Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2022

Spis treści

 • Czym jest lipoliza iniekcyjna?
 • Miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej
 • Preparaty do lipolizy chemicznej
 • Jak to działa?
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przebieg zabiegu
 • Dla kogo?
 • Efekty
 • Przeciwwskazania
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:
Zabieg lipolizy iniekcyjnej

Lipoliza iniekcyjna to metoda modelowania sylwetki bez skalpela

Czym jest lipoliza iniekcyjna?

Lipoliza iniekcyjna jest nieoperacyjnym zabiegiem redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki przy pomocy wstrzyknięć substancji aktywnych powodujących rozpad komórek tłuszczowych zgromadzonych w nadmiarze w miejscu poddawanym zabiegowi. W przypadku tej metody stosuje się technikę intralipoterapii – podanie preparatów chemicznych następuje poprzez iniekcję bezpośrednio do tkanki tłuszczowej i wywołuje jej rozpad. Ponieważ do zniszczenia komórek tłuszczowych (adipocytów) doprowadza działanie substancji o specyficznych właściwościach chemicznych, często tę technikę nazywa się również lipolizą chemiczną, co podkreśla charakter wykorzystywanych w jej trakcie mechanizmów i środków.

Modelowanie sylwetki

Nieinwazyjne metody modelowania sylwetki są przeznaczone dla pacjentów walczących z nadmiarem tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w konkretnym miejscu

Miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej

Niewielki i miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej zwykle próbujemy zwalczyć odpowiednio dobraną dietą i regularnymi ćwiczeniami ukierunkowanymi na daną partię ciała. Niestety nie zawsze taka taktyka okazuje się wystarczająca i skuteczna. Trudno usunąć oporny tłuszcz na brzuchu, plecach, pośladkach, kolanach czy udach. Wiele osób bezskutecznie próbuje wyeliminować nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany w okolicy karku, tworzący „drugi” podbródek lub „bryczesy”. Zmiana nawyków żywieniowych nie zagwarantuje także sukcesu mężczyznom borykającym się z problemem ginekomastii.

W takich przypadkach niektórzy pacjenci mogą zacząć myśleć o metodach modelowania sylwetki. Jedną z nich jest liposukcja, czyli chirurgiczne usuwanie tłuszczu. Na szczęście medycyna estetyczna, obok klasycznej liposukcji dedykowanej przede wszystkim osobom z dużą nadwagą, oferuje zabiegi działające z dużą precyzją i skutecznością w przypadku niechcianego tłuszczyku zlokalizowanego w konkretnych miejscach. Nowoczesne metody modelowania sylwetki poprzez redukcję miejscowo ulokowanej tkanki tłuszczowej nie wymagają przy tym interwencji chirurgicznej ani nie skazują pacjentów na uciążliwą i długą rekonwalescencję. Jedną z takich precyzyjnie działających, efektywnych i małoinwazyjnych metod usuwania tkanki tłuszczowej jest lipoliza iniekcyjna.

Preparat Aqualyx

Aqualyx® to jeden z produktów wykorzystywanych do lipolizy iniekcyjnej

Preparaty do lipolizy chemicznej

Specjaliści z Lenartowicz Clinic wymieniają lipolizę iniekcyjną wśród najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej ostatnich lat, a wśród cenionych przez pacjentów walorów interwencji podają przede wszystkim: bezinwazyjność, krótki czas trwania zabiegu i wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo używanych preparatów. Substancjami najczęściej wykorzystywanymi do lipolizy iniekcyjnej są fosfatydylocholina i dezoksycholan sodu. Eksperci z kliniki Bona Dea wyjaśniają ponadto, że w celu poprawienia skuteczności tej techniki, preparaty mogą być dodatkowo wzbogacane innymi substancjami aktywnymi, np. dekapeptydem-4, który wywołuje nasilenie procesów rozpadu tłuszczu. Dr Iwona Radziejewska-Choma informuje, że dodawane do roztworu środki znieczulające czynią zabieg zupełnie bezbolesnym. Obecnie najczęściej wykorzystywanym w gabinetach medycyny estetycznej preparatem jest Aqualyx – roztwór wodny dezoksycholanu sodu, bez fosfatydylocholiny i innych fosfolipidów w składzie. Innym często stosowanym produktem jest Lipo Lax.

Efekty lipolizy iniekcyjnej brzucha

Efekty lipolizy iniekcyjnej brzucha (ESTmedica)

Jak to działa?

