Mezoterapia igłowa - odmładzanie twarzy, szyi, dekoltu, dłoni

Mezoterapia igłowa jest techniką niewielkich mikronakłuć, które pozwalają na aplikację substancji aktywnych do tkanki podskórnej i skóry właściwej w celu rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. W medycynie jest znana od ponad 50 lat. Jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej ulubionych zabiegów medycyny estetycznej.

Wraz z wiekiem liczba fibroblastów (komórek skóry właściwej) i ich aktywność maleje, skóra traci jędrność, elastyczność i nawilżenie. Substancje aktywne zawarte w kremach nie są w stanie pokonać bariery naskórkowej i dotrzeć do komórek docelowych w skórze właściwej. Stąd częste rozczarowanie, bo zakupiony krem nie daje żadnych efektów przeciwzmarszczkowych czy antycellulitowych obiecanych przez producenta.

Mezoterapia jest sprawdzoną metodą, ułatwiającą składnikom aktywnym penetrację do skóry właściwej, której komórki są odpowiedzialne za wydzielanie elastyny ​​i włókien kolagenowych oraz glikozaminoglikanów. Technika niewielkich mikronakłuć podczas mezoterapii wykorzystuje powstały uraz jako naturalną odpowiedź skóry do stymulacji komórek naskórka i skóry właściwej. W efekcie tego komórki są odżywione, dotlenione, drobne zmarszczki ulegają spłyceniu,  poprawia się gęstość i spoistość skóry.

face1

Wskazania do mezoterapii

  • zwiotczała skóra, brak jędrności
  • drobne zmarszczki
  • podkrążone i zapadnięte oczy
  • skłonności do trądziku
  • wypadanie włosów (łysienie)
  • cellulit i rozstępy
  • cienka skóra dłoni

Preparaty do mezoterapii

Skład preparatu zależy od celu stosowania, rodzaju i stopnia uszkodzenia skóry. Głównym składnikiem są na ogół cząsteczki kwasu hialuronowego, które mają właściwości wiążące wodę. Czasami dodaje się witaminy, aminokwasy, koenzymy, substancje mineralne i przeciwutleniacze, ale często tylko czysty kwas hialuronowy.

Bardzo popularnym zabiegiem jest również mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, podczas którego wykorzystywane jest osocze z krwi pobranej od pacjenta.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym - wampirzy lifting

Krew pobrana od pacjenta zostaje odwirowana w specjalnej wirówce, przez co dochodzi do oddzielenia płytek krwi i osocza. W dobrze przygotowanym preparacie stężenie płytek krwi jest dużo wyższe niż w samej krwi. Preparat jest następnie podawany na wyznaczonych obszarach techniką mezoterapii, a więc igłą płytko w skórę lub tuż pod skórę.

Mezoterapia osoczem jest zabiegiem bezpiecznym, nie ma bowiem ryzyka wystąpienia reakcji immunologicznych. Jest uważana za najbardziej naturalną metodę regeneracji i doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić wygląd swojej skóry, a mają alergie na różnego rodzaju preparaty.

Jest w medycynie estytecznej jedną z metod, której skuteczność i działanie są poparte badaniami naukowymi.

Mezoterapia - obszary stosowania

Mezoterapia jest najczęściej stosowana na twarz, szyję dekolt i grzbiety dłoni w celu odmłodzenia, ujędrnienia, głębokiego nawilżenia skóry i wygładzenia drobnych zmarszczek.

Bardzo dobrze się sprawdza w przypadku leczenia łysienia i nadmiernego wypadania włosów. Wówczas preperat nie zawiera kwasu hialuronowego, ale osocze bogatopłytkowe, witaminy i inne substancje pobudzające włosy do wzrostu. 

Bezpieczeństwo i skuteczność mezoterapii

Bezpieczeństwo i skuteczność mezoterapii może zagwarantować tylko lekarz specjalista z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, który po dokładnym zbadaniu skóry jest w stanie określić skład preparatu.

Lekarz bierze pod uwagę cel leczenia, rodzaj skóry, jej wiek, stopień nawilżenia, uszkodzenia promieniowaniem słonecznym i paleniem tytoniu. Niestety spotykamy salony kosmetyczne oferujące zabieg mezoterapii. Stanowczo odradzamy korzystanie z takich pseudogabinetów, gdyż leczenie poprzez osoby bez odpowiedniego przygotowania medycznego może się skończyć poważnymi powikłaniami.

Przebieg mezoterapii

Mezoterapia trwa od pół godziny do półtorej godziny, w zależności od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi. Przed zabiegiem lekarz prowadzący bada i ocenia stan skóry i dobiera odpowiedni preparat.

