Powiększanie ust, korekcja ust

Piękne i kształtne usta są marzeniem wielu kobiet. Do niedawna na zabiegi korekcyjne ust decydowały się tylko osoby ze showbusinessu, ale wraz z rozwojem i postępem medycyny estetycznej stały się dostępne dla większości kobiet. Usta możemy powiększać przy użyciu kwasu hialuronowego, własnego tłuszczu, implantów, poprzez przeszczep skóry lub odpowiednie cięcie. Najpopularniejsze jest czasowe powiększanie ust kwasem hialuronowym, kórego celem jest również nawilżenie i poprawa objętości. Część pacjentów korzysta z tych zabiegów w celu podniesienia kącików ust czy korekcji asymetrii. Chirurgia plastyczna potrafi sobie doskonale poradzić z większymi niedoskonałościami - krzywymi ustami, opadającą czy wywiniętą wargą.

Najpopularniejsze metody powiększania ust:

 • wypełnianie kwasem hialuronowym - efekt nie jest trwały
 • wypełniania własnym tłuszczem - część preparatu ulega wchłonięciu
 • wstrzykiwanie mikroimplantów - efekt trwały
 • powiększanie ust przeszczepem skóry
 • powiększanie ust metodą cięcia na krawędzi - Gull wing Lip Lift - efekt trwały
 • powiększanie ust metodą cięcia pod nosem - Bullhorn Lip Lift
 • chirurgiczna z wykorzystaniem implantów - efekt trwały

Trwałe metody powiększania ust

 • mikroimplanty
 • przeszczep skóry
 • LipLift
 • implanty

Wstrzykiwanie mikroimplantów

Uważa się, że jest to zabieg powiększania ust obarczony największym ryzykiem. Polega na wprowadzeniu wypełniacza, najczęściej kolagenu, z małymi, syntetycznymi granulkami. Mikroimplanty są tak małe, że z czasem obrastają tkankami i są praktycznie nie do usunięcia. Produkt nie zmienia swojej struktury, ani nie twardnieje, ale może dojść do przemieszczenia mikroimplantów i efekt kosmetyczny będzie niepożądany. Po wchłonięciu wypełniacza mikroimplanty mogą stać się wyczuwalne. Ponadto wtrzykiwanie mikroimplantów wiąże się z pewnym ryzykiem infekcji, stanów zapalnych, ziarniniaków itp.  

Powiększanie ust przeszczepem skóry

Przeszczep  jest pobierany z mało widocznych okolic ciała - podudzia, brzucha. Cienki pasek skóry przeszczepia się do warg, przeciągając przez nacięcia w kącikach ust. Niedogodnością są blizny powstałe w miejscach pobrania przeszczepu.

Chirurgiczne powiększania ust metodą cięcia - LipLift

W trakcie tych zabiegu można przeprowadzać:

 • nacięcia na wewnętrznej stronie warg (dochodzi do wypchnięcie czerwieni wargowej w przód)
 • nacięcia wzdłuż czerwieni wargowej, na granicy gdzie część kolorowa ust zbiega się z cielistą częścią nad górną warg (cielisty pasek skóry zostaje usunięty, a warga podciągnięta i podszyta do góry) - Gull wing Lip Lift
 • nacięcia wzdłuż rowków podnoskowych (usunięcie paska skóry na krawędzi nozdrzy daje niewidoczną bliznę ukrytą na krawędzi otworu nosowego) - Bullhorn Lip Lift
Bullhorn liplift linijka
Efekty zabiegu Bullhorn LipLift w Klinice dr Piotra Osucha

Więcej informacji na temat LipLift

Powiększania ust za pomocą implantów

Zabieg polega na wprowadzeniu silikonowych implantów poprzez małe nacięcia w kącikach ust. Efekt zabiegu jest trwały, ale może być odwracalny, implanty można bowiem na życzenie pacjenta usunąć. Implanty mają naturalny kształt i nieporowatą powierzchnię. Miejsca nacięć są niewidoczne, są bowiem prowadzone od wewnątrz jamy ustnej. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut.

Czy jesteś dobrym kandydatem do zabiegu powiększania ust implantami?

W trakcie konsultacji lekarz zapyta, jakie są oczekiwania pacjenta.  Musi bowiem ustalić, czy pacjent jest niezadowolony z szerokości czerwieni wargowej, czy z objętości ust. Uwzględniając możliwości oraz życzenia pacjenta zadecyduje, jaki zabieg będzie najbardziej odpowiedni  - powiększanie własnym tłuszczem,  implantacja czy nacięcie tkanki.

Lekarz przeprowadzi również szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia, zapyta o używane leki oraz alergie.  Może zlecić, aby pacjent przed zabiegiem przestał stosować leki zawierające kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna) oraz obniżające krzepliwość krwi. Lekarz sprawdzi również stan jamy ustnej pacjenta i będzie musiał odroczyć operację w razie jakiejkolwiek infekcji w jej obrębie (afty, opryszczka, przeziębienie, czopy na migdałach).

Znieczulenie przy zabiegu powiększania ust implantami

Zabieg operacyjnego powiększania ust  przeprowadza się w większości przypadków w znieczuleniu miejscowym, ale na prośbę pacjenta może być również wykonany  w znieczuleniu ogólnym. W razie narkozy nie należy przez około sześć godzin przed zabiegiem jeść, pić i palić i być może pacjent będziesz musiał pozostać na noc w szpitalu.

Przebieg rekonwalescencji po zabiegu korekcji ust implantami

W miejscu nacięć są zakładane niewchłanialne szwy, które zostaną usunięte w 7-10 dniu po zabiegu. Po zabiegu usta mogą być znacznie obrzęknięte i tkliwe. W celu zmniejszenia obrzęku stosuje się zimne okłady. Aby uniknąć zakażenia, konieczne jest płukanie jamy ustnej rozcieńczonym płynem do płukania ust nawet kilka razy dziennie, w szczególności po posiłku. W ciągu pierwszych dni po operacji, zaleca się spożywanie papkowatych posiłków, napoje można pić przez słomkę. Lekarz szczegółowo poinformuje pacjenta, jak należy postępować.

Po około 14 dniach po zabiegu należy rozpocząć masaż uciskowy. Kilka razy dziennie palcami ściskamy usta w obrębie blizny. Powrót do pracy jest zwykle możliwy po tygodniu.

Jak długo utrzymuje się efekt operacyjnego powiększania ust?

Efekt zabiegu jest trwały.

Nietrwałe metody powiększania ust

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust własnym tłuszczem

Aktualizowane: 06.05.2019

Więcej opinii na ten temat

Powiększanie ust (Augmentacja) - Cenniki

Ceny od 5 000 zł
zazwyczaj do 8 500 zł
AMC Art Medical Center dr n. med. Artur Śliwiński
Klinika La Perla
Warszawa, Zakopane, Kraków, Józefów, Bolesławiec, Rzeszów
Ceny od 1 200 zł
Klinika La Perla
Ceny od 900 zł
zazwyczaj do 1 200 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Dr Ewa Rybicka
Warszawa
Ceny od 750 zł
zazwyczaj do 1 200 zł
Dr Ewa Rybicka
Ceny od 1 000 zł
zazwyczaj do 1 350 zł
Dr Piotr Turkowski

Podobna problematyka

Powiększanie ust (Augmentacja)

96% poleca. 197 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni