Sylwia Drwal
Sylwia Drwal
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka medyczna, copywriterka i tłumaczka z języków angielskiego i hiszpańskiego.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 15 gru 2020

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym są naczyniaki?
 • Rodzaje naczyniaków
 • Jak wygląda pierwsza wizyta?
 • Sposoby leczenia
 • Ryzyko i komplikacje
 • Często zadawane pytania
 • Wybór specjalisty
 • Bibliografia:

Wstęp

Naczyniaki występują u co najmniej dwóch na każde 100 dzieci. Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) nadmienia, że w zdecydowanej większości przypadków ich wielkość stopniowo zmniejsza się w pierwszym roku życia. Zwykle w wieku 5-6 lat zmniejszają się do połowy pierwotnego rozmiaru. Wraz z rozwojem dziecka zanikają mniej więcej do 10 roku życia.

Naczyniak na nodze

Naczyniak na nodze

Czym są naczyniaki?

Naczyniak to czerwona, charakterystyczna zmiana na skórze powstała z rozrostu drobnych naczyń krwionośnych. Może pojawić się w pierwszych 6 miesiącach życia lub w wieku dorosłym. Jego cechy i wygląd różnią się w zależności od wieku osoby.

Mimo że nie widziy go w momencie urodzenia, pojawia w pierwszym lub drugim miesiącu życia jako jasne, wystające i miękkie znamię. Zazwyczaj całkowicie zanika w 10. roku życia.

W wieku dorosłym może pojawić się na dowolnej części ciała, takiej jak nos, usta, pochwa lub odbyt, ale głównie na tułowiu. Jego wielkość jest różna i może obejmować całą nogę lub ramię. Chociaż cih przyczyna jest nieznana, zazwyczaj naczyniaki są dziedziczne.

Naczyniak u niemowlęcia

Przykład naczyniaka krwionośnego u niemowlęcia

Rodzaje naczyniaków

Najczęstsze typy naczyniaków u dzieci:

 • zwykły: ten typ zmiany z czasem zmniejsza się, blednie jego czerwony kolor, a ostatecznie znika. Pojawiają się już u noworodków na jakiejkolwiek części ciała, ale, co ważne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
 • płaski: podobnie jak typ zwykły, nie niesie za sobą żadnych komplikacji i zazwyczaj z czasem samoistnie znika. Najczęściej występuje na głowie (na powiekach i szyi).
 • okresu dziecięcego: jak już wspomnieliśmy, można go obserwować od drugiego miesiąca życia na dowolnej części ciała, głównie na głowie, szyi i tułowiu. Zanika z wiekiem i nie wymaga dodatkowego leczenia, jeśli nie narusza żadnych istotnych struktur, takich jak oczy lub drogi oddechowe.

Najczęstsze typy naczyniaków u dorosłych:

 • włośniczkowy: jest bardzo mały i występuje na powierzchni skóry. Pojawia się z wiekiem, występuje głównie na szyi i głowie.
 • jamisty: ma kolor fioletowy lub sinoczerwony, dlatego często nazywa się go „plamą z wina”. W odróżnieniu od poprzednich występuje w głębszych warstwach skóry.
Usuwanie naczyniakow - przed i po

Usuwanie naczyniaków (Revival Clinic)

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Kiedy naczyniaki pojawiają się u niemowląt, pediatrzy od samego początku będą je ściśle monitorować. Na początku naczyniaki mogą budzić niepokój, ponieważ zmiany zwykle się powiększają, ale z czasem zaczną się kurczyć, aż znikną. Lekarz wykona pełne badanie i sprawdzi inne obszary skóry, aby określić liczbę i lokalizację zmian. Amerykańska Akademia Okulistyki (AAO) zaleca badanie pacjenta co miesiąc w pierwszych 6 miesiącach życia, następnie co 2-3 miesiące do pierwszego roku życia, a potem co 6 miesięcy do 4. roku życia.

Medlineplus sugeruje, że ważne będzie ustalenie, czy zmiany naczyniowe nie znajdują się one w pobliżu wrażliwych miejsc, takich jak oczy, gardło lub usta. W takich przypadkach konieczne będą szersze badania, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Niekiedy może to być konieczne do ustalenia zasięgu i głębokości zmiany. Na koniec stwierdza się, czy zmiany nie krwawią oraz czy nie mają objawów zapalenia lub infekcji.

Leczenie kortykosteroidami

Leczenie maścią z kortykosteroidami

Sposoby leczenia

Amerykańska Akademia Pediatrii Okulistycznej i Zeza (AAPOS) zaleca leczenie w zależności od lokalizacji naczyniaków krwionośnych, jak również od ich zasięgu i głębokości. Na początku można stosować leki steroidowe (kortykosteroidy), aby naczynia krwionośne zmniejszyły się. Sterydy mogą zatrzymać postęp naczyniaków, powodując zmniejszenie naczyń krwionośnych. W zależności od wielkości i umiejscowienia, sterydy mogą być przepisywane doustnie, wstrzykiwane bezpośrednio do zmiany lub nakładane miejscowo na skórę tam, gdzie znajduje się naczyniak.