Po usunięciu makijażu i wydezynfekowaniu skóry stosuje się mikronakłucia co 0,5 - 1,5 cm na głębokość 1 - 4 mm, tj. na głębokość niezbędną dla danej procedury zabiegowej. Dla większego komfortu około godziny przed zabiegiem może być podany krem znieczulający EMLA.

Rekonwalescencja po mezoterapii

Po zabiegu może się pojawić lekkie zasinienie, niewielki obrzęk i swędzenie w miejscu wkłucia, które jednak szybko ustępuje. Efekty uboczne w postaci siniaczków i obrzęku można zminimalizować poprzez natychmiastowe schłodzenie skóry.

Kilka dni po zabiegu mezoterapii należy wystrzegać się nadmiernego kontaktu z zimnym lub ciepłym powietrzem i promieniowaniem słonecznym. Unikaj sauny lub solarium i stosuj filtry przeciwsłoneczne o wysokim SPF (50+). Poza tym zabieg nie ogranicza w żaden sposób naszej codziennej aktywności.

Efekty mezoterapii

Jeśli preparat wykorzystany do mezoterapii zawiera kwas hialuronowy, efekty są widoczne już po pierwszym zastosowaniu i utrzymują się około roku. Najlepsze rezultaty możemy osiągnąć, jeżeli zabieg powtórzymy po  upływie miesiąca, a następnie po trzech miesiącach. Później wystarczy powtarzać raz w roku.

Mezoterapia Venomed
Efekt mezoterapii - dr Bożena Jendrysik

Mezoterapia mikroigłowa - Dermapen

Ten rodzaj mezoterapii jest wykonywany przy użyciu różnego rodzaju rollerów, wałków lub urządzeń medycznych wykorzystujących mikroigły do mikronakłuć.

Do najpopularniejszych należy Dermapen, tzw. magiczne pióro, które nakłuwa wybrane partie skóry przy użyciu 12 mikroigieł. Urządzenie tuż po wprowadzeniu na rynek zdobyło prestiżową nagrodę Best Medical Device na Aestethic Show w Las Vegas i cieszy się wielką popularnością w gabinetach medycyny estetycznej.

Mezoterapia a rollery do domowego użytku

Roller to wałek, wokół którego umieszczonych jest od 200 do 500 igieł. Podczas jednego masażu danego obszaru twarzy lub ciała powstaje więc kilkadziesiąt tysięcy mikrouszkodzeń.

Roller jest rekomendowany jako urządzenia do użytku domowego lub dla kosmetologów. Przy jego zastosowaniu w warunkach domowych dochodzi do nakłucia skóry na niewielkiej głębokości 0,25 mm, kosmetolog może nakłuwać skórę do 0,5 mm, podczas kiedy w przypadku profesjonalnych urządzeń medycznych mogą to być nawet 4 mm.

Zabieg przeprowadzany w warunkach domowych nie przyniesie więc tak spektakularnych efektów jak mezoterapia pod okiem lekarza i wiąże się z nim wyższe ryzyko powikłań w postaci zakażenia i stanów zapalnych. Również skóra po zabiegu jest bardziej podrażniona niż po dermapenie.

Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania rollera, o których użytkownik urządzenia powinien wiedzieć. Są wśród nich są choroby skóry, np. łuszczyca, trądzik, duża ilość brodawek, cukrzyca, hemofilia, nadciśnienie, choroby serca. Nie powinien być stosowane u kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji, u pacjentów po zabiegach laserowych i zabiegach z zastosowaniem toksyny botulinowej.

Lipoliza iniekcyjna techniką mezoterapii

Technika mezoterapii jest również wykorzystywana przy lipolizie iniekcyjnej. Preparatem aktywnym jest na ogół lecytyna, enzym (fosfatydylocholina) otrzymany z soi. Lecytyna dzieli komórki tłuszczowe, które mogą być następnie w sposób naturalny wydalane z organizmu. Nadaje się do zabiegów likwidujących małe depozyty tłuszczu na podbródku, policzkach, szyi lub kolanach.

Aktualizowane: 17.06.2019

Mezoterapia igłowa - odmładzanie twarzy, szyi, dekoltu, dłoni - Nowości

Więcej opinii na ten temat

Mezoterapia igłowa - odmładzanie twarzy, szyi, dekoltu, dłoni - Cenniki

Ceny od 350 zł
dr n. med. Wojciech Rybak - ARS ESTETICA
Ceny od 500 zł
Dr Szczyt Klinika Chirurgii Plastycznej
dr n. med. Artur Sandelewski
Jaworzno, Bielsko-Biała, Kraków, Katowice
Ceny od 600 zł
dr n. med. Artur Sandelewski
Ceny od 300 zł
zazwyczaj do 1 000 zł
Centrum Medyczne VENO-MED Jendrysik, Kiełek
Dr Ewa Rybicka
Warszawa
Ceny od 300 zł
zazwyczaj do 750 zł
Dr Ewa Rybicka
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni