Spis treści

 • Wstęp
 • Czym są naczyniaki?
 • Rodzaje naczyniaków
 • Wybór specjalisty
 • Jak wygląda pierwsza wizyta?
 • Sposoby leczenia
 • Ryzyko i komplikacje
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Naczyniaki występują u co najmniej dwóch na każde 100 dzieci. Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) nadmienia, że w zdecydowanej większości przypadków ich wielkość stopniowo zmniejsza się w pierwszym roku życia. Do połowy pierwotnego rozmiaru zwykle zmniejszają się w wieku 5-6 lat. Wraz z rozwojem dziecka zanikają mniej więcej do 10 roku życia.

Naczyniak na nodze

Naczyniak na nodze

Czym są naczyniaki?

Naczyniak to czerwona zmiana na skórze powstała z rozrostu drobnych naczyń krwionośnych. Posiada charakterystyczny wygląd. Może pojawić się w pierwszych 6 miesiącach życia lub w wieku dorosłym. Jego cechy i wygląd różnią się w zależności od wieku osoby.

Chociaż nie ma go w momencie urodzenia, pojawia w pierwszym lub drugim miesiącu życia jako jasne, wystające i miękkie znamię. Zazwyczaj całkowicie zanika w 10. roku życia.

W wieku dorosłym może pojawić się na dowolnej części ciała, takiej jak nos, usta, pochwa lub odbyt, ale głównie na tułowiu. Jego wielkość jest różna i może obejmować całą nogę lub ramię. Chociaż przyczyna jest nieznana, zazwyczaj jest dziedziczny.

Naczyniak u niemowlęcia

Przykład naczyniaka krwionośnego u niemowlęcia

Rodzaje naczyniaków

Najczęstsze typy naczyniaków u dzieci:

 • zwykły: ten typ schorzenia z czasem zmniejsza się, blednie jego czerwony kolor, a wreszcie znika. Pojawiają się już u noworodków na jakiejkolwiek części ciała, ale, co ważne, nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia.
 • płaski: podobnie jak typ zwykły, nie niesie za sobą żadnych komplikacji i zazwyczaj z czasem samoistnie znika. Najczęściej występuje na głowie (na powiekach i szyi).
 • okresu dziecięcego: jak już to zostało wspomniane, można go obserwować od drugiego miesiąca życia na dowolnej części ciała, głównie na głowie, szyi i tułowiu. Zanika z wiekiem i nie wymaga dodatkowego leczenia, jeśli nie narusza żadnej istotnej części ciała, takiej jak oczy lub drogi oddechowe.

Najczęstsze typy naczyniaków u dorosłych:

 • włośniczkowy: jest bardzo mały i występuje na powierzchni skóry. Pojawia się z wiekiem, występuje głównie na szyi i głowie.
 • jamisty: ma kolor fioletowy lub sinoczerwony, dlatego opisuje go się jako „plama z wina”. W odróżnieniu od poprzednich występuje w głębszych częściach skóry.

Wybór specjalisty

Niemowlęta i dzieci powinny zostać zbadane przez pediatrę. W zależności od lokalizacji, wielkości, dotkniętego obszaru i innych cech lekarz określi, czy pacjenta powinien zbadać dermatolog w celu leczenia kosmetycznego lub chirurg w celu usunięcia zmiany. W niektórych przypadkach będą potrzebni bardziej wyspecjalizowani lekarze, w zależności od lokalizacji znamienia, np. w pobliżu oka (okulista) lub w jamie ustnej (chirurg szczękowo-twarzowy) i / lub chirurga angiologa w innych częściach ciała. Należy pamiętać, że w większości przypadków naczyniak z czasem się zmniejsza, konieczne więc będą jedynie częste wizyty kontrolne u pediatry.

W przypadku dorosłych schorzenie to nie zanika z wiekiem. Gdy potrzebne jest leczenie tylko estetyczne, można udać się do dermatologa, chirurga plastycznego lub angiologa. Czasami pracują oni w porozumieniu i wtedy mogą ustalić procedurę postępowania, aby osiągnąć doskonały wynik.

Usuwanie naczyniakow - przed i po

Usuwanie naczyniaków (Revival Clinic)

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Kiedy naczyniaki pojawiają się u niemowląt, pediatrzy od samego początku będą je ściśle monitorować. Na początku może się to wydawać niepokojące, ponieważ zmiany zwykle się powiększają, ale z czasem zaczną się kurczyć, aż znikną. Lekarz wykona pełne badanie i sprawdzi inne obszary skóry, aby określić liczbę i lokalizację zmian. Amerykańska Akademia Okulistyki (AAO) zaleca badanie pacjenta co miesiąc w pierwszych 6 miesiącach życia, następnie co 2-3 miesiące do pierwszego roku życia, a potem co 6 miesięcy do 4. roku życia.

Medlineplus sugeruje, że ważne będzie ustalenie, czy nie znajdują się one w pobliżu wrażliwych miejsc, takich jak oczy, gardło lub usta. Gdy lekarz to potwierdzi, konieczne będą szersze badania, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W niektórych przypadkach będzie to konieczne do ustalenia zasięgu i głębokości zmiany. Na koniec stwierdza się, czy zmiany nie krwawią, czy nie mają objawów zapalenia lub infekcji.

Leczenie kortykosteroidami

Leczenie maścią z kortykosteroidami

Sposoby leczenia

Amerykańska Akademia Pediatrii Okulistycznej i Zeza (AAPOS) zaleca leczenie w zależności od lokalizacji naczyniaków krwionośnych, jak również w zależności od ich zasięgu i głębokości. Na początku można stosować leki steroidowe (kortykosteroidy), aby naczynia krwionośne zmniejszyły się. Sterydy mogą zatrzymać postęp naczyniaków, powodując zmniejszenie naczyń krwionośnych. W zależności od wielkości i umiejscowienia, sterydy mogą być przepisywane doustnie, wstrzykiwane bezpośrednio do zmiany lub nakładane miejscowo na skórę tam, gdzie znajduje się naczyniak.

Obecnie w terapii zamiast sterydów można stosować lek o nazwie propranolol. Przyjmuje się go doustnie lub stosuje miejscowo jako krem. Gdy naczyniaki są powierzchowne, można zastosować laser, który nie tylko je zmniejszy, ale sprawi, że będą wyglądać bardziej naturalnie i zrobią się jaśniejsze. W niektórych przypadkach lekarz zaleci zabieg.

Efekty usuwania naczyniaków

Efekty usuwania naczyniaków (MediVita)

W przypadku naczyniaków powstałych w dzieciństwie środki terapeutyczne nie będą konieczne, ponieważ powinni zniknąć samoistnie. Gdy tak się jednak nie stanie, rodzice będą szukać estetycznego rozwiązania, aby zmniejszyć możliwy wpływ psychospołeczny na życie dziecka.

Ważne jest wspomnieć, że obszar dotkniętej skóry może przez jakiś czas być lekko czerwonawy, pomarszczony, ale może też wyglądać całkiem normalnie. Będzie to zależeć od każdego pacjenta.

Kiedy wskazane jest leczenie, wyniki można zauważyć po 15-20 dniach. Wśród powikłań należy wskazać zaczerwienienie skóry, obrzęk leczonego obszaru i złuszczanie się skóry.

Chociaż radioterapia jest jedną z najczęściej stosowanych terapii w celu zmniejszenia tych zmian skórnych, należy wspomnieć, że jej efekty są widoczne po kilku powtarzanych sesjach. Gdy naczyniaki są bardzo duże i wpływają na ważne struktury, lekarz wskaże na konkretne wyniki i możliwe powikłania zależne od przypadku.

Ryzyko i komplikacje

Najbardziej powszechne komplikacje opisane przez Medlineplus:

 • Krwawienie (szczególnie w przypadku zranienia miejsca zabiegowego)
 • Problemy z oddychaniem i jedzeniem
 • Problemy psychologiczne z powodu zmian na skórze
 • Rany oraz infekcje wtórne
 • Widoczne zmiany na skórze
 • Problemy z widzeniem

Zalety leczenia:

 • W skuteczny sposób eliminuje problem
 • Jest szybkie i bezbolesne
 • Nie pozostawia blizn
 • Rzadko ma skutki uboczne

Często zadawane pytania

 • Czy naczyniaki są dziedziczne? Naczyniak jest łagodnym nowotworem, który zwykle pojawia się w okresie niemowlęcym. Uważa się go za wadę rozwojową i na ogół jest dziedziczny. To zmiany, które mają tendencję do ustępowania, ponieważ po okresie wzrostu następuje faza stabilizacji i ostatecznie w większości przypadków znika. Nie pozostawia prawie żadnych śladów swojego istnienia. Radzę nie martwić się o to i cieszyć się ciążą.
 • Czy możliwe jest usunąć naczyniak na twarzy? Można je leczyć za pomocą lasera naczyniowego. Jeśli jest to naczyniak płaski, zwykle zaleca się laser naczyniowy z barwnikiem pulsacyjnym lub intensywnym pulsującym światłem (IPL). W przypadku naczyniaków z ulgą można również zastosować laser neodymowy YAG. Zwykle wyniki estetyczne są dobre, ale specjalista powinien ocenić twój przypadek.
 • Jak się dowiedzieć, czy naczyniak zniknie samoistnie, czy też będzie konieczne zastosowanie lasera? Zwykle gdy tego rodzaju zmiana pojawia się u dorosłych, nie znika samoistnie, trzeba użyć lasera. Zabieg należy wykonać w kilku sesjach. Zależy to od wielkości i ciśnienia naczyniowego naczyniaka.
 • Czy można usunąć bliznę pozostawioną po usunięciu naczyniaka w dzieciństwie? Potrzebna jest spersonalizowana diagnoza. W ten sposób można ustalić sposób postępowania w celu osiągnięcia pożądanych efektów estetycznych.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."