Artykuł zweryfikowany przez:
Prowadzony przez specjalistkę medycyny estetycznej i laseroterapii Instytut Yonelle znajduje się w Warszawie. Specjalnością Instytutu są małoinwazyjne zabiegi odmładzające i laseroterapia.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 maj 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Na czym polega działanie HIFU?
 • Zalety metody
 • HIFU: dla kogo?
 • Przebieg zabiegu
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Przeciwwskazania
 • Ryzyko i komplikacje
 • Czy zabieg HIFU można łączyć z innymi zabiegami?
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Medycyna estetyczna to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina i statystyki wskazują, że coraz chętniej korzystamy z jej zdobyczy. HIFU to skrót od angielskiego High-intensity focused ultrasound, co oznacza skoncentrowaną wiązkę fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu. To technologia wykorzystywana w medycynie od lat, w różnych jej gałęziach. Ma zastosowanie także w medycynie estetycznej, w zabiegach mających na celu odmłodzenie i ujędrnienie skóry nie tylko twarzy, ale też różnych partii ciała. Ponadto fale ultradźwiękowe są także bardzo skuteczne w redukowaniu tkanki tłuszczowej.

Mechanizm HIFU

HIFU działa na głębokich warstwach skóry

Na czym polega działanie HIFU?

Fale ultradźwiękowe pobudzają tkanki. Fala o odpowiedniej częstotliwości wprawia komórki w ruch, w efekcie czego powstaje tarcie i wydziela się ciepło (75 a 80°C), przez co z kolei dochodzi do punktowego przegrzania tkanek lub nawet do powstawania mikrooparzeń. Działa to stymulująco na tkanki, a zatem lepiej się one regenerują i produkuje się więcej kolagenu. Skracają się włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra jest mniej obwisła.

Zabieg, w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, wykonujemy na różnych głębokościach:

 • w celu działania na delikatną skórę (np. wokół oczu) stosujemy głowicę sięgającą 1,5 mm
 • w celu rewitalizacji skóry twarzy działamy końcówką 3 mm
 • w celu uzyskania efektu liftingu musimy zastosować głowicę sięgającą głębiej, czyli 4,5 mm
 • na ciało, gdzie skóra z reguły jest grubsza, możemy stosować głowicę 6 mm
 • najgłębsze działanie (13 mm) jest konieczne w przypadku modelowania tkanki tłuszczowej

Fala ultradźwiękowa przenika więc przez pierwsze milimetry skóry po to, by osiągnąć maksymalną punktową koncentrację na wybranej głębokości. Mikrooparzenia mają maleńką średnicę 0,5-1 mm ułożone są liniowo, a odstęp między liniami jest minimalny i wynosi 1-2 mm, przez co nie są widoczne.

O HIFU opowiada dr n. med. Monika Kuźmińska z Instytutu Yonelle

Zalety metody

Dzięki zastosowaniu głowic generujących ultradźwięki docierające na różną głębokość skóry, urządzenie ma niezwykłe możliwości działania zarówno na skórę, jak i na tkankę podskórną, czyli na tzw. warstwę mięśniowo-powięziową (ang. SMAS – Superficial Muscular Aponeurotic System). Na poziomie SMAS wykonuje się zabiegi liftingu chirurgicznego, implantuje się też nici haczykowe liftingujące twarz i szyję. HIFU to jedyna możliwość, by w nieinwazyjny sposób dotrzeć tak głęboko, przez co zabieg charakteryzuje się dużą skutecznością; inne dostępne technologie nie umożliwiają tego i na tym między innymi polega przewaga HIFU nad innymi nieinwazyjnym technikami odmładzania skóry.

Kolejna po skuteczności zaleta HIFU to jego całkowita nieinwazyjność. Po pierwsze zabieg nie wymaga żadnego przygotowania; po drugie nie wiąże się z długim procesem rekonwalescencji: objawy po zabiegu sprowadzają się do zaczerwienienia i lekkiego dyskomfortu, jednak od razu po interwencji pacjent może wrócić do codziennych czynności.

Zabieg HIFU na twarzy

Zabieg można wykonać na twarzy i na różnych partiach ciała

HIFU: dla kogo?

Zabieg można wykonać zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, o dobrym stanie zdrowia niezależnie od fototypu skóry. Zabieg będzie odpowiedni dla osób, które szukają małoinwazyjnego sposobu odmłodzenia skóry oraz tych cierpiących na alergie na substancje takie jak botoks czy kwas hialuronowy. Interwencję zaleca się pacjentom, którzy zależy na:

 • ujędrnieniu i poprawie napięcia skóry twarzy, podbródka, szyi i dekoltu
 • efekcie liftingu, jednak bez użycia skalpela
 • ujędrnianiu skóry wokół oczu (worki pod oczami, opadające powieki)
 • uniesieniu brwi
 • ujędrnieniu ramion, likwidacji tzw. pelikanów, czyli obwisłej skóry ramion
 • ujędrnieniu ud (wewnętrzna strona, likwidacja bryczesów)
 • ujędrnieniu skóry i zredukowaniu tkanki tłuszczowej brzucha
 • częściowym usunięciu cellulitu

Przebieg zabiegu HIFU (Nessamed)

Przebieg zabiegu

Zabieg z wykorzystaniem technologii HIFU nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Znieczulenie nie jest konieczne. Przed zabiegiem należy zmyć makijaż i odkazić skórę.

Najpierw lekarz dokładnie ogląda okolicę, która zostanie poddana zabiegowi i omawia z pacjentem jego oczekiwania. Następnie rysuje na twarzy zmywalnym ołówkiem miejsca, które musi ominąć (ujścia nerwów), a także zaznacza, jak chce działać na skórę i głębsze warstwy. Aby efekty zabiegu były optymalne należy ustalić i rozrysować jak rozłożyć wektory „podciągania skóry”, czyli liftingowania.

Po nasmarowaniu twarzy żelem jak do USG specjalista przykłada do skóry głowicę, emitującą ultradźwięki. Głowicę zależnie od rodzaju urządzenia przesuwa na niewielką odległość, nawet co 1-2 mm. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości obszaru, jednak trwa on dość długo: 45-60 minut w przypadku twarzy i 60-90 minut na różnych partiach ciała.

Bardzo ważna jest aktywna współpraca lekarza z pacjentem – parametry ustawiane są bowiem na bazie odczuć pacjenta. Procedura powinna być odczuwalna: odczucia podczas zabiegu można porównać do uczucia wbijanych igiełek. Jeżeli odczucia nie są intensywne, należy podnieść parametry. Bardzo niski próg bólowy może więc być ograniczeniem podczas wykonywanie zabiegu, gdyż wykonanie go przy zbyt niskich parametrach nie przyniesie rezultatu. Należy zaznaczyć, że nawet u osób, które twierdzą, że mają niski próg bólowy warto podjąć próbę zabiegu, gdyż wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na rodzaj bodźca i wybranej okolicy. Są osoby, które mimo zastosowania mocnych parametrów odczuwają niewiele i odwrotnie.

Efekty zabiegu HIFU

Efekty zabiegu HIFU (Clinica Cosmetologica)

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, ale mija to zwykle w ciągu godziny. W trakcie procedury nie zostaje przerwana ciągłość skóry, więc niemal od razu można nałożyć make up. Przez kilka dni do dwóch tygodni możliwe jest odczuwanie delikatnego dyskomfortu przy uciskaniu okolic kości np. na linii żuchwy, nie są to jednak objawy dokuczliwe, a raczej utwierdzające jak skutecznie i głęboko zadziałano.

Nie ma żadnych szczególnych zaleceń pozabiegowych ani pielęgnacyjnych. Nie zachodzi potrzeby stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Zabieg może być wykonywany bezpiecznie przez cały rok, niezależnie od nasłonecznienia i temperatury.

Lifting HIFU - efekty

Efekty nieinwazyjnego liftingu HIFU (La Guèl)

Efekty

Pierwsze rezultaty widoczne są tuż po zabiegu – bardzo często najpierw wykonuje się zabieg jedynie na jednej połowie twarzy, by zobaczyć różnicę. Niemniej jednak na ostateczne efekty związane z przebudową tkanki należy poczekać do kilku miesięcy. Utrzymują się one około 2 lat.

Po zabiegu można spodziewać się następujących rezultatów:

 • efektu liftingu w przypadku obwisłej, pozbawionej jędrności skóry zarówno twarzy (np. obwisły podbródek, tzw. chomiki, opadająca linia brwi, opadające czoło i powieki) jak i innych obszarów ciała (może być stosowana na takie partie ciała jak szyja, uda, ramiona czy brzuch)
 • poprawy wyglądu worków pod oczami
 • wygładzenie zmarszczek okolic oczu i całej twarzy, a także szyi i dekoltu
 • zmniejszenie worków pod oczami
 • zredukowanie cellulitu
 • redukcja i modelowanie miejscowej tkanki tłuszczowej na różnych partiach ciała (np. ud, brzucha, ramion)
 • poprawa i modelowanie owalu twarzy
Konsultacja u lekarza medycyny estetycznej

Na pierwszej konsultacji lekarz wykluczy przeciwwskazania

Przeciwwskazania

Mimo że zabieg HIFU nie należy do inwazyjnych, istnieją pewne sytuacje i stany chorobowe, które stanowią przeciwwskazania do jego wykonania:

 • ostra infekcja
 • udokumentowana choroba nowotworowa
 • ciąża
 • okres karmienia piersią
 • aktywne zmiany skórne
 • nieleczone choroby autoimmunologiczne
 • choroba zatorowo-zakrzepowa
 • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwe

Ryzyko i komplikacje

Technologia HIFU uznawana jest za niezwykle bezpieczną: została oficjalnie zaaprobowana przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Organization). Z tego względu, powikłania występują niezwykle rzadko. Zaraz po zabiegu może wystąpić niewielka opuchlizna i zaczerwienienie, które jednak ustępują krótko po zabiegu. Może dojść do komplikacji w rejonie tarczycy lub na tle neurologicznym, choć są bardzo rzadko spotykane i zazwyczaj dochodzi do nich na skutek nieprawidłowego wykonania zabiegu. Warto zatem poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego specjalisty. Należy upewnić się, że wybrany gabinet dysponuje dopuszczonym do użytku, certyfikowanym sprzętem (urządzenia HIFU wykorzystywane w Europie to np. Ultraformer III, SonoQueen, Hifu Prolift 3D i Ulthera).

Efekty HIFU na udach

Efekty HIFU na udach (Bieńkowscy Clinic)

Czy zabieg HIFU można łączyć z innymi zabiegami?

Zabieg HIFU można wykonywać w połączeniu z praktycznie wszystkimi innymi zabiegami medycyny estetycznej. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego między nimi. Przykładowo: po wykonaniu liftingu nićmi PDO powinniśmy odczekać 6 miesięcy, nićmi APTOS – 1 rok, a po wstrzyknięciu wypełniaczy – 2 miesiące.

Popularne jest także łączenie go z zabiegami odmładzającymi radiofrekwencji i podczerwieni: wówczas należy zaczekać 1-2 miesiące między sesjami. Z kolei na często wybierany przez pacjentki zabieg mezoterapii igłowej można udać się już po 2 tygodniach od wykonania HIFU. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować ze specjalistą kwestię tego, jakie zabiegi wybrać oraz kiedy je wykonać, aby osiągnąć optymalne efekty.

Często zadawane pytania

 • Jak często można wykonywać zabieg? Zabieg wykonujemy raz lub dwa razy w roku. Między sesjami należy odczekać minimalnie 3 miesiące, jednak po wykonaniu serii 3 zabiegów w 3-miesięcznych odstępach nie powinno się go wykonywać przez dwa lata.
 • Dlaczego efekty zabiegu są widoczne dopiero po kilku miesiącach? Fale ultradźwiękowe pobudzają komórki do regeneracji i produkcji kolagenu oraz elastyny, jednak proces ich syntetyzowania nie jest natychmiastowy, dlatego należy dać tkankom czas. Innym działaniem wiązki HIFU jest rozbijanie komórek tłuszczowych: ich rozkład oraz wydalanie z organizmu, co zazwyczaj trwa 2-3 miesiące.
 • Jakie są przeciwwskazania? Zabieg HIFU nie może być wykonywany u ciężarnych i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są także aktywne infekcje i stany zapalne skóry; zabieg jest przeciwwskazany również u osób z chorobami nowotworowymi, autoimmunologicznymi i zatorowo-zakrzepowymi, a także przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.
 • Jaka pora roku jest najlepsza na przeprowadzenie zabiegu HIFU? Pora roku nie ma znaczenia: zabieg można wykonać zarówno w porze jesienno-zimowej, jak i wiosenno-letniej.
 • Czy zabieg HIFU można wykonywać w połączeniu z zabiegami z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i botoksu? Tak – najpierw należy wykonać zabieg HIFU, a następnie, po upływie 1-2 miesięcy, zabieg z wykorzystaniem botoksu lub kwasu hialuronowego, aby osiągnąć optymalne efekty.
 • Czy posiadanie korony lub implantu stomatologicznego jest przeciwwskazaniem do zabiegu? Nie: mitem jest, że zabiegu nie można przeprowadzać u osób z implantami, protezami i rozrusznikiem serca. Implanty mogą powodować nieco inne odczucia podczas zabiegu, jednak nie jest to ból.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."