Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 7 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Czym jest nieinwazyjna liposukcja?
 • Dla kogo?
 • Nieinwazyjna liposukcja: metody
 • Wybór specjalisty
 • Nieinwazyjna liposukcja: zalety
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Idealna sylwetka to marzenie nie tylko wielu kobiet, ale także mężczyzn. Niekiedy zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne nie przynoszą oczekiwanych efektów i mimo ogólnie szczupłej sylwetki nadmiar tkanki tłuszczowej widoczny jest na brzuchu, udach, pośladkach czy nad kolanami. Obecnie tradycyjna liposukcja nie jest jedynym rozwiązaniem w takim przypadku, dostępne są bowiem metody modelowania sylwetki w minimalnie inwazyjny lub całkowicie nieinwazyjny sposób.

Coolsculpting, czyli modelowanie ciała bez skalpela (Say WOW)

Czym jest nieinwazyjna liposukcja?

Termin nieinwazyjna liposukcja obejmuje niechirurgiczne techniki usuwania tkanki tłuszczowej, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak ultradźwięki, radiofrekwencja, urządzenia laserowe, HIFU i inne. Zabiegi nieoperacyjnego modelowania sylwetki zyskują coraz większą popularność: według danych ISAPS w 2018 roku na świecie wykonanie ich niemal pół miliona. Mniejsza inwazyjność zabiegów sprawia, że są one uznawane za bezpieczniejsze. Jednak wzrost popularności tych metod wiąże się nie tylko z większym stopniem bezpieczeństwa, ale też ze współczesnym szybkim tempem życia – modelowanie sylwetki bez skalpela oznacza krótszy czas powrotu do formy, a zatem do pracy i do codziennych obowiązków.

Liposukcja bez skalpela – efekty

Usuwanie tkanki tłuszczowej metodą nieinwazyjną – efekty (Klinika Dr Legrand)

Dla kogo?

Przede wszystkim należy pamiętać, jak podkreślają specjaliści z Centrum Neonia, że nieinwazyjne metody redukcji tkanki tłuszczowej nie stanowią metody odchudzania i nie mogą zastąpić zdrowej diety ani regularnych ćwiczeń fizycznych. Z tego względu nieinwazyjną liposukcję zaleca się przede wszystkim osobom, których masa ciała jest prawidłowa, jednak walczą one z tzw. miejscową otyłością, czyli nadmiar tkanki tłuszczowej jedynie w określonych miejscach. Specjaliści z Body Care Clinic objaśniają, że wyróżniamy otyłość miejscową gynoidalną, czyli kobiecą, w przypadku której tłuszcz odkłada się głównie w dolnych partiach ciała, oraz androidalną, występującą u mężczyzn, u których dotyczy głównie brzucha.

Nadmiar tkanki tłuszczowej najczęściej występuje w następujących miejscach:

 • pośladki
 • zewnętrzna strona ud (bryczesy)
 • wewnętrzna strona ud
 • brzuch
 • talia
 • biodra
 • nad kolanami
 • ramiona
 • nad łokciami
 • podwójny podbródek

Nieinwazyjna liposukcja to rozwiązanie dla pacjentów, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą poddać się zabiegowi chirurgicznemu, lub też obawiają się komplikacji z nim związanych. Wielką zaletą nieinwazyjnych metod redukcji tkanki tłuszczowej jest krótszy czas rekonwalescencji, dlatego też powinni się nad nimi zastanowić osoby, które pragną jak najszybciej wrócić do pracy i codziennych czynności.

Nieinwazyjna liposukcja: metody

Istnieje wiele sposobów nieinwazyjnego modelowania sylwetki, a dobór techniki zależy do wielu czynników, takich jak wiek, stan skóry, miejsce nagromadzenia tkanki tłuszczowej i jej ilość. Medycyna estetyczna to niezwykle szybko rozwijająca się dziedzina, dlatego też metod jest coraz więcej i są one coraz bardziej skuteczne. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

 • kriolipoliza: to technika redukcji tkanki tłuszczowej polegająca na niszczeniu komórek tłuszczowych (adipocytów) zimnem. Jak objaśnia zespół Centrum Medycznego Damiana, komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na zimno niż inne tkanki, dlatego zabieg pozwala zniszczyć jedynie niechciane adipocyty bez ryzyka uszkodzenia otaczających je komórek, nerwów i naczyń krwionośnych. Pod wpływem zimna kwasy tłuszczowe w komórkach się krystalizują, co powoduje ich apoptozę (obumarcie), a następnie są one wydalane z organizmu drogą naturalną; cały proces trwa około 1,5-3 miesiące i właśnie tyle należy zaczekać na ostateczne efekty. Zabieg jest zupełnie nieinwazyjny – nie dochodzi do przerwania powłok skóry. Trwa około 1-1,5 godziny, w zależności do wielkości obszaru, i należy wykonać od 1 do 3 sesji, co 3-4 tygodnie. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, jedynie uczucie ochłodzenia. Praktycznie od razu po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych czynności. Kriolipolizę można stosować na całym ciele.
 • lipoliza iniekcyjna: to zabieg polegający na wstrzykiwaniu w miejsce z nadmiarem tkanki tłuszczowej substancji, które powodują rozpad komórek tłuszczowych; najczęściej jest to fosfatydylocholina – naturalny składnik pozyskiwany z soi, który działa jak środek lipotropowy, a zatem zapobiega odkładaniu się tłuszczu i cholesterolu w organizmie. Wstrzyknięcie substancji powoduje rozpad trójglicerydów; zniszczone kwasy tłuszczowe są metabolizowane przez wątrobę i podobnie jak w przypadku kriolipolizy naturalnie usuwane z organizmu. Zespół Kliniki Sfera zaznacza, że zazwyczaj należy wykonać od 1 do 4 sesji, w odstępach 3-6 tygodni, co zależy od ilości nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Pełne rezultaty możemy obserwować po zakończeniu terapii. Praktycznie od razu po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych czynności i nie trwa on dłużej niż godzinę. Aby zmniejszyć dyskomfort związany z zastrzykami, można zaaplikować znieczulenie miejscowe. W wyniku iniekcji mogą powstać zasinienia, które jednak znikają w przeciągu kilkunastu godzin. Zabieg można wykonywać na całym ciele, przyniesie także doskonałe efekty u pacjentów z drugim podbródkiem. Popularnym preparatem wykorzystywanym do lipolizy iniekcyjnej jest Aqualyx.
 • HIFU: to skrót od angielskiego high intensity focused ultrasound, czyli technologii wykorzystującej fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, działające na głębszych poziomach skóry bez przerywania ciągłości naskórka. HIFU to technologia wykorzystywana do liftingu bez skalpela, pozwalająca ujędrnić skórę i przywrócić jej napięcie, pobudzając fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu. Jednak działa także w inny sposób: rozpuszcza komórki tłuszczowe, które następnie wydalane są z organizmu. Aby zabieg był skuteczny, powinno się go wykonywać na maksymalnej dopuszczalnej głębokości 13 mm. HIFU można wykonać zarówno w przypadku miejscowej otyłości bioder, talii czy brzucha jak i twarzy. Już po pierwszej sesji pacjent może zaobserwować poprawę w wyglądzie skóry i redukcję cellulitu oraz skórki pomarańczowej. Zabieg jest bezbolesny. Zazwyczaj należy wykonać kilka sesji, które trwają od 45 do 90 minut.
 • radiofrekwencja: fale radiowe (RF) to technologia często wykorzystywana w medycynie estetycznej, między innymi w zabiegach odmładzających, a także do modelowania sylwetki. Podczas zabiegu zachodzi reakcja termolizy, czyli podgrzania tkanek naskórka i skóry właściwej, rozbijając komórki tłuszczowe, a także redukując cellulit. Ponadto fale RF sprawiają, że włókna kolagenowe obkurczają się, dlatego też oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, uzyskamy efekt jędrniejszej, mlodszej skóry. Pierwsze rezultaty zabiegu zaobserwujemy już po pierwszej sesji, jednak na ostateczne wyniki należy zaczekać nawet do 3 miesięcy. Zabieg można wykonać zarówno na twarzy jak i na ciele. Kilkanaście godzin po interwencji może utrzymywać się niewielki obrzęk lub zaczerwienienie, jednak pacjent może niemal od razu wrócić do codziennych czynności.
 • endermologia: to technika masażu, wykorzystująca podciśnienie. Jak objaśnia zespół Kliniki Janeczko podczas zabiegu pacjentka ubrana jest w specjalny strój, pozwalający na zasysanie tkanek i wykorzystywane jest urządzenie przeznaczone do tego typu masażu. Specjaliści podkreślają, że efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, chociaż zazwyczaj należy wykonać kilka sesji. Zabieg nie wiąże się z nieprzyjemnymi odczuciami i nie powoduje bólu. Zabieg zapobiega gromadzeniu się płynów i tkanki tłuszczowej, poprawia mikrokrążenie, pozwala zredukować skórkę pomarańczową i cellulit, pobudza wymianę komórkową i redukuje tkankę tłuszczową. Po zabiegu powinno się spożywać duże ilości płynów, aby przyspieszyć proces drenażu, a także unikać tłuszczów i cukrów prostych.
 • fala uderzeniowa (akustyczna): to sposób na redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu. Zespół FabSkin wyjaśnia, że zabieg pobudza powstawanie nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawia się metabolizm komórek i możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu. Zabieg doprowadza też do przebudowy struktur kolagenu, dlatego ujędrnia skórę. Zaleca się wykonanie serii 6-10 zabiegów co około 7 dni. Na ostateczne efekty czeka się 3 miesiące. Od razu po wyjściu z gabinetu można wrócić do codziennych czynności.
 • kawitacja ultradźwiękowa: to bezbolesny, całkowicie nieinwazyjny zabieg wykonywany przy pomocy urządzeń emitulących ultradźwięki o częstotliwości 40 kHz (takie jak np. Exilis). Dzięki wytworzonej energii dochodzi do polaryzacji błony komórkowej, a następnie uszkodzenie komórki tłuszczowej. Uwolnione kwasy tłuszczowe są transportowane do wątroby, a następnie metabolizowane i usuwanie z organizmu. Zaleca się wykonanie 5-10 sesji w odstępach 3-7 dni w celu osiągnięcia wymarzonych efektów. Zabieg pozwala zredukować cellulit i miejscową tkankę tłuszczową. Trwa krótko, bo około 20-40 minut i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Efekty widoczne są po kilku tygodniach.
Cellu M6 Endermologia

Upewnij się, że wybierasz klinikę posiadającą certyfikowany sprzęt (na zdjęciu Cellu M6, wykorzystywane w zabiegach endermologii)

Wybór specjalisty

Mimo że liposukcja nieinwazyjna to zabieg uznawany za stosunkowo bezpieczny, powinniśmy ostrożnie wybrać specjalistę i gabinet. W przeciwieństwie do tradycyjnego odsysania tłuszczu, nie jest konieczne wizyta u chirurga plastyka, a większość metod może wykonać nawet kosmetolog. Zawsze dobrym wyborem będzie lekarz medycyny estetycznej. Przy wyborze specjalisty kieruj się następującymi czynnikami:

 • opinie innych pacjentów i zdjęcia przed i po w internecie
 • kontakt z lekarzem na pierwszej wizycie
 • wykształcenie i doświadczenie specjalisty
 • warunki higieny i wyposażenie gabinetu
Lipoliza iniekcyjna podbródka: przed i po

Lipoliza iniekcyjna podbródka: przed i po (Saska Clinic)

Nieinwazyjna liposukcja: zalety

Metody modelowania sylwetki bez skalpela mają wiele zalet, wśród których możemy wymienić:

 • krótka rekonwalescencja: nieinwazyjne zabiegi modelowania sylwetki są wykonywane w trybie ambulatoryjnych, nie jest konieczna hospitalizacja ani zwolnienie z pracy, a w większości przypadków niemal od razu można wrócić do normalnego trybu życia; stanowi to ogromną zaletę dla ludzi pracujących i przyzwyczajonych do intensywnego trybu życia;
 • bezpieczeństwo: każdy zabieg nieinwazyjny jest bezpieczniejszy od metod z użyciem skalpela; ponadto nieinwazyjne metody redukcji tkanki tłuszczowej nie wymagają znieczulenia ogólnego, a więc nie ma ryzyka z nim związanego;
 • mniejsze koszta: jako że zabiegi nie wymagają hospitalizacji i pobytu w klinice, a ich wykonanie nie wymaga udania się do chirurga plastycznego, koszt zabiegu są zazwyczaj mniejsze;
 • brak blizn: opisane przez nas techniki nie wiążą się z przerwaniem ciągłości skóry, dlatego też nie pozostawiają blizn;
 • mniejsza liczba przeciwwskazań: lista przeciwwskazań do wykonania tradycyjnej liposukcji jest dość długa, podczas gdy nieinwazyjnemu zabiegowi usuwania tkanki tłuszczowej może poddać się większość pacjentów;
 • skuteczność: w wielu przypadkach
 • łatwiejszy okres przygotowania do zabiegu: tradycyjne odsysanie tłuszczu to zabieg chirurgiczny, do którego należy się odpowiednio przygotować – nierzadko przed zabiegiem należy rzucić palenie, zawsze należy wykonać szereg badań; w przypadku nieinwazyjnych metod lista zaleceń przedzabiegowych jest krótsza i zazwyczaj ogranicza się jedynie do odstawienia niektórych leków.
Liposukcja nieinwazyjna - efekty

Liposukcja brzucha bez skalpela: przed i po (dr n. med. Jacek Toboła)

Po zabiegu

Opisane przez nas zabiegi to interwencje ambulatoryjne, co oznacza, że pacjent nie musi pozostawać na noc w szpitalu. Zazwyczaj opisane przez nas zabiegi wykonuje się bez znieczulenia i okres rekonwalescencji trwa maksymalnie kilka dni, a pacjent może wrócić do życia codziennego niemal od razu po wizycie w gabinecie.

Niektóre z opisanych metod, takie jak HIFU czy radiofrekwencja mogą powodować niewielki obrzęk lub zaczerwienienie, jednak ustępują one w przeciągu kilkunastu godzin.

Po serii zabiegów należy dbać o utrzymanie możliwie stałej masy ciała, aby efekty zabiegu utrzymały się jak najdłużej. Dla osiągnięcia optymalnych wyników kluczowe jest stosowanie się do rad specjalisty.

Radiofrekwencja - efekty

Efekty zabiegu RF (Revival Clinic)

Efekty

Liposukcja nieinwazyjna przyniesie dobre rezultaty u pacjentów z prawidłową masą ciała i z nadmiarem tkanki tłuszczowej jedynie w określonym miejscu, prowadzących zdrowy tryb życia i utrzymujących zbilansowaną dietę. Należy mieć świadomość, że nieinwazyjne zabiegi redukcji tłuszczu nie zastąpią ćwiczeń i diety i aby utrzymać efekty zabiegu, pacjent powinien dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną.

Nieinwazyjne metody modelowania sylwetki okażą się zatem nieskuteczne u osób otyłych, a także u tych, u których nadmiar zlokalizowanej tkanki tłuszczowej jest zbyt duży – w tych przypadkach konieczna może okazać się wizyta u chirurga.

W przypadku dobrej kwalifikacji pacjenta opisane przez nas interwencje przynoszą znakomite rezultaty, równie dobre co operacyjna metoda, chociaż czasami należy na nie poczekać kilka tygodni lub miesięcy.

Często zadawane pytania

 • Liposukcja tradycyjna czy nieinwazyjna? Małoinwazyjne techniki modelowania sylwetki są przeznaczone dla osób, u których nadmiar tkanki tłuszczowej jest mały lub średni. W przypadku dużego nagromadzenia komórek tłuszczowych tradycyjne odsysanie tłuszczu przyniesie lepsze efekty. Obecnie dostępne są innowacyjne techniki liposukcji takie jak np. liposukcja ultradźwiękowa (określana też jako liposukcja kawitacyjna), liposukcja infradźwiękowa (N.I.L.) czy liposukcja laserowa, które pozwalają na mniejszą ingenercję w taknki, przez co rekonwalescencja jest krótsza. Do tego typu zabiegów wykorzystywany jest profesjonalny sprzęt, przykładowo do liposukcji ultradźwiękowej wykorzystuje się technologię Vaser Lipo.
 • Czy efekty małoinwazyjnych zabiegów modelowania sylwetki utrzymują się na zawsze? Ani tradycyjna liposukcja, ani nieinwazyjne metody usuwania tkanki tłuszczowej nie stanowią metody odchudzania. Pozwalają szybko i skutecznie usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, który jednak wróci, jeżeli pacjent przytyje. Efekty nieinwazyjnej liposukcji są trwałe, o ile pacjent stosuje dietę i regularnie ćwiczy.
 • Jaką metodę nieinwazyjnej liposukcji wybrać? Aby dobrać najlepszą metodę redukcji tkanki tłuszczowej należy skonsultować się ze specjalistą. Wiele zależy od obszaru (twarz, ciało), wieku, stanu skóry i stylu życia pacjenta.
 • Jakich zaleceń przestrzegać po zabiegu? Zalecenia pozabiegowe zależą od wybranej metody, choć zazwyczaj okres pozabiegowy nie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami dla pacjenta.
 • Jakie są przeciwwskazania do zabiegu? Wiele zależy od metody, jednak przeciwwskazaniem do wszystkich zabiegów medycyny estetycznej jest laktacja i ciąża.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."