Naczyniaki występują u co najmniej dwóch na każde 100 dzieci. Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) nadmienia, że w zdecydowanej większości przypadków ich wielkość stopniowo zmniejsza się w pierwszym roku życia. Zwykle w wieku 5-6 lat zmniejszają się do połowy pierwotnego rozmiaru. Wraz z rozwojem dziecka zanikają mniej więcej do 10 roku życia.
Naczyniak na nodze
Naczyniak to czerwona, charakterystyczna zmiana na skórze powstała z rozrostu drobnych naczyń krwionośnych. Może pojawić się w pierwszych 6 miesiącach życia lub w wieku dorosłym. Jego cechy i wygląd różnią się w zależności od wieku osoby.
Mimo że nie widziy go w momencie urodzenia, pojawia w pierwszym lub drugim miesiącu życia jako jasne, wystające i miękkie znamię. Zazwyczaj całkowicie zanika w 10. roku życia.
W wieku dorosłym może pojawić się na dowolnej części ciała, takiej jak nos, usta, pochwa lub odbyt, ale głównie na tułowiu. Jego wielkość jest różna i może obejmować całą nogę lub ramię. Chociaż cih przyczyna jest nieznana, zazwyczaj naczyniaki są dziedziczne.
Przykład naczyniaka krwionośnego u niemowlęcia
Najczęstsze typy naczyniaków u dzieci:
Najczęstsze typy naczyniaków u dorosłych:
Usuwanie naczyniaków (Revival Clinic)
Kiedy naczyniaki pojawiają się u niemowląt, pediatrzy od samego początku będą je ściśle monitorować. Na początku naczyniaki mogą budzić niepokój, ponieważ zmiany zwykle się powiększają, ale z czasem zaczną się kurczyć, aż znikną. Lekarz wykona pełne badanie i sprawdzi inne obszary skóry, aby określić liczbę i lokalizację zmian. Amerykańska Akademia Okulistyki (AAO) zaleca badanie pacjenta co miesiąc w pierwszych 6 miesiącach życia, następnie co 2-3 miesiące do pierwszego roku życia, a potem co 6 miesięcy do 4. roku życia.
Medlineplus sugeruje, że ważne będzie ustalenie, czy zmiany naczyniowe nie znajdują się one w pobliżu wrażliwych miejsc, takich jak oczy, gardło lub usta. W takich przypadkach konieczne będą szersze badania, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Niekiedy może to być konieczne do ustalenia zasięgu i głębokości zmiany. Na koniec stwierdza się, czy zmiany nie krwawią oraz czy nie mają objawów zapalenia lub infekcji.
Leczenie maścią z kortykosteroidami
Amerykańska Akademia Pediatrii Okulistycznej i Zeza (AAPOS) zaleca leczenie w zależności od lokalizacji naczyniaków krwionośnych, jak również od ich zasięgu i głębokości. Na początku można stosować leki steroidowe (kortykosteroidy), aby naczynia krwionośne zmniejszyły się. Sterydy mogą zatrzymać postęp naczyniaków, powodując zmniejszenie naczyń krwionośnych. W zależności od wielkości i umiejscowienia, sterydy mogą być przepisywane doustnie, wstrzykiwane bezpośrednio do zmiany lub nakładane miejscowo na skórę tam, gdzie znajduje się naczyniak.
Obecnie w terapii zamiast sterydów można stosować lek o nazwie propranolol. Przyjmuje się go doustnie lub stosuje miejscowo jako krem. Gdy naczyniaki są powierzchowne, można zastosować laser, który nie tylko je zmniejszy, ale sprawi, że będą wyglądać bardziej naturalnie i zrobią się jaśniejsze. W niektórych przypadkach lekarz zaleci zabieg chirurgiczny.
Efekty usuwania naczyniaków (MediVita)
W przypadku naczyniaków powstałych w dzieciństwie środki terapeutyczne nie będą konieczne, ponieważ powinne one zniknąć samoistnie. Gdy tak się jednak nie stanie, rodzice mogą szukać pomocy u specjalisty, aby zmniejszyć możliwy wpływ na rozwój psychospoleczny dziecka.
Należy nadmienić, że z czasem powierzchnia naczyniaka i skóra wokól niego może zykać czerwonawą barwę lub stać się pomarszczona, ale może też wyglądać całkiem normalnie. Jest to kwestia indywidualna.
Efekty leczenia możemy zaobserwować po 15-20 dniach od zabiegu. Wśród powikłań należy wskazać zaczerwienienie skóry, obrzęk leczonego obszaru i złuszczanie się skóry.
Chociaż radioterapia jest jedną z najczęściej stosowanych metod w celu zmniejszenia tych zmian skórnych, należy wspomnieć, że jej efekty są widoczne po kilku sesjach. Gdy naczyniaki są bardzo duże i wpływają na ważne struktury znajdujące się w ich obrębie, lekarz poinformuje, jakich efektó można się spodziewać i jakie są możliwe powikłania, w zależności od przypadku.
Najbardziej powszechne komplikacje opisane przez Medlineplus:
Zalety leczenia:
Niemowlęta i dzieci powinny zostać zbadane przez pediatrę. W zależności od lokalizacji, wielkości, dotkniętego obszaru i innych cech lekarz określi, czy pacjenta powinien zbadać dermatolog w celu leczenia kosmetycznego lub chirurg w celu usunięcia zmiany. W niektórych przypadkach będą potrzebni bardziej wyspecjalizowani lekarze, w zależności od lokalizacji znamienia, np. w pobliżu oka (okulista) lub w jamie ustnej (chirurg szczękowo-twarzowy) i / lub chirurga angiologa w innych częściach ciała. Należy pamiętać, że w większości przypadków naczyniak z czasem się zmniejsza, konieczne więc będą jedynie częste wizyty kontrolne u pediatry.
W przypadku dorosłych schorzenie to nie zanika z wiekiem. Gdy potrzebne jest leczenie tylko estetyczne, można udać się do dermatologa, chirurga plastycznego lub angiologa. Czasami pracują oni w porozumieniu i wtedy mogą ustalić procedurę postępowania, aby osiągnąć doskonały wynik.
American Academy of Ophthalmology (grudzień 2018). Hemangioma Diagnosis and Treatment. Dostępny: https://www.aao.org/eye-health/diseases/hemangioma-diagnosis-treatment. [dostęp: 04.03.2020]
American Association for Pediatric Ophthalmology and Strabismus (grudzień 2018). Capillary Hemangioma. Dostępny: https://aapos.org/glossary/capillary-hemangioma. [dostęp: 04.03.2020]
Healthy Children (grudzień 2018). Infantile Hemangiomas: About Strawberry Baby Birthmarks. Dostępny: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/bathing-skin-care/Pages/Infantile-Hemangiomas-Baby-Birthmarks.aspx [dostęp: 04.03.2020]
MedilinePlus (grudzień 2018). Hemangioma. Dostępny: https://medlineplus.gov/ency/article/001459.htm. [dostęp: 04.03.2020]
"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."