98% CZY BYŁO WARTO Wynikające z 111 doświadczeń pacjentów

Jedną z najpopularniejszych metod poprawienia wyglądu ust jest korekcja z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Przy pomocy jego preparatów możemy zwiększyć objętość ust, wymodelować wargi, skorygować kontury lub zniwelować asymetrię. Zabieg pozwala również na spłycenie zmarszczek nad górną wargą /tzw. zmarszczek palacza/ lub podniesienia kącików ust.

Co to jest kwas hialuronowy?

rty injekce

Kwas hialuronowy to polisacharyd, substancja naturalnie występująca w ludzkiej skórze. Chroni ją przed wysychaniem i wiotczeniem, ponieważ jedną z jego podstawowych funkcji jest zdolność wiązania wody. Z wiekiem zmniejsza się jego ilość, zmniejsza się również nawilżenie skóry, włókna kolagenowe tracą elastyczność i pojawiają się zmarszczki.  Kwas hialuronowy ma taki sam skład we wszystkich żywych organizmach , stąd jego stosowanie nie wymaga testów skórnych, a wypełniacze na jego bazie są dobrze tolerowane. Nie są znane również interakcje z innymi lekami czy substancjami.

Dobór preparatu kwasu hialuronowego odpowiedniego do korekcji ust

Jest wiele doskonałych preparatów kwasu hialuronowego stosowanych do wypełnień. Mogą mieć różną gęstość i lepkość w zależności od stopnia usieciowania (co wpływa na długość utrzymywania się w skórze). Czasami mamy co do czynienia z czystym kwasem hialuronowym, niektóre preparaty mogą zawierać naturalny antyoksydant (mannitol) lub środek znieczulający (lidokainę). Produkty z antyoksydantem charakteryzują się dużą elastycznością i dają naturalny efekt korekcji. Zawartość mannitolu ma również działanie przeciwobrzękowe.

W celu podkreślenia kształtu ust "na próbę" warto skorzystać z nieusieciowanego kwasu hialuronowego, który ma głęboki efekt nawilżający, a jednocześnie pozwoli na hydrolifting zmarszczek nad górną wargą.

Wchłanianie kwasu hialuronowego i trwałość efektu

Modelowanie ust kwasem hialuronowym daje natychmiastowy efekt i jeśli wypełniacz jest prawidłowo stosowany, usta wyglądają zupełnie naturalnie. W przeciwieństwie do trwałych wypełniaczy kwas hialuronowy z czasem ulega wchłonięciu. Efekt modelowania utrzymuje się przez około sześć miesięcy. Ten okres zależy od rodzaju podanego preparatu, usieciowania, od techniki podawania, od stylu życia pacjenta, jego wieku, metabolizmu i mimiki twarzy. Do szybszego wchłaniania dochodzi u palaczy. Kolejne drobne korekcje mogą wydłużyć efekt.

Aplikacja i czas trwania zabiegu

Kwas hialuronowy wprowadzany jest pod skórę przy pomocy cienkiej igły lub cieniutkiej kaniuli. Obie techniki mają swoich zwolenników i przeciwników.

Uważa się, że kaniula nie powoduje siniaków, usta po zabiegu nie są tak spuchnięte i szybciej się goją, ale ze względu na swoją długość jest mniej precyzyjna. Zaletą powiększania ust igłą jest natomiast bardziej precyzyjne podanie preparatu i uzyskanie lepszej korekty, pomimo że zabiegowi towarzyszy większy obrzęk i częściej pojawiają się krwiaczki.

Ze względu na to, że okolica ust jest bardzo wrażliwa, przed zabiegiem jest stosowany krem znieczulający EMLA (5% lidokainy) lub znieczulenie stomatologiczne w przypadku dużej nadwrażliwości. Sam zabieg trwa od 15 do 30 minut  w zależności od metody i ilości preparatu. Lekarz dobiera kwas hialuronowy o odpowiedniej lepkości, aby preparat się równomiernie rozprowadził i nie powstawały grudki.  Po zabiegu delikatnie rozmasowuje okolicę, stosując krem regenerujący naskórek.

Ryzyka, możliwe powikłania i przeciwwskazania

W miejscu wkłucia może się pojawić małe zasinienie, zaczerwienienie lub obrzęk. Objawy te ustępują w ciągu 2-3 dni. Aby zminimalizować występowanie powikłań, w pierwszych dniach po aplikacji należy unikać skrajnych temperatur. Niewskazany jest pobyt na mrozie,wizyty w saunie, solarium, ekspozycja na słońce i nadmierny wysiłek  fizyczny. Wypełnianie ust kwasem hialuronowym nie jest wskazane dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz osób nadwrażliwych na kwas hialuronowy.

Zabiegu nie można wykonać w przypadku jakichkolwiek infekcji w obrębie ust i jamy ustnej. Powiększanie ust nie jest zalecane u osób z opryszczką i problemami stomatologicznymi. Przeciwwskazaniem są choroby autoimmunologiczne,  skłonność do występowania blizn lub problemy z gojeniem się ran, które spotykamy u osób z cukrzycą.

Na tydzień przed zabiegiem należy przestać używać leki przeciwzapalne i środki obniżające krzepliwość krwi.

Zabieg zawsze powinna poprzedzać konsultacja, gdzie lekarz w trakcie wywiadu oceni stan zdrowia pacjenta i wspólnie zostanie podjęta decyzja o zakresie korekcji.

Zdjęcia przed i po zabiegu

Zvětšení rtů a korekce vrásek nad horním rtem
Výplň rtů kyselinou hyaluronovou
Zvětšení rtů kys hyaluronovou

Publikowane: 26.05.2015

W której fazie jesteś?

   
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zabiegi, na które wybierają się inni