Obecnie w terapii zamiast sterydów można stosować lek o nazwie propranolol. Przyjmuje się go doustnie lub stosuje miejscowo jako krem. Gdy naczyniaki są powierzchowne, można zastosować laser, który nie tylko je zmniejszy, ale sprawi, że będą wyglądać bardziej naturalnie i zrobią się jaśniejsze. W niektórych przypadkach lekarz zaleci zabieg chirurgiczny.

Efekty usuwania naczyniaków

Efekty usuwania naczyniaków (MediVita)

W przypadku naczyniaków powstałych w dzieciństwie środki terapeutyczne nie będą konieczne, ponieważ powinne one zniknąć samoistnie. Gdy tak się jednak nie stanie, rodzice mogą szukać pomocy u specjalisty, aby zmniejszyć możliwy wpływ na rozwój psychospoleczny dziecka.

Należy nadmienić, że z czasem powierzchnia naczyniaka i skóra wokól niego może zykać czerwonawą barwę lub stać się pomarszczona, ale może też wyglądać całkiem normalnie. Jest to kwestia indywidualna.

Efekty leczenia możemy zaobserwować po 15-20 dniach od zabiegu. Wśród powikłań należy wskazać zaczerwienienie skóry, obrzęk leczonego obszaru i złuszczanie się skóry.

Chociaż radioterapia jest jedną z najczęściej stosowanych metod w celu zmniejszenia tych zmian skórnych, należy wspomnieć, że jej efekty są widoczne po kilku sesjach. Gdy naczyniaki są bardzo duże i wpływają na ważne struktury znajdujące się w ich obrębie, lekarz poinformuje, jakich efektó można się spodziewać i jakie są możliwe powikłania, w zależności od przypadku.

Ryzyko i komplikacje

Najbardziej powszechne komplikacje opisane przez Medlineplus:

 • Krwawienie (szczególnie w przypadku zranienia miejsca zabiegowego)
 • Problemy z oddychaniem i jedzeniem
 • Problemy psychologiczne z powodu zmian na skórze
 • Rany oraz infekcje wtórne
 • Widoczne zmiany na skórze
 • Problemy z widzeniem

Zalety leczenia:

 • W skuteczny sposób eliminuje problem
 • Jest szybkie i bezbolesne
 • Nie pozostawia blizn
 • Rzadko ma skutki uboczne

Często zadawane pytania

 • Czy naczyniaki są dziedziczne? Naczyniak jest łagodnym nowotworem, który zwykle pojawia się w okresie niemowlęcym. Uważa się go za wadę rozwojową i na ogół jest dziedziczny. To zmiany, które mają tendencję do ustępowania, ponieważ po okresie wzrostu następuje faza stabilizacji i ostatecznie w większości przypadków znika. Nie pozostawia prawie żadnych śladów. 
 • Czy można usunąć naczyniak z twarzy? Można usuwać naczyniaki z twarzy przy pomocy lasera naczyniowego. Jeśli jest to naczyniak płaski, zwykle zaleca się laser naczyniowy z barwnikiem pulsacyjnym lub intensywnym pulsującym światłem (IPL). W przypadku naczyniaków wypukłych można również zastosować laser neodymowy YAG. Zwykle efekty estetyczne są zadowalające, ale specjalista powinien ocenić dany przypadek.
 • Jak się dowiedzieć, czy naczyniak zniknie samoistnie, czy też będzie konieczne zastosowanie lasera? Zwykle gdy tego rodzaju zmiana pojawia się u dorosłych, nie znika samoistnie, trzeba użyć lasera. Należy wykonać kilka sesji zabiegowych. Zależy to od wielkości i ciśnienia naczyniowego naczyniaka.
 • Czy można usunąć bliznę pozostawioną po usunięciu naczyniaka w dzieciństwie? Potrzebna jest spersonalizowana diagnoza. W ten sposób można ustalić sposób postępowania w celu osiągnięcia pożądanych efektów estetycznych.

Wybór specjalisty

Niemowlęta i dzieci powinny zostać zbadane przez pediatrę. W zależności od lokalizacji, wielkości, dotkniętego obszaru i innych cech lekarz określi, czy pacjenta powinien zbadać dermatolog w celu leczenia kosmetycznego lub chirurg w celu usunięcia zmiany. W niektórych przypadkach będą potrzebni bardziej wyspecjalizowani lekarze, w zależności od lokalizacji znamienia, np. w pobliżu oka (okulista) lub w jamie ustnej (chirurg szczękowo-twarzowy) i / lub chirurga angiologa w innych częściach ciała. Należy pamiętać, że w większości przypadków naczyniak z czasem się zmniejsza, konieczne więc będą jedynie częste wizyty kontrolne u pediatry.

W przypadku dorosłych schorzenie to nie zanika z wiekiem. Gdy potrzebne jest leczenie tylko estetyczne, można udać się do dermatologa, chirurga plastycznego lub angiologa. Czasami pracują oni w porozumieniu i wtedy mogą ustalić procedurę postępowania, aby osiągnąć doskonały wynik.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."