Substancje aktywne powodują rozluźnienie błon komórkowych adipocytów i przedostają się do ich wnętrza, wywołując rozpad nagromadzonych w nich trójglicerydów. Większe ilości dezoksycholanu działają ponadto rozluźniająco w stosunku do struktur budujących błony komórkowe w tkance tłuszczowej, prowadząc do ich rozerwania. Lekarze z Kliniki Chirurgii Plastycznej Dra Szczyta wyjaśniają, iż następnie uwolnione w efekcie rozpadu adipocytów związki tłuszczowe trafiają do krwi, która transportuje je do wątroby, gdzie poddawane są rozkładowi. Finalnie są, dzięki pracy nerek, wydalane z organizmu.

Usuwanie ginekomastii: lipoliza iniekcyjna

Interwencję można wykonać na różnych partiach ciała i twarzy

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Konsultacja lekarska pozwala przeprowadzić wywiad i badanie wstępne, które umożliwią dobór najskuteczniejszej i najbardziej bezpiecznej metody redukcji tkanki tłuszczowej. Lekarz specjalista podczas tego spotkania będzie w stanie ocenić czy interwencja zagwarantuje efekt, jakiego oczekuje pacjent przybyły do gabinetu. Trzeba pamiętać, że lipoliza nie jest alternatywą dla liposukcji i w przypadku dużych ilości tkanki tłuszczowej czy rozległego otłuszczenia ciała nie będzie najkorzystniejszym wyborem. Specjalista oceni obszar zabiegowy, jako że zabieg wykonuje się na określonym obszarze (lipoliza brzucha, lipoliza podbródka itp.), i na tej podstawie określi przewidywaną liczbę sesji zabiegowych.

Bardzo ważnym elementem pierwszej wizyty u specjalisty jest także ocena stanu zdrowia pacjenta oraz wykluczenie istnienia ewentualnych przeciwwskazań do zastosowania tej techniki. W przypadku kwalifikacji pacjenta do tej procedury medycznej lekarz wyjaśni mechanizm działania substancji aktywnych, opisze przebieg zabiegu i ważne zasady postępowania przed nim oraz po jego zakończeniu. Omawiane są także możliwe do osiągnięcia efekty i ewentualne powikłania.

Przebieg zabiegu lipolizy iniekcyjnej

Ta technika modelowania sylwetki polega na wstrzykiwaniu substancji, które powodują rozpad komórek tłuszczowych

Przebieg zabiegu

Zabieg trwa od 15 do 40 minut, a jego długość uzależniona jest od wielkości obszaru, który poddawany będzie terapii. Lipoliza jest bezbolesna – we wstrzykiwanym preparacie znajduje się znieczulenie. Niekiedy stosowane są tuż przed zabiegiem maści znieczulające.

Przebieg zabiegu:

Krok 1

Przygotowanie skóry do zabiegu. Skóra jest dezynfekowana i często pokrywana oznaczeniami specjalnym flamastrem, które nawigują lekarza przy wykonywaniu wstrzyknięć w modelowane partie twarzy lub ciała.

Krok 2

Iniekcja preparatu. Zwykle potrzebnych jest od 2 do kilku iniekcji, zależnie między innymi od rodzaju używanego preparatu. Nakłucia wykonywane są specjalnie w tym celu zaprojektowaną mikroigłą (tzw. lipoinject), czyli cienką kaniulą (30G). Wstrzykiwaniu preparatu towarzyszyć może uczucie swędzenia i pieczenia.

Jak wyjaśniają eksperci z Centrum Medycznego San-Medical, świąd i pieczenie utrzymują się po zabiegu przez 2-3 godziny, dołącza do nich zaczerwienienie, tkliwość poddanych iniekcji miejsc. Reakcje te są normalną sytuacją, a ich wystąpienie świadczy między innymi o skuteczności i działaniu podanego preparatu. Po zabiegu można wrócić do standardowej aktywności, chociaż należy przygotować się na wystąpienie zaczerwienienia skóry, lekkiego obrzęku, niekiedy krwiaków w miejscu wkłucia. Taki stan może utrzymywać się kilka dni.

Specjaliści z Centrum Medycznego Veno-Med zalecają pacjentom po interwencji wykonanie masażu limfatycznego, który spowoduje szybsze i skuteczniejsze usunięcie z naczyń krwionośnych związków powstałych z rozpadu tkanki tłuszczowej.

Lipoliza iniekcyjna podbródka

Lipoliza iniekcyjna podbródka: przed i po (Lenartowicz Clinic)

Dla kogo?

Technika dedykowana jest pacjentom zainteresowanym usunięciem nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnych obszarów. Nie jest natomiast zabiegiem odpowiednim do redukcji tkanki tłuszczowej w przypadku dużej otyłości, najlepsze rezultaty osiąga się bowiem u osób z prawidłową wagą lub lekką nadwagą. Eksperci z Lecznicy Melitus szczególnie polecają zabieg w celu odtłuszczenia następujących miejsc:

 • okolice tricepsa;
 • okolice bioder („bryczesy”);
 • brzuch;
 • pośladki;
 • fałdy na plecach (poniżej żeber);
 • wewnętrzna strona ud;
 • wewnętrzna strona kolan;
 • drugi podbródek;
 • okolice karku;
 • klatka piersiowa w ginekomastii męskiej.

Lekarze z kliniki Bona Dea wyjaśniają ponadto, że zabiegi lipolizy iniekcyjnej wzbogaconej o wykorzystanie m.in. kwasu nikotynowego to skuteczne oręże do walki z cellulitem. Specjalna, innowacyjna formuła zabiegu pomaga zredukować złogi tkanki tłuszczowej, poprawić mikrokrążenie i dotlenić tkanki.

Efekty lipolizy inikecyjnej

Efekty lipolizy iniekcyjnej (lek. med. Małgorzata Kossut)

Efekty

Lipoliza iniekcyjna pozwala w znaczący sposób poprawić wygląd, eliminując niechciany nadmiar tkanki tłuszczowej z problematycznych miejsc. Przynosi trwałe i widoczne efekty w postaci wyszczuplenia kolan, ud, pośladków czy okolicy karku. Po serii zabiegów można spodziewać się zmniejszenia obwodu w miejscu iniekcji nawet o 4-5 cm. Rezultatem interwencji mogą być jędrniejsze, zgrabniejsze i gładsze uda, wymodelowany podbródek czy zmniejszenie obwodu brzucha. Redukować można przy jej użyciu cellulit, a także usuwać tłuszczaki. Lipoliza nie pozostawia nierówności na skórze, może być w związku z tym także dobrym uzupełnieniem dla liposukcji. 

Pierwsze efekty widoczne są po około 3 tygodniach po każdym z zabiegów i może to nawet być utrata 1-2 cm w obwodzie brzucha czy uda. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju zastosowanego preparatu zalecane są zwykle serie od 2 do 6 iniekcji przeprowadzanych co 3-5 tygodni. Iniekcyjna redukcja tkanki tłuszczowej gwarantuje długotrwałe efekt

Przeciwwskazania

Mimo iż lipoliza jest małoinwazyjnym i bezpiecznym zabiegiem o działaniu miejscowym nie wszyscy pacjenci mogą być poddani tej procedurze medycznej. Lekarze z Kliniki Elite informują, że najistotniejsze przeciwwskazania do zabiegu to:

 • choroby krwi wpływające na jej krzepliwość;
 • choroby wątroby i nerek;
 • cukrzyca;
 • niektóre choroby tarczycy;
 • ciąża i laktacja.

Przyjmowanie leków, które wpływać mogą na procesy krzepliwości krwi, uznaje się za czasowe przeciwwskazanie do wykonania lipolizy. Dr Ewa Rybicka przypomina ponadto, iż dyskwalifikować mogą pacjenta wszelkie infekcje w miejscu, gdzie podany ma być lek oraz alergia na jego składniki. Nie wykonuje się zabiegu u osób cierpiących na epilepsję ani zbyt otyłych. Wszystkie przypadki są indywidualnie analizowane przez lekarza specjalistę, który może na przykład zdecydować o zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia w przypadku niektórych zaburzeń autoimmunologicznych tarczycy.

Często zadawane pytania

 • Który preparat do lipolizy jest skuteczniejszy? Dezoksycholan sodu wykazuje większą skuteczność w porównaniu z roztworami zawierającymi fosfatydylocholinę. W związku z tym niekiedy wystarczy już pierwszy zabieg, by osiągnąć oczekiwane rezultaty. Zaobserwowano także, że użycie preparatu Aqualyx wiąże się z mniejszą i łagodniejszą reakcją zapalną po zabiegu. Preparat ten pozwala także na skrócenie odstępu między zabiegami w serii. Bona Dea Medycyna Estetyczna
 • Jak przygotować się do lipolizy iniekcyjnej? Zabieg nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Ważna jest konsultacja lekarska ze specjalistą, który wykluczy istnienie przeciwwskazań do zabiegu i oceni w konkretnym przypadku potencjał tej metody. Pacjent powinien pamiętać, aby przed zabiegiem nie przyjmować żadnych preparatów zmniejszających krzepliwość krwi i przeciwzapalnych, np. aspiryny. Estetica Nova Dr Ewa Rybicka
 • Jak złagodzić dolegliwości występujące po zabiegu lipolizy? Wrażliwość na dotyk, uczucie ucisku czy bolesność, które mogą pojawić się po iniekcji, można zmniejszyć stosując tradycyjne środki przeciwbólowe. Natomiast świąd skóry pomogą złagodzić leki antyhistaminowe. Klinika Chirurgii Plastycznej Dr Szczyt
 • Czy lipoliza drugiego podbródka jest skuteczna? Tak, tę technikę z powodzeniem można stosować na tym obszarze. Klinika Promedion

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."