Transplantacja włosów - przeszczep włosów

Autor:

Transplantacja włosów nazywana również przeszczepianiem włosów to chirurgiczny zabieg, który polega na pobraniu włosów z miejsca dawczego, najczęściej potylicy i wszczepieniu uzyskanych włosów do miejsca biorczego, najczęściej zakoli i szczytu głowy. Dedykowana jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn borykających się z wypadaniem i utratą włosów w następstwie zmian hormonalnych, skłonności dziedzicznych, procesu starzenia lub chorób czy urazów. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa od 3 do 7 godzin. Pozwala na odtworzenie ubytku włosów na głowie, ale również na odbudowanie brwi lub wzmocnienie zarostu na twarzy.

Historia transplantacji włosów

„Ojcem" zabiegu przeszczepu włosów jest amerykański dermatolog dr Orentreich. To on w 1959 roku wykonał przeszczep włosów u pacjenta z łysieniem androgenowym.

Zabieg przeszczepu włosów jest powszechnie stosowany od końca XX wieku. Zabieg FUE wykonuje się od około 10 lat.

Metody transplantacji włosów - wady i zalety

Najpopularniejszymi i najczęściej stosowanymi metodami transplantacji włosów jest metoda FUT i FUE.

FUT - metoda tzw. „paska-strip”

Polega na wycięciu paska na skórze głowy okolicy potylicy długości zależnej od ilości pozyskiwanych graftów. Po pobraniu paska skóry powstaje rana, któa zostaje zaszyta. W tym miejscu pozostaje linijna blizna. Z uzyskanego paska skóry pod mikroskopem wydzielane zostają pojedyncze jednostki włosowe, tzw. grafty.

Zalety: mieszki włosowe o dużej żywotności, wskazana dla pacjentów, którzy nie chcą golić głowy, szczególnie dobra dla kobiet.

Wady: duży uraz zabiegowy, długi okres rekonwalescencji, widoczna linijna blizna.

FUE - follicular unit excision

Jest to małoinwazyjna procedura przeszczepu włosów. Podczas zabiegu pobierane są pojedyncze grafty – jednostki włosowe. W miejscu pobrania pozostają śladowe, mało widoczne blizny. Uzyskane w ten sposób mieszki włosowe przeszczepiane są następnie do miejsca dawczego.

Zalety: szybka rekonwalescencja, zabieg małoinwazyjny, mało widoczne blizny

Wady: większa możliwość uszkodzenia mieszków włosowych, konieczne golenie głowy w miejscu dawczym, czas zabiegu.

BHT - body hair transplant

W tego rodzajach zabiegu przeszczepiane włosy pobierane są z okolic innych niż głowa, najczęściej z brody, klatki piersiowej rzadziej kończyn.

Zalety: pobrane tą metoda włosy są dobre do rekonstrukcji owłosienia na brodzie i brwiach.

Wady: widoczne blizny, ograniczona ilość graftów, przeszczepiane włosy są o innym charakterze.

Wskazania do transplantacji włosów

Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Główne wskazania to:

 • łysienie androgenowe
 • blizny pourazowe
 • blizny pooparzeniowe
 • skąpy zarost na twarzy,
 • brak wzrostu włosów na brwiach

Przebieg konsultacji przed transplantacją włosów

Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska. Lekarz dokładnie zbiera wywiad chorobowy, ogląda skórę głowy, wykonuje badanie, tzw. folicosopię, wstępnie nakreśla planowaną linię odbudowy włosów.

Przygotowania do transplantacji włosów – zalecenia

Około 10 dni przed zabiegiem należy odstawić leki wpływające na krzepnięcie krwi np. Aspiryna, vit.E, Loxon. Należy zaprzestać palenia papierosów lub mocno je ograniczyć. W dniu zabiegu nie nakładać żadnych masek i odżywek na włosy. Zażyć leki zazwyczaj stosowane, np. na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę itp.

W dniu zabiegu pacjent musi być zupełnie zdrowy, bez żadnej infekcji.

Znieczulenie do transplantacji włosów

Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie sprawia, że zabieg jest zupełnie bezbolesny i można po nim samemu wrócić do domu.

Przebieg transplantacji włosów

Zabieg transplantacji włosów metodą FUE można podzielić na kilka etapów:

 • zaprojektowanie linii włosów
 • nacięcie skóry w okolicy pojedynczych mieszków włosowych
 • wyjęcie jednostek włosowych - tzw. graftów
 • oczyszczanie i preparowanie mieszków włosowych
 • przechowywanie graftów
 • nacinęcie otworów pod przeszczepy
 • umieszczanie mieszków włosowych w przygotowanych otworach
 • założenie opatrunków

Podczas transplantacji własnych włosów pacjent pozostaje w pozycji leżącej  lub siedzącej, co jest komfortowe podczas kilkugodzinnego zabiegu.

Zabieg przeszczepu włosów zaczyna się od przygotowania miejsca dawczego. Najczęściej do przeszczepu pobierane są włosy z tyłu głowy, które są niewrażliwe na działanie aktywnego testosteronu, głównej przyczyny łysienia androgenowego. Włosy te przeszczepione w nowe miejsce zachowują swoją zdolność wzrostu. Pierwszy etap transplantacji włosów to znieczulenie miejsca dawczego.

Następnie w metodzie FUT wycinany jest pasek skóry. Wielkość przeszczepu jest różna w zależności od wielkości obszaru, który jest poddawany tranplantacji. Jest to średnio 1,5x10 cm. Bezpośrednio przed zabiegiem włosy w miejscu pobrania należy przystrzyc na długość około 2mm. Pozostałych włosów nie trzeba skracać.

W metodzie FUE pobierane są pojedyncze grafty. Na miejsce pobrania zakładany jest opatrunek - bandaż dookoła głowy.

Kolejnym etapem jest znieczulenie miejsca wszczepiania włosów i wytworzenie na skórze nacięć. Nacięcie najczęściej wykonuje się przy pomocy specjalnego skalpela o wielkości w przybliżeniu odpowiadającej wielkości wkładanych przeszczepów lub przy pomocy lasera czy specjalnego robota.

Podczas metody FUT przeszczepy włosów wraz z cebulkami włosowymi wkładane są przy pomocy mikropincety w nacięcia na obszarze poddanym transplantacji. Opatrunek jest zakładany na miejsce dawcze i miejsce biorcze.

Również w metodzie FUE poszczególne grafty są umieszczane na tym obszarze za pomocą specjalnych penset lub specjalnych implantatorów. Po tym zabiegu pacjent wychodzi z opatrunkiem tylko w miejscu dawczym.

Czas trwania transplantacji włosów

Zabieg jest dość czasochłonny. Średnio trwa od 3 do 7 godzin w zależności od ilości przeszczepianych graftów i techniki zabiegu.

Rekonwalescencja po przeszczepianiu włosów

Po zakończeniu operacji na głowę zakładany jest sterylny opatrunek elastyczny, który nie tylko chroni nowe przeszczepy i zaszytą ranę w miejscu biorczym w przypadku metody FUE, ale też zapobiega powstawaniu większych obrzęków w miejscu transplantacji.

Opatrunek zazwyczaj zdejmuje się w 2 lub 3 dniu po zabiegu i wtedy pacjent może już umyć włosy. W miejscach przeszczepów tworzą się drobne strupki, które po 7 - 10 dniach same odpadają.

W przypadku metody FUT szwy w tyle głowy usuwane są po upływie ok. 2 tygodni.

Do aktywności fizycznej można wrócić po 2- 3 tygodniach.

Po zabiegu metodą FUT może wystąpić dość duży ból, w przypadku FUE ból jest znacznie mniejszy. Często po upływie 3 dni po zabiegu w okolicy czołowej i okolicy zakoli pojawia się obrzęk czoła i powiek górnych. Obrzęk ten samoistnie ustępuje.

Tak jak w przypadku wszystkich blizn skóra wokół przeszczepów po odpadnięciu strupków jest różowa, ale wraz z upływem czasu nabierze normalnego koloru.

Część włosów z włożonych przeszczepów może po zabiegu stopniowo wypadać, ale w dalszym etapie dochodzi do regeneracji cebulek włosowych i odnowienia wzrostu tych włosów.

Jak przyspieszyć gojenie po transplantacji włosów?

Gojenie przyspieszają specjalne preparaty przeciwzapalne z domieszką kwasu hialuronowego oraz stosowane podczas zabiegu osocze bogatopłytkowe. Również gojenie przyspiesza zastosowanie lasera PL TOUCH.

Czy transplantację włosów trzeba powtarzać?

Dobrze wykonanego zabiegu nie trzeba powtarzać. Proces łysienia jednak postępuje i wraz z upływem czasu niekiedy jest wymagane uzupełnienie.

Efekty przeszczepiania włosów

Efekt zabiegu jest trwały- przeszczepiane włosy nigdy nie wypadną.

Transplantowane włosy spełniają w nowym miejscu takie same funkcje, jakie miały w miejscu ich odebrania. Rosną w naturalny sposób, można je obcinać, farbować, itd. Należy jednak zaznaczyć, że ich pełnowartościowy wzrost rozpocznie się po upływie dłuższego czasu, a efekt zabiegu możemy ocenić po około roku. Natomiast już po 3 miesiącach widać „ nowe włosy”.

Transplantacja wlosow przed po Sandelewski
Efekty zabiegu transplantacji włosów - dr Artur Sandelewski San Medical
Sandelewski przeszczep wlosow Efekty zabiegu transplantacji włosów - dr Artur Sandelewski San Medical

Blizny po transplantacji włosów

W przypadku metody FUT pozostaje długa linijna blizna w miejscu dawczym.

W przypadku FUE i BHTpunktowe blizny o średnicy ok 0,5 mm.

Po pobraniu włosów metodą FUE blizny są praktycznie niewidoczne.

Powikłania po transplantacji włosów

Powikłania po transplantacji włosów zdarzają się niezwykle rzadko, wśród nich można wymienić:

 • infekcję w miejscu zabiegu,
 • zapalenie okołomieszkowe,
 • utrzymujące się zaczerwienienie skóry głowy,
 • zaburzenia czucia skóry głowy,
 • świąd skóry

Przeciwwskazania do transplantacji włosów

Przeciwwskazaniem do przeszczepu włosów jest:

 • nieodpowiedni stan zdrowia,
 • choroby zapalne mieszków włosowych,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • nieodpowiednie miejsce dawcze,
 • nasilone łysienie w bardzo młodym wieku

Zabiegi, dzięki którym można osiągnąć porównywalny efekt?

W obecnej chwili nie ma metod, które pozwoliłyby osiągnąć efekt porównywalny z zabiegiem przeszczepiania włosów.

Zalety transplantacji włosów

Zabieg przeszczepu włosów to naturalny zabieg, który pozwala na odtworzenie ubytku włosów. Stosowany jest nie tylko na głowie. Bardzo często korzystają z niego kobiety, aby odbudować brwi i mężczyźni, aby uzyskać gęsty zarost na twarzy. Zabieg ten jest małoinwazyjny szczególnie w przypadku metody FUE. Ryzyko związane z przeszczepem włosów jest niewielkie. Powikłania zdarzają się wyjątkowo rzadko i nie zagrażają życiu ani zdrowiu. Zabieg powinien wykonywać doświadczony specjalista z zakresu chirurgii lub chirurgii plastycznej.

Ogromną zaletą jest fakt, że do transplantacji są wykorzystywane nasze własne włosy, dzięki czemu można osiągnąć bardzo naturalne efekty. Nie ma innej metody, która umożliwiłaby w podobny sposób odbudować utracone włosy.

Transplantacja włosów z wykorzystaniem robotów

W ostatnich latach zabiegi transplantacji włosów stara się zrewolucjonizować robotyka. Robot scanuje głowę pacjenta, a w komputerze jest tworzony model 3D. Następnie odpowiednio zaprogramowane urządzenie pobiera mieszki włosowe i przygotowuje obszar do wszczepień. Samej transplantacji dokonuje lekarz, dlatego bardzo ważne jest, aby i taki zabieg przeprowadzał doświadczony specjalista.

Wśród lekarzy są zwolennicy i przeciwnicy stosowania robotów. Urządzenia te nie są bowiem doskonałe. Obecne na rynku roboty posiadają licencję do pobierania mieszków ze skóry głowy ciemnowłosych mężczyzn. System nie musi więc zadziałać u osób rudych, z włosami jasnymi lub siwymi, a także kręconymi. Ponadto uważa się, że wprawna ręka doświadczonego chirurga może pracować bardziej precyzyjnie, ale równie szybko jak robot.

Przeszczep włosów u kobiet

Niektórzy lekarze twierdzą, że problem wypadania włosów dotyczy jednej z pięciu kobiet. Jest ono zazwyczaj spowodowane procesem starzenia się, chorobami lub zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy.

U kobiet wypadanie włosów przejawia się jako rzednięcie na środku głowy i ma znacznie bardziej skomplikowane podłoże niż u mężczyzn. Dlatego bardzo istotna jest zwrócenie się do lekarza tuż po wystąpieniu pierwszych objawów, a następnie właściwa diagnostyka i wdrożenie leczenia, które ma na celu usunięcie przyczyn łysienia i wzmocnienie mieszków włosowych.

Do takich metod obok farmakoterapii i stosowania właściwej diety uzupełniającej niedobory minerałów i witamin można zaliczyć różnego rodzaju wcierki, mezoterapie koktajlami lub osoczem bogatopłytkowym, laseroterapie.

Wskazana jest również odpowiednia pielęgnacja włosów z tendecją do wypadania.

Przeszczep wlosow kobieta Mandala
Efekty transplantacji włosów u kobiet - Mandala Clinic/dr Samir Ibrahim

Transplantacja włosów jest dla kobiet najbardziej radykalną metodą leczenia łysienia i pacjentki muszą sobie uświadomić, że nie można osiągnąć takiej samej gęstości włosów, jaką miały przed ich wypadaniem. Może natomiast w doskonały sposób zakryć przerzedzone miejsca i uzupełnić ubytki.

Aktualizowane: 29.07.2019

Przeszczep włosów - transplatacja włosów - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Zarejestrowany użytkownik Dr. Ahmed ALTAN MD 02.09.2019
Warto     

A więc tak... Po przylocie do Turcji duże ŁAAŁ? za pokój hotelowy i ogólnie cały hotel. Na drugi dzień spotkanie w nowoczesnej klinice z miłym i życzliwym doktorem Altanem. Ogólnie to cała obsługa jest miła i sympatyczna... Więcej 

Przeszczep włosów - transplatacja włosów - Cenniki

Ceny od 10 000 zł
Dr Szczyt Klinika Chirurgii Plastycznej
Ceny od 12 zł
zazwyczaj do 15 zł
Dr Piotr Turkowski
dr n. med. Artur Sandelewski
Jaworzno, Bielsko-Biała, Kraków, Katowice
Ceny od 3 000 zł
dr n. med. Artur Sandelewski
dr Janusz Jaworowski
Warszawa, Białystok
Ceny od 9 zł
dr Janusz Jaworowski
SAN-MEDICAL CENTRUM MEDYCZNE
Bielsko-Biała, Katowice, Jaworzno, Kraków, Warszawa
Ceny od 5 000 zł
SAN-MEDICAL CENTRUM MEDYCZNE

Przeszczep włosów - transplatacja włosów

95% poleca. 415 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni