Autor:

HIFU, czyli prawdziwie magiczna technologia.

Czym jest HIFU i jak działa?

HIFU, z angielskiego high intensity focused ultrasound, co w tłumaczeniu oznacza skoncentrowaną wiązkę fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu jest technologią znaną w medycynie od lat, wykorzystywaną przede wszystkim do usuwania zmian nowotworowych na przykład w leczeniu raka prostaty.

Jak to w medycynie często bywa, stosując technologię w innych działach medycyny kilka lat temu odkryto, że można ją wykorzystać również w medycynie estetycznej. Ultradźwięki to bezpieczna fala akustyczna wykorzystywana do obrazowania narządów znana jako USG. W badaniu obrazowym USG fala odbija się od narządów takich jak wątroba, nerki etc., a my widzimy ich zmodyfikowany obraz na monitorze.

Przy użyciu wiązki typu HIFU nie chodzi jednak o obejrzenie a o pobudzenie tkanki, na którą wiązka ultradźwięków działa. Nadając fali odpowiednią częstotliwość „bombardujemy” nią dany obszar wprawiając komórki w ruch w efekcie powstaje tarcie i wydziela się ciepło, o uzyskanie którego nam chodzi.

Efekt punktowego przegrzania lub nawet mikrooparzenia pojawiającego się na końcu stożka fali na odpowiednio modyfikowanej za pomocą specjalnej głowicy głębokości, działa stymulująco na tkanki i skraca włókna kolagenowe.

Zabieg w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć wykonujemy na różnych głębokościach. W celu działania na delikatną skórę np. wokół oczu stosujemy głowicę sięgającą 1,5mm, w celu zadziałania rewitalizującego na skórę działamy końcówką 3mm, w celu zadziałania liftingującego musimy zastosować głowicę sięgającą głębiej, czyli 4,5 mm. Na ciało możemy stosować głowicę 6 mm. Fala ultradźwiękowa przenika więc przez pierwsze milimetry skóry po to, by osiągnąć maksymalną punktową koncentrację na wybranej głębokości. Mikrooparzenia mają maleńką średnicę 0,5-1mm ułożone są liniowo, a odstęp między liniami jest minimalny i wynosi 1-2mm, przez co nie są widoczne.

Dzięki zastosowaniu głowic generujących ultradźwięki docierające na różną głębokość skóry, urządzenie ma niezwykłe możliwości działania zarówno na skórę, jak i pod tkankę podskórną, czyli na tzw. warstwę mięśniowo-powięziową – SMAS (Superficial Muscular Aponeurotic System). Na poziomie SMAS wykonuje się zabiegi liftingu chirurgicznego, implantuje się też nici haczykowe liftingujące twarz i szyję. HIFU to jedyna możliwość by w nieinwazyjny sposób dotrzeć tak głęboko, inne dostępne technologie nie umożliwiają tego i na tym polega pierwsza przewaga HIFU nad pozostałymi metodami.

1
HIFU docierać może nawet do warstwy SMAS

Nieinwazyjność HIFU

Kolejna po skuteczności zaleta HIFU to jego całkowita nieinwazyjność. Zabieg możemy śmiało nazwać lunchowym, nie wymaga żadnego przygotowania (wymagany jest jedynie demakijaż), ani okresu rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, ale mija to zwykle w ciągu godziny. W trakcie procedury nie zostaje przerwana ciągłość skóry, więc niemal od razu można nałożyć make up. Przez kilka dni do dwóch tygodni możliwe jest odczuwanie delikatnego dyskomfortu przy uciskaniu okolic kości np. na linii żuchwy, nie są to jednak objawy dokuczliwe, a raczej utwierdzające jak skutecznie i głęboko zadziałano.

Wskazania do zabiegu HIFU:

 • Ujędrnianie skóry twarzy, szyi, dekoltu
 • Lifting twarzy
 • Ujędrnianie skóry wokół oczy
 • Lifting czoła (uniesienie brwi)
 • Ujędrnianie ramion, likwidacja pelikanów
 • Ujędrnianie ud (wewnętrzna strona, likwidacja bryczesów)
 • Ujędrnianie skóry i modelowanie brzucha

Przebieg zabiegu

Zabieg HIFU wykonuje się bez żadnego znieczulenia i przygotowania. Jedyne co trzeba zrobić to zmyć makijaż. Przed zabiegiem lekarz dokładnie ogląda okolicę poddawaną zabiegowi i wraz z pacjentem decyduje, na jakim efekcie nam zależy. Rysuje na twarzy zmywalnym ołówkiem miejsca, które musi ominąć (ujścia nerwów) a także zaznacza, jak chce działać na skórę i głębsze warstwy. W celu lepszego modelowania twarzy należy ustalić i rozrysować jak rozłożyć wektory „podciągania skóry”, czyli liftingowania.

Bardzo ważna jest aktywna współpraca lekarza z pacjentem – parametry ustawiane są bowiem na bazie odczuć pacjenta. Procedura ma być odczuwalna, można to porównać do uczucia wbijanych igiełek, jeżeli odczucia nie są intensywne należy podnieść parametry. Bardzo niski próg bólowy może więc być tu limitacją wykonania zabiegu, gdyż wykonywanie go zbyt niskimi parametrami nie ma sensu. Należy zaznaczyć, że nawet u osób, które twierdzą, że mają niski próg bólowy warto podjąć próbę zabiegu, gdyż wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na rodzaj bodźca i jaka okolica poddana jest działaniu HIFU. Są osoby, które mimo zastosowania mocnych parametrów odczuwają niewiele i odwrotnie.

Po nasmarowaniu twarzy żelem jak do USG przykładamy głowicę i emitujemy wiązkę ultradźwięków. Głowicę zależnie od rodzaju urządzenia przesuwamy na niewielką odległość nawet co 1-2 mm. Zabieg jest dosyć długi, np. wykonanie go na całej twarzy trwa około godziny.

Zalecenia pozabiegowe

Nie ma żadnych szczególnych zaleceń pozabiegowych, ani pielęgnacyjnych. Nie ma potrzeby stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Zabieg może być wykonywany bezpiecznie przez cały rok, niezależnie od nasłonecznienia i temperatury.

Rezultaty zabiegu

Efekt zabiegu widoczny jest bezpośrednio po nim – bardzo często najpierw wykonujemy zabieg na jednej połowie twarzy by zobaczyć różnicę. Na ostateczne rezultaty związane z przebudową tkanki musimy poczekać do kilku miesięcy.

Jak często można zabieg wykonać?

Zabieg wykonujemy raz lub dwa razy w roku. Najszybciej można go powtórzyć po 3 miesiącach, ale wtedy, gdy wykonamy trzy zabiegi w trzymiesięcznych odstępach nie powinno się go wykonywać przez dwa lata.

Czy można technologię HIFU łączyć z innymi zabiegami?

Zabieg technologią HIFU może by łączony praktycznie ze wszystkimi zabiegami medycyny estetycznej. Pamiętać należy tylko o odpowiednich odstępach czasowych pomiędzy zabiegami.

Jeżeli wykonany był zabieg na bazie wypełniaczy z wykonaniem HIFU należy odczekać minimum dwa miesiące, po niciach PDO czekamy pół roku, po niciach APTOS rok.

Jeżeli wykonujemy inne zabiegi ujędrniające skórę na bazie fal radiowych, podczerwieni należy zachować odstęp 1-2 miesięcy pomiędzy zabiegami. Mezoterapia igłowa może być wykonana 2 tygodnie przed lub po HIFU.

Przeciwskazania do zabiegu HIFU:

 • ostra infekcja
 • udokumentowana choroba nowotworowa
 • ciąża
 • aktywne zmiany skórne
 • nie leczone choroby autoimmunologiczne
 • choroba zatorowo-zakrzepowa
 • leczenie przeciwkrzepliwe

Podsumowując i odnosząc się do tytułu opisu: HIFU to technologia na miarę XXI wieku, skuteczna i kompletnie nieinwazyjna, o udowodnionym, potwierdzonym naukowo działaniu. Jest ono jednak ukryte głęboko w skórze, więc kompletnie niewidoczne, przez co dla pacjentów działa trochę jak magiczna różdżka – z tą różnicą, że istnieje i działa naprawdę.

 

Publikowane: 10.11.2017

Autor

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Zdobywała doświadczenie zawodowe na trzech amerykańskich uczelniach wyższych. Była również konsultantem medycznym dla National Institute of Health, amerykańskiej instytucji rządowej zajmującej się badaniami biomedycznymi i związanymi ze zdrowiem.

HIFU - nieinwazyjny lifting - Nowości

Więcej opinii na ten temat

HIFU - nieinwazyjny lifting - Cenniki

Dr Ewa Rybicka
Warszawa
Ceny od 1 200 zł
zazwyczaj do 3 500 zł
Dr Ewa Rybicka
Ceny od 600 zł
dr Katarzyna Mudel
Ceny od 1 100 zł
zazwyczaj do 3 600 zł
Dr Iwona Radziejewska-Choma
Ceny od 1 000 zł
zazwyczaj do 5 500 zł
Anclara® Health & Aesthetics Lek. Anna Płatkowska-Szczerek
Ceny od 800 zł
lek. med. Grażyna Żmudzińska
Transparentny Lekarz
Specjaliści w Twojej okolicy   
Zdjęcia pacjentów
Zabiegi, na które wybierają się inni