Zmniejszenie piersi, operacja zmniejszenia biustu

Nadmiernie rozwinięte piersi, są problemem dotyczącym wielu kobiet. Nie chodzi o problem tylko estetyczny, ale duże i ciężkie piersi są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Wielkie piersi stanowią też często powód kompleksów i wywołują odczucia dyskomfortu.

Gigantomastia, makromastia (patologicznie duże piersi)

Nienaturalnie duże piersi niosą ze sobą ryzyko problemów zdrowotnych. Ciężkie piersi mogą nadmiernie obciążać kregosłup i plecy. Pacientka skarży się na bóle w okolicy kręgosłupa szyjnego, pleców, ramion oraz kończyn górnych. Same piersi natomisat są wrażliwe na dotyk i często są źrodłem dolegliwości bólowych. Ciężar gruczołu piersiowego deformuje także kształt klatki piersiowej i popiersia, dlatego też operacja zminiejszająca piersi (usunięcie części gruczołu piersiowego i modelacja piersi) prowadzi do fizycznego i psychicznego komfortu.  

Idealna wielkość: 200 - 350 ml

Lekka hipertrofia (rozrost tkanki): 400 - 600 ml

Średnia hipertrofia: 600 - 800 ml

Znaczna hipertrofia: 800 - 1000 ml

Makromastia: 1000 - 1500 ml

Gigantomastia: ponad 1500 ml

Wartości te są jedynie orientacyjnymi kryteriami kwalifikacyjnymi. Subiektywne odczucia wielkości piersi i związane z tym problemy zdrowotne mogą być wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Przyczyną powstania nadmiernej wielkości piersi są nie tylko zmiany homonalne w okresie dojrzewania czy w okresie porodu i połogu ale i znaczny wzrost masy ciała czy problemy metaboliczne związane z hormonami tarczycy. Badania dowodzą, że niektóre hormony mają wpływ na rozrost przewodów mlecznych (estrogeny, hormon wzrostu, FSH) a inne zaś powodują zwiększenie samego gruczołu piersiowego (prolaktyna, estrogeny, progesteron). Makromastia może mieć formę obustronnej, ale może być też i jednostronna. Ta ostatnia jest skutkiem pierwotnego zatrzymania wzrostu drugiej piersi.

Na czym polega zmiejszenie piersi?

Operacja zmniejszenia piersi polega na usunięciu nadmiernej ilości tkanki piersiowej. Zabieg ten może też składać się innych procedur np. z modelowania piersi.

Czy jesteś odpowiednią kandydatką do zabiegu zmniejszenia piersi?

Najważniesze jest, aby pacientka była w dobrym fizycznym i psychicznym stanie, miała jasne oczekiwania co do wyniku zabiegu zmniejszenia piersi, oraz wiedziała jaka ma być ostateczna wielkość piersi po operacji. Zabiegiem zainteresowane są kobiety w różnym wieku. Dziewczętom do 20 roku życia zabieg nie jest polecany, ponieważ oczekuje się, że piersi będą jeszcze rosnąć i potrzebna by była po jakimś czasie reoperacja. Osoby, które już od wczesnej młodości cierpią z powodu nadmiernej wrażliwości piersi przy normalnych stężeniach estrogenów a w wieku 20 lat mają już problemy z nadmierną wielkością piersi, mogą być zakwalifikowane do zabiegu mimo tak młodego wieku. W przypadkach tych trzeba się jednak liczyć z możliwą reoperacją (powtórnym zabiegiem).

Przed zabiegiem zmniejszenia piersi

Jeżeli piersi są na tyle duże, że nie odpowiedają proporcjom ciała, a ich ciężar jest źródłem problemów zdrowotnych takich jak: bóle pleców czy głowy, może być zalecony zabieg zmniejszenia piersi. W czasie pierwszej konsultacji lekarz będzie chciał poznać oczekiwania pacjentki co do wyniku zabiegu, a także  przyczyny dla których chce ona poddać się operacji. Lekarz przede wszystkim powien dobrze zrozumieć oczekiwania i wyobrażenia pacjentki co do wyniku operacji. Następnie oceni on elastyczność skóry pacjnetki oraz jej ogólny stan zdrowia, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom w czasie i po zabiegu. Badanie przedopieacyjne składa się także z kontroli wzrostu, wagi, kształtu klatki piersiowej, umiejscowienie piersi (ptoza - upadanie piersi, zagłebienie piersiowe). Pacjentka w  bardziej zaawansowanym wieku będzie też musiała przed zabiegiem poddać się mammografii (rentgenowskie badanie piersi). Czasem wykonuje się dwa następne badania mammograficzne w czasie trwania procesu rekonwalescencji. Chirurg powinien konsultować się z ginekologiem pacjentki a także skierować ją na kompleksowe przedoperacyjne badanie internistyczne. W ramach przygotowań do operacji pacjentka powinna pomyśleć o zorganizowaniu sobie transportu z kliniki do domu oraz ewentualnej pomocy w pierwszych dwóch dniach po zabiegu, o ile będzie taka potrzeba. Pacjentka w ramach tzw. wywiadu lekarskiego będzie też zapytana o przyjmowanie leków antykoagulacyjnych, zawierających kwas acetylosalicylowy, takich jak np. Aspiryna, Polopiryna, Mironal, Alnagon itd. Leki te mogły by spowodować zwiększone krwawienie w czasie trwania operacji.

zmenseni-bradavky

Zmniejszenie otoczki brodawki sutkowej

Przedoperacyjny plan

U siedzącej pacjentki z opuszczonymi w dół kończynami górnymi wzdłuż ciała, chirurg wyznacza miejsce przesunięcia brodawki i otoczki brodawki sutkowej.  Miejsce to jest wyznaczane na przecięciu lini łączącej wgłębienie piersiowe z linią biegnącą przez środek obojczyka. Najczęściej jest to na wysokości  połowy ramion a u młodszych kobiet jest ono umiejscowione troszkę wyżej. Otoczka brodawki jest oddalona od środka klatki piersiowej o około 10-12 cm a od wgłębienia szyjnego o około 20 - 22 cm. Średnia wielkość otoczki brodawki  wynosi 40 x 40 mm.

Znieczulenie

Operacja zmniejszenia piersi jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że pacjentka przez caly czas trwania zabiegu śpi, nic nie czując. Na 6 godzin przed operacją konieczne jest powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia. W większości przypadków pacjentka zostaje w klinice po zabiegu przez noc.

Zmniejszenie piersi

Najlepszym terminem wykonania operacji jest pierwszy tydzień po miesiączce, kiedy to piersi są relatywnie mniej ukrwione a tkanki są pod mniejszym wpływem hormonów i nie dochodzi do zatrzymania się wody w organizmie. Pacjentkom, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne poleca się ich odstawienie na minimalnie 1 - 3 miesięcy przed planowym zabiegiem. U pacjentek karmiących piersią poleca się odczekać pół  roku do roku od skończenia karmienia.    Operacja trwa 2 - 3 godziny. Zmniejszenie piersi polega na usunięciu nadmiernej ilości tkanki piersiowej. Cięcie przeprowadza się wokół otoczki brodawki, dalej biegnie pionowo w dół piersi i poziomo wzdłuż fałdu skórnego pod piersią.  Cięcie przypomina kształtem odwroconą kotwicę. Następnie przeprowadza się usunięcie nadmiernej tkanki i uwypukla się piersi. Najważniejszą częścią zabiegu jest przeniesienie kompleksu brodawka - otoczka brodawki na właściwe miejsce. Może to być wykonywane różnymi technikami.

Przeniesienie pionowe: Od wyznaczonego miejscca do otoczki, przeprowadza chirurg cięcie tak aby wytworzyć pasmo w którym umieszczona jest brodawka. Pas ten kończy się w żłobku piersiowym i chirurg oddzieli go od głębszych struktur gruczołu piersiowego. Po bokach redukowana jest tkanka piersiowa, a następnie otoczka przeniesiona jest na miejsce. Zaletą tej metody jest zachowanie unerwienia i ukrwienia otoczki i brodawki w górnych i dolnych odgalęzieniach nerwow i naczyń krwionośnych. Metoda ta nie może być stosowana w zabiegach zrozleglejszych redukcji gruczołu pierisowego.  

Przeniesienie górne: chirurg przeprowadza dwa równe cięcia od miejsca wyznaczonego jako przyszła lokalizacja kompleksu otoczka - brodawka aż do otoczki. Owalnym cięciem oddzieli otoczkę od dolnej części piersi. Na tym etapie otoczka jest połączona tylko w górnej części, którą następnie chirurg odseparuje od gruczolu. Pierś jest rozcięta poziomo w żłobku podpiersiowym. Chirurg usuwa część gruczolu piersiowego i zszywa dolną część piersi. Następnie wykonuje się delikatne zeszycie okolic otoczki. Blizna ma tu kształt kotwicy.

Przeniesienie dolne piramidowe: Cięcie biegnie od żłobka piersowego w kierunku brodawki. Przyjmuje to kształt piramidy. Szeroka podstawa gwarantuje bardzo dobre ukrwienie i unerwienie. Metoda ta jest odpowiednia szczegolnie dla młodych kobiet, ponieważ umożliwia w przyszłości karmienie piersią. Chirurg usuwa tkankę piersiową i nadmiar skóry nad cięciem.

W niektórych przypadkach przeniesienie kompleksu otoczka - brodawka przeprowadza się metodą wolnego przeszczepu, nastaje tu jednak ryzyko przerwania unerwienia i unaczynienia. Częścią zabiegu jest też modelacja otoczki brodawki sutkowej, która najczęściej jest przesuwana i zmniejszana. Klientka może tak oczekiwać efektu bardziej młodego wyglądu. Na sam koniec operacji, piersi są przykrywane jałowym opatrunkiem.

Znaczna część zabiegów modelacji piersi może być też wykonana nowoczesną metodą zwaną „single scar“. Jest  to metoda operacyjna, która w większym stopniu uwzględnia anatomię ciała. Nie jest tu naruszany gruczoł piersiowy - operuje się na zewnątrz piersi i częściowo pod nią, dzięki czemu po zabiegu pacjentka może bez problemu karmić piersią. Następną zaletą tej techniki jest niskie ryzyko zmniejszenia wrażliwości brodawki po operacji. Oczywiście pierwszoplanową kwestią jest tu fakt, iż po operacji pozostaje mała ilość blizn. Pacjentka musí się jednak liczyć z powstaniem blizny wokół otoczki brodawki, oraz na dole piersi. Dzieki wyborowi tej metody operacyjnej unikniemy jednak powstania blizn wielkości 2x15 cm we wgłębieniu piersiowym.

Po zabiegu zmniejszenia piersi

W pierszych godzinach po zabiegu zmniejszenia piersi, pacjentka czuje ból, który może być efektywnie zwalczony za pomocą leków przeciwbólowych. Piersi po opracji są zabezpieczone jałowym opatrunkiem. Konieczne jest, aby pacjentka w ciągu pierwszych dni po operacji odpoczywała. Po kilku dniach następuje zdjęcie opatrunku, który zostaje zastąpiony specjanlym chirurgicznym biustonoszem. Trzeba go nosić regularnie, według wskazówek lekarza. Po 14 dniach można powoli zastępować operacyjny biustonosz, zwykłym sztywnym biustonoszem. W klinice pozostaje klientka najczęściej jeden dzień po zabiegu. Gojenie się ran jest powolnym i bardzo indywidualnym procesem. Można go przyspieszyć jedną z dostępnych metod np. laserem biostymulującym, czy stosowaniem rożnorodnych kremów czy maści. Szczególnie polecanym środkiem jest DermatixSiGel (aplikuje się go 2x dziennie, kurację można zacząć po ściągnięciu szwów), są to silikonowe plasterki  nawilżające i ujędrniające blizny. Gojenie ran można także wspierać środkiem zwanym Wobenzym. Niektóre kliniki oferują powyżej wymienione środki w ramach opieki pooperacyjnej.  

W pierwszych dniach po operacji należy liczyć się z tym, iż piersi mogą być nabrzmiałe, mogą też wystąpić krwiaki, które jednak powinny szybko ustąpić.  Niektóre obrzęki mogą utrzymywać się do kilku tygodni. Szwy są usuwane w zależności od rodzaju zastosowanego materiału, w większości przypaków następuje to po około 15. - 20. dniach po zmniejszeniu  piersi. Po tygodniu pacjentka może wrócić do pracy, jeżeli jednak wykonuje ciężką pracę fizyczną lepiej, aby została ona w domu jeszcze kilka dni. Ze sportem należy poczekać minimalnie miesiąc. Po operacji brodawki będą bardziej wrażliwe.

Należy unikać aktywności fizycznej do tego czasu, kiedy nie zacznie być ona znowu przyjemna. W okresie 6 miesięcy po operacji należy chronić piersi przed promieniowaniem słonecznym. Blizny na samym początku będą wyraźnie czerowne, wypukłe, nastepnie zaś z biegiem czasu będą blednąć i spłaszczać się. Trzeba jednak przygotować się na to, że całkowicie nie znikną nigdy. W celu przyspieszenia gojenia się blizn można zastosować środki, które poleci lekarz prowadzący. Ostateczna wielkość blizn zależy od zdolności regeneracyjnych organizmu. W dolnej części piersi mogą utrzymywać się do 2 miesięcy ubytki skórne, które jednak z biegiem czasu ustępują.

bradavka-hotovo

Stan otoczki sutkowej po zabiegu

Komplikacje po zabiegu zmniejszenia piersi

Komplikacje możemy podzielić na typowe i nietypowe, które mogą pojawić się po każdej operacji. Najczęściej są to krwotoki czy zapalenia. W fazie pooperacyjnej wstepuje też ryzyko powstania zakrzepu w naczyniach krwionośnych ( tzw. powikłania  zakrzepowo - zatorowe). Staramy się nie dopuścić do ich powstania a to za pomocą wczesnego uruchamiania pacienta po operacji (po operacji dobrze jest chodzić powolnym tempem po mieszkaniu). Do specyficznych (typowych) komplikacji możemy zaliczyć te, związane z konkretnym zabiegiem, najbardziej niebezpiecznym z nich jest obumarcie brodawki i otoczki brodawki, lub też zmiana ich zabarwienia. Istnieje też ryzyko asymetrii piersi po zabiegu. Pacjentki obawiają się często zmiany czucia w obrębie operowanej piersi. Jest to zupelnie naturalna reakcja po operacji zmniejszenia piersi, która powinna ustąpić samiostnie do 3 miesięcy. W tym okresie blizny powinny też stać się wyraźnie bardziej miękkie. U osób z tendencemi do tworzenia się blizn koloidalnych (wyraźne, twarde blizny) nie jest wskazane wykonywanie jakichkolwiek operacji plastycznych, ponieważ zabliźnienie tkanki piersiowej może utrudnić lub uniemożliwić w przyszłosci diagnostykę w kierunku nowotworu piesi. Dalszą komplikacją przy zmniejszeniu piersi, może być uszkodzenie przewodów mlecznych, co może znacznie utrudniać karmienie piersią. W rejonie objetym operacją często mogą też powstawać cysty (okrągłe struktury wypełnione płynem lub powietrzem).

Finansowanie

Zmniejszenie piersi uważane jest za redukcyjną mastoplastykę, jeżeli z gruczołu usunięto więcej niż 500 g. tkanki. Kasa chorych refunduje koszty zabiegu, jeżeli istnieją wskazania potwierdzone od neurologa, ortopedy lub psychiatry. O tym czy pacjent ma się poddać określonym badaniom oraz o tym czy rzeczywiście mamy do czynienia z gigantomastią decyduje chirurg plastyczny. Na podstawie wyniku badania wystąpi on z pisemnym wnioskiem do kasy chorych o refundację zabiegu. Dlatego dobrze jest sprawdzić czy wybrana klinika ma podpisaną umowę z konkretną kasą chorych. Nie wszystkie kliniki mają takie umowy, istnieją także  kliniki, które mają umowy tylko z wybranymi kasami chorych. Z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego może też być refundowane  zmniejszenie asymetrycznej piersi, jednakże w przypadku takim astymetria ta musí być wyraźna. Jeżeli pacientka w takiej sytuacji zdcyduje się  na wyrównanie asymetrii drogą powiększenia mniejszej piersi za pomocą implantu, wówczas kasa chorych zapłaci tylko za sam zabieg, a koszt implantu musi ponieść klientka.

Jak długo utrzyma się efekt zabiegu zmniejszenia piersi?

Efekt jest zazwyczaj trwały. Nie jest jednak możliwe wpłynięcie na naturalne procesy starzenia się czy grawitacji, które to mogą prowadzić do lekkiego opadania piersi. W celu osiągnięcia i utrzymania jak najlepszych efektów, należy stosować się do zaleceń lekarza.

Jak wybrać właściwego chirurga plastycznego?

Dobry efekt zabiegu zmniejszenia piersi może mieć duży wpływ na stan psychiczny pacjentki, dlatego wybór dobrego chirurga plastycznego jest kluczową i zasadniczą kwestią. Nie ma niestety konkretnego drogowskazu, który uchroniłby potencjalną klientkę przed ewentualnym błędem w wyborze. Ani ten najlepszy chirurg plasyk nie może zagwarantować, że nie pojawią się komplikacje. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, czym kierować się przy wyborze chirurga plastycznego.  

  1. Sprawdź gdzie w Twoim mieście wykonuje się zabieg zmniejszenia piersi.

  2. Jeżeli masz taką możliwość, zaptytaj klientki danej kliniki o ich doświadczenia, czy były zadowolone czy nie. Metoda ta nie musí gwaratować i twojego zadowolenia, ale rada taka ma swoje znaczenie.

  3. Nie oszczędzaj na wstępnych konsultacjach u kilku chirurgów. W decyzji kieruj się swoją własną intuicją, która okazać się może bezcenna.

  4. Nie obawiaj się przy wstępnej konsultacji zapytać chirurga o jego doświadczenie, wykształcenie, specjalizację (egzamin przed specjalną komisją) w dziedzinie chirurgii plastycznej, jakie zabiegi wykonuje on najczęściej oraz ile operacji wykonuje w ciągu roku.

  5. Dobrze jest także poprosić chirurga, aby pokazał fotografie ilustujące efekty jego pracy.

Artykuł ten powstal dzięki uprzejmej pomocy MUDr. Tomáše Doležala

Aktualizowane: 17.03.2009

Więcej opinii na ten temat

Zmniejszenie piersi - Cenniki

Klinika La Perla
Warszawa, Zakopane, Kraków, Józefów, Bolesławiec, Rzeszów
Ceny od 12 000 zł
zazwyczaj do 16 000 zł
Klinika La Perla
Ceny od 16 000 zł
zazwyczaj do 18 000 zł
Dr n. med. Artur Śliwiński
Ceny od 12 000 zł
zazwyczaj do 15 000 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Ceny od 16 000 zł
zazwyczaj do 18 000 zł
AMC Art Medical Center dr n. med. Artur Śliwiński
Ceny od 15 000 zł
zazwyczaj do 18 000 zł
dr Łukasz Ulatowski

Zmniejszenie piersi

98% poleca. 1160 opinii pacjentów.

Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni