Transplantacja włosów - przeszczep włosów

Włosy są już od dawna uważane za symbol piękna i stanowią ważną część wyglądu każdego człowieka. Przerzedzenia włosów czy nawet ich strata staje się często frustrującym problemem psychicznym. Chirurgia plastyczna potrafi ten problem rozwiązać przy pomocy transplantacji włosów.

Na czym polega transplantacja włosów?

W celu uzupełniania wyłysiałych lub pokrytych rzadkim porostem miejsc w większości przypadków stosowane są przeszczepy włosów pacjenta lub nowe mikroszczepy. Najlepsze zastosowanie znajdują one w przypadku mężczyzn mających kłopot z klasycznym wypadaniem włosów, wtedy gdy dojdzie u nich do ograniczenia i stablizacji wypadania włosów. Utrata włosów może być następstwem zmian hormonalnych i skłonności dziedzicznych lub spowodowana procesem starzenia.

Wypadanie włosów może być także skutkiem poparzenia lub innych doznanych urazów, a w takim przypadku zabieg transplantacji często jest uznawany za zabieg rekonstrukcyjny. Koszty leczenia może wówczas pokryć NFZ.

Jeżeli po konsultacji z chirurgiem zapadnie decyzja, że transplantacja włosów jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, to z pewnością w podjęciu decyzji o zabiegu pomoże fakt, że ten rodzaj operacji jest przeprowadzany już od ponad 30 lat. Jeśli zastanawiasz się nad tym czy poddać się tej operacji to poniższy artykuł umożliwi Ci zrozumienie na czym polega jej przebieg, dostarczy informacji o przygotowaniach do zabiegu i o tym, jakie przynosi efekty. Nie jest jednak możliwe, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące transplantacji włosów, ponieważ wiele dotyczących jej informacji jest kwestią bardzo indywidualną. Jeżeli nie będziesz rozumiał czegoś co dotyczy operacji to zwróć się z prośbą o pomoc do konkretnego lekarza.  

Wypadanie włosów u kobiet

Niektórzy lekarze twierdzą, że jedną na pięć kobiet dotyka problem dotyczący wypadania włosów, zazwyczaj spowodowany procesem starzeniem się, chorobą lub zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy. U kobiet wypadanie włosów przejawia się jako niewielkie rzednięcie na całej głowie a nie jako całkowite wypadanie w określonych częściach, jak to ma miejsce u mężczyzn. Ze względu na to, iż rzednięcie włosów rozprzestrzenia się po całej głowie samorzutnie (dyfuzyjnie), w takim przypadku nie można zastosować metody transplantacji. Rozwiązaniem może być przyjmowanie niektórych leków. Skuteczność ich działania jest różna w zależności od pacjentów, ale w zasadzie wszystkie środki farmakologiczne mogą zapobiegać dalszemu wypadaniu włosów, ale nie przyczyniają się do ich wyrastania.

Jeżeli zastanawiasz się nad transplantacją włosów, ważne abyś uświadomił sobie, że nie można już osiągnąć takiej samej gęstości włosów, jaką miały one przed wypadnięciem. Transplantacja włosów natomiast zakryje miejsca gdzie włosy są rzadsze i uzupełni włosy w wyłysiałych miejscach.

Przebieg operacji transplantacji włosów

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym ale jest on dość czasochłonny. Średnio trwa kilka godzin, ale oczywiście zależy to od wielkości powierzchni przeszczepu. Operacja zaczyna się od pobrania z tyłu głowy przeszczepu skórnego z porostem włosowym wysokiej jakości. Wielkość przeszczepu, który ma być następnie osadzony jest różna w zależności od wielkości wyłysiałej powierzchni. Jest to średnio 1,5x10 cm. Bezpośrednio przed zabiegiem, włosy w miejscu pobrania należy przystrzyc, na długość około 2mm. Pozostałych włosów nie trzeba skracać. Następnie zaszywa się brzegi miejsca, z którego pobrano włosy, w tylnej części głowy pozostanie tylko ukryta, niewidoczna blizna.

vlasovz-step
Przeszczep włosowy

Następny etap to podzielenie przy pomocy skalpela pobranego pasma skóry z porostem włosowym wysokiej jakości, na pojedyncze drobne części, które zależnie od wielkości posiadają 1-3 (mikroszczepy) lub 3-6 (miniszczepy) cebulek włosowych. Mikroszczepy w odróżnieniu od miniszczepów wykorzystuje się częściej do utworzenia przyszłej granicy włosów, po to aby osiągnąć bardziej naturalny wygląd. Wcześniej wykorzystywane przeszczepy posiadające więcej cebulek włosowych w efekcie końcowym powodowały często nienaturalny wyglądu nowego porostu włosowego. Można go porównać z wyglądem włosów u lalek, ponieważ nowe włosy wyrastały po kilka z jednego miejsca, a między tymi pojedynczymi kępkami, pozostawały większe pola pozbawione włosów.

sazenice-vlasu
Transplantacja mikroszczepu

Podczas klasycznej, dotychczas stosowanej metody transplantacji, przeszczepy włosów wraz z cebulkami włosowymi wkładane są  przy pomocy mikropincety w nacięcia na łysiejącym obszarze poddanym transplantacji. Nacięcie najczęściej wykonuje się przy pomocy specjalnego skalpela o wielkości w przybliżeniu odpowiadającej wielkości wkładanych przeszczepów. Przeniesione transplantowane włosy spełniają w nowym miejscu takie same funkcje, jakie miały w miejscu ich odebrania. Rosną w naturalny sposób, można je obcinać, farbować, itd. Należy jednak zaznaczyć, że ich pełnowartościowy wzrost rozpocznie się po upływie dłuższego czasu od zabiegu, a efekt końcowy transplantacji można ocenić dopiero po 5-6 miesiącach od operacji.

Transplantacja włosów za pomocą lasera

Laser może być wykorzystany podczas wykonywania otworów, w które wkłada się przeszczepy. Promień lasera wykorzystywany jest do wykonania wyżej wymienionych nacięć (w tym przypadku otworów) w obszarze poddanym transplantacji. Trzeba podkreślić, że jedynie najlepsze urządzenia laserowe są w stanie w krótkim czasie wytworzyć promień o bardzo dużej sile i złożony z pojedynczych impulsów. Niezwykle istotne jest, aby w ciągu ułamka sekundy doszło do odparowania tkanki w miejscu, na które pada promień, ale tak aby tkanka w okolicy została nietknięta. Największą zaletą tej metody w porównaniu z metodą klasyczną jest przede wszystkim to, że nie dochodzi do krwawienia w miejscu nacięć, co znacznie ułatwia i przyspiesza transplantację włosów pobranych od pacjenta. Dochodzi do przesiąkania płynu tkankowego do wytworzonych otworów, dzięki czemu wkładany przeszczep „przykleja się” i zostanie w ten sposób stabilniej umieszczony w otworze. Wielkość (rozcięcie i głębokość) otworu odpowiada wielkości przeszczepu, dzięki czemu nie dochodzi do nacisku przeszczepu na skórę znajdującą się w okolicy. Następnie podczas wszczepiania kolejnych przeszczepów, nie są one wypychane na zewnątrz z wytworzonych otworów. Oprócz tego, że przeszczepy nie są ściśnięte, podczas ich gojenia, zawarte w nich włosy zachowują swoje początkowe położenie. Dzięki temu porost włosowy wygląda naturalniej.

Kolejną zaletą lasera jest to, że sterowane za pomocą komputera urządzenie laserowe umożliwia wytworzenie bardziej precyzyjnych otworów, gęściej, na odpowiedniej głębokości, o odpowiedniej średnicy i pod odpowiednim kątem - naturalnym dla później wyrastających transplantowanych włosów. Wyposażenie urządzenia laserowego umożliwia ustawienia średnicy otworu dokładnie w taki sposób, aby odpowiadała wielkości wkładanych przeszczepów. Kolejną, choć mniej istotną zaletą jest to, że podczas transplantacji za pomocą lasera, czas trwania zabiegu skraca się aż o 2/3 w porównaniu z czasem potrzebnym na przeprowadzenie transplantacji metodą klasyczną.

W zdecydowanej większości przypadków, jeżeli pacjent jest zupełnie zdrowy to nie jest konieczne przejście specjalnego badania przedoperacyjnego. Podczas transplantacji własnych włosów pacjent pozostaje w pozycji leżącej  lub siedzącej, co jest komfortowe podczas kilkugodzinnego zabiegu.

Po transplantacji włosów

Po zakończeniu operacji na głowę zakładany jest sterylny opatrunek elastyczny, który nie tylko chroni umiejscowione przeszczepy i zaszytą ranę w miejscu pobrania (z tyłu głowy), ale też zapobiega powstawaniu większych obrzęków w miejscu transplantacji. Opatrunek zazwyczaj zdejmuje się drugiego lub trzeciego dnia po zabiegu i wtedy pacjent może już umyć włosy. W miejscach przeszczepów tworzą się drobne strupki, które do 14 dni same odpadną. Pacjent jest na okres 5 dni wykluczony z życia codziennego. Szwy w tyle głowy po zaszyciu miejsca pobrania przeszczepów, zdejmowane są po upływie ok. dwóch tygodni.

Tak jak w przypadku wszystkich blizn, drobne przeszczepy po odpadnięciu strupków, są zabarwione na różowo, ale kolor ten wraz z upływem czasu nabierze normalnego koloru skóry. Duża część włosów z wkładanych przeszczepów może po zabiegu stopniowo wypadać, ale w dalszym etapie dochodzi do regeneracji cebulek włosowych i odnowienia wyrastania tych włosów. Dlatego, jak już wspomniano wyżej, końcowy wynik transplantacji można oceniać po dłuższym czasie, kiedy wzrost jest pełnowartościowy (po 5-6 miesiącach).

Ze względu na to, że podczas tworzenia otworów dla przeszczepów konieczne jest zachowanie między nimi pewnych odstępów (ok. 2-3mm) żeby zachować prawidłowe ukrwienie skóry. Tylko wówczas może dojść do zagojenia się przeszczepów, W wielu przypadkach pacjent musi ponownie zgłosić się na zabieg w celu zagęszczenia nowego porostu włosów. Jest to możliwe po upływie pół roku od operacji. Zagęszczenie nie zawsze jest konieczne i zależy od decyzji samego pacjenta.

Tekst ten powstał dzięki uprzejmości dr med. Tomáše Doležala.

Aktualizowane: 11.09.2013

Przeszczep włosów - transplatacja włosów - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Joang 03.06.2019
Warto

Na zabieg jechalam z Polski i jestem z niego bardzo zadowolona, jak i rowniez z opieki w klinice, przemiły personel, w klinice bardzo czysto, lekarze to profesjonalisci. Goraco polecam!

Marian 04.10.2011
Warto

Parę lat temu zacząłem łysieć na czubku głowy. Pozostałe włosy mam bardzo gęste, dlatego zdecydowałem się na przeszczep. Dr Ibrahima znalazłem po prostu w internecie, ale ostateczna decyzja zapadła po pierwszej wizycie. ... Więcej 

Przeszczep włosów - transplatacja włosów - Cenniki

Ceny od 12 zł
zazwyczaj do 15 zł
Dr Piotr Turkowski
dr n. med. Artur Sandelewski
Jaworzno, Bielsko-Biała, Kraków, Katowice
Ceny od 3 000 zł
dr n. med. Artur Sandelewski
SAN-MEDICAL CENTRUM MEDYCZNE
Bielsko-Biała, Katowice, Jaworzno, Kraków, Warszawa
Ceny od 5 000 zł
SAN-MEDICAL CENTRUM MEDYCZNE
Dr Osuch Clinic
Warszawa
Ceny od 6 000 zł
zazwyczaj do 20 000 zł
Dr Osuch Clinic
Ceny od 9 zł
dr Janusz Jaworowski - Klinika Timeless

Podobna problematyka

Przeszczep włosów - transplatacja włosów

95% poleca. 370 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni