Absolwentka filologii hiszpańskiej i translatoryki na UJ. Specjalizuje się w tłumaczeniu tekstów o tematyce medycznej. Doświadczenie zdobywała w największym wydawnictwie medycznym w Polsce.
Utworzono: 4 mar 2020 · Zaktualizowano: 6 cze 2021

Spis treści

 • Wstęp
 • Na czym polega mentoplastyka?
 • Najczęściej spotykane defekty podbródka
 • Dla kogo?
 • Wybór specjalisty
 • Jak wygląda pierwsza wizyta?
 • Jak przygotować się do zabiegu?
 • Znieczulenie i hospitalizacja
 • Przebieg zabiegu
 • Rekonwalescencja
 • Efekty
 • Ryzyko i powikłania
 • Małoinwazyjne techniki
 • Często zadawane pytania
 • Bibliografia:

Wstęp

Mentoplastyka, zwana niekiedy genioplastyką, to plastyka podbródka to operacja plastyczna pozwalająca w znaczący sposób zmienić wygląd twarzy i nadać jej harmonijny wygląd oraz odpowiednie proporcje. Można ją wykonywać w połączeniu z chirurgiczną korektą nosa: zabieg obejmujący obie te interwencje znamy pod nazwą profiloplastyki, ponieważ odmienia wygląd naszego profilu. Plastyka brody ma na celu skorygowanie zbyt wydatnego podbródka lub powiększenie go, co znacząco wpływa na symetrię naszej twarzy. W celu zmniejszenia podbródka wykonuje się zabieg piłowania i modelowania kości, podczas gdy do powiększenia go można zastosować implanty i wypełniacze, a także własny tłuszcz lub materiał kostny pacjenta.

Genioplastyka – przed i po

Genioplastyka – przed i po (Timeless)

Na czym polega mentoplastyka?

Mentoplastyka, czy też genioplastyka, to zabieg chirurgiczny, mający na celu zmianę kształtu oraz skorygowanie zbyt wystającej brody lub cofniętego podbródka. Operacja pozwala na zmianę pozycji brody, czyli cofnięcie jej do tyłu lub wysunięcie jej do przodu, w zależności od defektu pacjenta. Często zalicza się ją do dziedziny medycyny, jaką jest chirurgia szczękowa. Ta interwencja chirurgiczna, jak objaśniają eksperci z Mayo Clinic, jest wykonywana w celu korekcji korygowania wad wrodzonych oraz nabytych szczęki.

Plastyka brody - efekty

Modelowanie brody: efekty (lek. med. Piotr Skupin)

Najczęściej spotykane defekty podbródka

Kształt i pozycja bordy decydują o harmonijnym i proporcjonalnym profilu. Dzięki plastyce brody możliwe jest skorygowanie zarówno wrodzonych jak i nabytych w wyniku urazu defektów tej części twarzy. Wśród najczęściej występujących wad podbródka możemy wymienić:

 • cofnięty podbródek: najczęściej powstaje za sprawą wady wrodzonej jaką jest mikrognacja, która odzwierciedla się brakiem zaznaczonego konturu między szyją a brodą; operacja pozwala w tym przypadku powiększyć podbródek dzięki użyciu implantów;
 • wystający podbródek: wada zwana także „wargą habsburską”, ponieważ możemy ją zaobserwować na wielu portretach władców i rodziny z dynastii Habsburgów; w tym przypadku żuchwa jest nadmiernie wysunięta do przodu i konieczne będzie jej chirurgiczne cofnięcie;
 • zbyt mały podbródek: występuje u osób ze szczupłą twarzą i sprawia, że wygląda ona na nieco asymetryczną i „krótką”;
 • zbyt duży i wydatny podbródek: w przeciwieństwie do wady opisanej powyżej, sprawia, że twarz zanadto się wydłuża; aby przywrócić twarzy symetrię konieczne będzie podniesienie podbródka;
 • asymetria: podbródek wygląda na krzywy w stosunku do reszty twarzy.
Plastyka brody

Genioplastyka i korekcja szczęki pozwalają uzyskać prawidłowe proporcje twarzy i harmonijny profil

Dla kogo?

Kandydatem do zabiegu jest osoba, która ma kompleksy bądź nie czuje się w pełni zadowolona z wyglądu swojego profilu i proporcji swojej twarzy, a w szczególności podbródka. Pacjenci z tego rodzaju problemami chcą:

 • uzyskać lepszy profil
 • przywrócić twarzy symetrię i prawidłowe proporcje
 • skorygować podwójny podbródek, który może być wynikiem wad żuchwy
 • poprawić kąt między brodą a szyją

Podobnie jak w przypadku innych interwencji chirurgicznych, idealny pacjent to osoba ciesząca się dobrym zdrowiem, pełnoletnia i świadoma zarówno ryzyka jak i korzyści, jakie może przynieść operacja.

Chirurg plastyczny

Wybór specjalisty jest kluczowy

Wybór specjalisty

W Polsce plastykę brody mogą wykonywać chirurdzy plastyczni oraz twarzowo-szczękowi, którzy specjalizują się w leczeniu i interwencjach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej i twarzy.

Przed udaniem się na konsultację, zalecamy odwiedzić stronę Naczelnej Izby Lekarskiej, aby sprawdzić w oficjalnym Centralnym Rejestrze Lekarzy, czy dany specjalista posiada specjalizację z chirurgii. Rozsądnym krokiem jest także sprawdzenie, czy chirurg, którego wybór rozważmy, przynależy do któregoś z prestiżowych stowarzyszeń medycznych w kraju, jak na przykład Polskie Towarzystwo Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej.

Następnym krokiem będzie zapoznanie się z opiniami oraz zdjęciami przed i po innych pacjentów, które możesz znaleźć w internecie. Często najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na konsultację do kilku specjalistów, aby poznać różne opinie i wybrać chirurga, który budzi Twoje największe zaufanie.

Genioplastyka - plastyka brody

Modelowanie żuchwy to skomplikowany zabieg - konieczna jest wizyta u chirurga szczękowego

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Na pierwszej konsultacji specjalista będzie chciał poznać powody, które sprawiły, że zastanawiasz się nad operacją, a także Twoje oczekiwania względem rezultatów. W większości gabinetów wykona dla Ciebie symulację komputerową, aby przedstawić Ci, jakich efektów możesz się spodziewać i jak będzie wyglądać Twoja twarz i profil.* Specjalista zasugeruje rozwiązanie, które pozwoli na osiągnięcie kształtu i rozmiaru podbródka, który byłby proporcjonalny w stosunku do reszty twarzy. Omówi także dostępne metody, rodzaje znieczulenia, ryzyko związane z interwencją i poinformuje o efektach i korzyściach z zabiegu.

Wykorzystaj pierwszą wizytę, aby zadać lekarzowi wszystkie nurtujące Cię pytania i wyjaśnić dręczące Cię wątpliwości. Poproś także o zdjęcia przed i po innych pacjentów. W większości przypadków specjalista zleci Ci wykonanie badań i testów przedoperacyjnych, niezbędnych do wykonania zabiegu. 48 godzin przed zabiegiem konieczna będzie także konsultacja z anestezjologiem.

* Pamiętaj, że symulacje mają jedynie charakter informacyjny i nie gwarantują dokładnie takiego samego rezultatu zabiegu.

Jak przygotować się do zabiegu?

To niezwykle ważne, aby przed zabiegiem rygorystycznie przestrzegać instrukcji chirurga. Nie zażywaj aspiryny i pochodnych na 10 dni przed zabiegiem i rzuć palenie miesiąc przed planowaną interwencją. Nie należy palić tytoniu w pierwszym miesiącu przed zabiegiem, aby przyspieszyć proces gojenia.

Korekcja podbródka

Hospitalizacja nie zawsze jest konieczna

Znieczulenie i hospitalizacja

Rodzaj znieczulenia zależy od typu interwencji: jak objaśnia zespół Medicover osteotomię szczęki wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, podczas gdy genioplastykę można wykonać w znieczuleniu miejscowym z sedacją. W przypadku zabiegu wszczepienia implantu zazwyczaj można ustalić rodzaj znieczulenia wspólnie z chirurgiem i anestezjologiem i wybrać tę opcję, która zapewni nam największy komfort podczas zabiegu.

Najczęściej pacjent powinien spędzić 1 noc w szpitalu (w przypadku osteotomii szczęki), jednak możliwe jest wykonanie zabiegu w trybie ambulatoryjnym, czyli bez hosptalizacji (w przypadku korekty brody implantem lub innymi metodami).

Metody korekcji brody (chirurg plastyczny Janusz Jaworski)

Przebieg zabiegu

Przebieg zabiegu oraz wybrana technika zależą od rodzaju defektu. Oto dostępne techniki:

 • Korekcja brody implantem jest wykonywana u pacjentów z cofniętym lub zbyt małym podbródkiem, wymagającym wypełnienia. Wszczepienie implantu to jedno z najprostszych rozwiązań tego problemu, zapewniające trwałe rezultaty, chociaż w przypadku niezadowolenia z efektu, implanty można usunąć. Zabieg trwa około 30-60 minut, a więc stosunkowo krótko. Na rynku dostępne są protezy bródki o różnych kształtach i rozmiarach, które lekarz dobiera wspólnie z pacjentem. Chirurg plastyczny Bartłomiej Zoń objaśnia, że podczas zabiegu nacięcie wykonuje się wewnątrz jamy ustnej, dzięki czemu nie pozostaje blizna. Kolejne cięcie wykonuje się pod brodą i jest ono minimalnie widoczne, choć ukryte. Następnie w przedniej częsci szczęki tworzy się lożę (kieszeń), w której zostanie umieszczony implant bródki, kontynuuje specjalista. Szwy zakłada się od razu. Specjalista zakłada plastry lub bandaże kompresyjne, które zapobiegają przemieszczaniu się implantu. Efekty są widoczne od razu i pacjent zauważy większą symetrię i harmonię twarzy, chociaż na ostateczne rezultaty należy zaczekać 2-3 miesiące, czyli do momentu całkowitego wygojenia się ran i zniknięcia obrzęku.
 • Redukcja podbródka (osteotomia) to zabieg wykonywany w przypadku zbyt wydatnej brody i interwencja jest dłuższa – trwa 1-2 godziny – i bardziej skomplikowana niż opisana powyżej. Jak wyjaśnia zespół Lux Med, podczas operacji chirurg wykonuje nacięcie wewnątrz jamy ustnej (niewidoczna blizna) i przy pomocy odpowiednich narzędzi opiłowuje, usuwa i modeluje nadmiar tkanki kostnej pacjenta, aby zapewnić kształt i rozmiar podbródka, który byłby proporcjonalny w stosunku do reszty twarzy. Następnie zszywa się nacięcia i zakłada sztywny opatrunek. Bandaże i opatrunki usuwa się zazwyczaj około 3 dni po interwencji, a siniaki i obrzęk ustępują po upływie mniej więcej 15 dni. Efekty są zauważalne już w pierwszych dniach po usunięciu szwów.
Plastyka brody: przed i po

Broda cofnięta: efekty plastyki (chirurg plastyczny Maciej Kulicki)

Rekonwalescencja

Niezależnie od metody zabiegowej należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych chirurga, aby proces gojenia przebiegał prawidłowo i dolegliwości bólowe oraz obrzęk i siniaki zniknęły jak najszybciej. Osteotomia to bardziej inwazyjna technika, dlatego też w tym przypadku okres rekonwalescencji jest nieco dłuższy i pacjent powinien szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, unikać ciepłych pokarmów przez pierwsze 48 godzin i przez pierwsze tygodnie spożywać płynne pokarmy. Dr n. med. Piotr Pietruski informuje, że obrzęk może się utrzymywać przez kilka tygodni i można go zmniejszyć stosując okłady. Specjalista zapewnia, że dolegliwości bólowe nie są zbyt intensywne i można je załagodzić przyjmowaniem zwykłych leków przeciwbólowych.

Pierwsze efekty są zauważalne już po upływie kilku dni od zabiegu, jednak ostateczne rezultaty można podziwiać dopiero po 1-2 miesiącach. Niekiedy pacjenci potrzenują trochę czasu, by przyzwyczaić się do tak dużej zmiany w swojej twarzy.

Implanty brody - efekty

Korekcja brody implantem – przed i po (dr n. med. Rafał Pabiańczyk)

Efekty

Zmiana kształtu twarzy i wyglądu podbródka można zauważyć niemal od razu po zabiegu, zarówno w przypadku osteotomii (redukcji) jak i powiększenia brody implantem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ostateczne efekty można podziwiać dopiero po zakończeniu się procesu gojenia, czyli po zdjęciu wszystkich opatrunków i wchłonięciu się obrzęki i siniaków, co zazwyczaj następuje po 2-3 miesiącach.

Pacjenci zazwyczaj są zadowoleni z efektów: zmiana w wyglądzie pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i podnosi ich poczucie własnej wartości. Operacja pozwala na uzyskanie harmonijnych, symetrycznych rysów twarzy i ładnego profilu oraz na poprawę wyglądu i kształtu bródki.

Implanty bródki - efekty

Korekcja bródki implantem (dr n. med. Bartłomiej Zoń)

Ryzyko i powikłania

Tak jak każda interwencja chirurgiczna, tak również w tym przypadku istnieje pewne ryzyko komplikacji. Warto przed zabiegiem dowiedzieć się, jakie skutki uboczne mogą wystąpić, mimo że są one rzadkie.

Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej ISAPS informuje o ryzyku związanym ze znieczuleniem i interwencjami chirurgicznymi, które jednak można zminimalizować wybierając doświadczonego i wysoko wykwalifikowanego chirurga. Oto komplikacje, które mogą wystąpić w przypadku plastyki brody:

 • krwawienie
 • zaburzenia czucia (najczęściej przejściowe)
 • powolne zrastanie się kości
 • nieprawidłowe zrośnięcie się fragmentów kości
 • uszkodzenie zębów lub dziąseł
 • odrzucenie implantu przez organizm
 • przesunięcie się implantu

Jeżeli pacjent jest niezadowolony z efektu, w przypadku implantów, można je wymienić na inny lub wyjąć. Podobnie w przypadku metod mniej inwazyjnych, o których mowa poniżej, możliwa jest korekta po zabiegu. Korekta po osteotomii jest nieco bardziej skomplikowana, lecz w wielu przypadkach możliwa.

Korekcja podbródka kwasem hialuronowym

Brodę można także powiększyć kwasem hialuronowym, z kolei podwójny podbródek można zniwelować dzięki lipolizie iniekcyjnej

Małoinwazyjne techniki

Osoby, które nie chcą lub z powodów zdrowotnych nie mogą poddać się interwencji chirurgicznej i pragną usunąć drugi podbródek lub uwydatnić zbyt małą brodę, powinny zastanowić się nad mniej inwazyjnymi technikami modelowania podbródka. Wśród nich wyróżniamy:

 • powiększanie podbródka własnym tłuszczem: jak objaśnia zespół Mandala Clinic, zabieg polega na pobraniu drogą liposukcji tkanki tłuszczowej z innych części ciała pacjenta (na przykład brzucha, ud czy pośladków) i przeszczepieniu go w okolice brody, aby uzyskać jej pożądany kształt i rozmiar. Około 30% wszczepionego tłuszczu wchłonie się w przeciągu kilku miesięcy po zabiegu i może być konieczne uzupełnienie.
 • korekta brody kwasem hialuronowym: polega na wstrzyknięciu w okolice brody preparatu na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego; zabieg można wykonywać w połączeniu z korektą nosa tym samym preparatem (zobacz: Niechirurgiczna korekta nosa). Kwas hialuronowy z czasem się wchłania, dlatego po upływie 8-12 miesięcy zabieg należy powtórzyć w celu podtrzymania efektu.
 • lipoliza iniekcyjna: to nieinwazyjna metoda usuwania drugiego podbródka, która polega na wstrzyknięciu preparatów rozpuszczających stopniowo komróki tłuszczowe, które następnie są metabolizowane i usuwane z organizmu. W efekcie zachodzących procesów drugi podbródek ulega redukcji. Usuwanie podwójnego podbródka tą metodą przynosi dobre rezultaty i nie wiąże się z długim czasem rekonwalescencji.

W celu poprawy wyglądu profilu pacjenci mogą też zdecydowac się na modelowanie policzków różnymi metodami (np. kwasem hialuronowym lub poprzez wycięcie poduszek Bichata).

Często zadawane pytania

 • Jak długo trwa okres rekonwalescencji po mentoplastyce? Wiele zależy od wybranej metody. W przypadku powiększenia brody implantem, pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności już następnego dnia po zabiegu, z kolei po osteotomii rekonwalescencja trwa od 7 do 14 dni.
  • Czy po zabiegu genioplastyki można stracić czucie w wardze? Utrata czucia w jednej z warg to jedno z możliwych powikłań w przypadku plastyki brody, jednak najczęściej problem znika w przeciągu 2 miesięcy.
   • Czy istnieją jeszcze jakieś inne interwencje, które mogą poprawić profil? Genioplastykę łączy się głównie z korekcją nosa i połączenie obu tych metod, nazywa się profiloplastyką. Ponadto można wykonać liposukcję podbródka (w celu usunięcia drugiego podbródka) i powiększanie kości policzkowych. Poradź się chirurga, która interwencja byłaby najkorzystniejsza w Twoim przypadku.
    • Na czym polega profiloplastyka? To zabieg łączący operację plastyczną nosa i brody, pozwalający znacznie odmienić wygląd profilu.
    • Czy po plastyce brody zostaje blizna? Po zabiegu najczęściej pozostaje jedynie delikatna blizna wewnątrz jamy ustnej. W niektórych przypadkach, na przykład przy wprowadzaniu implantu, może być konieczne wykonanie nacięcia pod brodą; taka blizna jest jednak dobrze ukryta i bardzo cienka.

     Bibliografia:

     "Treści publikowane na portalu Estheticon.pl (strona internetowa i aplikacja) nie mogą w żadnym wypadku zastąpić indywidualnej konsultacji u specjalisty chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej lub dziedzin pokrewnych. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej lub operacji plastycznej albo masz jakiekolwiek wątpliwości natury medycznej, skontaktuj się z Twoim lekarzem specjalistą. Portal Estheticon nie potwierdza ani nie poleca żadnych treści, zabiegów, produktów, opinii, specjalistów ani żadnych innych materiałów i informacji, o których mowa w tym tekście lub w jakimkolwiek innym miejscu na tej stronie internetowej."