Odzyskaj do 4500 zł za wykonany zabieg

Co miesiąc masz szansę na nagrodę.
Zachowaj fakturę i weź udział!

Weź udział

Naczyniaki

Warto
100%
Warto
Na podstawie 1 historii
Średnia cena
501 zł
Średnia cena
Według 44 specjalistów
  • Znieczulenie miejscowe
  • Nie wymaga hospitalizacji
  • Mniej niż 1 godzina
  • Bez rekonwalescencji
  • Efekty widoczne od razu
  • Trwałe efekty

Czym są naczyniaki?

Naczyniak na nodze

Naczyniak na nodze

Naczyniaki to czerwone, charakterystyczne zmiany na skórze powstałe z rozrostu drobnych naczyń krwionośnych. Mogą pojawić się w pierwszych 6 miesiącach życia lub w wieku dorosłym. Cechy i wygląd naczyniaków różnią się w zależności od wieku osoby.

Naczyniaki (łac. haemangioma reacemosum) i malformacje naczyniowe występują u co najmniej dwóch na każde 100 dzieci. Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) nadmienia, że w zdecydowanej większości przypadków ich wielkość stopniowo zmniejsza się w pierwszym roku życia. Zwykle w wieku 5-6 lat zmniejszają się do połowy pierwotnego rozmiaru. Wraz z rozwojem dziecka zanikają mniej więcej do 10 roku życia. 

W wieku dorosłym naczyniak może pojawić się na dowolnej części ciała, takiej jak nos, usta, pochwa lub odbyt, ale głównie na tułowiu. Jego wielkość jest różna i może obejmować całą nogę lub ramię. Punkty rubinowe (czy też naczyniaki rubinowe) często występujące na dekolcie lub ramionach również są postacią naczyniaków. Chociaż ich przyczyna jest nieznana, zazwyczaj naczyniaki są dziedziczne.

Rodzaje naczyniaków

Naczyniak u niemowlęcia

Naczyniaki u niemowlaka często samoistnie się wchłaniają

Naczyniaki u niemowląt występują dość często. Naczyniaki u dzieci możemy podzielić na następujące typy:

  • zwykły: ten typ zmiany z czasem zmniejsza się, blednie jego czerwony kolor, a ostatecznie znika. Mogą się pojawić już u noworodka na jakiejkolwiek części ciała, ale, co ważne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
  • płaski: podobnie jak typ zwykły, nie niesie za sobą żadnych komplikacji i zazwyczaj z czasem samoistnie znika. Najczęściej występuje na głowie (na powiekach i szyi).
  • okresu dziecięcego: jak już wspomnieliśmy, można go obserwować od drugiego miesiąca życia na dowolnej części ciała, głównie na głowie, szyi i tułowiu. Zanika z wiekiem i nie wymaga dodatkowego leczenia, jeśli nie narusza żadnych istotnych struktur, takich jak oczy lub drogi oddechowe.

Najczęstsze typy naczyniaków u dorosłych:

  • włośniczkowy: jest bardzo mały i występuje na powierzchni skóry. Pojawia się z wiekiem, występuje głównie na szyi i głowie.
  • jamisty: ma kolor fioletowy lub sinoczerwony, dlatego często nazywa się go „plamą z wina”. W odróżnieniu od poprzednich występuje w głębszych warstwach skóry.
  • punkty rubinowe (naczyniaki starcze); czerwone grudki, powstające na skutek nadmiernej proliferacji naczyń krwionośnych.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Usuwanie naczyniakow - przed i po

Usuwanie naczyniaków (Revival Clinic)

Kiedy naczyniaki pojawiają się u niemowląt, pediatrzy od samego początku będą je ściśle monitorować. Na początku naczyniaki mogą budzić niepokój, ponieważ zmiany zwykle się powiększają, ale z czasem zaczną się kurczyć, aż znikną. Lekarz wykona pełne badanie i sprawdzi inne obszary skóry, aby określić liczbę i lokalizację zmian. Amerykańska Akademia Okulistyki (AAO) zaleca badanie pacjenta co miesiąc w pierwszych 6 miesiącach życia, następnie co 2-3 miesiące do pierwszego roku życia, a potem co 6 miesięcy do 4. roku życia.

Medlineplus sugeruje, że ważne będzie ustalenie, czy zmiany naczyniowe nie znajdują się one w pobliżu wrażliwych miejsc, takich jak oczy, gardło lub usta. W takich przypadkach konieczne będą szersze badania, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Niekiedy może to być konieczne do ustalenia zasięgu i głębokości zmiany. Na koniec stwierdza się, czy zmiany nie krwawią oraz czy nie mają objawów zapalenia lub infekcji.

Bibliografia:

American Academy of Ophthalmology (grudzień 2018). Hemangioma Diagnosis and Treatment. Dostępny: https://www.aao.org/eye-health/diseases/hemangioma. [dostęp: 04.03.2020]

American Association for Pediatric Ophthalmology and Strabismus (grudzień 2018). Capillary Hemangioma. Dostępny: https://aapos.org/glossary/capillary-hemangioma. [dostęp: 04.03.2020]

Healthy Children (grudzień 2018). Infantile Hemangiomas: About Strawberry Baby Birthmarks. Dostępny: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/bathing-skin-care/Pages/Infantile-Hemangiomas-Baby-Birthmarks.aspx [dostęp: 04.03.2020]

MedilinePlus (grudzień 2018). Hemangioma. Dostępny: https://medlineplus.gov/ency/article/001459.htm. [dostęp: 04.03.2020]

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."
Zobacz specjalistów