Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 9 maj 2022

Spis treści

 • Czym jest laserowe zamykanie naczynek?
 • Czym są rozszerzone naczynka?
 • Jak dbać o cerę naczynkową?
 • Rozszerzone naczynka na nogach
 • Metody zamykania naczynek
 • Na czym polega zabieg?
 • Wybór specjalisty
 • Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?
 • Przeciwwskazania
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Czym jest laserowe zamykanie naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek to małoinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, polegający na zastosowaniu urządzeń laserowych o specjalnych parametrach w celu zamknięcia rozszerzonych naczynek na twarzy i innych okolicach ciała.

Cerę naczynkową (czyli płytko unaczynioną) charakteryzują mało elastyczne i słabe ścianki naczyń krwionośnych, co często prowadzi do ich pękania i powstawania tzw. pajączków. Tego rodzaju cera jest podatna na czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia powietrza, wiatr czy zmiany temperatur. Osoby z cerą naczynkową często się rumienią i rumień utrzymuje się u nich dłużej niż u innych.

Popękane naczynka mogą wystąpić na takich obszarach jak twarz (policzki, nos) czy nogi. To częsty problem estetyczny, a zabieg ich usuwania to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach estetycznych w Polsce. Współczesna medycyna estetyczna ma do zaoferowania więcej niż jedno rozwiązanie dla osób, zmagających się z tym problemem.

Pajączki na nogach

Pajączki na nogach

Czym są rozszerzone naczynka?

Rozszerzone naczynka to potoczna nazwa teleangiektazji, odnoszącej się do rozszerzonych naczyń włosowatych, które mogą pękać i sklejać się. U osób z cerą naczynkową naczynia prześwitują przez skórę i tworzą „pajęczą sieć” na powierzchni skóry. Pękające naczynka mogą powstawać na skutek różnych procesów.

Ekspert medycyny estetycznej, lek. med. Iwona Radziejewska-Choma wyjaśnia, że przyczyny powstawania pajączków mogą być różne; wśród nich znajdują się: podłoże genetyczne, nieprawidłowa gospodarka hormonalna (szczególne znaczenie mają progesteron i estrogen) czy choroby żylne (w przypadku pajączków na nogach).

Specjalistka podkreśla, że szczególnie narażone na pękanie naczyń są osoby z suchą i wrażliwą skórą, bardziej podatną na działanie czynników zewnętrznych. U osób z cerą naczynkową rozszerzanie się naczynek i rumień powodują zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury, odczuwanie silnych emocji, a także spożycie pikantnych potraw, gorącej kawy czy herbaty oraz alkoholu.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji

Jak dbać o cerę naczynkową?

O cerę naczynkową należy odpowiednio dbać i mimo że sama w sobie nie musi być objawem choroby, może prowadzić na przykład do trądziku różowatego (przewlekła choroba zapalna skóry, której objawami są rumień oraz swędzące grudki i krosty).

Oto kilka wskazówek, jak pielęgnować cerę płytko unaczynioną:

 • stosuj ochronę przeciwsłoneczną (kremy z filtrem UV), unikaj opalania się i zrezygnuj z solarium – cera naczynkowa źle reaguje na słońce oraz promieniowanie UV
 • chroń skórę przed zimnem i wiatrem, stosując odpowiednie kremy w okresie jesienno-zimowym, a także przed zbyt wysokimi temperaturami i wilgocią, np. staraj się unikać sauny, łaźni parowych, gorących kąpieli, itp.
 • w codziennej pielęgnacji należy stosować kosmetyki zawierające substancje wzmacniające ściany naczyń krwionośnych (witamina C i K, miłorząb japoński, żurawina, arnika, kasztanowiec, nagietek, diosmina, hesperydyna), a unikać preparatów złuszczających (np. kwasy AHA i BHA), peelingów gruboziarnistych oraz produktów podrażniających i wysuszających (z alkoholm w składzie)
 • unikaj alkoholu i pikantnych potraw
 • jedz produkty bogate w witaminę E, C i K, selen, miedź i cynk oraz we flawonoidy i kwasy omega 3 – odpowiednia dieta jest kluczowa w profilaktyce cery naczynkowej
 • zrezygnuj z palenia tytoniu

Dr n. med. Artur Sandelewski opowiada o sposobach usuwania naczynek na nogach i twarzy

Rozszerzone naczynka na nogach

Jak zapewnia dr n. med. Wojciech Rybak z wrocławskiej kliniki Ars Estetica co druga kobieta w Polsce zmaga się z problemem pajączków na nogach. Rozszerzone naczynia na nogach mają zazwyczaj większą średnicę o tych na twarzy. Ich leczenie i zapobieganie nasilaniu się problemu ma duże znaczenie, ponieważ początkowo małe zmiany mogą z czasem przekształcić się w żylaki, które wymagają interwencji chirurga. W przypadku rozszerzonych naczyń na nogach należy również zastanowić się nad przyczynami tego stanu, jako że mogą być one oznaką niewydolności żylnej. Z tego powodu, przed interwencją wykonuje się badanie USG Doppler.

W przypadku pajączków kończyn dolnych używa się lasera diodowego, przeznaczonego do zamykania szerszych, niebieskich naczyń. Ilość serii uzależniona jest od rozległości zmian. Po zabiegu może wystąpić delikatny obrzęk, zaczerwienienie i niewielkie strupki, jednak nie jest konieczne wyłączenie pacjenta z życia codziennego.

Niekiedy sam laser nie wystarczy i może być konieczne zastosowanie skleroterapii (obliteracji). Jest to nieinwazyjna metoda usuwania żylaków i teleangiektazji. Zabieg polega na wstrzykiwaniu do żył substancji chemicznych ograniczających przepływ krwi. Więcej o zabiegu możecie poczytać tutaj.

O tym, jak pozbyć się rozszerzonych naczynek, opowiada lek. med. Jacek Ściborowicz

Metody zamykania naczynek

Przede wszystkim musimy pogodzić się z faktem, że pęknięte teleangiektazje i pajączki nie wchłoną się same. Niezależnie od metody, należy pamiętać, że profilaktyka jest niezwykle ważna oraz że dużo łatwiej jest zamknąć niedawno pęknięte naczynka, o małej średnicy, tzw. pajączki. Im bardziej rozszerzyło się naczynie, tym trudniej będzie je usunąć.

 • laseroterapia: podczas interwencji wykorzystywane są wysokoenergetyczne lasery diodowe i barwnikowe (np. laser Fotona, Er:Yag, Nd:Yag, Cutera Excel V, Alma Harmony Dye-VL i KTP). Do zamykania naczynek na twarzy wykorzystuje się najczęściej lasery barwnikowe, podczas gdy do leczenia zmian naczyniowych na nogach używa się laserów diodowych.
 • radiofrekwencja: w procesie termokoagulacji wywoływanej działaniem fali elektromagnetycznej o częstotliwości radiowej dochodzi do podgrzania i zamknięcia niewielkich naczyń krwionośnych. Procedurę można wykonywać na całym ciele i na twarzy, jest małoinwazyjny, trwa około 15 minut i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Do trwałego zamknięcia pojedynczych naczyń wystarczy jedna sesja.
 • elektrokoagulacja: zwana też diatermią chirurgiczną lub termolizą; wykorzystuje działanie prądu elektrycznego zmiennego. Podobnie jak w zabiegu radiofrekwencji, na skutek ciepła dochodzi do krzepnięcia krwi, a w dalszej kolejności do wchłaniania naczyń krwionośnych.
 • światło IPL: naświetlanie IPL to interwencja małoinwazyjna. Według ekspertki należy wykonać 4-5 zabiegów w odstępach 3-4 tygodni, a efekty zaczynają być widoczne po 3-4 tygodniach. Terapia światłem jest szczególnie skuteczna w przypadku naczynek o mniejszej średnicy. Technikę można stosować również w pierwszej fazie trądziku różowatego.
 • drenaż limfatyczny: czyli masaż pobudzający krążenie krwi i limfy. Zabieg ujędrnia skórę i pomaga udrożnić naczynia limfatyczne.
 • kremy i maści do cery naczynkowej: najmniej inwazyjną metodą poprawy stanu naczyń krwionośnych jest stosowanie kremów do cery naczynkowej, zawierających substancje wzmacniające ścianki naczyń (np. witaminy C i K, arnikę czy roślinę Centella asiatica). Istnieją jednak zmiany naczyniowe na tyle rozległe, że aplikowanie kremów i maści nie będzie skuteczne.
 • CLaCS: to nowa technika leczenia tego defektu, łącząca skleroterapię, laseroterapię i krioterapię (leczenie zimnem). Metoda ta pozwala na usunięcie nie tylko widocznych pajączków, ale też zasilających je naczyń sieciowych, dzięki czemu efekt estetyczny jest bardziej widoczny i utrzymuje się dłużej. Tą techniką można usunąć teleangiektazje na nogach.
Leczenie rumienia przed i po

Usuwanie rumienia - efekty (Bieńkowscy Clinic)

Na czym polega zabieg?

Specjalista lek. med. Jacek Ściborowicz objaśnia mechanizm działania lasera: hemoglobina w rozszerzonych naczyniach pochłania światło laserowe, co prowadzi do rozkładu krwinek i zniszczenia wewnętrznych ścianek naczyń, które w dalszym procesie są wchłaniane.

Specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki opisują, jak wygląda zabieg: skórę pacjenta najpierw oczyszcza się, a następnie aplikuje się żel chłodzący; następnie głowicę lasera przesuwa się nad wybranym obszarem lub celuje się nią punktowo. Pacjent może odczuwać zimno lub ciepło, w zależności od wybranych parametrów lasera.

Interwencja w większości przypadków jest bezbolesny i można go wykonać bez znieczulenia, jednak w wyjątkowych przypadkach na prośbę pacjenta specjalista może zastosować krem znieczulający. Wiązka lasera działa wewnątrz naczyń krwionośnych, nie uszkadzając okolicznych tkanek ani naskórka. Zabieg trwa od 15 do maksymalnie 60 minut, w zależności od rozległości zmian i ich lokalizacji, a czas rekonwalescencji nie wiąże się z dużym dyskomfortem i nie zakłada wyłączenia pacjenta z życia codziennego, dlatego też całą procedurę można uznać za bezpieczną, małoinwazyjną i krótką. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność powtórzenia zabiegu. Wówczas należy zaczekać 3-4 tygodnie przed wykonaniem następnej sesji.

Zamykanie naczynek laserem

Mechanizm działania lasera (MediVita)

Wybór specjalisty

Pamiętaj, że wybór specjalisty jest niezwykle ważny. Po pierwsze, wybór osoby, która wzbudza Twoje zaufanie, sprawi, że interwencja będzie mniej stresująca. Po drugie, dobry specjalista dobierze odpowiednią dla Ciebie metodę. Jeśli zabieg wykonuje doświadczony lekarz, ryzyko komplikacji jest mniejsze.

Na zabieg laserowego zamykania naczynek na twarzy polecamy wybrać się do lekarza medycyny estetycznej lub flebologa, który przeszedł odpowiednie szkolenie. Na stronie gabinetu medycyny estetycznej, który wybierzesz, możesz poszukać certyfikatów danego specjalisty. Przydatne będzie również poszukanie opinii o nim w internecie lub poproszenie o radę zaufanych znajomych.

Eksperci z kliniki Ars Estetica rekomendują, by w przypadku rozszerzonych naczyń i pajączków na nogach na zabieg wybrać się do flebologa, czyli specjalisty w leczeniu chorób żył. Przed laserowym zamykaniem naczynek na nogach, niezbędne jest badanie USG Doppler, które pozwoli poznać przyczynę problemu. Specjaliści podkreślają, że niekiedy przyczyną nieskuteczności zabiegu laserem jest niepoprawna diagnoza problemu, który doprowadził do powstania pajączków.

Zamykanie naczynek przed i po

Efekty zamykania naczynek (Revival Clinic)

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie?

Na pierwszej konsultacji specjalista zapozna się z historią medyczną pacjenta, aby wykluczyć przeciwwskazania. Specjalista ustali lokalizację zmian naczyniowych, ich rozległość oraz rozmiar. Na tej podstawie, oraz biorąc pod uwagę stan zdrowia i fototyp skóry, dobierze odpowiednią metodę, ustali parametry lasera oraz liczbę niezbędnych sesji.

Pierwsza konsultacja to świetna okazja, aby zadać lekarzowi kilka pytań, które krążą Ci po głowie. Specjalista poinformuje Cię, jak przygotować się do zabiegu, jak przebiega proces rekonwalescencji oraz jakich efektów możesz oczekiwać. Pamiętaj, że zaufanie to podstawa relacji lekarz-pacjent, dlatego nie bój się zadawać pytań.

Przeciwwskazania

Dr n. med. Wojciech Rybak przypomina, aby na 2-3 tyg. przed interwencją należy odstawić stosowanie substancji światłouczulających (retinoidy i tetracykliny oraz niektóre zioła, takie jak dziurawiec, rumianek czy nagietek) oraz aby nie spożywać alkoholu na 24 godziny przed zabiegiem. Na około miesiąc przed zabiegiem pacjent nie powinien się opalać.

Oto główne przeciwwskazania do skorzystania z tej techniki:

 • ciąża i laktacja
 • choroby skóry: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS), bielactwo
 • nieleczona cukrzyca
 • epilepsja
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • przebyte i aktywne nowotwory, w szczególności czerniak
 • przyjmowanie niektórych leków (np. sterydy)
 • ciężkie choroby nerek i wątroby
Efekty zamykania naczynek na nogach

Efekty zamykania naczynek na nogach (Triclinium)

Po zabiegu

Po zabiegu laserowego zamykania naczynek nie należy narażać skóry na promieniowanie UV, dlatego zwykle zaleca się wykonywanie go w okresie jesienno-zimowym, szczególnie w przypadku twarzy, którą trudniej osłonić. Jeśli jednak pacjentka zdecyduje się na wykonanie zabiegu latem, powinna pamiętać o osłanianiu skóry oraz stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych.

Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona i może wystąpić obrzęk, które jednak ustępują maksymalnie kilkanaście godzin po interwencji. Specjaliści z Kliniki medycyny estetycznej i anti-aging Dr Beata Dethloff zalecają swoim pacjentom stosowanie maści łagodzacej zaczerwienienia oraz zalecają unikanie nie tylko słońca, ale też sauny, substancji drażniących (np. kwasy) oraz wykonywania peelingów.

Laserowe usuwanie rumienia

Efekty laserowego usuwania rumienia po 1 sesji (Kaniowscy Clinic)

Efekty

Rezultaty różnią się w zależności od pacjenta; uwarunkowane są przede wszystkim wiekiem i stanem zdrowia pacjenta, ale wpływa na nie także rodzaj trybu życia oraz stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Oczywiście wielkość oraz lokalizacja naczyń również mają kluczowe znaczenie.

Specjaliści z Kliniki Dr Kuschill utrzymują, że optymalne efekty możemy zaobserwować po upływie około 3 tygodni. Podkreślają, że bezpośrednio po zabiegu, niektóre pajączki mogą zyskać ciemniejszą barwę. Uspokajają jednak, że nie jest to powód do obaw. Pajączki będą stopniowo blednąć, aż całkowicie się wchłoną lub staną się znacznie mniejsze i cieńsze.

W przypadku użycia lasera i światła IPL na skórę twarzy i szyi pacjent może zauważyć także efekt wygładzenia zmarszczek i ogólnego odmłodzenia skóry, a także zmniejszenia porów. Może także zauważyć poprawę w wyglądzie lub zniknięcie przebarwień i plam.

Często zadawane pytania

 • Ile zabiegów trzeba wykonać, aby osiągnąć optymalne efekty? Rekomendowana ilość sesji to kwestia indywidualna, zależna od stanu, lokalizacji, średnicy i głębokości naczyń. U niektórych pacjentów wchłaniają się one szybciej niż u innych. W zależności od zmian naczyniowych i wykorzystanego lasera należy wykonać od 1 do 6 zabiegów, w odstępach ok. 3-6 tygodni. Skin Laser Lubelscy
 • Jaka metoda zamykania naczynek jest najskuteczniejsza? Najbardziej efektywną i przynoszącą najtrwalsze rezultaty metodą leczenia tego problemu jest obecnie laseroterapia. Clinica Cosmetologica
 • Czy efekty laserowego zamykania naczynek są trwałe? U osób z tendencją do telenagiektazji i pajączków, prędzej czy później pojawią się nowe pęknięte żyłki, jednak po interwencji możemy cieszyć się skórą bez pajączków przez długi okres, a mianowicie ok. 2-3 lat. Warto też starać się zapobiegać pękaniu naczyń, stosując suplementy diety, zdrowo się odżywiając i odpowiednio dbając o skórę. Lek. med. Marek Wasiluk (Triclinicum)
 • Czy zabieg laserowego zamykania naczynek jest bolesny? Zabieg jest zazwyczaj bezbolesny i wykonuje się bez znieczulenia. Pacjent może odczuwać lekkie pieczenie podczas zabiegu. Szczególnie wrażliwi pacjenci mogą poprosić o zastosowanie kremu znieczulającego. Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki Elite

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."