Artykuł zweryfikowany przez:
Ciesząca się doskonałą renomą klinika medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej w Warszawie. Jej założycielem jest dr n. med. Piotr Osuch - jedne z czołowych chirurgów plastycznych w kraju.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022

Spis treści

 • Czym jest powiększanie ust?
 • Dla kogo?
 • Najpopularniejsze metody powiększania ust
 • Inne techniki
 • Kwas hialuronowy
 • Przeszczep tłuszczu
 • Przeszczep tkanek
 • Lip lift
 • Bullhorn lip lift
 • Gull wing lip lift
 • Plastyka V-Y
 • Implanty

Czym jest powiększanie ust?

Powiększanie ust to zabieg polegający na nadaniu ustom pożądanej objętości i modelowaniu warg, aby uzyskać ich odpowiedni kształt, co możemy osiągnąć przez zastosowanie różnych technik, z których najpopularniejszy jest zabieg wypełniania ust kwasem hialuronowym. 

Piękne, kształtne i pełne wargi są marzeniem wielu kobiet, dlatego korekta ust jest jednym z najpopularniejszych zabiegów w Polsce. To krótki zabieg medycyny estetycznej, który daje dobre efekty, o ile jest wykonany prawidłowo, uwzględnia wiek pacjentki oraz jej rysy twarzy. Najpopularniejsze zabiegi to powiększanie ust, tzw. augmentacja, korekcja kształtu, dodawanie objętości, nawilżanie, a także podnoszenie kącików. Interwencja chirurgiczna daje dobre rezultaty przy dużej asymetrii, krzywych ustach, opadającej czy wydłużonej wardze. Usta możemy powiększać przy użyciu kwasu hialuronowego, własnego tłuszczu, implantów, przeszczepu skóry lub odpowiedniego cięcia. Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy trwają około 15-20 minut, a efekt utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy. Chirurgiczna korekcja ust jest przeprowadzana na bloku operacyjnym w znieczuleniu miejscowym i trwa około 40 minut. Efekt jest trwały.

Powiększanie ust

Na harmonijną twarz składa się wiele elementów, w tym pełne, kształtne usta

Dla kogo?

Piękne i kształtne usta są pożądane niezależnie od mody i lansowanych trendów. Dokładnie tak, jak mała czarna. Pasują niemal do każdego typu urody. Z tego powodu są marzeniem wielu kobiet.

Do niedawna na zabiegi korekcyjne decydowały się tylko osoby z show-biznesu, ale wraz z rozwojem i postępem medycyny estetycznej zabieg stał się dostępny dla większości kobiet. Najpopularniejsze jest powiększanie ust, korekcja ich kształtu, dodanie objętości (symbolu młodości), nawilżanie, a także podnoszenie kącików.

Dzisiejsza medycyna estetyczna potrafi sobie doskonale radzić z większymi niedoskonałościami. Interwencja chirurgiczna daje dobre rezultaty przy dużej asymetrii, krzywych ustach, opadającej czy wydłużonej wardze – wiadomo bowiem, że długi dystans między podstawą nosa a górną wargą jest typowy dla osób w dojrzałym wieku, w młodości najczęściej chcemy się tego pozbyć.

Metody powiększania ust

Kwas hialuronowy to jedna z najpopularniejszych metod powiększania ust

Najpopularniejsze metody powiększania ust

 • Powiększenie ust gotowymi preparatami np. na bazie silikonu
 • Wstrzykiwanie gotowych preparatów prz pomocy strzykawki i igły (wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego)
 • Wypełnianie własnym tłuszczem pacjenta (przeszczep tłuszczu)
 • Powiększanie objetości ust przeszczepem tkanek (skóra, powięź)
 • Powiększanie czerwieni wargowej cięciem na krawędzi ust (gull wing lip lift)
 • Podniesienie i nieznaczne powiększenie ust cięciem pod nosem (bullhorn lip lift)
 • Oowiększenie ust trwałe implantem silikonowym (implant Permalip)
Metody powiększania ust

Powiększone usta mogą wyglądać naturalnie i proporcjonalnie do reszty elementów twarzy

Inne techniki

Metoda, dzięki której uzyskalibyśmy trwały efekt powiększenia ust przy pomocy wypełniaczy, może na pierwszy rzut oka wydawać się najciekawsza, ale nie jest rekomendowana przez lekarzy.

Z upływem czasu preparaty do trwałego wypełniania zaczynają zachowywać się jak ciało obce, co prowadzi do stwardnienia tkanek, powstania guzów, ziarniniaków zapalnych, zniekształceń lub migrują poza miejsce podania. Sytauacja taka zwykle wymaga leczenia operacyjnego i prowadzi do powstania nowych blizn. Leczenie jest trudne.

Jeśli chcemy usta powiększyć na stałe, jedynym trwałym i w miarę bezpiecznym rozwiązaniem jest implant silikonowy ust.

Powiększone usta

Powiększone usta (dr n. med. Diana Kupczyńska)

Kwas hialuronowy

Jeżeli preparat pochodzi ze znanego źródła i zabieg wykonuje dobrze wyszkolony lekarz, można uzyskać dobry wynik proporcjonalnego powiększenia ust. Efekt zwykle utrzymuje się około roku. Kwas hialuronowy jest w naturalny sposób metabolizowany przez organizm człowieka – u jednej osoby proces ten zajmie 3 miesiące, u innej 6-12 miesięcy. To cecha indywidualna. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Można go wykonywać w znieczuleniu stomatologicznym lub po znieczuleniu warg np. kremem Emla. Nie wymaga właściwie żadnego przygotowania poza krótkim wywiadem, który powinien przeprowadzić lekarz przed zabiegiem.

Jest to tzw. zabieg lunchowy – po zabiegu można spokojnie wrócić do swoich obowiązków. Po podaniu preparatu zwykle pojawia się umiarkowany obrzęk. Możliwe jest zasinienie.

Powiększanie ust przeszczepem tłuszczu

Powiększanie ust własnym tłuszczem to jedno z dostępnych rozwiązań

Przeszczep tłuszczu

Powiększanie ust własnym tłuszczem to chirurgiczna metoda korekcji ust. Przed zabiegiem nalezy miec wcześniej wykonane badania laboratoryjne, m.in. morfologię, OB, antygeny HIV, HCV, itp. Zakres badań może się różnić w zależności od lekarza, który zabieg wykonuje.

Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Na początku lekarz pobiera tłuszcz strzykawką i odpowiednią kaniulą. Można go pobrać z okolicy brzucha, bioder lub wewnętrznej części kolan. W miejscu pobrania pozostaje mała dziurka do samoistnego zagojenia i plaster opatrunkowy. Od pobranego tłuszczu zostaje odseparowana woda.

Usta zostają znieczulone stomatologiczne. Przy użyciu cienkiej kaniuli i i strzykawek do czerwieni wargowej zostaje podana odpowiednia ilość tłuszczu, który jest naszym naturalnym wypełniaczem. Podczas zabiegu można jednoczasowo wypełnić okolice bruzd i fałdów policzków, wymodelować i powiększyć okolice kości policzkowych, wypełnić okolice skroni.

Z czasem podany tłuszcz ulega częściowemu wchłonięciu przez organizm, dlatego trzeba go podać w pewnym nadmiarze. W razie konieczności tłuszcz mozna uzupełniać podczas kolejnych zabiegów.

Metoda z przeszczepem tłuszczu jest szczególnie lubiana z uwagi na jego miękkość, brak reakcji uczuleniowych i obecność komórek macierzystych które dodatkowo poprawiają kondycję skóry w miejscu wykonanego zabiegu. Tłuszcz, jako naturalny materiał nie wywołuje reakcji uczuleniowych po zabiegu.

Obrzęk ust trwa do kilku dni. Wskazane są chłodne okłady. Gojenie przebiega szybko. Zabieg z tkanką tłuszczową często jest wykonywany dodatkowo podczas liftingu twarzy, MACS lift (mini liftingu twarzy) i innych zabiegów. Połączone zabiegi są najczęściej wykonywane w znieczuleniu ogólnym.

Przeszczep tkanek

Jest to chirurgiczna metoda korekcji ust. Efekt zabiegu jest trwały. Wymaga wcześniejszego wykonania badań krwi.

Tkanką wykorzystywaną do powiększenia ust może być skóra pozbawiona naskórka lub powięź. W znieczuleniu miejscowym lub ogólnym pobierany jest pasek skóry z miejsc mało widocznych takich jak fałd podpiersiowy czy pachwina . Miejsce pobrania zostaje zszyte z pozostawieniem linijnej blizny.

Powięź (SMAS) może być pobrana podczas jednocześnie wykonywanego liftingu twarzy, stąd ta metoda ma swoje oczywiste ograniczenia.

Po znieczuleniu ust, wewnątrz, na całej długości warg jest preparowany tunel. Usta są rozcięte w okolicy kącików i z tego dostępu umieszczana jest skóra lub powięź. Rany zostają zszyte.

Metoda jest stosowana od wielu lat i długoterminowe obserwacje są różne. Zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do stwardnienia ust, asymetrii, bądź powstawania kaszaków. Stany te zwykle wymagają leczenia chirurgicznego. Usunięcie wszczepionej skóry jest trudne i zwykle wymaga cięcia na całej długości ust.

Powiększenie ust metodą chirurgiczną

Lip lift to chirurgiczne powiększanie ust

Lip lift

W sytuacji, gdy odległość między podstawą nosa a górną wagą jest długa lub nie krótsza niż 15 mm, można rozważyć korekcję ust poprzez wycięcie odpowiednio szerokiego paska skóry pod nosem. Górna warga podciągana jest do góry, usta w naturalny sposób powiększają się, a czerwień wargowa jest bardziej widoczna.

Lip lift (czyli lifting górnej wargi) to zabieg chirurgiczny, który wymaga wcześniejszego wykonania badań laboratoryjnych (morfologia, antygeny HIV, HCV, itp.). Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, jak u dentysty. Może być wykonywany jako dodatkowa procedura podczas innej operacji w narkozie, jak lifting twarzy, MACS lift (mini lifting) czy korekcja nosa.

Występują różne odmiany lip lift jak np:

 • Bullhorn lip lift
 • Gull wing lip lift
 • Plastyka V-Y śluzówki ust
Bullhorn lip lift - korekcja ust

Efekty zabiegu Bullhorn LipLift - (Dr Osuch Clinic)

Bullhorn lip lift

Cięcie wykonane jest w miejscu naturalnej bruzdy pod nosem lub nieco wyżej w przedsionku nosa. Blizna dzięki takiej lokalizacji jest najbardziej korzystna i z czasem mało widoczna. Usuwana jest skóra lub skóra wraz z fragmentem mięśnia. Tkanki głębokie są zszywane szwami wchłanialnymi, na skórze pozostają szwy do usuniecia. Gojenie przebiega szybko. Szwy usuwane są 7-10 dni po zabiegu. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja blizny po zdjęciu szwów.

Efektem zabiegu jest lifting ust, czyli uniesienie wargi górnej, czerwień wargowa poszerza się, przez co usta stają się pełniejsze. Efekt zabiegu ma trwałość do kilku lat. Normalnym jest, że warga z czasem ulega dalszemu wydłużeniu i może być konieczne powtórzenie zabiegu. Wargę po zabiegu bullhorn lip lift można po 2 miesiącach dodatkowo wypełnić tłuszczem lub kwasem hialuronowym.

O zabiegu lip lift opowiada dr n. med. Aldona Stachura

Gull wing lip lift

Cięcie wykonane jest na brzegu czerwieni wargowej (vermilion). Usuwany jest pasek skóry białej wargi. Warga czerwona zostaje doszyta tak, aby uległa wyraźniejszemu wywinięciu.

Metoda obecnie jest rzadziej stosowana z uwagi na wyraźną i widoczną bliznę, która po zabiegu przez klika miesięcy wymaga właściwej pielęgnacji.

W przypadku asymetrii brzegu czerwieni wargowej lub opadnięcia kącików ust zabieg tego rodzaju może przynieść dobre rezultaty, ale zawsze trzeba mieć na uwadze późniejszą lokalizację blizny.

Plastyka V-Y

Cięcie wykonane jest od strony zębów, czyli blizna pozostaje niewidoczna od zewnątrz. Zabieg jest możliwy do wykonania w znieczuleniu miejscowym. Ma na celu wysunięcie czerwieni wargowej na zewnątrz. Nie skraca odległości między ustami a nosem.

Powiększania ust za pomocą implantów

Powiększania ust implantami

Implanty

Zabieg polega na wprowadzeniu silikonowego implantu o długości 5-6 cm poprzez małe nacięcia w kącikach ust. Efekt zabiegu jest trwały i jednocześnie odwracalny. Jest to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu stomatologicznym.

Podczas zabiegu wewnątrz czerwieni wargowej ust zostaje wypreparowany tunel, wewnątrz którego umieszczony zostaje implant. Miejsca nacięć są niewidoczne, są bowiem prowadzone od wewnątrz jamy ustnej.

Gojenie przebiega kilka dni. W kącikach ust są pozostawione mało widoczne szwy rozpuszczalne, które samoistnie odpadają po 7-10 dniach. Implanty mają naturalny kształt i nieporowatą powierzchnię. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Zabieg jest odwracalny, implanty można bowiem na życzenie pacjenta usunąć.

Po zabiegu usta mogą być znacznie obrzęknięte i tkliwe. W celu zmniejszenia obrzęku stosuje się zimne okłady. Aby uniknąć zakażenia, konieczne jest płukanie jamy ustnej rozcieńczonym płynem do płukania ust nawet kilka razy dziennie, w szczególności po posiłku. W ciągu pierwszych dni po zabiegu zaleca się spożywanie papkowatych posiłków, a napoje można pić przez słomkę. Lekarz szczegółowo poinformuje pacjenta, jak należy postępować.

Po około 14 dniach po zabiegu należy rozpocząć masaż uciskowy – kilka razy dziennie palcami ściskamy usta by uelastycznić wargę i przyspieszyć proces gojenia

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."