Mezoterapia igłowa - odmładzanie twarzy, szyi, dekoltu, dłoni

Mezoterapia igłowa jest techniką niewielkich mikronakłuć, które pozwalają na aplikację substancji aktywnych do tkanki podskórnej i skóry właściwej w celu rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. W medycynie jest znana od ponad 50 lat. Jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej ulubionych zabiegów medycyny estetycznej.

Wraz z wiekiem liczba fibroblastów (komórek skóry właściwej) i ich aktywność maleje, skóra traci jędrność, elastyczność i nawilżenie. Substancje aktywne zawarte w kremach nie są w stanie pokonać bariery naskórkowej i dotrzeć do komórek docelowych w skórze właściwej. Stąd częste rozczarowanie, bo zakupiony krem nie daje żadnych efektów przeciwzmarszczkowych czy antycellulitowych obiecanych przez producenta. Mezoterapia jest sprawdzoną metodą, ułatwiającą składnikom aktywnym penetrację do skóry właściwej, której komórki są odpowiedzialne za wydzielanie elastyny ​​i włókien kolagenowych oraz glikozaminoglikanów. Technika niewielkich mikronakłuć podczas mezoterapii wykorzystuje powstały uraz jako naturalną odpowiedź skóry do stymulacji komórek naskórka i skóry właściwej. W efekcie tego komórki są odżywione, dotlenione, drobne zmarszczki ulegają spłyceniu,  poprawia się gęstość i spoistość skóry.

face1

Wskazania do mezoterapii

  • zwiotczała skóra, brak jędrności
  • drobne zmarszczki
  • podkrążone i zapadnięte oczy
  • skłonności do trądziku
  • wypadanie włosów (łysienie)
  • cellulit i rozstępy
  • cienka skóra dłoni

Skład preparatów stosowanych do mezoterapii

Skład preparatu zależy od celu stosowania, rodzaju i stopnia uszkodzenia skóry. Głównym składnikiem są na ogół cząsteczki kwasu hialuronowego, które mają właściwości wiążące wodę. Czasami dodaje się witaminy, aminokwasy, koenzymy, substancje mineralne i przeciwutleniacze, ale często tylko czysty kwas hialuronowy.

Mezoterapia jest najczęściej stosowana na twarz, szyję dekolt i grzbiety dłoni w celu odmłodzenia, ujędrnienia, głębokiego nawilżenia skóry i wygładzenia drobnych zmarszczek. Bardzo dobrze się sprawdza w przypadku nadmiernego wypadania włosów (łysienia). Wówczas preperat nie zawiera kwasu hialuronowego, ale witaminy i inne substancje pobudzające włosy do wzrostu. Wspomagająco można w tym wypadku skorzystać z terapii laserowej.

Bezpieczeństwo i skuteczność mezoterapii

Bezpieczeństwo i skuteczność mezoterapii może zagwarantować tylko lekarz specjalista z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, który po dokładnym zbadaniu skóry jest w stanie określić skład preparatu. Lekarz bierze pod uwagę cel leczenia, rodzaj skóry, jej wiek, stopień nawilżenia, uszkodzenia promieniowaniem słonecznym i paleniem tytoniu. Niestety spotykamy salony kosmetyczne oferujące zabieg mezoterapii. Stanowczo odradzamy korzystanie z takich pseudogabinetów, gdyż leczenie poprzez osoby bez odpowiedniego przygotowania medycznego może się skończyć poważnymi powikłaniami.

Przebieg mezoterapii

Mezoterapia trwa od pół godziny do półtorej godziny, w zależności od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi. Przed zabiegiem lekarz prowadzący bada i ocenia stan skóry i dobiera odpowiedni preparat. Po usunięciu makijażu i wydezynfekowaniu skóry stosuje się mikronakłucia co 0,5 - 1,5 cm na głębokość 1 - 4 mm, tj. na głębokość niezbędną dla danej procedury zabiegowej. Dla większego komfortu około godziny przed zabiegiem może być podany krem znieczulający EMLA.

Rekonwalescencja po mezoterapii

Po zabiegu może się pojawić lekkie zasinienie, niewielki obrzęk i swędzenie w miejscu wkłucia, które jednak szybko ustępuje. Efekty uboczne w postaci siniaczków i obrzęku można zminimalizować poprzez natychmiastowe schłodzenie skóry. Kilka dni po zabiegu mezoterapii należy wystrzegać się nadmiernego kontaktu z zimnym lub ciepłym powietrzem i promieniowaniem słonecznym. Unikaj sauny lub solarium i stosuj filtry przeciwsłoneczne o wysokim SPF (50+). Poza tym zabieg nie ogranicza w żaden sposób naszej codziennej aktywności.

Jeśli preparat wykorzystany do mezoterapii zawiera kwas hialuronowy, efekty są widoczne już po pierwszym zastosowaniu i utrzymują się około roku. Najlepsze rezultaty możemy osiągnąć, jeżeli zabieg powtórzymy po  upływie miesiąca, a następnie po trzech miesiącach. Później wystarczy powtarzać raz w roku.

Lipoliza iniekcyjna

Technika mezoterapii jest również wykorzystywana przy lipolizie iniekcyjnej. Preparatem aktywnym jest na ogół lecytyna, enzym (fosfatydylocholina) otrzymany z soi. Lecytyna dzieli komórki tłuszczowe, które mogą być następnie w sposób naturalny wydalane z organizmu. Nadaje się do zabiegów likwidujących małe depozyty tłuszczu na podbródku, policzkach, szyi lub kolanach.

Aktualizowane: 29.11.2016

Jesteś specjalistą? Dodaj opis tego zabiegu. Opis musi być zgodny z zasadami naszego portalu. Do opisu zostanie załączona Twoja wizytówka odsyłająca do prezentacji Zobacz przykładowy fragment opisu i przeczytaj warunki.

Mezoterapia igłowa - odmładzanie twarzy, szyi, dekoltu, dłoni - Nowości

Zasięgnij opinii specjalisty w dziedzinie Mezoterapia igłowa - odmładzanie twarzy, szyi, dekoltu, dłoni

Więcej opinii na ten temat

Mezoterapia igłowa - odmładzanie twarzy, szyi, dekoltu, dłoni - Cenniki

Klinika La Perla
Warszawa, Zakopane, Kraków, Józefów, Bolesławiec, Rzeszów
Ceny od 250 zł
zazwyczaj do 2 500 zł
Klinika La Perla
Ceny od 350 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Dr Ewa Rybicka
Warszawa
Ceny od 300 zł
zazwyczaj do 750 zł
Dr Ewa Rybicka
Ceny od 250 zł
zazwyczaj do 750 zł
Dr Iwona Radziejewska-Choma
Ceny od 1 600 zł
zazwyczaj do 3 000 zł
dr n. med. Marta Raczkowska - Muraszko specjalista chirurgii plastycznej
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni