Artykuł zweryfikowany przez:
Doświadczony specjalista medycyny rodzinnej oraz medycyny estetycznej. Uzyskała wiele certyfikatów szkoleniowych z zakresu zaawansowanych technik podawania wypełniaczy i toksyny botulinowej.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 cze 2021

Spis treści

 • Co to jest kwas hialuronowy?
 • Dobór preparatu
 • Sprawdzone produkty
 • Przygotowanie do zabiegu
 • Igła czy kaniula?
 • Przebieg zabiegu
 • Rekonwalescencja
 • Powikłania
 • Wybór specjalisty
 • Przeciwwskazania
 • Efekty
 • Inne metody powiększania ust

Obecnie zabiegi medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością, a wśrod nich szczególnie dużym zainteresowaniem ciesza się metody powiększania ust. Jedną z najpopularniejszych metod poprawienia wyglądu ust jest korekcja z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Przy pomocy jego preparatów możemy zwiększyć objętość ust, wymodelować wargi ust, skorygować kontury lub zniwelować asymetrię. Zabieg pozwala również na spłycenie zmarszczek nad górną wargą (tzw. zmarszczek palacza) lub podniesienia kącików ust.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to polisacharyd, substancja naturalnie występująca w ludzkiej skórze. Chroni ją przed wysychaniem i wiotczeniem, ponieważ jedną z jego podstawowych funkcji jest zdolność wiązania wody. Z wiekiem zmniejsza się jego ilość, zmniejsza się również nawilżenie skóry, włókna kolagenowe tracą elastyczność i pojawiają się zmarszczki. Kwas hialuronowy ma taki sam skład we wszystkich żywych organizmach , stąd jego stosowanie nie wymaga testów skórnych, a wypełniacze na jego bazie są dobrze tolerowane. Nie są znane również interakcje z innymi lekami czy substancjami.

O właściwościach kwasu hialuronowego opowiada dr n. med. Wojciech Rybak

Dobór preparatu

Jest wiele doskonałych preparatów kwasu hialuronowego stosowanych do wypełnień. Mogą mieć różną gęstość i lepkość w zależności od stopnia usieciowania, co wpływa na długość utrzymywania się w skórze. Usieciowany preparat sprawdza się w roli wypełniacza, a więc wtedy, kiedy chcemy usta powiększyć. Nieusieciowany kwas hialuronowy ma większe możliwości wiązania wody, sprawdza się więc wtedy, kiedy jest pożądana poprawa struktury, wyglądu i nawilżenia ust.

Czasami mamy co do czynienia z czystym kwasem hialuronowym, niektóre preparaty mogą również zawierać naturalny antyoksydant (mannitol) lub środek znieczulający (lidokainę). Produkty z antyoksydantem charakteryzują się dużą elastycznością i dają naturalny efekt korekcji. Zawartość mannitolu ma również działanie przeciwobrzękowe.

W celu podkreślenia kształtu ust "na próbę" warto skorzystać z nieusieciowanego kwasu hialuronowego, który ma głęboki efekt nawilżający, a jednocześnie pozwoli na hydrolifting zmarszczek nad górną wargą.

Sprawdzone produkty

JUVÉDERM VOLIFT: ma postać żelu o gładkiej konsystencji, pozwala w bardzo naturalny sposób zwiększyć objętość ust i zniwelować opadające kąciki ust i linie marionetki.Produkt firmy Allergan powstał z wykorzystaniem unikalnej technologii VYCROSS®. Vycross to zaawansowana technologia oparta na sieciowaniu kwasu hialuronowego. Unikalna kombinacja o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej daje możliwość zastosowania kwasu o mniejszym stężeniu, jednak zachowującego właściwości ujędrniające w pełnym zakresie. Dzięki silnym wiązaniom cząsteczek zapewniają efekt jędrności skóry od 12 do nawet 18 miesięcy. Preparat otrzymał laur Perły Dermatologii Estetycznej w 2015 roku w kategorii „Zabieg Roku 2015”.

Więcej o preparatach Juvederm:

 • Juvederm - jak przywrócić skórze blask
 • Juvederm - jak pozbyć się doliny łez
 • Juvederm - Wolumetria i kompleksowe odmładzanie twarzy
 • Juvederm - odmładzanie czoła i skroni

SAYPHA® FILLER: Doskonały sposób na pełne i zmysłowe usta, podnosi kąciki ust, uwypukla łuk kupidyna i wypełnia drobne linie zmarszczek. Jest sterylny, ulega biodegradacji, wiskoelastyczny, idealnie czysty, izotoniczny i homogenizowany. Gwarantuje długotrwałe efekty. Powoli rozchodzi się w skórze, nadając jej gładki i naturalny wygląd. Jest jednofazowy, co zapewnia idealną, delikatną konsystencję żelu. Preparaty firmy Croma z linii saypha® powstały przy zastosowaniu rewolucyjnej, chronionej patentem technologii S.M.A.R.T. (Supreme Monophasic and Reticulated Technology). Do syntezy S.M.A.R.T. używany jest wyłącznie czysty i naturalny kwas hialuronowy pochodzący z biofermentacji. W procesie S.M.A.R.T. dzięki zastosowaniu czynnika wiążącego (BDDE) tworzona jest niezwykle gęsta macierz oraz idealnie czysty żel składający się z bardzo długich, mocnych i stabilnych łańcuchów kwasu hialuronowego.

BELOTERO INTENSE: najwyższej jakości produkt wytwarzany w Szwajcarii, optymalny do wypełniania głębokich bruzd , powiększania ust i modelowania twarzy, ma silne właściwości wypełniające, silnie podtrzymujące skórę, preparat pozostaje w miejscu iniekcji. Wypełniacze Belotero są produkowane przy użyciu opatentowanej technologii dynamicznego sieciowania (Dynamic Cross-Linking Technology), dzięki której powstaje jednofazowy, spójny, wielozagęszczony żel (Cohesive Polydensified Matrix). Producentem jest firma Merz Aesthetics.

RESTYLANE LIP VOLUME i RESTYLANE LIP REFRESH: Restylane Lip Volume wypełnia usta, dodaje objętości, wygładza zmarszczki i poprawia kształt. Restylane Lip Refresh przywraca prawidłowe nawilżenie, rewitalizuje, poprawia kontur ust, dodaje blasku i miękkości.Można je stosować zarówno razem, jak i osobno. Daje to dodatkowe możliwości indywidualnego modelowania ust w zależności od potrzeb pacjenta. Do produkcji wykorzystano unikalną i opatentowaną technologię stabilizującą NASHA (Stabilized Non-Animal Hialuronic Acid), dzięki czemu splątane sieci łańcuchów HA są zatrzymywane w miejscu iniekcji poprzez wprowadzenie niewielkiej, ograniczonej ilości połączeń syntetycznych. Zapewnia to długotrwały efekt estetyczny i wysoki profil bezpieczeństwa.

EMERVEL LIPS: żel polimerowy składający się z usieciowanego kwasu hialuronowego. Służy do korekcji całej okolicy ust poprzez zwiększenie objętości czerwieni wargowej, modelowanie konturu ust, wypełnienie drobnych zmarszczek wokół ust, uniesienie kącików ust. Zwiększa objętości skóry właściwej przez okres od 6 do 9 miesięcy. Produkty Emervel zostały opracowane w innowacyjnej technologii zwanej Optimal Balance Technology, zapewniającej optymalną konsystencję żelu, dzięki czemu wypełniacze całkowicie integrują się z odpowiednią warstwą skóry, zapewniając bardzo dobrą tolerancję i długotrwałe wyniki estetyczne. Emervel to linia wypełniaczy firmy Galderma.

STYLAGE SPECIAL LIPS LIDO: wyróżnia się wysoką jakością kwasu hialuronowego, gwarantującego skuteczną korekcję. Jest odpowiedni do stosowania w każdym ze wskazań związanych z procesem starzenia się ust, takich jak modelowanie konturu, zwiększenie objętości warg, redukcja zmarszczek wokół ust, korekta rynienki podnosowej (w celu uwypuklenia "łuku Kupidyna") oraz nawilżenie tkanki warg. Produkt jest elastyczny i bardzo łatwy do formowania, co ułatwia jego rozmieszczenie i uzyskanie zmysłowego, harmonijnego efektu. StylAge Special Lips Lido zawiera także lidokainę, która zmniejsza dyskomfort towarzyszący iniekcji. Dodatkowa zawartość naturalnego antyoksydantu - mannitolu, opóźnia degradację kwasu hialuronowego po iniekcji, wydłużając tym samym okres utrzymywania się produktu w tkankach. Został wyróżniony przez Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych w X Edycji Konkursu Perły Dermatologii Estetycznej 2014 jako Najlepszy Produkt do Rewitalizacji Czerwieni Wargowej.

NEAUVIA ORGANIC RHEOLOGY oraz INTENSE LIPS: jednofazowe, wysoce biokompatybilne żelo o strukturze zbliżonej do naturalnej tkanki ludzkiej, które w sposób bezpieczny zmieniają rozmiar ust. Neauvia Organic Intense Lips - usieciowany, czysty kwas hialuronowy podawany w obszar ust, nie tylko je nawilża, ale przede wszystkim widocznie powiększa i modeluje. Neauvia Organic Rheology -to wyjątkowa plastyczność produktu. Dodatek dwóch aminokwasów glicyny i l-proliny, będących głównym składnikiem kolagenu, powoduje, że otrzymany estetyczny efekt jest długotrwały. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie nawilżeniaw czerwieni warg oraz ich naturalne i subtelne wymodelowanie.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Zabieg nie wymaga wielu przygotowań

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym nie wymaga specjalnych przygotowań, ale zawsze powinna go poprzedzać konsultacja lekarska, w trakcie której zostanie oceniony stan zdrowia pacjenta. Należy dokonać również oceny stanu przyzębia, ewentualnie prosząc pacjenta o wykonanie aktualnego prześwietlenia w celu wykluczenia stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.

Należy pamiętać, że w dniu zabiegu pacjent musi być bezwarunkowo zdrowy! Na tydzień przed zabiegiem powinien przestać używać leki przeciwzapalne i środki obniżające krzepliwość krwi.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym - igła

Kwas hialuronowy wstrzykuje się przy pomocy igły lub kaniuli

Igła czy kaniula?

Kwas hialuronowy wprowadzany jest pod skórę przy pomocy cienkiej igły lub cieniutkiej kaniuli. Obie techniki mają swoich zwolenników i przeciwników.

Uważa się, że kaniula nie powoduje siniaków, usta po zabiegu nie są tak spuchnięte i szybciej się goją, ale ze względu na swoją długość jest mniej precyzyjna. Zaletą powiększania ust igłą jest natomiast bardziej precyzyjne podanie preparatu i uzyskanie lepszej korekty, pomimo że zabiegowi towarzyszy większy obrzęk i częściej pojawiają się krwiaczki.

Efekty powiększania ust kwasem hialuronowym

Efekty powiększania ust kwasem hialuronowym

Przebieg zabiegu

Ze względu na to, że okolica ust jest bardzo wrażliwa, przed zabiegiem nakładany jest krem znieczulający EMLA, który zawiera 5% lidokainy lub w przypadku dużej nadwrażliwości pacjenta podaje się iniekcyjnie znieczulenie stomatologiczne . Sam zabieg trwa od 15 do 30 minut w zależności od metody i ilości preparatu. Lekarz już w trakcie omawiania zabiegu dobiera kwas hialuronowy o odpowiedniej lepkości, aby preparat się równomiernie rozprowadził i nie powstawały grudki. Po wprowadzeniu kwasu hialuronowego delikatnie rozmasowuje okolicę, stosując krem regenerujący naskórek.

Zaczerwienienie, opuchlizna, obrzęk - te objawy mogą wystąpić zaraz po zbaiegu

Zaczerwienienie, opuchlizna, obrzęk mogą wystąpić bezpośrednio po interwencji

Rekonwalescencja

W miejscu wkłucia może się pojawić małe zasinienie, zaczerwienienie lub obrzęk. Objawy te ustępują w ciągu 2-3 dni. Największa opuchlizna po podaniu kwasu hialuronowego może być w pierwszej dobie, zwłaszcza po nocy, potem stopniowo zanika. Należy wówczas stosować chłodne okłady, przez 5-10 minut na godzinę, usta przyjemnie schładza również żel z arniki. Trzena unikac ciepłych napojów oraz ostrych przypraw i rozgrzewania. Dobrze jest spać z głową uniesioną nieco wyżej.W razie braku poprawy konieczna jest konsultacja u lekarza wykonującego zabieg.

Aby zminimalizować występowanie powikłań, w pierwszych dniach po aplikacji należy unikać skrajnych temperatur. Niewskazany jest pobyt na mrozie,wizyty w saunie, solarium, ekspozycja na słońce i nadmierny wysiłek fizyczny.

Powikłania

Poważne powikłania po podaniu kwasu hialuronowego zdarzają się niezwykle rzadko. Najczęściej chodzi o reakcję alergiczną, immunologiczną lub tzw. biofilm.

Mianem biofilmu określa się złożoną, wielokomórkową strukturę tworzoną przez bakterie, przylegającą do dna rany. Bakterie występujące w biofilmie wydzielają warstwę śluzu, który stanowi barierę dla antybiotyków i przeciwciał, chroni komórkę bakteryjną przed mechanizmami obronnymi organizmu, utrudnia samooczyszczenia się rany. Biofilm może tworzyć się również, kiedy w ludzkim ciele pojawi się implant, a więc jakiekolwiek ciało obce wszczepione przez lekarza. Kwas hialuronowy podany w celu powiększenia ust jest właśnie takim "implantem". Walka z biofilmem jest trudna, ponieważ nawet po dokładnym oczyszczeniu, bardzo szybko się odbudowuje. Objawy biofilmu mogą wystąpić nawet z dużym opóźnieniem po podaniu wypełniacza.

W celu zapobiegania powstaniu biofilmu bardzo istotne jest stosowanie preparatów zaufanych firm o dobrej renomie, które spełniają rygorystyczne normy pod względem czystości. NIe warto skusić się na tanie wypełniacze nieznanego pochodzenia!

W przypadku reakcji alergicznej lub biofilmu w pierwszej kolejności należy rozpuścić podany kwas hialuronowy, który jest pożywką dla bakterii, aplikując hialuronidazę. Konieczne bywa również podanie leków przepisanych przez lekarza i tu kluczowa jest odpowiednia diagnostyka powikłań. W przypadku reakcji alergicznej są to bowiem leki przeciwzapalne i sterydy. Przy biofilmie nie można podawać sterydów, które spowodowałyby nasilenie powikłań, ale poza podaniem hialuronidazy wskazane jest przepisanie odpowiednich antybiotyków. Nie zaleca się podawania dużych ilości hialuronidazy jednorazowo. Lepiej jest rozłożyć takie leczenie na kilka sesji. Jedynie lekarz ma wiedzę, jakie ilości preparatu można bezpiecznie podać.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym - u lekarza czy kosmetyczki

Lekarz czy kosmetyczka? Do kogo udać się na zabieg powiększania ust? 

Wybór specjalisty

Istotnym czynnkiem zapobiegającym akumulacji materii mikrobiologicznej i tworzenia się biofilmu jest dbałość o czystość przed, w trakcie i po zabiegu. Sterylne warunki w trakcie zabiegu są więc bardzo istotnym elementem zapobiegania powikłaniom. Sterylne warunki są zapewnione jedynie w gabinetach lekarskich. Również tylko lekarz może we właściwy sposób zdiagnozować powikłanie i przepisać odpowiednie leki. Pacjent wybierając gabinet, gdzie podda się zabiegowi, powinien mieć na uwadze, że i zabieg nietrwałego powiększania ust kwasem hialuronowym niesie ryzyko powikłań, które można zminimalizować udając się do doświadczonego lekarza.

Przeciwwskazania

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym nie jest wskazane dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz osób nadwrażliwych na kwas hialuronowy.

Zabiegu nie można wykonać w przypadku jakichkolwiek infekcji w obrębie ust i jamy ustnej. Powiększanie ust nie jest zalecane u osób z opryszczką i problemami stomatologicznymi. Przeciwwskazaniem są choroby autoimmunologiczne, skłonność do występowania blizn lub problemy z gojeniem się ran, które spotykamy u osób z cukrzycą.

Uważa się nawet, że osobom, które leczą się stomatologicznie, mają kłopoty z zębami lub z zatokami właściwie nie powinno się w ogóle podawać wypełniaczy.

Zabieg zawsze powinna poprzedzać konsultacja, gdzie lekarz w trakcie wywiadu oceni stan zdrowia pacjenta i wspólnie zostanie podjęta decyzja o zakresie korekcji.

Efekty zabiegu

Efektem zabiegu są pełne, proporcjonalne usta

Efekty

Modelowanie ust kwasem hialuronowym daje natychmiastowy efekt i jeśli wypełniacz jest prawidłowo stosowany, usta wyglądają zupełnie naturalnie. Po podaniu kwasu hialuronowego w rejonie ust, możemy osiągnąć efekt nawilżenia, rozświetlenia oraz powiększenia ust, możemy podnieść kąciki ust, zniwelować asymetrię oraz wygładzić drobne zmarszczki zwane zmarszczkami palacza.

W przeciwieństwie do trwałych wypełniaczy kwas hialuronowy z czasem ulega wchłonięciu. Ten okres zależy od rodzaju podanego preparatu, usieciowania, od techniki podawania, od stylu życia pacjenta, jego wieku, metabolizmu i mimiki twarzy. Usieciowany preparat będzie utrzymywał się dłużej, tj. średnio od 6 do 12 miesięcy, nieusieciowany kwas hialuronowy utrzymuje się na ogół od 3 do 4 miesięcy.
Rodzaj użytego preparatu to tylko jeden z czynników wpływających na długość utrzymywania się efektów. Istotny jest również tryb życia pacjenta. U osób aktywniejszych, uprawiających sporty kwas będzie się szybciej rozkładał. Pacjenci, którzy chodzą do solarium, korzystają z sauny czy lubią leżeć na słońcu również muszą się liczyć z tym, że kwas hialuronowy u nich szybciej ulegnie wchłonięciu.Do szybszego wchłaniania dochodzi u palaczy. Kolejne drobne korekcje mogą wydłużyć efekt.

Nie można również zapominać o dyspozycjach genetycznych i stanie wyjściowym ust danego pacjenta. Lekarz na konsultacji będzie w stanie ocenić, jakie efekty można osiągnąć biorąc pod uwagę preferencje pacjenta oraz zachowując umiar i naturalny wygląd.

Inne metody powiększania ust

Aktualnie powiększanie ust kwasem hialuronowym jest najpopularniejszą, choć nie jedyną metodą modelowania i powiększania warg. Dostępne są także inne techniki, a mianowicie: 

 • Powiększanie ust własnym tłuszczem: to interwencja polegająca na pobraniu niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru i przeszczepieniu jej do ust. Jako że materiał wypełniający pochodzi od pacjenta, nie zachodzi ryzyko alergii. Po zabiegu część tłuszczu zostaje wchłonięta, jednak efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku korekty kwasem hialuronowym.
 • Lip lift: to chirurgiczny zabieg wykonywany w znieczuleniu. Polega na liftingu (podniesieniu i wywinięciu) górnej wargi i zmniejszeniu rynienki nosowej. To jedyna metoda przynosząca trwałe efekty.

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."