Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 27 kwi 2022

Spis treści

 • Czym jest liposukcja wodna?
 • Techniki modelowania sylwetki
 • Dla kogo?
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przebieg zabiegu
 • Dlaczego technologia WAL jest tak innowacyjna?
 • Lipofilling
 • Zalecenia pozabiegowe
 • Zalety WAL
 • Przeciwwskazania
 • Efekty
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:
Urządzenie Body Jet firmy Human Med

Urządzenie Body Jet firmy Human Med

Czym jest liposukcja wodna?

Liposukcja wodna to nowoczesna metoda liposukcji, czyli odsysania tłuszczu, z wykorzystaniem technologii WAL (strumień wodny) i urządzenia Body Jet. Termin Body Jet używany jest jako nazwa metody liposukcji wykorzystującej technologię WAL (ang. water-jet assisted liposuction). Metoda ta nazywana jest także liposukcją wspomaganą strumieniem wodnym. Body Jet to również nazwa urządzenia, za pomocą którego „odsysana”, a raczej wypłukiwana, jest tkanka tłuszczowa. Usuwanie tłuszczu aparatem Body Jet polega na wtłoczeniu do tkanek za pomocą kaniuli strumienia specjalnego roztworu wodnego i jednoczesnym odciągnięciu tego płynu wraz z komórkami tłuszczowymi. Ze względu na ten specyficzny sposób usuwania nadmiaru tłuszczu, metoda WAL jest często określana jako liposukcja wodna.

Innowacyjna technologia zastosowana do redukcji tkanki tłuszczowej czyni ją wyjątkową na tle pozostałych technik liposukcji. Przede wszystkim jest to metoda, która oferuje natychmiastowe efekty, jest bardzo bezpieczna oraz małoinwazyjna, a więc nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Ponadto tłuszcz pozyskany metodą wodną może być z powodzeniem wykorzystany do autoprzeszczepu. Komórki tłuszczowe pełnią wówczas rolę naturalnego materiału do wypełnień w zabiegach modelowania twarzy i ciała.

Efekty liposukcji wodnej Body Jet

Efekty zabiegu Body Jet (Bona Dea)

Techniki modelowania sylwetki

Dieta i regularne ćwiczenia fizyczne nie zawsze są w stanie zagwarantować nam smukłą sylwetkę o ładnych proporcjach. Oporną, miejscowo nagromadzoną tkankę tłuszczową pomaga wówczas usunąć liposukcja. Jak informują eksperci z kliniki dr Anny Olender, odsysanie tłuszczu jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Oferuje ona trwałe efekty w postaci redukcji opornej tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała, dzięki czemu jest doskonałym sposobem na wymodelowanie sylwetki i nadanie jej pożądanych proporcji. Współczesna medycyna pozwala wykorzystywać w tym celu najnowocześniejsze metody usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej, które są małoinwazyjne, bezpieczne i coraz bardziej precyzyjne. Aktualnie w renomowanych klinikach dostępne są różne mniej inwazyjne niż tradycyjna liposukcja techniki redukcji tkanki tłuszczowej, takie jak liposukcja laserowa, liposukcja ultradźwiękowa (Vaser Lipo), liposukcja infradźwiękowa i inne nieinwazyjne techniki modelowania sylwetki, jak na przykład liposukcja kawitacyjna czy lipoliza iniekcyjna. redukuje się tkankę tłuszczową przy użyciu lasera, strumienia wody, ultradźwięków czy infradźwięków. Jedną z najbardziej innowacyjnych metod odsysania tłuszczu jest liposukcja wodna (ang. water-jet assisted liposuction, czyli WAL) z wykorzystaniem urządzenia Body Jet.

Brzuch po liposukcji WAL

Body Jet - liposukcja brzucha (Klinika La Perla)

Dla kogo?

Liposukcja wodna znajduje swoje zastosowanie przy modelowaniu i wyszczuplaniu poszczególnych partii ciała. W połączeniu z autoprzeszczepem pozwala zredukować tkankę tłuszczową w miejscach, gdzie jest jej za dużo i jednocześnie powiększyć zbyt małe piersi czy pośladki. Każdy pacjent, dla którego ważne jest zachowanie idealnych proporcji w budowie sylwetki, skorzysta w znacznym stopniu z dobrodziejstw Body Jet. Dr Artur Broma poleca WAL tym, którzy planują zabiegi wymagające precyzji odsysania tłuszczu, np. modelowanie łydek, wyszczuplanie kolan, kostek, ramion. Z kolei specjaliści z Kliniki La Perla widzą w liposukcji strumieniem wodnym doskonały sposób na walkę z zaawansowanym cellulitem, „bryczesami”, drugim podbródkiem czy ginekomastią. Niezależnie od tych wszystkich konkretnych problemów, WAL z powodzeniem można wykorzystać także do redukcji tkanki tłuszczowej w obszarach najczęściej poddawanych zabiegom redukcji tłuszczu, a więc do wysmuklenia talii, ud czy pośladków.

Wizyta u chirurga plastycznego

Specjalista wyznaczy obszar zabiegowy

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Podczas pierwszej konsultacji lekarskiej przeprowadzany jest wywiad oraz ocena stanu zdrowia pacjenta. Chirurg omawia także poszczególne etapy zabiegu i wyjaśnia wszelkie zawiłości procedury medycznej. Rozmowa ze specjalistą ma na celu doprecyzowanie oczekiwań pacjenta, a także dobór optymalnego rozwiązania problemu, z którym pacjent zgłosił się do kliniki. Eksperci z Kliniki Elite wyjaśniają, że w sytuacji, gdy Body Jet będzie najwłaściwszym wyborem, lekarz zleca pacjentowi wykonanie podstawowych badań. Ich wyniki pozwolą wykluczyć istnienie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Najczęściej zlecane są:

 • morfologia krwi;
 • test krzepliwości krwi;
 • grupa krwi;
 • jonogram;
 • poziom glukozy.

Dr Ilona Osadowska informuje, że pacjent do liposukcji strumieniem wodnym jest przygotowywany podobnie, jak w przypadku każdej niewielkiej interwencji chirurgicznej. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a więc niesie mniejsze ryzyko operacyjne. Przed samym zabiegiem pacjent może jeść i pić. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo procedury, specjaliści zlecają także okołozabiegową kurację antybiotykową.

Przebieg zabiegu

W trakcie zabiegu wprowadzany jest do tkanek specjalny roztwór wodny. Płyn ten wstrzykiwany jest przy pomocy kaniuli, którą chirurg wsuwa w głąb tkanek poprzez niewielkie nacięcie w skórze. Z kaniuli wypływa cienki, pulsujący i ukierunkowany strumień roztworu. Wnika on w przestrzenie międzykomórkowe i powoduje rozluźnienie tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe oddzielają się od siebie i są następnie odbierane przez kaniulę wraz z wcześniej wprowadzonym płynem. Płyn jest podczas zabiegu jednocześnie podawany i odsysany.

Roztwór wodny stosowany w technologii WAL zawiera środek znieczulający działający miejscowo, dlatego w czasie liposukcji pacjent pozostaje przytomny i może zmieniać pozycję. Pozwala to lekarzowi precyzyjniej modelować poddane zabiegowi partie ciała i na bieżąco oceniać jego stan w trakcie procedury. Jednocześnie pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, ponieważ działa preparat znieczulający, a sam zabieg jest delikatny. Strumień wodny wnikający w tkanki pod względem mocy przypomina silny prysznic, w związku z czym w trakcie liposukcji wodnej nie występuje nieprzyjemne wrażenie rozciągania czy rozrywania tkanek.

Chirurdzy z Centrum Medycznego Bieńkowski wyjaśniają, że strumień działa bardzo precyzyjnie i delikatnie. Dzięki temu nie dochodzi do zniszczenia nerwów, naczyń krwionośnych i struktur tkanki łącznej znajdujących się w okolicy komórek tłuszczowych. One same także są nieuszkodzone i mogą być wykorzystane do reimplantacji. Z pobranego roztworu można również wyizolować komórki macierzyste pomocne przy rewitalizacji skóry lub wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń, np. urazów sportowych.

Efekty liposukcji Body Jet

Efekty Body Jet (Klinika Dr Olender)

Dlaczego technologia WAL jest tak innowacyjna?

Dzięki technologii WAL zabieg odsysania tłuszczu jest małoinwazyjny i bezpieczniejszy niż klasyczna metoda redukcji tkanki tłuszczowej. Eksperci z Centrum Liposukcji informują, że płyn wprowadzany do tkanek w procedurze WAL zawiera między innymi lignokainę i adrenalinę. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta, jego komfortu podczas zabiegu oraz znacznie skraca czas rekonwalescencji. Wstrzykiwany roztwór znieczula operowany obszar i powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co minimalizuje krwawienie. Takie działanie płynu, w połączeniu z delikatnym charakterem interwencji w tkanki, powodują, że zabieg jest bezbolesny i nie pozostawia po sobie krwiaków ani obrzęków. Pacjent może także od razu cieszyć się jego efektami.

Ponieważ podczas liposukcji strumieniem wodnym pacjent pozostaje przytomny i może się poruszać, lekarz może lepiej ocenić przebieg zabiegu i uzyskać efekt równomiernej redukcji tłuszczu. Dzięki temu, że na poddanym zabiegowi obszarze ciała nie dochodzi do obrzęku, chirurg wykonujący zabieg od razu widzi rezultaty swoich działań. To pozwala mu reagować na bieżąco, a pacjentowi gwarantuje uniknięcie ewentualnych dodatkowych sesji korygujących.

Podczas zabiegu Body Jet wystarczająca jest niewielka ilość środków znieczulających, a więc pacjent nie jest narażony na ich silne i długotrwałe działanie. Zastosowanie miejscowego znieczulenia zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych, takich jak zakrzepica, ryzyko zatorów czy mdłości. Specjaliści z Lecznicy Melitus wyjaśniają, że innowacyjność technologii zastosowanej w Body Jet wynika przede wszystkim z tego, że ryzyko wystąpienia krwawień w trakcie i po zabiegu jest minimalne. Ponadto w odsysanym tłuszczu jest mało krwi, bo tylko 1-3%. Przy klasycznej metodzie odsysania tłuszczu krew może stanowić nawet 40% odessanego płynu, a to może wywołać konieczność przeprowadzenia transfuzji podczas zabiegu.

Lipofilling - przeszczep tłuszczu do pieri

Tłuszcz pozyskany w liposukcji wodnej można wykorzystać do przeszczepu tłuszczu

Lipofilling

Liposukcja WAL jest unikatową procedurą medyczną również dlatego, że można go połączyć z zabiegiem autoprzeszczepu tłuszczu. Ta technika redukuje tkankę tłuszczową i jednocześnie pozwala pozyskać materiał, który jest najbezpieczniejszym wypełniaczem używanym w zabiegach modelowania ciała i twarzy. Jeśli pacjent zainteresowany jest lipofillingiem np. ust czy biustu, w ramach jednego zabiegu można wykonać liposukcję i przeszczep tłuszczu. Pobrany tłuszcz wykorzystuje się między innymi w zabiegach powiększania piersi, pośladków, ust, wypełniania zmarszczek, kości policzkowych, wąskich łydek, itp. Eksperci z Medical Margaret Spa podkreślają, że własny tłuszcz jest najbezpieczniejszym wypełniaczem, który nie wywoła alergii, nie zostanie odrzucony i gwarantuje bardzo naturalne efekty. Sama procedura wszczepienia przy użyciu kaniuli trwa krótko oraz jest małoinwazyjna i bezpieczna.

Urządzenie Body Jet

Urządzenie Body Jet (Lecznica Melitus)

Zalecenia pozabiegowe

Po liposukcji wodnej specjaliści zalecają noszenie odzieży uciskowej przez minimum 2-4 tygodnie. Opatrunki chłonne zdejmowane są podczas wizyty kontrolnej, która odbywa się zwykle następnego dnia po zabiegu. Ponieważ strumień wodny nie uszkadza tkanek w miejscach poddanych zabiegowi, nie występują zwykle krwiaki ani obrzęki, powrót do pełnej aktywności może nastąpić w drugim dniu po liposukcji. Jest to jednak zależne od wielu czynników i u każdego pacjenta może wyglądać nieco inaczej. Czas rekonwalescencji nie przekracza jednak zazwyczaj kilku dni. Ćwiczenia fizyczne można rozpocząć w chwili, gdy ich wykonanie nie wywołuje dyskomfortu.

Liposukcja WAL - przed i po

Liposukcja Body Jet ud (SkinClinic)

Zalety WAL

Największe walory techniki WAL wynikają z innowacyjności zastosowanej w jej przebiegu technologii: małoinwazyjnej, bezpiecznej i efektywnej. Skuteczność i bezpieczeństwo urządzenia Body Jet zostało potwierdzone latami doświadczeń oraz certyfikatem FDA wydanym w 2008 roku przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Lista zalet liposukcji wodnej jest zresztą dość długa. Body Jet:

 • nie wymaga znieczulenia ogólnego, długiej rekonwalescencji ani hospitalizacji;
 • jest zabiegiem krótkim i bezbolesnym;
 • gwarantuje natychmiastowe efekty;
 • wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia krwawienia, wybroczyn i obrzęków;
 • pozwala redukować tkankę tłuszczową z kilku miejsc jednocześnie;
 • daje możliwość pobrania większych ilości tkanki tłuszczowej niż metoda klasyczna;
 • umożliwia precyzyjne modelowanie sylwetki;
 • pozwala wykorzystać odessaną tkankę tłuszczową do modelowania różnych partii ciała;
 • umożliwia wyizolowanie komórek macierzystych i ich terapeutyczne użycie.

Przeciwwskazania

Technika WAL charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, dlatego może być wykonany u większości zainteresowanych redukcją tkanki tłuszczowej. Eksperci z Bona Dea podpowiadają jednak, że przeciwwskazaniami do wykonania liposukcji wodnej są:

 • nadciśnienie;
 • cukrzyca;
 • choroby serca;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • niewydolność nerek;
 • niewydolność wątroby;
 • otyłość;
 • stany zapalne.

O kwalifikacji do zabiegu zawsze decyduje lekarz specjalista, który bierze pod rozwagę dobro pacjenta i jego oczekiwania.

Rezultaty liposukcji wodnej brzucha

Rezultaty liposukcji wodnej brzucha (Klinika Dr Ilona Osadowska)

Efekty

Rezultatem zabiegu jest natychmiastowa i trwała redukcja tkanki tłuszczowej z okolic poddanych zabiegowi. Lekarze z Kliniki Melitus oceniają, że dzięki liposukcji wodnej możliwa jest utrata takiej ilości tkanki tłuszczowej, aby kupować ubrania mniejsze o 1-2 rozmiary. Ostateczny efekt może być nawet bardziej widoczny po kilku miesiącach, gdy ustabilizuje się proces regeneracji komórek tłuszczowych pozostałych po zabiegu. Dzięki Body Jet można nie tylko zlikwidować miejscową otyłość, ale także wymodelować sylwetkę poprzez powiększenie piersi, bioder czy ust lub odmłodzić twarz za sprawą zabiegu wypełniania zmarszczek.

Często zadawane pytania

 • Czy liposukcja strumieniem wody jest nieprzyjemnym zabiegiem? Nie. Dolegliwości bólowe eliminowane są przez działanie środków znieczulających, a procedura jest delikatna dla tkanek podskórnych i skóry. Lekarz dostosowuje także charakter swoich ruchów, ich płynność czy intensywność, do doznań przytomnego pacjenta. Również moc strumienia i siła ssania mogą być regulowane podczas zabiegu. To wszystko powoduje, że zabieg nie wiąże się z dyskomfortem.
 • Ile tłuszczu można odessać podczas jednego zabiegu? Specjaliści oceniają, że może to być maksymalnie 5 litrów tłuszczu na 100 kg masy ciała. Ta ilość gwarantuje zachowanie równowagi fizjologicznej organizmu i jest bezpieczna dla dalszego funkcjonowania pacjenta.
 • Czy to prawda, że efekty zabiegu nie są trwałe i tłuszcz może powrócić? Nie. Raz usunięte komórki nie powrócą do miejsc poddanych zabiegowi. Niewłaściwa dieta i brak ruchu mogą jednak powodować rozciągnięcie komórek pozostawionych w swoim pierwotnym położeniu. Dlatego istotna jest troska o odpowiedni tryb życia, który będzie sprzyjał zachowaniu smukłej sylwetki.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."