. med. Łukasz Ulatowski
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni