Spis treści

 • Wstęp
 • Dlaczego zęby ciemnieją lub mają plamy?
 • Wybielanie zębów: dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Jak przygotować się do zabiegu?
 • Metody wybielania zębów
 • Przebieg zabiegu
 • Po zabiegu
 • Efekty
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Piękny uśmiech jest ważny. Poplamione lub uszkodzone zęby mogą być przyczyną kompleksów oraz znacząco wpływać na życie społeczne, zarówno zawodowe, jak i rodzinne. Coraz więcej osób stosuje wybielanie zębów, aby mieć olśniewający uśmiech.

Wybielanie zębów

Wiele czynników ma wpływ na kolor naszych zębów

Dlaczego zęby ciemnieją lub mają plamy?

Zęby ciemnieją z powodu czynników wrodzonych (samego zęba), a także niezależnych od tego (zewnętrznych). Kolor zębów zależy od zębiny, co oznacza, że niektórzy będą mieli bielsze zęby. Istnieją również inne czynniki, które mogą przyciemnić lub przyczynić się do plam na zębach, a mianowicie:

 • spożywanie barwiących produktów spożywczych (takich jak czerwone wino, kawa, tytoń itp.)
 • niektóre leki, takie jak antybiotyki
 • brak higieny jamy ustnej
 • starzenie się zębiny
 • niektóre uderzenia w zęby

Trzeba pamiętać, że z wiekiem zęby stają się bardziej żółte. Ogólnie rzecz biorąc, po ukończeniu 40 lat naturalne starzenie się zęba staje się bardziej zauważalne.

Dzięki wybielaniu zęby szybko i łatwo odzyskują swoją naturalną biel, jeśli tylko zrobi to wykwalifikowany i doświadczony dentysta.

Wybielanie zębów

Lista przeciwwskazań do zabiegu nie jest długa

Wybielanie zębów: dla kogo?

Istnieje niewiele przeciwwskazań do wybielania zębów, istnieje jednak kilk aprzeciwwskazań, które przdstawiają specjaliści z Galerii Uśmiechu:

 • kobiety w ciąży i karmiące
 • osoby niepełnoletnie
 • osoby przyjmujące duże dawki leków lub borykające się z nadwrażliwością zębów
 • próchnica

To interwencja przeznaczona dla osób, które mają zdrowe zęby (bez próchnicy), dbają o higienę jamy ustnej i nie palą, bo wtedy rezultaty będą bardziej trwałe.

Wizyta u stomatologia

Na zabieg należy się udać do stomatologa

Wybór specjalisty

Należy pamiętać, że wybielanie zębów oprócz zabiegu estetycznego jest zabiegiem stomatologicznym. Dlatego należy się upewnić się, że klinika i jej specjaliści są odpowiedni. Powinien to być zrzeszony dentysta, który dokonuje szczegółowej diagnozy pacjenta i jego przodków.

Zatem każdy zabieg przeprowadzony w miejscu innym niż klinika dentystyczna może powodować poważne konsekwencje dla zębów i ogólnie zdrowia jamy ustnej. Mimo że wiele salonów kosmetycznych ma ten zabieg w swojej ofercie, Naczelna Izba Lekarska podzieliła się stanowiskiem, że wybielaniem powinni zajmować się lekarze stomatolodzy. Ponadto według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22.10.2012 (DzU 2012, poz. 1175) produkty do wybielania na bazie nadtlenku wodoru mogą być sprzedawane wyłącznie lekarzom dentystom i stosowane pod ich kontrolą przez osoby pełnoletnie.

Higiena jamy ustnej

WHO zaleca szczotkować zęby dwa razy dziennie

Jak przygotować się do zabiegu?

Aby uzyskać optymalny efekt wybielania zębów, zalecamy właściwą higienę jamy ustnej. WHO zaleca szczotkowanie zębów dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przez dwie minuty i nitkowanie każdego wieczora.

Ponadto zaleca się stosowanie zróżnicowanej i zbilansowanej diety oraz wizytę u dentysty co najmniej dwa razy w roku. Zaleca się również nie palić na kilka dni lub tygodni przed zabiegiem wybielającym.

Specjaliści z kliniki medycyny estetycznej Med Estetica informują, że przed przystąpieniem do zabiegu specjalista skorzysta ze skali odcieni zębów, aby wybrać najlepiej pasujący do Twoich zębów odcień i żeby rezultat był naturalny. Skala odcieni dzieli się na cztery kategorie: rudawo-brązowa, rudawo-żółta, szara i rudawo-szara. Ponadto dokona także wstępnej diagnozy, aby upewnić się, że dziąsła, zęby lub inne tkanki nie są zagrożone.

Wybielanie zębów w domu

Nakładki do wybielania zębów w domu

Metody wybielania zębów

W zależności od potrzeb każdego pacjenta dentysta wybierze odpowiednią metodę wybielania. Istnieją trzy podstawowe techniki, które pozwolą wybielić zęby, które przedstawia zespół Expert Dental:

 • w gabinecie: Zwykle odbywają się 3 lub 4 sesje trwające około 15 minut. Przed wybielaniem dentysta izoluje błony śluzowe dziąseł i wargi oraz chroni oczy pacjenta. Odbywa się to za pomocą nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu i lampy LED.
 • w domu: Ta opcja powinna być zawsze nadzorowana przez specjalistę, który dostarczy zestaw dentystyczny do wykonania zabiegu w domu – nakładkę i produkt wybielający. W tym przypadku nadtlenek wodoru ma niższe stężenie niż w gabinecie. Czas trwania leczenia zależy od zabarwienia zębów każdego pacjenta. Jeśli zęby są wrażliwe, zastosowana zostanie niższa dawka nadtlenku wodoru i leczenie będzie trwać dłużej.
 • mieszane: Zasadniczo jest to leczenie, dzięki któremu osiąga się najlepsze wyniki. W takim przypadku leczenie w domu jest krótsze (od 1 do 3 tygodni).

Zazwyczaj zabieg nie jest bolesny, jak zapewnia zespół Dłucik Dental Clinic, chociaż u niektórych pacjentów z wrażliwością zębów może być uciążliwe.

Wybielanie zębów

Proces wybielania zębów (Dentica Bieleccy)

Przebieg zabiegu

W zależności od potrzeb pacjenta dentysta wybierze odpowiednią metodę wybielania. Po pierwsze konieczne jest dokładne oczyszczenie jamy ustnej. Na tym etapie dentysta zastosuje technikę polerowania powietrzem, strumieniem wody, a w celu usunięcia plam zastosuje wodorowęglan sodu.

Kolejna faza nazywa się wybielaniem i polega na chemicznym przebarwieniu zębiny, tkanki mającej wpływ na kolor zębów. Produktami stosowanymi do tego celu są żele na bazie nadtlenku wodoru i nadtlenku karbamidu, które są jedynymi składnikami certyfikowanymi przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Dentysta nakłada żel na zęby, używając nakładki dopasowanej do kształtu szczęk pacjenta.

Ta metoda nazywa się naświetleniową, ponieważ aby w pełni wykorzystać wybielające właściwości nadtlenków, konieczne jest stosowanie źródeł zimnego światła, takich jak LED, laser lub plazma. Zasadniczo sesja trwa maksymalnie 45 minut i nie jest bolesna, pacjent może doświadczyć nadwrażliwości w kilka dni po zabiegu.

Jak już pisaliśmy, w niektórych przypadkach zęby można wybielić w domu. Lekarz zasugeruje zestaw do wybielania, który należy zastosować. Należy pamiętać, że produkty do użytku domowego zawsze będą mniej efektywne od profesjonalnych zestawów, z których może korzystać tylko lekarz.

Wybielanie zębów: efekty

Efekty wybielania zębów (Lek. dent. Daniel Dłucik)

Po zabiegu

Aby efekty wybielania były długotrwałe, po zabiegu należy stosować się do następujących wskazówek (według ekspertów Dentica Bieleccy):

 • Należy zrezygnować z kawy, wina i produktów przebarwiających zęby, takich jak buraki przynajmniej przez 72 godziny po zabiegu
 • Należy unikać bardzo zimnych lub gorących potraw i napojów, ponieważ mogą powodować wrażliwość
 • Nie należy malować ust w dniach następujących po zabiegu
 • Nie należy palić w dniach następujących po zabiegu

Po zabiegu można poczuć słabe mrowienie. Jeśli wybrałeś metodę domową i odczuwasz ból lub nadwrażliwość, zabieg należy natychmiast przerwać.

Wybielanie zębów: przed i po

Wybielanie zębów: przed i po (Med Estetica dr Izabela Lenartowicz)

Efekty

Rezultaty są widoczne od razu po zabiegu. Specjaliści z Dłucik Dental Clinic zapewniają, że efekty utrzymują się od 2 do 3 lat, jeżeli zabieg był wykonany w gabinecie. Jeżeli zęby wybielono w domu, rezultaty są mniej trwałe. Ponadto to, jak długo utrzyma się efekt, zależy w dużej mierze od nawyków żywieniowych i higieny jamy ustnej. Dlatego ważne jest przestrzeganie zaleceń WHO zwłaszcza po wybielaniu zębów.

Nie ma przeciwwskazań, by w razie potrzeby zabieg można powtórzyć po kilku latach, jeśli dentysta i pacjent uznają to za stosowne.

Często zadawane pytania

 • Kto może wybielić zęby? Większość ludzi może wybielać zęby, ponieważ istnieje niewiele przeciwwskazań (ciąża, karmienie, wrażliwe lub sztuczne zęby itp.). Warto podkreślić, że wybielanie zębów może być bardziej skuteczne u niektórych osób.
 • Jak zachować białe zęby na dłuższy czas? Konieczne jest utrzymanie higieny jamy ustnej (mycie zębów, płukanie jamy ustnej itp.). Wskazane jest również unikanie tytoniu, herbaty, kawy lub innych produktów, które mogą zaplamić zęby.
 • Czy przed wybielaniem zębów ich czyszczenie jest obowiązkowe? Nie, jednak jest zalecane, aby efekty były bardziej zadowalające i dłużej się utrzymywały. 
 • Czy można wybielać zęby w czasie ciąży? Nie można wybielać zębów w czasie ciąży lub karmienia. Nadtlenek może przeniknąć przez barierę łożyskową i wpłynąć na płód lub przeniknąć do mleka matki.
 • Jak długo utrzymują się efekty wybielania? Średnio efekty są widoczne przez 18 miesięcy. Ale różni się to między poszczególnymi osobami i może trwać od 6 miesięcy do 3 lat, w zależności od higieny jamy ustnej, nawyków żywieniowych, picia herbaty lub kawy, palenia itp.

Bibliografia:

"Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej lub w razie jakichkolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza wiarygodności treści, zabiegów oraz innych materiałów i informacji opublikowanych na portalu ani nie poleca żadnych produktów, marek czy pracowników służby zdrowia."